Verhagen's Parijsche Wafels DeGrijzeDame 685le Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag 17 Februari 1928 Derde Blad Na. 20838 BINNENLAND. FEUILLETON. GEMENGD NIEUWS. RECLAME. 3074 jjjjpHERSTÖi DER ACTIEVE HANDELS* POLITIEK. Prof. Diepenhorst contra den heer Vleeschhonwer. Op instigatie van de ..Nederlandsche Ver eniging voor Vrijhandel" heeft verleden jaar een boek het licht gezien, dat opgesteld was door den heer J. E. Vleeschhonwer. en waarin op uitvoerige wijze de vrijhandel tt-erd verdedigd en de actieve handels politiek bestreden. De conclusies heeft de lezer in ons blad kunnen vinden. Naar aan leiding van dit stellig geruchtmakende ,werk in hoofdzaak wel als tegenwicht er tegen telde de voorzitter dier vereeniging. prof. P. A. Diepenhorst een verdedigingsge schrift dat ..Eerherstel der Actieve Handels politiek" tot titel draagt en op gedocumen teerde wiize tegen den heer Vleeschhouwer velde trekt. Schrijver behandelt allereerst theorie, vervolgens de practijk in den vreemde om fpnslotte te komen tot datgene wat hij voor Nederland het meest wensche- lijk acht. te weten: het onderhandelings tarief! Hiervoor voert prof. Diepenhorst de volgende argumenten aan: le. Vrijwel alle landen passen het reproeiteitsbeginsel toe; is geen reden voor Nederland om alleen te wijken; 2e. het natuurlijk gevoel zegt reeds dat om te onderhandelen gegeven en genomen moet kunnen worden Wordt het ruilobject aan de handelspolitiek onthouden dan dient men consequent terug te gaan tot bloeiperiode van den vrijhandel, toen het sluiten van handelstractaten zelf werd ver oordeeld; 3e'. het beginspI van reciprociteit een wezenlijk bestanddeel van het inter nationaal recht in het algemeen en van het tractatenrecht in het bijzonder; 4e: onder scheiden tegenstanders, die' de reciprociteit principieel bestrijden brengen haar prac- fcch door hun gedragineen hulde; 5e. de ervaring door andere landen opgedaan wet- de verwachting dat pen onderhande lingstarief ook voor Nederland gunstige resultaten zal opleveren. Het is onjuist, aldus schr.. dat wij weinig macht kunnen uitoefenen omdat wij als klein land een weinig bete«ekend afzetgebied vormen, evenzeer als het onwaar is dat een onderhandelingstarief leidt tot protectio nisme. Al is het onderhandelingstarief niet radicaal heilmiddel en al zijn de moei lijkheden niet te ontkennen, toch mag de Tezeering niet uit den weg gaan voor on redelijk verzet tegen deze gewenschle her vorming. DE UITSLUITING IN DE KLEEDING- INDUSTRIE. De werknemers besluiten tegen maatregelen te nemen. Gisteren kwamen le Amsterdam de hoofd besturen der vakbonden in de kleeding- industrie bijeen. Ter vergadering werd aller eerst geconstateerd, dat tot op heden de hoofdbesturen geen enkele mededeel mg van hoofdbestuur van den bond van Kleeder- akerspatroons hebben ontvangen over de uitsluiting van georganiseerde kleermakers. Evenmin werd bericht ontvangen, dat de atroonsbond alsnog genegen is een conflict vermijden door overleg. Geconstateerd werd, dat de patroons ten nrechte in de aanzegging van de uitslui- i aan de kleermakers hebben geschre- „dat de besturen der vakbonden zich niet bereid hebben verklaard hun eischen te ïjzigen". De werkgeversbond heeft juist aan de werknemersbonden den eisch gesteld, dat zij hunne voorstellen moesten terugnemen. Na een uitvoerige motiveering van de vakbonden dat zij dit niet konden doen freeft het hoofdbestuur van den werkgevers hond plotseling de onderhandelingen ver broken en zonder eenige mededeeling een ilsluiting voorbereid. De hoofdbesturen der vakbonden besloteD de uitsluiting te beantwoorden met een besluit tot staking bij een aantal leden van BLIJVEN ALTIJD WELKOM! 1219 Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. 19) „De reis," zeide zij. „zou een aangename Afwisseling zijn, als wij een goede boot uit pikten." Mrs. Ingham-Baker dacht een oogen- bhk na. i»W ij zouden op de ..Croonah" kunnen faan- met Luke," merkle zij toen schuch ter op. „Ja-a." En even daarna stond mrs. Ingham-Baker en wenschte haar dochter goeden nacht. Agatha bleef in den lagen stoel voor het zitten. Haar gezicht rustte op haar 'de handen,, en wie kan zeggen wat er at J] 'n haar hoofd omging? Want de ge- achten der jeugd zijn heel vlug. Agatha Ingham-Baker wist. dat zij haar gen leven had te maken, met niets dan domme, hartelijke hulp, die haar moeder 'aar geven kon Zij had ontdekt, dat de ereld niet kan stilstaan om de geslagenen he pen. of om de hand te reiken aan at jvai!enen maar zij altijd tijd heeft om Kruipen en plaats le maken voor hen, \n)TCeS h"hhen ndere meisjes hadden succes gehad. J^rom zij niet? als en als en volgendon morgen aan 't ontbijt nam Ingham Racker een gelegenheid waar kade*1 ^arr'n?t°n te vragen, of zij Malta den patroonsbond. Reeds kwamen rappor ten uit afdeelingen binnen, dat bij verschil lende firma's n>et zal worden gewerkt. In belangrijke plaatsen zijn de kleerma kers Zaterdag a s. ter vergadering opgeroe pen voor het treffen van maatregelen, op dat bij bepaalde werkgevers geen enkel stuk meer zal worden gemaakt NEDERLANDSCHE JAARBEURS. In de algemeene ledenvergadering der Vereeniging tot het houden van Jaarbeur zen in Nederland werd goedkeuring ver leend aan het besluit der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Jaarbeursgebouwen tot uitbreiding van het bestaande Jaarbeurs gebouw en de daarmede samenhangende finaneieele regeling. De data der a s. Najaarsbeurs werden vastgesteld op 4 tot en met 13 September 1928. ONTBINDING VAN DE VEREENIGING VAN BIOSCOOPCOMMISSIES. Naar gemeld wordt, zal in een op het eind van deze maand te houden vergadering van de Vereeniging van Gemeentelijke en Particuliere Bioscoopcommissies in Neder land voorgesteld worden de Vereeniging te ontbinden. PROF. HUGO DE VRIES. Prof. Hugo de Vries, die gisteren 80 jaar is geworden, heeft bij Kon. besluit het grootkruis van de Orde van Oranje Nassau gekregen. In zijn woning te Lunleren ont ving hij zeer veel bloemen, benevens tele grammen uit alle deelen der wereld. Te Amsterdam hebben de hoogleeraren Th. J. Stomps en Th. Weevers gisteren in de groote collegezaal van den Hortus Bota nicus den groolen leermeester herdachL Er was buitengewoon veel belangstelling. De rijksmiddelen hebben in Januari, voor wat de gewone bronnen betreft f 43.509.400 opgebracht of f314.700 minder dan verleden jaar in dezelfde maand. EEN MISDADIGERSBENDE. Drie mannen en een vronw gearresteerd. Eenige weken geleden heeft de politie bij een waterstoker te Rotterdam een huis zoeking gedaan naar aanleiding van een stofzuiger, welke verduisterd was en welke deze waterstoker als delging van een sehuld had overgenomen van den man, die de stofzuiger in huurkoop had. Zoekende naar de stofzuiger vond de politie toen bij den waterstoker inplaat9 van het gezochte een groote hoeveelheid stoffen en een partij bonten. De waterstoker is naar aanleiding van deze vondsj in bewaring gesteld en later in het Huis van Bewaring ingesloten, zegt het „Hbld". Naar aanleiding van deze zaak heeft de Centrale Recherche aldaar Woensdagavond in de woning van een oude bekende van de politie een inval gedaan. Bij het onder zoek in die woning bemerkte men dat het plafond in een bedstede in de gang los was en dat in de ruimte tusschen het pla fond en de binten een groote hoeveelheid goederen verborgen waren. Behalve een groot aantal vulpenhouders en vulpotloo- den, afkomstig van den in begin Septem ber van het vorig jaar bij de fa. Lissauer aan den Schiedamschesingel gepleegde in braak, en verscheidene radio-artikelen, zijn manufacturen gevonden die bij de fa. Vroom l9reesmann aan den Binnenweg gestolen zijn. Ook is er nog gedistilleerd, eau de cologne en een partij gereedschap gevonden, benevens een aantal kostbare voorwerpen uit andere gemeenten afkom stig. Verder zijn nog in beslag genomen een revolver met patronen en een spidometer, welke in de klok verborgen was. Toen de man in zijn woning gearresteerd werd stopte hij zijn vrouw bij het afscheid nemen een aantal beleenbriefjes in de hand. Daarop waren o.m. beleend een naaimachine, een stofzuiger en een aantal gouden en zilveren voorwerpen. „Malta," antwoordde de grijze dame, „Is een soort van „Nursery India". Ik heb meisjes gekend, die op Malta getrouwd zijn, maar ik heb er meer gekend, die genood zaakt waren naar Indië te gaan." „Dat is juist, waar ik bang voor ben," antwoordde mrs. Inhgam-Baker. „Om naar Indië te moeten gaan?" vroeg mrs. Harrington, even van haar brieven op kijkend. „Neen, ik ben bang, dat Malta niet geheel de plaats is, waar men zijn dochter gaarne brengt." „Ik kan mij voorstellen, dat dit afhangt van de plannen, die men met betrekking tut zijn dochter heeft," antwoordde de gast vrouw argeloos." Op dit oogenblik kwam Agatha binnen. Zij zag er frisch en aardig uit in haar kleedje van lichte wollen stof. Zij had iets over zich, dat de menschen op straat naar haar deed omkijken. Al jaren lang had zij dit met voldoening gemerkt. Maar zij begon genoeg te krijgen van de hulde van het plaveisel. Zij, die zich omdraaiden, om haar nog eens te zien, kwamen nooit terug om haar een hart en een fortuin aan te bio- den. Misschien begon zij flauw te vermoe den, wat velen weten namelijk, dat zij, die de bewondering heeft van velen, zelden de liefde bezit van een en. zoo zij die bij toeval krkijgt. zij er nooit de waarde van kent en haar zelden behoudt. „Ik vroeg mrs Harrington juist een en ander over Malta, lieve." riep mrs Ingham- Baker uit ..Het is een mooie plaats, niet waar. Marian?" „Dat geloof ik wel." „En ik heb zulk een behoefte er heen te gaan. Ik weet niet, hoe dat komt," zeide Later heeft de politie naar aanleiding van deze aanhouding nog een tweetal be kende misdadigers gearresteerd. Een huis zoeking in hun woning leverde weinig of geen resultaat op. Gistermiddag is nogrtiaals 'n huiszoeking gedaan in de woning van den waterstoker. Daar werd een groote hoeveelheid gedistil leerd gevonden. De vrouw gaf een adres op waar zij het gedistilleerd zei gekocht te hebben, maar toen bij navraag aan het ge geven adres hiervan niets bleek, is de voor raad in beslag genomen en de vrouw is aangehouden. DOOR DE STOOMTRAM AANGEREDEN. De 20-jarige mej. T. U., wonende Rand weg te Rotterdam is op den Groenen Hil- ledijk aangereden door een stoomtram van de R.T.M. Zij bekwam een hersenschud ding en werd in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. GESTRANDE SCHEPEN. De motorreddingboot, die aldus wordt uit Maassluis gemeld gisteren van Stellen dam is uitgevaren, om assistentie le ver- leenen aan het gestrande Fransche stoom schip. is langszij van het stoomschip geweest. De bemanning wil het scbip niet verlaten. De sleepboot-en Wotan en Waterweg hebben verbinding met het gestrande schip. De sleep boot Iris is in de nabijheid. Het stoomschip zit dwars voor de roode ten nr. 4 Nieuwe Gat, op de Hinderribben, ongeveer in de richting N.-O. Met L. Smit Co.'s Internationale Sleep dienst is contract gesloten, het gestrande stoomschip Fort de Troyon vlot te brengen. Gistermiddag zijn de pogingen daartoe zonder succes gebleven. Het bergingsvaartuig is binnendoor naar de strandingsplaats vertrok ken. Uit Terschelling wordt gemeld, dat de pogingen, welke ook gistermorgen door de Brandaris aangewend werden om de lijken te vinden van de 3 personen, die den ver- ganen Urker botter bemand hebben, vruch teloos zijn gebleven. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Katwijk op Woensdag 22 en Donderdag 23 Febr., telkens van 10 uur 30 voormiddag tot 2 uur 30 namiddag wegens het schieten met geschut. Het strand is onveilig tot het Wassenaar- sche Slag op Vrijdag 24 Februari van 10 Gur voormiddag tot 2 uur 30 namiddag wegens het schieten met mitrailleurs. De aandacht van het publiek wordt ei op gevestigd, dat het strand eerst dan weei toegankelijk zal zijn, wanneer de roode vlag gen, welke de onveiligheid aanduiden, zijn ingenomen. UIT HET RAAM GEVALLEN. Gistermorgen is een 24-jarige vrouw te Amsterdam op de derde verdieping van een perceel in de Weesperstraat, toen zij dekens uitklopte, uit een raam gevallen en op een binnenplaats terecht gekomen. In noogst be- denkel\jken toestand is zij naar het Ned. Israehetisch Ziekenhuis op de Nieuwe Kei zersgracht vervoerd. Nader wordt gemeld, dat de vrouw, zon der tot bewustzijn te zijn gekomen, is over leden. GEVAARLIJKE ROOMTAART. De burgemeester van Workum heeft met de recherche uit Almelo, te Amsterdam en andere plaatsen een onderzoek ingesteld in verband met het zemelen van vergiftigde gebakjes uit Almelo aan den coiffeur Ree kers te Workum. Huiszoekingen, etc. heb ben naar de „Tel." meldt plaats gehad en al heeft men den vermoedlijken dader nog niet kunnen arresteeren, er bestaat alle hoop, dat de misdadiger zijn straf niet zal ontgaan. De heer Reekers is thans ge heel hersteld, hetgeen te danken is aan het feit, dat hij slechts een zeer klein stukje roomtaart heeft gebruikt. Men vermoedt strychnmevergiftiging. mrs. Baker breedsprakig. „Het zou zoo heerlijk zijn weer wat zonneschijn te heb ben na deze grijze luchten, denk je ook niet, lieve?" Agatha huiverde even, toen zij ging zitten. „Het zou wel een genot zijn, je werkelijk weer eens warm te voelen," zei zij. „Als die vrecselijke zeereis er maar niet was." „Ik durf wedden, dat je daar, na de eer ste twee dagen heel veel van zou genieten," merkte mrs. Harrington op. „Vooral als wij een mooie groote boot uitkozen een met twee schoorsteenen!" vulde mrs. Ingham-Baker aan. „Met welke boot zouden wij dan moeten gaan?" „Met die van Luke," opperde mrs. Har- rington, cynisch kortaf Haar toon deed ver moeden. dat zij het spel doorzag en er lag een zweem van vermoeidheid in die, als het ware zei: „Nu zijn wij, waar wij wezen moeten." „Zou het werkelijk een mooie boot zijn?" vroeg twijfelend mrs. Ingham-Baker. „Dat heeft men mij verteld." „Ik verwacht," merkt Agatha achteloos op, dat de «ene boot wel even goed zal zijn als de andere." Als een bliksemstraal uit vriendelijk lachenden hemel wendde mrs. Harrington zich tot haar. „Maar de eene boot wordt niet zoo goed bestuurd al9 de andere, mijn lieve!" Agatha even vinnig en niet minder ervaren in de schermkunst wilde zien niet uit het veld laten slaan en keek mrs Harrington onbevangen recht in het gelaat „U doelt op Luke." zeide zij, „Natuurlijk ben ik overtuigd, dat hij een goed officiei is. Maar toch aarzelt men altijd, waar het STORM OP ZEE. Gistermorgen werd te Volendam een Bun- 9choter botter gezien No. 187, welke met gebroken giek achter een andere Bunschoter botter met moeite in toom gehouden werd. Van Volendam uit werd assistentie verleend door „Volendam 102", schipper C. Kes, welke de Bunschoter binnenbracht. Aan boord van de Bunschoter bevond zich de schipper J. Hofman, welke een klap had ge'had van de gebroken giek, zoodat zijn •been boven de knie verbrijzeld is. BHJ EEN AANVARING GEZONKEN. In de Dordtscke Kil bij Lage Zwaluwe is de motorboot van schipper Gornelisse, uit Bergen op Zoom aangevaren en gezon ken. Man, vrouw en zes kinderen zijn gered. Het vaartuig is gelicht en naar de werf gesleept. BRANDEN. Gistermorgen om half tien sloeg de chauf feur van een auto voor de verhuurinricn- ting Dupree in de Parkstraat te Arnhem den motor aan, teneinde de auto naar den eigenaar te rijden. De benzine in den carburateur geraakte in brand en de wagen stond in een oog wenk in lichte laaie. De chauffeur trachtte nog met een handbluchtoestel de vlammen te dooven, maar hij slaagde daarin niet. Hij waarschuwde dadelijk de brandweer, die met groot materiaal op het terrein kwam, doch niet veel meer kon uitrichten. Ook de andere in de garage gestalde auto's waren in brand geraakt, zoodat het plaatijzeren gebouw, dat met een houten dak is gedekt, één vlammenzee werd. Er viel niets meer te redden. Vijf personen wagens en een vrachtauto, die alle verze kerd, zijn vernield. geldt zijn vrienden te vertrouwen is dat niet zoo?" „Zoo is het," antwoordde mrs. Harring ton, tot haar brieven terugkeerend. HOOFDSTUK XI. Schepen op zee. „En het schijnt wel of het je niets kan schelen." Agatha lachte inwendig, een Iriomfeerend lachje. „Denk je?" antwoordde zij met zijdeling- schen blik van onder haar wimpers. Luke tuurde recht voor zich uit met saamgeknepen lippen. Een gevaarlijk uit ziend man, een mei wien niet viel te spot ten, en welk een vrouw begeeft zich niet gaarne in zulk een gevaar? Zij wandelden samen heen en weer op het breede promenadedek van de „Croonah" en de „Croonah" gleed door de grauwe wa teren van den Atlantischen Oceaan. Agatha had getoond geen aanleg voor ziekte te hebben Zij wandelde naast Luke Fitz Henrv met haar gewonen pittigen stap en zelfbewuste houding. Luke, in uniform, keek zeer ernstig. Zij hadden gesproken over Gibraltar, dat de „Croonah" den volgenden morgen zou aandoen, en Luke had Agatha juist verteld, dat hij niet met haar en mrs. Ingham-Baker aan land zou kunnen gaan. „Denk je?" herhaalde het meisje met een zucht. ,.Ja. het schijnt zoo." „De waarheid is." zeide Agatha, „dat ik innerliik overtuigd hen dat het eigenlijk de moeite niet waard zal zijn." „Wat zal de moeite niet waard zijn?" „Aan land te gaan." „Je wilt dus niet gaan?" vroeg hij met vuur. Te Sicgerswoude is de woning van J. Kooistra geheel een prooi der vlammen geworden. Te Haaksbergen ontstond brand in een boerderij, gelegen in de buurtschap Veld maat. Men slaagde er in het aanwezige vee te redden. De geheele boerderij ging in vlammen op. Verzekering dekt slechts ten deele de schade. Te Bellingwolde is afgebrand de behui zing van Berend Mulder. Het vee werd gered. Alles was verzekerd. DE HOOGE STAND VAN HET WATER. Komt de Maasdijk bij Neder- Asselt in gevaar? De waterstand van de Maas had gister morgen zoo n hoogte bereikt dat de Maasdijk bij Neder-Asselt gevaar liep door te breken. De zwakke plek in den dijk ligt op eenigen afstand stroomafwaarts van de plaats waar dc dijk op Oudejaarsdag 1925 is doorgebro ken. Men is direct met man en macht aan den arbeid gegaan en heeft heel den dag zakken zand op den dijk aangebracht, waar door de dijkgraaf gisteravond tot de con-, clusie kwam dat de toestand niet direct ge vaarlijk meer was. Vannacht werd de dijk bewaakt. Hedenmorgen seint men ons: De burgemeester van Over-Asselt deelde nu hedenmorgen mode, dat de dijken, behalve een zwakke plek bij Neder-Asselt en een te Balgooy, zeer goed zqn. Dank zij de groote activiteit om de dijken te versterken, be staat er geen vrees meer voor doorbraak. De veerdienst tusschen Gennep en Oeffeit is eeheel gestaakt; voor voetgangers is het verkeer langs de spoorbrug opengesteld. „Ik denk het niet," antwoordde zij met neergeslagen oogen. En Luke Fitz Henry was de gelukkigste man aan boord van de „Croonah" Hier was geen misverstand mogelijk Luke, die zich zelf een pessimist wist een man. die voortdurend ongeluk verwachtte voelde, dal het haar bedoeling was aan boord te blijven, omdal hij niet aan land kon gaan. De bel voor het diner klonk en met een vriendelijk knikje verliet Agatha haar met gezel. Aan den morgen van den volgenden dag stoomde de .Croonah" langs de hoogten van Trafalgar. Een huilpnde wind gierde uil het Westen, en over de bergen van Tarifa en ever de sombere uitgestrektheid van Ceuta in het verschiet hingen donkere, dreigende wolken. De zee. opgezweept, vol witte vlek ken en strepen, vloog door de straat, en nu en dan werd hef watervlak verduisterd door snijdende hagelbuien Er was iets ontzag wekkends en geheimzinnigs in het tooneei, iets somber en onheilspellends over de kust lijn van Afrika. Aller oogen waren gevestigd op de Roek, die nu langzaam te voorschijn kwam achter de heuvelen, die Algeciras verbergen. Luke, op wacht op de brug. sfond onbe wegelijk op zijn post. Hij dacht aan Agatha, want het ankeren op Gibraltar was een eenvoudige zaak voor deze matrozen Dui zenderlei kleine voorvallen riep hij terug in zijn herinnering, en plotseling doortrilde een gevoel van warmte zijn hart. hef kond®, strenge harl van een teleurgesteld man Hij herinnerde zirh woorden die zij gezpgd een blik die zij hem gegeven, een vpplhetee- kenend zwijgen, dat zij bewaard had En dit alles vertelde hem een en heizelfde ding« (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9