69*<e JAARGANG VRIJDAG 16 MAART 1928 No. 20862 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Ct9 per regel voor advertenticd uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van on? Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Adverb-ntiën uitfluitend bii vooruitbetaling Woen«dag« en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens pn«frecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postcheque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden Der 3 maanden 2 35 per week 0 18 Builen Leiden waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. VEE. EN KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden herinneren belanghebbenden bij deze, dat de Vee* en Kaasmarkten in plaats van op Vrijdag 6 April (Goeden Vrijdag) zullen ge bonden worden op Woensdag 4 April te voren. A. VAN DE SANDE BAKHUV7EN, Burgemeester. VAN STOMEN. Secretaris. Leiden, 16 Maart 1928. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Wed. H. van TongerenJongeneel, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de perceelen Breestraat 103 en Hoogewoerd 45. A VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STOMEN. Secretaris. Leiden. 16 Maart 1928. DE LEIDSCHE HOUT. Een plan van de 3-Octobez- vereeniging. Naar wij vernemen heeft het bestuur der 3-October-vereeniging het plan opge vat opnieuw te.trachten iets bij te dragen tot de finantiën van het fonds voor den Leidschen Hout. Zooals men zich zal herinneren, is in de jaarvergadering door de leden goedkeu ring yerleend aan het bestuursvoorstel, om bij de inning der 3-October-contributie aan de leden gelegenheid te geven tot het schenken van een gift. Velen hebben dit bij den gehouden optocht niet kunnen doen en onder diegenen zijn er zonder twijfel nog. die wel willen bijdragen, als dit ge vraagd wordt en er een gemakkelijke weg is. Die weg is gevonden. De contributie-loopers zullen n.l. bij de in gang der contributies, waarmede de vol gende week een aanvang zal worden ge maakt, kleine kaartjes medekrijgen lor waarde van f. 0.25, f. 0.50, f 1.en f. 2.50 welke tegen deze prijzen verkrijgbaar zijn. Er zou al een aardig sommetje ontvan gen worden, indien ieder lid één kaartje nam. want in deze zal zeker gelden, dat vele kleintjes ook een groot deel kunnen maken We twijfelen welhaast niet of dit plan van het 3-October-bestuur zal met succes bekroond worden. Wanneer eens ieder lid één kaartje van 25 cent kocht, zou deze inzending reeds een bedrag van ruim f. 1100.opbrengen, hetgeen weer een schrede voorwaarts zou beteekenen in de richting van verwezen lijking van het Hout-plan. waaraan ieder Leidcnaar zedelijk verplicht is mede te werken. Een kwartje voor zoo sympathiek doel kan toch iedereen missen 1 We vertrouwen evenwel, dat vele stad- genooten zich gedrongen zullen gevoelen het bij dat ééne kwartje niet te laten en in dat geval lijkt het ons geenszins on waarschijnlijk. dat de opbrengst van deze collecte die van 3 October j.l. verre zal overtreffen. Leidenaars. een gewaarschuwd man geld(t) voor twee. Verstaat de volgende week uw plichtl NAAR DE 70.0C0ste TOE. Tn verband met de belangstelling voor de 70.000ste inwoner dezer gemeente, zij me degedeeld, dat dit aantal op 14 Maart 1928 bedroeg 69.939. Er komt dus schot in. Nog 61 en de 70 000ste is bereikt. TWEE JUBILARISSEN IN EEN HUIS. Op den Apothekërsdijk 13 ten huize van den heer I. Verhoef viert men heden twee jubilea. Ten eerste hel vijf en twintigjarig pa troonsjubileum als stucadoorspatroon van den heer Verhoef, en ten tweede het feit dat den heer Jacohus van Royen vijf en twintig jaar bij zijn jubileerenden patroon werkzaam is Nadat de heer Van Royen met zijn echt- genoote per auto van zijn woning aan het Levendaal gehaald en naar den Apolhe- kersdijk gebracht was is men daar aan het huldigen geslagen. Tal van bloemstukken waren repds gekomen en velen hadden dezen dag gereserveerd om hel jubileum mede te vieren. Er heersrhte zoo een opge wekte. blijde feeststemming toen de heer Verhoef den heer Van Royen toesprak, hem gelukwensrhte en hem een geschenk ondpr couvert aanbond Maar ook hel personeel liet zich niet onbetuigd en bij monde van den heer Louis Ouwerkerk bood het den patroon een schrijfbureau, den heer Van Royen een prachtigen hanglamp aan. Hel los personeel had bloemen gezonden en een bureauste! voor den heer Verhoef. En de collega-patroons zonden den heer Verhoef een rookstel en fraaie bloemen. Zij zullen vanavond zeker ook wel in groote getale van hun belangstelling doen blij ken. Zoo werd het feest vanmorgen reeds prachtig ingezet en lang bleef men onder aangenamen kout bijeen, Ier eere van de beide jubilarissen. JUBILEUM VAN PFN HEER D. CH. SCHUIT. Omtrent het jubileum van den heer D. Ch. Schuit vernemen we nog nader dat de commissie' welke zich uit de ouders ge vormd had te 's avonds kwart voor acht genoemd hoofd kwam gelukwenschen en hem namens de ouders als huldeblijk een prachtige schemerlamp aanbood. De heer J Blansjaar voerde hel woord en overhan digde het huldeblijk onder het uitspreken van een gevoelvolle speech Hij noemde zich de tolk der ouders, wanneer hij zeide dat dpzen den geheeleh dag met dpn heer Schuil meeleefden. Hij roemde den hechten band welke op deze school bestond tusschen ouders en pprsoneel en sprak de hoop uit, dal die band door dit feest nog verslerkt mocht worden De heer Schuit dankte zieht- haar aangedaan door de gevoelvolle woorden van den heer Blansjaar. Verschillende oudprs woonden de huldi ging hij waarna men nog geruimen tijd in gezellige stemming bii elkaar verbleef. ZILVEREN JUBILEUM VAN Dr. J. A. SCHREUDER. Van de zijde van hel comité ter huldi ging van dr J A. Schreuder verzoekt men ons te willen mededeelen, dat het hulde blijk. hetwelk den jubilaris zal worden aan geboden, zal zijn te bezichtigen op de receptie te zijnen huize, morgenmiddag te vier uur. Het comité rekent op een zoo groot mogelijke belangstelling. GAUWER KON HET NIET. Gistermiddag en gisteravond was men nog druk bezig met de verhuizing van de patiënten en inventaris der Oogheelkundige Kliniek toen betrekkelijk onverwachts een fabrieksarbeider werd binnengebracht die een stukje ijzer in het oog gekregen had en dientengevolge operatief behandeld moest worden met gebruikmaking van de nieuwe groote magneet. In minder dan geen tijd was de operatie zaal gereed en kon de operatie worden verricht. Zij slaagde uitstekend en het bleek reeds bij deze eerste operatie die 's avonds en terwijl niemand er op voor bereid was moest geschieden, aldus deelde prof dr. J van der Hoeve ons mede. dat de nieuwe inrichting iD de nieuwe kliniek aan alle te stellen eischen volkomen vol deed. STUDENTEN VEREENIGING VOOR SOCIALE LEZINGEN. Lezing dr. Boris Raptschinsky. Voor de Stud. Ver. voor Sociale lezin gen 6prak gisteravond in het Klein Audi torium van de Academie dr. Boris Rapt schinsky over Sociale toestanden in Rus land. Nadat de praeses de heer 's Jacob de ver gadering had geopend ving spr. z'd voor dracht aan met er op te wijzen, welk een groot verschil in psyche er bestaat tusschen de Rus en de West-Europeaan. Is de West- Europeaan idividualist. de Rus is en is al tijd geweest, een massa-mensch van zeer primitieve structuur. Er heeft in de Rus altijd een sterk gevoel voor gelijkheid be staan. De Bolsjewistische ideeën zijn dan ook m de geheele Russische geschiedenis to vervolgen. (Bij de revolutie van 300 jaar geleden proclameerde men dezelfde leuzen als thans). HET TRAGISCHE ONGEVAL BIJ DE SPANJAARDSBRUG. Foto W. Bleuzé, Lelden. WniMMBUl» IJ Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van het lichten van de auto, waarmede Woensdagmiddag het droevig^ ongeval plaats had, dat aan twee R.-K. geestelijken uit Delft het leven kostte. De ruilen zijn door de inzittenden nog ingeslagen. Een andere kenmerkende eigenschap der RusseD (die echter it de Russische litera tuur in 't geheel niet naar voicd komt), is hun sterk rationalisme. Een sprekend voor beeld zieD wij hiervan in Leninde typi sche vertegenwoordiger van het Russische volk. Lenin had dan ook geen ziel maar slechts een hoofd. Doordat bij hem elk middel door t doel geheiligd was, maakte hij vaak gebruik van roinderwaariAige su jetten. Lenin zei niets nieuws Hij zei het alleen zoo, dat iedere boer uitriep: „Dat is wat wij bedoelen Na een overzicht vaD de grondgedachten waarvan Lenin uitging volgt eeo beschrij ving van de omkeer die Lenin heeft geno men toen hij zag dat deze ideeën Rusland vernietigden. Het Bolsjewisme trok zich nu terug op de „commandeerende hoogten", d. w.z. Industrie, Groothandel en Buiten- landsche handeJ als zijnde deze de bronnen die het economische leven beheersclicn Tevens kwamen er, zij het dan ook onder strenge controle, weer niet-Bolsjewisttn, als bedrijfsleiders dei industrieën Deze specialisten (spèzen) die nen overal vindt (ook in het leger) leiden eigenlijk 't eco nomische leven en beheersclien dcD toe stand. Hierin vertoont 't nieuwe Rusland overeenkomst met 't oude, toen de macht hebbende adel ten eenenmale ongeschikt was het land te leiden De buitenlandsche handel is geheel ge monopoliseerd, terwijl wordt getracht zoo veel mogelijk uit te voeren en zoo wemig mogelijk in te voeren. Als een der oorzaken der revolutie noemt spr. nog de ovei bevolking Door den oor log 'is de begonueD industrialisatie 'die deze overbevolking zou kunneD opheffen) te niet gedaan en ondanks de groote men- schenverliezen door den oorlog en de re volutie geleden is de overbevolking nug steeds een der dringendste problemen in Rusland. Bovendien is er agrarische overbevolking (Iedere boer heeft na dt verdeeling der landgoederen plm. 2J/fc H.A gckiegen. Opbouw der industrie of uitgebreide emi gratie die beide evenwel onmogelijk zijn, zou hier de eenigste oplossing geven. Na de pauze behandelt spr. nog eenige speciale onderwerpen: le. De boeren die de kern van het Rus sische volk uitmaken, worden (behalve in de jongste werken) in de literatuur steeds geïdealiseerd. De boeren zijn echter geen Godzoekers (Dostojewski e a.) maar zij zijn primitief cn ruw en geheel gericht op hun stuk grond. 2e. Het Russische onderwijs vs zeer slecht J en uitsluitend berekend op practische kennis. 3e. Door de nieuwe huwelijkswetten (die de vrijmaking der vrouw beoogden) is het leven ontaard en zijn de vrouwen slavinnen van de mannen geworden. 4e. Het land wordt beheerscht door een kleine groep. De overige bevolking staat echter niet zoo vijandig tegen de bolsje wisten als men wel vaak meent. Langzaam is ook vaak het Bolsjewisme door de bour geoisie verburgerlijkt. Over den afloop van 't Bolsjewisme is men 't nog lang niet eens. Het primitieve Russische volk echter voelt zich uitverko ren en Rusland zal herrijzen. Nadat spr. enkele vragen had beant woord, sloot de praeses deze zeer druk be zochte lezing. VEREEN. „DE AMBACHTSSCHOOL". Uitreiking van de diploma's. Hedenmiddag hield de vereen ging „De Ambachtsschool" in het gebouw der school aan den Haagweg haar jaarljjksche verga dering, onder voorzitterschap van den heer ir. A. M. Touw. De vergadermg werd bij gewoond door den wethouder van Onder was, A. T. C. K. Tepe, als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur, leden van verschillende onderwrjs-commissies, van het bestuur van het Genootschap M.S.Gvan het bestuur der vereeniging tot opleiding van Instrumenlm .kers, waaronder de secre taris, dr. C. A. Crommelin, leden en be gunstigers der vereeniging, ouders en voogden van leer.ingen, directeur, leeraren en leerlingen der school. De voorzitter hield hierbij een rede, waar in h(j na een inleidend woord verslag uit bracht over den toestand van de school en het onderwijs. In de eerste plaats heette hij de aan wezigen namens het bestuur hartelijk wel kom, in het bijzonder zich richtend tot den wethouder van Onderwjjs en de vertegen- we ordiger der onder wijs-corpora ties, speciaal fcet dr. Crommelin, waarmede de sch«>ol voortdurend in contact staat. Hierna wijdde hg een weemoedig woord aan de nagedachtenis van het bestuurslid M. Koert, die op 31 Oct. op noodlottige wgz* door den dood aan de vereeniging onthiel Het onderwijs ging dit jaar haar geregel den gang en de toestand der school was in aile opzichten bevredigend. Directeur en leeraren kweten zich op loffelijke wijze van bun taak Op 1 Januari 1927 bedroeg het aantai leerlingen 271 9°. deden eind e amen. waarvan aan 90 het diploma kon worden BINNENLAND. Het wetsontwerp tot instelling van een Marineraad is goedgekeurd. (Eerste Kaïner, 3e Blad). De besprekingen over het instituut der fabrieksartsen. (Tweede Kamer, 3e Blad). De verhouding tusschen S. D. A. P. en N. V. V. (Binnenland, 2e Blad). Ingesteld is een regeeringscommissie tot onderzoek van de nadee'en van het cadeau stelsel. (Binnenland, 2e Blad). Een comité is opgericht om te komen tot een liberale radio-omroep. (Binnenland, 2e Blad). Vergif tigingsverschijnse'en in een ar beidersgezin te Bleiswijk. (Gemengd 2e BI.) Bij' Weerdinge is een anto door een trein gegreren; er zijn geen persoonlijke ongelukken. (Gemengd, 2e Blad). De samenstelling van het Belgische voet balelftal, Sport, 4e Blad). Leiden won gisteren het interacademisch hockeytonrnooi. (Sport, 4e Blad). BUITENLAND. De ontwapeningsconferenties is feitelijk tot Maandag verdaagd. De Tangerconferen tie tot Dinsdag uitgesteld. (Buitenl. le BI.) Kellog nogmaals over zijn anti-oorlogs verdragen. (Buitenland, le Blad). Zoebkof is uit Daitschland gezet. (Bui tenland, le Blad). Hinchcliffe en zijn metgezellin zijn als verloren te beschouwen. (Buitenland en Telegrammen, le Blad). uitgereikt. Er waren op I April van dat jaar 178 leerlingen. Er werden 101 nieuwe leerlingen toege»aten, zoadat het leerlingen aantal bedroeg 279, of 8 meer dan een jaar te voren. Alle leerlingen .die thans aan het eind examen deelnamen, slaagden, een bewijs van goed onderwijs waarvoor spr. het on derwijzend personeel hulde bracht. Hij noemde de namen der geslaagde en ver meldde de geschenken die daarvoor aan hen worden toegekend. Verder noemde hij de geslaagde van de vakavondschool en richtte ook tot dezen een hartelijk woord lot afscheid. Hij wees de jongelui op de beteekenis en de waarde van het diploma niet alleen, maar vooral ook op de in de school verworven ken nis en vaardigheid, waardoor zij een voorsprong hebben bij anderen aan wie zulk een opleiding niet ten deel viel. Hij raadde aan dit te waardeeren en hetgeen zij geleerd hebben te beschouwen als een fundament waarop zij nu zelf kunnen voorlbouwen. Ook voor verdere ople:ding is er wel gelegenheid voor hen. Laten zij er van profiteeren. Den ouders e i voogden der geslaagde leerlingen wenschlen hij mede geluk met het slagen van hun zoons of pupillen. Het zelfde deed hij ten opzichte van de tal rijke leerlingen die bevorderd konden wor-. den tot een hoogere klasse. Inmiddels' ha'd de directeur de heer Kuyntjes de diploma's en prijzen uitge reikt en sprak daarbij ook nog een hartig woord waarna een der geslaagde leerlingen n.l. K van Daalen hel woord verkreeg om namens zijn medegeslaagden het be stuur en directeur en leeraren te danken voor het genoten onderwijs. De voorzitter deelde daarop mede dat het bestuur ook dit jaar hij gebrek aan geld middelen tengevolge het gemis aan behoor lijke subsidie geen cursus in electrotech- niek heeft kunnen openen Het bestuur blijft echter diligent en hoopt een volgend jaar in slaat te zijn zoodanigen cursus in het leven te kunnen rnenen. In verband met hel feit dal de motor techniek ook meer en meer geei9chl wordt bij de koopvaardijschepen werd een eur«us gehouden voor machinisten op koopvaardij schepen waaraan 18 longelui deelnamen. Aan allen kon een diploma als machinist Ier koopvaardij worden toegekend In Katwijk is voor zoodanigen cursus groote belangstel ling. Enkele induslrieplen zorgden voor leermiddelen Zoo gaf de firma Bool een industrie-motor in bruikleen en de firma Stork te Hengelo pen modprnen electnschen motor mei schakelkast. Na nog Ie hebben gewezen op leerzame -■xcursies denr leeraren mei gropppn leer lingen naar groote werkplaatsen onder

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1