A.ÏP. C A. TH. CAHEN Amerikaanschen Oorsprong AGENDA. v3> Alle producten verkocht door de zijn zooals steeds van Zaterdag. Foyer RtadsgehooizunlUitvoering ten bale Herstellingsoord voor onderwijzers. 7.45 uur. Jeruël: Bidstond te halfnegen. StadszaalL itvoering met bal Arbeiders- muziekver. „Kieuw Leven". 8 uur nam. Zondag. Leidsche Schouwburg: Nieuwe NederL Touneel „Blanke Ballast". 8 uur nam. Jeruël: Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfzeven nam. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Sa* menkomst te 8 uur nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 34): Samenkomsten te 10 uur voorm. en half- vier en hal lacht nam. Volksgebouw: Cabaretavond. 8 uur. Vrije Evang Gerrt.Samenkomsten te 10 uur voorm. en 7 uur nam. Zomerzorg: Honden ten toonstelling. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken.wurdt van Maandag 27 Kebr. a.s. tol en mei Zondag 4 Klaart waargenomen door de apoheke Van de H 11 G. F Reyst, Sleenslraat 35. telefoon .136 en A. J. Donk, Doezastraat 31. telefoon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden, wordt van. Zaterdagavond 8 uur tot hiaandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Hovens Gréve, Kors, Seret cn Simons. Te O eg s tg eest wordt deze dienst dan waargenomen door dr, Timmermans, tel. 300. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. RECLAME. KLEKDEKM A KEKIJ BREESTRAAT 143 A - TELEF. 68 STALEN WORDEN OP AANVRAGE GAARNE TOEGEZONDEN. 3499 Charrière werd. Doch in Holland hebben de Beaufort,'de la Hive Byvanck zich vooral bezig gehouden mot hare intieme vriendschaps- en liefdéleven. Dit deed ook GeofTrey Scot in zijn fijn geëtste biografie: ..The Portrait of Zelede". Doch de Ilollandsche en L'ngelsche por tret en zijn zéér onvolkomen omdat ze ons niet den rijken geest van Madame de Char rière toouen, hnre ideën en de uitbeelding daarvan en allerlei geschriften. Die on volkomenheid vindt wellicht haar oorzaak in hel feit dat, behalve eenige bekende, later herdrukte romans, de meeste werken van mevrouw Charrière in de Nederland- sche bibliotheken niet aanwezig zijn Het lezen van deze geschriften die wèl aanwezig zijn in de bibliotheek van NeuchMel, heeft spr. er toe gebracht nog eens in 't bijzonder de aandacht te vesti- j gen op de figuur van mevrouw de Char rière, en vooral op haar ideeën Hij heeft evenwel voor zijn studie ook gebruik ge maakt van hot rijk gedocumenteerde werk van Philippe Godct en van reeds bekende boeken en brieven van de schrijfster zelve Spr behandelde daarna achtereenvolgens haar litteraire, s'aatkundige en opvoedkun dige ideeën. De groole bewondering van mevrouw de Charrière is steeds uitgeg.ian tol de klassieken van de 17e eeuw. tot Pascal. Molière. Racine. La Fontaine. Dat zijn haar stijlmees!ers geweest. Voor haar denkbeelden vond zij steun bij Fontenclle Voltaire en Rousseau. Haar romans doen denken aan die van Marivaux ofschoon er een intimiteit en een humor in heerschen, die, echt Hollandsch. aan Saartje Burger hart cn de Camera herinneren Hollandsche onafhankelijkheid heeft zij. de met Fran se he boeken opgevoede, ook haar geheele leven getoond 't Is steeds haar verlangen geweest, als haar geliefde Piutarchu9 een „balance equitable" te zijn. Van die onparlijdigheidszin gaf spr. ver schillende voorbeelden: o.a. haar oordeel ©ver Voltaire. Ook in haar oordeel over Rousseau loonde ze die onbevangenheid van blik. Ze bewonderde hem, doch was niet blind voor zijn gebreken. Spr roemde zeer de Eloge die zij van Rous seau schreef voor de .Académie Franpaise." Godet haalt er iets uit aan, maar er zijn meer buitengewoon mooie bladzijden in te vinden: o.a. over de kracht van de ge voeligheid cn de verbeelding van Rousseau en over zijn „Droomcn". Tn haar latere lewn kwam de bewonderaarster van de klassieke eenvoud vreemd te staan tegen over de nieuwe stijl, die van revolutie en van pre-romanliek Fen geëxalteerde vert.l- ling van Zulma van mevr. Dc Stae! wekte haar spotlust op. De tragische zijde van dat niet begrijpen van de nieuwe gedachte en de nieuwe stijl is geweest, dat zij haar jeugdige vriend Benjamin Conslanz er door verloren hpeft, die in» Copper enthousiasme. geloof, zeker heid. belangstelling voor Duilsche culluur vond Tijdens haar verblijf in Zwitserland, hepft mevrouw de Charrière over Frank rijk de reynluliestorm zien woeden, waar van de schokken ook in Holland en Zwit serland werden gevoeld fn verschillende gpschriflen heefl ze haar ideeën uitgespro ken over dert politieken loesiand van haar tijd. Spr behandelde uitvoerig haar ..O'ser- vatoirs conjectures polilimips" van 1787 en t788 waarin zij de orangisten en de Pr;nses aanspoort vergeven^gezmd Ie zijn tegenover de patriotten en waarin ze in een „Brief van haar drukker" door een Ingevolge politieverordening is het op straife des doods verboden aan honden in Oegstgeest alleen te wandelen. A RECLAME. 413. tA EENTE istgeest SCOES"tiw.TWR; \RlJN^BOR<ÏERwe<i GB-1EENTE LEIPEN P-AS OP,TU<, P^vsf? IGOMT 'N VfeUpWACHfEK, ■haax je sr/NARr OVER DE 1S-7 anonymus een geestige schildering geeft van de loome zelfgenoegzaamheid van een rijk geworden Hollander, Jan, Janszoon van den Sleüenstroom. In die dagen wil zij de Engelsehe consti tute, ook hel koningschap aan Holland geven. Ze was, evenals mevrouw De Staël, gematigd omwentelingsgezind, doch de excessen der Jacobijnen verschrikken haar niet zoo zeer als deze ..Het ongeluk der Emigrés", die ze herhaaldelijk geteekend heeft, en de gruwelen der Terrcurs. konden haar geen heimwee geven naar het Ancien Regime. Tenslotte toonde spr. aan haar vrijheid van geest en warme mensehelijkbeid in haar opvoedkundige ideeën (o.a. in ..Lettres ëcrites de Lausanne" en Walser Finch et son fits). De moedor van, Cécile in ..Lettres de Lau sanne". die een vVijZe vriendin voor haar kind is. is voor haar de ideale opvoedster. Vooral in verband met Benjamin Con- stanz is dikwijls van het scepticisme, zelfs van het cynispe van mevr. De Charrière gesproken, doch spr. vraagt zich af of. wat met den naam scepticisme is aangeduid, niet eerder groote rech'vaardigheidszin was. de onmofceliikhcid zich te laten mee9leepen naar links of naar rechts. Had hel lot gewild dat Bella van Zuylen met een aanzienlijk Franschman ware ge huwd en in Parijs was komen te wonen, dan zou ze daar een plants hebben ingenomen even belangrijk al9. die van Madame De Deffand. Madame Geoffrie of Madame Ncckcr. Doch Alrecht en Ncurhalfcn waren gcc-n geestelijke centra, zulk een bijzondere figuur waardig. Haar ideeën aldus besloot prof. Valk- hoff zijn keurige karakleris'iek maken mevrouw De Charrière tot een der merk waardigste vrouwen van de 18de eeuw. lot een landgenoot? waarop wij allen, een voor zate waarop de familie van Tuvll mei recht trolsch moge-ai zijn. De voordracht- van den spreker werd met bijzondere aandacht ge volgd. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BOUWKUNST TE LEIDEN. Aan de 21Ge vergadering ging vooraf eene kunstbeschouwing van eene zeldzame col lectie giavüres, voorstellende oude stads gezichten van Amsterdam omstreeks 17UÜ, benevens van een aantal moderne af beeldingen ook van Amsterdam, van de Uosteiirijksche kunstenares Helène huinir. Le voorzitter de heer J. A. Verhoog opende de .vergadering en gaf na het goedkeuren van de notulen hel woord aan den heer A. A. Kok, architect te Amsterdam en secretaris van den bond „Heemschut". Spr. koos tot onderwerp „Goede en slechte Bouwkunst". Hij vatte zijn onder werp zoo op, dat niet alleen de vormen taal der huizen onder oogen gezien werd, doch ook het verkrijgen van al datgene, wal bij eikaar de schoonheid en de vredige rust vormt onzer steden en dorpen en ook die hunner lanuelijke omgeving. Vragen wij ons al wat dit omvat, dan is dit in de eerste plaats het behouden van wat aan schoonheid aanwezig is, zoonoodig het strij den tegen alles wat en ieder die deze schoonheid vernielen wil. Verder het in eere herstellen van al wat aan schoonheir door voorgangers reeds bedorven is en dan het zoo goed mogelijk maken van wat nieuw komt. Wij hebben dus hier drie groepen van werkzaamheid te behandelen aldus spr.; het behoud, het herstel en hel nieuwe. Was het wonder dat de heer Kok als Amsterdammer, zijn eigen mooie stad wel ,het grondigst onder de loup beschouwde en door lal van voorbeelden aantoonde wal er voor moois is opgeofferd aan de dempingsmethode en het sloopen van tal van die iniiem-karakteristieke geveltjes en huizen-complexen die trilden van aandoen lijke schoonheid? Met ontroering werd door spr. ook ge wezen op het gevaar dat in de laatste tijd ontslaan is door idee der groot ge n-eenten om hun stadsvuil te deponceren in de schilderachtige plassen waar Neder land rijk aan is zooals bij Reeuw ijk en Loosdrechl. Gelukkig is het eeuwig schoone NaaYdormcer den dans ontsprongen, daar de Vereeniging lot behoud van Natuur monumenten nog net bijtijds eigenares werd van dit mooie stuk natuur. Zonder dit ingrijpen zouden de duizen den Gooische forensen nu dagelijks ver gast worden op hel uitzicht en den stank van een geweldige vuilnisbelt Doch ook voor de fraaie plassen van Nieuwkoop en Aalsmeer waar de beste onzer Nederland- sche schilders zooals Willem Maris en Weissenhruch hun studieveld vonden, dreigt thans nog het gevaar. Gelukkig zijn de Mare en het Levendaal te Leiden voor alsnog aan het gevaar van demping en rioleering ontsnapt Dan stond spr. nog even stil bij de stoffage9 van het Neder landsch landschap door de windmolens. Ei :zijn er die zeggen: „De windmolen heeft afgedaan" doch er is geen vroolijker ding dan „The Holland Mill". Wanneer Neder land zijn molens kwijt is, i9 er een be langrijk stuk schoonheid en bezienswaar digheid voor den vreemdeling weg en kun nen de Amerikanen wel thuisblijven. Wat betreft de tweede groep, het eerherstel, constateerde, aldus schrijft ons de heer Fred. A Wempe Sr., dat het restaureeren eigenlijk niets anders moet zijn en ook is, dan het herstellen van bouwwerken waar van het onderhoud een paar honderd jaar lennchter is. Ook de ontsierende reclame werd door 9pr. behandeld en aldus spr. de provinciale bestuj-en van Noord- en Zuid- Holland hebben er goed aan gedaan, sedert een reeks van jaren het plaatsen van die leelijke borden in het landschap le ver bieden. Tenslotte kwam spr. tol den nieuwen aan leg der buitenwijken onzer sleden met de nieuwe bebouwing. Fout is de meening dat de oude dorpen en steden gegroeid zijn en de nieuwere gemaakt. Het is niet waar. Tal van voorbeelden duiden aan dat oud tijds wel degelijk voor de nederzettingen der menschen een project gemaakt werd, ook al bestonden er toen geen Technische hoogcscholen met een leerstdel in „Stede bouwkunst".. Dat in de grootere en kleinere steden de nieuwere bouw zoo ongunstig afsteekt bij de oudere architectuur is volgens de heer Kok. voor een groot gedeelte te zoe ken in het verloren gaan van het Gilde- wezen, toen de leerling opklom tot mee ster en toen de timmerman met zijn vriend de metselaar sarnen de huizen bouwden op een wijze die nu nog getuigen van fijn gevoel van smaak en schoonheidszin Ma- tcrialenkennis was er niet. want elke streek had haar eigen materialen. Jammer vond spr. hut. dat er tegenwoordig zooveel per sonen zich brutaalweg den titel van archi tect toeëigenen. terwijl zij vaak niet eens de ware beteekenis van het woord archi tect begrijpen. Echte architecten moeten de ontwerpen in handen krijgen, het middel om dit vraagstuk te behpersehen, is een schoonheidscommissie. Maak een toer door het Gooi het Wcstland en ge kunt zien wat het resultaat is wanneer de leiding van overheidswege ontbreekt Tal van dorpsgemeenten zenden de in gekomen bouwplannen om advies bij een advies bureau, als dat bijv. van den Bond Heemschut. De prullige plannen worden dan herzien en verbeterd en voor 't zelfde geld wordt een huis gebouwd met verlangde ramen, deuren enz. in een vorm ,die aan alle aesthetische eischen voldoet. Bepaalde voorschriften te geven, hoe de houwkunst wèl moet zijn. zijn heel moei lijk te geven, al formuleert men nog zoo scherp, doch het eenige doe) treffende i9. het endosseeren naar iemand die 't wèl kan. Het is door alle tijden zoo geweest, de krachtige gaat voorop en de kudde volgt en allen gaan dan over de brug, de brug welke leidt tot het goede. Hiermede sloot de geachte spr. zijn zeer belangrijk bdoog. De Vereeniging tot Be vordering der Bouwkunst heeft voor 't eerst kennis gemaakt met de ideeën van den heer Kok en 't dient gezegd, dat hij zich heeft doen kennen als een hoogst begaaTd causeur wiens voordracht van het begin tot het einde boeide. Tom dan ook na de causerie 36 lichtbeelden de een al schooner en Iraaier dan de ander, hel gesprokene nog eens kwam toelichten, was het een waardig slot van des hoeren Koks schit'e rende en bijzonder boeiende voordracht waarvoor de heer J A. Verhoog den spre ker zijn bijzonderen dank betuigde. STANDARD OIL Amtrikaansch OlleOeld A.P.C. Producten komen van de rijkste olievelden, die er het meest toe hebben bijgedragen de geweldige uitbreiding van 't automobilisme te bevorderen. J*TTTTT1 ■T*rTgT»1 VEREEN. TOT VERZORGING VAN KLEINE KINDEREN. Gisteren werd ten huize van mevr. Goudsmit de jaarlijksehe leden vergadering gehouden van de Ver. tot Verzorging van Kleine Kinderen (Kinderbewaarplaats). De secretaresse mej. v. Vullenhoven bruchl het jaarverslag wt, waaraan wij het volgende ontleencn: De inrichling werd in 1927 bezocht door 8725 Lnderen, waaronder 1328 zuigelin gen. Dit aantal bevyijst weJ van hoeveel nul de Bewaarplaats is voor moeders, die uit werken moeten gaan 0111 voor haar ge zin de ko9t ie verdienen Zij welen dal de kinderen goed bezorgd zijn. Aan de direc trice moet hulde gebracht worden voor haar ijver eji toewijding, waarbij de help ster voor de grootste kinderen haar trouw ter zijde stond, vooral daar ziekte en ver wisseling van het overige personeel nogal eens voorkwam Wegens vertrek uit Leiden bedankte mevr. De Gijselaar—Viruly als eere-voor- zilster Wij danken haar voor alles, wat zij voor de Kinderbewaarplaats deed. Aan de beurt van aftreden waren mevr. Goud smit als penningineesteres en mevr. Wer- nink als huishoud dame. Beide dames werden met algemeene stemmen herkozen. Mej. Hesseling en mevr. Pijnacker Hordijk zorgden weer voor ecu aardige en nuttige St. Nicolaas-uitdeeling terwijl van de zijde der meisjesstudenten St. Nicolaas de in richting konden bezoeken. Ook hiervoor onzen hartelijken dank. Op het verzoek van het bestuur der Vakschool om een cursus in kinderen-baden le mogen geven eens per weck moest tol ons leedwezen afwijzend beschikt worden, daar geschikte badgelegenheid ontbreekt. Uit het verslag der penningmeesteres bleek dal de onlvangslen over 1927 bedroe gen f3196 43, tegen f3985 62 uitgaven, waaruit blijkt dat de kas hoogst noodzake lijk verbétering noodig heeft. Door over lijden en vertrek liep hel aantal leden terug tol 210. toch veel te weinig voor een stad van bijna 70.000 inwoners Wie zich eens de moeite wil geven de Kinderbewaar- piaats Langobrug 87 te komen bezichtigen, zal werkelijk ingenomen zijn met de wijze, waarop de kinderen hier verzorgd worden en zich onverwijld als lid opgeven. MATERIALEN REDDINGSBRIGADE. Belast met de zorg voor de materialen (haken, lijnen, ladders) van de reddings brigade zijn vanaf heden de heeren: W. F. v. Ingen Schenau. Aalmarkt 7, telef. 421, en Th. Segaar. Boommarkt 11. telef 231. Een ieder, die vermissing of beschadiging der reddingsmiddelen bemerkt, waarschuwe dus direct aan een van deze twee adressen. LEIDSCHE BELASTINGOPHAALDIENST. Genoemde dienst heeft aan den Rijks ontvanger afgedragen in de maand Januari f 14.279en in de afgeloopen maand f 19.C60.31. Het aantal leden bedraagt thans 2600. DE BIOSCOPEN. Hel filmprogramma in het Luzor-thealer wordt deze week geheel ingenomen door het Journaal en de beide hoofdnummers, waar van het eerste „De levende schijf" ons een kijkje geeft in een groot hotel in Marseille, waar een beruchte internationale- oplichter onder den valschen naam Lord Hampton, de dochter van een millionair voor zich tracht te winnen Een toeval brengt hem evenwel in kennis met de gezelschapsjuf frouw van die dochter een onbemiddeld en spontaan kind nog die aanstonds in de liefde van den gewaanden lord gelooft en zich door dezen laat schaken. Al spoedig ondervindt ze, dat de lord slechts een spel letje met haar drijft en kort daarna verlaat hij haar. Een oude vriend, tot wien ze zich gewend had om hulp, wordt door den on» verlaat zwaargewond neergeschoten. De millionair onlvangt zijn verloren gewaan den schoonzoon in spê weer met open armen, mdar juist als de verloving gesloten is. komt de politie den bandiet arresteeren en neemt de verloving evenals de film een einde. De hveede hoofdfilm is een alleraardigste operettefilm „De vorst van Pappenhcim", zooals we er in Luxor reeds meerdere zagen., Het vlotte spel. de goede regie en de tal rijke komische scènes maken het tot een genot deze film te zien. Op het tooneel verschijnen deze week voor het voetlicht Miller en Wagner, twee Wecner parodisten. Zij gaven slechts twee nummers ten beste, doch deze waren dan ook van uitnemend gehalte en het succes van dit tweetal zal in de komende dagen ook stellig groot zijn. l De film Markies de Bardelys (de onbera den wedder) naar den gelijknamipen roman van Rafaël Sabatini. wordt door de directie van het Trianon-theater, die zoo gelukkig was dit werk op hel repertoire te kunnen zetten, aangekondigd met de aanbeveling, dat zij is vervaardigd onder regie van Ki.ng Vidor. de man. die ook De Groote Parade bewerkte Verder wordt ook cewag gemaakt van hel meespelen van John Gilbert. Karl Done e.a„ die tot de groote mannen uit deze teekenende 20ste eeuwfilm behooreu. Wie. daarop afgaande, verwacht in deze film den regisseur of de hoofdrolspelers uit De Groote Parade te zullen kunnen her kennen heeft het mis. In deze in veel oudere tijden handelende film doet mets ons herinneren dal wij hier te,doen hebben met de mannen, die De Groote Parade tot een ongekend succes hebben gemaakt. Maar dc Markies de Bardelys is er daarom niet minder om. Integendeel, deze film van een geheel ander, misschien wel veel hetef genre, met een mooi scenario, is prachtig. Zij boeit van de eersten tot den laalshn meter. Schitterend is de regie en prachtig is het spel van de hoofdpersonen. De Mar kies de Bardelys leeft voor ons als een ridderlijken onweerslaanbaren minnaar, de Chatelleraut geeft mooi en sterk tegenspel en Roxallance de Lavédan is een beminne lijke jeugdige edel vrouwe, wier liefde voor De Bardelys zoo slerk is. dat zij hem on danks alles ook ten spijt van de onthul lingen van de Ridder de Saint-Eustache, die haar voor den gewaanden De Lespéron (waarvoor De Bardelys zich uitgeeft) waar schuwt. De opeenvolgende tafereefen volgt men alle met bclangslelling. En mooi. groolsch is vooral de terechtstelling en de vlucht van De Bardelvs. Deze film d,e door goede muziek wordt geïllustreerd, heeft onmiskenbare kwaliteiten. Hot voorprogramma, het nieuws en <je grappige historie van de Gehypnofi^crne Zeebonk, ziin uitstekend om den bezoeker in een goede stemming Ie brengen. De liefhebbers van sensatie kunnen deze week in het City-theater ruimschoots hun hart ophalen. Na een varieerend voorpro gramma. bestaande uit Barnstein's Cirn'na- snufjes. het 3e vervolg van ..De Zaanstreek met mooie opnamen o.a. van dc Hol landsche molens en de komiseht 2-arlef „Doe wel en zie niet om" maken we °P hut witte doel kennis met Fred Thomson» die in ..Don Mike" de titelrol vervult ^|D onalsr heidel ijke vriend, 't paard Sdvef King, komt een groot deel toe van den 10 dien zijn meester voor zijn pracht'? vird'..nl Bovendien verhoogt de ?rhTj achtige Californische omgeving en dt ou 2—1

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2