68*" JAARGANG No. 20832 STADSfflEUWS. Het voornaamste nieuws van herten. BUITENLAND. VRJJnAG 10 FEBRUARI 1928 LEIDSCH DAGBLAD DV59L*0 VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leiden en plaatsen waar agente happen vaD ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts per regel Kleine Advertentièn uitsluitend bii vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens nostrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- «n Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week ƒ0 IS Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week 0 18 Franco per post 2.35 -f~ portokosten. Oit aunmtr bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. LORENTZ-HERDENKING. Een ingezetene van Arnhem heeft f5000 I toegezegd voor de oprichting van een mo nument aldaar voor wijlen prof. Lorentz. Prof. dr. W. de Sitter heeft hedenmorgen fijn college op de Sterrewacht aangevangen met in enkele gevoelvolle woorden de nage dachtenis van Lorentz te huldigen. De woorden van den hoogleeraar werden door de studenten staande aangehoord. 25 JAAR OPENBAAR SLACHTHUIS. 1928 is een bijzonder jaar voor het Openbaar Slachthuis. Op 1 Mei 1903 werd hei slachthuis voor de gebruikers open gesteld, alhoewel niet verpachtend. Op 1 Juni van datzelfde jaar werden de slagers verplicht hun vee op het Openbaar Slacht huis te doen slachten. Het Slachthuis be staat dus op 1 Mei a.s. 25 jaar. Op dien datum zqn er ook twee jubilarissen, die hur 25-jarig dienstverband zullen herdenken. VERSLAG VAN DE STICHTING [,HET LE1DSCHE VOLKSHUIS" 1926—1927 Aan het verslag van de stichting „Het ILeidsche Volkshuis" over 1926—1927, dat juiöt verschenen is, ontleenen wij het vol- jende: W at den financieelen toestand betreft, |z er reden tot tevredenheid in zooverre, ook dit jaar de begrooting zonder een >kort kon sluiten. Maar evenals vorige jaren fiioeteii we ook thans weer herhalen: het [Tereischt heel wat overleg van de zijde der Directrice om met de beschikbare gelden rond te komen en gaarne zou ze nog heel wat Dieei werk willen doen, indien de financiën hel toelieten. Toch heeft het Volkshuis warme vrienden, waarvan we opnieuw over tuigd werden, toen de Directrice met het alleszins gemotiveerde verzoek tot ons kwam ovei te gaan tot de benoeming van een gesalariëerden vasten leider der jongensclub. Waar de begrooting een dergelijke uitgave fliel toeliet, althans slechts gedeeltelijk, ver klaarden eenige belangstellenden in den arbeid van het Volkshuis zich bereid een garantiefonds te vormen, waarvoor zq een bjjdrage toezegden. Dank zij deze toezegging kon aldus een lang gekoesterde wensch der Directrice in vervuiling gaan. Moge een krachtig opleven en een frissche bloei der ongensclubs het bewijs leveren, dat derze benoeming een novum in de geschiedenis V3n „Het Leidsche Volkshuis" in alle opzichten gerechtvaardigd was. Over de werkzaamheden lezen we in het verslag van de directrice, mej. M. Ruth: Levendig en opwekkend was het werk met de kinderen (totaal pl.m. 730 per week). Op Woensdag- en Zaterdagmiddag en andere dagen na schooltqd stroomen z? naar binnen en vullen het groote huis &ei vroolijk rumoer totdat ieder zijn plaatsje °P de eigen club gevonden heeft. Zij luis teren met graagte naar het mooie boek, dat voorgelezen wordt, werken met harts- tochtelijken ijver aan knipprent, handwerkjes jf poppengoed en spelen tot slot met uit- bnndig pleizier een gezamenlijk spel. Het kleine grut bevolkt in steeds grooter I getale de Speelzaal (3332 in 33 weken). I tyj?e veftelavonden met lichtbeelden (totaal 1000) blijven in trek. Bij de les in de DE NIEUWE GEMEENTE-SECRETARR» VAN LEIDERDORP. De heer B. G. CORTS. I hecreiR°Ven geven een P0I"tret van den D. Corts, die. zooals men elders Blad heeft kunnen lezen, met in- l *an heden benoemd is tot gemeente- ^retaris van Leiderdorp. rhythmische gymnastiek bleek de animo minder standvastig dan bq de inschrijving werd venvacht. Het boeken-ruilen ging regelmatig voort. Betreffende het werk met de oudere jon gens en meisjes wordt medegedeeld: Tot een grootere vriendschapsband on derling èn ten opzichte van het Huis heb ben zeker bijgedragen onze Zondagmiddag- bqeenkomsten voor meisjes 1316 jaar en voor ouderen. De korte cursus voor de rijpere jeugd: „hoe leert men schilderijen zien" en het vertel-uur over muziek, evenals de ontwik- kelings-club voor a.s. leiders en leidsters telden geen groot aantal deelnemers, doch voor hen, die de avonden bijwoonden, waren hel uren van oprecht genot. Nieuwe perspec- tiever werden geopend. In Maart ging de ontwikkelingsclub onder leiding 2 dagen naar Rotterdam om daar de zusterinstellingen te bezichtigen. Gastvrij werden we ontvangen in het Kralingsche Volkshuis, „Ons Huis", Goevernestraat, „de Arend" en het Zuidervolkahuis. Het trof ons hoe allen naast gehechtheid aan het eigen volkshuis toch ook toonden open te Ataan voor het krachtige leven en beweeg in de Rotterdamsche tehuizen. Van een groep „Arenden" kregen we een weder- bezoek toen zij in Maart een opvoering kwamen geven van Henriëtte Roland Hoist's Thomas More, waarvan de vertolking allen eerbied afdwong. De week-ends en Zondag-bezoeken op „de Vonk" in Noordvvijkerhout verschaften heer lijke versterkende uren. Een 85 meisjes boven 15 jaar gingen in 7 groepen een week naar de Hoorneboeg bij Hilversum en een 10-tal der oudste jongens maakte er vierdaagschen wandeltocht in de om streken van Arnhem en Nijmegen. Het Lentefeest was wederom voor ons allen een beleving van vreugde en uJijd- schap. Dat moet ge meemaken om ten voile te beseffen wat dit voor de kinderen en oi deren is. De naai- en kniplessen (de kniples in bovengoed werd gegeven door de Vakschool voer meisjes in ons gebouw) telden dit jaar 200 leerlingen; de lessen in de vakken L.O. en vreemde talen pl.m. 125. Het verloop is en blijft groot, doch we willen hopen, dat velen toch iets meenemen, dat hen in huis en werk ten goede komt. Het overige werk met de volwassenen kenmerkte zich door een levendig bezoek. Aan de cursussen: Sociale verzekering, Sterrekunde, Leven en werken van Selma Lagerlöf, Religie en Kunst, Tuinieren, na men deel resp. 9, 210, 149 en 24 personen. In 6 groepen bezochten pl.m. 150 deel nemers van den cursus sterrekunde bij avond de sterrewacht; een onuitsprekelijk geuot voor allen. De voordrachten (8) telden in totaal 1467 bezoekers, ongerekend een 70-tal houders van seriekaarten, zoodat het gemiddelde zeker gesteld mag worden op 225 per avond. De 6 concerten werden bezocht door 2263 personen, d.i. gemiddeld 378 per avond. Het,was verheugend te mogen constateeren., dat van al dit gebodene door een zéér groot percentage oprecht werd genoten en hier zeker voor velen sprake is geweest van levensverrijking. Van de tentoonstellingen trok die van het werk der clubs en lessen en de op gekweekte planten (waarvoor in Mei de stekjes werden uitgereikt) de meeste be zoekers; doch ook de overige tentoonstel lingen: Houtsneden van Dirk Nyland, to- rarniek (inzendingen van „De Duinvoet", de Sphinx, Schoonhoven, Gouda, door be middeling van het Inst. voor Sier- en Nij verheidskunst, Den Haag) en wilde bloemen uit de omgeving van Leiden en heesters uit de plantsoenen (in samenwerking met de Nat. Hist. Vereen.) mochten zich in veler belangstelling verheugen. De bezoeken aan de Lakenhal en den Hortus werden gewaardeerd door een twin tigtal liefhebbers. De Platenverzameling is en blijft ons rijkbegaafd stiefkind, ondans herhaa de pro paganda wordt zjj door weinigen erkend. Een afdoende verklaring weten wij hiervoor niet te geven. Het bureau voor rechtskundigen bijstand daarentegen telt wekelijks het maximum aantal bezoekers. Aan het werk met de volwassenen werd dit jaar nog toegevoegd: de ouder-avonden waarvan 4 geslaagde bijeenkomsten zqn te vermelden en een vrouwenclub, dis voor alsnog aan de gezelligheid een ruimere plaats toekent dan aan ernstige ontwikkeling. R. E. O.-REVUE „HOU JE VAN LACHEN?" Het is een heele durf om met een ama teurgezelschap een grootsch opgezette revue voor het voetlicht te brengen En het gezel schap dat dit aandurlt moet zich wel ter dege bewust zijn dat alles goed zal loopen, of de kans op een fiasco is l\pel groot. „R. E. O." het gezelschap dat aan het eind van het vorig seizoen in den foyer van de Gehoorzaal gelukkig debuteerde had gis teren den Schouwburg gekozen als de plaats voor de vertooning van een groote revue, bestaande uit een proloog en Iwee bedrijven en in scène gezet en met teksten van den heer Ton Koekebacker. Het Revue-Orkest van het L. M E. ..Euterpe", onder leiding van Jan Noordanus, speelde de vele bekende wijsjes, die voor deze Revue waren gear rangeerd. Een fiasco is het niet geworden. Deze opvoering van de revue .Hou je van lachen" waarin heel wat aardige kwinkslagen voor komen. waarin een paar inslaande liedjes werden gezongen en waarvan het muzikale gedeelte keurig was verzorgd, is geslaagd geweest. Ook al viel er wel het een en an der aan te merken. Het begin was verre van gelukkig. De muziek, 'die aan de proloog vooraf ging duurde te lang en was niet zeer opwekkend. En de proloog werd slecht, met overdreven pathos gezegd. Het was daarom een ware verzuchting toen eindelijk na een half uur het doek gehaald werd en het eerste tafereel van het eerste bedrijf begon. Van toen af ging het steeds beter Ér werd aardig gedanst en gezongen en alles verliep vlot en zonder haperen. Owi Nikkie en zijn ver kleurde zoon Siempie waren uitstekend en de danseres van het eiland Omi Hami kreeg eveneens een verdiend applausje bij open doek Amusant was ook Susie (Jeanne Schneider). Zq bewoog zich gemakkelijk over het too- neel en van haar liedje werd het refrein lustig door de stampvolle zaal meegezongen. De ballon-finale van het eerste bedrijf was prachtig en zoo, dat men vergat, dat zij door een gezelschap amateurs werd opgevoerd. In de pauze bracht men den heer Koeke backer een verdiende bloemenhulde. En ook de hulde, gebracht aan den heer Noordanus en aan Susie was welverdiend. Na de pauze ging het nog beter. De scène in het cabaret was goed, al was het verkeerd de heeren daar met een jas en wandelstok te laten zitten. Een goede gedachte was het in memoriam Jean Louis Pisuisse. De Kerstman zegde zijn rol goed en „Hou je van lachen" sloeg zeer in. Ook de groote finale, het afscheid van Siempie en he' afscheid van de Kweekschool v. d. Zeevaart werden succesjes. En aan het eind was het hartelijk applaus, dat lang aanhield, hel beste bewijs, dat men voldaan was over de opvoering van deze revue. De heer Koekebacker verdient hulde voor zijn werk. Hij mag er zich op beroemen een echte goede revue te hebben samen gesteld, waarin niet geïmiteerd werd en waarin eenige aardige ideeën waren ver werkt Zoo echt was de revue, dat zelfs de reclame niet was vergeten. Maar men maakte op aardige manier reclame en vooral om de wieg voor de 70.000ste Leidenaar heeft het publiek hartelijk gelachen. R.E.O. heeft er thans voor te zorgen, de reputatie, die het gisteren min of meer gekregen heeft, hoog te houden. Het zal daarom goed doen uit te zien naar een paar zangtressen met krachtige stemmen en eenigt heeren, die zoowel zingen als spelen kunnen. Nu liet dit, met uitzondering van Siempie nog wel wat te wenschen over. GOED AFGELOOPEN. Om twee uur in den afgeloopen nacht heeft men in het onderstalion van den electnschen spoorweg aan' den Maredijk den schilder in dienst van de N. Spoorwe gen en wonende te Utrecht. D. W.. bewus teloos aangetroffen. De man werd naar het Sint Elisahethgeslicht vervoerd waar bleek dat hij een been gebroken had Hét schijnt dat hij in aanraking is gekomen met de laagspanningsleiding en gevallen is. Uit een door de politie ingesteld onder zoek is gebleken, dat de schilder des mid dags aan den monteur L. had gevraagd of de hoog- en laagspanning was afgenomen. De monteur had daarop bevestigend geant woord Later bleek evenwel dat de laag- spanning niet was uitgeschakeld De schilder kreeg ook eenige brandwon den. „GROOT-ZOMERZORG." De heer A B Batenburg, exploitant van café-restaurant „Zomerzorg" heeft reeds bij herhaling bewezen een groote dosis onder nemingsgeest te bezitten Er is in de jaren, dat de heer Batenburg in „Zomerzorg" den scepter zwaait, al heel wat veranderd, zoodat van het vroegere café eigenlijk niet veel meer over is ge bleven dan de tuin. En thans is ook daarvan een gedeelte ten offer moeten vallen aan 's heeren Ba- tenburgs zucht naar expansie: een zucht overigens, die de practijk wijst het uit volkomen gemotiveerd blijkt te zijn. Heeft niet menigeen mpewarig z'n schou ders opgehaald, toen de heer Batenburg het aandurfde, na eerst het café-intérieur te hebben laten moderniseeren. om iederen middag en avond in zijn zaak een strijkje te laten optreden? En wraakte niet menig conservatief Leidenaar zijn euvelen moed. toen hij on langs. nadat ook het restaurant al weer een belangrijke uitbreiding had ondergaan, de tooneelzaal liet inrichten als billard- zaal. waarin vijf spiksplinternieuwe Wil- helmina-hillards werden geplaatst? De heer Batenburg liep te hard van sta pel, zei men; zooieta kon in Leiden niet rendeeren. Edoch, de uitkomsten bewijzen het te gendeel en wie 's avonds in „Zomerzorg" komt, mag al heel blij zijn, wanneer hij direct een billard „vrij" vindt. En nu gaat ook Zomerzorg's roemruchten ouden tuin er aan gelooven; voorloopig weliswaar nog maar gedeeltelijk, maar wanneer de heer Balenburg een plan heeft opgezet, laat de uitvoering niet lang op zich wachten. Mocht dit ook nu zoo zijn, dan bezit Leiden binnen afzienbaren tijd drie over dekte tennisbanen en een kegelbaan Doch blijven we liever in den tegenwoordigen lijd. Terzijde van de billardzaal, waar eens de tuinserre was, is een mooie nieuwe tooneelzaal verrezen, plaats biedende aan circa 600 bezoekers De zaal ziet er keurig uit, is uitstekend verlicht en bezit, zooals we reeds proefondervindelijk konden vast stellen, een goede accoustiek en ruim po dium. De lage zoldering doet het ergste vreezen voor een benauwde atmosfeer bij een ge vulde zaal. doch een tweetal ventilatoren, houdt de zaal vrijwel rookvrij. Al met al dus een gelegenheid, waarmede we „Zo merzorg" verpersoonlijkt in haar energieken exploitant mogen gelukwenschen. Moge ook deze poging van den heer Batenburg om „Zomerzorg" in aanzien te doen stijgen, met succes bekroond worden. BINNENLAND. Het verslag over het wetsontwerp betref» fende verrekening tusschen verzekeraar en benadeelden derde. (Binnenland. 3e Blad). De gasdirectenr te Doetinchem is oneer vol ontslagen. (Binnenland, 3e Blad). Te Den Haag is een dame bestolen voor een waarde van 125.000 aan sieraden en jnweelen. (Gemengd, 2e Blad). Op 18 Februari a.s. hoopt de heer J. G. Lamme, hoofdkeurmeester-opzichter, een zeer gezien persoon, zoowel bij de directie en personeel als bij de gebruikers van het Openbaar Slachthuis, het feit te herdenken dat hq dan 25 jaar als Keur meester werkzaam is bij den keuringsdienst van vee en vleesch alhier. Van 18 Februari tot en met 30 April 1903 was hij werkzaam bij den toen bestaanden keuringsdienst en vanaf Mei 1903 aan het Openb. Slachthuis. Na de afwijzende beschikking van den Raad op het verzoek van de plaatse lijke afdeeling van het „Instituut v Arb. Ontwikkeling" om de stadsgehoorzaal gra tis te mogen gebruiken voor een ontspan ningsavond aan werkloozen. overweegt het bestuur der afdeeling of het de avond toch zal laten doorgaan Op verzoeken om steun hebben de besturen van S.D.A.P en L B B. gunstig beschikt en een financieele bijdrage toegezegd. In de eerstvolgende bestuursvergadering zal nu definitief een beslissing worden ge nomen. Door K. is bij de politie aangifte ge daan dat te zijnen nadeele een handwagen is ontvreemd. R. heeft gisteren op de Oude Vest een onbeheerd transportrijwiel gevonden. Het aantal werkzoekenden ingeschre ven bij de Arbeidsbeurs op 8 Febr. '28 be droeg in totaal 914; tegen 1068 op 10 Febr. 1927. DE ALGEMEENE TOESTAND. Het bezette gebied en de dnikbooten in het Engelsche Lagerhuis. Op een desbetreffende vraag in het En gelsche Lagerhuis zcide de onderstaats secretaris van buitenl. zaken Locker Lamp- son, dat er geen sprake was van een ar- .zonderlijke ontruiming van het Rijnland door de Bntsche troepen, iets dat naar zijn meening onder de tegenwoordige om standigheden geen enkel voordeel zou op leveren. Een algemeene ontruiming voor het door de verdragen vastgestelde tijdstip zou enkel kunnen plaats hebben tengevolge van een regeling tusschen de mogendheden en de Duitsche reeaering. Indien een der gelijke regeling mogelijk was, zou zij de Bntsche regeering zeei welkom zqn. Uit dit antwoord blijkt duidelijk genoeg, hoe de Engelsche opvattingen voor ontrui ming zijn in den geest als ötrescmann ver langt. Maar Frankrijk wil en kan nog niet, al zijn ook de socialisten daar voor alge- heele ontruiming, gelijk gisteren nog ge meld. Verder is in het Britsche Lagerhuis nog de verklarmg van Kellogg Lnzake afschaf fing der duikbooten aangeroerd. Lampson zeide m dit verhand, dat het standpunt der Bntsche regeering ten gunste van de algemeene afschaffing van de duikbooten uiteengezet is op de conferentie van Wash ington en herhaald werd op de jongste vlootconferentie te Genève De onmisbare voorwaarde is, dat de afschaffing alge meen zqn moet In verband met eeD andere vraag, nl of er stappen gedaan zijn om met de Ver- eenigde Staten onderhandelingen aaD te knoopen over deze kwestie, zeide Lampson: BUITENLAND. Men verwacht, dat in Dnitschland heden de regeeringscoalitie zal uiteenvallen. (Bui tenland, le Blad). Ontruiming van het bezette gebied en afschaffing der dnikbooten in het Engelsche Lagerhnis. (Buitenl., le Blad). Ernstige aardverschuivingen in Noor wegen. (Buitenl., le Blad). Groot tramongeluk in Frankrijk. (Buitenl., le Blad). Ik geiool niet dat wij op dit oogenblik méér kunnen doen. flet Amenk. voorstel is immers ook ge heel theoretisch. Vandaar ook ongetwij feld, dat de Britsche admiraliteit juist be sloot om zes nieuwe duikbooten te bouwen. Naar het schijnt, men zie onder Duitsch- land zal heden de vraag to be or not to be voor continuatie dei huidige Duitscho coa- litie-regeermg worden opgelost. Vrijwel zeker wordt hetnot to be. Dan zulleD de Kqksdagverkiezingen spoedic plaats vinden, terwijl het kabinet van thans als zaken kabinet tot na den uitsiag zal aanblijven. DUITSCHLAND. Heden de break der coalitie? Het Barmatproces. In alle politieke en parlementaire krin gen wordt druk gediscussieerd over de mo gelijkheden in de regeeringscoalitie. De bladen van links rekenen niet meer met de mogelijkheid van een mmnelqke schik king tusschen Centrum en Duitsche Volks partij. De Duitsch nationalen pogen ech ter nog een breuk in de coalitie te voor komen. De Duitsch-Natioxiaie Volkspartij acht het tot stand komen van de Rqksschoolwct niet alleen een poutieke noodzakelijkheid, doch acht oplossing van de" geschilpunten volstrekt mogelqk, zoo heet het van die zijde. De Duitsch-Nationaien zullen niet toestemmen m uitstel van de beslissing. Graaf Westarp zal heden de interfractio- neele commissie van de regee ring partij en uit den Rqksdag bijeen roepen. De fractievergadeung van het Centrum die gisteren in den voormiddag zou plaats hebben is tot hedenmiddag uitgesteld daarentegen is het fractiebestuur ander maal bqeengekomen en heeft met volkomen instemming van de ministers Brauns en Kohier die aan de vergadering deelnamen, besloten aan de fractie voor te stellen zich uit de coalitie terug te trekken als er bij de interfractioneele besprekingen van he den geen compromis inzake «leschoulwet tot si and komt. Er valt niet aaD te twq- felen dat de Centrumfractie zich met dit besluit van haar bestuur zal vereemgeu en daar zoo goed al? zeker is dat de inter fractioneele besprekingen over de schoolwet ook heden weder eeD negatief resultaat zul len ojileveren, moet men rekemng houden met de mogelijkheid dat de sedert weken dreigende coalitiecriRis vanmiddag uit breekt. IndieD het Centrum zich inderdaad uit de coalitie terugtrekt en haar drie mi nisters bun portefeuille neerleggen, zullen waarschijnluk ook de andere kabinetsleden demissioneerem Men verwacht echter dat de rijkspreëident het kabinet zal verzoe ken voorloopig als „cabinet d'affaires" voor behandeling der begrooting aan te blijven. be offioier van justitie dr. Raasch, heeft bij de voortzetting van bet requisitoir in het Bar mat proces gezegd dat het onder zoek overtuigend heeft bewezen, dat Julius Barmat zich aan bednegelijke handelingen en voorstellingen heeft schuldig gemaakt. Als de Staatsbank had geweten dat Julius Barmat het hem vooreresehnter geld weer uitleende, zou zij het hem niet hebben ge leend. Barmat heeft echter voorgewend,

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1