68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 29 Februari 5928 Vierde Blad No. 20848 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. NIEUWE BUN 60 tvEFTnHHEB3 BLAUW O'AGjNAAI EN ViSCHGRAAT WOUBRUGGE. Wonbraggenaren uit 188b. (Vervolg). Wij eindigden de vorige week met de jcde schouw. Dat vaartuig lag in een ha- rentje tusschen kerkgebouw en de breed- vlcugelige pastorie, waar 't laatst dr. van Dijt. ds. Bolkenstein en ds. Sanders hun intrek namen. Het gebouw had een front- breedle van 28 meter, bij een geringe hoogte; het dateerde nog uit de 17de eeuw. In 1897 viel het onder de hand des sloopers. De veranderingen .welke in dit centrum van ons dorp plaats grepen, zijn vele: voor de oude consistorie werd een nieuw gebouw opgetrokken „Immanuel" geheeten, dat vol- rens deskundigen meer in den trant van het kerkgebouw had moeten worden ge bouwd. Wandelen wij tusschen deze gebouwen de Kerkbuurt in. dan vinden wij niet meer het oude schoolhuis van „meester" Van Dorlh. Spijker. Drenthen en 't laatst be- voond door den heer Van Laar. Ook de daarbij behoorende tuinen, toschjes met slingerpaden, waar „meester" Spijker dikwijls in wandelde, zijn verdwe- nen. Tal van woningen zijn er voor in de plaats gekomen, w. o. ook ons postkantoor, het eerst bewoond door De Jongh van Arkel die uit het „Huys Ter Aar" moest, om plaats te maken voor notaris Krom. Wie ziet nog niet onzen ouden postbode Jan Blokhui? statig het nieuws brengen en ook Arie Kelderman, Corn. Verwoerd en Abr. Bik. die dat tijdperk sloot, zullen enkelen oudemn zich nog wel herinneren. En tegenover het postkantoor de schiet baan van volksweerbaarheid „Cronjé", met het eentonig knallen der schoten. Op die plek verrezen in 1915 twee heerenhuizen. Aan het eind der Kerkbuurt zoekt ons oog tevergeefs de molens van den Ouden- dijkschen polder, die ons landelijk schoon ioo verhoogden; in 1914 werden zij met den grond gelijk gemaakt. Het molentje van den Plaspolder viel reeds in 1891, nadat „de Plas" tot groot verdriet van de Leid- iche tandmeesters, o.a. Mullée werd droog gemaakt. zoodat hun groote vischtent hen niet meer tot nut kon zijn. Maar wandelen wij in onze Kerkbuurt terug: onmiddellijk valt ons oog op het ver nieuwd oczaal achter het kerkgebouw; gelukkig dat alles wat de patriotten ons daar nalieten, is opgeruimd. Onwillekeurig gaat ons oog iets hooger en blikt op onzen toren met wijzerborden, nu met minuut- rijzers. Een aardige herinnering is daar nog aan erbonden, die wij hier laten volgen: Het was in de dagen van het begin van Sen Belgischen opstand, toen de timmer man Harmen Strijland met zijn zoon Arie ia opdracht had de wijzerborden van den toren te vernieuwen. Terwijl ze op den steiger druk bezig waren, werd hun door den gemeentesecretaris, Jacob Kempenaar, ranal de frug toegeroepen: „Komt eens even beneden, er is ander werk!" Vader en roon legden bedaard het gereedschap neer, daalden af en vernamen, dat de zoon den volgenden dag tegen den middag op het SL lans-kerkhof te Utrecht aanwezig moest rijn Arie Strijland zocht zijn uniform op, wandelde meteen naar Utrecht spoor of boo' was er nog niet en maakte den liendaagschen veldtocht mede. ZWAMMERDAM. AnH-Rev. Kiesvereeniging. De A.R. kiesvereeniging alhier verga derde onder leiding van kaar voorzitter, den heer C. van Muiswinkel Mzn. Ka de opening kreeg de heer W. Dom burg het woord voor het houden van een referaat over: Het Calvinistisch beginsel en art 36 der Ned. Gel. Belijdenis. De navol gende punten werden hierin behandeld: le. De Slaat moet heerschen over de Kerk; het ideaal der Herv. Geref en Staatk. Geref. Partijen; 2e. de Kerk moet heerschen over den Slaat; het standpunt der R.-K. partij; 2e. elk souverein op eigen terrein; het stre- 'en der A.-R. partij. Op dit referaat volgde een drukke bespreking. Na afloop van de bespreking verlieten de belangstellenden de vergadering en ble ven de leden der kiesvereeniging in huis houdelijke bijeenkomst bijeen. De penningmeester, de heer Joh. van Deeuwen Sr. deed verslag van. ontvangsten ®n uitgaven over het afgeloopen jaar. Daar uit bleek, dat tengevolge van de gevoerde 'olie bij de gemeenteraadsverkiezingen, de rekening met een nadeelig saldo van hum 126 sloot. Vervolgens had de bestuursverkiezing PlaaU, wegens periodieke aftreding. De boeren C van Muiswinkel Mzn. en A. R. Koster, werden beiden herkozen, terwijl in J? plaats van den heer Joh. Grundmann, me niet meer in aanmerking wenschte le komen, werd gekozen de heer A. v. Doorn. De secretaris, de heer A. R. Koster, sloot ®et dankzegging. AALSMEER. J" Het oude zwembad aan den Westpias, "'er, dat reeds vele jaren in een desola- a toestand verkeerde, wordt thans weg- e roken. Daarvoor zal in den loop van 1 voorjaar in de plaats komen een Dieuw 'ar de eiachen des tijds ingericht badhuis, welks bouw de vereen V.l.B.A. werd staat gesteld, toen de gemeenteraad ""voor een crediet van f 17.300 toestond. d~?e ^D^e en Dorpsstraat, alhier, wor- leid van trottoirs voorzien. Ongetwij- "I het dorp er door opknappen. Vele »o!d 3 8 en k°omen moeten opgeruimd :i Vóór de tentoonstelling hoopt men i.V, ,et werk klaar te zijn, dus omstreeks kïlf April a.a. HAARLEMMERMEER. Als verdacht van diefstal van een flets ten nadeele van den landbouwer W. A. is door de politie alhier gearresteerd zekeTe H. v. d. G 34 jaar oud, gedomici lieerd be Amsterdam. Met het verbeteren en verbreeden van den Spaarnwouderweg vanaf de Slo- terweg tot aan Schiphol, worden zulke goede vorderingen gemaakt, dat met het asphalteeren van dit gedeelte weg over en kele dagen (vermoedelijk in den loop van de volgende week) zal worden begonnen. Het ligt in de bedoeling een vijftal proef vlakken te maken eD het. systeem, dat 't beste voldoet, in toepassing te brengen als vanwege den Provincialen Waterstaat te gijner tijd in Haarlemmermeer aan het ae phalteeringspLan verdere uitvoering wordt gegeven. HILLEGOM. De Stort. no. 41 bevat de statuien be treffende de N.V. Bloembollenkweekerij en Handel v.h. J. Vrugt en Zonen, alhier. Er schijnen plannen in de lucht te hangen om het politiebureau le verbou wen, er moeten zelfs al teekeningen voor gemaakt zijn. De tegenwoordige lokaliteit in het voor malige Raadhuis heeft enkele gebreken; de cellen voor arrestanten blijken niet te voldoen en de gelegenheid om iemand een verhoof af te nemen, is heelemaal niet in orde. Het publiek kan van de straat af zien wie er verhoord wordt en men kan het gesprokene zells afluisteren, wat wer kelijk een buitengewoon ernstige fout is. Voor de uitvoering van dit plan zou de veldwachterswoning moeten verdwijnen. Het eenige goede van het tegenwoordige politie bureau is, dat het in het centrum van de gemeente is gelegen. KATWIJK-AAN-ZEE. „Oranje getrouw". De Christelijke Oranjevereeniging „Oranje Getrouw" hield Dinsdagavond een samen komst in de Gemeentezaal. Als voorzitter fungeerde de heer W. v. d. Akker, die de groote schare opgekomenen verzocht te zingen Psalm 68 10, waarna hij voorging in gebed. In zijn oproep sprak hij er zijn vreugde over uit dat zoovelen aan den „Oproep" ge volg hadden gegeven. Daar spr. echter begreep, dat het publiek belangstellend was naar hetgeen de heer De Boer van Den Haag over de „Russische revo lutie" zou laten hooren en zien, gaf hij daar om maar direct den heer De Boer gelegen heid om de wachtenden te bevredigen. Nu dat is volkomen gelukt. Aan de hand van een groot aantal platen op het doek, liet spreker zien en hij vertelde daarbij zeer onderhoudend welke ontzettende toestan den er na den val van het Czarisme in Rus land aldaar ontstonden en nog bestaan. Hoe de godsdienst daar veracht en de die naars van het evangelie wreed werden en nog worden behandeld. Na de pauze liet spr. zien de afschuwelijke propaganda die ook hier in Nederland ge voerd wordt voor de revolutie. Hoe mensch- onleerende spotprenten en communistische opschriften Neerland's jongelingschap in handen gespeeld wordt om toch maar alle eerbied voor Koningin, godsdienst en Vader land weg te bannen. In zijn slotwoord wees spr. er nog op hoe gelukkig het is dat wij nog leven onder de Oranjevaan met een Koningin aan het hoofd die zich buigt voor het woord van God en knielt voor het Kruis van Jezus Christus den Zaligmaker. De Chr. Oranjevereeniging heeft met de zen avond een goed werk gedaan en toen dan ook de voorzitter een tweede spreekbeurt van den heer de Boer binnenkort in uitzicht stel de, was dit zeer naar den zin der aanwezi gen. Met het laten zingen van het eerste cou plet van hel „Lutherlied" en dankgebed be sloot de voorz dezen avond. Een 3«ttet van de Chr. Muziekvereeniging „Uitspanning na inspanning" begeleidde do verschillende zangnummers en b(j het ver laten der zaal door het publiek speelde het nog eenige coupletten van het „Wilhelmus". Beroepen. Bij de Ned. Herv. Gemeente alhier is beroepen in de vaoature-d3. Voorsteeg, ds. P. Pras, te Klundert c.a. De garnalen-visscherij. Sedert eenige maanden, waarin de gar nalen-visscherij voor de booten „dood" was, werd gisteren voor het eerst van dit jaar een hoeveelheid aan de markt gebracht. Wegen» de kwaliteit was de prij3 nog niet zoo hoog, dat er veel liefhebberij is om de visscharij krachtig voort te zetten. Binnenkort zal dit eohter wel veranderen. Toen de heer M„ directeur der Nat Bank, alhier, gisteren als naar gewoonte per auto naar Noord wijk ging, overkwam hem onderweg een minder aangename ont moeting. Een paard van een landbouwer, gespannen voor een wagen, werd schichtig en maakte zulke rare capriolen, dat het met de voorpooten op de auto terecht kwam en daar groote schade aanrichtte. De in zittenden, bestuurder en een jeugdige pas sagier, kwamen met den schrik vrij. LISSE. Plnimveevereenlging. De pluimvee en konijnensportvereeniging „Lisse en Omstreken", hield wederom een ledenvergadering, in de Vereeniging alhier Wegens ziekle van den voorzitter, was de leiding in handen van den 2den voorzitter, den heer C de Graaf van Oegstgeest, welks het welkom toeriep. De secretaris las daarop de notulen van de jaarvergadering, welke onveranderd werden vastgesteld. Als nieuw lid werd in geschreven de heer D Bol. De heer Horstman lid van de kascom- missie, deed als zoodanig verslag, waarin werd medegedeeld, dat de kas in volkomen orde was bevonden. Uit de bespreking voor de tentoonstelling welke gehouden zal worden op den 26sten en 27slen December, bleek, dat verschil lende keurmeesters al waren aangezocht, terwijl nog getracht zal worden plaatsver vangende keurmeesters le krijgen. Bij de bespreking „broedeieren" werd dcor den voorzitter de aandacht gevestigd op de eierenlijsten, meer bedoeld als prijs lijsten. Enkele leden gaven de soorten en prij zen op van hun eieren; men wil daardoor bereiken dat de leden onderling op de hoogte zijn. wal bij de leden verkrijgbaar is Voor alle leden wordt de gelegenheid gegeven hun eieren op le geven, om dan een gezamenlijke lijst samen te stellen. De voorzitter vond het wenschelijk dat daar ook de êéndags kuikens bij werden gevoegd. Vanuil de vergadering werd het ge- wenscht geacht de prijzen en lijsten zoo spoedig mogelijk bekend te maken, onge veer 6 Maart Dienaangaande zal er gele genheid zijn. om bij den secretaris bekend te maken wat men ten verkoop aan kan bieden. Ten slotte had nog een verloting plaats van eenige kamerplanten. NOORDWIJK AAN ZEE. De heer H. N. de Nie, tijd. onder wijzer aan de Herv. School alhier is met ingang van 6 Juni a.s. benoemd tot onder wijzer aan een bijzondere school te Nieuw- Vennep, hoofd de heer W. Faber, OEGSTGEEST. Jaarverg. Chr. Jong.ver. „Bidt en Werkt". In het gebouw voor Chr. Belangen hield do Chr. Jongelingsvereeniging „Bidt en Werkt" haar 83ste jaarvergadering. De voorzitter, de heer A. Biesbroek ver zocht den talrijk opgekomenen te zingen Psalm 103 vs. 1, ging voor in gebed, las daarna den 103den Psalm en opende da vergadering met een inleidend woord. Uit een kort overzicht memoreeren wjj, dat deze langzaam, doch gestadig vooruit gaat. Het ledental is in het afgeloopen jaar gestegen van 16 tot 20. De vergaderingen worden geregeld bezocht door 16 leden. Na deze inleiding werd begonnen met de afwerking van het programma, dat een 16-tai punten aanwees, waarvan wjj alleen de hoofdzaken zuilen weergeven. Het jaarverslag 1926—'27 van den secre taris, den heer C. Sirag, getuigde van de goede opkomst en goede verstandhouding onderling. In het bestuur is ook wijziging gekomen, door den dienstplicht van den penningmeester, den heer Middelkoop, in wiens functie is voorzien door benoeming van den heer A. v. d, Mejj Lzn, Den secre taris werd voor dit keurig verslag dank gebracht. Daarna bracht de penningmeester, de heer A. v. d. Meij Lzn., het. financieel verslag uit. De ontvangsten bedroegen f58.24, de uitgaven £50.73, alzoo een batig slot van 17.51. Vervolgens verkreeg ds. Schilder het woord. Uit de belangstelling constateert spr, de liefde tot deze vereeniging, welke ons allen zeer verheugt. Ook onze kerkeraad deelt hierin mede. „Bidt en Werkt" is de naam uwer vereeniging. Behartigt beide al3 jonge menschen, voor Kerk en Maatschappij. Als w(j biddend werken, zal ons gebed kracht vinden, en het werk vermenigvuldigen. Namens den kerkeraad wenscht spr., dat steeds gebeden worde tot heil van deze vereeniging. Namens de Chr. Meisjesvereeniging „Mir jam" te Oegstgeest brengt mej. v. Hoo naard gelukwenschen over. Na een korte pauze werd de vergadering heropend met het zingen van „Een vaste burgt is onze God". Behoudens een aantal voordrachten, ernst en luim, die alle zeer in den smaak vielen, werd nog het woord gevoerd door den heer T. van Egmond, eere-voorzitter. De voorzitter deelde mede, dat de gehou den collecte had opgebracht de som van f 16, waarvoor hartelijk dank werd gebracht. Als afgevaardigde van den Ring Leiden en Omstreken sprak de heer De Woll. Als laatste spreker trad op ds. Henneman, die mededeelde, dat bq van mej. Dros, te Oegstgeest een projectielantaarn ten ge schenke had eekregen en voornemens was met dit toestel een bezoek te brengen aan dit gebouw op Maandagavond 12 Maart a.s. Tjid^ns zjjn verblijf in Indië heeft Z.E. een collectie platen verzameld, waarover hij dan een toelichting zal geven. De voorzitter dankt de sprekers voor dezen avond, wekte allen op tot bijwoning van den avond van 12 Maart en verzocht de aanwezigen te zingen Psalm 72 vs. 11. De welgeslaagde avond werd door ds. Henneman gesloten met gebed. RUNSBURG. Uitvoering „Deo Volente". De Christelijke zangvereeniging „Deo Volente" alhier, directeur de heer J. Noor. danus te Leiden, gaf Dinsdagavond haar 6de zanguitvoering in de Ned.-Hervormde Kerk. De eere-voorzitter, de. A. Altena, ver- socht den aanwezigen de bijeenkomst te opeDen door gezamenlijk te zingen Psalm 100 1, en ging daarna voor in gebed. Vervolgens heette spr. namens ..Deo o- tenbe" allen hartelijk welkom en sprak den wensch uit, dat, waar meu reeds meerma len „Deo Volente" had mogen buorvn, en kennende den bekwamen directeur, de hoor ders met becbaamd zouden worden. Ook de solo-zangeres, mej. Truu» 2.*al- berg uit Leiderdorp, heette spr. welkom, de hoop uitsprekende dat zij door haar prestaties de aanwezigen voor zich zou weten in te nemen. De zangvereemgtng ving hierna haar uit. voering aan met het vereenigingslicd, „Deo Volente", van mej. Cath, H. 7. Klaveren RECLAME. 3833 ..ROGGEBROOD VAN TEN HOEVE" een echt Hollandsche combinatie van goede smaak en dege lijkheid. VRAAGT UWEN BAKKER. alhier, voor zang bewerkt door den heer J. Noordanus. In een keur van zangnummers heeft ,.Deo Volente" vervolgens geloond, de groote be. Langstelling, waarin haar uitvoeringen zich gewoonlijk verheugen mogen, volkomen te verdienen. Uit verschillende nummers bleek, dat bet koor weder goede vordermgon heeft ge maakt, doch het meest uitte dit zich wel in No. 8 ,,De Heem'len verhUen de ma.üt des Heeren", van Jos Haydn. De solo voor mannenkwartet hierin werd uitstekend ge zongen. Ook No. 11 ,,Mijn Thuis" van -F. Abt en No. 13 ..Psalm 121" van H. v. Eijk waren zeer goed. Mej. Zaalberg betoonde zich voor het koor een uitstekende steun, terwijl in ae verschillende soli haar mooie, zuivere stem bijzonder goed uitkwam. Van het vele goede door haar gezongen, noemen wij al leen maar: Heilig" van J. B. Dijkes en ,,Panis Angelicus" van César Frarick. Moge uiterlijke bijval gezien de plaats waar de uityoering gegeven werd, ook ach terwege zijn gebleven, het succes is er niet minder om geweest. De organist, de heer Hoogerwerf van Leiden, heeft behalve in de begeleiding van de solo-zangeres, in een enkel orgel stuk op verdienstelijke wijze zich van zijn j taaie gekweten, en het zijne bijgedragen tot veraangenaming van den avond. In een slotwoord bracht ds. Altena dank j aan „Deo Volente", aan haar directeur, de solo zangers en den organist, voor den ge notvollen avond door hen geschonken. Ook de aanwezigen dankte spr., omdat zij door hun opkomst do zangver een iging hadden bemoedigd. Nadat gemeenschappelijk was gezongen „De Avondzang", eindigde ds. Altena met dankgebed. SASSENHEIM. Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur reed een vrachtauto ter hoogte van den Mennen- I weg waar de chauffeur men zegt zonder een teeken le geven stopte Dr. Le Grand die met zijn motorfiets achter de auto reed j en het stoppen niet zag, vloog met gang tegen den wagen op. en sloeg tegen de keien i Bewusteloos werd h- bij de Wed Bakker binnengedragen. De eerste hulp verleende zuster Pijper, waarna Dr. Hueber en een Zuster uit de Bemardus den gekwetste ver bonden. Hierna werd de patiënt overge- bracht naar de Bernardus en na daar door Dr. Hueber verder te zijn behandeld, naar huis vervoerd. De melkprijs is alhier gebacht van 15 op cent per liter. VOORHOUT. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld, dat een koe van den veehou der H. v. d. Hulst, in den Boekhorstpolder alhier, gisteren 3 voldragen kalveren ter wereld bracht. CHAUFFEURS-KEURING. Niet lang geleden schreef ik een brief over sportkeuring. Ik deed dat met opge- i wektheid, omdat het een goede zaak beirof, waarvan veel moois te vertellen viel. Met de keuring van chauffeurs is het geheel anders, daar voert de boventoon teleur stelling, om niet te zeggen: ergernis. Wat toch is het gevai? Wij hebben een Motor en Rjjwielwet gekregen, waaraan dringend behoefte bestond. Met schrik en beven constateeren wij het voortdurend stij gen van het getal verkeersongevallen. De treurige lijst van zoo vele dooden en ver minkten schreeuwt om verbetering in den bestaanden toestand. Op verschuleude ma nieren wordt er naar gestreefd. Ieder ziet het nut in van strenge voorschriften be treffende het verkeer op den openbaren weg en juicht de door de overheid ge- troffen maatregelen, zooals het opstel, en van I verkeersagenten, het maken van vlucht- 1 heuvels, het leiden van het verkeer in één richting van harte toe. Dat ailes kan men beschouwen als het tnsschending, waarvan aan de eene zyde zich het dreigende gevaar, met name de voertuigen met groote snelheid, aan de andere zijde zich het slachtoffer bevindt. Hoe voortreffelijk ook ailes geregeld wordt, welke onberispelijke voorschriften gegeven worden, deze beide punten zullen moeten medewerken om ongelukken te voorkomen. En deze medewerking zal nooit volmaakt zgn, omdat zoowel de bestuurder van het voer tuig als zijn toekomstig slachtoffer, laat on3 zeggen: de voetganger, menschen zijn en de mensch nu eenmaal een onvolmaakt wezen is. Wat den voetganger betreft, deze behoort de regels van het verkeer te kennen niet alleen, maar ook op te volgen en het is een verheugend feit, dat men het onder was in verkeersregeling ook op de scholen invoert. Maar ook bg de grootste voorzichtigheid, bij in acht neming van alle verkeersvoor- schriften blijft gevaar bestaan, zoodra de befctuurder van motorrijtuigen geen fouten maakt. Het algemeen be.3ng e.scht daarom, dal alleen bekwame, genoegzaam geoefeode en in alle opzichten geschikte personen deze voertuigen mogen besturen. En wij mochten verwachten, dat de nieuwe wet behoorlijke waarborgen in dit opzicht zou geven. Het ligt niet in mijn de geheele wet aan critiek te onderwerpen. Ik moet mij tot geneeskundig terrein beperken. Hoe het overigens er mee gesteld is. laat ik derhalve onbesproken. Wat de genees kundige waarborgen betreft, is de wet schromelijk tegengevallen. Men kan verschillende eigenschappen opnoemen, waaraan een chauffeur vol doen moet, om bij dreigend gevaar een ernstig ongeval te kunnen verhoeden Tot zekere hoogte zijn dit dezelfde eigenschap pen, welke voor zeelieden, machinisten, der spoorwegen en bestuurders der tram gesteld worden Bepaa'de afwijkingen van geest en lichaam zijn met de uitoefening van deze beroepen onverecnigbaar. Sedert lanp wordt dan ook een strenge keuring en geregelde herkeuring noodig geacht. Ge zichtsvermogen en gehoor moeten goed in orde zijn. de ledematen moeten normaal gebruikt kunnen worden, sommige geeste lijke eigenschappen, welke door psycho-t technisch onderzoek worden gewaardeerd, moeten voldoende ontwikkeld zijn. bepaal- de ziekten, zooals vallende ziekte, krank-, zinnigheid, drankzucht, hart- en nieraan doeningen mogen niet bestaan. Wanneer iemand niet aan deze eischen voldoet, dan mag men het voor hem jammer vinden, maar zoowel in zijn eigen belang als in dal van anderen behoort hij dan toch van het stuurrad van een auto af te blijven. Wij mochten dus verwachten, dat ook in dit opzicht de motor- en rijwielwet doel treffende maatregelen zou voorschrijven. Inderdaad schrijft de wet voor, dat een ge neeskundige verklaring moet worden over gelegd, alvorens het rijbewijs wordt afge geven. Welnu, zal menigeen zeggen, dan is de zaak immers in orde. Helaas is dit geenszins het geval. En hoeveel van een goede voorziening in dit opzicht ontbreekt, wordt eerst recht duidelijk, wanneer men kennis neemt van de over dit onderwerp gevoerde correspondentie tusschen het hoofdbestuur der Nederl. Maatsch. t. be vordering der Geneeskunst en deD Minis ter van Waterstaat, we'ke in exteneo is gepubliceerd in het „Ned. Tijdschr. v. Ge neeskunde" van 14 Januari 1928. Voor wie deze briefwisseling goed leest, is de heële chauffeurskeuring, zooals de motor- en rijwielwet die eischt, niets meer dan een paskwil. Keuring voor de gesch'ktheid voor een bepaald beroep is een ver van gemakkelijk werk. Verzekering-maatschappijen voeren steeds grooter selectie door bij de keuzo van hun keurende geneeskundigen. Voor de sportkeuring hebben zich vrijwillig art sen aangemeld, die op dit gebied reeds eenige ervaring hebben. Toch gevoelden zij de behoefte aan ruggesteun in den vorm van hulp, welke zij steeds aan bepaalde specialisten kunnen vragen en zeer wel zijn zij er zich van bewust, dat zij al doende, nog zeer veel zullen moeten leeren. Voor I bijna elke soort keuring is een keurings reglement opgesteld, zoowel om de manier aan te geven, volgens welke gekeurd moet worden, als om de eischen vasit te stellen, waaraan de candidaat moet voldoen. Wan neer wij te doen hebben met keuring voor een bepaald beroep dan geldt een gunstig attest nooit langer dan een bepaalden tijd, bijv. 2 of 3 jaar. De candidaat paag geen invloed uitoefenen op de keuze van den keurenden geneesheer, i Van dit alles vinden wij in de motor- en rijwielwet niets terug. Wie wil gaan chauf- feeren, moet zelf er maar voor zorgen, dat hij een verklaring van welken ge neesheer het ook z ij (de gespa tieerde woorden zijn van den Minister) machtig wordt. Dan is hij voor eens en voor al klaar, want herkeuring kent de wet niet. Een keuringsregleroent kan de re geering niet voorschrijven, want de keu rende geneesheer behoeft, er zich toch niet aan te houden. Het eenige wat de Minister zou willen, is dat het hoofdbestuur der Mij. t. bev. der Gen. een keuringsTeglement op stelde, dat dan als leidraad zou kunnen dienen voor die artsen, welke er op ge. steld zijn. De Minister geeft zelf toe, dat zoo iemand herhaaldelijk wordt afgekeurd, doch net zoolang zoekt tot hij een arts vindt, die een gunstig attest afgeeft, dat dit laatste attest dan voldoende is en dat daartegen geen maatregelen zijn te nemen. Het behoeft geen betoog, dat aldus van de waarde der bedooirle verklaring niets overblijft. Zooals altijd, dient de wet voor de kwaadwilligen en niet voor die van goe den wille zijn. Deze laatstcn zullen spon taan zich van het besturen onthouden als zij we<ten, dat het rad in hun handen niet vertrouwd is. Maar voor hen, die, wetend welk gevaar zij opleveren kunnen, toch een rijbewijs willen hebben, zal het een klein kunstje z-n, om een gunstig keuringsbewijs te krijgen. Ook de arts is een mensch en niet in alle opzichten volmaakt. H. A. S. RECLAME. Solide kwaliteit f 25 Zeer iijne kwaliteiten f 38.i 45, en hoogei. 3889

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13