BINNENLAND. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. UIT ONZE STAATSMACHINE VISSCHERIJ-BERICHTEN. VARIA. DE BESTUUBSHERVORBING IN NEDERLANDSCH-INDlE. Een nota van minister Ko* ningsberger aan de Tweede Kamer. De minister van Koloniën heeft in ver leed met de moUe-Joekes c.s. een nota aan ie Kamer doen toekomen, bevattende ge- pvens omtrent de met de besluurshervor- ntig in Ned.-lndië tot dusver opgedane er- ruing. De nota betrelt de werking dier lier- mriiling in West Java. Hel tijdperk, waarover de ervaring zich cislrekt is, zegt de minister, nog te kort om k kunnen dienen voor het vormen van een jtfinilief oordeel over de besluurshervor- ning in haar vollen omvang, doch de ver- tregun resultaten bieden z L nochtans wel en loodanig inzicht, dat op grond daarvan ie in de naaste toekomst, in het bijzonder net betrekking tot Java, te volgen gedrags- Ijn kan worden bepaald. Uit de bijeengebrachte gegevens blijkt dat irgeen aanleiding bestaal tot twijrel aan de telinaliglieid der werking van de in West- Jiva ingestelde samenhangende bostuursor- pmsatie. Hetgeen tot dusver bereikt werd, licit grond voor de verwachting, dat door wring van het stelsel der hervorming in tl overige gedeelle vaD Java evenzeer tot cvredigende resultaten zal leiden. De minister acht het dan nok een eisch in continuïteit, dat met de verdere uitvoe- ng van de wettelijke regeling worde voort gaan Uitstel zou leiden tot handhaving in het iD de bestuursorganisatie op Java tslaande dualisme en tot voortzetting van t daaruit voortvloeiende verwikkelingen. De doorvoering van de besli;urshervor- sing op Java in bel door de Indische regee- ■ng voorgenomen tempo, zzriarbij de pro- lincie Oost-Java op 1 Januari 1928 en mid- (in-Java waarschijnlijk een jaar later in hl leven zal worden geroepen, zal de rao- plijkheid schepper, om de verkiezing van 1)31 van de ifitieemsche leden van den lolksraad in het geheele rechtstreeks be- Juurcle gebied op Java door de leden van rgentschapsraden Ie doen geschieden Ook i:l dit oogpunt ware uitstel in hooge male l( betreuren. De vraag der doorvoering van de be- ikurshervorming op Sumatra is de Indi- tebe Regeering voornemens opnieuw in haar geheel in beschouwing te nemen, waarbij volle aandacht zal worden gewijd zoowel aio de belangrijke evolutie, welke de toe binden op dat eiland in de laatste decennia lebben doorgemaakt, als aan het door vele 'setoren beheerschfe verschil tusschen de esluurshervorming op Java en die in de )»itengewesten. De kwestie der onlwikke- c.q. vorming van de lagere autonome emeenschappen. die den onderbouw der estuurshervorming moeien uitmaken, zal an een uitgebreid onderzoek worden onder worpen. Het komt den minister voor, dat het in lire omstandigheden aangewezen is. den ïitslag van de nieuwe onderzoekingen en wverwegingen en de op grond daarvan door ft Indische Regeering te ziiner tiid in te -enen voorstellen af te wachten. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon; besluit is met ingang van 1 Mei IK8 benoemd bij het wapen der infanterie M generaal-majoor de kolonel J. C. Wag- Kr. commandant van de le infanterie- trisade (Brigade Grenadiers en Jagers); is eervol ontslag uil den militairen dienst verleend - 'e. op hun aanvrage aan a. den generaal- fejoor J. C. Wagner voornoemd van het 'soen der infanterie en b aan den kapitein C M. Rinsma van den plaatselijken staf; 2e. aan a. den generaal-majoor W E. v. bim v. Isselt commandant der le divisie, brens bevelhebber in de eerste militaire Reeling: en b den kolonel A J C Alenson t'fpecleur der militaire administratie, allen zake van langdurigen dienst; 3e. op zijn aanvrage aan den luit.-knlonel F. Altmann van den staf der artillerie, pilks met de verplichting Ier beschikking te lijven; <e op ziin aanvrage aan den res kolonel 1 v. d. Meer van hel wapen der artillerie. Jj'ks in verband mei hel eindigen van den waarvoor belanghebbende als officier I r beschikking is; is Jen generaal-majoor W E v. Dam v. bselt voomopmd dank betuigd voor de veël- Jrise en belangriike diensten door hem aan 'fn lande bewezen; 's benoemd bii hel reserve-personeel der "«dmachl bii hel wapen der arlillprie Int ['"rve-luifenanl-kolonel bii hel Ie reg nn- l'rtJen artillerie de luitenant-kolonel J. F. Wlmann voornoemd. Zaterdag 24 Maart wordt mr. A. W. Nikos een zeer bekende pn geziene por- 'nlijkheid te Groningen 80 jaar Rij was lange reeks van jaren rijksadvocaat Jians vervult zijn zoon deze bptrfkkingï en •^thnuder van onderwijs benevens lid van Staten en daarna buif^ngpwnnn Gede- ,eerde. Ook i9 hij deken van de Orde van Vocalen en werkt nog al'ijd samen met t)n zoon. mr. S. C. H. Romkes. audiëntie van den Min. van Önder- !|s zal op Maandag niet plaats hebben. BOSKOOP. De voorzitter van hel centraal slem- '-reau heeft als lid van den gemeenteraad Wocmd verklaard den heer A. Keijzer (a.r.) 's Ier voorziening in de vacature, ont- Jn door het overlijden van den heer J J. ""elendorst. LEIDERDORP. Terwijl de bediende van den brnnd- akker de klanten bediende in het van ^Wenpsrk. kwam zijn bakfiets met brood °al water terecht, waardoor het brood w' da consumptie verloren ging De keuring voor deze gemeente van de militieptichligen. lichting 1}i28. zal plaats hebben op Zaterdag 31 Maart a s in het Si Elisabeth gasthuishof, Oude Vest te Leiden. LEIMUIDEN. Gisteren stond vermeld dat de heer Fr. Vrijhoff. Cellist bij het Residentip- Orkust was; dit berust echter op een mis verstand Korenbond. De Korenbond „St-WilLbrord" vergaderde in bet Patronaatsgebouw te Wassenaar. Aan wezig waren afgevaardigden van de Koren Wassennar (it.-1. i 1 brord), Wa 8>naar (Go3- de Herder), Voorschoten, Noordwjjk, Oegst- getel en Katwijk aan den Rijn. Besloten were een Gregoriusdag te houden. Deze zal gehouden worden te Oegstgeest op 2den Pinksterdag, 'a Middags te 3 aur zal een godsdienstoefening gehouden worden in de Kerk te Oogstgeest. De gezamen.gke zangers zullen dan de gezangen zingen, die eerst op de koren, daarna gezamenlijk gerepeteerd zullen worden onder denzelfden directeur Hierna zullen de koren tezamen komen in het PatrunaaUgebouw waar de koren ieder een nummer in moderne muziek zuilen zingen Dp avond wordt gadoten met een Plechtig Lol, waar een nog aan te wftzen koor (le gezangen zal zingen. Binnenkort zal ee» bijeenkomst plaats hebben der directeuren van genoemde koren om een en ander te regelen. Pastoor Tholenaar, voorzitter, leidde da vergadering en sloot met gebed. AALSMEER. Het zoutgehalte in Rijnland's boezemwater. Uit de onderzoekingen, welke geregeld worden gehouden door de R. T. W.-School, omtrent het zoutgehalte in het boezemwater van Rijnland alhier, blijkt, dat hel zout thans weer sterk toeneemt. Was het voor enkele weken pl.m 0.25 gr. peF Liter deze week wfïd werd 0.80 gr. per Liter gecon stateerd. Een verschijnsel, wat zich trouwens ieder voorjaar herhaalt. Dinsdag en Woensdag a.s. zal in hotel „De III Kolommen" alhier een tentoonstel ling worden gehouden van werkstukken, welke door de leerlingen der Naai- en Knip- school vervaardigd werden. Gedurende de e-xpositie wordt een demonstratie in het kantklassen gegeven. Vrijdagavond houdt de Coöp. Veilings- vereeniging ..BIoemenlu9t" haar jaarver gadering in het veilingsgebouw te Oosteinde. Het besluur stelt voor om hel veilingsprocent over 1927 te bepalen op 6 en 1 pCt. op naam der leden te beleggen in een bouwfonds tegen een rente van 5 1/2 pCt 's laars; f 750 beschikbaar te slellen voor de plaat selijke collectieve inzending op de Int. Bloe mententoonstelling te Gent in April a.s. De balans der vereen, wees per 31 December 1927 een bedrag aan van f. 33.203.26 aan bezit en schuld, terwijl de exploitatiereke ning een bedrag van f. 110.640.90 aanwijst. HAARLEMMERMEER. Onze Hollandsche molens. Werd onlangs de midden in Hoofddorp staande windmolen door brand vernield, waardoor van het schilderachtig plekje dat meermalen door kuns'.9childers als onder werp werd uilgekozen, veel bekoorlijks is verloren gegaan, thans is het ie voorzien, dat ook Nieuw-Vennep van zijn grpolen windmolen, die zoovele jaren aldaar de om geving tot een aesthetisch geheel heeft ge maakt, zal worden beroofd om plaal9 te maken voor eieclrisehe drijfkracht. De heer K.. loopende op den Lisserweg al'hier. had hel ongeluk te vallen, terwijl er op hetzelfde oogenblik een auto naderde. Hij kon niet tijdig meer uit den weg kompn en werd door het motorrijtuig, waarvan de be stuurder een ongeluk niet meer kon ver mijden overreden. K. werd met een gebro ken been opgenomen en per auto naar het ziekenhuis in Leiden overgebracht. Met betrekking tot de stichting van een nieuwe Gereformeerde Kerk in het centrum van Hoofddorp, vernemen we. dat het monumentale gebouw dat een sieTaad zal worden voor de omgeving, van een nieuw orgel zal worden voorzien en bij vol doenden finantieelen sleun ook een klok met wiizerplaten in den toren zal worden aan gebracht. HTLLEGOM. De jonge boompjes, die aan den Stationsweg geplant zijn, van de Assebr- brug tot aan de Ophadbrug toe, zijn bol- accasia's, of met den wetenschapperen naam „Accasia bessoniana" geheeten. Zeer te betreuren is, dat de schendende hand onmiddellijk naar de boompjes is uit gestoken. Van verscheidene exemplaren zijn de enttakjes afgetrokken, wat den boom waardeloos maakt. De politie heeft den dader opgespoord en proces-verbaal opgemaakt. KATWIJK AAN ZEE. In de Gemeentezaal vergaderde deze ver- eeuiging. De voorzitter opende met gebed en het laten zingen van Psalm lil vs. 5 en las daarna dezelfde Psalm. Bij zijn inleidend woord betoogde spr. de noodza kelijkheid van de vakorganisatie en zeide den aanwezigen, dat het ledental moet worden uitgebreid. Dat men de ongeorgani seerde Chr. arbeider» al» het ware moet dwingen om zich aaneen te scharen en zoodoende niet elkander in den weg te s'aan, maar als één man naast en achter elkander. Hierna had de verkiezing van een voor zitter plaats. De aftredende voorzit er «telde zich herkiesbaar en werd dan ook met al- gemeene stemmen herkozen. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren D. de Jong met 57, P. Barnhoorn met 40 en W Kolk met 40 stemmen, terwül als nieuwe bestuursleden gekozen werden de heeren J van Djjk met 49, C. v. d. Bent met 40 en D. v. d. Plas met 35 stemmen. De voorzitter van het hoofdbestuur sprak nog een enkel woord over organisatiepliclit en het nut van het georganiseerd-zjjn en wees in verband hiermede op de vele sociale maatregelen, die mede onder aandrang der organisatie verkregen zjjn. Na de rondvraag sloot de voorzitter mot dankgobed. Eenige jeugdige baldadigen hebben reeds meer dan eens zich op ongepaste wijze toegang verschaft tot het groeten- en fruit- pakbuis van den heer B. in de Zuidstraat, waar ze zich dan tegoed deden aan het voor handen fruit en -daarvan medenamen. Het zijn H. S H. v. D. J. H en C. Z. Daar dit nu reeds ongeveer zéven keer geschied was. werd de politie met een en ander in kennis gesteld, die spoedig de jon gens tot bekentenis wist te brengen en pro ces-verbaal tegen ze opmaakte. De schade van bet weggenomene wordt op ruim f. 12 geschat NOORDWïJ*EP^TTT. Jarrvernaderinq C.-H. Kiesvereeniging. Woensdagavond vergaderde in „De Ge- meentewoning" de Chr. Hist. Kiesvereen. De voorzitter, de heer B. Schroder, opende met gebed en deelde mede, dat de heer G. J. Wansink, die als spreker zou optreden, we gens ziekte verhinderd was uit Lissö te komen. De beer J. Parleviiet had een schry* ven ingediend, waarbij hij bedankte als lid en al3 bestuurslid der kiesvereniging. De heer P. Reyneveld las de notulen voor, welke werden goedgekeurd. De penning meester, de heer Coenraad Bouwmeester, deed rekening en verantwoording der finan ciën. Er was een batig sa'.do van f. 62.54. Daarna bracht deze heer verslag uit van de algemeen© vergadering, welke 9 Maart 1927 te Amsterdam werd geho^len en welke hij als afgevaardigde had bezocht. Bij acclamatie werden de drie aftredende bestuursleden herkozen, n.I. de heeren G. v. d. Tang, Coenr. Bouwmeester en J. Pas- schier. In de vacature-larlevliet werd ge kozen de heer A. J. Koudijs. Voor de alg. vergadering te Amsterdam op 12 April a.s. werden als afgevaardigden b no-emd de heeren jhr. J. H. Gevers van Kethel en Spaland en J. Passchier, welke de benoeming aannamen. De voorzitter stelde voor de contributie te verdubbelen. Dit voorstel werd evenwel verworpen na de opmerking van den heer J. Passchier, dat men in dat geval wel eeas eemgc leden zou kunnen verliezen. Ter aanvul ing van dazen avond nam ds. P. Hofstede het woord en hield een rede over „democratie". Po opkomst der leden was niet schitterend. De bijeenkomst werd met gebed gesloten. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis. z. van G. v. d. Tang en G. Passchier Arend van L. Marijnus en W. Zandbergen Wilhelmus Anthomus. z. van W. Th. v. d. Berg. en G v d. Ploeg Cornelis. z. van A. C. Flippnie en G. v. d. Berg. Overleden: Geertrui Langeveld 89 j., echtg. van H. Vreeburg Leendert Fransen 60 j.. echtg. van G. K Ruigrok Adrianus Dekker. 54 j. te Delft (St. Bavo) Theodo- rus P. Weerdesteijn, 66 j., te Rotterdam (St. Bavo). NOORDWUK. R.-K. Coöperatie D. S. S. Gisteravond vergaderde de R.-K. Ver- brujksvereeniging D. S. S. in hel Juvenaat, waarbij een groot aantal leüen en vrouwen tegenwoorUig waren. Dè voorz., Jac. Com mandeur, opende met een welkom, in het bijzonder tot uen geestelijk adviseur en den spreker van dezen avond en memoreerde in het kort de overplaatsing van den winkel in het eigen gebouw, ilel bestuur was toch niet geheel tevreden, daar nog niel alle leden verbruikers zijn, waartoe hij met klem allen aanspoorden. Na lezing der notulen bracht de secretaris zijn jaarverstag uil, waaruit bleek, dat het ledental met 7 was vooruit gegaan en de omzet ruim I. 20ÜU hooger was dan vorig jaar. In het besluur was geen ver andering gekomen. In hel afgcloopen jaar is door het besluur een conlerenlie gehouden met het bestuur der plaatselijke Coöp. Broodbakkerij om te trachten betere samen werking te verkrijgen, hetgeen echter tot nog toe weinig resultaten heeft opgeleverd. Het financieel jaarverslag wijst aan een omzet van f. 37.229,44, met als winst f. 1337.97; op voorstel van het bestuur zal aan den ad ministrateur-boekhouder een gratilicatie worden verleend van f. 300, en een dividend uitkeering plaats vinden van 3 pCt. Het reslanl van f. 51.53 zal in de extra reserve worden gestort. De financieele bescheiden zijn door den accountant der Handelskainer gecontroleerd en in volmaakte orde bevon den. Hierna verkreeg de heer Brouwer het woord, welke een warm propagandistisch woord tot de aanwezigen richtte, waarin hij allereerst wee9 op twee nieuwe gezichtspun ten in het coöp. wezen, namelijk de prin- cipieele coöperatie, waarvan hij de noodzaak duidelijk aantoonde en tweedens de coöpe ratie als bestrijder van hel geweldige euvel, het cadeau-slelsel Spr. beëindigde zijn aan dachtig gevolgde rede met er op te wijzen, dat allen zich hecht aaneen moeten sluiten en de schouders moeten zetten onder het program der arbeidersbelangen. Naar aanleiding van het gesprokene wordt gevraagd welk verschil er bestaat tusschen cadeaustelsel en uitkeeren van dividend, welke vraag door den spr. duidelijk wordt beantwoord Inzake bespreking bestuursbeleid wordt gevraagd waarom er nog geen propaganda- commissie is benoemd; hei-bestuur is hierin van meening. dat dit niet direct noodig is, daar er toch drie bestuurspropagandaleden zijn. doch zegt toe. dat dit punt nog nader bij hel bestuur in overweging zal worden genomen De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat het aftredepde lid. Jac Com mandeur met een flinke meerderheid werd herkozen terwijl in de plaats van den heer H Buize welke zich niel meer herkiesbaar sfelde.,Job Vink werd gekozen De voorzitter sprak een hartelijk woord van dank tot het scheidende bestuurslid, het geen door de vergadering met applaus werd onderstreept. Het aftredende lid van den Raad van Toe zicht, de heer P. Droog werd met algerncene stemmen herkozen. Vervolgens kwam in be spreking een voorstel van de Perfina Petro leum- Maatschappij, welke aan de leden der coöperatie de petroleum 1 cent goedkoopef dan de Automaat wil verstrekken en hun tevens 6 pCt dividend van het verbruik zal uitkeeren. terwijl dan de Mij. nog 1/4 pCt. in de kas der coöperatie zal storten. Na eenige besprekingen wordt het voorstel door de leden aangenomen en zal het bestuur het verdere in deze zaak regelen. Nog werd medegedeeld, dat Woensdag 21 Maart n s., 's avonds van 810 uur de dividend-uilkee- ring zal plaats hebben Na eenige bespre kingen in de rondvraag had een gratis ver loting plaats van huishoudelijke artikelen, waarna de voorzitter met een dankwoord deze zeer goed geslaagde vergadering stööt met den Chr. groet VOORHOUT. De lichtfabrieken zijn bezig met de voorbereidende werkzaamheden voor het leggen van de hoofdgasleiJing in den Jacoba van Beieren weg tot aan de Christelijke school, zoodat ook dat gedeelte van onze gemeente binnenkort van gas voorzien zal zijn. Op het terrein gelegen voor het café „de Bonte Koe" alhier, had Woensdagmor gen de verkoop plaats van eenige kerk- schapen. Aangeboden werden 32 stuks, die gemid deld f. 42.25 per stuk opbrachten. EEW ARIN GSGESTICHTEN We hebben in de laatste weken één en andermaal gewezen op de voorstellen van den Minister van Jus'.itie, waardoor in ons strafstelsel enkele nova zullen worden in gevoerd. Deze nova zijn geen uitvindingen van den Minister zelf. Andere landen zijn ons daarin reeds voorgegaan en aan de er varingen. in die landen opgedaan, kan men dus voldoende zien of de door ons bespro ken nova als jeugdgevangenis en bewaring van beroeps- en gewoonte-misdadigers (in- ternoering) inderdaad door de praktijk als doeltreffend worden geadopteerd. We mogen er dus van overtuigd wezen. dat. wat door Minister Donner geboden wordt, alle kans heeft ook ten onzent te zullen voldoen. In onze vorige bijdrage hebben we ge wezen *op hel wetsvoorstel om gewoonte- en beroepsmisdadigers, wanneer de aangegeven strafmaat vol is. in daarvoor aangewezen gestichten ter bewaring op te nemen (te inlerneeren): een bewaring welke zal aan sluiten aan hun straf. Deze maatregel heeft niet hel karakter van straf. Hij beoogt een voudig een beveiliging van onze maatschap pelijke rechtsorde, voor welke immers de beroeps- en gewoonte-misdadiger een voort durende bedreiging is. Terecht merkt dan ook de Minister, steunende op de ervaring, op. dat er delinquenten zijn. die steeds ne gatief reageeren op de door hen ondergane straf, in dien zin. dat ze telkens en telkens weer tot misdrijf vervallen Ze leveren in verband met hun persoonlijkheid en levens omstandigheden een voortdurend en ernstig gevaar op voor de rechtsorde. Het wordt hoe langer hoe moeilijker zichzelf te reclassee- ren.. Noodig is ter voorkoming van verdere aanrandingen van anderer lijf en goed en de eerbaarheid, dat deze elementen uit de vrije maatschappij geëlimineerd worden. Is hot bedoelde wetsontwerp tot wet verheven, dan kinnnen deze individuen dus opgebor gen". geïnterneerd, worden. Aangezien deze bewaring aansluit aan hun straf, worden ze dus voor geruimen tijd uit de maatschap pij verwijderd. Gelijk we reeds opmerkten, hebben andere landen al dit systeem. De Prevention of Crime Act van 1908 geeft in Engeland aan den rechter de bevoegdheid om chronische misdadigers te veroordeelen tot tuchthuis straf (penal servitude) en daar aan toe te voegen plaatsing in een ge3'.icht voor pre ventieve detentie voor een door den rechter te bepalen tijd van ten minste vijf en ten hoogste tien jaar met ruime mogelijkheid intusschen van voorwaardelijke invrijheids- stelling. Deze termijnen zijn door onzen Minister van Justitie overgenomen. Het Engelsche gesticht voor preventieve deten tie i9 gevestigd op het eiland Wight, de Camp Hill Prison. Het régime aldaar is betrekkelijk mild en aan de verpleegden wordt binnen het gesticht veel vrijheid ge laten. De verpleging is er in gemeenschap, doch iedere verpleegde heeft zijn eigen ka mertje (cel), waarin hij, desverkiezende, zich kan terugtrekken. De vraag, welke we nu beantwoorden gaan aan de hand van het onderhavige wetsontwerp en de memorie van antwoord daarop. luidt: Hoe denkt de minister zich deze bewaring ten onzent? Het aantal en de plaatsen van vestiging der bewaring9geslichten zullen bij alge- meenen maatregel van bestuur naar de mate der behoefte worden bepaald Gedacht 19 aan eenvoudige interneeringsgebouwen op afgelegen terreinen. Zoo schijnt de Mi nister van voornemen deze te slichten op de terreinen der Rijkswerkinrichtingen te Veenhuizen. Afgelegen zijn deze terreinen ten minste genoeg. Bovendien blijkt de Mi nister van plan te wezen mei het beheer dier bewaringsgestichten een directeur te belasten onder enkel toezicht van een col lege van regenten. Dit systeem verdient voor een gesticht met zoo'n speciaal karak ter ook uit anderen hoofde alle aanbeveling Vervolgens wordt voorgeschreven, dat de wijze van verpleging zooveel mogelijk zal geregeld worden op den voel der wijze van verpleging in de Rijkswerkinrichtingen, met dien verstande, dat de behandeling enkel op onschadelijk making en verbetering inag ziin gericht en dat de verpleegden van elkander mogen worden afgezonderd voor zoover dil door hel doel hunner behandeling of door hel belang dpr orde gevorderd wordt. Men kan etreedelijk uil dit artikel opmaken dat de behandeling enkel op onschadelijk- making en verbetering en niet op leed-toe RECUAME. voeging of afschrjkking gericht zal wezen. In groote lijnen kan men van hel gepro jecteerde stelsel dit zeggen: in het algemeen is gedacht aan een verblijfstelsel van ge controleerde gemeenschap met een betrek kelijk groote mate van vrijheid binnen het gesticht. Nochtans zal de mogelijkheid geschapen worden om afgezien nog van afzonderingen in hel belang der orde of od eigen verzoek de verpleegden ook een eigen kamertje (cel) als verblijf voor bepaalde doeleinden al9 slapen, lezen, huiswerk maken enz., aan te wijzen. Men ziet dat zeer veel van het Engelsche stelsel der preventieve detentie volgens de Prevention of Grime Act overgenomen werd. Ten slotte opent het wetsontwerp ook de mogelijkheid van onvoorwaardelijk of voor waardelijk ontslag. Na elk verblijfsjaar doet het fres'ichtsbestuur ten aanzien van eiken verpleegde aan den Minister van Justitie toekomen óf een voorstel tot voorwaarde lijk of onvoorwaardelijk ontslag óf een be richt hetwelk de'gronden uiteenzet waarom het bestuur ontslag nog niet geradpn vindt. Het Centraal College voor de Reclasseering geeft daarop advies. Wanneer het tol een voorwaardelijk ontslag komt is dat ten allen tiide herroepbaar als de ontslagene zich slecht gedraagt blijkpn geeft gevaar op te leveren voor de openbare orde dan wel de bij ziin ontslag gesteldp voorwaar den niet nakomt Op gelijke gronden kan 't voorwaardelijk ontslag worden geschorsL Zooals men ziet. wordt de mogelijkheid eener terugkeer tot een geordend leven geen mompnt uit het oog verloren Ook dit is overgenomen uit het Engelsche systeem. IJ MUIDEN. 15 Maart 1928. VISCHPRIJZEN. 16 Tarbot per K G. f. 1.60—1.30; 4 Griet per kist van 50 K G. f. 6525: 3876 Tongen per K G. f. 2.10—160. 12 Groote Schol per kist van 50 K G. f. 25-20: 14 Middelschol per kist van 50 KG f2920; 39 Zetsehol per kist van 50 K Cr. f. 3024: 338 Kleine Schol per kist van 50 KG f.24'140:; 55 Bot per kist van 50 KG f 10.502 10: 60 Schar per kist van 50 KG f.13 504.90; 30 Roggen per 20 stuks f 2114 50: 136 Yleeten per stuk f2.301.42 Pieterman er» Poontjes per kist van 50 K G f. 197.60-, 25 Groote Schelvisch per kist van 50 K.G. f 3921; 15 Middel Schelvisch per kist van 50 KG. f.34—29: 32 Kleinmiddel S'helv. per kist van 50 K G. f 3025- 86 Kleine S' hclvisch per kist van 50 K G f 218 41 Kabeljauw rer kist van 125 K G. f.3019; 69 Gullen per kist van 50 K.G f 157: 523 lengen per sluk f.2 750 70- 82 Heilbot p, K G. f 1 401.30: 161 Willing per kist van 50 K.G f.73: 2693 Koolvisch per stuk 4 0 600.22; 2 Makreel per kist van 50 K.G. f. 27.—. Aangekomen 13 stoomtrawlers en 2 stoombeupers en de loggers KW 36 met f. 700 en KW 1 met f 612 besomming. SCHILDERIJ ALS BAROMETER. Een hoogst zeldzame eigenschap vertoonde een schilderij vaD den schilder Paal Baga te Jaszapati, in Hongarije. Toen de kunstenaar aan zjjn atelier een terras liet bonwen, stiet men bij het graven op witte krijtachtige stukken. De schilder gebruime deze om er mee te schilderen op een muur, dien hjj met bruine olieverf bad bestreken. De schiiderjj stak prachtig at tegen den donkeren achtergrond. Daarna begon het te regenen en toeu bemerkte men met schrik, dat het gesrbiD derde verdwenen was. Doch toen de zon weer aan den hemel kwam, kwam de icn.I- derjj weer de voorsclign. H l O,eek, dat do klei een mergelsoort was, die, zoodra net vcchtig werd, een bruine kleur innam. Daar het mengsel de vochtigheid van ae lucht veel eerder bemerkte dan de menrrh, werd de schilderij algemeen als weerprofeet gebruikt 8—2

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 7