A. TH. CAHEN AGENDA. MUZIEK. BUITENLAND. f Donderdag. Nutszaal: Openb. verg Liga tegen Impe rialisme en Koloniale overheersching. 8 uur nam. Graanbeurs: Opvoering van Liefde en Vriendschap", ten bate van het jeugdwerk yan „Phebe"; 8 uur nam. Leidsche Volkshuis (Apothekeredijfc) Bijeenkomst der Ver. ter bev. der belangen van Slechthoorenden8 uur nam. Troephuia (voormalige school Mare): Fancy-Fair, Leids«-he C. J. M. V., Padvin ders, troep 2; van kwart over acht tot 10 uur nam. Leidsche Volkshuis: Lezing voor de Na- fcuur-Hist Vereeniging; nam. 8 uur. Katwijk aan Zee: Spr. da Leen- mans, van DelfL Halfacht nam. 1 Vrijdag. 1 Consultatiebureau voor Tuberculose. Jaar- lijksche ledenvergadering. 6 uur nam. Stadszaal (groote zaal) i Liedercnavond My ra Mortimer. 8 uur. De avond-, nacht et» Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 19 Maart tot en cnet Zondag 25 Maart waargenomen door de apotheek van den beer C. B. Duys- ter, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. RECLAME. KLEEDERMAKERIJ BREESTRAAT 143 A - TELEF. 68 STALEN WORDEN OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN 5,93 punt. Op 1 Jan 1920 had de afdeeling 380 leden. Op 1 Mei 1920 had een samensmel ting plaats met de aldeeling Voorschoten. Hierdoor steeg het ledental tot -456 De vreugde over zóó groot ledental was echter van korten duur. Een misverstand ten op zichte der arbeidersorganisaties bij de firma v. Kempen te Voorschoten had lol gevolg, dal drie vooraanstaande organisatieleden werden ontslagen. Deze daad bracht er bij het personeel de schrik zóó in, dat spoedig alle leden op die fabriek werkzaam de or ganisatie verlieten. De verklaring van den Voorzitter van den Werkgeversbond, waar bij de firma v. Kempen was aangesloten, noch de verklaring van den bedrijfsleider, dat men zich vrij organiseeren mocht, ver mochten de menschen tot andere gedachten te brengen De broodvree9 zat er zóó diep in, dal allen deserteerden. Door deze uittreding was het ledental op 81 December 1920 ge daald tot 395. Donkere wolken dreigden. Loonsverla ging werd aangekondigd met als gevolg strijd in vele plaatsen van ons land. Dit alles was ook van invlued op den gang van zaken in deze afdeeling. Op 31 December 1921 waren nog 373 leden ingeschreven. De ..gouden eeuw" was ten einde. Inderdaad, de crisis was begonnen De metaalbewerkers onlvingen de eerste s'a- gen Loonsverlaging op loonsverlaging volgde en bij dit alles moest ook toege stemd in de verlenging van den werktijd Juisl in dezen lijd werd van onze leden trouw aan de organsatie gevorderd De werkgevers traden veelal zeer ontactisch op. Indien ooil. dan heeft de organisatie in dezen tijd bewezon te zijn een „schild voor de zwakken". Ook in onze afdeeling waren er velen, die juisl in dezen moeilijken tijd de organi satie ontrouw werden. Bij de beoordeeling van den teruggang van hel ledental moet rekening gehouden mei hel feit dat in den tijd van hoog conjunctuur heel wal werklieden in de me taalindustrie zijn gehaald uil andere be drijven. menschen. die zoo spoedig de *.ri- sis int rad werden bedankl en daardoor ook voor den Rond verloren waren, da.nr zij als ongeschoolden, niet spoedig moer zouden worden aangenomen Maar toch, geconstateerd moes! ook worden, dat velen de vakorganisatie slechts hadden leeron kennen als een automaat voor ioonsver- hoogingen Toen wel de contributie mooi worden ingeworpen, maar geen lóonsver- hoogmgen er uit kwamen, staakten zij het inwerpen der contributie, m.a.w, zij be dankten voor een organisatie, die geen direct voordeel atwierp. De organisatie slaagde er meermalen in een voorgenomen loonsverlaging af te wentelen, ol een voorgenomen ontslag on gedaan te maken. Einde 1925 waren er nog slechts 158 leden Er was in het economisch leven merk baar verbetering ingetreden Deze verbe'e- ring werd door de afdeeling benut. Ge- trarht werd de Ie diep gezonken looncn wal omhoog te brengen De slagen waren dan ook wel zwaar aangekomen Bij de firma Boni werd een actie ingezet voor loonsverhooging en betaling van overwerk met 25 pCI Door krachtig optreden bleof succes niel uit. Voorts werden verheteringen verkregen, vsak eersl na moeizamen arbeid hij de Hnll Onslructiewerkplaatsen en bij Vis ser a Praat. Steeds was de nreanisatle paraat. - Moge zij dit nog vele jaren blijven 'ol heil van de Christelijke arbeiders in de metaalindustrie. INSTITUUT KERN. De Mohammedaarache bouwwerken van Dt'hL I- de laatste der vjjf lezingen van wege het Instituut Kern, hedenmiddag alhier ge houden, behandelde prof J Ph. Vogel de Mohammednausche bouwwerken van Delhi Gedurende zes eeuwen was deze stad (aedert 191T weer verheven tot den rang van hoofdstad van het Indische keizerrijk) het centrum der Moslimsche heerschappij en de zetel van meer dan vgftig vorsten, benoorende tot zeven verschillende dynas tieën In U93 werd de oude Hindoe-stad veroverd door de Mohammedanen, en tot onge* eer 1800 (in naam tot 1857) blec-I hun gezag daar gehandhaaid. Vandaar dat men de Mohammed; aasche architec.uur van Vnor-lndië nergens vol.ediger vertegenwoor digd vindt dan in de hoofdstad Delhi. Feiteljjk kan men spreken van zeven ste den, die dezen naam hebben gedragen. De oude Hindoe-stad van dien naam, waar ook de allereerste gebouwen der Moslims zjjn verrezen, bevindt zich 15 K.M. ten Zuiden van het tegenwoordige Delhi. Ruim een eeuw was bet de zetel der sultans van Hindostan, maar daarna is de hoofdstad tel kens moer naar het Noorden verplaatst. Voorai in de 14de eeuw is hot herhnaldelijk voorgekomen, dat een sultan, om zjjn roem te bestendigen, een nieuwe koningsburcht biuwde en een nieuwe stad bouwde, die dan werd genoemd naar den stichter. Het tegenwoordige Delhi met zjjn om- mimro patois is gesticht door Shih Jahan (1628—'58j, den kleinzoon van Akbar, die behoorde tot de dynastie, in het Westen bekend als die der Groot-Mogols. Dit was het laatste Mohammedaansche vorstenhuis, dat over Voor-lndië beeft gebeerscht. Om streeks 1C0J geslicht door Baber, een af stammeling van den groolen veroveraar Tamerlan, heeft het een reeks van vorsten van beteekenis opgeleverd, maar na den dood van Aurangzeb (1707) begon een periode van verval, waarvan de vestiging van het Britsche gezag een einde beeft gemaakt De dorre en stoftige vlakte, die zich ten zuiden van het tegenwoordige Delhi uitstrekt, is mijlen ver bezaaid met mauso- leeën en moskeeën, die de herinnering be- warer van de zes eeuwen der Mohammedaan' sche heerschappij. Soms zjjn die trotsche gebouwen nog volledig bewaard, vaak ook iyn uj niet meer dan bouwvallen. H.er vindt mee ook gewe.dige burohten, door de sultans der 14e eeuw gesticht Opvallend is hot versohil tusschen de Mehamiiiedcanscbe bouwwe.ken en de voort brengselen der inbeemsohe architectuur der Hindoes. Deze laatste kenmerkt zich door een matelooze fantasie en een ongelooflijken rijkdom van sculptuur, waarin ae vormen van goden, mensohen en dieren zijn door- eengemengd. De Mohammedaansche bouwstijl daar entegen is streng, sober en beheerscht Bo vendien maakt deze stijl 6611 raim gebruik van spitsboog, gewelf en koepelvormig dak, welke elementen in de inheemsche oouw- krnisl zoo goed als gehoel ontbroken. Een kenmerkend versohil ligt ook in den aard der versiering. De moskeeën en mau- soieeën der Mohammedanen onderscheiden zich vaak door een zeer rijk en smaakvol ornament maar liguren van mensoh ol dier zal men daarin niet aantreffen. Want de Moslimsche wet verbiedt bet afbeelden van levende wezens. De versiering dezer ge bouwen bestaat dus-uit Arabische insohrilten (vooral teksten uit den Koran), arabesken, gesti leerde bloem- en bladmoaeven en zeer kunstig uitgovosrde geometrische pationen. Bovendien heeft de Mohammedaansche kunst in Voor-lndië nieuwo methoden toegepast, het gebruik van mozaïeken van vemch.hende gekleurde steensoorten en van veelkleurige tegels ter versiering van muurvlakken en koepels. Deze laatste vorm van sierkunst met haar schitterende kleureffecten bereikte haar hoogtepunt in de 17e eeuw onder de Groote Mogols. Een vergelijking tusschen de Hindoesche en Moslimsche architectuur van Voor-lndië is vc-oral daarom belangwekkend, omdat met. in beide het karakter der twee groote godsdiensten Hindoeïsme en Islam du.deijjk vindi afgespiegeld, LEZING VAN MEVROUW ELLEN FOREST. Voor ds Ned. Ver. tot Dierenbeechermlno. De aldeeling Leiden van de Ncd. Ver. tot Bescherming van Dieren mag zich ze- lijk reeds eerder is gebleken verheugen in de belangstelling die mevrouw Ellen Forest voor haar werk kuesiert, hetgeen zij bewijst door zich telkens weer ler be schikking te stellen voor het houden van een causerie ol het spreken van een woord ter inleiding van een fancy-lair. Ook gisteravond had Ellen Forest zich bereid verklaard voor Dierenbescherming te spreken en in de groote Nulszaal heelt zij de niet zeer talrijke aanwezigen 1io evenwel een dankbaar en aandachtig ge hoor vormden waarmede de spreekster wat zij zoo gaarne wenscht beslist con tact had, een zeer genolvollen avond be zorgd. Ellen Forest heeft gisteravond weer eens blijk gegeven van haar groote belezen heid, van haar groote kennis van de zeden en gebruiken der oude volken en der tegen woordige bewoners van schier alle landen van de wereld, in het bijzonder van hun verhouding tot de dieren. Veel heeft spr. voor de pauze verteld van het dier in de kunst en de voorbeelden ontleend aan de Peruaansche Kunst en aan die in Brtlsch-lndië waren even tref fend als die over de leekenen van ver- cering die aan verafgoding grensl in de landen waar Ellen Forest bij uitstek thuis is in China en Japan. Maar ook van de verhouding van de Indianen in Midden- en Noord-Amerika tot het dier. van hun geloof in den lolem en hun aanbidding der dieren als goede en kwade goden vermocht spr veel Ie vertel len dal zeker voor haar gehoor nieuw was Mevrouw Foresl wees er ook op hoe de studie van hel Folklore, die van hel ne- gin der 19e eeuw dateert ook hel dier be schouwt »n hoe de pioniers de gebroeders Grimm zich reeds al» de groolste dier-u- vrienden hebben doen kennen, met innige verheerlijking voor hei beest, Voortgaande wees spr verder op de aparle plaats van de vogel» in de Griek- sche theater? en op Rostand die veie eeuwen later mei zijn Clanlecler alleen stond in Frankrijk al brachten de Middel eeuwen In'usechen Karei en de Eleeast waarin hel raard een hoofdfiguur in van Reinaerl de Vos. Als bewijs hoe ook de schilders door alle ecuwen hun groote belangstelling voor het dier hebben gehad herinnerde spr aan doe ken van meesiers als Leonardo de Vinei, Rubens. Van Dyck. Nic. Maes, Terborgh, Troost, Poiter, Teniers, Averkamp. Run ner, Goya. Velasquez en Bega En spr. ging daarna terug en herinnerde aan bet scheppingsverhaal waarin ook telkens over dieren wordt gesproken, over de slar.g, Jacob's kudde Elia'a raaf, Hel Lam God», en in hel N Testament over de paarden der Aposcalypses, en alle dieren der Open baring. Terugkeerend tot .het dier in de kunst herinnerde spr. aan de Perzische miniatu ren, aan de Colom van Trajanus en aan de Goden met dierenkoppen in de Egyp tische mythologie. Ook dacht spr. aan Pompei waar naast de verkoolde menschen ook kallen en honden worden bewaard. Spr. herinnerde ook aan den H Francisrue van Assisi die gesproken heeft van ..mijn broeder Wo'f". Van Italië gaat Ellen Foresl naar Frankrijk waar op hel eind der 18de eeuw bij de schilders de vrouwen met de dieren wedijveren In schoonheid, naar Engeland waar Swan. Romney. Haggarth, Rachurn en Duff de dieren loonden te waardeer-n en naar Duitschland waar Holbein en DOrer de dierenschilders waren mei Cra- nach, om van de anderen niel te eprckenl Spr. herinnerde aan Dflrer's wereldbe roemd Eekhoorntje en noemde van de Belgen Joseph Stevens en Charles Verlak, Claus, en Alfred Steven's emouvante bfi'.e k Bon Dieul Na de pauze heeft mevrouw Ellen Forrst nog door vele treffende voorbeelden do,n boselfen dat men niet alleen uit sen timentaliteit, belangstelling er voor be hoort te hebben en zelfs liefde d e uiting vindl in de bescherming van het hulplooze dier. Prachtige eilalen verleende anr. aan Jerome K. Jerome en aan Emiie Zola's Germaine. Nog wocs spr. op de dierlijke stoffen die wij van noode hebben bij de bereiding van veie geneesmiddelen en spr vroeg ook of men er wel een» aan gedachl had dat Stradivarius evenmm zonder dierlijke hulp middelen iets bereikt zou hebben als de Sloarinekaarsenmaker. Mevrouw Forest eindigde haar voordracht met een opwekking van belangstelling voor hel werk der vereeniging van Dieren bescherming niet uit sentimentaliteit doch uil erkentelijkheid er voor. Na afloop van de voordracht, die ook door mevrouw Van de Sande Rakhuyzen- Gericke werd bijgewoond lichtte spr het gesprokene met een aantal Ijchiheelden Ine. Fon hartelijk applaus en eenige niul minder hartelijke woorden van dank van den vnorziller. prof. mr André de la Porie, die ook een klein stoffelijk bewijs vin erkentelijkheid overhandigde waren me vrouw Ellen Forest's welverdiende beloo ning. VEREENIGING „HET XAASMERK" TE LEIDEN. Gisteren heeft de vereeniging „Hel Kaas- merk". inrichting tol het aanmaken van rijkskaasmerken. gevestigd te Leiden, haar 8ste j.aarlijksche algemeene vergadering ge houden onder leiding van haar wnarnd. voorzden heer G. Nobel, van Lutjewinkel. Medegedeeld werd. dat de periodiek afge treden bestuursleden, de heeren dr. H. van Gulib te 's-Gravenhage en mr. W. B. Buma te Marssum. als zoodanig zijn herbenoemd resp. door het Kaascontrolestatiop Zuid- Holland voor volvette kaas en het Kaascon- trolestation Friesland. Behandeld werd het jaarverslag over 1927 waarvan wij het voornaamste reeds ver meldde. Het jaarverslag werd goedgekeurd. Daarna werd behandeld de balans met de exploitatierekening over 1927. waarvan de eerste sluit met een eindcijfer van (.429 858 47 en de laatste met een van (.169 841 80. Besloten werd van het batig saldo der exploitatie ad f 86 999 697» (v. j. f. 40 208 05) f. 86.000 toe te voegen aan het reservefonds en de rest over te brengen op nieuwe rekening. De begrooting voor hel dienstjaar 1928. welke gebaseerd is op een merkenaanmaak van 35 millioen stuks, en in ontvangsten en uitgaven sluit met f. 146,300, werd eveneens goedgekeurd. OPRICHtPNGSVERGADER'NG VAN DEN R.E. BOND VAN BANKETBAKKERS- PATROONS. Afgevaardigden van reeds beslaande H K. Vereenigingen van Banketbakkerspatroons hebben gisteravond in der bovenzalen van Calé-Restaurant „In den Vergulden Turk" onder leiding van don heer Joh. Falke ver gaderd. Met algemeene stemmen werd besloten tol slichting van eon R.K, Bond van Ban ketbakkers-patroons. De statuten werden vastgesteld. Verder werd besloten een voorloopig be stuur te benoemen, dal op de eerstvolgende jaarvergadering in zijn geheel zal aftreden. In dit bestuur zullen afgevaardigden zitting nemen van de R.K. Vereenigingen te Am sterdam, 's-Gravenhage. Leiden en Venlo. Tot voorzitter van den Hond werd aange wezen de heer C. F, B. Sleyffers te 's-Gra venhage. tot secretaris de heer H A de Wijs te Amsterdam (P. C Hooflstraal 84) en tot penningmeester de heer A. Beun te Am sterdam. Nog werd gesproken over de orgaancom missie, welke in haar tegenwoordige se. menstelling werd gehandhaafd. De statuten zullen ter goudkeuring wor den opgezonden en eon geestelijk adviseur zal worden aangevraagd. Nog werden eenige vraagstukken o.». de mogelijkheid van hot stichten van een weduwen-fonds besproken en daarop werd de vergadering gesloten De geestelijke adviseurs van de Amster- damsche en Haagsche vereenigingen woon den de vergadering bi). Reserve 2e luitenant M. van Boxel. van het 15e regiment infanterie. komt 1 Juui bij hel 4e regiment van bet wapen voor her halingsoefeningen onder de wapenen. Maandag a s hoopt de heer J. Bonnel (Langegracht 76) den dag te herdenken waarop hij voor 40 jaar al* behanger en stoffeerder in dienst trad bij de firma P. Hogendoorn en Zoon alhier. Bij besluit van 14 Maart 1928 is de Kon. Goedkeuring verleend op de statuten van den Leidschen Belasting-Ophaaldienst Het laatste concert van dil winter halfjaar in het Wijkgebouw „Gtloof-Hoop- Uefde", Langestraat 67-69) had gisteravond plaats. Slechts weinigen waren opgekomen Inplaats van mevr. Krom, die plotseling door ziekte verhinderd was, zong mejuffr. Meerburg, begeleid door mejuflr. van Wijk eerst eenige meerendeels opgewekte fran- sche liedjes, waarvan hel accompagnement uitnemend was. Daarna speelde de 13-jarige eellist de „Cantiléne" van Louis Ganne, met gevoel begeleid door mejulfr. Fontein, die door verhindering van mej. Boekweit, inviel, en zich op bijzondere wijze van haar taak kweet Mej. Meerburg zong hierop eenige Oud- Hollandche liedjes, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Twee korte cello- stukjes wisselden vervolgens af met eenige duilsche en hollandsche liederen. De uit voerenden gaven ons eon mooie avond. Eon woord van -hartelijken dank en een „lot weerziens" is hier zeer zeker op zijn plaats. Hel bestuur van de „Paedagogische Bibliotheek" gaat door met zijn pogingen om bij degenen, die werkzaam zijn bij het lager onderwijs, belangstelling te wekken voor onderwerpen van pacdagogiscben en didac- Uschen aard. De heer A. Jan6e, hoofd van de bijzondere school te Biggekerke en die bij vele Leidsche leerkrachten reeds bekend is door zijn lezing over het geschiedenis-onderwijs, zal morgen in het Nutsgebouw voor de leden van de vereeniging spreken over „Ons reken onderwijs". Gisterochtend omlreeks kwart voor 8 brak de as van een met steenen beladen wagen, juist voor den overweg naast het slalion. Het incident veroorzaakte begrijpe- lijkerwijs op dit lastigen punt nogal wat stagnatie. KERKKOOR EX ANIMO. Hel is juisl drie jaar goleden dat we een uitvoering van dit koor bijwoonden. Sedert dien heelt het zich. vergissen we ons niet, in de concertzaal niet meer laten hooren. Een recensent kan het vergelijken niel Igten. Wat we uiterlijk gewijzigd vonden in die drie jaar. is vooreerst de toevoeging der kwalificatie „kerkkoor". Ligt daar misschien een doelbepcTking in? Zoo al. dan wil dat toch niet zeggen, dat men muzikaal met minder zou kunnen volstaan. Adres aan Dresdener Kreuzchor. Verder constateerden we een wisseling van dirigent. Wjjet dat er misschien op. dat een regelmatige vooruit gang. om welke reden dan ook. stagnatie moest ondervinden? Wat we vrijwel onge wijzigd vonden, was de graad van geoelend- held. Toen was het een koor dat een ernstig streven aan den dag legde, maar dat nog veel. zoo niet alles, had le leeren. Nu blijkt het zijn windselen nog niet te zijn ontgroeid. Maar wat we toen zeiden, kunnen we than» herhalen: daar wordt blijkbaar ijverig en met ambitie gewerkt aan een schoon doel. En de tegenwoordige dirigent, de heer de Wolf! uit Rotterdam lijkt ons wel iemand te zijn. die het koor omhoog kan brengen. Van het koor is zeker wat te maken; vooral omdat het geheel bestaal uit jonge frissche stemmen, In het piano en pianissimo heeft zijn klank de bekoring der bloeiende jeugd. Bij stemuitzetting wordt die veel minder fraai. Om de aanleiding tot forceering bij de tenoren en bassen zooveel mogelijk te ont gaan. houde men hot oog gericht op ver- sterking van het mannelijk koorgedeelle. Als blijk onzer belangstelling nog een opmerking „Ex animo" heeft nu achl kleine nummertjes uitgevoerd. Aan vier daarvan was de naam van den dirigent dc Wolft als componist of beworker verbonden; twee waren composities van zijn voorganger Kools en de laatste twee stonden op naam van Jac. Bonset Nu willen we aan de be trekkelijke verdienstelijkheid dezer compo sities niet tornen, maar ze bewegen zich te veel in hetzelfde kleine kringetje. Een koor en zijn publiek hobben al gauw behoefte aan wat gepeperder kost En daar is toch bij de groote meesters stof in overvloed, ook in het genre dat binnen het bereik van „Ex animo" ligt. Een vgrfrisschend teruglaslen naar de ouden verzuime men verder ook niet. Intusschen. wat we gisteravond van hol koor hebben gehoord stompt hoopvol Er werd doorgaans beschaafd en correct gezongen metslreven naar klankverzorging Ook de zuiverheid viel over 7 algemeen I» prijzen. Het koor had zich de medewerking ver schaft van het Rosidenlie-dubbelmannen- kwartet uit den Haag onder leiding van den Heer Piet Mostert. Van deze combinatie kan vee! goeds worden getuigd. Het zijn allen mooie natuurstemmen, goed op elkaar inge steld en wal ze voordragen is behoorlijk geacheveerd en genuanceerd Toch laat de kwartelklank te wenschcn gevolg van de omstandigheid dal de beide le tenoren het tegenover de andere stemmen niet kunnen houden. Daar zijn de tenoren der noordelijke landen niel naar. Een naar Italianen zouden hel evenwicht kunnen bewaren. Als de hoogste nsrtij met nog een ferme kracht werd ver*t»Tkl dan zou dil het kwartel zeer zekyr ongemeen ten goedp komen. Alle? tezamen genomen een geslaagde uit voering Een goed opgekomen nubliek he»4t „Ex-anlmo" zoowel al* h»t dubbel-kwartet dankbaar a"nlau» geschonken Dr Riemen» opende met gebed en «loot met dankzegging. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Russische voorstellen let on iWapeningsconierentie. Zooals de telegrammen gisteren nog kort aangaven, heeft ook de Nederl. gedele geerde mr. Rr. Rutgers, ter voorbereidende ontwapeningsconferentie stelling genomen tegen de Russische voorstellen. Hij ging nj zijn oppositie tegen het Russische voorstel nog verder dan lord CusbeDdun en meende, dat het zelfs overbodig zou zijn de Russi sche ontwerp-conventie nog in bijzondere detailstudie te nemen. Uit de discussie ie toch reeds gebleken, dat op aanneming hiervan geen kans bestaat. Ook m<r. Rutgers achtte een verwerping van het Russische voQrstel noodzakelijk o.a. omdat totale ontwapening op het oogenblik het gevaar zou medebrengen, dat volken aan de willekeur van rooversvolkcu en revolutiestokers zouden zijn ovcrgelo- verd. De bepalingen van het Russische ont» werp inzake de vorming van een goed ge wapende locale politie, wier sterkte zal af hangen o.a. van bet bevolkingsaantal eo den gebiedsomvang, verhoogeu dit gevaar, Mr. Rutgers uitto de hoop, dat de sovjet» gedelegeerden, ziende, dat hun voorstel geen kans op aanneming heeft, op een verdere discussie geen prijs zouden stelleq en verder zouden samenwerken langs <Jq door den volkenbond ingeslagen methoden* Na mr. Rutgers sprak de Zweedsche ge delegeerde Hcnningft. Hij sprak den wensch uit, dat thans zonder voorbehoud de eerste stap op den weg der beperking van de bewapening zal worden gedaan en wel m verhouding tot de tegenwoordig bestaande veiligheid. Een dergelijke maatregel zou volgens hem de algemeene veiligheid ver- hoogen. De Russische voorstellen zijn op dit oogenblik niet te verwezenlijken. De vertegenwoordiger van de Vereenig- de Staten van Amerika, Gibson, wc©» even eens de Russische voorstellen principieel van de hand. Hij betoogde dat de voorstel len van den Amerikaansohen staatssecret'i^ ris Kellogg in zake het tot stand brengen, van een internationaal verdrag ter verban ning van den oorlog, als instrument van nationale politick op het oogenblik het beste middel zijn om den wereldvrede te waarborgen De Poolsche vertegenwoordiger Sokal wees eveneens op het onpraotisch karakter van de Ruwische voorstellen en eischte, dat du werkzaamheden van de voorbereidende ontwapeningscommissie van den Volken^ bond volgens de tot nu toe gevolgde me thode zullen wprden voortgezet» In de rede van den Belgische gedelegeer de Rolin bracht deze naaj voren, dat de voorstellen anarchistische tendenzeo bevat, ten. In dit opzicht moeten ze daarom wor den beschouwd als een poging tot sabo tage van den Volkenbond en van de vr&- desboinoeiingen in het algemeen. De gede legeerde van Cuba gaf den wenscb te ken nen, dat de voorstellen nauwkeurig worden onderzocht De gedelegeerde van Bulgarije bet-oogde, dat de voorstellen van Sovjet RuaJaud, on der de huidige omstandigheden onmogelijk kunnen worden aangenomen. Weliswaar zou het Bulgarije dnfc geheel ontwapend is, niet anders dan aangenaam zijn, indien ook andere landen daartoe overgingen; doch tevens verlangt het een algemeen ont- wapeningsprogram, waarin het beginsel van gelijkheid ia toegepast. De volgende spreker, de Zuid-Slavisehe gedelegeerde Markowitsj legde den nadruk op zijn zienswijze, dat de bedenkingen van de staten, welke de Sovjet regeering nog niet erkend hebben, van geen waarde zijn. Hij besprak de verhouding tusschen de vol ken van Zuid-Slavië en Rusland, waarpij hij deed uitkomen, dat zijn volk van dank baarheid is vervuld jegens het groote Rue» slsche volk. Dat dc diplomatieke betrek" kingen tusschen zijn land eD Rusland oog niet hersteld zijn, is de schuld der voor aanstaande persoonlijkheden der Sovjet-je- geering. Tenslotte sprak hij de hoop uit, dat de Sovjefc-regeering zich in haar methoden der buitenlandscbe politiek zal aanpassen aan den geest van het Volkenbomlspact- Hiermede waren de besprekingen van de Russische voorstellen voorioopig ten ein de gebracht. Voor hedenmiddag is weer een zitting bijeengerc ep-nwaarschijnlijk zal Litwinof dan de groote verdedigingsrede houden. Tenslotte heeft de Grieksche ge delegeerde Politis nog een nabetracht'ng gehouden, waarin hij de Russische voorstel len onhoudbaar noemdt Deze voorstellen zijn in strijd met het Volkenbondspact aldus spr. alsook in striid met alles, wat tot dusverre door de ontwapeningscommis sie tot stand is gebracht. Politis sprak evenwel de hoop uit, dat de regeering van Moskou ook na de verwerping harer voor stellen eerlijk en loyaal aan de werkzaam heden van den Volkenbond zal deelnemen. Dit zou het best kunnen geschieden, indien Dusland lid werd van den Volkenbond. BELGIE. Groote Kanaalwerken» Jaspar hoeft in de Kamer het wetsont werp betreffende de groote openbare wer ken besproken Dit programma omval o.a.: de werken van de Maas en de Samber van de Kempen en die van het kanaal Brussel Charleroi Het fonde der groote werken zal oen autonoom organisme zijn met burger lijke persoonlijkheid, bestuurd door een raau van beheer, die door den Staat zelf word- aangewezen en voortdurend onder de con trole van de regeering. h*t parlemen! en a Rekenkamer staat. Men heeft gevraag o het der regeoring wel ernst was mei haaJ voornemens betreffpndc het directe tusschen Antwprpen en Luik Een dereel'1* twijfel is ongerechtvaardigd. De re2P',nIlg ie vastbesloten de uitvoering tol Mand e brengen. Er Is een eerste hedrnö van millioen aangevraagd voor dit werk nr dit moet enkel dienen om de uitgaven 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2