AGENDA. RECHTZAKEN. KUNST EN LETTEREN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. BUITENLAND. Brandwonden Kloosterbalsem Vrijdag. Stadszaa): Chr. Oratoriumvereen. „Con Amore" uitvoering van ..Samson" 8 u. nam Zomerzorg: Nat. Bloemententoonstelling afd. Oegslgeest der Alg. Ver. v. Bloem bollencultuur, van 10 uur v.m. tot 11 uur nam. Zaterdag. Stadszaal: Carnaval feest „Nut en Ver maakt", nam. halfti^n. Valkenburg; Valkenburg'» Harmo niecorps. 7 uur. De avond.., nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 13 Febr. a.s. tot en met Zondag 19 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer P. du Crolx, Rapenburg 9, telefoon 807. rig gemeubileerde aalon, waar de dames op haar gemak hun keuze kunnen maken. De verbouwing had plaats onder leiding wan den heer R. Ngk, door de firma's Rossdorf, v. d. Laken, De Vries Stevens -en T. van Noort» zeer ten genoege van hun pricipa&L In den foyer van de Stadszaal zou gisteravond een zekere heer Shankara, zich noemende ex lid der politie van den Rijke dag te Berlijn, een „sensationeele voor dracht met lichtbeelden" houden over „Wal is spiritisme, wat helderziendheid en wat telepathie?" Dank zij zijn helderziendheid had de beer Shankara er blijkbaar de lucht van gekregen, dat de belangstelling voor zijn experimenten maar heel matigjes was en dies oordeelde hij het beter weg te blijven. Zoodal het kleine groepje, dal 'sheeren Shankara's komst gisteravond in angstige spanning verbeidde, on\errichlerzake huis waarts moest keeren. Het spreekt van zelf, dat de firma Egger9 aan wie de voorverkoop en plaatsbespre king was opgedragen, in deze niet de minste blaam treft, daar men ook daar van het niet-optreden van den heer Shankara eerst om 6 uur gisteravond vernam. De lezing, welke a.s. Donderdagavond in de groote Stadsgehoorzaal door luilenant •Koppen wordt gehouden, zal worden opge luisterd door de muzikale medewerking van de heeren Bram van der Stap. barilon. J Dikshoorn, violist en Adr. Venderbos, pianist, allen uit Delft. Bram van der Sta-p zal bij deze gelegenheid de volgende liede ren zingen* Richard Coeur de Lion van Gréty, Lievelingskind van Andriessen. Hol land van Arn Spoel. Wohin van Carl Haine. Maigruss van Huber en M'n harl i9 van Holland van Spoel en Oud Wilhelmus. De heer Dikshoorn zal werken uilvoeren van Handel. Beethoven, Svendsen e. a.. De heer Venderbos treedt uitsluitend als ac- compagnateur op. Door den feilen storm is in den afge- ïöopen nacht van het perceel 2de Binnen- vestgracht 8 een gedeelte van het dak weg gewaaid. Hedenmorgen stond aan de Steen- straat een vrachtauto, beladen met leege melkbussen, toen plotseling de wagen ach teruitliep: waarschijnlijk stond de wagen niet op haar remmen en kwam met het achterste gedeelte in de Turfmarkt terecht. De wagen is het eigendom der firma Voets en v. d. Lelie, melkhandelaren te Hazers- woude. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor en vlug werden de leege bussen op het droge gebracht. De firma Ameele, uit Oegstgeest, werd belast met de berging van het voertuig. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 16 Februari be droeg in fotaal 881, tegen 1067 op 17 Fe bruari 1927. HET KIND VAN HAAR DOCHTER GEDOOD. De Arrondissementsrechtbank te Breda heefi gisteren een zekere mej. M., uit Zeven bergen, die op 11 November jj. net kind van haar ongehuwde dochter tijdens de geboorte in een kleedingstuk verstikte, over eenkomstig den eisch tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld. De fabrieksarbeider J. C. van O., die op aandringen van zijn aanstaande schoonmoeder hel kinderlijkje in een schuur had begraven, werd veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van een jaar. DE MISLUKTE OVERVAL BIJ COOMANS TE ROTTERDAM. Voor de Rechtbank te Rotterdam heeft gisteren terecht gestaan de 22-jarige reizi ger B P. M. A. P., gedetineerd en recidi vist. wien ten laste wordt gelegd, dal hij op 8 December ter uitvoering van zijn voornemen om uil de brandkast, staande in de kamer van den kassier van hotel Coornans. te Rotterdam, op de 1ste étage, met het oogmerk van wederrechtelijke toe- eigi*ning weg te nemen geldswaardige be dragen, effecten en wat meer van zijn gading zou zijn. toebehoorende aan de directip van dat hotel en den kassier B. Th P Abels, hel hotel is binnengegaan, de trap naar de 1ste étage opgeloopen is en, op die étage aangekomen, met vluggen pas door de hall is gegaan en vervolgens door een gang waarin de deur zich bevindt, die toegang geeft tot de kamer van den kas sier. Zijn misdrijf zou niet voltooid zijn tengevolge van de van zijn wil onafhanke lijke omstandigheid, dat hij in de gang is betrapt en gearresteerd door den inspecteur van politie J. C de Jong. Verdachte ontkende het plan tot diefstal te hehhen gehad. Het O. M achtte zulks echler bewezen en eischte 3 jaar gevange nisstraf. HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING. Drasdag 21 Febr. geeft de H.O. V. in de Stadsgehoorzaal weer een concert. Solist is de violist Eduard von Zathurèczky, die zal spelen het vioolconcert van Fel. llendeio-- sohn, met orkestbegeleiding. Orkestwerken zijn. Ouverture Meeresstille und Glückliehe Fahrt van Mendelssohn; Ouverture „Die Fledermaus", van Johann Strauss; Wals uit Der Rosenkavalier, van Richard Strauss, en tot slot de beroemde wals van Johann Strauss: „An der schonen blauen Donau". „ZANG ZIJ ONZE LEUS". De Chr. Gem. Zangvereeuiging „Zang zg onze Leus", alhier, directeur de heer A Teljeur, zal Donderdag 8 Maart a.s. een uitvoering geven in de Hoogiandsche Kerk. De opbrengst dezer uitvoering is ten bate van bet „tiurekerkhoekje'1 (Uoinnimsie tot de instandkoming der restauratie van de Mare- kerk). Op deze uitvoering wordt welwillende medewerking verleend door den neer L. Kooien, organist der Hoogl. Kerk (orgel, en mej. Annie M. v. d. Reyden (sopraan), beiden te Leiden. Ais leider zal optreden ds. M. J. Punselie, Herv. predikant alhier. De toegangsprijs is bepaald op f 0.10, waardoor een ieder in staat wordt gesteld deze uitvoering te bezoeken en een waren kui.sta vu ad te hebben en mede om aan het schoone doel een steentje bij te dragen. IJMUIDEN, 17 Februari 1928 TISCRPRIJZEN 20 Tarbot per K.Cr. f2.80—12.60; 6 Griel per kist van 50 K.G. 176f31, 2110 Ton gen per K.G. [2.80[1.80, 6 Groole Schol per kist van 50 K.G. f42131, 9 Middel schol per kist van 50 K.G. f 42r 36, 30 Zelschoi per kist van 50 K.G. 5436, 81 Kleine Schol per kist van 50 K.G. f37— 15. 41 Bol per kist van 50 K.G f 1519. 42 Schar per kist 'van 50 K.G. 218.50, 1 Middel Schelvisch per kisl van 50 K.G. f41, 8 Kleinmiddel Schelvisch per kist van 50 K.G. f41 50—1 14, 32 Kleine Schelvisch per kist van 50 KG. f 41—32. 41 Kabel jauw per kist van 125 K.G. (19114, 4' Wijting per kist van 50 K.G. 19.5017, 7 Koolvisch per stuk (130. Binnengekomen zijn 5 stoomtrawlers en de loggers KW, 38 met f1187 en KW. 147 met f 1398 besomming. BODEGRAVEN. In de Verhoeff-Rollmanzaal hield de Chr. JoDgelingavereeniging „Thimotheus" Woens dag jeen welgeslaagde openbare vergadering. De vereeniging was door de medewer king van een groot deel harer begunstigers in staat gesteld voor haar vergaderlokaal een orgel aan te schaffen en wilde nu in een openbare vergadering dat instrument in gebruik nemen. De heer J. H. d. Viist, organist der Ned. Herv. Kerk, was bereid bevonden om het orgel te bespelen en voerde dan ook op keurige wijze een drietal num mers uit. Overigens was de agenda dezer vergadering aardig afwisselend. De eerw. heer Ph. de Bruin, onlangs geslaagd voor Godsdienstonderwijzer, sprak over „Gods kracht in onze zwakheid"; enkele gedichten werden gegeven, terwijl de heer L. Maas kant sprak over „Aan den zoom van het oerwoud", het bekende boek van den zen- deimg-arts Schweitz. Tenslotte werd een tableau vertoond, ontworpen door den heer v. d. Vring te Woerden, getiteld „M&ranatka". De heer I. Hoogeadoorn, eere-voorzitter der vereeniging, droeg met enkele hartelijke woorden het nieuwe orgel aan de vereeni ging over. De herkeuring van trekhonden en be spanningen cal in deze gemeente plaats vin den op 28 Febr. a.s. Op één na alle bespanningen moeten opnieuw worden ge keurd. Er ontbrak dus nogal iets aan. Woensdagavond werd in een vergade ring in het Beursgebouw besloten tot op lichting van een Sociëteit „Tot ons ge noegen". Voorzitter werd de heer J. M. vac Ëgmond, secretaris de exploitant van het gebouw, de heer G. J. Kuyn. De sociëteit zal Woensdagsavonds verga deren. Het beursgebouw schijnt vooral voor hei, jongere Bodegraven een groote aantrek kelijkheid te zjjn. De handige exploitant heeft al aanstonds gezorgd voor aantrek- kïngspunten. Een goed billard werd aan geschaft en op de bovenzaal ingerbht. billardavonden werden reeds gehouden, terwjjl binnenkort een wedstrijd zal plaats vinden tnsschen den beer Verboom te Nieuwerbrug en den professional Drost. Vooral ook op Zaterdagavonden mag het gebouw zich in een vrjj talrijk publiek verheugen. Talrijke jongelui, die de gewone hotels niet bezoe ken, vinden in deze inrichting, half hotel half zakenhuis, een vereenigingspunt, BOSKOOP. Op de a.s. Gentsche Floraliën zal Bos koop met verschillende flinke inzendingen zoowel op het gebied van bloemen- als heestercuUuur, vertegenwoordigd zijn. Naar wij vernemen, zijn er ook plannen in voorbereiding voor een groote tentoon stelling hier ter plaatse. Omtrent den tjjd, waarm deze zal worden gehouden, is echter nog niets definitiefs bekend. KOUDEKERK. „Nederland en Oranje", De Anti-Revol. Kiesvereniging „Neder land en O-anje" hipld haar vierde en laat ste ledenv rgadering in dit winterseizoen Nadat dp vergadering op dp gewone wijz* geopend werd door den voorzitter den heer N. P Slegtenhorst gaf deze een inleiding over het onderwerp: „Het geneesmiddel erger dan de kwaal" Gewezen werd op de onderscheidene partijen in den lande, welke voor algeheele ontwapening zijn. velen daarbij zich beroepend op tal van teksten der H. Schrift Aangetoond werd de bedoe ling van verschillende partijen, met het droeve einde voor land en volk. Op grond der H Schrift en van onze schoone lands- historie is hel noodig leger en vloot te be houden ten einde in nood de grenzen te be waken voor mogelijke indringers zoo noodig onze verworven vrijheid en bezittingen te veTdedigen en aan onze verplichtingen tegen over den Volkerenbond te voldoen. Breedvoerige besprekingen volgden op deze inleiding. Nadat de Voorzitter dank had gebracht aan de leden voor het getrouw bezoek nan de gehouden vergaderingen ook in dit win terseizoen werd hei samenzijn geëindigd met dankzegging door den heer J. Batelaan. Burgerlijke Stand. Geboren: Tine Maartje, d. van J. Lang- hout en A. W de Jong Cornelia, z. van C. Verbree en L. Spek Bijwijze van proef hebben we in deze gemeente, een derde postbestelling, en wel des namiddags ongeveer half zes. Voorzeker een groote verbetering, welke naar wij hopen bestendigd zal blijven. LEIMUIDEN. Het fanfarecorps „Symphonie" zal Maandagavond in de groole zaal van J. Snee'boer de laatste uitvoering in dit sei zoen geven. RIJNZATERWOUDE. Door den geweldigen Zuid westerstorm van Donderdagmiddag werd het water van het Braassemermeer alhier zoodanig opge zweept. dat het het land van den heer J. van Iperen alhier dat buitendijksch gelegen is en alleen door 'n kade beschermd wordt, geheel overstroomde. De raad dezer gemeente vergadert Maandag a.s. des nam. te half acht uur. VOORHOUT. Bloemententoonstelling. Evenals het vorig jaar zal ook dit jaar, en wel op Zaterdag 18 en Zondag 19 Febr. as in het patronaatsgebouw alhier een groote bloemententoonstelling worden ge houden. Liefhebbers van bloemen kunnen hier hun hart ophalen, want de ttentoonstel- 'ing belooft veel. Burgerlijke Stand. Geboren: Leonardus Petrus, z. van P. van der Geer en A M. Romijn Petrus Hendri- cus, z. van H. Bakker en M A. Dekker Jan Cornelis. z. van C Colijn en A. M. Zuilhoff Wilhelmus Hendricus. z. van P. A. Turenhout en M. A. Cornelisse. Overleden- Maria van der Geer. weduwe van A. Diemei, 84 j. Gerardus Hemricu9 Fennis. 25 j. Getrouwd: P. L. van Bchemen 24 j. en J. J. Angevaare.-25'j. -J. W. Ruigrok, 27 j. en C. C. M. v. Emmerik. 27 J. VOORSCHOTEN. Onze vroegere plaatsgenoot, de eerw. broeder Crisloforus Oorschot, van de orde van St. Dominicus is overgeplaatst van Utrecht naar Freiburg (Zwitserland). Gisteren werden in Hotel Deurloo ten overstaan van de notarissen D. Eerdmann te '9-Gravenhage en W. H Hoogenslraaten te Voorschoten in het openbaar verkocht: Zeven huizen met vóór- en achtertuinen en schuurtjes aan de Wijngaardenlaan No. 23, 27 29 31. 33. 35. en 37 voor de som van f43.900. Kooper de N V Scheepvaartmaat schappij Frederika, den Haag. De twee woonhuizen Wijngaarden laan 9 en 15 wer den opgehouden. WARMOND. Uitvoerinq „Wannond's Fanfare". Donderdagavond heeft de Muziekvereen. „Warmond'9 Fanfare" in Hotel ..Stad Rome" een uitvoering gegeven, welke tot een suc ces is geworden. Onder leiding van directeur Bolderdijk, welke op de hem eigen goede wijze de teu gels van Warmond's Fanfare leidt, zoodat, in het korte tijdperk vanaf de oprichting, nu reeds in de afd. uitmuntendheid kan worden uitgekomen, werden de nummers ten gehooren gebracht. Na de pauze, kwam de afd. TooneeJ voor 't voetlicht. Opgevoerd werd het vroolijk blijspel in 3 bedrijven ..Gebroeders Kalkoen" een stuk vol van lachwekkende verwikke lingen. zoodat de lachsalvo's niet van de lucht waren. De ..gebroeders Kalkoen" resp. J. de Wilde en G. Roest, hebben hun zware rollen heel goed uitgebeeld evenals mej Jaantje Roe9t als de winkeljuffrouw-boek houdster. Toen de Voorzitter den heer J. Bergman. na afloop dankte voor het gebodene. was hij zeer zeker de tolk van alle aanwezigen. WASSENAAR. Ds. F. A. v. d. Heijden, predikant bij de Geref kerk alhier, is voornemens om Zondag 26 Fe'br. a.s. afscheid te nemen van zijn gemeente wegens bekomen eervol emeritaat. In de Schoolstraat sloeg een paard van den tuinder B gespannen voor een dissel - wagen op hol Het beest rende met den hevig slingerende wagen achter zich de straal uit doch kwam tot staan, wijl de wagen met een paal in botsing kwam. Met eenige schade aan don wagen liep het ongeval goed af. Bij het achteruitrijden geraakten een paard en wagen van der. sleeper V. in de Haven. Het paard werd over de wagen ge trokken en kwam daardoor midden in d« havenkom terecht Het gelukte evenwel vrii spoedig dp strenge door le snijden waarna hel beest zich weder vrij kon bewegen Aan gezien het onmogelijk bleek het beest legei den hoogen walkani op te trekkpn were het de havenkom uitgedreven en bij dt graanmab-rij 0p hc-t droge gebracht. Dc wagen w«d later opgehaald DE ALGEMEENE TOESTAND. De ontwapeningsvoorbereiding. De voorbereidende ontwapeningscommis sie is door haar voorzitter, jhr. Loudon, tegen 15 Maart bijeen geroepen, zooals door de commissie zelf in de laatste zitting in December bepaald is. In tegenslelling met die laatste zitting van December, welke vrijwel uitsluitend formeel was. zal de Maarlzilling de voorbe reiding der ontwapeningsconferentie weer serieus ter hand nemen en verder gaan. waar de commissie in haar Aprilzilting de zaken gelaten heeft. Al9 punt 1 staan op de agenda de resul taten der commissie voor arbitrage en vei ligheid, welke Maandag a.s. bijeen komt, omdat de onlwapeningscommissie geacht wordt haar werkzaamheden op de resul taten van de andere commissies te basee ren om zoodoende over de moeilijkheden, gebleken in de Aprilzitting van vorig jaar. heen le komen. Als punt 2 slaat nog een bijzonderheid op de agenda, namelijk het onderzoek naar de radikale Russische voor stellen, in de Decemberzitling ingediend. DUTTSCHLAND. De politiek in de crisis Weer een veemmoord De Franschen arresteeren een commissaris van politie. - De onderhandelingen over een arbeïds- program zijn gisteren voortgezet, maar tot eenig resultaat is men niet gekomen. In tegendeel, er is alle kans, dat de bespre kingen zullen mislukken. De Duitsch-nationalen hebben namelijk plotseling den eisch gesteld, dat het in de supplementaire begrooting uitgetrokken be. drag voor steun aan den noodlijdenden landbouw aanmerkelijk verhoogd zal woe den, wat natuurlijk een verkiezingsmaat regel is. Dat is voor het Centrum aanlei ding geweest tot het stellen van den eisch, dat alvorens men zooveel aan de boeren geeft, eerst eens gedacht moet worden aan de lotsverbetering van de gepensionneer den en andere sociale rentetrekkers. Klaar blijkelijk hoopt het Centrum met dezen sociaal-politieken eisch een goeden indruk te® maken op de katholieke arbeiders, die zich immers bij monde van Stegerwald en Imbuseh den laatsten tijd 700 bitter had den beklaagd over de sociaal-politieke in activiteit van de Centrumsleiders. In dezen edelen wedstrijd om de stem des kiezers wilde natuurlijk de Duitsche Volkspartij ook niet achterblijven. Zij eischte ten 8lotté steunmaatregelen voor de door den oorlog verarmde kleine renteniers. Verwezenlijking van al deze eischen is natuurlijk onmogelijk en dus Voor heden zijn langdurige onderhande lingen, fractievergaderingen, enz. vastge steld Wanneer deze onderhandelingen mis lukken, denkt men dat de nieuwe verkie zingen in elk gevaJ op 25 Maart zullen gehouden worden. De communisten hebben reeds een vóór. stel ingediend tot directe ontbinding van den Rijksdag. Dezer dagen is te Greifenhagen in Pom- meren een lijk ontdekt dat thans is her kend de verslagene blijkt te zijn de sol daat Schmidt, geboortig uit Stettin, die sinds 1918 bij de weermacht diende en lid is geweest van de organisatie-Rossbach. Te Bremen is de vermoedelijke dader van den veemgerichtsmoord aangehouden. Het is een soldaat uit dezelfde compagnie als Schmidt en hij wa3 reeds op weg naar Hongarije, doch wilde eerst een afscheids bezoek bij zijn ouders te Bremen brengen, waar hij gearresteerd kon worden. In Bad Neuenahr werd door de Fransche politie een Duitsch commissaris van politie Stejnebach gearresteerd en naar het huis van bewaring in Mainz overgebracht, dat onder de bezettingsoverheid staat. Volgens ae ,.Voss. Ztg." zou Steine- bach in het proces wegens landverraad tegen den Franschman Cremer een valsche verklaring hebben afgelegd. FRANKRIJK. In tijd van oorlog. Bij de voortgezette behandeling van het wetsontwerp tot organisatie des lands in tijd van oorlog, heeft de Senaat na dat verschillende sprekers het woord had den gevoerd het denkbeeld, ook de vrouwen daarbij te requireeren, verworpen. Ook werd bepaald dat in zulk een tijd de plicht van een parlementslid in het parle ment, en niet elders, ligt. ENGELAND. Herdenking van lord Oxiord in Hooger- en Lagerhuis Tegen de doodstraf. In beide Huizen van het parlement Is gisteren Lord Oxford's nagedachtenis geëerd doordat de zitting verdaagd werd na de lofreden der voornaamste sprekers. Id het Hoogerhuis herinnerde Lord Haldane. na enkele officieele woorden van lord Salis bury namens de regeering. aan Asquith's afschrik van den oorlog en aan zijn kalmfe toen spreker en Lord Grey het kabinet van den toenmaligen eersten minister betraden en van hem vernamen dat de oorlog on vermijdelijk was geworden, tenzij voorlaan trouwbreuk de betrekkingen zou beheer- schen. Lord Grey zeide, dat de overledene, de vorige spreker en hijzelf alle drie als jonge leden ip, 1886 in het Lagerhuis hun intrede hadden gedaan en hoe een onverhreekbare vriendschap hen sindsd rn verbonden had Na Asquith's eerste redevoering was al ge bleken. dat hier nief alleen een jong en kundig advocaat aan het woord was ge weest. maar een toekomstig leider wal hij tan ook gi worden was De aartsbisschop van Canterbury zeide. dat hij nu zeven Fngelsche premiers gekend had sinds zijn lidmaatschap van het Hoogerhuis en tot RECLAME. zijn pijnlijk en duren lang omdat de huid vernield Is. Akker'sKloosterbalsemcrop verdrijft dadelijk de pijn. doet de blareD verdwijnen en ge houdt geen ütteekens. 1 „Geen goud zoo goed" 3052 geen van hen was hij zoo vol vertrouwej gegaan om oplossing eener moeilijke zaak als tot Asquith. In het Lagerhuis wees Baldwin, de eersl* minister er op. dat Asquith een der groot, ste parlementaire figuren, van de vorige openbare leven en het land* geweest. Asquith was een man van de klassieke school. Zijn redevoeringen waren een model van stijl. Zijn argumenten waren zorgvul* dig en logisch beredeneerd en zijn onkreuk baarheid werd door een ieder erkend Sleedt was hij loyaal zoowel tegenover degenen die'hij diende als tegenover degenen, die hem dienden Hij kende en hij dachl aan geen kwaad. Hij was altijd bereid om aan anderen de eer te laten en zelf de ver wijten, die anderen toekwamen, op fijn schouders te nemen. Gedurende zijn ge* heele leven is hij een sieraad voor hel openbare leven an het land geweest. Ramsay Mac Donald, de leider der ar* heidersparlij, sloot zich bij de woorden van den eersten minister aan. Lord Oxford ij een partijleider geweest, die ook in moei- lijke oogenblikken nooit van oneerlijke wapenen gebruik heeft gemaakt. Door zijn dood is een schakel' weggenomen, welke de tegenwoordige generatie aan het verleden* bond. Lord Oxford was een gentleman en een man vSn de wereld, die met een zeker stoicisme op de eerbewijzen van'de werelt neerzag. Llovd George trees er Op. dat hoewel lord Oxford gedurende de laatste drie jaren lid van het Hoogerhuis is geweest, hij in de geschiedenis vooral als Asquith hekend zal zijn Hij was vooral een man van het Lagerhuis Algemeen "wordt erkend, dal ift het Lagerhuis nooit een hetere redenaar of debater dan Asquith is geweest. Asquith Ij een historische figuur en neemt in de ?e* schiedenis van Engeland zijn plaats mei gronfe eer in. Het is nu vastgesteld dat Lord Oxford té Sutton Courtney bij Oxford hégraven za! worden op het gemeentekerkhof aldaar. Vooraf zal Maandagmiddag 12 uur in it Allerheiligen Kerk een korte rouwdieH voor genoodigden gehouden worden Dj officieele rouwdienst in de Wesfmindef abdii fe Londen is op Dinsdag 12 uur vast gesteld De titel van dep overledene gaat. volg» een bericht uit Londen, over op AsquifKi 12-jarigen kleinzoon, wiens vader Raymnni Asquith. de oudste zoon van den overleden staatsman, in het begin van den oorlof sneuvelde. Het Labourlid kapitein Kenworthy heeft een initiatief-ontwerp ingediend tot af* schaffing der doodstraf. LITHAUEN. Amnestie Interview mei Woldemaraa. Naar aanleiding van de onafhankelijk- heid9feesten in Lithauen heeft president Smetona een uitgebreide amnestie verleend. Alleen reeds in het Memelgehied is, vol gens de „Memeier Dampfboot" aan meef dan 300 personen de straf kwijtgescholden. In geheel Lithauen zullen ongeveer duizend personen van de amnestie profiteered De premier Woldemara9 heeft eenige verklaringen afgelegd omtrent de be< trekkingen tusschen Polen en Lithauen. Woldemaras zeide pessimistisch gezind te zijn omtrent het resultaat van de onderhandelingen met Polen Hij zeide niet te gelooven aan de oprechtheid van den wensch van Polen de onderhandelingen mst Lithauen op voet van gelijkheid te voeren. Hij wees er op. dat Polen in het handels verdrag met Esthland de z.g. „Lithausche clausule" heeft ingevoerd Op grond van deze clausule behoudl Polen zich het recht voor Lithauen verder gaande begunstigingen toe te staan, dan aan de andere Baltische 9taten. Daarom, zeide Woldemaras. ver denk ik Polen ervan. Lithauen economisch, cultureel en tenslotte ook politiek in t3 lijven. Een dergelijke clausule wil Po'efl ook in zijn handelsverdrag met Esthland op nemen Lithauen staal tegenover deze bij zondere clausules afwijzend Wij wijzen dergelijke bijzondere gunstige bepalingen met beslistheid af In dit verband wees Wol demaras op de bepaling inzake de tolunie ij het verdrag tusschen Lithauen en Italië Bij het sluiten van dit verdrag heeft Lithauen eenzelfde standpunt ingenomen als thans tegenover Polen. Met betrekking tot de Lithausch-Poolscne onderhandelingen verklaarde Woldemaras, dat Lithauen het besluit van den Baad vin den Volkenhond zal uitvoeren, en de oii kT- handelingen met Polen zal openen, zoodtf Polen zakelijke voorstellen zal hebben daan Met betrekking tot den buitenland- schen toestand van Lithauen liet Woldeutf' ras zich als volgt uit: „Zoolang de betrekkingen tusscbefl Duitschland en Lithauen even goed blij""® als lot nu toe en dit zal waarschijnlijk nog langen tijd het geval zijn, i9 LithaueD nair twee kanten verzekerd." Hel tot stand komen van een verbond tus schen de drie Raltisrhe Staien Eslhlandi Lethland en Lithauen, achtte Woldemaras voorloopig niet mogelijk Esthland zielzi™ voornamelijk van den kant van Rusland be dreigd en streeft er daamm naar bii P°leD steun te zoeken. Lithauen bedreigt hel voor*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2