SPLINTÉff Linoleum Krommenie AGENDA. KERK- EN SCHOQLNIEUWS. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Burgerlijke Stand v. Leiden. RECHTZAKEN. BUITENLAND. Maandag. Leidsche Schouwburg- Ver. Rolt. Hof stad Tooncel „Professor Bernbardi". 8 uur. L'UnionHet Leidsch Tocraeelgezel- echap Uitvoering roet bal. Rem. Ger. Handwerkkring. Tentoonstel ling van prijzen van 25 en 7—10 uur. St-adszaallnst. v. Arb.-Ontw. afd. Lei den. Werkloozen-ontspanningsavond, 8 uur. nam. Vr. Ev. Gem. (Middelsfcegr. 3): 's Avonds Den Haag (Jul. v. Stolbergplein 11): Jaarl alg verg. v aandeelhouders N. V. Alg. Boek- en Handelsdrukkerij v.h. Bat- lel jee en Terpstra. 2 uur nam. Dinsdag. Foyer Gehoorzaal: Ned. Ver. tot Afsch. van AlcohoLh. Dranken. Spr. ds. A. van lier Heiden, lid der Tweede Kamer. 8 uur. JeruêlBijbelbespreking 8 uur nam. Stadsevangelisatie (Morscbweg 59>: Bijbel lezing te' 8 uar nam. Stadszaal: Haarlemsche Orkestvereeniging. 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 27 Febr. a.s. tot en met Zondag 4 Maart waargenomen door de apobeke van de H H G. F. Reyst, Steenstraat 35. telefoon 136 en A. J.T Donk, Doezastraat 31, telefoon 1313. RECLAME. HEDEN GEETALEERD: 2 Meter breed f 2.60 2614 trio Van der Woerd, dat een fraai spel in één bedrijf „Baas boven Baas" en een beele Etrk) komische trio's en duetten tot groot vermaak van de aanwezigen ten gehoore bracht. De muziek van W.W. onder de beproefde bezielende leiding van den heer Gerardus Dik was het behoeft nauwelijks gezegd natuurlijk af. En ook hot trio, onder leiding van den heer Van der Wilk, «Jat in de pauze speelde, werd zeer gewaar deerd. Het bal, onder leiding van den heer H. L. van Wel, waarmede het feest tot diep in den nacht werd voortgezet en het met een drummer versterkte trio Van der Wilk epeelde vlot en pittig de meest moderne en „klassieke" dansmuziek. Ook het optreden van het lid van W.W., den heer J. de Gunst, die liedjes bjj de guitaar zong, sloe gen zeer in. Hjj had evenals alle anderen die aan het welslagen van den feestavond medc-u erkten telkens een welverdiend applaus. UITVOERING „HET NIEUWE TOONEEL". Zaterdagavond gaf bovengenoemde Too- nttlvereeuiging in de nieuwe zaal van Zomer- zorg haar 5de buitengewone groote uitvoe ring. Nadat het muziekclubje „Autgepast", onder leiding van den heer A. Gerritsen, de stemming er in had gebracht, betrad de voorzitter, de heer A. G. Velthuyzen, het podium, en heette in zjjn kort maar krachtig oponingswoord alle aanwezigen hartzak welkom. Spr. nam daarbjj de gelegenheid te baat om „Aufgepast" te bedanken en hei gezelschap ten zeerste aan te bevelen. Hierna werd aangevangen met het eerste nummer van het programma, de opvoering van „Levensdwang", een fabrieksarbeiders- örama van Ed. C. Lageman, waarin wjj kennis maken met het gezin van Colrnar, welk dochter verloofd is met den zoon van zjjn patroon, die wogens standsverschil al het mogelijke in het werk stelt om een huwelijk te verhinderen, wat hem ten koste van allee, ook het ontslag van Colmar, zjjn fabrieksbaas, niet gelukt. De fabrikantszoon offert zich op en sluit een huwelijk zonder toestemming! Dit stukje, waarin vooral het spel van Cniman, als fabrieksbaas, en Karei, als fabrikantszoon, zeer viel te prjjzen, heeft een goede strekking. Het spel van de overige medespelenden paste zich goed daarbij aan. Een welverdiend Bpplaus volgde op de uitvoering van het drama. Hierna gaf de heer J. van Rosse een paar liedjes ten beste, waa-mee hij, evenais de heer Velthuyzen, veel bijval oogstte. Ook werd nog opgevoerd „Ziekgemeld", een militaire klucht, waarbij de lachspieren danig in werking kwamen. Het programma op de~ voet te volgen, zou ons te ver voeren en wjj kunnen volstaan met te zeggen, dat allt medewerkenden er het hunne toe bij gedragen hebben om dezen avond te maken tot een, waarop de aanwezigen zich kostelijk geamuseerd hebben, wat o.a. bleek nit het herhaaldelijk applaus. Het bal. onder leiding van den heer A. N van Wijk, bracht het einde van dezen welgeslaagden avond, waaraan „Anfgepast" eer groot deel had en waarop „Het Nieuwe Tooneel" met genoegen kan terugzien. Naar wij vernemen, hebben de hoeren mr. P. E. Briët, lid der Eerste Kamei der Staten-Generaal, alhier, G. Bulten, bur gemeester van Voorhout en lid van de Tweede Kamer der Staten-Geueraal, en mr. H Donders, alhier, toegezegd zitting te willen nemen in het Leidsche Plaatselijk Comité van Aanbeveling voor de te geven voorstelling der Hol'andsche Filmnniversitet. De alhier tot arts bevorderde semi arts S. P. B. Hartens is bestemd tot reserve-officier van gezondheid 2e kl. bjj het personeel van den geneeskundigen dieust dei landmacht, De heer H. J. Ooyendijk, brieven besteller alluer, (Magdileaa Moonsstraat 36) hoopt Dooderdag 1 ilaart den dag te ner- denken, waarop hij voo r25 jaar in dienst der Posterijen trad. Mr. P. Ligtenberg, die mr. J. Klein al3 Kantonrechter alhier zal opvolgen, hoopt tegen 15 dezer zijn functie te aanvaarden. Hel bezoek van de leden der Ver. tot Bevordering der Belangen van Slecht- hoorenden aan den Horlus zal niet zooals men ons ten onrechte mededeelde plaats hebben op 3 en 4 Maart doch op 10 en II Maart des namiddags te 2 uur. In den Leidschen Schouwburg heeft Zaterdagavond „Litteris Sacrum" de gebrui kelijke tweede opvoering gegeven van „Femina", het blijspel van mr. Van Rossum en dr. Soesman. De geheel bezette zaal heeft zich kos telijk geamuseerd en daarvan door hartelijk applaus en luide toejuichingen bijjk gegeven Algemeen hoorden wij de opmerking ma, ken, dat het spel van „Litteris" Zaterdag avond dat van de eerste uitvoering verre overtrof; in hoeverre deze opmerkingen juist waren, vermogen wij niet te beoor delen. Hoe het ook «ij, de aanwezigen hebben een uiterst genoeglijken avond meegemaakt. Aan mevr. Hageman werden aan het slot bloemen aangeboden. Naar wij vernemen heeft het Leidsch Dubhelmannenkwartet Inter Nus een uit- noudiging onlvangen om op 23 Maart mede te werken aan een kerkconcert, georgani seerd door de Chr. Zangver. „De Lofstem" te Overschie. De tooneelclub der Leidsche Groningers heeft Zaterdagavond te Nijmegen gespeeld voor db Nqmeegscbe landgenoaten, die een tooneehvedstrijd van tooneeiwerken in Gro- ningscb dialect uitschreven. Leiden opende den wedstrijd met een blijspel in 8 be- driivan van den heer Marema: „Dei 't le3t lachtVoor een praeh.ig bezette zaal werd opgetreden met veel succes, gelet op de lachsalvo's, die nu en dan door de zaal knetterden. De dames ontvingen ieder een bouquet. Zondag werd, begunstigd door het prach tigste weer wat een bof deze voorbode der naderende lente! een wandeling ge maakt over den Duivelsberg, Berg en Dal, etc. In het bericht in ons Blad van Zaterdag j.l. betreffende een concert, te geven door de leerlingen der Muziekschool der Mjj. voor 1 oenkunst, enz., Woensdag a.s., is abusieve lijk vergeten te melden, dat dit gegeven zal worden in het Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde", Langestraat 6769. Wij herstellen ons verzuim bij deze. Hedenmorgen kwam de heer M. C„ uit Voorschoten, den Haagweg af fietsen, toen van het emplacement der Staatsspoor een auto van den heer H. v. N„ te Rijns- buig, achteruit kwam rijden. Een aanrijding was het onvermijdelijke gevolg en de fiets werd totaal vernield. Het rijwiel wordt echter vergoed. Ingekomen is voor „Schoolkindervoe ding en -kleeding" van de Meisjesschool Breeslraal 66. 11.46 zijnde opbrengst ver koop zilverpapier en van de Ned. Gra fische Bond a/d. Leiden, een gift van f 10. In de Stedelijke Werkinrichting zjj'n opgenomen. Dalum: Volw. pers. Kinderen. Totaal 20 Maart 43 1 44 21 42 1 43 oo tt 44 1 45 23 45 1 46 24 43 1 44 25 45 1 "46 Totaal 262 6 263 NED HfcRV. KERK. Beroepen: Te Hilversum, H W. Obbink, te Gelderinalsum; te Loon-op-Zand, A. van der Kooy te Kampen: te Oene (bij Epe), J. J. van de Po! te Oud-Alblas. Bedankt: Voor Parrega, A. Kardolus, te Suameer; voor Ouddorp, G. J. Koolhaas te Oud-Beyerland. CHR. GEflEF. KERK. Bedankt: Voor Dordrecht, W. Bijleveld te Haarlem. UMUIDEN, 27 Febr. VISCHPRïJZEN. Tarbot per K.G. f 1.SO—1.65, Tongen f 1.70—1. Griet per kist van 50 K.G. f69 26. Groote schal f 20.50—15. Middelschol f 2320. Zetschol f 2617 Kleine Schol f £1 —8. Bot f 0-2.40. Schar 117—7.50. Tong schar f 40—24. Roggen per 20 stuks f 40—20. Vleeten por stuk f3.601.50. Pieterman en Poontjes per kist van 60 K.G. f 181. Groo te Schelvisch f 4532. Middel Schelvisch f 3526. Kleinmiddel Schclv. f 30—25. Kl. Schelv f 2510. Kabeljauw per kist van 125 K.G. f3828. Gullep per kist van 50 K G. f 1610. Lengen per stuk f 2—0.84. Heilbot per K G. f 1.90-1.30. Wijting p. kist van 50 K.G. f 11—9. Makreel f 27.50. Koolvisc-b per stuk f 1.25C 30. Aangekomen 28 stoomtreilers en 4 stoorn- beugers en de KW 53, met f 481KW 173, met f 725; KW 22 met f MO, KW 57, met f 1330; KW 44, met f615: KW 172. met f 360; KW 99, met f 480; KW 59, met f 460; KW 112, met f 930; KW Q7, met f 970KW 110, ia f r «o en KW 68, met f510 be somming «g - :;:ulcr:ng>. ONDERTROUWD. Jhr. J. W. H. Teding van Berkhout, jm„ 55 j. en F. W. C. dé Mejjere, 31 j. J. Coben, jm., 27 j. en K. v. Amerongen, jd„ 24 j. C. v. d. Leek, jm., 26 j. en J. W. Gorree, jd„ 20 j. J. C. Els- feest, jm., 25 j. en W. M. Borreman, jd, 4 j. J. v. Eis, jm., 19 j. en G. Batelaan, jd., 18 j. H. v. Gent, jm., 19 j. en C. Sinteur, jd., 21 j. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Een onbewuste vernfelino. Bij verstek werd van A., conform den eisch veroordeeld tot [5 boete subs, b dagen hechtenis, omdat hij in het arreslanten- lokaal te Leiden een meubelstuk vernield had. De verbalisant vertelde: „Wegens dron kenschap had ik hem opgesloten Hij maakte een vxeeselijk leven. Ik keek door de celdeur en zag dal hij bezig was de brits van de W.C in de cel te vernielen. De planken gooide hij in het rond. Ik ben er in gegaan en heb hem in een andere cel gestopt. Daar heeft hij zijn roes uitgeslapen En den volgenden dag wist hij er niets meer vanl" Luiheidadelt De 24-jarige los-werkman L. P. gaf den 6den Januari in de labriek van Clos en Leembruggen te Leiden, zijn baas van R.. met een moerslfutei een slomp op den neus Van R. getuigde: „Hij werkte niet vlug genoeg. Toen ik daar een aanmerking over maakte, zei hij dat hij voor hel loon. dal hij verdiende niet vlugger werken kon. Dan moesl hij maar iets zoeken, waar hij me.r verdiende zei ik. Hij ging zich meieen kleeden En ik dacht dal hij wegging Door een andere deur kwam hij weer binnen gaf me dien slag Het werk wal hu deed wa9 meeT jongenswerk Maar omdat hij zoolang werkeloos was had hij hel aangenomen Er is nu een klein jongetje mee bezig. Die doet drie keer zooveel!". „Hij is begonnen" zei verdachte, die vol gens get al eens in een gesticht had gezeten, „hii zei dat ik geschift was en in Endege-^st hoorde. Ik heb niet met een sleutel gesla gen. als ik dal gedaan had zou zijn he Ie gezicht in elkaar liggeD". De verdachte maakte een afwezigen in druk. De eisch van één maand gevangenis straf leek niet tot hem door te dringen. Tol drie weken gevangenisstraf werd hij veroordeeld. (Vad.) DE ALGEMEENE TOESTAND. Be veiligheidscommissie aan 't werk Italië, Oostenrijk en St. Gotdiard Diploma" üeke ontmoetingen. In de veiligheiuscowunssie sieide de rap porteur Politis voor om de redactie-com missie op te dragen drie verschillende ty pen van verzoen)Dgsverdragen uit te wer ken en wel le. Verdragen die een bepaling van niet te zullen aanvallen bevatten en een min nelijke regeling van alle geschilpunten, als mede de bepaling van wederkeerige onder steuning bij aanvallen. 2e. Model-verdragen, die slechts een be paling van met te zullen aanvallen bevut- ten met verplichting tot minnelijke schik king van geschilpunten. 3e. Een modelverdrag van 'n zuiver niet- aanvalsbegnp zonder bijkomende bepalin gen. Alle drie typen moeten in dubbelen vorm opgesteld worden, d.w.z. als collectief ver drag en aLs wederkeeringheidsverdrag. l>e Nederlandsche vertegen woordsger Rut gers wees op de noodzakelijkheid om de door Politis voorgestelde verdragen met bepalingen tot wederzijdsche hulpverlee- ning, zeer nauwgezet te onderzoeken, om dat zij bij de geringste slordigheid in de redactie, heel gemakkelijk het karakter van defensieve bondgenootschappen zouden kun nen verkrijgen, die tegen een derden staat gericht zouden zijn. Lord Cushendun zedde, dat volgens de Engelsche opvatting, onder de door Politis voorgestelde drie typen het collectief ver drag in geen geval als een voor alle staten bindend verdrag mag opgevat worden. De Duitsche afgevaardigde, staatssecre taris Von Simson, zette het Duitsche stand punt uiteen. Duitschland verkeert in een zeer bijzondere positie; het is geheel ont wapend te midden van gewapende Staten. Het heeft er daarom zeer vee! belang bij, dat het vraagstuk der veiligheid tot oplos sing komt. De regionale Verdragen zijn geenszins het eenige raiddei daartoe. In dit opzicht kon spr het dan ook niet eens zijn met de conclusies, waartoe de Grieksche afgevaardigde Politis in zijn memorandum is gekomen. Het grondbeginsel van den Volkenbond is Uoiversalititeit en op dit grondbeginsel maken de regionale verdra gen een belangrijke inbreuk Veeleer dan voor deze verdragen zal Duitschland dan ook in de toekomst ijveren voor verdragen als het Pact van Locarno. Boncour erkende, dat Simsons argument, volgens hetwelk regionale overeenkomsten wel eens de ontbinding van den universee- len Volkenbond zouden kunnen teweeg brengen, ten deeie gegrond was. Daarom ook gaat Frankrijks voorkeur uit naai een algemeene overeenkomst welke de vrucht zou zijn van een wettelijke internationale saamhoorigbeid. Boncour verzocht de com missie een model-verdrag op te stellen, dat de Raad zal kunnen gebruiken als een instrument om het sluiten van regionale verdragen aan te moedigen. De Engelsche deleaatie beeft een nieuw memorandum gepubliceerd waarin zij ver. schillende voorstellen van het rapport van li .,-v Politis- inzake de veiligheidsverdragen be strijdt. Zij verwerpt alle plannen, die bui ten de grenzen gaan der tegenwoordige be palingen van het Volkenbondspact. Zooals men uit de telegrammen Zaterdag nog heeft kunnen zien, is de kwestie Italië— Oostenrijk over Zuid-Triol in Italië zeer op geblazen. Van een terugroepen van den ge zant te Weenen is echter geen sprake. Wel heeft Mussolini den gezant naar Rome ont boden om hem over den toestand te hooren. Enkele bladen in Oostenrijk meenen, dat de gezant Amitai, die geen volbloed fascist, is, wel niet zal terugkeeren en zal werden ver vangen. Vol «panning wacht men op de rede van Mussolini, deze week. Een gedeelte van de Fransche pers is van meening, dat er verband bestaat tusschen de St. Gotthardt-klfaire en het Oostenrijksch- Itaüaansch conflict. Zoo meent de „Paris- Midi", dat Mussolini slechts zijn stem ver heft, om zoodoende de machinegeweren te doen vergeten Of nu deze kwesties verband houden of niet fcchrjjft „l'Oenvre" men kan niet loochenen, dat de Italiaansche poli tiek in zekere landen onrust verwekt. De „Echo de Paris" erkent, dat het fascisme in Midden-Europa hevige reacties verwekt, ter wijl het blad tevens wijst op het bestaan van gevaarlijke irredenta in Tirol De Italiaan sche politiek beweegt zich in de meest ver anderlijke en zichzelf weersprekende opvat tingen. Over het algemeen is men van mee ning, dat Seipel gematigd heeft gesproken, en koestert men twijfel, of Mussolini zijn gezant wel zal terugroepen. Volgens l'Oeuvre zal Mussolini ook al daarom zijn gezant niet te rugroepen, omdat hij weet, dat het Duitsche Rijk desnoods bereid is, de rechten van de Duitsch-sprekende minderheden te verdedi gen. Het blad verwijt Rome, dat de politiek der Italiaansche regeering tegenover de Ger- maansche minderheden niet alleen zonder mildheid, doch tevens zonder gerechtig heid is. Alleen de Temps" schrijft in zijn com mentaar, dat Berlijn verantwoordelijk moet worden gesteld voor het gebeurde. Het blad meent, dat een krachtige waarschuwing van Mussolini hier wel op haar plaats is, vooral wanneer men ze te Berlijn kan verstaan. De correspondent van de ..Petit Parisien" meent te weten, dat het uilstellen van de be handeling van de St. Gotthnrd-kwestie tot de zitting van den raad van Maart het gevolg is van verschil van meening tusschen de le den van den raad. Mussolini is tegen toepassing van artikel 11 van het pact van den Volkenbond en ook Stresemann en Austen Chamberlain wen- schen op het oogenblik geen maatregelen te gen Hongarije te nemen De Britsche reeee- ring heeft haar meening te Parijs doen weten, nadat de Fransche regeering haar op de hoogte had gesteld van de houding der kleine entente. Het ontbreken van overeenstemming tus schen de leden van den raad heeft den presi dent van den raad verhinderd handelend op te treden en heeft gelijkertijd er toe geleid, dat de regeeringen te Praag, Belgrado en Boekarest om een mislukking te vermijden genoegen genomen hebben met de aandacht van den Volkenbond te vestigen op de ge heime bewapening van Hongarije Ook sir Eric Drummond heeft in verband hiermede niets kunnen doen. De correspondent is van meening, dat het ontbreken van overeenstemming tusschen de leden van den raad van den Volkenbond ge leid heeft tot de door de Hongaarsche regoe- ring aangenomen houding. Hij meent verder, dat dit alles het gevolg i9 van den wensch, die aanvankelijk bestond, deze zaak niet in den Volkenbond te brengen'. In een artikel, gewijd aan de zaak van de mitrailleurs te St. Golthard, zegt de Giornale dTtalia zelfs, na scherp genrotesteerd te heb ben tegen de houding der Kleine Entente: Het is overbodig te zeggen, dat geheel Italië volk, pers, regeering, solidair is met Hongarije. Te San Remo heeft Stresemann opnieuw een ontmoeting gehad met zijn Roeineen- schen collega Titulescu. Toevallig is juist de Duitsche gezant te Parijs, v. Hoesch, ook naar het Zuiden ge- gaanl FRANKRIJK. Het program der Kamer Weer arrestaties in den E'zas. In den ministerraad is besloten om de Kamer voordal zij op 9 of uiterlijk op 12 Maart voor goed naar huis gaat. het Fransch-Zwitsersche verdrag betreffende de grenszëne, de handelsverdragen met Duitschland. België en Zwitserland evenals de aanvullende tariefnovellen te laten afdoen. Bovendien zullen op de agenda nog wor den gebracht de sociale wetten, de wetten tot verlenging van de privilegies der kolo niale banken, het wetsontwerp betreffende den invoer van petroleum en dat betreffende den aanleg van den Trans-Sahara spoorweg De datum voor de verkiezingen blijft op 22 April bepaald. In den Elzas zijn weer twee bekende aulonomisten, Sturmel en Schweitzer, ge arresteerd. ENGELAND. Be CaveP-film Labour in moeilijkheden* Lord Birkenhead fulmineert in een brief aan de „Daily Telegraph" tegen miss Ca ve 11-campagne. Hij wijst er op, dat het niet in het belang i9 van de vrede en den goeden wil door middel van openbare opvoeringen van dergelijke oorlogsepisodes de verbitte ring gaande te houden en aan te wakkeren. Van meer belang acht lord Birkenhead nog d< omstandigheid, dat de commercieele uit buiting vap deze affaire in geenendeele in den geest van miss Cavell zelf ligt. De arbeiderspartij i9 door het regeerings- ontwerp waarbij ad. spoorwegmaatschap pijen bétere rechten worden gegeten voor 't vervoer langs de openbare wegen in een moeilijk parket geplaatst, daar met betrek king tot dezen maatregel de belangen do spoorweg- en transportarbeid^rc ijjQ. recht tegenover elkaar slaan. Zij hf-eft sloten de beslissing omtrent haar gedrass. lijn ten opzichte van dit ontwerp te ver dagen, daar de arbeidersafgevaardigden er niet tot overeenstemming over kunnen ko- men. Zaterdag hebben de eerstë-minister ea de minister van transportwezen een depu. tatie uit de parlementaire arbeiderspartij ontvangen, die nadere inlichtingen wensch- te te vragen. TSJECHO-SLOWAKIJE. Staking, Onderhandelingen over de bijlegging van de mijnwerkersstaking in het Bruexer district hebben niet tot een resultaat geltid. In het district Kladno zal heden de sta king geproclameerd worden. In dit kolen- bekken zijn ruim 11.500 arbeiders bij M conflict betrokken. De glaslabrieken in Noordwestelijk Bo- hemen moeten de een na de ander wcgeni gebrek aan kolen de bedrijven stopzetten, waarvan massa-ontslag het gevolg is. ZUID-SLA VIE. Hulp aan Bosnië en Dalmatii De regeering heeft een crediet van 160 millioen dinar toegestaan voor hulp aan de streken Bosnië en Dalmatiê. GRIEKENLAND. De wegenkwestie. De kwestie van de aanbesteding der we gen, die lol de jongste kabinetscrisis geleid heeft, nadert haar oplossing. De Kamer heeft met 108 tegen 64 stern, men de regeering gemachtigd, het vraag stuk op te lossen op de wijze, welke het best met 's lands belangen overeenkomen. Er is geen sprake van een nieuwe aan» besteding. VEREENIGDE STATEN. Het vroegere vijandelijk eigendom, Naar uit Washington wordt gemeld, is in de gemeenschappelijke commissie van den Senaat en het Huis van afgevaardigden overeenstemming omtrent de wet tot vrij* I gave van het in beslag genomen vroegere vijandelijke eigendom bereikt. Slechts de door den Senaat ingevoegde bepaling, dat het eigendom, behoorende aan Duitsche levensverzekeringsmaatschap pijen, geheel teruggegeven zal worden, in dien aan de verplichtingen aan houders van polissen is voldaan, is geschrapt. Ook is de termijn, na afloop waarvan eigendom, waarvan de eigenaars zich niet hebben gemeld, eigendom van hel Duitsche rijk wordt en besteed zal worden ter vol doening van de Amerikaansche aanspre ken, met een jaar verlengd. De slotstemming over de wet heeft thans plaats, zonder dat verdere debatten worden gevoerd, zoodat de definitieve afdoening van de wet spoedig kan worden verwacht Men neemt aan, dat de wet begin Maart aan president Coolidge ter onderteekeniiifi zal worden voorgelegd. BUITENLANDSCH GEMENGD. EEN ITAL1AANSCH STOOMSCHIP GEZONKEN. De bemanning o, één na omgekomen. Een telegram uit Deal meldt dat het Ita. liaansche stoomschip „AicaDtara" gezon ken is na 'n aanvaring in den mist bij Dungeness met het Russische opleidings schip „Tovarisj." De „Alcantara" was een schip dat 16-83 ton bruto en 979 ton netto mat, in 1906 ge bouw was en uit Carloforte kwam. De „Tovarisj" is een in 1892 gebouwde «talen viermas-tbark van 2472 ton bruto en 2219 ton nette. Zij was van Holtenau n-aar Bue nos Aires onderweg. Visschers, vliegtuigen en stoombootje! uit Dungeness, Hythe en andere kust^ plaatsen hebben deD geheelen dag naar overlevenden der „Alcantara" gezoouti doch zonder eenig resultaat. Het blijkt nu, dat de reddingsboot m Duogeness, die op het eerste sein vaD het Russische schip, klaar stond om uit te va ren, weer teruggekeerd is, omdat binnen een h^lf uur een tweede draadloos tele gram werd opgevangen met de mededee- ling, dat er geen direct gevaar was en het schip de reis voortzette naar Southamp ton om daar te dokken. Eerst twee uur Is* ter werd bekend, dat bet Italiaanse!* schip gezonken wat» en toen de boot daarop onmiddellijk uitvoer, bleek het reeds t« Iaat. Er ie maar één overlevende, die door d' „Tavarisj'1 is opgepikt- 22 menscben omgekomen. BRUTALE TREINROOF. 720.000 gulden geroofd. Zes bandieten hebben in een voorstad van Chicago een trein tot staan gebrart Zij losten meer dan 50 schoten om de treio- beamblen en reizigers schrik aan le Ja?e en maaklen zich van een bedrag. ?vereelJj komend mei 720,000 gulden, in zilverge meester. In aulo's, die op hen te wachten stono* namen de bandieten de vlucht, na de Pj* wagen met dynamiet in de lucht te heb 1 laten vliegen. j De politie werd terstond gewaarsrnu en door burgers geholpen, zelte zij de 03 dieten terslond in auto'9 achterna J stond een schietpartij tusschen de ban ten en de politie, doch tenslotte bandieten toch te ontkomen, daar hun sneller was - Intussrhen werd de politic van a'le liggende plaatsen gewaarschuwd, die stend alle wegen alzeite Het is ec^'fr niet gelukt, de bandieten in hande krijgen. jB Een bedrag van 200 000 dollar n den postwagen teruggevonden en dus gelen door de roovere,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2