AGENDA. Oe oorzaak van algemeene zwakte. TELEGRAMMEN. L0NDENSCHE BRIEVEN. Vrijdag. L'UnionUitvoeriDg muziekvereeniging N.Z.H.T.M. 8 uur nam. Stadszaal (groote zaal): Abonnements concert de Koos. Piano-recital Jan Swetcr- lin. 8 uur nam. Zaterdag. StadsgehoorzaalSoirée-Dansante Gymn. Yer. „Nieuw Brünhilde." Vrfie Evang. Gem. (Middelsteg^acht 3): Bidstond. 9 uur. Zomerzorg: Orpheus. 8 uur. Dagelijks. „Casino-bioscoop". Hoogewoerd: Voor stellingen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot uur kinder- en familie-matinée. nCity-theater" Haarlemraerstr.: Bioscoop voorstellingen te 8 uur. 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxor-theater". Stationsweg: Bioscoop- en Variélé voorstellingen Dagelijks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Trianon-Theater". Breestraat: Bioscoop- en Variété voorstellingen Dagelijks te 8 uur Den Haag (Trianon-theater)lede ren avond 8.15 uur en Zondagmiddag 2.30 uur: Randa Bagoes. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 6 Febr. a.s. tot en met Zondag 12 Febr. waargenomen door de apotheek van den heer: C. B. Duyster, Nieuwe Rijn 18, Telef. 523. dat hij het geld in mducstriecle onderne mingen wilde beleggen en het voor de leve ring van levenemiddelen wilde gebruiken. Dat voorwendsel heeft er veel toe bijgedra gen tot de leenrng te bewegen. De levering van levensmiddelen in 1024, die over de Amexima te Amsterdam en Hamburg heeft geloopen, stond in geen redelijke verhou ding tot de door de Staatsbank daarvoor bestemde bedragen» Barmat betaalde de Staatsbank 1824 pCt. interest, teTwijl hij van hen, wien hij het geld weer uitleende, tot 126 pCt., vor derde. Barmat heeft ziah bovendien als een zeer rijk man voorgedaan. Hij zou vooral groot aandeelhouder zijn geweest van de Ween- lsche Merkurbank, maar bij onderzoek is gebleken, dat hij maar 1/54 van het aan- decleukapitaal dier bank in bezit had. FRANKRIJK. Overwinning van Poincarö. De Kamer heeft met 370 tegen 120 stem men geweigerd den voorrang te verleenen aan een motie van Auriol, naar aanleiding van welke Poincaré de kwestie van ver trouwen had gesteld. Poincaré aanvaardde een motie-Movel, welke zegt, dat de Ka mer, overtuigd van de noodzakelijkheid ora zonder aarzeling de politiek van muntsa- neering en financieel herstel voort te zet ten, overwegende dat de eerste plicht than9 is om het evenwicht der begrooling te handhaven en trapsgewijze de openbare schuld te delgen, vertrouwen in de regee ring stelt, ENGELAND. Labour-amendement Ge denkteken van Haig. In het Lagerhuis diende Arthur Hender son het officieele amendement van de ar beiderspartij op het Adres van Antwoord op de Troonrede in. In dit amendement wordt betreurd dat deze Troonrede met geen woord rept van maatregelen om de werkeloosheid te bestrijden, speciaal in de mijnindustrie en de andere hoofdindustrieën De toestand in de mijnindustrie, zeide Henderson, i9 zonder weerga. Eén vijfde der werkloozen zijn mijnwerkers. De aan vaarding van de 8-uurwet heeft 100.000 mijnwerkers tot werkeloosheid veroordeeld. Het is de plicht der regeering deze wet on middellijk af te schaffen. Zoolang dit niet gebeurd is, kan men onmogelijk voortgang maken met het herstel van goede betrek kingen tusschen mijnwerkers en werkge vers, aldus deze Labourleider. Maandag zal over het amendement wor den gestemd, dat natuurlijk verworpen wordt. Neville Chamberlain, minister van open bare gezondheid, antwoordde namens de regeering en zeide dat do werkloosheid een onvermijdelijk gevxdg van den oorlog is, doch verergerd werd door omstandigheden, welke buiten het bereik der regeering lig gen. De Langdurige verlamming der kolen- industrie hoeft nog niet opgehouden haar schadelijken invloed op de overige indu strieën to oefenen. Met betrekking tot de conventie van Washington inzake den achturendag zeide Ghambeirktin dat indien de regeering er zeker van zou kunnen zijn, dat de ratifica tie der conventie in andere landen zou lei den tot dezelfde voorwaarden als die welke de Britsche industrieelen in acht moeten nemen, dit een reden tot ratificatie zou zijn. Het Lagerhuis heeft met algemeene stem men de resolutie aangenomen lot oprich ting van een gedenkteeken voor maarschalk Haig, dat door de natie bekostigd zal wor den. LETLAND. Besprekingen mei Estland. De bladen deelen mede, dat de Eslland- sche minister van Buitenlandsche Zaken, Rebane, einde van de volgende week een bezoek zal brengen aan den Lellandschen minister van Builenlandsche Zaken, Balo- dis, teneinde met hem besprekingen te hou den. Tegelijkertijd zullen de leden van de per manente Estlandsche delegatie voor het tol stand brengen van een tol-unie te Riga aan komen. Men stelt zich daar van deze onder handelingen veel voor en hoopt, dat de voorarbeid voor een tol-unie tusschen Let land en Eslland. die na het sluiten van he! Russisch-Letlandsch handelsverdrag was stopgezet, weer op gang zal komen. VEREENIGDE STATEN. Pe Teapot Dome-affaire. Een manoeuvre van Smith? John D. Rockefeller Jr. is opgeroepeD om morgen voor de Senaatscommissie te verschijnen, die een onderzoek instelt naar do Tea-pot Dom«e-affaire. De Schitterende financieel© voorspoed van de Ver. Staten en van het Amerikaan- Eche volk is niet homogeen. Wel rendee- ren de meeste ondernemingen goed, zijn de loonen hoog, gaan de zaken voorspoe dig en is er groote bedrijvigheid op allerlei gebied; maar ook de werkloosheid is zeer aanzienlijk. Er schijnen daarover op het oogenblik geen nauwkeurige officieele sta tistieken le bestaan, maar volgens een ruwe schatting zouden er op het oogenblik in de Ver. Staten 3.000.000 a 4.000.000 werk loozen ziin, d.w.z. 9 k 10 pCt. van het totale aantal arbeiders. In het bijzonder doen de gevolgen der werkloosheid zich gevoelen in New-York (stad) maar ook in den staat New-York. De gouverneur van New-York, Smith, wil het euvel bestrijden. Hii zal eerst een nauwkeurig onderzoek instellen naar den omvang van de werkloosheid en dan een programma van openbare werken opstellen. Gouverneur Smith weet trouwens, dat het vraagstuk ook nationaal zal worden beschouwd en nationaal zal worden aange pakt. Dit leidt er toe dat de argwanende spraakmakende gemeente, in de belangstel, ling ran Smith voor het werkloozen vraag stuk een politieke verkiezingsmanoeuvre ziet, die daD beoogt de bewering van de Republikeinsche partij te ontzenuwen, dat die partij aan het Amerikaansc-he volk wer kelijk welvaart had geschonken. gevolge van ongelukkige speculaties in aandeelen van de Friedr. Krupp A.G. Bern- dorf's de deposito's van zijn cliënten aan tastte en effecten verduisterd zou hebben tot een bedrag van ca. 7 millioen schelling. De Vereeniging van Oostenrijksche Banken en Bankiers kwam bijeen om maatregelen te beramen om de Beurs van Weenen te gen de gevolgen van deze katastrofale in eenstorting te beschermen. BRANDSTICHTING IN EEN FABRIEK. In de voorstad van Riga, Lenka, werd een groote katoenspinnerij, waar 500 ar beiders te werk gesteld waren, door brand verwoest. De schade bedraagt meer dan één millioen lei. De politie arresteerde een 29-jarige arbeider, die bekende den brand gesticht te hebben om zich te wreken over zijn ontslag. ORKAAN IN CALIFORNIë. Een geweldige orkaan heeft boven Cali- fornië gewoed. Het dak van het observa torium van Mount Lowe bij Passadena is weggewaaid. Verscheidene gebouwen zijn verwoest. OPZIENBARENDE JUWEELENDIEFSTAL. Terwijl de echtgenoot© van den Italiaan- schen senator Sylvestri met haar man een wedstrijd in het ski-loopen bijwoonde, nam ha-ar kamerdienaar de gelegenheöd te baat, om alle sieraden der senators vrouw te ste len. Daaronder bevond zich een parelsnoer, dat alleen een waarde had 1 van millioen lire. „SIAMEESCHE TWEELINGEN GEOPEREERD. Nabij Marseille (staat Illinois V. St.) werden op 1 Februari j.L een tweetal meis jes geboren, die aan elkaar gegroeid waren Dezer dagen nu werden de twee kinderen in een nabijgelegen ziekenhuis door een operatie gescheiden. Aan het emde dezer kunstbewerking was één der twee kinderen dood. doch het andere werd, nadat men het gedurende acht uren zuurstof had toe gediend, weer bijgebracht en kon spoedig aan de moeder worden teruggegeven. afstanden hebben tafeltjes; er is een keuken in en een buffet, alles wel voor zien van levensmiddelen en dranken. De inrichting van het interieur doet het oog aangenaam aan, is zoo weelderig uitge voerd, dat men wel van salon-op-wielen kan spreken Al dit gerief verschaffen de molortransport-ondernemingen goed- kooper dan de treinen het kunnen doen. Het gevolg is geweest dat vooral die motor diensten tusschen verschillende plaatsen tusschen Londen en de Zuidelijke zeeplaat sen bijv. een groot aantal reizigers aan de spoorwegen hebben onttrokken. Ookgoederenvervoer kan vaak prac- tischer en doeltreffender plaats hebben door middel van motorvrachtwagens. Het groote voordeel van den motorwagen is dat laden en lossen tot het minimum van twee be wegingen is beperkt. Goederen per trein verzonden eischen minstens twee maal la den en lossen, door de noodzakelijkheid van overladen. Deze omstandigheid ver hoogt het gevaar voor schade en verlies dat du9 grooter is wanneer goederen per trein worden vervoerd dan wanneer zij per motorwagen worden vervoerd. Zulke over wegingen bij de belanghebbenden hebben er toe geleid dat ook het goederenvervoer der spoorwegen is afgenomen en voor een niet gering deel is overgenomen door den motor. De motorindustrie, bezield met jeug dige voortvarendheid en vindingrijkheid, vindt steeds beter wagentype voor ver voer van menschen en goederen. De mo torlorrie brengt vrachten naar de meest afgelegen oorden, ongeacht den toestand van den weg en terreinen. De moderne zeswielige wagens zijn zoodanig gebouwd, dat zij zacht en zonder hevige schokken het ruwste terrein overtrekken zoodat zelfs fragielewaar gerust aan zulke vervoermid delen kan worden toevertrouwd. Dit zijn allemaal groote voordeelen die de spoor wegen niet of in dezelfde mate kunnen verschaffen. Geen wonder dan, dat zij met groote ongerustheid hier in Engeland de ontwik keling van het motorverkeer volgen en op middelen zinnen de concurrentie het hoofd te bieden. Op verschillende manieren trachten zij weer meer reizigers en goede ren aan zich te trekken. Onlang9 hebben zij voordeelige bepalingen gemaakt voor het vervoer van.... automobielen op hun treinen, natuurlijk ten behoeve van auto mobilisten, die in afgelegen gebied willen toeren en dat gebied per trein met hun wagens willen bereiken. De nieuwe spoor- wegbepalingen voor dit doel zijn nu zoo voordeelig, dat een automobilist goedkooper zijn auto op den trein kan zetten dan er mee naar het gewenschte gebied te rijden. Op deze wijze brengt de spoorweg, den strijd rechtstreeks in het kamp der vijan den en maakt hij klanten van de automo bilisten. Ook het nadeel van overlading bij het goederentransport hebben eenige spoorwegmaatschappijen reeds ten deele overwonnen. Zij hebben nieuwe typen goederenwagens laten gouwen, zoodanig geconstrueerd dat de bak öf het bovenstuk in zijn geheel van de spoorwegwielen kan worden gelicht en op een chasis voor weg vervoer kan worden geplaatst. Op die wijze kan ook de spoorweg nu goederen verzenden van het pakhuis of van de fa brieken naar de deur van den besteller. In Amerika waar de concurrente tus schen „rail and road" niet zoo hevig kan zijn als hier, omdat de afstanden in de groote republiek zoo enorm zijn en de wegen op die groote afstanden niet zoo goed, hebben de spoorwegen bovendien de motor-concurrentie, voor zoo ver ze reizi gers betreft zoo goed als onschadelijk kun nen maken, daar zij zelf motortransport diensten hebben georganiseerd, vooral over korte afstanden en met het doel de men schen geriefelijk naar de spoorwegstations te brengen. De Engelsche spoorwegen heb ben dit tot nu toe niet kunnen doen om dat hun diensten wettelijk zijn geregeld en vervoerdiensten op de openbare w^gen geen deel uitmaken van hun functies. Maar binnenkort kan men na de schermutselingen den eersten grooten aanval van de zijde der spoorwegen op de wegentransport-firma's tegemoet zien. De spoorwegmaatschappijen gaan aan het Parlement vragen, wanneer dat straks bijeenkomt, haar onbeperkte vrijheid te geven goederen en reizigers langs den openbaren weg te vervoeren. Natuurlijk kan men verwachten, dat de onderne mingen van motortransport zich krachtig tegen zoodanige vergunningen op billijke en steekhoudende gronden verdedigen. De spoorwegen vertegenwoordigen eenige hon- denrden millioenen pond sterling, door on dernemende burgers gesloken in een stel sel van spoorwegen dat door zijn voor treffelijkheid en doeltreffendheid in het verleden onschatbare diensten heeft be wezen aan de Engelsche samenleving en hard heeft geholpen aan de opkomst van de nijverheid, die het land heeft gemaakt tot wat het is. Indien de tijd is gekomen dat dit vervoerstelsel moet worden aan gevuld met druk bedrijfsvervoer langs den openbaren weg, dan behoort dat in han den te komen van de spoorwegen. Zij vin den het niet billijk dat een nieuw trans- porlstelsel, mogelijk gemaakt door de uit vinding van den motor, zich ten koste van het oude blijft ontwikkelen; niet billijk onder dit nieuwe stelsel geen cent heeft behoeven uit le geven voor zijn banen, terwijl do spoorwegen eiken meter van hun netwerk hebben moeten aanleggen en bekostigen; niet billijk omdat de motor wagens luchthartig over wegen snellen, aan welker aanleg de motorfirma's een luttel bedrag bijdragen voor onderhoud er van. De spoorwegdirecties zeggen verder dat zij waar.de motortransportfirma's uit zijn op doodende concurrentie in staat zouden zijn een stelsel van wegtransport le ontwikkelen dat het stelsel van spoor wegtransport aanvult (op de wijze als in Amerika dus) en dat aan alle eischen door het publiek te stellen zou voldoen. De motortransport-ondernemingen zeggen van haar kant dat de spoorwegen ouder- RECLAME. Ondervoeding van het lichaam. Dr. Arbuthnot Lane, de schrijver vandj uitstekende artikelen over „Dieet" id d, „Daily Mail", schreef onlangs een artikel, waarin hij allereerst herinnerde aan de uil. spraak van den beroemden professor R. H. A. Plimmer: „Gezondheid is oneindig meer afhankelijk van een juiste voeding dan van eenigen anderen hygiênischen factor" En hij verklaart dan nader, „dat chronischs zwakte de grootste vloek dér beschaving voor een overgroot deel zoo gemakkelijk voorkomen kan worden, omdat zij in verre weg de meeste gevallen geweten moet wor. den aan gebruik van ondoelmatig voedsel." Onze voedingswijze deugt slechts ten halvel En de tekortkomingen van het dage. lijksch diëet wreken zich in een verzwak king van het lichaam. Nu eens uit zich deze als zenuwzwakte of bloedarmoede; dan weer als algemeene zwakte, oververmoeidheid ol storing in de werking der spijsverteringsor ganen, enz. Altijd echter hebben wij te ma ken met ondervoeding van het bloed mei de eigenlijke bouw- en herstelstoffen van het lichaam: eiwit en phosphor. Hoe kan men anders en waarop 'f vooral aankomt beter, doeltreffender dan met de gewone voeding het lichaam voor- zien van de bouwstoffen eiwit en phos phorus? Het antwoord is; met een preparaat, dat zoowel den phosphor als het eiwit bevat in den voor het lichaam passenden vorm, licht verteerbaar en voor gebruik door zenuwen, bloed en spieren onmiddellijk gereed. Maar dan is Sanatogen ook van onschat bare waarde. Dit krachtvoedsel immers be vat eiwit en phosphor in een zoodanigen vorm, dat het een natuurlijk en als zooda nig een onvervangbaar versterkingsmiddel is van bloed, spier- en zenuwweefsels. 2565 wetsch zijn, ondoellreffend en te dunr. Indien dat niet het geval was zouden de ondernemingen voor wegtransport niet in staat zijn geweest zooveel vervoer aan da spoorwegen te onttrekken. De motormen- scben waarschuwen dat de spoorwegen in dien zij op den openbaren weg mogen gaan coucurreeren. gauw aan alle concurrenlia en einde zullen maken, waartoe zii in staat zijn, omdat zij, in het onbestreden bezit van het vervoer over groote afstanden zich "aanvankelijk zouden kunnen veroorloven op den dienst met motors te verliezen. Dit zijn ongeveer de wederzijdsche ar gumenten. Er is nog een derde partij, het publiek. Dat publiek zal niet gaarne wet dat de spoorwegen „een strop" wordet voor het land, te meer niet omdat dl enorme kapitalen er van over honderd duizenden kleine bezitters zijn verdeelt Het zal ook niet gaarne zien, dat het ge riefelijke en aangename motortransporlhe- drijf verdwijnt. Men slaat hier inderdaad voor een moeilijk probleem, fndien de oor log voortgaat zal het publiek gedurende oenigen tijd uiterst goedkoop reizen om straks wanneer een der partijen gevallen is zooveel meer te moeten betalen. De uitweg schijnt te zijn, dat de twee par tijen tot een of andere overeenstemming komen. Het belang van de zaak gaal na tuurlijk ver buiten de ku9ten van dit land. Eu in alle landen waar spoorwegen en motordiensten elkaar tusschen de wielen rijden zal men met belangstelling uitzien hoe het Britsche Parlement zal beproeven er een mouw aan te passen. HET AMERIKAANSCHE PACT-VOORSTEL. WASHINGTON, 9 Febr. Wolff). Naar verluidt is het Amerikaansche ontwerp verdrag, dat aan Frankrijk werd voorge legd en tot hel sluiten van 't Fransch-Ameri- kaansche pact voerde, aan de Britsche en Japansche regeeringen met een begeleidend schrijven toegezonden, waarin gezegd wordt dat dit ontwerp als basis voor onderhan delingen met deze beide regeeringen wordt beschouwd. Tegelijkertijd daarmede werden afschrif ten van het ontwerp ook aan andere re geeringen, die daarom verzocht hadden, toegezonden doch bloot ter informatie. CANDIDATEN VOOR T AMERIK. PRESIDENTSCHAP. WASHINGTON, 10 Febr. (N. T. A. Draad loos). Watson, lid van den senaat Wt Indiana, heeft besloten zich bjj de presidents verkiezing door da republikeinsche party te doen candideeren. DE STRIJD IN MEXICO. MEXICO (Stad), 9 Febr. (Reuter). Vol gens telegrammen aan de bladen hebben bondstroepen dertig rebellen gevangen ge nomen en terechtgesteld, die behoord heb ben tot een bende, welke Zondag een aan val deed op Salamanca, doch teruggedreven werd met een verlies van 26 dooden. Toon de bondstroepen versterking hadden gekre gen, zetten zij de aanvallers na. De aan val der rebellen moet geschied zijn f' weerwraak voor het vernielen van een Christenbeeld le El Sublite. VERKIEZINGEN IN JAPAN. TOKIO, 10 Febr. (Reuter). De verkiezings- compagne voor het algemeen kiesrecht s in vollen gang. Alle partijen gebruiken ultra-modem' middelen, waaronder gramaphoons, lil®! en luidsprekers, die de redevoeringen der ministers verspreiden. De oppositie heeft een comité van waak zaamheid opgericht, die belast is mei h® waarnemen en rapporteeren van eventue';? onregelmatigheden bij de regeeringspa™!, die dit beantwoordde met gelijke middel"1- hetgeen een politieke spionage op gr°° schaal tengevolge heeft, die veel wrok v® wekt. NICARAGUA. De strijd van Sandino. De „Times" correspondent te New York meldt: Geruchten van een grootscheep9che actie van de troepen van generaal Sandino. be richten over den uittocht van tallooze vluchtelingen uit het gebied van Jinotega en een verzoek om bescherming van de Brit sche onderdanen te Matagalpa, Patterson van den Engelschen vice-consul te Mata galpa, Potter, heeft' bereikt, .schijnen de klachten, welke Dinsdag op het Pan-Ameri- kaansche congres zijn geuit, dat de hoofd kwartieren van de marine der Vereenigde Staten het nieuws onderdrukt, te bevestigen. Het hoofdkwartier der marine antwoordde op deze klachten, met een verklaring, dat in de afgeloopen week geen schot is gelost, en dat geen berichlen worden gepubliceerd tenzij er werkelijk gevochten wordt tusschen de troepen der Vereenigde Staten en die van Sandino Intusschen wijzen berichten van vluchte lingen en anderen uit, dat generaal Sandi- no's troeppn waarschijnlijk Jinotega zullen nemen en dat de wegen tusschen Jinotega en Matagalpa overvol zijn met vluchtelingen, de rijken in auto's, de armen te voet of in karren. BUITENLANDSC-T GF-M^MGD. DRIE KINDEREN VERBRAND. Een telegram uit Marseille meldt, dat een vrouw, die een eenzaam gelegen hoeve in het departement Vaucluse bewoont, bij haar thuiskomst haar drie kleine kinderen dood vpnd ten gevolgevan verstikking en ver branding. De bedjes van de kinderen waren voor een deel een prooi der vlammen ge worden. Het schijnt niet geheel duidelijk te zijn hoe dit drama zich heeft toegedragen, en de moeder schijnt op sommige punten van haar verklaring zich tegen te spreken. Een onderzoek wordt daarom ingesteld. ERNSTIG TRAMONGEVAL IN FRANKRIJK In Lotharingen raakten eenige wagens van een tramlijn los. Zij kwamen in botsing met een tram, die uit Hayange kwam, tus schen Terville en Daspich bij een spoorweg overgang. Er zijn 17 dooden en 3-1 ge wonden. LAWINE-ONGEVAL. Gistermiddag kwamen op de bovpnhelling van den Frittberg (Zwitserland) twee groote lawines neer, waardoor vier ski-rijders be dolven werden: Een hunner werkte zichzelf ios, doch de andere drie konden slechts al3 lijken geborgen worden. AARDVERSCHUIVING IN NOORWEGEN. Woensdag had op 25 mijl van Bergen een groote aardverschuiving plaats, welke de spoorwegverbinding OsloBergen afsneed. In den loop van den nacht werd de toestand erger Er deden zich een reeks verdere aard verschuivingen voor, welke de vele bruggen van de spoorlijn ten deele vernietigden, ten deele beschadigden. In de hoogvlakte viel veel sneeuw. De spoorwegverbinding met Bergen is verbroken. De directeur van de Staatsspoor verklaarde dat dit de ernstigste ramp is die de lijn van Bergen nog getrof fen heeft. Het slechte weer beperkte zich niet tot het gebied van Bergen Ook het Zuiden van Noorwegen werd door een zwaren storm geteisterd. In het dorpje Balestrand werden door een groote aard verschuiving 3 woningen en een reeks klei nere gebouwen verwoest. De bewoner van een huis, zijn vrouw cn 3 kinderen kwa men waarschijnlijk om. Van de kust komen berichlen binnen van verscheidene scheeps rampen. BANK-FRAUDE. De firmant Robert Wortmann van de bank Nagel en Wortmann. vice-president van de Weensche Beurs, pleegde zelfmoord door verhanging. De bladen vernemen, dat Wortmann ten 446. STAATSI OTER1J. Trckkta- v. -i Vrildae 10 Februari 1928. 6e Kla.«e 17e Utst. Hcoge -rllreo: 17667 niet met orem e van 7 3000. 14787 7 100 - Prllren van 7 70. 1302 1913 3316 4163 4562 5736 6113 6241 7613 9704 10205 10273 11249 11606 13C-S4 14167 15682 18613 1S323 19307- 19227 203S5 20863 NIETEN: 116 833 1055 1273 1306 1325 1572 1901 2090 216 2861 3060 3146 1096 4158 4594 4752 5135 5217 5454 5952 6177 6276 63-8 6:47 6454 6559 6725 6"73 7309 7365 7513 7557 7S79 7973 £130 8720 9084 9238 9626 19129 lllto 11713 I1S2I 1187-4 12140 12IS9 12407 •3672 13687 14004 14567 14714 14733 I4SS4 15437 IÏ68I 16060 16189 16217 16253 16832 16943 17099 17249 17335 17615 17978 14983 190SS 19356 19844 20520 20636 20794 J Se Klasse 16e lüst: 3341 m z. 3331: 8862 m.z. 8882: 17154 met 70 m.z. 17045 met 70; 143S6 en 15007 vervallen. (Van onzen Londenschen Correspondent). WEG- EN SPOORWEGVERVOER. Londen, 23 Januari 1928. De strijd tusschen ondernemers van spoorwegdiensten en die van molortrans- port, die al een paar jaren aap den gang is, zal in den loop der volgende maanden wel zijn hoogtepunt bereiken. Aangezien de beslissing er een is van hoog maat schappelijk belang volgt men de zetten der twee partijen met spanning. De motor in zijn verschillende toepassingen heeft de locomotief de laatste jaren veel afbreuk gedaan. Naarmate de automobiel aan popu lariteit won heeft hij meer reizigers vervoer aan de spoorwegen onttrokken. Verschei dene menschen maken voor reizen vooral voor reizen over korte afstanden thans gebruik tan hun eigen wagen, waar zij voorheen in een trein zouden zijn ge stapt. De gebruikkosten der populaire kleine auto's zijn tegenwoordig zoo klein, dat men dit kan doen zonder er geldelijk bij te ver liezen, vooral natuurlijk indien een aan tal personen in den auto gaan. En mocht het in eenige gevallen wat meer kosten dan per trein, dan wegen de extra kosten vaak op tegen de voordeelen, tijdwinst en vrije keuze van het uur van vertrek. De spoorwegen staan uiteraard machteloos te genover dit verschijnsel. Het is trouwens niet zoo heel dreigend voor hun bestaan. Wat zij er door aan reizigers hebben ver loren hebben zij meestal weer vergoed ge kregen door de moderne gewoonte van het menschdom druk te reizen. Dit is geen tijd meer van thuiszitters en zoo goed als iedereen heeft den smaak voor reizen en trekken te pakken gekregen. Veel ernstiger is voor de spoorweg-on dernemingen de concurrentie van de auto transport-ondernemingen, die over de open bare wegen van het land steeds meer reizigers en goederen vervoeren. In het reisseizoen wemelt het van charabancs en motorkoetsen op de hoofdwegen, die naar bekende vacantie-oorden leiden. De mo derne techniek heeft die voertuigen nu zoo geriefelijk en snel gemaakt, dat ze in com fort en reistijd het op kunnen nemen te gen de treinen en deze voor zoover het gerief en aangenaam reizen betreft niet zelden overtreffen. De moderne motorkoets is een ware Pullman-wagen van den weg Men zit in lederen leunstoelen rond elec- trische haardjes. De radio-muziek doodt den tijd aangenaam voor het geval dit noodig is. Want vaak genoeg is dit niet noodig, daar de openbare weg die im mers al vanzelf veel aantrekkelijker is dan de spoorbaan genoeg afwisseling biedt hetzij in het vertier op den weg zelf, het zij door het uitzicht op het passeerende land, een veel intiemer uitzicht dan de treinraampjes kunnen bieden. De motor wagens voor reizigersvervoer over groote

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2