AGENDA. GEMEENTEZAKEN. SPORT. BUITENLAND. Donderdag. Academiegebouw (Klein-Auditorium): We- tensch voordracht over het Katholicisme. S uur nam. Hoogl. Kerk: Uitvoering Chr. Zangvereen. „Zang z\j on zo leus". 8 uur nam. Nutsgebouw: Nederl. Chr Vrouwenbond. Lezing mevr. van HoogstratenSchoch. 8 uur n.m. Valkenburg: Bizaar ten hate der Ned.-Herv. Kerk. Van halfdrie tot halfzes en 7 tot 10 uur nam. Vrijdag. Ambachtsschool: Alg. ledenvergadering. 8 uur nam. Remonstr. Kerk: Lezing van dr. van Hoik over „Wetenschap en Geloof". Half- negen. Stadszaal: Concertgebouw. Strijkkwartet. 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 5 Maart tot en mei Zondag 11 Maart waargenomen door do apotheek van den heer W. Pelle, Kort- Rapenburg 12, telef. 594. latere cijfers bekend zijn dan die over 1924 Dy Kamer vermeent n.l. goeden grond te hebben om te veronderstellen, dat aan die sterke toename een einde zal zijn gekomen, daar het maatschappelijk leven zich steeds meer in normale banen beweegt. In ieder geval veroorlooft zjj zich in twijfel te trek ken of togen bedoeld euvel, voorzooverre het nog mocht bestaan, moet worden op getreden door maatregelen, welke de deug delijkheid dier rechtspraak in gevaar bren gen. Waar met een en ander ook de belangen van handel en industrie in nauw verband staan, z\j het onze Kamer vergund als haar meening uit te spreken, dat ten deze naar andere middelen zal moeten worden om gezien en Uwe Vergadering eerbiedig te verzoeken haar goedkeuring aan het ge ïncrimineerde wetsvoorstel althans in haar huidigen vorm, wel te willen onthouden. Kosten wegens toezicht bij lossing van nit het buiten- land komende schepen. Aan Z. E. den Minister van Financiën, liet zij de Kamer vergund de aandacht van Uwe Excellentie te vragen voor de soms groote bedragen, welke in plaatsen, niet officieel als losplaats aangewezen, be taald moeien worden als vacatiegeld wegens toezicht bij lossing van uit het buitenland komende sóhepen, indien 'deze met invoer recht belaste goederen inhouden. Bij lossing van bij invoer niet belaste goederen wordt echter geen vacatiegeld ge vorderd, terwijl in officieel erkende los plaatsen in het geheel geen vacatiegeld wordt geëischt. noch bij belaste noch bij onbelaste goederen. Het verschil in behandeling tusschen officieel erkende en niet erkende losplaat sen, maar vooral het verschil ten aanzien van de behandeling van belaste en onbe laste goederen is, naar de Kamer voorkomt, onlogisch en ongemotiveerd. Als reeds invoerrecht moet worden be taald. als derhalve de Staal reeds balen ontvangt, moet daarenboven ook nog het toezicht bij lossing worden vergoed, terwijl als geen invoerrecht moet worden betaald, als derhalve de Slaat geen baten ontvangt, dit vacatiegeld niet wordt geheven. De onbillijkheid wordt mede daarom sterk gevoeld, omdat het toezicht bij de los sing voornamelijk schijnt te geschieden, in dien de schipper bij de douane-ambtenaren in niet te goeden roep staat. De Kamer zal het derhalve zeer op prijs stellen, indien Uwe Excellentie stappen zou willen doen om lot algehcele afschaffing van bovengenoemde vacatiegelden te ge raken. Alpben a. d. Rijn als officieele losplaats. In aansluiting aan de reeds gevoerde correspondentie betreflende aanwijzing van Alphen a. d Rijn als officieele losplaats bij invoer van goederen, acht de Kamer al thans ten aanzien van Alphen a. d. Rijn zeer wel een billijker regeling mogelijk. Het grootste bezwaar tegen de erkenning van Alphen a. d. Rijn als officieele los plaats. ligt. naar de Kamer uit het schrij ven van 28 Juli 1927 Afd. Invoerrecht No. 92 meent te mogen afleiden, in het niet Ier plaatse aanwezig zijn van douane-inrich tingen. Zij het al, dat voor stukgoederen, der halve ..niet per wagonlading aangevoerde goederen" allicht een douane-inrichting onvermijdelijk zal zijn. voor wagonladin gen geldt dit bezwaar naar de meening der Kamer slechts in zoo geringe mate dat door het stellen van bepaalde voorwaarden, alle voor het Rijk en betrokkenen mogelijke na- déelen zullen kunnen worden ondervangen. Voor het vrijmaken van „wagonladin gen" is bovendien naar de meening der Kamer met veel tijd noodig. zoodat dit mo gelijk gedaan zal kunnen worden door het reeds te Alphen a. d. Rijn aanwezige per soneel. dat overigens reeds dienst doet bij het inladen van planten .welke uit Bos koop worden aangevoerd. Van hoe groot belang een goede oplos sing te dezer zake zou zijn. zal Uwe Excel lente blliken uit het schrijven onzer Ka mer van 10 Mei 1927 No 4757/1713 K. De Kamer zal het derhalve ten zeerste op prijs stellen, indien Uwe Excellentie zou willen medewerken om deze door han del en industrie zoo bege°rde reeling te verkrijgen. PROF. ALBERT SCHWEITZER. Men meldt ons: He bekende Prof. Albert Schweitzer, sedert jaren zendeling-arts in Centraal- Afrika. vertoeft sedert eenige maanden weer in Europa Op het einde van deze maand en in het begin van de volgende zat hij ook naar Nederland kompn om hier lezineen over zijn wprk tp houden en ook eeTiigp kerkorgelcncertpn te geven Want Prof. Schweitzer, die den doctorstitel in de Theologie. Philosophie en Medicijnen bezit, is bovendien een beroemd organist en Bach vertolker Ook in Leiden wil hij komen Een comité van ontvangst en regeling wordt er gevormd en reeds is bekend, dat een dubbel- kwartet van de Nederl. Baehvereeniging bij het orgelconcert zijn medewerking zal verleenen. Binnenkort zullen nadere mededeelingen volgen. ZEVENDE VCLKSBIJEENKOMST. De 7e Volksbijeënkomst, gisteravond voor een geheel gevulde Stadszaal gegeven, was gewijd aan de gymnastiek en wel speciaal aan het dames-turnen. De Leidsche ver- eeniging „Nieuw-Brunhilde" gaf n.l. onder leiding van haar directeur, den heer S. J. Koopmans, een uitvoering voor de getrou wen der Volksbijeenkomsten. Het is een mooie avond geworden en vereeniging en leider hebben veel en welverdiend succes gehad. Over 't programma etc. kunnen wij na onze bespreking dor jaarlijksche uitvoering van „Nieuw Brunhilde" kort zijn, daar in hoofdzaak thans in meer compacten vorm heizelfde werd gegeven. Niet nu het mas sale van vele executanten, nu een beschei dener aantal op het podium, hetgeen het gehalte uit den aard der zaak ten goede moest komen. Zoo zagen we de verschillende vormen van voortbewegen, de springrieloefeningen, altijd een heel aardig nummer, waarvan de hveede nieuw was. vrije oefeningen systeem Niels Bukh en Bode, waarvan vooral de laatste het uitnemend deden, athlctiek- slanden, tremplin paard, knotsoefeningen, brugoefeningen en tenslotte eenige dansen onder leiding van mej. Corry de Wekker, die eveneens zeer in den smaak vielen. De knolsoefeningcn werden met verlichte knotsen herhaald. Dit is echter iets. dat ons maar matig kan bekoren, 't Is feitelijk meer een soort bedrog. Van de gymnastiek ziet men niets meer, alleen flikkerende dwaal lichtjes. Het geheel is een fraaie propaganda ge weest voor dc gymnastiek voor de vrouw. Aan de piano begeleidde Han Zirkzee als altijd best, terwijl de pauzes aangenaam werden gevuld door een Jazz-band. LOCAAL RIJKSTELEFOONNET LEIDEN. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Februari 1928. No. 689 P. Buijze, Emmalaan 51 Ogt. No. 985: Ver. Liefdewerk oud papier, Galgewater 4. No. 1001: A. Clifford Kocq van Breugel, "Warmonderweg 70 Ogt. No. 1015: P. Wijkmans, de Laat de Knnterslr 9. No. 1061- N.V. Expl. D. v. Leijenhorst, Oude Vest 103. No. 1075 L. van Es, Witte Rozenstr. 7. No. 1107: Prof. H. T. de Graaf, Witte Singel 86. No. 1112; K. L. Hageman, Haarlemmer weg 16. No. 1129* J. C. Lut, Hoogewoerd 95. No. 1241: R. K. Parochiale Jongens school, Haarlemmersfr. 240. No. 1242: Ir. G. Pannevis, Julianalaan 4 Ogt. No. 1264: Th. B. van O vost, Haven 36. No. 1283. Dr. J. G. Sala, Geversstraat 70 Ogi. No. 1288: H. C. Sormani, Breestraat 150. Naar wij vernemen is de toestand van prof. dr. W. van der Vlugt alhoewel gelukkig vooruitgaande, nog niet van dien aard. dat de hoogleeraar ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag Maandag a.s. bezoek zal kunnen ontvangen. Door verandering van eenige be stuursfuncties in het bestuur van de Ver eeniging Schoolkindervoeding en School- kinderkleeding thans op volgende wijze sa mengesteld. A. J. Ensink. Voorzitter; F. A. Schillhui- zen, 2de Voorzitter; M. M. Woud, Secreta resse, Rapenburg 95. D. C. Schuit. 2de Se cretaris; W. J Nijholt. Penningmeester. 3- Octoberslraal 41; B. Hoff, 2de Penningmee ster. P. Heemskerk, Gedelegeerd Lid uit den Gemeenteraad; G. L. de Goederen. Dames- Mevr. de wed. J. F. Schaar-Ypey; Mevr. C. E. S. Sypkens-van Oosten Slin- celand; Mevr. M. A. Kok-van Bladeren; Mevr. g. van Slooten-Wiggers; Mej. g. A. P L. II. Carp. Ingekomen is f. 25.- van den Nederland- schen Aannemersbond (Afd. Leiden) In het verslag van de Algemeene Leden vergadering is onder de financiën een fout geslopen. De contributies stonden n.l. als f. 740 75 vermeld, terwijl zij in werke lijkheid f.470.75 bedroegen. Aan de Leidsche Universiteit zijn thans 4 studenten, die na hun bevordering tot arts benoemd zullen worden tot Officier van Gezondheid 2e kl. bij de Zeemacht. Maison Hagemeyer (Breestraat 83) die nog nauwelijks twee jaar geleden een prachtige zaak in damesconfectie, hoeden en nouvëauté's van het fijne genre hier ves tigde, heeft dezen zaak thans belangrijk verbeterd. Niet alleen werd de zaak door bijtrekking van een salon die evenals de reeds bestaande een elegant Louis XV in terieur kreeg, uitgebreid, doch ook de be timmering van den winkel in Slavonisch eiken werd voltooid en de gevel van het huis werd geheel vernieuwd. Onder leiding van de architecten C. Pon sen en Lohman alhier heeft de aannemer M de Tombe Jreen fraaien marmeren ge vel vervaardigd die een fraai Fransch ca chet heeft. Het schilderwerk werd door de Fa. S. Duindam keurig uitgevoerd, terwijl de betimmering ook nu weer door de Fa. H. .1 de Bolster werd uitgevoerd. Maison Hagemeyer heeft door een en ander een chique inrichting gekregen, waar in onze dames het stellig een genot zullen vinden te toeven temidden van de met smaak gëetale»-rde artikelen Want inder daad waant men zich in de salons in de Breestraat 83 in een filiaal van Paquin of van een dier andere groote. ook om hun inrichting befaamde Parijsche modehuizen. Men verzoekt ons te melden dat in het verslag van den Cabaretavond ten bate van het Herstellingsoord voor Onderwijzers (opgenomen in ons blad van Maandag) een foutje i9 geslopen. Waar wij schreven Gee Goudsmit werd Gee Bruigom bedoeld. Hwlenvoormiddag werd voor rekening van den he-er A. Gerritsen alhier in Café- Restaurant „Den Burcht" in het openbaar aanbesteed: het bouwen van een beneden: en bovenwoning met garage aan den Lage- Rijndijk te Leiderdorp. Het aantal inschrijvingen bedroeg zes, n.l. van C. M Kool, Warmond, f. 15.300; J. Verra. f.15 200, H. G. Walrave en L. Mei man f. 14.190; D. Donk f. 14.075; B. H. H. Haak f. 13 440 en H. J. van Klaveren en L. Eradus f. 13.400. Waar de plaatsnaam niet is vermeld is dit Leiden. De gunning werd acht dagen aange houden. De Lloyd rapide met de passagiers van de „Indrapoera" wordt Zaterdagmor gen om 9 uur 19 in Den Haag verwacht. Door de politie in vannacht om een uur aangehouden den 15-jarige II. L. die zwervende was. De jongen was zijn ouder lijke woning hier ter slede ontvlucht nadat men wat ongenoegen had gehad Hij ïs door de politie weei;naar zijn huis gebracht. DE NIEUWE LEENTNPEN DER GEMEENTE LEIDEN. Zooals wg eergisteren in óns raadseersiag meedeelden, wordt ten laste van de gemeente Leiden bij het Weduwen- en Weezenfonds van Europeescbe Burgerlijke ambtenaren in N'ederlandsch-Indië, gevestigd te 's-Graven- hage, een geldleening aangegaan tot een bedrag van f. 750 030 nominaal kapitaal, rentende 41/2 pet. in bet jaar, tegen den koers, vermeld in de aanbieding d.d. 1 Maart 1928 van den Directeur van genoemd fonds. De geldleening wordt opgenomen op een door B. en W. te bepalen datum, doch uiterljjk op 1 Juli 1928 en wordt 4 pari afgelost in 40 jaren, telken jare 1/40 ge deelte of f. 18.750 op den eersten Juli van ieder jaar. De eerste aflossing heeft plaats op I Juli 1929. De gemeente is bevoegd ten allen tjjde meer dan voormeld bedrag, alsook het ge- heele overblijvende bedrag der leening af te lossen, mits van het voornemen om daar toe over te gaan, drie maanden tevoren aan den schuldeischer wordt kennis gegeven. Verder wordt nog besloten een leening aan te gaan tot een bedrag van twee millioen gulden nominaal kapitaal, rentende 4'/s pet. in het jaar, verdeeld in obligatiën van f. 1.000, welke in stukken, aan looncLr luidende, worden uitgegeven, dpch op ver zoek van den houder op naam kunnen wor den gesteld. De rente wordt voldaan op halfjaarlijk- sche coupons, verschijnende op de door B. en W. te bepalen dagen. Jaarlijks, te beginnen met het jaar 1929, zal een bedrag van 1 50.000 worden af gelost, met dien verstande, dat de gemeente zich bet recht voorbehoudt om jaarlijks tot een grootere aflossing over te gaan. De rente wordt voldaan in halfjearijjksche termijnen, verschijnende 2 Januari an 1 Juii van ieder jaar. Indien de ieening wordt opgenomen vóór 1 Juli 1928 verschijnt de rente voor het eerst op den len Juli 1928 over het tjjdvak. De nadere regeling van de w(jze van uitgifte, de betaalbaarstelling der aflosbaar estelde obligatiën en der coupons, geschiedt oor B. en W. Ter toelichting tot deze leening deeicn B. en W. den Raad het volgende mee: De gevoteerde kapitaals-uitgaven, waar in nog- niet door leening werd voorzien, bedragen op dit oogenblik, na aftrek van gedaDC of te verwachten kapitaalontvang sten, rond f. 2.700.090. Hiervan werd reeds uitgegeven pl.m. f. 1.600.000, welk bedrag voorshands kon worden bestreden uit de vlottende middelen der gemeente en uit een gesloten kasgeld- leening ad f. 500.000. Aangezien in de naaste toekomst boven het genoemde bedrag van f. 1.600.030 nog verdere betalingen voor buitengewone wer ken zullen zjjn te doen, het voorts niet mogeljjk zal zjjn de sommen, die aan de vlottende middelen werden onttrokken, daar aan ten volle onttrokken te houden, en eindelp de kasgoldleening over een paar maanden weder moet worden afgelost, achten B. en VV. het oogenblik aangebroken een vaste leening te sluiten. In de nieuw aan te gane leening wen- schen zij vervolgens op te nemen het be drag, dat vereischt wordt voor de aflossing aan het Rijk van de 6 pet. woningbouw- voorechotten, pro resto groot pt.m. f. 1.575.000, met betrekking tot welke af lossing en de als uitvloeisel daarvan in te voeren verlaging van huurprijzen bjj de daarvoor in aanmerking komende bouw plannen, in de richting van buurnivelleering ruet de Regeering in beginsel overeenstem ming werd bereikt, In verband met een en ander werd het toiile bedrag der vaste leening gesteld op f. 2.750.000. Voor andere doeleinden, dan conversie der 6 pet. rjjkswoningbouwvoor- schotten, blijft dan beschikbaar een zoo danige som, dat, althans voorloopig, in de behoeften zal kunnen worden voorzien. Var, de Pensioenfondsen voor de Kolo niale Landsdienaren en Locale Ambtenaron ontvingen B. en W. voor een leening tot een bedrag van f. 750.000 een tweeledige aanbieding, n.l. een tegen een rente van 45,8 pet. en een tegen een rente van 4', 3 pet tegen in de aanbiedingen vermelde koersen. In het eerste geval zou gedurende de eerste vijf jaren bij meerdere aflossing da,, wordt overeengekomen, over het meer den een vergoeding van 1 pet. moeten worden betaald. Deze offerte, welke nog inboudt. dat de opneming van de gelden uiterlp 1 Juli a.s. kan geschieden, komen B en W. alleszins aannemelp voor. Echter geven B. en W. de voorkeur aan de aangeboden 4l/j pct.-leening. VOETBAL. HET INTERACADEMIAAL VOETBAL- TOURNOOI. De wedstrijden van heden stonden als ge volg Van het uiterst gladde terrein, waarop de bal telkenmale doorschoot, op een heel wat lager peil dan gisteren de match Rot terdam— Deifto Te circa elf uur floot scheidsrechter Van Moorsel de vertegenwoordigende elftallen van Leiden en Amsterdam bionen de lijnen. Leiden verscheen in dc volgende opstel ling in het veld (van links naar rechts) Van Breern doel; Verspijck en Abendanon, achter Stomps, Roelfseraa en Rumpel, mid den; De Kanter, Zijlstra, Lebret, Semmo- ling en Snouck Hurgronje, voor. Hiertegenover stelde Amsterdam een team, grootendeels bestaande uit A.1. C.-ers, de Concordiaan Waller op de spil- plaats, terwijl onze internationale doelver- dediger Gejus van der Meulen de links- boekplaats bezette. Of het nu wel zoo verstandig is om 3 da gen voor een belangrijken interlandwed strijd in een dergelijk tournooi uit te ko men, meenen we te mogen betwijfelen. Het begin geeft een gelijk opgaand spel te zien, met Amsterdam iets meer in den aanval. Van weerszijden wordt er slecht gescho ten. De Lèidenaars hebben het eerste suc ces, wanneer de Amsterdamsclic doelman is uitgeloopen en Lebret hard tegen de bovenlat schiet. Do terugspringende bal wordt door Semmeling gemakkelijk m het net gedeponeerd. Amsterdam geeft den moed niet op, maar de Leidsche achterhoede, waarin voorat Abendanon uitblinkt, biedt- kranig tegen stand, zoodat gaandeweg Leiden het spel in handen necmU Er wordt in het veld vaak aardig gccora^ bineerd, maar voor doel ontbreekt het be slissende schot. Lungen, dc Amsterdam sche midvoor mist een prachtkans om den gelijkmaker te scoren, maar zijn schot gaat ver naast. Daarmede schijnen de Amsterdammers hun kruit verschoten te hebben; althans zij worden geheel op hun eigen helft terug gedrongen, maar ook de Leidsche voor hoede weet van de geboden kansen geen profijt t,e trekken, zoodat het einde komt met een 1O overwinning van onze Ltad- genooten, die in den eindstrijd komen. RotterdamLeiden D Wie gedacht had, dat de Rotterdammers na hun fraaie overwinning van gistermid dag op Delft, de zwakke Leidsche reserve- ploeg zonder eenige moeite zou kloppen, vergiste zich deerlijk. De Rotterdammers waren er hopeloos uit, zoodat Leiden voor rust zelfs overwegend sterker was. Maar ook hier was het schot ver te zoe ken. Even voor rust, kort nadat Van Breen wegens een hoofdwond het terrein had moe ten verlaten, scoorde de Rotterdamsche linksbinnen Smidt het eenige doelpunt van dezen wedstrijd. Het bleef verder een geknoei van Je welste, zoodat iedereen blij was, toen scheidsrechter van Manen einde blies. Als „komisch tusschenspel" speelde een ongelimiteerd aantal Muze-zonen een ge- ccstumeerden wedstrijd, waarbij de Engel- sche kroonprins in hoogst eigen persoon, gekleed in jacquet en pantalon met om slagen pijpen op meesterlijke wijze de fluit bespeelde. Gelet op de vrijmoedigheid, waarmede de spelers van de eene partij naar de an dere overliepen, heeft het weinig zin van dit overigens zeer amusante schouwspel den uitslag te melden. Hedenmiddag wordt de eindstrijd tus schen Leiden en Rotterdam gespeeld. De Leidenaars zijn sterk favoriet. DE ALGEMEENE TOESTAND. St. Gotthard in den Volken- bondsraad Polen Lithan- en De veiligheidscommissie uiteen. Id de geheime Volkenbondsraadszitting had gisteren een verrassende wending plaats, toen Briand plotseling voorstelde de Szent Gotthard-aftaire in openbare zitting te be handelen. De openbare besprekingen werdeL daarna onder groote belangstel.ing begon nen en generaal Tanozos nam als vertegen woordiger van Hongarije aan de raadjtalel plaats. Namens de Kleine Entente legde Titu- lescu een verklaring af, vo.gens welke de onderhavige kwestie, wat haar beteekenis betreft, niet alleen een aangelegenheid der Kleine Entente is, ma3r een zaak van alge meen belang. Daarom moeten maatregeien worden getroffen, die dergelijke gebeurte nissen voor de toekomst uitsluiten. Tanozos betoogde, dat de betrekkingen tusschen Hongarije en zijn buren bijzonder goed zijn, maar dat deze door de noading van de Kleine Entente in deze aangelegen heid, welke de Raad, naar spr. hoopt, tot haai juisten omvang zal terugbrengen, niet verbeterd zullen worden. Verdere maatrege len kunnen den toestand slechts nog meer gespannen maken, hetgeen in het belang van den vrede niet gewenscht is. De stem ming in Hongarije is zoo, aldus spr., dat zij geen verderen druk verdraagt. Er moeten dus geen nieuwe inmengingen in binnen- landsche aangelegenheden plaats hebben. Tanczos verwees ten slotte naar de docu- menen, die aan den Raad zijn overhandigd. Na de uiteenzetting van Tanczos stelde L'hamberlain voor een commissie van drie leden te benoemen, welke de aangelegen heid grondig zal onderzoeken en verslag uilbii ogen zal in een volgende zitting van den Raad. Titulescu en generaal Tanczos verklaar den zich eens met deze procedure. Briand zeide, dat hij eerst nog eenige vragen aan den vertegenwoordiger van Hongarije wilde stellen. Hij vroeg hem eerst aan den Raad de vrachtbrieven ie overhandigen, die de wapenzendingen ret- gezelden. Hij zeide verwonderd te zijn, dat liet origineel van deze vrachtbrieven nog niét overhandigd was. Verder wensente hjj opheldering, waarom de Hongaarsche over. heden bevolen hadden de machinegeweren te vernietigen. Zij wisten, dat de Voiken- beudsraad op grond der bepalingen van het verdrag van Trianon misschien tot een onderzoek der aangelegenheden zou besluiten. Generaal Tanczos legde onmiddellijk vijf vrachtbrieven op de tafel van den Raad ti zette uiteen, dat, zoolang de Raad niet tot een onderzoek besloten had, do Hongaarsche regeering over haar volle vrijheid van han delen beschikte. Later bleek, dat niet de oorspronkelijke vrachtbrieven, doch een gelegaliseerd af schrift was overgelegd. Senator Scialoja verklaarde, dat het geen zin had het debat in het openbaar voort te zetten, daar dit bij een zorgvuldig onder zoek der kwestie eer schadelijk dan nuttig zou zijn. De openbare behandeling eindigde met de benoeming van een commissie van drie leden, onder voorzitterschap van onzen minister van buiten), zaken, Beelaerts van Blokland. De twee andere leden der com missie zijn Villegas (Chili), en de Finse ha minister van buitenl. zaken Procope. Do commissie zal het Hongaarsche dossier bestudeeren, bijgestaan door de militaire des kundigen van Nederland, Chili en Finland uit de permanente militaire commissie van advie3 en zal daarna aan den raad voor stellen moeten doen. Ook werd in den Volkenbondsra3d het rapport aangenomen betreffende de oprich ting van een cinematografisch instituut te Rome. Verder werd mededeeling gedaan, dat door de Amerikaansche commissie een bedrag van 5000 dollar ter beschikking is gesteld, om een onderzoek in te stellen naar de moge lijkheid om studenten en professoren tus schen Amerika en Europa uit te wisselen. In antwoord op een telegram van den rapporteur in het Poolsch-Lithausch con flict. jhr. Beelaerls van Blokland, heeft Woldemaras bericht, dat hij niet in slaat is onverwijld een vertegenwoordiger naar Geneve te zenden. Woldemaras motiveert deze beslissing dcor er op te wijzen, dat een juist optreden van den Raad vereischt wordt, hetwelk be paalt, dat een regeering binnen een zeker termijn wordt uilgenoodigd om deel te nemen aan beraadslagingen, welke op de agenda vermeld staanin het onderhavige geval i9 zulks niet geschied. Naar van welingelichte zijde wordt ver nomen, zal de Ned. minister van buiten- landsche zaken, als vertegenwoordiger van den Volkenbond de Poolsch-Lithausche on derhandelingen, welke den 30sten Maart te Koningsbergen beginnen, leiden. In Poolsche kringen is men van mee ning, dat deze onderhandelingen slechts van korten duur kunnen zijn, daar alle ge gevens inzake de grenskwesties en de han delspolitieke aangelegenheden wel niet meer voor den 30sten Maart kunnen wor den verzameld. Gisteren werd de zitting van het veilig heidscomité van den Volkenbond beëindigd; in een resolutie werd den voorzitter Renesj opgedragen, de regeling van de bijeenroe ping van de derde zitting in handen Ie ne men; in ieder geval dient deze zitting even wel voor einde Juni plaats te hebben. In deze derde zitting zullen de uitge werkte model-verdragen voor de arbitrage verdragen in tweed lezing worden behan deld. DUÏTSCHLAND. De Phoebns-affaire Het conflict in de Berlijnscbt metaalindustrie duurt voort. Marx heeft gistermiddag de leiders der voormalige regeeringsparlijen ontvangen en hen ingelicht over dc-n stand van de Phoe- bus-aangelegenheid. De „Germania" meldt nader, dat Marx er op gewezen heeft, d3t hij den rijkscommissaris Samisch verzocht heeft zijn rapport aan hem. den rijkskanse lier voor te leggen. Dat is tot nu toe slechts in brokstukken kunnen geschieden .omdat 't onderzoek nog niet volledig is afgeloopen. Marx zeide verder, dal hij verwachtte noj in de loop dezer week in het bezit van hel volledig rapport te zullen geraken en dat uit dit rapport de financieele gevolgen voor het Rijk in elk geval in hun geheel open- baar zullen worden gemaakt. De discussies zullen einde van deze week ^of aan het begin van de volgende week in de centrale commissie van den RijksdaC plaats vinden. De discussie zal worden w*. gtleid met een verklaring van den Rijks kanselier of van Rijksminister Gröner met énkele mededeelingen over dc resultako van het onderzoek van den rijksbezuini--j gingscommissaris Saemisch. Van officieuze zijde wordt overigens be weerd,dat Saemisch eigenlijk in het geheel geen rapport heeft vervaardigd, maar Rij*5* kanselier Marx enkele maanden geleden "P de hoogte van de resultaten van zijn ondtr- zoek heeft gesteld Volgens de Vossisohe Zeilung zal eenter voor de zitting van de centrale coming' een geheel nieuw rapport worden gedru* In het Rijksminislerie van Arbeid is ?|S" teren de uit negen leden bestaande raad y3 bemiddeling voor het geschil in de sche metaalindustrie bijeengekomen nn leiding van de onpartijdigen dr. minister dr Koch en Robert Schmidt wel voor de patroons als voor de vn'cV^ eenigingen namen drie leden aan de raadslagingen deel. f Om 1 uur zijn deze besprekingen ^rn afgebroken, daar geen resultaat kon den bereikt. 2-1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2