THERMOGENE HOEST De Grijze Dame 69s,e Jaargang LEI09CH DAGBLAD, Maandag 5 Maart 1928 Derde Blad Na. 20852 KUNST EN LETTEREN. UIT DE OMSTREKEN. Sproeten komen vroeg FEUILLETON. JAN T00R0P f Zaterdagmiddag 6 uur is na een langdu- Ijige ongesteldheid op 69-jarigen leeftijd te I vGravenhage in 't Roode Kruis ziekenhuis I ontslapen, de schilder Jan Toorop. Zoo Itenig kunstenaar, dan was het wel Toorop, I die in het middelpunt van de belangstel- I :.ag stond en vooral de laatste weken, toen, I r, dat een beroerte hem had getroffen, I :.,n toestand, die reeds geruimen tijd toch I te wenschen liet, zoodanig was gewor- I d'.n, dat elke dag het einde verwacht kon I v,orden. Het is hier niet de plaats, in dit levens- overzicht, deze sterke persoonlijkheid in I zijn groote veelzijdigheid, al9 kunstenaar, I nensch en leider, te belichten en we mee- I n*n te moeten volstaan met een beknopte I biografie. Jan Th. Toorop werd 20 Dec. 1858 te Poerwaredjo op Java, geboren. Zijn vader I was een Noor, zijn moeder een Oostersche ran afkomst en deze bloedmenging ver klaart misschien de koele overweging, hel I balwang, naast den hevigen hartstocht, de I realist naast den phanlast, in Toorop. I Vroeg al werd hij naar Holland gestuurd I om te studeeren Hij bezocht verschillende IH. B. scholen (o. a. ook die te Leiden), I daarna de Politechnische school (*79) Verschillende kunstenaars aan wie hij lleekeningen liet zien, rieden hem aan zich |eheel aan de kunst te wijden. Hij werd aarop leerling van de Amslerdamsche l.lkademie ('80'82). In '83 gaat hij, door leen subsidie van den Koning daartoe in slaat gesteld, naar Brussel; samen met Der- I kinderen, teekent hij heel veel, vooral I naakt. Het volgend jaar verhuist hij naar I Mechelen, waar hij vriendschap sluit met I een Belgischen schilder de Groux. In dal zelfde jaar wordt, de later beroemd ge worden vereeniging Les Vingts ge vormd. Toorop is, met James Ensor, van 1 wien hij toen veel invloed onderging, een der oprichters. In 1885 gaat hij naar Londen en trouwt het volgend jaar Van 1890 tot '92 woont hij te Katwijk a. Zee, daarna tot '95 te Loos duinen. Na een kort verblijf in Den Haag vestigt hij zich ten tweede male te Katwijk, i Daarna is hij vanaf 1893 tot '96 in Amster dam, waar hij, als zooveel kunstenaars (Mendes da Costa, Zijl etc.) medewerkt aan Berlage's Beurs. De zomers brengt hij veelal in Domburg door. Na tot het eind van den wereldoorlog in Nijmegen te hebben gewoond, vestigt hij zich voorgoed in Den Haag In 1905 is hij overgegaan tot het Katholicisme. Tol zijn vroegste werken behooren hel heke dorpsjongelje en La dame blanche (uit '8-D. Het prachtige doek Trio- Heuri (uit '86), met het paletmes ge- I schilderd, heeft men kunnen bewonderen de tentoonstelling van Toorop's werk m i de Lakenhal eenige jaren geleden. Bekend is ook de Hetaire (1890). In Katwijk vond hij de motieven voor: het vervoer van de Bomschuit Zwervers in de duinen Bijgeloovige droomers Vloed en zoo veel andere schilderijen en teekeningen. 1892 is het jaar, waarin zijn Jonge Generatie ontstaat, waarop het volgend jaar de drie bruiden wordt voltooid. Eenige tvpeerende werken uit de jaren die nu volgen zijn: Anarchie (91), Le Rameur ('95), Extase ('96) de Sphinx ('97). Het portret van generaal Drabbé ('98) dat eveneens op de tentoon stelling in de Lakenhal aanwezig was. Werkstaking '99 (gepointilleerd), Zielegang (1900). In deze jaren i9 hij ook werkzaam op het gebied van de Kunst nijverheid (Koperdrijfwerk, Tegeltableaux). In 1905 maakt hij een buitengewoon mooi portret van Boutens, Godsvertrouwen is uit 1907, de Apostelen '10, de Verbeel ding van Brugge '11. De kruiswegstaties da teeren uit de jaren '16'18, de Opstandige en de Berustende uit 1919 Zijn ijzergieters zal men zich, evenals de Pelgrim uit '21 nog wel van de tent. herinneren. De laatste jaren, toen hij meer en meer zich bijna uitsluitend bezig hield met teekenen voor een deel, omdat hij door zijn lichamelijke gesteldheid bijna niet meer tot schilderen in staat was, maakte hij in hoofdzaak portretten. Als zoo velen vroeger verguisd (een jaar of 30 geleden, stelde hij, tezamen met Thorn Prikker hier in Leiden zijn werk ten toon o. a. zijn jonge Generatie dat, evenals enkele uitingen van den genialen phan'.ast Thorn Prikker, door het meerendee! der bezoekers werd bespol) wordt hij, die zoo veel bereikte en te weeg bracht, nü als een van de heel groote van zijn tijd, geëerd. Toorop was ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw en kreeg in 1919 de gouden eeremedaille voor Kunst en Wetenschap, verbonden aan de Huisorde van Oranje Nog vele andere onderscheidingen vielen hem ten deel. De tcr-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot zal Woensdag op de Roomsch- Katholieke begraafplaats aan de Kerkhof laan in Den Haag geschieden. Om 10 uur 's ochtends zal in de R.-K. kerk aan de Elandstraat een plechtige Requiem-mis worden opgedragen, waarna de uitvaart volgt. „SURSUM CORDA". Op Dinsdag 20 Maart hoopt „Sirrsum Corda" opnieuw een concert te geven in do Stadsgehoorzaal. Ditmaal is de uitvoering geheel gewijd aan het lied. En, zooals vooi gg hand ligt, nu we dit jaar gedenken, dat Franz Schubert een eeuw geleden in den bloei van zijn schoon leven werd wegge rukt, zal het programma eenige mooie wer ken bevatten van dien Koning van het Lied. Ook het prachtige mannenkoor „Die Haghesanghers", dat we hier reeds eerder hoorden en dat verleden jaar bq de feesten ter eere van Prinses Juliana zulke uitste kende diensten bewees, zal bp zjjn zeer gewaardeerde medewerking eenige liederen van Schubert zingen. In herinnering zjj gebracht, dat „Sarsum Corda** en „Die Haghesanghers" niet te verwarren met een operette-gezelschap van dien naambeide onder leiding staan van Hubert Cuypers, zoodat een artistieke eenheid in de uitvoering gewaarborgd is. Wij deel en verder nog mede, dat „Sursura Corda" nog eenige mooie Oud-Fransche lie deren en ook van Schumann zal zingon met soli, en dat „Die Haghesanghers" o.m. uit zullen voeren het imposante „Magnificat" van Riga. Voor verdere gegevens neme men nota van de advertenties in dit Blad en van de affiches. Ten slotte zij nu reeds medegedeeld, dat het bekende Kerkconcert van „Sursum Corda" met de gewone medewerking van mevr Noordewier—Reddingius, is vastge steld op 23 Mei e.k. „HET RESIDENTIE-ORKEST". 3de Abonnements-Concert. Op het derde abonnementsconcert van „het Residentie Orkest" van Maandag 12 Maart a.s. zal onder meer worden uitge voerd de vierde symphonic van Gust. Mah ler, waarin mevrouw Jo van YzerVincent de sopraan-solo zal vervullen- RECLAME. 1136 TEGEN Doozen van 75 en 45 cent E1SCHT HOLLANDSCHE VERPAKKING TIJDSCHRIFTEN. In het Maart-nummer van „Zonneschijn" tijdschrift voor de »eupd, dat er als fiteuds welverzorgd uitziet vonden we o.a. bijdra. gen van onze stadgenooten P. J. Hoogen- dam (secr. v. School- en Werktuinen) over ,,Ons Eigen Tuintje" van W. F. de Brce over Aquarium. De Maart-aflevering van „Stavast" be vat o.a. een bijdrage gewijd aan de nage dachtenis van prof. Lorentz. Verder biedt de inhoud van het blad prachtige lectuur voor jongens van stavast. Het officieel orgaan van „De Joodsohe Invalide", bevat als extra-bijlage een ver telling van Israël Querido „Puriein f De rol Esther). AALSMEER. Voor de groote bloemententoonstel ling, in de volgende maand alhier te hou den zijn thans reeds 170 medailles en zil veren bekers, zoowel uit binnen- als bui tenland toegezegd in totaal voor een bedrag van f3800. Naast de particuliere inzendin gen heeft men het plan een collectieve groep afgesneden seringen op te stellen, zoo schitterend als wel nooit ergens ge- exposeerd zal zijn. Daarvoor wordt de medewerking van alle kweekers ingeroe pen. Tot leden van het bestuur der Vereen, tot instandhouding van Chr scholen alhier werden gekozen de heeren Jacs. v. d. Laarsc, M. W. v. d. Schans en B. Broeck- mans. Op den Uiterweg is weer een diefstal gepleegd van seringen uit de kas van den bloemist Vrecken. Dit is nu reeds het derde geval van dien aard binnen enkele dagen, zonder dat het, ondanks de napporingcn der politie gelukt de(n) dader(s) te ont maskeren. HAARLEMMERMEER. Brand. Vrijdagmiddag ontstond brand in een groote landbouwschuur, staande bij de boerderij van den heer Roodenburg aan den Hoofdweg bij den Spaarnwouderweg in Haarlemmermeer. Doordat in de schuur Ook een groote partij hooi geborgen was, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat het gebouw weldra in lichtelaaie 9tond. De handbrandspuit van de Lijnden wa9 spoo- dig ter plaatse en kon direct in werking worden gesteld, doch hiermede kon de ge weldige vuurzee niet worden bedwongen De brandweer van Hoofddorp werd dan ook inmiddels gewaarschuwd, verscheen in zeer korten tijd op de plaats de3 onheils en nam direct hel blusschingswerk over. Wijl de schuur reeds bijna geheel was afge brand, moest men zich bepalen tot de aan grenzende boerderij en arbeiderswoningen. Aan het kranig optreden van de brand weermannen is het te danken, dal al dezf- perceelen, op een bij een der huizen 9taand klein schuurtje na. dat met de groote land bouwschuur geheel afbrandde gespaard bleven De spuit bleef nog eenige uren doorwerken om de smeulende puinhopen, waaruit telkens weder vlammen opstegen, uit te spuiten. Een groote partij hooi, een dorsch- machine, een wagen, ploegen eggen on verschillende andere landbouwwerktuigen werden door het vuur vernield. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. Nieuwe kerk en pastorie. Tn de in de Jeugdkape! te Hoofddorp ge houden gecombineerde vergadering van de commissie voor Evangelisatie en het Kerk bestuur, werd na eenige bespreking van het ontworpen plan. het voorstel om aan den Aalsmeerderweg te Rijk in Haarlemmer meer, een nieuw kerkgebouw met pastorie te 9tichten met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Het ligt in de bedoeling om met de uit voering van dit werk nog in dit voorjaar te beginnen. A.-R. Partijdag. Vrijdagmiddag werd in de Beurs te Hoofddorp de jaarlijksche anli-dcv. Partij dag gehouden De zaal was flink bezet. De voorzitter, de heer A. Colijn van Nieuwer-Amstel, ging na gemeenschappelijk gezang voor in gebed en sprak vervolgens een openingswoord, waarin hij over deze bijeenkomst als een symbool van eenheid zijn verheugenis uitsprak en den wensch uitte, dat deze partijdag tot versterking van den broederband zal mogen meewerken. De eerste spreker voor dezen middag, ds. B. Bartlema, Ned. Herv. predikant te Zeist, verkreeg nu het woord om te spreken over „het pand ons toebetrouwd". Na het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, werd het woord verleend aan ds. C. van der Zaal. Chr. Ger. predi kant te Decenter, die sprak over: „Gods eer ons doel" en de aanwezigen ook op treffende wijze wist te boeien. In de avondvergadering, waarvoor groote belangstelling was, trad als spreker np de heer Chr. v d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer te Heemstede met het onderwerp: „Bouwen breken bewaren". Nadat spreker zijn met den gloed der overtuiging uitgesproken betoog met een krachlige pero ratie had geëindigd, volgde een daverend applaus. De secretaris van het Ring-Moderamen, de heer P. de Ruig van Uithoorn, sprak een kort slotwoord, waarna hef samenzijn na gemeenschappelijk gezang door hem met dankgebed werd gesloten. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: P. M. [lenzen en W. A. Schreuder. Getrouwd: J. J. W. van Dril en B. C. M. Hcinink. Bevallen: A. E Kolkmanvan 't Hof, d. M. H A. van Beekvan Schie, d. L. II. A. M. van der SchootStuyt, d. II H. BraasMcche, z P. Rusman—v. Reste ren, z M. TukkerVis, 2d. E. J. NcderstigtLammers, d. Het Chr. gemengd koor „Asai", zal Dinsdagavond in de Geref Kerk een uit voering geven. Verschillende solisten voor zang, piano en orgel hebben medewerking toegezegd. KATWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Cornelis, zoon van G. Vlieland en A. Kuyt. Pieter Cornelis, zoon van P. Vooijs en N. M Soeteman. Dirk, zoon van D Hoek en Tr van der Plas Alida Cornelia, dochter van G. van Duijn en P. van Duijn. Annetje, dochter van W. Guijt en J. Sip Hendrik, zoon van M Plug en B. van der Bent Helena, dochter van L. Plug en K Nijgh. Maljaert, zoon van A. F Parlevliet en J van der Gugten. Gerrit, zoon van D. van Halem en L Pronk. Ondertrouwd: Jacob van der Plas en Aaltje Schaap. Maarten Rijnsent en Lijlje de Mol. Gehuwd: M de Mooij en L. van Dijk. C. Vos en M van de Ven. Overleden: Jacob van Duijvcn voorde, oud 80 jaren, wednr van G. van Duyn. Willempje Niesink, oud 89 jaren, wed. van A. Bakker. Bernardus H. S M. von Bön- ninghausen, oud 68 jaren. Daan van Wil ligen, oud 6 jaren. KATWIJK AAN DEN RUN. Tuinbouw. Het is een en al bedrijvigheid in de vel den. Alles wordt in gereedheid gebracht om binnen enkele dagen met het planten van vroege aardappelen te beginnen, terwijl het zaaien van peen al een van de eerste werk zaamheden is. Ook in de bloembollenteelt komen de werkzaamheden. We zagen al vroege tulpen van hun winterdek ontdoen wat zeker erg vlug genoemd kan worden. Was er aanvankelijk vrees dat de bollen dezen winter erg geleden zouden hebben door het vele water, zulks blijkt nog al mee te vallen Wanneer het voorjaar gunstig blijft worden goede gewassen verwacht. Jaarvergadering Katwijksche Wijkverpleging Alhier kwam de „Katwijksche Wijkver pleging" in jaarvergadering bijeen in de Geref. Kerk met medewerking van de Chr. Gemengde Zangver. Soli Deo Gloria. De voorzitter, ds. Rutgers van Katwijk aan Zee, opende de vergadering met het la ten zingen van Ps. 138' 1. het lezen van een gedeelte van Marcus li en gebed In zijn openingswoord heette hij de aanwezi gen hartelijk welkom De vereeniging werd opgericht 2T April 1907 en heelt thans 20 jaar bestaan, een tweetal van het oprich tingsbestuur zijn reeds overleden, terwij! de secrt. ds. Meijering en de penningm. C. Ouwehand tot heden nog lid van bet be stuur zijn. Hij bracht deze heeren hartelijk dank voor al hetgeen zij in die 20 jaren voor de vereeniging hadden gedaan ln al die jaren, aldus spr., is er door de wijkzus ters heel wat gedaan aan verpleging en verzorging, heel wat leed verzacht. Wal voor het geestelijk leven is gedaan zal de eeuwigheid openbaren. Hierna sprak zijn- eerw. naar aanleiding van het voorgelezen schriftgedeelte, omtrent de zalving van Jezus door Maria. Met den wensch. dat er zegen moge uilgaan van de Katwijksche Wijkverpleging, besloot Z.eerw. zijn ope ningswoord Door den 9ecret. ds Meijering werden de notulen voorgelezen, waarna de zangver- eeniging „Soli Deo Glorai" een paar num mers ten gehoore bracht. Uit het jaarverslag van den secretaris melden we nog. dat de samenstelling van het bestuur dezelfde was gebleven De ver eeniging bleef ook dit jaar voor zware be proevingen gespaard Door de wijkzusters werden 6315 bezoeken afgelegd, behalve het werk in het ziekenhuis, terwijl er 159 patiënten werden verpleegd, waarvan er 25 overleden. Veel lof werd toegebracht aan de beide dames-comilë's, welker werk haast onmis baar is gebleken Een 60 tal meisjes loopen per week met een busje, ook hun werd daarvoor dank gebracht. Met leedwezen werd nog geconstateerd dat zuster A Ver sloot, die bij de opening van het zieken huis al dienst deed in het afgeloopen jaar was overleden De opneming van patiën ten in het ziekenhuis nam gestadig toe Het vorige jaarverslag meldde -*an 12 patiënten en 300 verpleegdagen thans werd medege deeld van 17 patiënten met 661 verpleeg dagen Een viertal patiënten werd ver pleegd voor rekening van het „vrije bed". Met de vereenigingen voor ziekenhuis- verpleging werden overeenkomsten aange gaan .terwijl met het ..Groene Kruis" een accoord was aangegaan voor de inrichting van een Consultatiebureau voor zuigdin- gen Dit laatste werd door de Katwijksche huismoeders zeer op prijs gesteld. blijkens de groote belangstelling Het aantal contri buanten bleef ongeveer gelijk Zijneerw. eindigde met den wensch dat ->ok 'n de toe komst het de K.W. ziekenverpleging moge welgaan De rekening en verantwoording van den RECLAME. in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol Bij alle Drogisten 4224 33) Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. >,Dan geef je toe, dat het waar is." zei hij. •-■Ja." antwoordde .de graaf .het is waar 7~ a'les wat er slaat De schrijver kent mijn land, zooals weinig Engelschen of vrou- ffen het kennen." John Craik leunde achterover in zijn stoel, een magere, door pijn gekwelde ged aante. Zijn grijze oogen werden niet neer slagen. maar bleven kalm onder den vor menden blik. ..Dus u wilt het mij niet zeggen?" ..Neen Maar waarom wilt ge het zoo faarne weten?" Eenige seconden rookte de graaf stil zwijgend. ..Dat zal ik u vertellen." zeide hij plot ting jn vertrouwen.' Draik knikte en veranderde weeT van °uding Hij was een zeer gejaagd persoon. Dot is niet zoozeer het eerste artikel. ?ar ik om geef,' verklaarde De Lloseta ^le' is dat wat er nog komen kan Dit" hij |e£r(jp zjjn han<j op dp bladziide 'Js Hjjin eigen land hpf Noorden en Oosten an Snanjp het meest woeste deel van het ^.hierriland het tehuis van de Cataloniër9. 'c altijd de aanvoerders geweest zijn in r. °Z en strijd Het is het land vanwaar 'ln familie 9tamt Al wat ovpr Catalonië a de Balearen geschreven is. heeft nood- ^hjkerwijs voor een deel betrekking op mij en de mijnen. Deze schrijver kon wel eens te veel weten." „Ik geloof." zeide John Craik, „dat ik. mocht de schrijver te veel weten, er voor kan instaan, dat de .Commentator" niet het kanaal zal zijn waardoor die wetenschap het publiek zal bereiken." „Dank u. maar kunt gij daarvoor in staan? Kunt gij waarborgen dat de publieke belangstelling eenmaal gewekt door deze artikelen, niet naar verdere bijzonderheden zal vragen welke bijzonderheden gemakke lijk elders gegeven kunnen worden, in iets minder respectabels dan de „Commen tator"?" „Mijn waarde heer, men zou denken, dat ge een misdaad op uw geweten hadt." Cipriani de Lloseta lachte met een lach zooals John Craik er nooit tevoren een gezien had. „Ik heb er vele," antwoordde hij. „Wie heeft ze niet?' „Ja ze nemen toe met het klimmen der jaren nietwaar?" „Waar ik voor vrees." ging De Lloseta voort, .zijn de beuzelpraatjes in Engeland veel in gebruik onder den aangenamen titel .Aanteekeningen uit de groote wereld", „Boudoir-praatjes" en andere nieuwbakken grofheden. In Spanje bestaat dat niet." „Dan i9 Spanje het Beloofdp Land „Uw journalisten voor de Groote Wereld mogen spreken over den Engelschen ade., ofschoon de aristocratie uit hun rubriek, onveranderlijk de aristocratie van gisteren is Maar ik wensch. zoo mogelijk, de Spaansche families er buiten te houden de namen die al beslonden voor de boek drukkunst was uitgevonden ..Drukken en opvoedmg zijn te goedkoop tegenwoordig," zeide John Craik. „Bekte zijn gevaarlijke werktuigen in handen van dwazen, en het zijn de dwazen, die op koopjes loopen Doch voor de bladen der Groote Wereld behoef je niet te vreezen. Men vindt er slechts de namen van hen, die besproken willen worden." De Lloseta's gedachten waren weer bij de „CommentatorHij nam het tijdschrift op en keek de bladzijden van het Spaansche artikel nog eens door. „Het is knap," zeide hij. „Het is heel knap." Craik knikte, op de manier van iemand die zijn eigen meening gevormd heeft en van plan is daarbij te blijven In een go- woon gesprek in het dagelijksc-he leven was hij een beleefd man. maar op het letter kundig slagveld was hij een waar Coeur- de-Lion. Daar deinsde hij voor niemand terug. „Ge moet weten." zeide de graaf, „dat er slechts twee personen zijn die dit geschre ven kunnen hebben en dat zijn vrouwen. Indien hef de eene is. vrees ik niets; is het de andere dan vrees ik alles." „Dan. zeide John Craik. in zijn stoel heen en weer schuivend, „vrees niets." De Lloseta keek hem doordringend aan. „Ik zou u kunnen dwingen een leugen te vertellen, door u den naam te noemen van de vrouw, die dit geschreven heeft, zei hij „Doe dat dan niet!" zeide John Craik Ik kan prachtig liegen." ..Neen ik za. het niet doen Maar in- plaats daarvan wil ik u verzoeken iets voor mij te doen- laat mij hiervan de proeven lezen voor het gedrukt wordt." Precies twee seconden peinsde John Craik „Dat wil ik gaarne doen," zeide hij. „Ik zal je bericht sturen, als de proef klaar is. Ge moet die dan hier, in deze kamer komen lezen." Cipriani de Lloseta stond op uit zijn stoel. „Dank u," zeide hij, terwijl hij zijn hand uitstak. ..Ik zal u niet langer van uw werk houden. Ge beseft niet, welk een goed' daad ge hiermee doet." Een oogenblik hield hij de teere vingers omklemd, en toen verliet hij het vertrek. Nog voor de deur achter hem was gesloten, was John Craik weer aan het werk Zoo ging dus Eva Challonner's werk door de handen van Cipriani de Lloseta, en kwam die edelman weer van een ande ren kant in haar leven. Het 9cheen wel of de Majorcaan, in welke richting zij zich ook wendde, steeds met zijn ernstige vol harding op haar stond te wachten, vastbe sloten over haar te waken, dien manlijken invloed op haar leven uit te oefenen, die in werkelijkheid de hoofdfactor is van vrouwelijk geluk op aarde als de vrou wen dat slechts wisten. Zoo scheen eerst laat in zijn leven Ci priani de Lloseta een doel te hebben ge vonden Terwijl Eva Challoner hem. met een stroom herinneringen het verleden weer voor den geest riep want zij scheen de lucht van Majorca met zich te brengen had zii hem in zooverre weer tof het heden teruggebracht dat hij voor het eer3t sinds dertig jaren en meer belang begon te stellen in het leven om hem heen. Hij vermoedde ja hij wist bijna zeker dat Eva hei artikel in .Commenlator" had geschreven dat zoozeer de aandacht trok John Craik had hem in zeker opzicht teleurgesteld Hij had den redacteur van het groote tijdschrift bezocht in de hoop de een of andere bijzonderheid een kleine inlichting, die zijn vermoeden zou beves tigen op te doen, maar niets van be- teekenis was hem meegegeven uitgenomen de belofte, dat het gedrukte het publiek niet zou bereiken, voor het door zijn handen was gegaan Zelfs indien hij zich vergiste en dit tenslotte het werk bleek van mrs. Harrington, dan nog was het feit. dat da drukproef aan zijn nauwkeurig onderzoek werd onderworpen, op zichzelf van groote belang Dit echler. was een bijkomende mogelijkheid. Hij wist. dat Eva deze schets had geschreven, en hij wilde in de gelegen heid zijn een paar kleine fouten, die hij verwachtte, te verbeteren, en die hij voelde, dat hij alleen kon herstellen. Intusschen krabbelde John Craik haastig in zijn onduidelijk handschrift een brief aan Eva. „Lieve mejuffrouw." schreef hij. „Het verheugt mij u te zeggen. dat uw eerste artikel in hooge mate de aandacht heeft getrokken Met bet oog op plannen voor verdere medewerking, is het absoluut nood zakelijk. dat ik u 9preek. Wees zoo goed mij te laten weten hoe dit te verwezen lijken i9. Achtend, JohD Craik." En terzelfder tijd was een andere man, voor wien dit alles van het hoogste be'ang was voor wien alle9 daf Eva's even betrof was. of hel zijn eigen even gold bezig de ..Commentator te lezen Fitz op zijn 'erugwep van de Middelland-^h* Zee, om zijn oost te bezetten als luitenant ter zee op een nieuw nan'sprschip dat ter uit- rustine in Chattam lag kocht de .Com mentator' vaD een ondernemend -ouran- tenverkooper in de haven van P'vmouth. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9