Er is gemeend de officieele opening thins te uioeleD doeu plaatsgrepen, nu de ÜJlp* gebuuMttD eD de wegen gereed ign en van de ld üoeidgeuouwen, die m gebruik ge nomen zullen werden, er reo<Ls drie gerui man tyu hunne bestemming vervuheu, teiv\yi in deze dagen vier andere betrekken weiden, zeedal wij wel kunnen verklaren, dai oei gjovidte deel van het cumplex veer hut gebruik gereed is. Hel is hier wel de plaats om er de aan dacht nogmaals op te vestigen, dai het in de pers, in de spreektaal en ook wel in ellieieele stukkeu ingeslepen gebruik, het stadskwartier, dal hier verrezen is, te bestempelen mei deu naam van het Nieuwe Ziekenhuis, alsof er hier alieeu een zieken huis gebouwd wordt, ten eenen male on juist is. Hier toch vinden wjj bijeen alle gebouwen, die de Medische Faculteit behoeit voor de opleiding der studenten in de geneeskunde; naast de klinieken voer de meer practische gedeelten der medische weienschap, bevat het complex evenzeer laboratoria veer ae meer theoretische vakken, zeedat dit stads kwartier welhaast een kleine duizend be woners zal tellen en een duizendtal bezoekers dagelijks zijn poorten zal binnengaan. Lie vraag, weiken naam dit meu..e stads gedeelte behoort te dragen, is gemakkelijk te beantwoorden. Up hel terrein aan den Morschsingel vinden wg naad het ziekenhuis slechts laboratorium, dat o'Lcieel Jen naam van boerhaave-lubo.alorium draagt, terwgl de volksmond de universiteilsklim.k-n dikwerf den naam van Boerhaave-zieken- huis geeft. baar nu Boerhaave-laboratorium en zie kenhuis spoedig ontruimd zul.en zgn, ligt hel voor de hand den naam van onzen bo- faamden voorzaat, die sinds ee .wen den roem onzer Faculteil en Universiteit heeft ver hoogd, te geven aan hel nieuwe stads kwartier en uit dus hel Boei haaverk war tier te uoeinen. Op het oogenblik, dat de groep van ge bouwen staal geopend te worden, waaiin, naar wg hopen, eenang de geheeie geuectr kuuuige faculteit haar arbeid zaï verrichten, is het verleidelijk om ons te verdiepen in het verleden en na te gaan, hoe, gedureiide de 353 paren, die onze Universiteit bestaat, de medische faculteit gehuisvest is geweest en wie de vooruaainstepersonen waren, die in die lacull-eildgebouweu door hunnen arbeid getracht heboeu medisch onderwijs en we tenschap te bevorderen. Een overzicht, zoo..ls dit voor de anatomie alleen op zoo voor- trellelgke wjjze gegeven is door den huog- leeraar Barge in zgn rede: „De Leidscno Anatomie herdacht", uitgesproken bg ae opening van hel anatomisch laboralo.ium, op 2 October 1923, nu reeds 4 Va jaar geleden, waarmede het eerste complex van dit oomplex in gebruik genomen werd. Veel te veel zou echter van uw tjjd en aandacht gevergd worden, wanneer ik zou trachten zulks te doen voor de geheeie me dische faculteit en daarom zal ik mg wel moeien bepalen tot de allerlaat-te geschie denis onzer faculteit en wel tot den bouw vac dit complex. Moet aldus bet grootste gedeelte van de oudere geschiedenis onzer faculteit onoe- sproken blijven, toch wil ik éêne uitzon dering maken voor de periode van haren grootsten roem, voor don tgd van Herman Boer boa ve. barnos en Heeren, stel a eens met mg voor, d»t Boerhuave een oogenblik een kijkje zou kunnen nemen op dit terrein, welk een uitdrukking zou zich dan op zijne zoo spre kende gelaatstrekken af teekenen Voorzeker eene van intense verb.zing. Zonder twijfel zou hg zich afvragen: is dat hetgeen tegenwoordig een geneeskundige faiulteii noodig heeft om haar arbeid te kunnen verrichten? En, wanneer hij dan deze trotsche gebouwen vergeleek met de ruimten, waarover hg zelf en zgne faeul- teiu»genooten beschikten, dan zou hg al- Jichi daaraan toevoegen: is dit wel alles noodig? Welnu, de vergelijking met de ruimten, vaar Boerhaave zgn klinisch onder.vgs gaf, kunnen wg gemakkelijk maken. Wg hebben daartoe slechts te begeven naar een der oudste gedeelteD van onze universiteitsstad, naar „De Kamp", op tien minuten afstand van bier gelegen tusschen Mare en Turf markt, Oude Vest en Haarlemmerstraat. Wg vinden dan in de Lange Vrouwen- kerksteeg eeu aardig oud poortje, waarboven staat St. Caecilia Gasthuis. Treden wg door dit poortje binnen, zoo bevinden wij ons op een binnenplaats met tuin, die doet den ken aan de fraaie Leidsche hofjes. Ter rechter z\jde zien wij een eerwaardig oud gebouw, waarvan de ingang is versierd door vele wapenschilden. Aan de linker zgdo vinden wg achter een minder aanzienlijkon ingang een trap, d.e ons leidt tot een oude eikec deur, waarachter een portui toegang geel', tot lange zalen, aan weers/gden ver licht door op mans hoogte aangebrachte boogramen en voorzien van een eiken zol dering. Vuigeus de beschrijving van Van Mieris, was „een der zaïen bestemd ten gebruike der zieke mannen, de aDder der zieke vrouwen en bevonden zich in elk zes üed- sleeden, geschikt ten dienste der zieken ©n werden in die zaaien rondomine gevonden zeer ruime, ©enigszins verhoeven U ildergea, voorzien met leuningen op den welken zich die studenten plaatsten en dal wel telkens in een zoo groote men.gte, waarover men zich thans groolelgks zoude moeten ver wonderen en ook vesien in deeze dagen, welken dien heer.gken b.oeitgd onzer Aca demie uooit neboen gezien, genoegzaam on- geloollgk zouden voorkoomen". Wg bevinden ons in deze omgeving op fewgden bodem, want hier is een bel.mgrgk eei der geschiedenis der geneeskunde ge vormd en van hier uit hebben moderne idee en over geueeskund.ge kl niek en onder- wgs zich verspreid over de geheeie wereld; laten wg hopen, dat in af ienbaren tgd deze zalen weer in hunne oorspronkelijke ge daante zul.en worden hersle.d en ingericht tot een p.aats, waarheen de medici van de geheeie wereld opnieuw op kunnen gaan, thans om hunnp piëteit te toonen voor den gruoten invloed, die van hior is uitgegaan. Wanneer, om tot ons onderwerp terug t© keeren, reeds een boerhaave zich zou al- vragen bg de bezichtiging van dit stads gedeelte. is dit al.es we. noodig? hoevee. te meer zat deze vraag dan oplde l.ppen komen vaó den will.-kear.gen Nederlander, die deze steenmassa's mee.-iai van uit den trein kgkl en gewend is er afkeurende opmer kingen over aan te hooren ol zeif te plaitsen. Hoe ontelbare malen toch zgn reeds van uit den trein opmerkingen gemaakt over de vermeende domheid der autoriteiten, die een ziekenhuis zoo dicht bg den trein lieten plaatsen, dat de patiënten er voorzeker last vaL zouden moeten ondervinden, hoe veel vuldig is in den trein geloond, dat de uit wendige architectuur der gebouwen de goed keuring van de meeste reizigers niet ken wegdragen. Toen dez© onderwerpen wat afgezaagd wer den, kwam door den langen duur van den bouw de opmerking naar voren, dat alle3 daar zoo renteloos stond te bederven, terwgl ten slotte, o dankbaar onderwerp, de mal versatie© bg het Leidsche Ziekenhuis op die plaats zelve weer besproken konden worden, onverschillig, of dit onder opschrift in de couranten, pakkend als een Amerikaan- sche head.ine, werkelijk iets over het Leid sche Ziekenhuis vermeld werd, of, zooaia gewoonlijk, over andere plaatsen. Komt dan nu den gemiddelden Nederlan der. bij het aanschouwen van deze s'cen- kiompen de vraag van Boerhave op de lip pen: is dit alles wel noodig?", dan voegt hij er in zichzelf hardop direct aan toe en wij moeten dit alles maar betalen En. wan neer hij er toe komt een vergelijking met Boerhaave's tijd te maken, dan zegt hij ze ker: destijds was het medisch onderwijs heel wat goodkoopcr en de faculteit heel wate beroemder, dan tegenwoordig. Welnu, zoowel Boerhaave's geest als de Ncderlandsche belastingbetaler kunnen ge rust zijn Inderdaad is dit alles noodig en, wanneer gij straks hier rond zult gaan door eenige der gebouwen, zoo zult gij bemerken, dat alles goed en degelijk is gebouwd en ingericht, maar zonder overdreven luxe. Men kan overtuigd zijn. dat. als weldra de geheeie faculteit in het Boerhaave-kwartier is inge'rokken, de leden waarschijnlijk met de hun ter beschikking staande ruimten niet tevrcdener of ontevredener zullen zijn. dan Boerhaave en zijne tijdgenooten met hunne localileiten waren. De ontzaglijke toeneming van de ruimten, die noodig zijn, wordt deels veroorzaakt door de enorme uitbreiding der medische wetenschap, deels door het groot aantal' medische studenten. Moge de voor het on derwijs beschikbare localiteilen bij den eer sten aanblik te groot lijken, dit is slechts schijn, zoo moest in de grootste van alle collegekamers, die voor de anatomie, reeds, voordat zij in gebruik genomen werd. het aan'al zetels belangrijk uitgebreid worden en thans reeds zijn er zeker minstens 50 te kort, om aan alle studenten plaats te kunnen verschaffen. Spreken wij over Boerhaave's roem. dan komt de vraag bij ons op is de groote roep, welke van Boerhaave's naam uitging, niet overdreven geweest, is zijn invloed op het medisch denken en handelen wel zoo groot geweest, dal hem. na meer dan twee eeuwen, nog zooveel eerbetoon gebracht dient te worden Voorzeker kunnen wij deze laatste vraag volmondig bevestigend beantwoorden, mocht misschien in de reden uitgesproken bij de 2ö0-jange herdenking v. Boerhaave's geboortedag de toon van waardeering voor hetgeen van Boerhaave's werk blijvend is gebleken, erg in mineur zijn gehouden, niemand zal untkennen, dat de invloed van Boerhaave op zijn tijdgenooten en nazaten zoo groot is geweest, dat hij nauwelijks is te overschatten. Het moge waar zijn. dal van het wetenschappelijk werk van Boerhaave weinig of niets heeft stand gehouden, dat hij geen origineel experimentator was. dat hij geen wereldschokkende ontdekkingen deed. dat reeds voor hem onderwijs aan het ziekbed werd gegeven zijn groote kracht lag in zijn wijze van onderricht waardoor zijne inzichten eri ideeën een zegetocht door de geheeie wereld verspreid, als zij zijn ge worden door zijn directe en indirecte leer lingen van Ncderlandschen en vreemden bloede. Boerhaave leerde zijn medischen dicipo- len hot groote belang van een goede propae- deusis. van nauwkeurig onderzoek, zoowel aan het ziekbed, alsook na den dood. maar/ bovenal ping hij hen voor in toewijding aan, in opoffering en liefde voor de patiënten, die voor den geneesheer boven alles moes-, ten gaan. Wil men weten; hoe groot de invloed van Boerhaave op de geneeskundige wereld ge weest is dan kan men niet beter doen dan nagaan, hoe zich deze invloed heeft doen gelden in de twee grootste centra's van me dische wetenschap, welke zich nog in Boei- liaave's glorietijd hebben ontwikkeld: Wbe nen en Edinburgh. In Weenen is door Boerhaave.s leerling, Gerard van Swieten. duur Maria Theresia daarheen geroepen, het medisch onderwijs totaal hervormd in Boerhaave's geest en het universiteits ziekenhuis op nieuwe leest geschoeid ook in Boedapest was van Swie- ten's invloed groot. Weenen hoeft zich voor deze weldaad niet ondankbaar geloond, nog heden erkent men in geneeskundige kringen gaarne dat de beroemde Weesche medische school nog geheel berust op de basis door van Swieten gelegd, men vindt Van Swièten's buste in de wandelgangen van hel univorsitcits-ge- bouw zijn standbeeld op het reusachtige gedenkteeken voor Maria Theresia opgericht. In het stratenplan van Weenen vindt men niet alleen een Van Swiclenstrasse en een Van Swiclenhof. doch ook zijn leermeester is niet vergelen Boerhaa vest rasse $n Boer- hnavehof worden eveneens aangetroffen. De invloed van Boerhaave is hier ni"t tot Weenen alleen beperk: gebleven want de Weensche school is in korten tijd weder geworden tot een brandpunt van weten schap. waarheen artsen en studenten van alle streken der wereld logen, om zich ver der in de geneeskunde te bekwamen en zij is dit gebleven tot op den huldigen dag Zoodat via van Swieten s stichting Boer haave's invloed zich hoe langer hoe verder kon uitstrekken. Niet alleen in Zuid Oostelijke richting ook in Noordelijke werd door Boerhaave's invloed een centrum van medische welen- schap geboren in Se hot lands hoofdstad. Voor twee jaren werd in Edinburgh fees telijk herdach' hel tweede eeuwfeest der medische faculteit Welnu het scheen wel. dal hier een feelijn was aangericht ter eer? van Boerhaave De naam. die gedurende deze herdenking hel meest werd genoemd, was die van Boerhaave de plaatsnaam welke, na die van Fdinhurgh zelT hel meest werd vermeld was lie onzer univer siteitsstad en de herdenkingsrede gehouden door Sir George Newman van hel Ministry of Health te Londen, was getiteld- „the discipels of Boerhaave in Edinburgh." The principal of the Edinburgh Univer sity noemde in zijn feestrede- ..the Uni versity of Pennsylvania, a child of Edin burgh. just as Edinburgh is a child of Ley- den". Omtrent de professoren in de eerste medische faculteit deelde hij mede. dat velen hunner bekend stonden als: „Boer haave's men" Geen wonder was het dat bij deze gele genheid Boerhaave op dergelijke wijze werd herdacht en geëprd want bijna alle eerste hoogleeraren in de nieuwe faculteil waren leerlingen van Bi»erhnave en meerderen hunner onderwezen niets dan zijn woord, hetzij uit hunne aanteekeningen van zijne colleges, hetzij uil zijne boeken. Hierdoor werd de medische school te Edinburgh doordrongen van Boerhaave's geest en du feit is des te belangrijker, daar dit was de eerste complete universiteils medische school in de Bnische eilanden Ook van hier uit werd Boerhaave's in vloed naar wijd en zijd verspreid, zoo werd de eerste universileits medische schooi in Amerika in 1765 te Philadelphia gesticht geheel naar het Edinburgsche model. Dal, evenals van Leiden en Weenen, ook van Edinburgh uil de nieuwe ideeën verspreid werden blijkl duidelijk uil de mededeel mg van Prof Eibiger gedurende het tweede Edinburgsche eeuwfeest hue in een IJeensch medisch tijdschrift in 1780 de bekende hoogleeraar Clemens Tude uit Kopenhagen beschreef, dat in 17ü5 de Edinburghsche medische school een sterk cosmupolitisch karakter vertoonde met de woorden- „al the university of Edinburgh American and West Indians. Portugese and Italian Frenchmen and Englishmen. Irish men and Dutchmen German and Swiss peuple. Russian and Danes are wandering together". Niet alleen van deze centra uit werd- op indirecte wijze, maar ook dour de overige leerlingen van Boerhaave werd meer direct de geheeie medische wereld bevrucht met zijne ideeën en zijne opvattingen om trent medische kliniek en medisch onder wijs. Hoe groot zijn Invloed ook elders was. blijkt wel uit de mededeelirtg van Van Leersurti, dal wij bij Madame De Siael kunnen lezen, hoe Frederik de Tweede in de instructies van de Pruisische Academie» van Wetenschappen aan de led»?n voor schreef zich in de geneeskunde ie houden aan de methode van Boerhaave. Hoe i9 het mogelijk, dat één man een dergelijken invloed niet alleen heeft ver kregen en behouden, maar dal nog na meer dan twee eeuwen die invloed algemeen wordt erkend? In de eerste plaats natuur lijk door zijn genialiteit, zijne talenten, zijn persoonlijkheid. Wie daaraan twijfelen mocht, leze de bei»ordeeling door zijn tijd genooten, b v. Haller, die overigens vrij nuchter over Boerhaave oordeelend hem voor chemie en praclische geneeskunde noemde: de „communis Europae prae- ceplor". Sir Newman vatte de beoordeelingen in weinige zinnen samen, waarvan hier en kele mogen volgen. „There was at Leyden in that day a living profel and it is men and not methods, that make a great university. Thuugh tot preeminently an originator, he was supreme as teacher, a man ol wide learning clear, cogent and eloquent in exposition, a master of his job. the preceptor of Europe He won the devotion of men and became an immesurable power in their lives Then and there he marked them as his own and ever afterwards, scattered over the earth they were: Boprhaave's men". Maar zelfs een man van Boerhaave's gaven zou nooit een invloed hebben kun nen verkrijgen wanneer met de ornstan digheden gunstig waren geweest Die gun stige omstandigheden waren de gemakke lijker omvatbaarheid der leerstof de klein heid der faculteiten, het feit. dat één taal door de geheeie universitaire wereld ge bruikt werd De kleinheid der faculteiten, naast Boerhaave waren slechts vier huogleeraren aanwezig, maakte, dat één persoon veel meer invloed op zijne leerlingen kon heb ben dan thans en dat de roem van één per soon gemakkelijker werd tot dien van de geheeie laculleil De geringe uitgebreidheid der leerstof maakte het mogelijk dal Boerhaave plant kunde. scheikunde en geneeskunde do ceerde. zoodat een student bijna geheel door hem alleen tot medicus kon worden opgeleid. Denkt men zich thans iemand met de capaciteiten van Boerhaave. iid van een medische faculteit, zoo zal hij voorzeker kunnen worden de meest geliefde docent der studenten, maar niet meer kan hij zijn stempel dusdanig 'op hen drukken, dai zij worden tot Boerhaave s mensehen hij zal voor hen nooit meer kunnen zijn dan één van de vijftien ol zestien professoren die hun een deel der geneeskunde leert Ook zou zelfs duor een zuo d^mineerend per soon mei zoo gemakkelijk de geheeie fa culteit op een hoèger plan geheven kunnen worden al- wanneer deze slechts uil vier of vijf leden bestaal De voornaamste der gunstige omstandig heden waaraan Buprhaave mede zijn groo- ten roem dankt was voorzeker de eenheid van taal. waardoor zijn geschriften overai gelezen, Lijn colleges door allen gevolgd konden worden Zoolang toch het Latijn de voertaal dp? universitaire gedachte was. kon ieder student van welk deel der we reld ook afkomstig de voordrachten vol gen van iedpr hongleeraar Hierdoor waren destijds aan de Leidsche universiteit studenten van alle deelen der aarde te vinden In het album studiosorum der Leidsche universiteit vindt men bij voorbeeld niet minder dan ruim 4000 na men vermeld van studenten van Angel- saksischen bloede door Peacock uitgezocht en gepubliceerd, daaronder kon ik ruim 1600 Sehotsche namen vinden zoodat ik voor twee jaar te Edinhurgh aan hel feest maal kon verklaren dal de namen van bijna alle aanzittende Schotten waren te vinden in hel album studiosorum van onze universiteit Deze studenten kwamen niet alleen hierheen vanwege den roem van onze alma mater, noch om het voordeel, dat de Leid sche student een vrijdom van accijns ge noot Niet dit waren de redenen hunner komst, maar mepstal waren deze in den aanvang te zoeken in religieuse of poli'ieke twisten d e hen beletten in pigen land te studeeren terwijl dan vooral voor de Brit ten. f eiden een gemakkelijk te bereiken en vroolijke universi'eit was H erdoor was Leiden bekend en kon dus een man als Boerhaave gemakkelijk vreem delingen tot zich trekken, die dan zijn roem verspreidden, zoodat daarna anderen kwa men. speciaal mei het doel hem te hooren. Reeds lang voor Boerhaave werd Leiden door vele vreemdelingen bezocht, voor medici blijkl dit duidelijk uit Kroon's s a- lis'iek van de promoties onder Boerhaave'» voordanser? en tijdgenooten. Wij zien dan dal Boerhaave niet minder dan honderd acht en zeventig maal als promotor optrad: waarbij zich onder de promovendi. 76 Nederlanders leien 102 vreemdelingen bevonden eene verhouding van oncevper 3 tol 4. bij Boerhaave's voor ganger Bidlno was deze verhouding 50 tot 32. dat is dus 3 tol 2 bij Deckers 52 den 67. dus ook 3 tot 4: bij Le Mort 19 tegen 25. eveneens 3 tot 4 en bij Albinus 21 le gen 47 du? 3 tol bijna 7. Opvallend is. dal hij Boerhaave's pro movendi hel Augelsaksische ras een zeer groote plaat? inneemt. Wij zien dus. dat niet alleen Boerhaave's roem. maar ook andere oorzaken de vreem delingen naar Leiden brachten. Wij kun nen toch nagaan, dat tijdens Boerhaave's prufcssoraal het aantal vree-indelingen ook in andere faculteiten zeer groot was. Hoe belangrijk de invloed der taal is, kan uil het volgende blijken: 2G jaar ge leden zag ik. hoe de Zwitserse he univer siteiten overstroomd werden door Russische studenten van leiderlei kunne. In de me dische collegezalen hoorde men om zich heen bijna niets anders dan de vreemde, Slavische klanken en zag meg Russische dictaatcahiers en couranten, terwijl de Zwitsersche studenten zich bitter beklaag den. dat zij geen plaats konden vinden op de toch in de eerste plaats voor hen be stemde collegebanken. In dien zelfden tijd was in Nederland geen enkel Russisch medisch student te vinden, al deden ook de Nederlandsche medische faculteiten voor de Zwitsersche niet onder, het verschil werd veroorzaakt door de taal, die door de hoogleeraren werd gesproken. Een ander bewijs voor dezen invloed zien wij in het feit dal, terwijl de physica te Leiden gedurende de laatste decenniën op een hoogte stond, als nergens anders, een wereldroem genoot gelijk de genees kunde in Boerhaave's tijd er geen vreemde studenten zich op de collegebanken ver drongen. om opgeleid te worden tot physici, door de mannen, die als theoretici en ex perimentatoren hunne meerderen nergens ter wereld vonden. Neen. wel kwamen hier vele vreemdelingen door den roem on zer physici aangetrokken te zomen, maar voor het meerendeel waren het reeds be kende geleerden, dikwerf zelf van interna tionalen roem. die hier kwamen werken of beraadslagen en met wft-n bijna altijd gesproken werd in een andere taal, dan de Nederlandsche. terwijl de studenten, af geschrikt door de moeilijkheid crizer taal, verre bleven. Zijn dus voor Boerhaave alle omstandig heden gunstig geweest, hij heeft de kunst verstaan de aanwezige hoorders te boeien, nieuwe te trekken, niet door uiterlijk ver toon. waar zijn eenvoudig we-zen wars van was. maar door de degelijkheid van zijn onderwijs en de voortreffelijkheid van zijn versland. Al werd dan ook onderwijs aan het ziekbed reeds voor hem ook te Leiden ge geven. hij heeft zijne leerlingen er van we ten te doordringen, dat voor den medicus noudig i« een breede propaedeusis. nauw keurig onderzoek, maar bovenal onbe grensde toewijding en liefde voor den pa tiënt. hij is geworden op medisch gebied, zooals Haller zegt de communis Europae praeceptor, ja, meer dan dal de praeceptor mundi Kieren wij thans van Boerhaave terug naar het Boerhaave-kwartier om na te gaan. hoe dit is tot stand gekomen Wel zelden is een bouwwerk begonnen onder zulke goede auspiciën en voortgezet onder zoo ongunstige omstandigheden, als met het Boerhaave-kwartier hel geval is geweest .want welhaast geen enkele moei lijkheid is ons hierbij gespaard gebleven. Nadat sedert jaren, ja decenniën duide lijk was geworden dat het ziekenhuis en enkele laboratoria van de medische facul teit geheel verouderd en veel te klein ge worden waren, werd een plan beraamd, om daarin verbetering te brengen; dit ge schiedde in een tijd van groote welvaart van ons land en ook al waren wij ons zulk? waarschijnlijk destijds niet geheel bewust toch kon het wel niet anders of in hel plan spiegelde zich deze welstand af. Voorwaar het was een grootsche opzet, om. nu toch gebouwd moest worden, maar in eens alle klinieken en laboratoria voor de geneeskundige faculteit tegelijkertijd te vernieuwen en op één terrein bij elkaar te brengen. De groote oordcelen hiervan lagen di rect voor dé hand Studenten en patiënten zouden dan toch geen tijd meer behoeven te verliezen met on noodig heen en weer loopen van de eene zijde van de stad naar de- andere De onderlinge samenwerking tusschen laboratoria en klinieken zou door deze inrichting zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt worden Fénmnal binnen de pnnr- ten van dit stadsl-warber gekomen zou de patiënt elke klin'ek vinden, die hij noodig zou kunnen hebben; de student elk col'ege en elk practicum .terwijl boven dien een restnurnt'eznal aanwezig zou zijn, zoodat ieder student, die 's morgens het terrein betrad eerst 's avonds het weer zou behoeven te verlaten gesterkt door geeste lijk en lichamelijk voedsel. Onder minister Heemskerk werd een commissie benoemd bestaande uit de heeren Cluysenaer. Spronck en den Rijks bouwmeester voor universiteitsgebouwen Vrijman: een terrein aan den Rijnsbur^er- weg werd gevonden en goedgekeurd Het uilverkoren terrein bood groote voordeelen aan; het was goedkoop en uitstekend ge legen in de onmiddellijke nabijheid van spoor- en tram weven. Men vergete toch nooit dat het Academisch Ziekenhuis niet bedoeld is als ziekenhuis voor Leiden al leen. een «tad van destijds 60 000 inwo ners. maar dat het zijne patiënten moet betrekken uit een zeer grooten omtrek, zoodat het gedeeltelijk afhankelijk is van goer1e verkeerswegen. Het hiertegen geop perde bezwaar, dat het ziekenhuis hindjr zou ondervinden van het leven van den spoorweg; werd ondervangen door den aan- leg der gebouwen dusdanig te maken dat langs de spoorbaan diegene kwamen te staan, waarin geen patiënten verpleegd worden, zooal? machinebouw, wasscherij en hu:shoude!ijk gebouw. Deze trits dient als scherm tegen eventueel te sterk geluid op een nabij het spoorwegstation. Een groot voordeel is, dat het terrein wordt doorsneden door de Poel we lering, waardoor het in twee gedeelten gesplit-A wordt. De bedoeling was nu aan deze zijde, alle klinieken, dus hel geheeie ziekenhuis te plaatsen .aan gene zijde alleen lal ora toria voor de meer theoretische vakken. Door deze indeeling behoeTden de studen ten .die nog niet tol de klinieken waren toegelaten, thans reeds meer dan 300 in aantal, het eigenlijke ziekenhuis niet te betreden; een aparte weg zou aan gene zijde van de wetering de laboratoria met den Rijnsburgerweg verbinden, waardoor te groote drukte op het ziekenhuislerrein ver meden zou worden. Jammer genoeg .heeft men dit schema door de later zoo noodzakelijk geworden bezuiniging niet vol kunnen houden. Het terrein was beperkt, hetgeen, naar het schijnt door Minister Heemskerk als een groot voordeel beschouwd werd. De sage gaat toch .dat deze bewindsman ge zegd zou hebben: geef die professoren geen duim grond meer. dan zij noodig hebben, anders bouwen zij toch alles vol Een uitspraak, die te denken geeft om trent de macht, die professoren vroeger over bouwen schenen te hebben, maar die in elk geval van menschkundig inzicht getuigt. Men kan er over van meening verschil len. of hel niet beter geweest ware het terrein in zijn grootste breedte, in plaatl van met een smalle zijde te doen strekken langs den Rijnsburgerweg. zoodat alle po liklinieken hun in- en uitgang aan dien weg hadden kunnen hebben. Hierdoor zou geen enkele der honderden polikliniekpa tiënten. die dagelijks het ziekenhui? be zoeken het terrein in engeren zin hebben behoeven te betreden, hetgeen voorzeker de stilte en rust ten zeerste ten goede zou zijn gekomen. Afgezien van de hoogere kosten, die dit met zich mede gebracht had, zouden ook andere voordeelen hierbij te loor gegaan zijn en zoo werd tot het tegenwoordige ter rein besloten. Nu werden de plannen uitgewerkt en kwamen direct de eerste moeilijkheden. Noch bouwmeesters, noch medische pro fessoren zijn makkelijke wezens, gewend als heiden zijn op eigen gebied den boven toon te voeren en spoedig had reeds een tweetal laboralorium-directeuren verklaard, dat zij hunne oude laboratoria verkozen boven nieuwe gebouwen. Jammer genoeg, ging de Regeering. die waarschijnlijk in haar binnenste verheugd was over deze vermindering der kosten, hier direct mede accoord, maar daardoor was het groote voordeel van de eenheid van het geheel verbroken. Veel later verkoos een nieuw benoemd hoogleeraar liever een huis in de stad als laboratorium in te richten en af te zien van een nieuwe werkplaats, waarvoor de fundamenten reeds aanwezig waren boven hel in bekrompen omstandigheden afwach ten lot tijd en wijle het nieuwe gebouw zou zijn verrezen. NVij kunnen hem die keuze niet euvel duiden, die hij waarschijnlijk deed. in dachtig het bekende spreekwoord van den eenen vogel in de hand of tien in de lucht, maar voor de faculteit verviel hierdoor een derde gebouw op het nieuwe terrein. Een ander hoogleeraar was van zijn be noeming af vol enthousiasme aan hel fee- kenen gegaan van het ideaal, dat hem van een nieuwe kliniek voor oogen zweelde Na meer dan tien jaren hieraan gewijzigd en verbeterd te hebben, was hij diep teleurge steld, toen de bouwmeester hom verklaarde, dat de houwteehnisehe éischen niet toeston den het precies zoo te maken, als h'J z'cfl voorstelde Neurasthenisch geworden door zijn verantwoordelijk beroep, wilde hi) van gc#n overleg weten en antwoordde dal hij er zich dan niet mee bemoeide en de bouw meester het dan maar alleen moest doen, een besluit, waaraan hij zich streng hield. Deze en dergelijke moeilijkheden verge makkelijkten de voorbereiding geenszins Bij het maken der plannen was overwo gen of het ziekenhui? zou worden een k'as- seziekenhuis. als te Groningen of een zie kenhuis voor louter niet betalenden. z.oo- als het Leidsche Ziekenhui? altijd gewees is. De faculteit was voor een klassezieken huis, daar het verplegen van hunne par i- ouliere patiënten in de universileitsklinie* 2-8

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10