N CAT- VRUCHTENREEPEN SPLINTER Behangselpapier. De Grijze Dame 68s" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 1 Februari 1928 Tweede Blad No. 20824 RADIO-PROGRAMMA BINNENLAND. FEUILLETON. KERK- EN SCHOOLfllEUWS. GEMENGD NIEUWS. IN DB GASINDUSTRIE. RECLAME. 1948 A. Matthijssen. Van den inboedel kon wei nig gered worden. Verzekering dekt de schade. EEN TEKORT VAN f30.000. Te Schildwolde is eenigen tijd geleden gestorven W. T.. ontvanger van het water schap Duurswold en secretaris-ontvanger van molenpolders. Er is nu een tekort in zijn kas ontdekt; men spreekt van 130.000. AANRANDING. Op den weg van Zutphen naar Voorst werd Maandagavond mej. W. R. onder be dreiging met een mes aangerand door een haar onbekend persoon. Door zich te ver zetten, gelukte het haar, zich los te ruk ken en bij de familie W. binnen te vluch ten. De vermoedelijke dader, de woonwa genbewoner A. N artist uit Duitschland, werd door den gemeenteveldwachter Wy- chers met behulp der politie te Zutphen, in de Hoven aldaar aangehouden cn in bewaring gesteld. Mej. R. heeft den man als den dader herkend. MISHANDELING. Twee sJroopers verweten op den Kollen berg bjj Sittard een 60-jarigen man, Hoenen genaamd, dat h\j de strikken, die door hen waren uitgezet, had uitgerukt. De man ontkende dit, doch de stroopers schopten hem zoo noodlottig tegen het onderlijf, dat H. in levensgevaarlijken toestand naar het hospitaal te Sittard moest worden over gebracht. In verband met dit feit zijn twee per sonen gearresteerd, doch deze werden niet door H. als de daders herkend. EEN OUD STUK WRAKHOUT. Op het Oosteinde van Terschelling is een stuk wrakhout aangespoeld van 50 M. lengte en 15 M. breedte. Men vermoedt, dat dit afkomstig is van het Duitsche fre gatschip Wilhelmsburg", kapitein Kross, dat daar ter plaatse in 1863 verging. Het schip was op weg van Hamburg naar Amerika en had 3S5 passagiers aan boord, die allen verdronken. Anna: Verbeeld je, de jonge ingenieur, met wien ik vroeger geëngageerd ben ge weest, heeft nu al zijn derde vrouw. Marie: Nu, dan heb je ook nog kan3 aan de beurt te komen. VOOR DONDERDAG 2 FEBRUARI. Hilversum. 1060 M 12.00: Polilieber. 12.352.00: Lunchmuziek door 't Radio- Trio 3 00£.00: Uurtje voor Wees- en Ziekenhuizen, door Mevr. Ant. v. Dijk 4.00£.30: Huisvrouwenhalfuurtje door Mevr. v. d. MareiBurg: Mijn indrukken over het huishoudelijk werk'van de vrouw in Amerika 5 307.15: Vooravondconcert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. Lion Conlran, piano 7.15: Engelsche les voor gevorderden 7.£5: Polilieber. 7.558.15: Bespreking van het avondpro- grama door Louis Schmidt 8.15: Aanslui ting van het Concertgebouw te Amsterdam. Caecilia-Concert o. 1. v. Prof. Max Fiedler. Eugenia Wellerson, viool In de pauze een causerie door Leo Strauss: Radio in de School. Na afloop Persber. Huizen. 1850 M na zes uur 1950 M. 12.301.45: NCRV. Lunchconcert, mede werking verleenen: Mevr. Bertha Jonckers Tiggers, sopraan, Amsterdam, de heer J H. E. Wittpen, fluit. Amsterdam, de heer J. E. van Duinen, pian., Amsterdam 6.007.00 NCRV.: Cursu9 Paedagogiek (Cursus B daar na C.) Les XII. door Prof Walerink 7.00 7.30: NCRV N. D. O. Uitzending Instituut „Schoevers". Cursus Boekhouden voor be ginners. leeraar P. van Dam 7.308.00. NCRV. Cursus Paedagogiek (Cursus A.) door Prof. Waterink 8.00: NCRV. Concert vanuit het Gebouw Monopole te Zandvoort. Spreker: De WelEdel. heer N. Padt Wet houder der Gem. Zandvoort. Onderwerp: „Causerie over Zandvoort". Muzikale mede werking verleenen: Chr. Gem. Zangverg. „Credo-Canto", Dir. Wilh. J. Oslerveld. Gem. Zangverg. „Kunst na Arbeid", dir. E Dees. Zandvoortsch Muziekkapel Dir. R. van 't Hoff. Mevr. Gemsner—v. d. Bos. sopraan. Daventrv 1600 M. 10.35: Kerkdienst 11.20: Daventry-kwartet en solisten (piano, bariton, viool) 1.202.20: Gramofoon- muziek 2.50: Causerie: Feeding birds 3.20: Vesper in de Westminster Abbey 4.05: Lezing 4.20: Orkestconcert 5.20: Concert-orgelbespeling 5.35: Kindeniurtje 6.20: Daventry-kwartet 6.35: Land- bouwber 6.40: Daventry-kwartet6.50: Nieuwsber. 7.05: Voor padvinders 7.20: Muziek-causerie 7.35: Moderne Fransche pianomuziek 7.45: Causerie 8.05: Ger- rard Williams-programma. Orkest en koor 9.05: Gedichtenvoorlezing 9.20: Nieuwsber. 9.35: Causerie1: Recollections of Brahms 9.50: Nieuwsber. 9.55: Causerie van Andre Chariot 10.5012.20: Dansmuziek Parijs „Radio-Paris". 1750 M. 10.50 11.00: Concert 12.502.10: Orkestcon^ eert 4.00500: Kinderuurlje 8.50: Concert G. Colin, declamatie. UrKest nr. R. Krettly. viool. Langenberg. 469 M. 12.251.50: Orgel concert 5.206.20: Orke-stconcert 7.35: Lichte muziek Werag-Orke9t en so listen (viool, fluit, hobo, clarinet, hoorn, fagot). Daarna lot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen 1250 M. (Zeesen) 1.207.05: Lezingen en lessen 7.50: Operaconcert Marek-Web er-orkest 9.50 11.50: Dansmuziek. Hoffmann-kapel. Wal ter Carlos, dansles. Hamburg. 395 M 4.20: Dansmuziek 7.20: Gedichten voorlezing van Ingeborg Andresen. ..De Roop". spel in 3 acten 10.5011.60: Dansmuziek. Brussel, 509 M. 6.15: Koloniaal be richt 8.35: Orkestconcert 9.25: Vocaal Kozakken-sextet 9.40: Werken van IH Gollin. Voorlezing 10.0510.35: Dani) muziek. DE NEDERLANDSCHE GEZANT TE BRUSSEL. Jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer naar Nederland vertrokken. Jhr. mr. O. F. A. M van Nispen tot Se venaer, thans Nederlandsch gezant t-e Wee- nen, die andermaal enkele dagen te Brus sel doorbracht, is gisteren van Brussel naar Nederland vertrokken. Naar gemeld wordt zou jhr. Van Nispen tot Sevenaer op 20 Februari a.s. als ge zant van Nederland te Brussel naar de Belgische hoofdstad terugkeeren. DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVEREEN KOMST IN DE BOUWVAKKEN. De bondsbesturen zijn be reid het bestaande contract te verlengen. Te Amsterdam is weer een samenspre- king gehouden tusschen de hoofdbesturen van de patroons- en arbeidersorganisaties in de bouwbedrijven. Het resultaat der conferenties was dat beide partijen zich bereid verklaarden de beslaande collectieve arbeidsovereenkomst, welke 29 Febr, a.s. afloopt, ongewijzigd te verlengen. Zij zul len een zoodanige verlenging bij hun leden verdedigen en vóór 25 Februari de beslis singen der leden elkaar wederkeerig mede- deelen. Het resultaat van de langdurige onder handelingen is dus, dat van de wederzijd- sche voorstellen niets is overgebleven en dus, behoudens goedkeuring der leden, de toestand onveranderd blijft. DE MELKPRIJS IN ZUID-HOLLAND. De Bond van Melkveehouders in Z.-Hol land heeft gisteren te Rotterdam een bespre king gehouden over den melkprijs. Het bestuur werd opgedragen den melk handel mee te deelen dat de boeren voor Februari handhaving van den prijs van Ja nuari wenschen. TROELSTRA'S GEZONDHEIDSTOESTAND. Naar „Het Volk" verneemt voelt Troelstra, wiens toestand in den laat-sten tijd minder goed was, zich thans weer aanmerkelijk beter. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van houders van pandbrieven der Veendammer Hypotheekbank is een commissie van actie gevormd. De uitslag van de stemming was dat gekozen zijn de heeren: J. W. Bolt, te Nieuwe Pekela; E. J. Bulder, advocaat te Veendam en J. J. Thijsse, directeur der Bank-Associalie te Veendam. De Vereeniging voor den Effec tenhandel benoemde mr. E. Fennema en A. H. van Walcheren, de Rotterdamsche Vereeniging den heer van Domselaar en de Bond voor den Effectenhandel in de pro vincie den heer Schuller tot Peursum. ZUTPHEN WEER GARNIZOENSPLAATS. Utrecht verliest bijna zijn geheele garnizoen. Naar de „Avondpost" verneemt, zal het half regiment huzaren, dat thans in Amers foort ligt, overgebracht worden naar Zut phen, terwijl het le regiment veldartillerie uit Utrecht naar Amersfoort zal vertrekken. Deze verplaatsing zoo gaat het blad verder moet in verband worden gebracht met de zeer belangrijke pressie, die door de burgerij van Zutphen op het departement van Oorlog is uitgeoefend om weer een gar nizoen terug te krijgen. Utrecht zal door deze mutatie vrijwel zonder garnizoen ko men, daar het dan nog slechts de genie troepen zal huisvesten. RECLAME. 2614 Uit het Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. 5) Be kel'lner verklaarde in vleiend Kasti- liaansch den inhoud van den schotel. >»Ik wil weten, of het slakken zijn", her haalde de zeerob met eenvoudige vrijmoe digheid. B^n paar handelsreizigers, die wat Engelsch kenden, lachten luid, en een Engelschman, die naast den vrager zat, boog zich met ernstig gelaat naar hem toe. ..Het is een vischgerecht", zeide hij, „u zult het lang niet kwaad vinden". ..Dank u, mijnheer", antwoordde de oude ^an, met een vertoon van verlichting, dat aherbelachelijkst zou zijn geweest, als het niet zoo eerlijk gemeend was. -Ik ben bang", ging hij vertrouwelijk Jo°rt. „dal men mij slakken zal voorzetten. Ik heb gehoord, dat die in deze streken veel gebruikt worden". .-Dit", hernam de ander met groote ernst, -!s niet het seizoen van de slakken. Boven dien als u ze kreeg, durf ik wedden, dat u aangenaam verrast zoudt zijn". -Het is mogelijk, het is mogelijk! Of schoon ik het niet erg begrepen heb op Teemde manieren". Zoo was het begin van een groote vriend schap tusschen twee mannen, die niets met ckaar gemeen hadden dan hun land; want e een was een peer van hef Koninkrijk, le in Spanje reisde voor privaat aange'e- *eoheden of mogelijk tot stichting voor zijn DE CORRUPTIE In de gistermiddag gehouden vergade ring van den raad der gemeente Soest is aan den heer L. E Visser, directeur van het gasbedrijf, op diens verzoek met in gang van 1 Maart of eerder, indien de dienst dit toelaat, ontslag verleend uit zijn functie Na het verschijnen van het rapport van de commas-sie van onderzoek zal wor den beslist of dit ontslag eervol of niet eervol zal zijn. De heer Visser heeft den burgemeester bekend, f 700 van de fa. Wil son ontvangen te hebben, omdat hij voor die firma tijdens ziekt© van den opzich ter het toezicht had uitgeoefend bij het leggen van het buizennet. In de eerstvolgende legerorders zijn opgenomen een kennisgeving, volgens welke aan werklieden en ambtenaren op Goeden Vrijdag slechts dan vrijaf wordt gegeven, indien in de standplaats der werklieden en ambtenaren het vieren van den Goeden Vrijdag als Zondag in het al gemeen gebruikelijk is. In Februari a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn dat de Vereeniging „Bureau voor Handelsinlichtingen", gesticht op initiatief der Nederlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel, werd opgericht. Aangezien de opening in October 1903 plaats heeft gevonden, zal eerst in Octo ber a.s. de herdenking plaats vinden. UIT NED. OOST-INDIE. GEVAARLIJKE KOELIES. MEDAN, 31 Jan. (Aneta). Een dertigtal koelies van de onderneming Parna Bolon van de Handelsvereeniging Amsterdam heb ben zich op den 23-jarigen assistent W. P. J. v. Wessem geworpen, waarna zij hem doodsloegen. De oorzaak ligt zeer vermoe delijk in een standje, dat door den jongeman aan de koelies werd gegeven. NED. HERV. KERK. Drietal: Te Hilversum (vierde pred.- plaats): dr. H. W. Obbink, te Geldermalseu J. C. Koningsberger, te Amsterdam over 't IJ, en dr. F. W. A. Korft, te Heemstede. Eeroepen: Te Willige-Langerak: C. J. Leenmans, em. pred. te Zeist; Te Noord- wolde (Gron.): C. v. d. Nieuwenhuizen, te Hekelingen: Te Hilversum: W. J. v. Lok horst, te Delfshaven. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Oudemirdura: D. Zwart, cand. te Ooster-Nrjlcerk; Te Rotterdam-Delfs- haven (vac.-P. Nomes): C. J. Sikkel, te Oosthem; Te Zierikzee: L. E. Sniilde, te Haastrecht. FRANSCH OP DE LAGERE SCHOOL. Een uitvoerig artikel in „Het Onderwijs", het orgaan van de hoofden van scholen, be spreekt het Nutsrapport over de wederin voering van het Fransch op de L. S. Het blad maakt ernstige bezwaren tegen de ge geven oplossing en eindigt: „Dit rapport lost het vraagstuk van de wederinvoering aldus niet op. Als leidraad voor organisatie mag het in het belang van het overige onderwijs niet worden aanvaard. En waarom is het eigenlijk zoo tweeslach tig? Omdat deze commissieleden blijkbaar allen met talies en touwen vastzitten aan de eenheidsschool. Zonder differentiatie voor bevolkings centra oprichting van groole scholen, waar belere klasseverdeeüng en een gedeellelijk- vakonderwijzerssvsleem mogelijk is kan er van een goede wederinvoering van het Fransch geen sprake zijn. In deze richting moet de oplossing worden gezocht. Het woord is nu aan de oudersorganisa- ties èn de onderwijsautoriteiten." geest, en de ander was kapilein John Tho mas Bontour, voorheen bij de Britsche koop- vaardijvloot. Evenals vele zeelieden, was kapitein Bonlour een eenvoudig, gezellig man, die zich aangenaam trachtte maken. „Dit is voor het eerst," zeide hij, „dat ik een voet in Spanje zet, al heb ik de iaal wel hooren spreken, want ik heb de Spaan- sche Oceaan bevaren, en een reis naar Ma nilla gemaakt. Het is een taal, die heel won- derlijk klinkt, het lijkt mij veel ge schreeuw en weinig wol." Hij sprak wat langzaam op de manier van iemand, die vroeger veel gezwegen heeft en eerst op rijperen leeftijd meer mededeelzaam werd. Het jongmensoh, zijn toehoorder, keek eenigzins benauwd, het scheen hem moeite te kosten zijn lachlust (e bedwingen. Overigens had de jonge man een vrij on beduidend voorkomen in kleeding en uiterlijk was hij echter onberispelijk. Hij had een gladgeschoren gezicht en had blijk baar de gewoonte om zijn kin vooruit 'e steken, ten einde er met zijn voorvinger, nadenkend op te krabben. Deze elegante beweging moest waarschijnlijk verbijste ring te kennen geven, of, in ieder geval een kleine mystificatie hij deed het nu inzake de Spaansche taal. „Wel", antwoordde hij ernstig, „als ge aan het ontleden gaat, durf ik wedden, dat er evenveel inzit als in iedere andere taal als men haar kent welteverstaan „Ja", mompelde de kapitein, uiterst vol daan over zijn eigen conversatietalent. Hij voelde dat hij aardig op weg was een man van de wereld te worden. „Maar", vervolgde de „peer", „het is las tig verduiveld lastig. DE RHEA-AFFAIRE. Indertijd zjjn twee directeuren en een walkapitein der sleepbootmaatschappij „Rhea" te Dordrecht gearresteerd in ver band met te hoog gedeclareerde en ont vangen bedragen voor schadevaringen. Sedert zjjn de drie personen in vrijheid gesteld en hebben de Fransche maatschappij, waarvan de „Rhea" een onderdeel uitmaakt en de Fransche verzekeringsmaatschappij een overeenkomst getroffen. Thans is de justi tieels vervolging wegens onvoldoende aan wijzing van schuld tegen het drietal in getrokken, omdat de Fransche maatschappij en weigeren getuigenverklaringen af te leggen en daartoe ingevolge hun nationaliteit niet kunnen worden gedwongen. AANVARINGEN. Gisteren had tengevolge van den dikken mist op de Maas een ernstige aanvaring plaats tusschen de salonrad-erstoomboot „W. F. Leeman", van de reederij Fop Smit en Co. te Rotterdam, en de goederen, boot „Koningin Wilhelmina." Van de „Leeman" werd de steven inge drukt, terwijl ook de „Koningin Wilhel mina" belangrijke schade opliep. Terwijl het bergingsvaartuig „Doms Rijkers", van Smit's Bergingsbedrijf te Wemeldinge bezig was een anker met ket ting van het s.s. „Anthony" te visschen, werd dit schip dooreet bergingsvaarfcuig „Trio", van de firma Tak en Hoogenboe- zem, kapitein den Breeyen, aangevaren De politie stelt een onderzoek in naar dc oorzaak. De „Dorus Rijkers" bekwam aan zienlijke schade. HET ONGELUK VAN DE GOOISCHE STOOMTRAM. Mevr. Weevers en haar dochter, die t\j het ongeluk van de Gooiscbe stoomtram bfl Laren op 7 Augustus 1927 ernstig zjjn verwond, en in het St.-Jansziekenhuis wer den opgenomen, hebben j.L Zaterdag dat ziekenhuis verlaten en zijn naar hun woning in voormalig Watergraafsmeer teruggekeerd. Zij zijn nog niet geheel hersteld. (HM.) BRANDEN. Door lot nu toe onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de timmerfabriek der fa. Knaapen te Beverwijk. De brand woed de in het linkerdeel der fabriek, waar veel hout lag opgeslagen. Met veel moeite slaag de de brandweer er in, den brand tot dit gedeelte beperken. Om één uur was men het vuur meester. De schade wordt op duizenden guldens geschat. Fabriek en in ventaris waren niet verzekerd. Het vorige jaar is de fabriek tot den grond toe afge brand. Te Gendt (G.) is door onbekende oorzaak totaal afgebrand het café van den heer Ik heb nog nooit zulk een massa akelige onregelmatige werkwoorden te doorworste len gehad. Toch schiet ik er al aardig mee op. Het ergst van alles is, moet u weten, dat, als ik er een zin naar behooren heb uitgebracht, met zijn werkwoorden en wat dies meer zij, ik niet in staat ben het ant woord te snappen." „En dan zit je in de knel", opperde kapi tein Bontour. „Ja." Lord Seahampton trok zijn hals weer bin. nen de perken van zijn vlekkeloos witte boord, en ging voort rich te bedienen van zijn vierde lamscotelct. „Blijft u hier lang?" vroeg hij. „Neen, niet lang", antwoordde kapitein Bontpur langzaam, alsof hij nadacht; toen- plotseling kwam zijn geschiedenis. „U moet weten", zeide hij. „ik begin al op leeftijd te komen, en ik ben er den man niet naar om buitenlandsche reisjes te ma ken. Het maakt mij wat gejaagd, wat ver legen. Ik ben er te oud voor Ik ben hier niet voor mijn pleizier, ziet u." Dit gezegde deed Lord Seahampton in somber gepeins verzinken heel diepzin nig was het blijkbaar niet. Hij keek. alsof hij' wel een9 zou willen weten of hijzelf in Barcelona was voor pleizier of niet. „Neen", mompelde hij aanmoedigend. „Het geval is zoo", vervolgde kapitein Bontour „Mijn zuster Amalia Ann, is bo ven haar stand getrouwd.' En „stierf" „Ja, vervolgde de kapitein, „zij stierf negentien jaar geleden, een klein meisje achterlatend Nu is hij gestorven Mr Challoner Hij was mijn zwager, maar ik noem hem Mr. Challoner, omdat hij boven mij staat." „Dat zou ik ook meenen", zeide Lord Seahamton, vroolijk, met een blik naar het geschilderd plafond. „Dat geloof ik ook". De kapitein lachte inwendig. „Ik bedoel op den maatschappelijken ladder," ver klaarde hij. „En nu hij dood is, staat zijn dochter Eva geheel alleen in de wereld, en heeft zij om mij telegrafeerd. Zij woont op het eiland Majorca." „Ach!" De vriendelijke oude blauwe oogen blik ten stralend in het gelaat van zijn makker. „Kent ge het?" De peer stak zijn kin vooruit, waardoor hij er niet op zijn voordeeligst uitzag. „Neen maar ik heb er veel van gehoord. Ik ken een vro een dame, die daar groote bezittingen heeft een zekere Mrs. Har- rington." „De Honorable Mrs. Harrington is nog verwant aan mijn nichtje. Miss Challoner. Ik noem haar Miss Challoner, ofschoon zij mijn nichtje is. omdat zij boven mij staat.' Het heerschap wierp weer een blik naar de zoldering. „Ik bedoel, dat zij een dame is. En nu ga ik naar Majorca om haar te halen. Ten minste ik wil probeeren daar le komen, maar ik snap niet, hoe dat met die booten zit. Zij gaan niet geregeld, zoo het schijnt, en dat dwaze gekakel brengt mij heelemaal in de war Wat hebben we hier nu? Hè? Is dit pudding? Het lijkt er niet op. Neen, dank u!" De arme oude man was direct van streek, door de kleinste kleinigheden. Toevallig was Lord Seahampton een goedaardig jongmensch, mei een week hart. zooals de meeste paardenliefhebbers bezit ten. Er was iets in kapitein Bontuor, dat hem trof, de een of andere eigenschap van den Brit, die hem hier, in den vreemde, aan genaam aandeed. „Kijk eens," zeide hij, „ik zal straks met u meegaan, om alles over de boot te weten te komen, uw kaartje le nemen, en de heele zaak te regelen." „Dat is heel vriendelijk van u," begon de oude zeeman aarzelend. Verlegen frommelde hij, met zijn verweerde handen, eenige oogenblikken aan zijn dasje. Maar ik wil geen misbruik maken van uw tijd. Ik ver onderstel, dat u voor uw pleizier hier bent?" Lord Seahampton glimlachte. „Ja, ik ben hier voor mijn pleizier, daar voor alleen ben ik in de wereld." Nog aarzelde kapitein Bontuor. „U zou misschien uw vrienden tegen kunnen komen," begon hij, „op straat, be doel ik." Hij hield op en keek naar zijn eigen handen; een stak hij er in de hoogte, om de tatouëering te laten zien in zijn handpalm. „Ik ben maar een ruw zeevaar der," ging hij voort. „Zij mochten het eens zonderling vinden zich er over verbazen als zij u in mijn gezelschap zagen." De onberispelijke halsboord scheen te knellen. „Het is altijd mijn gewoonte geweest," bromde Lord Szahamplon, vrij onsamen hangend, „mijn vrienden te laten denken, voor de drommel, wat zij willen. Mag ik uw naam vragen?" „Mijn naam is Bontuor. Kapitein Bontuor, uw dienaar." ..Mijn naam is Seahampton." Kapitein Bontuor staarde hem aan. „Ja, ik ben Lord Seahampton." „O!" riep kapitein Bontuor nauw hoor baar, uit. Zijn gemakkelijkheid in den om gang reikte nog niet zoo hoog. (Wordt vervolgd).-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5