Aspirin- GEMENGD NIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. Schrale Huid FAILLISSEMENTEN. bezwaren heeft spr. ook nog technische bezwaren. De vraag of er een uniforme dan wel een gedifferentieerde schaal moet zijn. zal dit is spr. met den heer van Wijn bergen eens te zijner tijd nauwkeurig onder het oog gezien moeten worden. Als lid der Commissie-Rutgers ,is het spr. ook onmogelijk voor dit voorstel te stemmen, zoolang deze Commissie niet met haar arbeid gereed is. Spr. zou zich wel kunnen vereenigen met den maatregel, dat de Regeering voor de kleinere scholen in bepaalde omstandig heden een extra-leerkracht zou willen toe staan. Mcj. WESTERMAN (V. B.) merkt op, dal het voorstel-Zijlslra op het eerste gezicht iels sympathieks heeft: het wil do kleine scholen tegemoet komen. liet wekt eenigs- zins verwondering, dat dit voorstel afkom stig is van den heer Zijlstra; blijkbaar voelt men nu bij de voorstanders van het bij zonder onderwijs de groote bezwaren van de éénmans- en de tweemansscholen, die daar vroeger niet zoo veelvuldig voorkwa men. Ook spr. meent, dat eens nauwkeurig dient te worden nagegaan, wat hét beste is: een uniforme dan wel een gedifferen tieerde schaal moet worden gevolgd. Dat behoort echter Ie geschieden bij een regee- ringsvoorslel or voorstellen van de Com- missie-Rulgcrs. Spr. wijst erop, dat in den geest dien de heer Tilanus aan het slot zijner rede aan gaf, kleine seholen reeds nu met een extra- kracht worden geholpen. Dit geschiedde echter voor 03 openbare scholen, (20 maal voor het heele jaar) en voor 225 bijzondere scholen (52 maal voor het heele jaar). Nu de Minister reeds j.l. Vrijdag heeft verklaard, dat do verlaging der schaal niet tegelijk met de vervroeging van de 7-jarige leerverplichting kan worden aanvaard, wil spr. hier de leiding aan de Regeering laten, in 't vaste vertrouwen ,dat de noodzake lijke verbeteringen op onderwijsgebied niet zullen wachten lot 1930. De heer LEENSTRA (A.R.) betoogt, dat de heer Zijlstra volkomen terecht met een initiatief-voorstel is gekomen; de Regeering had immers te kennen gegeven, dat harer zijds geen voorstellen in deze zouden wor den gedaan? Het voorstel-Zijistra zal ten goede komen aan het onderwijs ten platte- lande. Hij zou gaarne, in tegenstelling met den voorsteller, voor de éénmansscholen hel instituut der assistenten willen behouden De heer GERHARD (S. D. A. P.) heeft het oorspronkelijke voorstel-Zijistra beschouwd als een politieken zet, doch het gewijzigde voorstel kreeg een heel ander karakter. Toch was de eersle indruk hiervan een van wan trouwen, maar thans wil spr. gaarne er kennen, dat liet wetsvoorstel een verbete ring brengt, vooral ook omdat het beoogt het instituut der assistenten af te schaffen. Tot zijn verbazing heeft spr. in het debat van de zijde der bestrijders een nieuw ar gument vernomen, n.l. dat eerst een beslis sing zou moeten worden genomen over de vraag: uniforme schaal of niet. Maar men vergeet, dat zonder dit voorstel-Zijistra, in 1930 de de technische herziening automa tisch zou worden hersteld, zonder dat er- sprake is van die beginselvraag. Het gaat thans slechts om versnelling van het tempo Mej. Weslerman wilde het voorstel afwij zen in de verwachting, dat de Regeering zelf wel eerder dan 1930 met voorstellen tot verbetering zou komen. Maar toen de Minister dat hoorde liep hij hard weg! Dat geeft niet veel hoop. Spr. en zijn geestverwanten zullen gaar ne hun stem aan het voorstel geven. De heer KETELAAR (V.D.) zegt, dat zijn groep zal stemmen vóór dit voorstel. Niet, omdat het een ideaal brengt, maar in ieder geval brengt het groote verbeteringen voor de kleine scholen, tcrwiji het instituut der asseslcnten er door zal worden afgeschaft. Inlusschen moet spr. er toch zijn ver wondering over uilen, dat dit voorstel komt van een zijde, die, in soortgelijke omstan digheden als van de linkerzijde initiatief voorstellen werden gedaan, die geld zouden kosten, steeds opmerkte dat men aan de Regeering de koorden van de beurs moet laten. Voorts moet spr. de meening v. den heer van Wijnbergen bestrijden over de kwestie van de uniforme schaal, waarmee mej. Wes terman zich eens verklaarde De heer SNOECK HENKEMANS (C. H.) is het in dit bijzonder geval niet eens met zijn fractiegenoot Tilanus, dat het geoor loofd zou zijn aan de Regeering uitgaven op te dringen. De Kamer is volkomen be voegd om aan te wijzen, welke verslech ting op onderwijsgebied bet eerst moet worden opgeheven. En dan acht spr. den nu in behandeling zijnden maatregel van veel grooter belang dan de vervroegde in voering van de 7-jarige leerverplichting. De ouders hadden het in hun eigen macht om de kinderen het 7de leerjaar, dat er was, te laten volgen, doch op het aantnl leerlingen per klasse hebben zij geen in vloed. Beide verbeteringen hadden op 1 Jan. 1929 kunnen zijn ingevoerd, zonder dal het meer had behoeven te kosten dan nu alleen de 7-jarige leerverplichting wordt ingevoerd op 1 Juli 1928. Het voorstel-Zijlslra is een noodmaat regel, die dringend gewensehl is. De heer VISSCHER (A. R.) wijst erop dat onderwijsbelangen in deze Kamer steeds veie kampioenen vinden. Spr. is echter wel cenigszins verwonderd, dat dit wetsvoorstel afkomstig is van de zijde van den heer Zijlstra. Het was begrijpelijker geweest als het van de zijde van den heer Albarda was gekomen, doch ook hier geldt: quod licet Jovi, non licet bovi. Dit voorstel is een ma lum exemplum van de toepassing van het recht van initiatief, zooals dit o. m. werdt opgevat door Groen van Prinsterer: in den klemmenden consciëntiedwang, als er geen andere uitweg is. Daarvan is hier geen sprake, er is geen conseienliedwahg: de Regeering is van goeden wil, doch op dit oogenblik onmachtig. Dit voorstel is geko men als resultaat van een wedloop, om een verbetering te krijgen. Het voorstel als zoo danig is hem niet sympathiek en hij be treurt het dat het is ingediend door een vol- gei'ng van Groen. Wat het praclische effect van het voor stel betreft, merkt spr. op, dat de uitgaven niet mogen worden opgedreven. Bovendien beslaat de vrees, dat het aanleiding geven zal tot splitsing. Dit voorstel zal de kosten van het onder wijs weer sterk doen stijgen, terwijl van aüe culluurslaten ons land relatief de hoog ste ondcrwijsbegrooting heeft. De heer RUTTENCR.-K.) betuigt zijn in- sttmming met dit voorstel, dat hij uitvoerig doch vrijwel onverstaanbaar verde digt De heer Zijlslra (A. R.) dankt de sprekers die zijn voorstel hebben gesteund en ook hen, die heusche crilick Iiebben gevoerd. Spr. verzocht zijn verdere verdediging tot morgen te mogen uitstellen. De vergadering wordt te 5 uur f0 ver daagd lot hedenmiddag 1 uur. RECLAME. Niet tot denken ln staat en hoofdpijn, omdat men tot laat in den nacht heelt zitten lezen. 1-2 Tabletten maken dat men zich oogenblikke- lijk opgeknapt voelt en weer ge regeld denken kam. Men verlange echter steeds de origi- neele „«Soyc*"-verpakking, kenbaar aan den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 ets. Weiger namaak en let er op dat op elke 4tablet het woord Bayer* staat. 4856 SCHEEPSBRAND TE ROTTERDAM. De vlammen sloegen uit de lading. Gisteren is het Grieksche s.s. „Roces Vergottis" te Rotterdam uit Bombay aan gekomen aan het terrein van Furness rtan de Maashaven. Te Algiers heeft dit schip brand gehad in de lading olienoten van ruim 2. Deze lading is toen gelost en het schip heeft zijn reis voortgezet. Bij het openleg gen van de luiken sloegen gisterochtend de vlammen uit de ladmg lijnkoeken en balen katoen, in de ruimen vier en vijf. Aan vankelijk heeft men het vuur bestreden met vijf stralen van het terrein, maar toen dat niet baatte, werd de hulp van de brand weer ingeroepen, die eerst het vuur met drie stralen van hondspuiten aantastten en later met nog vijf stralen van rijdende- of drijvende stoombrandspuiten. Van ruim vier is bet grootste gedeelte van do lading verkoald. AMBTELIJKE NAUWGEZETHEID. Aanmerking op een onj'uiste declaratie. Als historisch wordt aan de ,,N. R. Ct." gemeld Een rijksambtenaar werd van Rotterdam overgeplaatst naar Schiedam. Bij over plaatsing naar een andere gemeente wor den de verhuizingskosten vergoed. De be trokken persoon echter, die nog bij zijn ouders inwoonde, had niet anders dan twee koffers mee to nemen. Hiermee stapte hij te Rotterdam op tramlijn 8, welke hem voor 15 cent naar zijn nieuwe standplaats voer de. Eenigen tijd later bereikte hem van departementswege het verzoek, zijn decla ratie betreffende de verhuizingskosten m te dienen Nauwgezet, als het een rijksamb tenaar past, declareerde de jongeman bet Rijk de somma van 15 cent. Maar kort daarop ontving hij een stuk, waarin hem nadrukkelijk werd meegedeeld, dat zijn de claratie bezijden de waarheid was, niet met de juiste berekening van de verhuiskosten overeenkwam, doch 50 pCt. te hoog geno teerd was. Immers het Rijk vergoedt geen kosten binnen de gemeente, en de betrok ken ambtenaar had dus niet mogen decla- reeren een trambiljet van Rotterdam-stad naar Schiedam, dat 15 cent kost, doch slechts van Rottcrdam-Hooge Boomen naar Schiedam, welke rit voor een dubbeltje kan worden afgelegd. De ambtenaar werd als nog in de gelegenheid gesteld, een gerec tificeerde declaratie in te zenden. GASVERSTIKKING TE AMSTERDAM. Een caféhouder omgekomen. In ccn perceel in de Egelanliersdwars- straat te Amsterdam is hedennacht een caféhouder door gasverstikking gedood. De man sliep alleen op een kamer, het geen in verband staat met de omstandig heid, dat hij in onmin met zijn vrouw leefde. Hedenmorgen vond de familie den man dood op bed liggen, terwijl in de slaap kamer een sterke <?aslucht was waar te nemen. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd. die met het oog op het justi tioneel onderzoek het lijk in beslag heeft genomen Of hier van misdrijf dan wel van zelf moord sprake is zal uit het nader onder zoek moeten blijken. DE HAARLEMSCHE AUTO-MANIAXKEN. Een dader nog juist ontsnapt. Te Haarlem worden tegenwoordig telkens auto's, die des avonds even onbeheerd staan, door een of raeer personen, belust op een kosteloos autoritje, weggenomen en later in een der buitenwijken teruggevon den. Maandagavond was bijna een eindo gemaakt aan die baldadige liefhebberij. Een heer, die een bezoek bracht aan fa milieleden in de Westerhoutstraat, liet zijn wagen voor het huis staan. Toen men ge zellig zat te praten, klonk eensklaps motor geronk. De familie snelde naar buiten en de auto, die voor de deur had gestaan, reed langzaam de straat uit. Maar de auto-roo- vcr had pech, want plotseling deed de motor het niet meer en de wagen stond stiL De dief, een jongeman van 2025 jaar, sprong uit de auto, juist even voor zijn achtervolgers deze konden bereiken zegt de „Tel." Hij wist jammer genoeg te ont snappen, want deze baldadigheid heeft de politie en autobezitters te Haarlem al heel wat last en onrust- bezorgd. EEN NIEUWE OPVARENDE VOOR DE „SCHUTTEVAER". De heer Schuttevaer seint uit Londen aan de „Tel.": Als vierde lid van de be manning van de reddingboot „Schuttevaer" is thans aangemonsterd de heer Kruithof uit Rotterdam. BRANDEN. Te Nieuwcrkerk aan den IJsel is brand ODtstaan op den droogzolder van de siga renfabriek van den heer A. M. J. Pruijt. De brandweer was het vuur spoedig mees ter. Ongeveer 5000 sigaren werden een prooi der vlammen. Verzekering d-ekt de schade. Te Westcrlec is gistermorgen het huis van H. Lutjeboer afgebrand. Niets kon gered worden. Een varken en een koe kwamen in de vlammen om. Te Aagtekerke is de schuur van J. ten gevolge van het spelen van kinderen met vuur leeggebrand. Twee geiten kwamen in de vlammen om. Te Teteringen ie de groote landbouw- 6chuur van M. vermoedelijk door kortslui ting geheel afgebrand. Volo landbouwwerk tuigen werden een prooi der vlammen. VEELBELOVEND JONGMENSCH. Toen hij op het punt stond Bussum per trein te verlaten, heeft de politie aldaar een 15-jarigen jongen aangehouden, die met f 1700, ontvreemd uit do brandkast van zijn vader, de wereld wilde ingaan. EEN GOEDE VANGST. De politie t-e 's-Hertogenbosoh heeft aan gehouden een fietsendief, die op 29 Fe bruari daar ter stede een rijwiel ontvreemd had. De naam dien hij had opgegeven bleek valsch te zijn en vrij spoedig ontdekte men, dat men te doen had met een 32-jarigen chauffeur uit Haarlem, die alom gezocht wordt, o.m. wegens diefstal gepleegd to Bodegraven en Haarlem, verduistering ge pleegd te Woudrichem en vele soortgelijke delicten in andere plaateen Hij zal ter be_ schikking van do justitie gesteld worden. DE KWESTIE TE RHEDEN. Omtrent de vermeende malversaties ter secretarie te Rheden wordt gemeld dat de gemeentesecretaris gisteren op verzoek door den raad eervol is ontslagen wegens gezondheidsredenen. EEN KUNSTGEBIT INGESLIKT. Te Grevenbicht heeft een 30-jarige man zijn kunstgebit ingeslikt. Hij is in levens gevaarlijken tocst-md naar het hospitaal te Sittard overgebracht. KALVEREN DOOR ZWAVELZUUR VERBRAND. Toen j.l. Zaterdag de tram van Balkbrug te Meppel arriveerde, bleek volgens de „Zw. Crt." dat een groote flesch, inhou dende pl.m. 75 K.G. zwavelzuur, was om gevallen en dientengevolge leeggeloopcn. Een elftal kalveren, die gebonden vervoerd werden, kregen daardoor zulke hevige brandwonden, dat ze in het keurlokaal on middellijk moesten worden afgemaakt, fiet vleesch werd voor do consumptie afge keurd. AUTO MET DRIE INZITTENDEN IN DE VAART GEREDEN. Met moeite gered. Bij Plessc, een dorpje onder den rook van Leeuwarden, is naar de „Tel." meldt de auto van den heer B. S. uit Oosterbierum geslipt bij het nemen van een scherpe bocht en van den hoogen wal in do vaart gereden, De drie inzittenden, twee beeren en een dame, koüden met moeite gered worden. Zij kregen geen noemenswaardig© verwon dingen. De auto werd vrij ernstig bescha digd. IJS IN FRIESLAND. Naar de „Tel." meldt werd gisteren in Friesland al hier en daar op slooten en ondergeloopen land door de jeugd schaat sen gereden. RECLAME. 4859 Mevrouw, jonggetrouwd (door de tele foon): „Zendt u ine een pond vleesch." Slager: „Uitstekend, mevrouw, wenscht u nog iets?" Mevrouw: „Ja, doet u er meteen wat saus bij." RECLAME. verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. PUROL 4881 AALSMEER. De Aalscholver. We hadden .dezer dagen weer eens ge legenheid, loopend langs de boorden van den Westplas, kennis te maken ztf het op een afstand met de z.g. Aalscholver of rotgans, welke zich hier, nu eens in groot aantal, dan weer sporadisch, ophoudt. Een merkwaardige watervogelenkele meters j zwemt htj, om dan onder te duiken en I tientallen meters verder weer boven le komen. Zijn voedsel is paling en visch, en meermalen ziet men hem boven komen met een dikken paling, welke zich om z\jn hals kronkelt, alvorens in de maag van den vogel te verdwijnen. Ongelooflik welke hoeveelheden waterbewoners zoo'n aalschol ver dagelijks verslindt. De visschers zien hem dan ook niet zoo graag. Waarschijnlijk ten onrechte; het is toch vrij zeker, dat den aalscholver de zwakke en zieke individuen in de vischwereld het eerst ten offer vallen, waardoor hij niet weinig bijdraagt tot ver delging van ziektekiemen en de levensvoor waarden voor de gezonde visschen dus beter maakt, 't Is nu eenige jaren geleden, dat hier honderden aalscholvers werden aange troffen. De visschers vreesden toen 't was zomer heelemaal geen paling te zullen vangen en 't bleek, dat ze nog nimmer zoc'n goede vangst hadden gemaakt. Laat de aalscholver daarom gerust mee-eten; de natuur zorgt zelf voor het evenwicht. Maandagavond hield de woningbouw vereniging „Goed Wonen" alhier een leden vergadering in „Floralia". Op voorstel van het bestuur wordt besloten tot het aangaan eener geldleening, groot f. 68.000 a 4s/i pet., bij de Rijksverzekeringsbank. Vastge steld werd het bomyplan voor de eerste 24 woningen aan de Ophelialaan. In April a.s. hoopt men met den bouw te kunnen aanvangen. HAARLEMMERMEER. De heer P. v. d. Lint, uit Haarlem mermeer, heeft te 's-Gravenhage met gunstig gevolg het examen afgelegd voor lsten stuurman. In de examen-commissie voor Esperanto is tot voorzitter benoemd de heer P. Heilker te Hoofddorp. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ook Katwgk a. d. Rijn krijgt zijn boomplantdag. De Molentuinweg zal van gemeentewege aan beide kanten van boomen werden voorzien. Hieraan zullen de kinderen dei drie Lagere Scholen meewerken. Dit zal vermoedelijk gebeuren op Maandag 19 Maart a.s. LISSE. Raadsagenda. Vrijdag a.s. komt de raad der gemeente in openbare vergadering bijeen, des na middags te 3 uur. Alsdan zal worden behandeld: 1. Uitkeering van voorschotten aan Bij zondere schooien ingevolge Art. 101 der L. O. wet 1920. 2. Benoeming van leden der commissie tot wering van schoolverzuim wegens perio dieke aftreding, cn nadere regeling van het pensioengeld van de leden dier com missie. 3. Benoeming van twee vertegenwoordi gers der gemeente in het bestuur der wo ningbouwvereniging „Volksbelang" we gens periodieke aftreding van de heeren J. P. Scgers en J. C. de Haan. 4. Verzoek van de vereeniging „Pro- Juventule" te Haarlem, om eene subsidie voor het jaar 1928. 5. Verzoek van het bestuur der Christ. H. B S. te Leiden, om eene bijdrage in de kosten wegens het bezoeken van leerlingen uit deze gemeente van de school over liet jaar 1925 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van bouwterrein Iang3 de Kanaalstraat aan den beer J. H Nieuwenhui9. 7. Idc-m tot verkoop van bouwterrein langs de Julianastraat aan de heeren J. Noordermeer en P. van Dijk, 8. Nadere vaststelling van den verkoop prijs van bouwterreinen langs de nieuwe straat vanaf den Sraalleweg naar de Ka naalstraat. 9. Gewijzigd raadsbesluit in verband mei den aankoop van bouwterreinen van de N.V. Graan-, meel- eD fouragehandel voor heen P. Beelen en Zonen. 10. Voorstel van B en W. tot wijziging van de algemeene Politieverordening. 11. Idem tot liet aangaan van eene ge!< leening in verband met den aankoop tü bouwterreinen van don heer G. Warme: dam cn de N.V. Graan-, Meel- en fouraji handel voorheen P. Beelen en Zonen. 12. Vaststelling van het vermenigvuM gingscijfer der plaatselijke inkomslenbeli ting voor het belastingjaar 1928/29. 13. Wijziging ran de gemeentebegrootin 1928 in verband met door Ged. Staten j maakte opmerkingen. 14. Comptabiliteit. 15. Ingekomen stukken en mededes Imgen. Bij de gehouden herstemming tus schen de heeren J J. Guldemond Dzn. ei D. v. d. Tang, voor nolabel in de Ned. Hert Kerk, werd eerstgenoemde gekozen. OEGSTGEEST. He C. K. V. „Fiks" hoopt. Vrijdag a.i in „Irene" haar ee<rste openbare propa gandavergadering te houden Het beloof een gezellige avond te worden, waarin ma ziek, zang, voordrachten, tombola en 6tai den elkaar zullen afwisselen, terwijl d heer B. J. r. d. Meene zich bereid beef verklaard nog een propagandistisch woöt te spreken. Men zie verder kleine advea tentio. SASSENHEIM. De Commissie van Bloeruiust all heeft tot nadere aankondiging haar bouw gesloten. Zij wenscht wanneer veldbloemen er zijn, haar gebouw v»de open te stellen en verschillende tentooi stellingen te organiseeren. Wanneer er echter firma's zijn dio et collectie van beteekenis in de koude ka: bloei hebben en deze willen exposeerc kunnen zij ten allen tijde zich in verbi ding stellen met de commissie. VOORSCHOTEN. Laatste landbouwcnrsus. Gisteravond werd in tegenwoordigte- van enkele genoodigden in het Ambaciü huis de laatste lesavond gehouden van laudboiiwcursus. Aanwezig waren o.a. A, A. Neeb, Rijkslandbouwconsulent cn h bestuur van de af dee ling Voorschoten n de Holl. Mij. van Landbouw. Allereefl werden door den leeraar, den heer A. c Vos verschillende vragen gesteld over c. derwerpen welke gedurende twee wint* cursussen behandeld «varen. Deze vrag* werden door de cursisten goecLbeantwoor Hierna sprak ir. Neeb de cursisten hartelijke wijze toe, waarna hij de dipl< ma's uitreikte. Deze werden behaald dtf de cursisten de heeren C. Nell, H. v. Si ten, N. Duynisveld, J. v. Leeuwen, J. Schie, A. van Santen, W. Dijkman, M. d. Sijs, J. Nell, Jac. v. Schie, J. Koot, C v. Leeuwen, A. Kranenburg en H. Post. Drie behaalden het praedicaat met iet veel vrucht, tien met veel vrucht, cn niet vrucht. Na deze uitreiking sprak de heer J. Bakker namens het bestuur der afdeelic een woord van dank aan de heeren ir. h*Ê en De Vos voor de medewerking tot be totstaudbrengen van dezen cursus. De heer A. de Vos, leeraar, dankte c heeren ir. Neeb en Bakker voor de hart« lijke woorden door hen gesproken en da0" te de leerlingen voor de goede samenvef king en trouwe opkomst op dezen cursui Namens do cursisten dankte de heer A Duynisveld, achtereenvolgens het besta der afd. Voorschoten van de Holl. Mij- r Landbouw voor de gelegenheid bun g4 schonken; den heer ir. Neeb voor de me werking aan dezen cursis verleend, de btf ren Bakker en Anker voor de medewerkJfl tijdens den cursus en den leeraar den be A. de Vos, voor de leerzame en aangenafl wijze waarop hij dezen cursus heeft geje. Onder applaus der aanwezigen bood bi den heer A de Vos een stoffelijk he*U van dank en genegenheid aan. (0"»e?pven door Van der Graaf eD l roken: j i.-ooy, te Noordwijk-Binnen, straat 9. Rechter-comm. Mr. G. Curator T. Breodveld, cand.-no!an Noordwijk. Kerfc

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 10