CMi's Magazijn „DE STAD PARIJS" Restanten-Aanbieding Daar is ook iets voor U bij 68"® Jaargang LESDSCH DAGBLAD, Vrijdag 10 Februari 1928 Vierde Blad No. 20832 KERK- EN SCHOnLNïFMWS. INGEZONDEN. IJzersterke Fantasiepantalons d f 5.50 Blauw Diagonaal Pantalons a f 6.75 LAND- EN TUINBOUW. RADIONIEUWS. UIT DE OMSTREKEN. SCHEEPSTIJDINGEN. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 12 FEBRUARI. BODEGRAVEN. Xei Flerv. Kerk: Voorm. halftien en nam. uur. ia P°"- Gerei. Kerk: Voorm. halllien en nam. 6 or, ds. Dam. Gerei. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 nr, preeklezen. BOSKOOP. Rem. Gerei. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. W. k. ran Noolen. KATWIJK AAN ZEE. Gerei Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, li. H. Ph. Ingwersen. KOUDEKERK. Xed. Herv. Kerk: Voorm. halflien, ds. H. Ilondt van Leiderdorp: nam. halfzeven, ds. 1. D. Meeter van Leiden. Gerei. Kerk: Voorm. halflien en nam. uitzeven, ds. Haspers (H. A.) LEIDERDORP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, prof. dr. D. Plooy van Leiden; nam. hallzeven, ds. H. Mondt Gerei. Kerk: Voorm. halflien en nam. talfzeven, ds. Rietberg van Maassluis. NOORD WIJK-BINNEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. talfzes, ds. van Haaften. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, is. T. Petersen van Boskoop. NOORDWIJE AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 10 en nam. 5 yur, ds. F. G. Hospers. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, Is. N. H. Koers. OEGSTGEEST. Ned. Herv. Gem. (Irene): Voorm. 10 uur, Is. T. J. Jansen Schoonhoven; nam. 5 uur, is. G. Hcnnemann. OUDE-WETERING. Remonstr. Gem.: Voorm. halflien, mej. ran der Vring, proponente. RIJNSBURG. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halltien en nam. uur, ds. A. Altena. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 sur, ds. Krijkamp. Geref. Kerk (Z. en Ph.): Voorm. half lien, ds. Gunslnam. 6 uur, ds. Boeijenga. Gerei. Kerk (Concordia): Voorm. halllien, Boeijenga; nam. 5 uur, ds. Gunst. VALKENBURG, fed. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. zeven, ds. Hermanides. VOORHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F, H. Nicolal. WADDINXVEEN. Ned. Hen'. Kerk: Voorm. halllien en m. 6 uur, ds. H. A. de Geus. Geref. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. half) s. ds. NV. Veder. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam|. uur, ds. H. J. Grisnigt. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. J. H. luider, (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeve*. VENTELATIE TRAMRIJTUIGEN. Mijnheer de Redacteur, beleefd eenige plaatsruimte verzocht Waarvoor bij voorbaat beleefd dankzeggend. Mij hedenmiddag (Donderdag in de stads tram bevindende, kwam ik tot de onaange name gewaarwording, dat al de boven- raampjes (windvangers) waren open gezet. De in dubbele duffelsche ja9 gekleede, schijnbaar „dampige" conducteur, had het blijkbaar noodig geacht, waar het zonnetje bleek lachte, eens iets „zomers" te doen. Hij was zich zeker niet bewust wat hij uit richtte, door in een thans heerschend kli maat opzettelijk gevaarlijken tocht te veroor zaken. Zou het publiek geen bescherming van de betrokken Maatschappij kunnen ont vangen. doordat de Maatschappij aan haar personeeel instructie gaf omtrent het open zetten van ramen, opdat op die wijze de persoonlijke willekeur kwam te vervallen? Indien er „gespuid" dient te worden is daartoe te over gelegenheid, wanneer de tram stilstaat aan de eindpunten, terwijl toch rekening gehouden dient te worden met de omstandigheid, dat voor het meeren- deel juist gebrekkinge en ziekelijke personen van de tram gebruik maken, waarvoor tocht ten eenenmale geheel uit den booze is. Hopende dat op dit schrijven resultaat ver wacht mag worden, kan in voorbaat dank namens vele trampassagiers worden ge bracht. EEN VAST TRAMPASSAGIER. RECLAME. ,0*> V NIEUWE R!JN60 NED. HERV. KERK. Beroepen: Te St.-Annaland: J. D. y. H te Wilms; Te Anloo Pr.): F. H. Coster, em.-pred. te Ginneken; Te Nieuw- onnep: A. W. M. Odé, te Hoogvliet; Te Qnspe6t: W„ G. Beerekamp, te Rrjper- *rk (Fr.). Bedankt: Voor Hierden: J. D. van Hof, 0 Wilnis; Voor Katwijk aan Zee: P. de Juya, te Driebergen; Voor 's-Grevelduin- «pelle (N.-Br.): R. Steenbeek, te Wapen- eld. Aangenomen: Naar Reeuwjjk: H. van ■kt, te IJ zendoorn. SOCIETAS STUDIOSCRUM REFORMA- TORUM. Ter gelegenheid van den 40sten verjaar- 'a2 van de Societas Studiosorum Refor- natorum is gistermiddag in de groole zaal [an de universiteit te Ulrecht een bijeen- jomst gehouden van leden en reünisten Jer Unie van Gereformeerde studentenver- lenigingen, welke mede tal van belangstel lenden bijwoonden o.a. dr. J. P. Fockema Mrae, burgemeester van Utrecht, tevens curator der universiteit; de rector-magni- ;'rus der universiteit en dr. J. de Lange, Cretans der gemeente Utrecht. dr. A. Noordtzij, boogleeraar in de Ngeleerdheid aan de universiteit te L trecht, sprak een kort openingswoord. Hij °P, dat de Unie begon met 6 leden thans een 400-tal jongereD en een 20O- ouderen zich om haar banier hebben ^haard. Wij zullen als Gereformeerden, '<je spr., er steeds naar moeten streven, e' om te negeeren de vele feilen, welke v°or het heden worden gesteld, maar den weg in de veelheid der feiten te •dekten en daarin de heerlijkheid en Kdom van eigen leven te zoeken en te 'oden. Wij mogen verder constateeren, z'ch een opwekkend leven in onzen o? baan breekt. Hij verheugde zich over de aanwezigheid van curatoren ftclor magnificus der universiteit, in tegenwoordigheid ter plaatse we het *'13 zien, dat ook zij inzien, dat er in l ormigheid een blijk is, dat het un- **»laire leven bloeit. dr. D. H. Th. Vollenhoven, hoog- eraar aan de Vrije Universiteit te Am- erdam, sprak daarna over plaats en waar- der wis- en natuurkunde naar de Cal- '5 ische wetenschapsleer. slotte heeft prof. Noordtzij een oord nhovi van dank gesproken tot prof. Vol- *n voor het houden zijner rede. 2618 In mooie dessins. HET SNOEIEN VAN VRUCHT-BOOMEN. Snoeien is een bewerking om bepaalde vormen aan boomen te geven en/of ora boomen tot vruchtgeven te dwingen. Door het snoeien kan men ook aan een boom een bepaalden vorm geven, hierbij wordt gedacht aan de z.g. snoeren, Urvor- men en palmetten, waarbij de takken in een bepaalden stóhd worden gedwongen, de langloten tot z.g. kortloten te vervormen. Deze vorm van vruchtboomen wordt veel gekozen, omdat deze uitermate geschikt is voor beplanting van gunstig gelegen schut tingen, zy betrekkelijk weinig plaats in nemen, een sier van onzen tuin kan zijn, waarmede tevens een practisch nut kan worden beoogd. Men vergete echter niet, dat de boom in een bepaalden vorm wordt gedwongen en de natuur zich meestal niet ongestraft dwingen laat. Boomsoorten, die gevoelig zyn voor ziekten van den stam, vertoonen dan ook eerder ziekteverschijn selen, wanneer zij tot een bepaalden groei vorm worden gedwongen. Over de keuze van zoo'n bepaalden vorm loopen de mee- niugen zeer uiteen. Hierover hoort men tal van theorieën verkondigen, maar het ligt voor de hand, dat daarbij de persoonlijke smaak eerder den doorslag kan geven, dan een bijna niet te leveren bewijs, dat bijv. de „U-vorm" een beter resultaat zal op leveren dan de „snoer". Het snoeien is in hoofdzaak daarop ge richt, om z.g. lang-loten tot kort-loten te vervormen. De kort-loten verhoogen de vruchtbaarheid, want aan die deelen ont wikkelen zich de eigenlijke vruchtorganen. De snoei heeft tevens ten doel die kort- loter niet alleen bij de uiteinden der takken te krygen, waar zij-zich door betere groai- voorwaarden gemakkelijker ontwikkelen, maar meer verdeeld over de takken te krygen. Aan den boom onderscheidt men hoofd- of hout- en zij- of vrucht-takken. De hoofd takken worden jaarlijks bij den snoei zoo veel verlengd gelaten als ©enigszins mogelijk is, van de vruchttakken wordt alleen het zwakke vruchthout ingekort. Met betrekking tot de snoeitijden onder scheidt men de z.g. winter- en zomer-snoai. De zomersnoei moet in het algemeen worden beschouwd als een herstelling van hetgeen bij den wintersnoei is verzuimd. "Men gaat daarbij soms zoover, dat men met het snoeien dan ook den groei begrensd, doch vele soorten kunnen dien korten snoei min der goed verdragen en vormen in plaats van kort-loten veel onvruchtbare lang-loten. Men behoede zich als leek dus voor over drijving. Wat een ervaren vakman kan doen, laat een leek beter ongedaan. Men houde bij het snoeien slechts in het oog, het brengen van regelmaat in den vorm van de takken, die de kroon van den boom uitmaken, zoodat iedere tak over voldoende ruimte kan beschikken en daar door ten volle van lucht en licht kan pro- fiteeren en overigens men draagt er zorg voor, dat de ontwikkeling van bloemknop pen in de hand wordt gewerkt. Hier is het ook op z'n plaats erop te wijzen, dat de wel eens verkondigde ver ouderde meening, dat een vruchtboom om veel vrucht te dragen. gee§ of weinig mest noodig heeft, niet juist is Naast het zorg dragen voor eene voldoende luchttoetreding draagt eene overvloedige voeding tot de vruchtbaarheid van den boom bij. Na deze inleiding zijn de voorschriften van de practische toepassing, waarvan de beschrijving hier volgt, beter te begrijpen. Een bepaald voorschrift is natuurlijk niet te geven, eene goede opmerkingsopgave komt bij de behandeling te pa9. De wintersnoei heeft JanuariFebruari plaats. Men beziet alvorens het snoeimes te ge bruiken den boom met het snoeimes in de hand Indien blijkt, dat de groei der hoofd- of hout-takken de overhand heeft, dan moet de' groei van deze door „langsnoei" getem perd worden, hebben de vruchttwijgen zich te sterk ontwikkeld, dan moet de houtsnoei door kort te snoeien worden bevorderd. (Langsnoei beteekent dus „op vrucht" snoeien", kortsnoeien is „op hout snoeien"). Men begint dus met de hoofdtakken in te snijden, houde daarbij in het oog. dat tak ken, die bij den grond liggen, worden weg genomen. omdat de vruchten door hun ge wicht later op den grond komen le liggen en toch verrotten. Takken die door verkeerd toegepaste snoei naar binnen groeien en dus licht en lucht ontnemen neemt men bij den stam weg en vervolgens snijdt men alle hoofdtakken, die de overhand hebben ge kregen zoover in, dat de boom in evenwicht is, d. w. z. dat de lakken die zich in de top en die zich afdalende tot de onderste takken daar beneden bevinden, zooveel worden ingekort, dat later de bladeren van de bovengelegen takken de daaronder gelegenei niet overvleugelen. Men geeft daarmede den gewenschten vorm aan den boom Bij het snoeien dier takken moet er op gelet worden, dat de snede ligt. dichtbij een oog. dat zich aan de buitenzijde bevindt. Men bereikt daarmede het naar buiten ontwikkelen van de takken. Men snijde dichtbij het oog af, want hoe langer het uitstekende gedeelte achter de knop is des te gevoeliger is de tak voor invloeden van buiten. Het valt dik wijls bij een slecht gesnoeiden boom op, dat deze een of meerdere takken heeft, waaraan dichtbij de stam geen vruchtlwijge'n zijn gekomen, terwijl aan het einde zich ver scheidene twijgen gevormd hebben. In dit geval bij niet te oude boomen snoeit men veel we>g. want al gaat deze operatie wel is waar gepaard met een vruchtderving van de afgesneden twijgen, die toch op den duur den boom onevenwichtig zouden maken, het tijdig ingrijpen wordt beloond, doordat de sluimerende oogen toch nog tot ontwikkeling kunnen komen en dan blijvend tot de vruchtbaarheid van den boom kunnen bij dragen. Houdt verder in het oog de richting, die de natuur aan de tak van uit den stam heeft gegeven. Laat die tak zich in die richting, blijven ontwikkelen, maak er geen gedrocht van, door den oorspronkelijken tak zoover bij 'n twijg af te snijden, zoodat die dwarsspruit in andere richting den oorspronkelijken tak gaat vervangen. Aan de eerste vruchttakken van een jongen boom treft men gewoonlijk bij den wintersnoei 4 sterke oogen aan. Men snijdt daarboven af. Meestal zijn de eerste en tweede van onderaf' zwak. zoodat zij nog wal een. zomer moeten groeien om sterk te worden. In het voorjaar zullen zich op dat stukje' twijg de 2 bovenstè oogen ontwikke len en scheuten vormen', zoodat deze twee oogen verloren zijn. Van dicj twee scheuten neemt men den bovensten scheut weg, men noemt die „verenkelen". De 2de scheut wordt op 2 of 3 oogen gesnoeid, daaruit komen in den zomer weer 1 of 2 scheuten, dié men later op het 4de oog afbreekt. Hier aan kunnen reeds in den volgenden zomer knoppen z.g. „sporen" komen. Het kan zijn dat de knop, een bloemknop is geworden, in dat geval snijdt men alles boven dien bloem knop weg. Is het geen bloemknop geworden, dan snijdt men alleen het kleine jongste deel weg om uit den knop weer een nieuwe scheut te krijgen, die' belet, dat de knop die erachter ligt doorgroeit, want die knop wordt het volgend jaar zeker een bloemknop. Heeft een knop eenmaal vrucht gedragen dan blijft er een dik. zacht vezdachtig deel over, n.l. het twijguiteinde, waaraan de bloemen hare steeltjes en na den bloei, de vruchten hebben gezeten. Dat zachte gedeelte noemt men „beurs". Op die beurs ontwikkelen zich knoppen, die' meestal bloemknoppen worden en dust vruchtdragende organen blijven. Enkele twijgjes hebben soms in den zomer als eindknop een vruchtknop gekregen, deze twijgjes, ook wel tuiltjes genaamd, laat men met rust Bij het snoeien van een tak in bladloozen toestand moet de snee schuin aangebracht worden te beginnen vlak bij het oog en schuin naar boven. Bladknoppen onderscheiden zich van bloemknoppen door hun spitse dunnen vorm. Waterloten noemt men de sterke scheuten of twijgen, die zich op den stam of oude takken ontwikkelen. Zij zijn een speling der natuur. Zij moeten tot op den ingroei worden weggesneden. Behalve de wintersnoei wordt hier te lande op de vormboomen, zooals snoeren. U-vormen en palmetten, de „zomersnoei" toegepast Het snoeimes wordt dan gewoonlijk niet gebruikt de twijgjes worden met de hand afgebroken In de maand Juni krijgen de blaren een donkere kleur, hetgeen een teeken is, dat de twijgen eenige vastheid gaan krijgen. De scheuten die zich vormen worden op vier volwassen blaren afgeknepen. Die inge- nepen scheuten krijgen sterke oogen, waar van het eindoog in den zelfden zomer meestal nog een krachtige scheut doet ont staan, die men dan weer op 2 bladen afbreekt. Het afnijpen van de scheuten komt aan de andere deelen, die niet genepen zijn ten goede. Het sap verdeelt zich bij voorkeur over de verder naar beneden ge legen deelen en dit komt den groei ten goede. Tot de vruchtboomen wordt door den fruitplanter ook gerekend de bessenstruiken de zwarte bessen, kruisbessen en aalbessen. Bij het snoeic-U van zwarte bessen moet men alleen de heel oudp takken die slecht geworden zijn wegnemen en verder de onrijpe deelen de. takken een weinig inkor ten omdat bij de Zwarte bessen, de vruch ten komen aan die twijgen, die een vorig jaar gegroeid zijn. Ze dn "en dus vrucht aan eenjarig hout, tevens aan spoortjes op het meerjarige'. Bij de Roode en Witte bessen snijdt men alleen de scheuten die eenjarig zijn, op een paar oogen na weg, de korte tuiltjes van pl.m. 10 c.M. lang, laat men ongesnoeid en de verlengscheut van de gesteltakken sniidt men op een goed buitenoog 57 knoppen ongeveer 1/4 deel terug. De kruisbessen dragen, evenals de zwarte bessen vrucht op het éénjarige hout en aan spoortjes op het meerjarige Van deze bessen worden de struiken uitgc-dund en van het éénjarige hout worden alleen de uiteinden afgesneden. Dit ter bestrijding van de Amerikaansche kruisbessen meeldouw. Vraag: Ik heb al gedurende 3 maanden een stekje van een moederplant, maar er zit geen groei in. Hoe te behandelen? F. M. te L. Antw.: Uw plantje heeft wel de drie' donkerste maanden meegemaakt en kan in dien tijd niet groeien. Houdt de aarde matig vochtig en zet het stekje in 't volle licht, niet in de zon. Het zal in de komende dagen meer groeikracht vertoonen. Vragen op Tuinbouwgebied aan de Redak- lie onder motto „Tuinbouw" RECLAME. Lssst de advertentie in dit blad van de 40 tot 50 pCt. beneden de waarde in 2568 Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg DE FARADAY MEDAILLE" VOOR DR. FLEMING. De Raad van het ..Instilution of Electri cal Engineers", heeft de „Faraday medaille" voor do 7e keer uitgereikt. Hel is Dr. J. A. Fleming, F. R. S., de be roemde uilvinder van de twee-electroden- lamp en grondlegger van do hedendaagsche radiolampcn, wien de hooge eer te beurt vieL DE STEM VAN DE REUS. De krachtigsle luidspreker bevindt zich natuurlijk in.... Amerika en werd kort geleden gedemonstreerd in de open luoht. De luidspreker was opgesteld op een labo ratorium l'/> K.M. van de Hudson-Rivier verwijderd. De woorden, gesproken in een telefoon en via een telefoonlijn voortge plant naar de versterkers in het labora torium. werden 5 seconden later op die plaats nog zeer krachlig gehoord. De trilplaat van deze nieuwe luidspreker moet nog dunner zijn dan goudblad en sleohls even grooler dan een horloce. Voor liefhebbers van „keiharde" muziek een uilkomst. DAT IS WERK!! De burgemeester van Fairfield, Iowa (U. S. A.) zeer waarschijnlijk een liefhebber van radiomuziek heeft het gebruik van machines e. d. welke sloring opleveren voor de radio-ontvangst verboden tusschen 7 u. n.m. en 12 00 's nachts. Een uitzondering wordt gemaakt voor Röntgen-apparaten, waarmede in dringende gevallen gewerkt mag worden. Overtreding van het verbod wondt gestraft met f250 boete of.... 30 dagen hechtenis. Als-'t-u-blieft. DE OMROEP IN ZWEDEN. Do Zweedsche Omroep Mij. heeft beslo ten tot de ombouw van de omroepzenders in Malmö en Gothenburg. De energie wordt verhoogd van 1 op 10 K W., zoodat ook deze stations in Nederland goed hoorbaar worden. VOOR EXPERIMENTEERENDE AMATEURS. Dinsdag 14 Februari geeft Dr. Guslav I.cithauser een causerie over de ontvangst van verafgelegen stations, welke toegelicht wordt met voorbeelden. Verschillende bui- ienlandsche slalions zullen worden her uitgezonden. Deze voordracht, welke zeer interessant zal zijn wordt uitgezonden door Berlijn en Zetesen en duurt van 9.3510.20 's avonds. DE EUROPEESCHE OMROEP. Munchen (303 MO, Vrijdag 17 Febr. (6.50) „La Bohème", opera van Puccini. Frankfurt (429 M.), Donderdag 16 Febr. (7.35) „Der letzte Walzer", operette van Oscar Strauss. Toulouse (390 M Vrijdag 17 Febr. (9 05) „Ripopera-comique van Rob. Planquette Weenen (517 en 577 MO. Maandag 13 Febr. (7.30) „Wiener Meisier", Joh. Strauss, zijn voorgangers en (ijdgenooten. Symhho- nie orkest en solisten. Stockholm (454 MO en Motala (1320 M.), Donderdag 16 Febr. (7.45) „Maskenball", opera vaD Verdr. Milaan (316 M.) Donderdag 16 Febr. (8.10) ,,La Bohème", opera van Puccini. Leipzig (366 W) n:n«dag 14 Febr. (6.20) „Aida", opera ooien van Verdi. HAARLEMMERMEER. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Calharina, d. van J. S. P. Braak en A. van der Pouw Kraan. Maria Jenneke, d. van J. -M. v. d. Pol en E. M. Houlkooper. Janna, d. van R. Kisjes en N. Stadig. Cornelis Arie, z. van H. Baartman on P. Schooneveid. Johannes Hendrikus, z. van J. A. Huijg en L. A. Holla. Cornelia Apolonia Maria, d. van J. G. Baak en A. J. v. d. Voorn. Maria Anna, d. van G. van der Velk en A. M". van Munsieren. Geertje, d. van J. Maaibe en A. Spaargaren. Ingetje, d. van C. Schoen makers en G. Peetoom. Maurits. z. van M Immink en A. C. Brcnkhorst. Geerlj», d. van L. Hijstek en A. Nuis. Willy Cornelia, d van C. Lodder en A. Polder vaart. Elisabeth Lubbiena, d. van M. Vossepoe! en C. Zuidgeest. Elisabeth, d. van E. Dooijeweerd en A. Grin. Frans Pieter, z. van P. F. Jansen en A. Jansen. Chnstianus Franciscus, z. van N. J. v. d. Putte en A. E. Hulsbosch. Ondertrouwd: F. M. Schilder £4 j. en K van der Beek 20 j. Gehuwd: H. Bax 22 j. en G. J. Jongkind 22 j. F. Camé 21 j. en W. Reijnders 18 j. A. de Vries wedr. 60 j. en E. Schouten wede 67 j. Overleden: Pieler Zuiver 72 j., gehuwd met L. van Elderen. Hendrik Plessius 58 j., gehuwd met A. Hogenes. Bernar- dus Akkerman 83 j., wedr. van W. C. Ven horst. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. Geboren: Nelly, d. van H. van den Haak en E. Ouwehand. Dirkje, d. van Th, Vink en G. Langmuur. Malthea Johanna, d. van M. J. Verlaan, overleden en M. Ver- zaal. Petronella Maria, d. van J. Noor- dermeer en E. Duivenvoorde. Cornelis Franciscus, z. van L. P. v. d. Weijden en .1. Vink. Gerardus Theodorus en Jacobus Adrianus, zoons van Th. Oosldam en P. G, Warmerdam. Getrouwd: W. Th. Snelders 26 j. en A. M. M Taskin 27 j. J. Korbee 19 j. en L. Duijndam 18 j. A. Cramer 25 j. en A. v. Oudbroekhuizen 24 j. Gevestigd: M. de Jong, van Wassenaar, Dr. Mr. v. d. Berghstichling. A. F. Wil- kens van Oegslgeest, Breloftpark 20. A. M. Vink van de Bilt, Katwijkschestraat 18. Vertrokken: J. J. de Mooij en vr., koop man, naar Rijnsburg, Vliet no. 18. J. F. Vink, naar Velsen, IJmuiden Neplunus- straal 48. N. C. Groenendijk, onderwijze res ,naar Leiden, Garenmarkt 17. P. C, Kroone, huisknecht-chauffeur, naar Lisse, kasteel „Keukenhof". J. C. Spruit, chauf feur. naar Leiden, Poelgee3tstraat 22a. A. A. Ouwehand, dienstbode, naar Voor hout, Jacoba van Beierenweg 4. STOOMVAART-MIJ. „NEDERLAND* GROTIUS, wordt Zaterdagochtend 4 u. r, Batavia te IJmuiden en 10 u. te Amst, verwacht. JAN Pz. COEN, ullr., 9 Febr te Genua. KONINGIN DER NEDERLANDEN, uitr.. II Febr. te Colombo verwacht. ROEPAT. uitr., pass. 7 Febr. Perim. HOLLAND—AMERIKA-LIJN. MAASDAM. 8 Febr. van R'dam te Havana. GAASTERDIJK, R'dam n. New-York, pass. 8 Febr Cape Race. KINDERDIJK. Pacific Kust n, R'dam. 7 Febr. te Cristobal. KONINKLIJKE HOLL LLOYD. FLANDRIA, wordt Zondagochtend 10 u. van B. Aires te IJmuiden verwacht. ORANLA, uitr., 8 Febr. van Las Palmas. HOLLAND—BRJTSCH-INDIE LIJN. KIELDRECHT. fhuisr., 9 Febr. van Oran. ANDJJK thuisr.. 7 Febr v. Colombo. BOVENKERK, thuisr., 13 Febr. te Algiera verwacht. ROTTERDAMSCHE LLOYD. INSULINDE, uitr., 12 Febr. bij Perim verw. TJERIMAI. 12 Febr, v. R'dam te Batavia verwacht. HOLLAND O.-AZlC LIJN. SALABANGKA, uftr., 12 Febr. bij Perim verwacht ROTTERDAM—ZUTD-AMERIKA LIJN. ALWAKI, thuisr.. 8 Ft'br te Santos. JAVA—NEW-YORK-LIJN. BLOMMERSDIJK, 5 Febr. v. Belawan naar New-York. KRAKATAU. Java n. New-York, pass. 7 Febr. Perim. KON. NED. STOOMB. MIJ. AJAX, arr. 9 Febr. te Triest. JASON, 7 Febr. van Taltal n. Guayaquil. STOOMVAART-MIJ „OCEAAN". KEEMUX, Amst. n. Java, pass. 9 Febr. Gi braltar. DIVERSE STOOMVAARTBERICHTEN. BRUNSWIJK, R'dam n. Civita Vecchia, pass. 8 Febr. Finisterre CELAENO. Conception n. Huil, pass. 8 Febr. Ouessant. COLYTTO, La Plata n. Amst., 8 Ftbr. van Las Palmas. EIBERGEN. 6 Febr. van Fremantle te Espe- rance. MVTILUS. 5 Febr. van Galveston te Mobile. STAD ZALTBOMMEL, 8 Febr. v. Biyth n. Bayonne. STAD ZWOLLE. 8 Febr. van Bayonne n. Salla Cabello. WINTERSWIJK, 8 Febr. van B. Aires te Santa Fe. ZAANDIJK. R'dam n. B. Aires. pass. 8 Febr. Kaap Prio. JONGE JACOBUS, 8 Febr. v. Palermo naar Licata. EEM. R'dam n. Oran pass. 9 Febr. Gibral, tar. SLOTLAAN. 8 Febr. v. Norfolk n. Baton Rouge. IJSSEL, Leith n. Barcelona, pass. 9 Febr, Gibraltar.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 13