AGENDA. BUITENLAND. 1 TELEGRAMMEN. Donderdag. Ohr. Gere!. Kerk (Steenschuur)Spreker: ds H. Jansen van Deo Haag. Geb. v Chr. Belangen a d. Morsch: Chr. Zangver ..Hallelujah". 8 uur. Lakenhal- VéT. ..Oud-Leiden". Alg. leden vergadering. 4 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Reisver. afd. Leiden. Spr de heer J. A. Chri9tiaanse. Half- negen nam. Vrijdag. Ambachtsschool: Alg. vergadering. Nam. halfdrie. Oegst^eest, Iren«: Propaganda verga» dering „Fiks". 8 uur. L Dagelijks. 1 „Casino bioscoop". tloogewoerd: Voor- 4lellt)jgt-n te 8 uur Woensdag en Zalprdagmiddag van 2 lot 4 uur kinder #>n familie matinêe. „City theater" Haarl°mmer3tr.: Bioscoop- v©»>r-<ie||iricen te 8 uur *9 Woensdags en 9 Zaterdags matinêe te 2 uur. „Luxor Iheater". Slalionsweg Bioscoop- en Vanêlé voorstellingen l)ag< lnks t^ 8 uur 's Woensdags en 'a Zaterdags matinêe te 2 uur „Trionon Theater". Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur. Den Haag (Tnanon-theater)lede ren avond 8.15 uur en Zondagmiddag 2.30 nur: Rauda Bagoes. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Maart tot en met Zondag 18 Maart waargenomen door de apotheken der heeren G. H. Blanken, Iloogewoerd 171, telefoon 502, en D. J. van Driesum, Mare 76, telefoon 406. De aan deze veranderingen verbonden uitgaven voor vertimmering en inrichting waien niet onbelangrijk, doch konden ge heel uit de reserves, die onze penningmees ter in den loop der jaren wist te vormen, bekostigd worden. Doch ook de exploitatie kosten zijn door een en ander niet onbe langrijk toegenomen. Het aantal donateurs daalde wederom en bedraagt thans nog slechts 11; aan de aansporing om de con tributie te verhoogen, verleden jaar in het jaarverslag tot de leden gericht, werd slechts door enkelen gevolg gegeven, zoo dat ze hier met gepaste aandrang moge herhaald worden. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Schaap, bléek het volgende: de ontvangsten be droegen f. 16457, uitgaven f. 16195, saldo f.233. Aan subsidie werd ontvangen: ge meente Leiden f. 4481, provincie f.2118, Rijk f.30f6, en aan contributie f.3380. Aan sa!orissen voor personeel werd uitgegeven f. £&55, voor het aanschaffen van boeken J. £257. Hierna werd de vergadering gesloten. HFT 7DE LUSTRUM DER AFD. LEIDEN LN OMSTREKEN VAN DEN NED. BOND K. R. S. Het bestuur van de afdeeling Leiden en Omstreken van den Ned. Bond van Koffie huis-, Restauranthouders en Slijters heeft gemeend het 35 jarig beslaan der afdeeling op eenigsan9 luisterrijker wijze te moeten vieren dan enkel door het gebruikelijke jaarlijksche feeslavondje. lin in het feeslprogramma, dat voor deze' gelegenheid werd uitgegeven, schrijft het tweede Kamerlid, de heer Abr. Staalman, dat daartoe ook inderdaad alle reden is, omdat de afdeeling Leiden niet alleen een van de oudste, maar ook steeds een van de bcs.e afdeclingen in den lande i9 geweest, terwijl even verder de afdeelingsvoorzilter, de heer G. O. Racké. die uit den aard der zaak nog beter dan de heer Staalman ge tuigenis kan afleggen van het verenigings leven hier ter 9lede. de vraag ..is er reden tot feestviering?" met volmondig „ja" m ent te mogen beantwoorden. Het getuigt van de instemming der leden en van vele andere personen, die mei de afdeeling in con act staan, dat zij den fees commissie, beslaande uit de heeren C. O. Racké, H. Meuleman en J. C. Velt- man zoodanige medewerking verleenden, dat het welslagen van deze lustrumviering reeds bii voorbaat verzekerd was. De feeslelijkheden begonnen gistermid dag met een receplie in de bovenzaal van hoiel ..Centraal" aan de Breestraat. welke door de talloos vele bloemstukken in een waren bloementuin was herschapen. En behalve degenen, die bloemen hun tolk hadden doen zijn. kwamen nog zeer velen persoonlijk of namens hun vereeni- ging hel afdelingsbestuur complimenleeren. terwijl tenslotte het aantal telegrafische en schriftelijke gelukwtnschen legio was. Na deze drukbezochte receptie vereenig- den zich bestuur, feestcommissie en eenige genoodigden aan een geineenschappclijkcn weiverzorgden maaltijd eveneens in ..Cen traal". Des avonds was het feesttooneel ver plaatst naar den Foyer der Stadsgehoorzaal, waar op het aanvangsuur van halfnegen een talrijk publiek aanwezig was. Nadat een uitstekend strijkje- onder de beproefde leiding van den heer J. 11. A. Hazes den feestgangers hel wachten op aan gename wijze had bekort, opende te circa 9 uur de afdeelingsvoorzilter. de hter Racké de bijeenkomst met een woord van welkom tot nn ,orM,-o»}<Tpn inzonderheid tot de ver tegenwoordigers der zusterafdtelineen Den hu..,4 u itMi en Arnh-m en lol de afge vaardigden van zusterorganisaties hier ter stede Voor heigeen in de afgeloopen 35 jaar in de afdeeling is tot stand gekomen, verwees opr. naar hel programma, doch met voldoe ning conslalet-Tdp spr. dat de bereikte resul taten hel gnvol? ziin geweest van eendrach tige satTvnwerktng. De ervaring heeft derhalve geteerd, dat ook in ons bedrijf, aldus spr., eendracht maakt machl en mei klem wekte spr. dan ook op om ook in de toekomst in hechte somenwerking bevordering van de persoon lijke en algemeene bplangen te zoeken Met dpn wensch dal deze avond ertoe zou medewerken om het saamhonrigheidsgevoel onder de leden te versterken bpsloot spr. zijn openingswoord Mede namens het hoofd bestuur voerde vervolgens de voorzitter der Haagsche afdeeling. de heer Muller het woord, die nogmaals den nadruk legde op hel belang van eensgezindheid en samen werking in den meest uitgebreiden kring van vak- en bedrijfsgenooten Daarmede was tevens hel officieele gedpelte van den avond afgeloopen en werd een aanvang gemaakt met de afwerking van een uitgebreid variété programma. dat blijkens hel luide en lang durige applaus van élk nummer de be zoekers kostelijk heeft vermaakt. Jan Atleveld zong levensliedjes: the* Ral- lys goochelden, dat het een lieve lust was; de gebroeders Muraldo verrichtten wonderen van jongleurkunst. Mister Harold met zijn muzikaal hondenlrio vergastte on9 op buiten gewone staaltjes van dressuur; kortom er was afwisseling te1 over tn een programma, waarvan elk nummer op zichzelf een suc ces was. Zoo werd het ongemerkt laat en midder nacht was al. aardig nabij eer een aanvang gemaakt werd met hel bal. En hoe laat dit eindigde, in trouwe we welen hel niet. maar we hebben een flauw vermoeden, dat tal van stadgenooten vanmorgen de zon hebben op zien komen, DE FUSIE TUSSCHEN DE VETLTNGS- VEREENIGINGEN MISLUKT. De conferentie lusschen de alhier be slaande #veilingsvereenigingen, die aan de Boommarkt en de Houtmarkt de groenten veilen, heeft niet tot een fusie kunnen reiden. .De onderhandelingen, die reeds langen tijd lusschen de besturen waren voorbereid, werden gevoerd op den grond slag. dat beide vereenigingen zouden liqui deeren om dan een fiieuwe vereeniging op te richten. De meerderheid van de leden der vereeniging ..Ons Belang" die. zooals wij gisteren meldden, aan de Boommarkt veilen was daartoe niet genegen en wenschte, dat de leden van de Leidsche groentenveiling aan de Houtmarkt, na de vereeniging te hebben ontbonden, zich bij „Ons Belang" zouden aansluiten, waartoe men van dien kant niet genegen was. Naar wij vernemen heeft het bestuur der laatstgenoemde corporatie zich reeds tot den wethouder van het Marktwezen, den heer Reimeringer. gewend, met het ver zoek om het veilingsterrein, dat nog altijd niet was ingericht naar de eischen. omdat steeds op een fusie werd gehoopt, nu ook tot een behoorlijke marklgelegenheid in te richten. Voor den handel is het te betreuren, dat de fusie lusschen beide vereenigingen niet tot stand gekomen is. PROP AG AND AVERG ADERING R.K. EN CHR. LAND ARBEIDERSBOND. Gisteravond is alhier een openbare gecom bineerde propaganda-vergadering gehouden van den R.K. en Chr Landarbeidersbond. Te circa 8 uur opende de voorzitter van den Chr. Bond de vergadering en gaf het eerst het woord aan den heer van Vliet, hoofdbe stuurslid van dien bond. welke in een breed betoog de noodzakelijkheid van organisatie uiteenzette, waarbij hij speciaal op twee sprekende voorbeelden wees, n.l. het contract in de bollenstreek en de loopende contracten in het Westland. Spreker toonde met voor beelden aan, dal de beste vakman in het tuinbouwbedrijf hier ter plaatse en in du om geving slechter wordt betaald dan de door snee-arbeider in de andere tuin bouw-een tra in onze provincie, wat geweten moet worden aan den slechten organisatiegeest hier in de stad en omgeving. De heer Salman, namens den R.K. Bond sprekende, betoogde dat de propaganda op in-, tcnsieve wijze moet worden ter hand geno men Spr. wilde er. als hel kon, speciaal de vrouwen mee belasten, omdat deze de touwtjes van de inkomsten en uitgaven aan elkaar moeten knoopen Na er nog op gewe zen te hebben, dat van al de patroons, die dit voorjaar zijn uilgenoodigd om een bespre king te voeren over de loon- en arbeidsvoor waarden, enmaar één had geantwoord, welk schrijven nog meer op eert standje dan op een antwoord leek, sloot de heer Salman, nadat alle aanwezigen besloten hadden de propa ganda in de komende maanden zoo krachtig mogelijk aan te pakken, deze welgeslaagde vergadering. VEREENIGING TOT VOORTDURENDE STEUN DER NAGELATEN BETREKKINGEN VAN VERONGELUKTE VISSCHERS. Gisteren heeft de jaarlijksche vergadering plaats gehad van de Vereeniging tot Voort durende Steun der nagelaten Betrekkingen vaa verongelukte Visschers der Reederqen te Katwjjk aan Zee en Noordwyk aan Zee, gevestigd alhier. Aan het verslag ontleonen wg, dat ge durende het jaar 1927 werd ontvangen aan reDt» van kapitaal en aan contributies enz. f. 2685.12. Aan uitkeeringen aan weduwen en weezen werd uitbetaald f. 3123.50. Van het kapitaal word ingeteerd f. 453.17. Ge durende de zomermaanden ontvingen wedu wen f. 2.50 per week, gedurende ae .vintor- maanden f. 5 per week, t.rvvgl aan weduwen boven de 70 jaar zoowel in den zomer als in den winter f. 1 per week extra werd uitgekeerd. Voorzitter was mr. Nord Thomson. ACADEMISCH EXAMEN. Geslaagd is voor het candidaatsexamen rechtsgeleerdheid de heer F. J. van West (Apeldoorn). Vanwege den Rijkswaterstaat is gisteren aanbesteed hel uitvoeren van onderhouds werken aan en in eenige Bijksgebouwen al hier en in het Rijkskabelmagazijn te Leid- srhendnm gedurende 1928 't Langst is ingeschreven door F. A. van Kleef alhier voor f. 9190. Voor het laatst bestaat heden de gele genheid om den bazar van ..Patrimonium" te bezoeken Gisteren en eergisteren werd de bazar reeds door 400 personen bezocht. Van avond wordt er „leegverkorht"I Men ver wacht daarom ook hedenavond nog veel be zoek. De stationschef van het station alhier bericht ons. dat de gisteren in ons Blad vermelde treinen niet met ingang van heden zijn ingelegd doch reeds eenigen tijd op de vermelde tijdstippen loopen. Een meisje van circa 16 jaar heeft in de laatste dagen verschillende winkeliers hier ter stede opgelicht. Zij zag kans schoenen fijne vleeschwaren, banket, enz. ten name van den heer S.. een bekend in gezetene van onze stad, uit verschillende winkels op rekening mede te krijgen. De heer S is van deze inkoopen van het-hem onbekende meisje, dat een jeugdige oplicht- ster schijnt te zijn, geheel onkundig. Men verzoekt ons mede te deelen dat in de advertentie van het Trianon-theater voor komend in ons blad van heden, abusievelijk vermeld staat dat vanaf morgen als 2de hoofdfilm in dit theater zal worden vertoond: Madrin de Zeeroover Gedraaid zal worden „Florine", een Fransche speelfilm in 9 acten. Men verzoekt on9 te melden dat het 8.8. Indrapoera van de Rotlerd. Lloyd mor genochtend om 5 uur voor den wal aan de Lloyd-kade te Rotterdam wordt verwacht. De ontscheping der passagiers heeft plaats om 8 uur '9 morgens. Er bevinden zich meer dan 50 passagiers voor Leiden aan boord van het schip. DE ALGEMEENE TOESTAND. V olkenb ond se on ferenüe. De internationale conferentie voor de af schaffing van do uitvoerverboden en be perkingen voor huiden en beenderen, be sprak de afschaffing der uitvoerrechten op huiden en besloot principieel met 10 stem men en 2 onthoudingen deze aan de regee ringen aan te hevelen Verder verklaarde de commissie zich tegen de onmiddellijke afschaffing vaD alle uitvoerrechten op been deren. Gedurende een zekere periode mo gen deze rechten nog in stand blijven. De besprekingen zullen heden voortgezet wor den. De commissie tot bestrijding van den handel in meisjes besprak de afschaffing der publieke huizen Van 42 landen hebben er 23 deze huizen afgeschaft en 19 hebben 2e onder strengere eontrole behouden. De commissie meent algemeen dat deze huizen mettertijd geheel zullen verdwijnen. De commissie voor de Volkcnbondsbi- bliotheek, die onder Soialoja vergaderde, heeft haar werkzaamheden besloten. Zij zal in Juiii weer vergaderen. DUITSCHLAND. De in Rusland gevangen ge nomen ingenieurs. Stresemann heeft zich, te Berlijn terug, direct bezig gehouden met de in Rusland gevangen genomen Duitsche ingenieurs. Verzekerd wordt, dat Tsjitsjerin, de volks commissaris van buitonlandsche zaken, in het onderhoud mefc den Rijksgezant graaf von Brockdorf-Rantzau, zou hebben gewei gerd stappen ten gunste van de gearre steerde Lhiitsehers te ondernemen. Uit deze weigering meent men te Berlijn de couelu- sie te moeten trekken, dat de arrestaties voornamelijk zijn geschied om redeoeu van Russisciien binneninndschci, politieken aard. Van bevoegde zijdp wordt nog uit drukkelijk verzekerd, dat de Duitsche re geering haar aanstaande démarches niet zal beperken tot een e;sob dat de gearresteer de Duitschers in v ij beid zullen worden ge steld. Er zal van Duitsche zijde daarente gen uitdrukkelijk op worden gewezen, dat de Duitsch Russische economische bespre kingen zich sle.uts dan in gunstigen zin tullen kunnen ontwikkelen, als de verte genwoordigers van Duitsche ondernemingen ui Rusland door gecnerlei gevaren worden bedreigd. Het is een onmogelijke toestand indien de vertegenwoordigers gevangeD worden gehouden en van sabotage worden beticht, wanneer de machines door gebrek e:in kennis van de Russische arbeiders niet voldoende functionreren, hetgeen in werke lijkheid zou zijn geschied. Men wil klaar blijkelijk de Duitsche ingenieurs beschul digen alleen om eigen onbekwaamheid te verbergen. £r wordt voorts van Duitsche zijde nog op gewezen, dat dit incident zeker geen ganstigen invloed zal uitoefenen op de DuiUch-Russiscbe economische onderhande lingen. die sinds eenigen tijd te Berlijn worden gevoerd en die overigens ook nog geen positief resultaat hebben opgeleverd. FRANKRIJK. Conventie met Zwitserland geratificeerd De'est in vrijheid Vonnissen we gens spionnage. De Senaat heeTt de conventie geratifi ceerd over het arbitrage-compromis betref fende hel geFchil over de vrije zir.es lus schen Frankrijk en Zwitserland. Dclest, de directeur van de Action Fran- Caise. heeft gisteren de gevangenis verla ten Een aantal vrienden wachtten hem op bij den uitgang. Misschien wilde Daudet dat hij ook maar zoo ver wasl De correctioneele rechtbank te Parijs heeft 13 beklaagden Veroordeeld, onder wie twee bij verstek tot straffen van 6 6 6 maanden gevangenisstraf en 3000 10 000 fres. boete in het proces wegens de leve ring van militaire inlichtingen aan Moskou Vijf van de beklaagden werden bovendien van hun burgerlijke rechten beroofd gedu rende 10 jaar, terwijl hun het verblijf in het land ontzegd werd voor 6 jaar. Vijf andere werden van hun burgerrechten ver vallen verklaard voor 5 jaar In de motiveering van het vonnis wordt er op gewezen, dat het proces opnieuw de stoutmoedigheid aan het licht gebracht heeft van de spionnage, die door de Ille Internationale onder een politieke kleur tegen Frankrijk opgezet wordt en buiten gewoon duidelijk bevestigd heeft, dat het kostbaarste organisme van de Fransche verdediging aan ernstig gevaar blootstaat. ENGELAND. De commissie Simon. De wetgevende vergadering van Punjab heeft een motie aangenomen, welke de be lofte bevat van samenwerking met de com- missie-Simon. De oppositie zag van stem ming ai. Tenminste een klein succesje, TSJECHO-SLOWAKIJE. Ziekte der ministers. Volgens de bladen is degene, die het meest als de eventucele opvolger van Svehla in aanmerking kwam, minis'er Udrzal zelf zwaar ziek geworden, zoodat hij zich be zwaarlijk met de leiding der regeering zou kunnen belasten. GRIEKENLAND. Regserlngsnedeilaag. De Grieksche Kamer heeft met 78 tegen 64 stemmen de opheffing van de parlemen taire onschendbaarheid van den communist Maximos geweigerd. RUSLAND. Aan de Roemeensche grens. Aan de grens van sovjet-Rusland en Roemenië Werd een groote bende ontdekt, die in opdracht van den Roemeenschen spionnagedienst 15 overvallen op het ge bied der sovjot-Unie ondernam, waarbij in de meeste gevallen sovjet-ambtenaren ver moord werden. Het grootste gedeelte der bandieten i9 bij een schietpartij gedood. Bovendien zijn 46 personen, die met de bende in voortdurende verbinding stonden, gearresteerd. Pe gearresteerden bekenden hun medeplichtigheid en hun betrekkingen met de bende. VEREENIGDE STATEN. De bevolkingsaanwas. Hel bureau Voor de bevolkingstelTing schal dat de bevolking der Ver. Staten op 1 Juli 1027 bedroeg: 120 millioen zielen, hetgeen een vermeerdering is met 14 pCt. sedert de laatste volkstelling in 1920. De staat Florida levert den grootsten bevol kingsaanwas op. BUITENLANDSCH GEMENGD. MOORD OPGEHELDERD. Maandagmiddag werd in de Berlijnsche courantenwijk een moord gepleegd, waar van een zekore vrouw Schüler het slacht offer was. Aanvankelijk dacht men met een daad uil ijverzucht gepleegd, te doen te hebben, doch dit is onjuist gebleken. Het is de po litie spoedig gelukt, de schuldige te arres- leeren. De moordenares is de 24-jarige kantoor juffrouw Anthony, die een volledige be kentenis heeft afgelegd. De vermoorde vrouw Schüler wist, dat An'hony Sedert geruimen tijd betrekkingen met een gehuwden man onderhield en had gedreigd dit aan het licht te zullen bren gen. Anthony had echter haar stilzwijgen gekocht door voortdurend kleinere geldbe dragen te geven. Maandagmiddag nu. had juffrouw Schüler gedreigd, dat zij de zaak aan hel licht zou brengen, waarop Anthony in woede ontstak en met een mes, dat voor het snijden van carton diende, de vrouw blindelings overal steken toegebracht. Na het plegen van haar daad begaf zij zich in een au!o naar huis. waar zij andere kleeren aantrok en piano ging spelen. Dins dagmorgen werd zij echter reeds in hechte nis genomen. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE BIJEEN. GENEVE, 16 Maart. (Wolff). Hedenmor gen is ond, r voorzitterschap van jhr. Lou don alhier de vijfde zitting geopend van de commissie ter voorbereiding yan de ontwa peningsconferentie. 24 staten zijn vertegen woordigd, waaronder als niet-leden vnn den Volkenhond de Ver. Stalen, sovjet-Rusland en Turkije. In zijn openingsrede sprak jhr. Loudon over de door de veiligheidscommissie voor gestelde voOigheldspacteh, dnt hierbij ver meden werd hol karakter van defensieve verbonden legen derde mogendheden buiten den volkenbond staande aan Ie nemen. Daarna sprekend over de Russische ontwa peningsvoorstellen zeide Loudon dat de commissie zou onderzoeken ol deze voor stellen voor verwezenlijking vatbaar waren. DE PERS OVER DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE. PARIJS. 15 Maart (V. D.). De befcad- slagingen van de voorbereidende ontwape ningsconferentie. die heden te Genève zijn begonnen, worden te Parijs in groote span ning. maar met nog grooteren twijfel tege moet gezien. De ochtendbladen van heden zijn lagemeen de meening toegedaan, dnt de commissie het niet lot de tweede lezing van de ontworpen conventie tol beperking der bewapening zal brengen. De ...Matin" verklaart: In principe staal het heden reeds vast. dat de beraadsld- g ng.n op het doode punt zijn gekomen, en dal de commissie niet verder kan komen. In deze omstandigheden wnrdl de tweede lezing steMig met meerderheid van «tem men verdaagd en het vaststellen van den datum voor het bijeenkomen van de alge meene ontwapeningsconferentie in het mid den gelaten De „Excelsior" wijst er met nadruk op, dat de voorgenomen diplomatieke onder handelingen lusschen Engeland en Frank, rijk na de eerste lezing, ten einde de mee- ningsverschillen lusschen deze béide |an- den uit den weg te ruimen, niet hebben plaat» gehad. Doordat de verkiezingen na deren is verder niets gedaan Het blad meent, dat Lord Cushendun. die zonals he- kend, in het voorjaar het voorstel tot af schaffing van den militairen dienstplicht heelt gedaan, de Russische voorstellen ge- decltelijk zal steunen. Wanneer het voorstel lol afschaffing van den dienstplicht en het vervangen daarvan door beroepslegers Ie Genève werkelijk zal worden toegelicht dan hoopt men tn Fran sche kringen, dat Paul Boncour zich eenige dagen zal onttrekken aan de verplichtingen die de verkiezingscampagne hem onlegt ten einde te Genève opnieuw hèl Fransche standpunt te vertegenwoordigen Voor het gevat dat Paul Boncour niet te Genève zou kunnen komen denkt men er over den Mi- nister van Oorlog. Painlevé naar Genève te zenden, daar het district waar hij candi- daat is, dicht bij de Zwitsersrhe greps is gelegen Hij kan dan met het gezag van zijn amht het Fransche standpunt verte genwoordigen. VOLKENBONDSVER EENIGINGEN. BRUSSEL, 15 Maart. (Belg. Tel. Ag.). - Het bureau van den Internationalen Bond van Volkenbonds-vereenigingen heelt be paald, dat de jaarvergadering van den Bond in de eerste week van Juli te 's-Graven- hage gehouden zal worden. De voornaamste punten der agenda zul len zijn soevereiniteit van den Volken bond; de huidige sland van de kwestie der nationale minderheden, en ontwapening. In de eerste dagen van October zal te Praag een Internationale economische con ferentie bijeenkomen, die de resultaten der te Genève in Mei 1827 gehouden economi sche conferentie zal beslüdeeren. DE BRIEF VAN ZINOFJEF. LONDEN. 15 Maart. (V. D.) Hel kabinet hesluol gisteren dat de regeering bij de op Maandag vastgestelde dehallen over den brief van Zinofje! geen gevolg zal geven nan hel verlangen der arbeiderspartij tot verder onderzoek. Op grond van een her nieuwd onderzoek van het geheele Vraag stuk is zij van overlüiging. dat een verder onderzoek gecnerlei nul zal hebben. ZUID TIP.OOL EN DE HEILIGE STOEL. MUNCHEN 15 Maart. (V.D.) Over ..Zuid Tirool en de Heilige Stoel" wordt aan de „Bayrische Kurier" van bijzondere Romein- sche zijde geschreven; „In het vraagstuk van Zuid Tirool be vinden wij ons nog in hpt stadium van het zwijgen van den 11 Stoel. Wanneer de demonstraties voor den H. Stoel tot-nu-loe geen aanleiding ziin geweest zich direct met de vraagslukken van Zuid-Tirool te bemoeien dan is dil toe te schrijven aan hel feil dal de H Stoel wacht op onderhandelingen, die de geheele verhouding tusschpn Itali? en de kerk zullen regelen Hoe de H Stoel in wer kelijkheid over Zuid Tirool denkt, is niet moeilijk Ie radon. In Romeinsohe kerkelijke kringen heefl de rede van Mussolini tegen Soipel groote opwinding veroorzaakt. Po H. Stoel meent, dal de vrijheid van gods dienst door hel beperken van de taalvrij heid in Zuid-Tirool zeer in gevaar ge bracht wordt". DE INVOERHECETEN IN DENEMARKEN. KOPENHAGEN. 15 Maart. (V. D.) Het Deensche Folkeling heefl gisteren in derde lezing he1 voorstel der conservatieven lot vorhonging der invoerrechten met 111 legen 28 stemmep verwerpen. BEZUINIGING IN BULGARIJE. SOFIA 15 Maart. (V.D.) De Bulgaarsche regeering heeft besloten het rijkspersoneel met ongeveer 10.000 man te verminderen, d.i. 10 pet. van het geheele personeel. WENSCH VAN PILSUDSKI. WARSCHAU, 15 Maart (Poolsch Tel. Ag). Dinsdag hield een groep algevaardigden van hel regoeringsblok een vergadering, waarop ook maarschalk Pilsudski verscheen die een rede hield, waarin hij verklaarde, dat niets hem aangenamer zou zijn dan te zien. dat de diete (Landdag1 met de regeering wil samenwerken voor het welzijn des lands DE CRISIS IN EGYPTE. KA1RCV 15 Maart. (Reuter). De uitvoe rende raad der liberale partij, heeft beslo ten de coalitie voort te zetten met do Wafd, de nationalistische partij in Egypte en zitting te nemen tn bet kabinet onder leiding van den nationalistische! leider Moeetapha Naha6 Pnaja. Nahas Paeja m-iet hedennamiddag dea koning zijn besluit mededcclen om met do liberalen een regecnog te vormen. DE STRIJD IN MEXICO. MEXICO CITY, 15 Maart. (Beuter). Naar gemeld wordt zullen na vonnis v*o den krijgsraad, Maandag op het kerkhof van Elsaicito, een priester en vier burgers worden terecht gesteld, beschuldigd van op roerige handelingen. COMMUNISTEN GEARRESTEERD. TOKIO. 15 Maart. (Reuter) Vanochtend in de vroegte heeft de politie een inval gedaan in het hoofdkwartier der communisten en de bureaux bezet van hot prolotariërsblad -Mu" san Shimhun". Een honderdtal communisten werden gearresteerd en aan een scherp ver hoor onderworpen. TOKIO. 15 Maart (Heuler) Tn geheel J«P»n hebben tal van inhechlenisnemingen c"0 extremisten plaats gehad. Biiznnd"rlipdpn ontbreken. In de streek van F.-iit.ini.iVoJ1 werden 12 Ie Osaka 31 mensehen genrres- teerd. Onder de aangehoudene is nrof. Gyama. de leider van den linkervleugel dc partij van boeren en landbouwers. 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2