GEKOOKTE VARKENSKLUIVEN KWATTAt MORGEN- 35 48' 65' GERZON Abonneert U op bet „Leidsch Dagblad," LAND- EN TUINBOUW. BUITENLANDSCH GEMENGD Een heerlijke pa> J. L A RIE varsnaperang CLARASTEEG 18 agentschappen. NEDERL4ND5CHE SEINT0E5TELLEN FABRIEK. HILVERSUM De prijs van het N 5. F 4 Radio-ontvangtoestel, inclusief A Philips'lampen bedraagt ƒ225.- Gaarne geven wy U eene opgave van onze agentschappen. tSSSSSL POSTZEGELREEP 'S 1ü 1ü BAE /-ARTIKELEN 95' 1ü HANDSCHOENEN EENJARIGE ZAADBLOEMEN. Ditmaal zal dit hoofdstuk worden zeweid aan eene korte verhandeling over bloem zaden De catalogi die' ons in Januari door zaad- tweekers worden toegezonden, slaan vol Latijnsche namen, soms een kleine om schrijving of een aanlokkelijk plaatsje er bij. Het is zoo moeilijk om uit die verscheiden heid een keuze te doen want naam en af beelding zeven niet alles. Als men in 't wilde weg wat uitgezocht heeft en het resul taat valt niet mee, dan verliest men zoo gauw den moed om een ander jaar bloemen uit zaad te winnen en men koopt liever planten. De moeite kan echter altijd worden beloond, het werk dat men verricht is zelfs heel dankbaar als men tevoren zich reken schap geeft van den juislen tijd waarop ver schillende eenjarige zaaibloemen moeten worden gezaaid, welke plaats zij vereischen en op welke wijze zij gezaaid moeten wor den. Begint men hiervan uit te gaan, dan zal uit het uitgestrooide zaad zoo goed als zeker bloemen voortbrengen, die U weinig kosten en een sieraad van Uw tuin zullen zijn. Tegenwoordig wordt veel reclame voor de vasleplanten gemaakt en de eenjarige zaai bloemen komen daardoor wat op den ach tergrond. Een nauwkeurig eigen onderzoek ls be langwekkend en men zal tot de ontdekking komen, dat onze éénjarige zaaibloemen door haar groote verscheidenheid opmisbaar vooi een tuin met kleuren is, bovendien leveren zij, door ieder jaar eens 'n andere bloem te kweeken. groote verrassingen op. Elke maand vanaf het vroege voorjaar kunnen wij leven en kleur in onzen tuin brengen. In het voorjaar begint het al met de violen (Viola Tricolor maxima en V. grandi flora e.a. in groote verscheidenheid van kleur), Vergeet-mij-nietj'V (Myosotis alpestris), Silenen (Silene pendula) en Alyssum (A. Benthanic). Worden deze half Aug. op een bed gezaaid, dan kunnen we ze half tot eind September ongeveer uit- planten in de perken of in groepjes in een bordes en in het vroege voorjaar in het vol gend jaar groeien en bloeien zij. Men be- dekke de jonge plantjes tegen de vorst met wat droog materiaal, turfmolm, dennelak- ken. erwtenstroo. enz., een lichte bedekking in elk geval. Meestal worden er 2. S of 4 plantjes bij elkaar gezet om flinke pollen te krijgen Heeft men een kouden bak met glas, dan houdt men Sylenen en Alyssym liever daarin over, alvorens ze in borden of perk te planten, omdat er buiten 's win ters wel enkele sneuvelen. Een van de dankbaarste zaaibloetnen i9 wel de pronkerwt Lathyrus", in allerlei variëteiten. In 't najaar kunnen we Lathy rus in stekpotjes zaaien. 5 zaadjes per pot in een kouden bak overhouden om ze dan m het voorjaar. April met kluit uit te plan ten; er komen dan vroeg bloemen. Heeft men geen bak. dan kan men ze toch ver vroegen door in hel begin van Maart in kistje of stekpotjes in huis te zaaien. In den loop van April zaale men buiten op de bestemde plaats, men krijgt dan op volging in bloei De grond, waarop men de Lathyrus wil uitplanten of zaaien moet in 't najaar diep omgespit worden en in het voorjaar werke men er een goede hoeveel heid oude verteerde mest flink doorheen. Evenals andere vlinderbloemigen houdt ook Lathyrus van een kalkhoudenden grond dus op kalkarme gronden voege men wat kalkmergel. homasslakkenmeel. beenderen- meel of gebluschte kalk toe. Verder houdt Lathyrus van veel licht en lucht, in de schaduw krijgt ze geen bloemen. Men plukke zooveel mogelijk bloemen af om zaadvorming te voorkomen, hierdoor wor den er steeds door nieuwe bloemen gevormd. De rijen worden Noord-Zuid geplant o! gezaaid, dan krijgen beide kanten evenveel zon, de afstand der plantjes is pl.m 25 c.M. Dadelijk bij het uitplanten zette men at houten stokjes of rijs er bij of spanne pl.m. 1.5 M. hoog kippengaas lusschen twee paaltjes; dan hebben de stengels en ranken dadelijk houvast. Later spanne men voor- en achterlangs nog touwtjes. Zeer dankbare zomerbloeiers, die weinig werk bezorgen en welke goede snijbloemen geven zijn de grootbloemige dubbel Gouds bloem (Calendula off. gr. fl. fl. pl.) Calliopis, Slaapmutsjes (Eschollzia hybr.) en allerlei soorten Papavers. De goudsbloemen zaaie men in Arpil dadelijk op de plaats en dunne ze later uit tot op ongeveer 30 cM. Calliopis is een alleraardigste composiet, de kleur wis selt af van lichtgeel tot roodbruin of kringen om het hart. Het is een buitengewoon elegante snijbloem, met ragfijne «tengels. Evenals van de goudsbloemen kan men ook hiervan totdat de vorst invalt plukken. Men zaaie en dunne op dezelfde wijze als bij do goudsbloemen. Zoo ook behandele men de slaapmutsjes. Deze behooren tot de familie van de Papaveraceae en hebben oranje-rood tot witte satijnachtige bloemen en fijn inge sneden lichtgroen loof. Ze worden 30 a 40 cM. hoog. Verplanten kan men ze niet best, daarom zijn deze dus op de plaats zelf te zaaien. Er zijn verscheiden soorten van eenjarige Papavers, bijv. Engelsche Shirley Poppies, enkel en halfdubbel met teere kleuren en fijne stengels, verder de grootere enkelbloemige Papaver paeoni florum en de dubbele papavers als Ranonkel. Deze laatste zijn minder fijn en elegant, maar geven aan een tuin toch een frissche toon door haar heldere kleuren. Ook deze moeten uitgedund worden. Met leeuwenbekjes (Antirrhinum en ver schillende soorten), D morphoteca, Cosmos en Nemesia zal men 't mteste succes hebben als men deze vooraf in huis of bak wat voortkweekt, in kistjes of zaaipannen. Dit moet met zorg gebeuren. De zaaipannen of kistjes moeten vooraf goed schoongemaakt zijn, dan wordt er voor de drainage een dun laagje scherven op den bodem gelegd, waar na het kistje tot op een vinger onder den rand gevuld wordt met een mengsel van half tuinaarde en half oud, goed verleerd blad. Beide moeten eerst gezeefd worden, zoodat de grove stukken achterblijven. Hier op zaaie men voorzichtig het zaad. zoodnl het goed verdeeld over de oppervlakte komt te liggen en men bedekke het heel licht met een dun laagje van hetzelfde grondmengsel. Gewoonlijk wordt het zaad bedekt met een even dik laagje grond als de dikte van het zaad. Dit voorschrift gaat niet altijd op, vooral buiten dekke men iets dikker. Dan wordt alles nog wat gelijkmatig aangedrukt met een plat stukje hout en met een fijne spuit besproeid. Totdat het zaad opkomt kan men een stuk glas of papier over de zaad- pan leggen, dan droogt de grond minder gauw uit. Vooral zorgen, dat de grond ge lijkmatig vochtig blijft, om de paar dagen eens ip een emmer water houden, dat de grond weer vol water zuigt. Men verspene de plantjes 1- of 2-maal, d.w.z. in verschen grond iets verder van elkaar verplanten en langzamerhand afharden, de kistjes gedu rende enkele dagen overdag buiten zetten, 's nachts binnen. Voor den overgang een week buiten laten staan en dan uitplanten. Leeuwenbekjes kan men ook in het najaar in de bak zaaien, daar verspenen; beter is oppotten in stekpotjes en in het voorjaar uitplanten. Men heeft dan eerder bloemen. Het is goed om de plantjes, als ze ongeveer 10 c.M. hoog zijn in te nijpen (de kop er uit knijpen). „Cosmos" moet men een zonnig plaatsje geven en wat schralen grond. De planten kunnen lot ruim 1 M. hoog worden en bij het uitplanten zette men ze op 50 cM. af stand. „Dimorphoteca" is een laag blijvend plantje, dat zich over den grond uitspreidt, dus daarom op 40 a 50 cM. onderlingen af stand te planten, liefst op een zonnige plaats. Ze groeien het liefst op een kalk houdenden bodem, dus geschikt voor rotsbe planting. „Nemesia" ongeveer 30 cM. hoog, heeft een groote verscheidenheid van kleur, bloeit het heele jaar door op een zonnige plaats. Lupinen, gele. blauwe, witte, roze, hooge en halfhooge, vereischen niet zooveel werk. Ze worden dadelijk op de plaats gezaaid in den loop van April op 40—60 cM. afstand. Als snijbloem zeer geschikt. Op dezelve wijze behandele men de een jarige Riddersporen (Delphinium Ajacis), de Oost-Indische Kers. Met het bovenstaande zijn eenige gemak kelijk te kweeken eenjarige zaaibloemen aangegeven, waarmede men zeker succes kan hebben. Al doende leert men en voor hen, die later wat meer durven te onder nemen opent onze flora een uitgebreid ter rein. Bij het koopen van zaad ga men niet af op hetgeen goedkoop is. dit leidt zeker tot teleurstelling. Bestel het zaad altijd bij ver trouwde handelaren. DE EXPEDITIE VAN SVEN HEDIN. Alma Hedin, zuster van den beroemden Zweedschen ontdekkingsreiziger Sven Hedin heeft van haar broeder het eerste uitvoe rige telegram over diens tocht uit Centraal Azië ontvangen. Sven Hedin heeft dit te legram opgesteld in de woestijn Gobi en het over het telegraafstation gezonden, dat het dichtst bij was, maar toch op een af stand van 1000 K.M. was gelegon. De bo den, die dit telegram hebben bezorgd moe ten, dit blijkt uit de in tekst genoemde data, zeer lang onderweg zijn geweest. Er moet aan worden herinnerd, dat de geheele door Sven Hedin geleidde expeditie bestaat uit 6G Europeanen en 10 Chineesche geleerden; hun staan een groot aantal koelies en 300 kameelen ter beschikking. De expeditie is ondernomen van Paotot uit; dit was het uiterste punt, dat van Peking uit per spoor kon worden bereikt. In den loop van de maand April hoopt Sven Hedin Orroensji te zullen bereiken. EEN NIEUWE DUITSCHE OCEAANVLUCBT Kapitein Koehl, die verleden herfst tn gezelschap van Lohse met het vliegtuig „Bremen" tevergeefs poogde den Oceaan over t« steken, is van plan oómeuw een kans te wagen. Het te Dessau voor den nieuwen tooht speciaal gebouwde vliegtuig D. 1231 is gereed en reeds van Dessau naar het vliegveld van Berlijn-Tempelhof ge bracht. Het is, evenals de „Bremen", een Europeesch landvliegtuighet weegt leeg 1324 kilo en zou belast 2336 kilo kunnen dragen. Het zou een totalen afstand van 7700 K.M. kunnen afleggen. Korvhl zal weldra zijn eevstc proefvlucht ondernemen. Hij zal bij zijn tocht over den Oceaan waarsohijnlijk opnieuw worden vergezeld door Lohse. De vliegers r.ouden weder den weg over Ierland en New-Foundland kie zen, daar doze de kortste is. Men zal zich herinneren, dat de vliegers verleden jaar mot dc Bremen tot I^ilond zijn gekomen maar door een vreeselijken storm werden verrast, waardoor ze weder gedwongen werden naar Dcssau terug te keeren. VLIEGONGEVALLEN. Er zijn twee personen omgekomen ten gevolge van een botsing tusschen twee vliegtuigen op het vliegveld van Alanston in Kent. Nabij Rochefort is oen Fransch marine vliegtuig neergestort. Do drie inzittenden werden gedood. STUDENTENBOTSINC-EN. Socialistische studenten hadden te Luik op de muren affiches geplakt om een voor dracht aan te kondigen van den Duitschen afgevaardigde Bergstrasser. Andere studen. ten rukten de affiches af en verbrandden zo op het Universiteitsplein. Er ontstond een kloppartij tusschen beide partijen en de politie moest tusschen beide komen. De incidenten herhaalden zich 's avonds. De nationalistische studenten begaven zich nuai het Volkshuis, waar de politie geweld gebruiken moest om de orde te handhaven en de betoogers te verspreiden. Tijdens de intorventie van de politie stapte Bergstras ser in een auto en verdween naar het station. a Aan <le Koning Carol-Universiteit te Boekarest trachtten vóór het begin der col leges antisemieti8che studenten twee hun ner Joodsche collega's te beletten de col- legezaal te betreden. Daardoor kwam net j tot relletjes en antisemietische betoogin- gon. De studenten die er bij betrokken ken waren, zullen van de colleges uitgeslo ten woiden. het zou zelfs kunnen, dat de Universiteit voor de rest van het jaar gesloten wordt, zoodat de studenten geeD examen kunnen afleggen. TEN EINDE RAAD MOORDENAAR. In het dorp la Nouée, op 4 K.M. afstand van Nantes is naar „l'Oeuvre" meldt, een treurige misdaad gepleegd. Even buiten het dorp slaat een huis, bewoond door de fa milie Pclletier, een gezin, bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. Dezer dagen is daar 's nachts een individu naar binnen geklommen door een raam aan de straat, dat half open stond. De man kwam in den salon terecht en doorzocht er alles. Toen hij niets van zijn gading vond. is hij naar boven gegaan, waar hij de slaapkamer van de dochter des huizes, een meisje van 20 jaar, binnendrong. Het meisje werd wak ker van het gerucht en stak licht aan. De man richtte een revolver op haar en zei te zullen schieten, wanneer ze een kik gaf. Maar ze kon een kreet van schrik niet onderdrukken, waarop de bandiet schoot en haar verwondde. Door de revolverschoten gewekt, kwamen hierop de ouders aansnellen. De inbreker schoot hierop eerst den man neer met twee kogels in het hoofd, daarna de vrouw met vier kogels in de borst. Daarop nam hij de vlucht. Het zoontje van 12 jaar, dat in dezelfde kamer als zijn zuster sliep, werd niet ge-< wond, omdat hij zich slapende had ge houden. De misdadiger heeft zich na zijn vrees lijke daad bij de politie aangegeven. Hij was aan de linkerhand gewond. Hij zei, dat hij door ellende tot zijn daad gedwon gen was. Hij was zonder werk en had totaal geen middelen van bestaan meer. Toen de politie in het huis kwam, vond ze de drie gewonden in ernstigen toestand nog steeds in de kamer liggen. Vooral voor het leven van het meisje vreest men zeer. GAS VERSTIKKING IN EEN MIJN. In een mijn in het gebied van Dombrowa in Polen zijn 4 mijnwerkers door plotseling uitstroomende kolengassen gestikt. Alle reddingspogingen waren vruchteloos. EEN POLITIEKE WRAAKNEMING. De Italiaansche onderdaan Saverelli, lid van de fascistische partij, is te Parijs door revolverschoten gedood in de woning van één zijner vrienden, Serrachioli De moord wordt verklaard als een politieke wraak neming. De moordenaar is gevlucht EEN SPOORWEGONGELUK IN ARIZONA. De machinist en de 9toker zouden doo- delijk gewond zijn bij een ongeluk met een reizigerstrein te Yampai (Arizona), doch alle reizigers bleven ongedeerd. 4974 ■VJ 4871 met een mooien vreemden postzegel bij lederen reep. 4 soorten; Roztno Turkenhaver-reep Volle-melk ml postzegel Melkhazelnoot m/ postzegel Heerenchocoladereep m/ postzeget N. Zegels van de meeste landen der wereld. Duizenden verschillende. 1931 Sigaren in alle prijzen. Ie kwaliteit ligarenwinkeners tegeD labneksprijs Steenstr. 4-8, l'el. IS45. Voorradig: Aida, Karei I, Victoi 'lugo. A nsterd. Ha^k, Kraziliaantjes, Ritmeester. L)uc Geoige, Milie Fieuxs, Ned. Munt, Horma, enz. 4970 CHEMISES ENVELOPPE Zijden trikot, prima kwaliieit, div. kleuren alle malen GEKLEURDE BADMATTEN Prima kwaliteit, diverse kleuren, 60 x 100 centimeter- BRETELBROEKJE van laepéwol. Kleinste maal 15 c. stijging per maal IOEM ellen gekleurde wol £C al'e maten .ww BIJPASSENDE TRUITJES van witte wol, volgens afbeelding. Kleinste maat 15 c. stijging per maal DIVERSE DIVERSE DIVERSE KWALITEITEN TRICOT KWALITEITEN IM. SUÈOE FANTASIE met 2 drukknopen en Tricot, 2drukkn KAPJES Scknfle nkt beHet/Ingcn op deze aanbiedingen kunnen NIL 7 worden 1981 83 J

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11