THERMOGENE GRIEP CLOSETSTOELEN vanaf f 9.- DeGrsjzeOame 68s,# Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Maandag 30 Januari 1928 Tweede Blad No. 20822 BINNENLAND. W P DE WILDE ZONEN'S BEDDENilANOEl KERK- EN SCHOOLNIEUWS. KUNST EN LETTEREN. FEUILLETON. RECLAME. 1861 TEGEN Dooier ven 78 en «5 oent EISCHI HULL AW DSC Hf VERPA1KING DE VLIEGTOCHT NAAR KAAPSTAD EN TERUG. Nadere bijzonderheden omtrent de vlncht. Omtrent de vliegtocht van mr. Van Lear Black naar Kaapstad en terug, vernemen «rij nog dat de K.L.M. de route heeft uit gezet, de vliegtijden vastgesteld en beslo ten een van haar ^enmotorige vliegtuigen, de H.-NADR, tot een drie-motorig vlieg tuig te verbouwen. Het vliegtuig zal voor zien worden van drie Titan-motoren, welke door de Cnome et Rhone fabrieken te Parijs zullen worden vervaardigd. Dit drie- motorige toestel zal met vollast op elke combinatie van twee motoren kunnen vlie gen, Het biedt derhalve groote veiligheid, te meer daar bij normale vluchten elk der drie motoren slechts voor de helft zijn ver mogen zal behoeven te leveren. Gelijk gemeld is het vertrek voorloopig op 1 Mei bepaald. Met deze vlucht heeft de heer Van Lear Black opnieuw een belangrijke opdracht aan de K.L.M. gegeven, teneinde het com mercieel e luchtverkeer verder tot ontwik keling te brengen. Daarom heeft hij er ook van meet af op gestaan, om deze vlucht uit te voeren met een commercieel vlieg tuig van een gangbaar type, waartoe de H-NADR behoort. (Met dit type zal in Indië door de Nederlandsch Indische Lucht vaart Maatschappij worden gevlogen en het is bovendien in aanbouw voor de route Milaan-München, welke tot een der zwaar ste mag gerekend worden). De heer Van Lear Black had nauwelijks deze vlucht naar Kaapstad en terug goed gekeurd, of hij legde de K.L.M. een nieuw probleem voor, n.l. om deze vlucht te com bineeren met een andere naar Britsch-In- jjië tot een bezoek aan eenige vrienden en ran daar naar China. Deze zaak wordt thans bij de K.L.M. bestudeerd, vooral in verband met de politieke omstandigheden in, ZtiidrChina en met het oog op de moge lijkheid om deze vlucht naar Britsch-Indië en China op den terugtocht van Kaapstad te Cairo te doen aanvangen. Blijft de vlucht tot een retourvlucht Amsterdam-Kaapstad beperkt, dan denkt de heer Van Lear Black in veertien dagen Kaapstad te bereiken en na enkele dagen oponthoud aldaar in veertien dagen weder terug naar Amsterdam te kurnien vliegen. Gaat de vlucht naar Britsch-Indië en China door, dan zal daarvoor (niet gerekend op hrt oponthoud onderweg) op een tijdsduur ra 13 k 20 dagen heen en 18 a 20 dagen terug gerekend moeten worden. Van Zuid- China zou via Britsch-Indië langs de be kende route naar Amsterdam worden terug gevlogen. In dit geval zal de heer Van Lear Black ongetwijfeld twee en een half k drie maanden onderweg zijn, alvorens hij te Amsterdam kan terugkeeren. DIPLOMATIEK DINER TEN HOVE. Zaterdagavond heeft de Koningin ten Paleize in het Noordeinde te 's-Gravenhage aan een maaltijd vereenigd de hoofden der bij Haar Hof geaccrediteerde gezantschap pen en de zaakgelastigden en tijdelijke zaak gelastigden die de gezantschappen, bij af wezigheid of het ontbreken van een gezant te 's-Gravenhage, beheeren. Met de Koningin, den Prins en Prinses Juliana namen voorts aan dezen disch deel ae leden der Hofhoudingen van de vorste lijke personen, de minister van buitenl. Zaken, jhr. mr. Beelaerls van Blokland en mevr, Beelaerls van Blokland geb. Snoeck De heer George Diouritch, gezant van het koninkrijk der Serviërs, Croaten en Slowe- nen, was wegens ongesteldheid verhinderd aan den maaltijd deel le nemen. Het feestmaal werd gegeven in de Galerij- RECLAME. NIEUWE KIJN 39-10 TEL. 21Ö8 1800 Zaal en opgeluisterd door een muziekuitvoe- ring van de Kon. Mil. Kapel, onder leiding van den Directeur, le luit. Boer. De tafel was versierd met rangschikkin gen van paarse Darwin-tulpen, William Copland. Als middenstuk prijkte op tafel het fraaie geschenk, dat door het Corps diplomatique de Koningin ter gelegenheid van haar regec- ringsjubileum werd aangeboden ONZE NIEUWE GEZANT TE BRUSSEL. Jhr. mr. Van Nispen tot Sevenaer. In aansluiting op een vorig bericht meldt de N. R. Crt., dat er thans reden is om om aan te nemen, dat jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, thans Nederlandsch gezant te Weenen, ernstig in aanmerking komt voor het ambt van Nederlandsch gezant te Brussel, ter vervanging van wylen jhr. ar. C. G. W. F. van Vredenburgh. LAGER PERSONEEL. Op burgerrechtelijke arbeids overeenkomst. Het Tweede Kamerlid, de heer Kuiper heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: Wil de minister mededeelen, of de pers berichten juist zijn, dat vanwege den direc teur-generaal van het Staatsbedrijf der Post.. Tel. en Tel. een dienstorder is uitge vaardigd, om bij wijze van proefneming in de behoefte aan lager personeel te voorzien door het aannemen van locale krachten op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst Zoo ja, wil de minister dan mededeelen of hij met deze dienstorder instemt, en haar inhoud aan de Kamer ter kennis brengen? Heeft de minister kennis genomen van de belofte, door den min. van Financiën in de vergadering der Tweede Kamer van 15 Nov. 1927 afgelegd, om de Centrale commissie voor georganiseerd overleg te hooren over de vraag, welke groepen van het Rijksper soneel wèl en welke niet voor tewerkstelling op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst in aanmerking behooren te komen? Wil de minister mededeelen, of ten aan zien van het lager personeel, in de eerste vraag bedoeld, het oordeel der Centrale commissie voor georganiseerd overleg is ge vraagd, en, zoo ja, welk advies de Commis sie daaromtrent heeft gegeven? Indien eventueel het oordeel van meer genoemde Centrale commissie niet i9 ge vraagd, wil de minister dan bevorderen, dat dit alsnog zal plaats hebben, en, in afwach ting daarvan, in elk geval aan de in de eerste vraag bedoelde dienstorder geen uit voering wordt gegeven? BEVOORRECHTING VAN FABRIEKS ARBEIDERS. Het Tweede Kamerlid de heer Weitkamp heeft den minister van Arbeid, H. en N., de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat de com missie voor eerste hulp bij ongelukken, in gesteld bij Kon. best., van 10 Dec. 1910, voorheen wel subsidie ontving voor cur sussen in het verleenen van eerste hulp bij ongevallen aan Rijkstand- en tuinbouw scholen, maar dal, terwijl aan cursussen, bezocht door fabrieksarbeiders, dit subsidie wel wordt gegeven, het voor bovengenoemde scholen is ingetrokken? Zoo ja, is dan de minister bereid, mede met het ook op het feit, dat ook de land bouw wegens het hoe langer hoe meer in gebruik komen van machines in het bedrijf bij de veiligheidswet zal worden betrokken, het opgeheven subsidie alsnog wederom le verleenen, zoodat de bevoorrechting van fabrieksarbeiders boven landbewerkers zal zijn opgeheven? DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. Een comité van actie opgericht. Te Utrecht had Zaterdagmiddag onder lei ding van mr. B. J. Nöthorn, uit Zutphen, een algemeen© vergadering plaats om te komen tot oprichting van een centraal co mité van actie tegen de corruptie in ge meente- en staatsbedrijven in Nederland, in het bijzonder tegen de corruptie in het gasbedrijf. Hiertoe waren uitgenoodigd alle belang hebbende gemeentebesturen en vertegen woordigers uit handel en industrie, teneinde mede te helpen te voorkomen, dat orders uit hoofdo van corruptie in het buitenland wor den geplaatst. Slechts ongeveer 25 personen waren aan wezig, o. w. ook de gewezen gasdirecteur Van der Stel. Na een inleiding van mr. Nöthorn en eenige besprekingen werd een voorloopig comité van actie tegen de corruptie in het algemeen in Nederland opgericht. Dit comité zal een groote algemeene vergadering voorbereiden, vermoedelijk we der te Utrecht, om te komen tot benoeming van een definitief comité. Het voorloopig comité werd samengesteld als volgt: mr. B. J. Nöthorn, Zutphen, voor zitter; C. J. F. J. Maassen, Amsterdam, Keizersgracht 125, secretaris; J. M. F. A. van Dijk, De Bilt, penningmeester; J. Adri aans, oud-gasfabrikant, Nijmegen; H. J. Levendig, Amsterdam, en A. W. P. Visser, Soest, leden. De gemeenteraad van Waalwijk heeft een verzoek van den directeur der gasfabriek, om zyn ontslag in te trekken, met alge meene stemmen afgewezen. DE C5R. HIST. JONGERENGROEPEN. De Federatie van Christeljjk-Historische Jongerengroepen hield onder voorzitter schap van den heer Van Schouwenburg Zaterdag in Den Haag in Café Riche een besturenconferentie, welke vrij druk bezocht was. Namens het hoofdbestuur der C.-H. Unie was de heer J. R. Snoeck Henkemans, lid der Tweede Kamer, aanwezig. In de middagbijeenkomst sprak de heer D. J. Karres, uit Den Haag, over: De werkwijze in de groep. Op deze rede volgde een uitvoerige discussie, waaraan door velen der aanwe zigen werd deelgenomen. Vervolgens vereenigde men zich aan een gemeenschappelijken maaltijd, gedurende welken nog enkele toespraken gehouden werden. In de avondvergadering werd het woord gevoerd door mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff, secretaris van het Curatorium der Indologische faculteit aan de Univer siteit te Utrecht, die sprak over: De ko mende staatkundige beslissing inzake Neder- landsch-Indië. DE SPOORWEGSTAKING VAN 1903. Te Utrecht is gisteren de spoorwegsta king van 1903 door de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel herdacht. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met zangnummers, uitgevoerd door het ar beiderszangkoor ,De Stem", onder leiding van dien heer H. Altink. Voor het instru mentale gedeelte zorgden de beer H. de Groot (viool), „W. Wijlen, cello en F. Wol- fers, piano. De voorzitter der Ned. Vereeniging, het Eerste Kamerlid P. Moltmaker besteeg, na het rr zikaale intermezzo het podium ten einde aan zijn gehoor de beteekenis van het jaar 1903 nader uiteen te zetten. Bij het in herinnering roepen van net jaar, waarin de staking uitbrak, kon de heer Moltmaker niet verzwijgen de namen van twee figuren J. Oudegeest en mr. P. J. Troelstra. Beiden zijn, volgens spr. vastgeklonken aan de geschiedenis der organisatie en zeker aan het spoorwegpersoneel in Nederland. De hulde, welke de heer Moltmaker aan deze voormannen uit de S.D.A.P. en vak beweging bracht werd door de aanwezigen beantwoord met een langdurig applaus. Met één slag, zoo vervolgde spr. werd in 1903 aan de onderworpenheid van het spoorwegpersoneel een eincfe gemaakt. De mannen van het zwarte korps stonden niet meer op hun machines, doch hadden hun ijzeren meid" veilig opgeborgen. Amb tenaren namen geen bagage of goederen meer aan, kortom het geheel© raderwerk der spoorwegen st-ond stil Was de staking een uiting tegen het Staatsgezag? Volgens spr. moet zij alleen begrepen worden als een kreet om recht. In dit verband deelde hij nog mede, dat hij binnenkort in de Ka mer opnieuw de pensioenkwestie der oud- spoorwegnsannen van 1903 ter sprake zou brengen. De rest van do redevoering droeg een zuiver propagandistisch karakter. OFFICIEELE BERICHTEN. By Kon. besluit is met ingang van 1 Februari 1928 benoemd tot burgemeester der gemeente Vlaardingen: A. van Walsum, met toekenning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester der gemeente Krim pen aan den IJssel; is benoemd tot burgemeester der gemeente Ryckholt: J. H. Roosen; is benoemd tot burgemeester der gemeente Waalre: dr. S. F. A. C. M. baron van Wijn bergen. DE VEENDAMMER HYPOTHEEKBANK. Na behandeling in Raadkamer, welke meer dan 3'/s uur duurde, heeft het ge rechtshof te Amsterdam de beschikking van de Rechtbank aldaar, waarbij de gevangen neming van mr. L. P. D. was bevolen, vernietigd en de in vrijheidsstelling van hem gelast. Mr. J. F. van Ewyck, kantonrechter te Delft is in het Ziekenhuis Bethel aldaar overleden. NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gramsbergen, J. C. Salverda, te Hdno. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Nieuwerkerk (Z.), J. E Wes- terhuia, te Hellevoetsluis. Bedankt: Voor GeesterenGe'lselaar, M. Elzinga, te Grootegast. CHR. GEREF. KERK. Beroepen: Te Amsterdam-Oost (tweede be roep): D. Driessen te 's-Gravenzande. HULDIGING VAN PROF. Dr. E. DUBOIS. Bij zijn afscheid te Amsterdam. In een versierd vertrek van het gebouw der universiteit van Amsterdam heeft Za terdagmiddag een huldiging plaats gehad van prof. dr. M. S. F. T. Dubois, hoog leeraar in de mineralogie en kristallo- graphie, physische aardrijkskunde, geologie en palaeontologie, die Donderdag 1.1. den 70-jarigen leeftijd bereikte en dus aan het einde van dit leerjaar zijn hoogleeraarsambt zal neerleggen. Een groot aantal belangstellenden was aanwezig o.a. de reclor-magnificus prof. dr. H. Burger en de secretaris van den Academischen senaat, prof. dr. J. H. Schol- te; collega's en oud-collega's, o.a. prof. dr. P. Zeeman; prof. dr. F. A. F. C. Went, voorzitter van de afdeeling Natuurkunde der Koninkl. Academie van Wetenschappen; oud-minister dr. C. Lely (a. i.); dr. J. W. IJzerman en ir. Th. F. A. Delprat Allereest heeft de rector-magnificus. prof. dr. H. Burgers, het woord gevoerd. Hij re leveerde de bescheidenheid van Dubois en verzekerde, dat diens arbeid roem heeft gebracht aan de universiteit. Daarvoor brengt de Senaat hem hulde en dank. Spr. verbond aan zijn grooten dank den wonsch voor de toekomst: nog langen tijd van lichamelijke gezondheid en geestelijke Hischheid hetgeen hier wil zeggen: onver poosd voortgezette wetenschappelijke ar beid. Daarna bracht prof. J. C. II. de Mevere den dank der faculteit voor alles wat prof. Dubois gedurende vele jaren op haar ge bied gedaan heelt. Prof. dr G. A. P. Molengraaff, de derd© spreker en de eigenlijke feestredenaar in zooverre hij tevens het huldeblijk aanbood, bracht in zijn rede meer uitvoerig in her-i innering wat prof. Dubois voor de geolo gische wetenschap gedaan heeft en nog doet. Daarna onthulde hij het door Frans Order geschilderd portret van prof. Dubois. Prof. Sluiter sprak vervolgens als vriend en bioloog. De volgende spreker, dr. C. M. ArienS Kappers, zegde als hersenanatoom hem dank voor hetgepn door hem is bijgedragen tot de neurologie. Ten slotte heeft dr. P. Tesch, directeur lol Geologischen Dienst, geschetst de ge volgen. die de wetenschappelijke arbeid van Dubois heeft gehad voor de kennis van onzen bodem en huldigde mevrouw Wi thout hem namens leerlingen en oud-leer lingen. De gehuldigde gaf in zijn woord van dank zijn hoorders een interessant over-s zirhl van zijn leven en werken. Na afloop van de huldiging was er rc-< ceptie in de Senaatskamer. BLASCO IBANEZ. f De Spaansche schrijver Blasco Ibanez Is te' Menton overleden. Blasco Ibanez werd 29 Januari 1867 te Valencia geboren. Hij was een hartstochtelijk politiek agiator en werd verbannen, tot dwangarbeid en herhaaldelijk tot gevange nisstraf veroordeeld om zijn -staatkundige opinies; niet minder dan acht maal werd hij door zijn geboortestad naar het parlement afgevaardigd. Zijn eerste romans, waarvan Canas y Barro als de beste wordt geschouwd, be schrijven het leven te Valencia. Hij heeft zeer veel gereisd en had een wereldnaam als scenario-schrijver voor de cinema. Tot zijn bekendste romans behoorde Bloed en Zand en Mare Nostrum Hij was in zijn vaderland niet geliefd en vestigde zich later te Parijs, waar hij het middelpunt werd van een groep politici, die' tegen het koningschap gekant waren. Behalve republikein was hij ook heftig anti-feminist ANTI-SCHUND. Zaterdag is bij de Uitgevers-Maatschappij „De Gemeenschap" te Utrecht een vlug schrift verschenen, dat den sensationeelen titel „Anti-Schund" draagt. Onder dien ti tel is een proeve afgedrukt van den om slag van het maandblad „Nu", dat sinds October van het vorig jaar onder redactie van Is. Querido en A. M. de Jong bij de uitgevere-maatschappij Scheltens en Gil- tay verschijnt en tegen diverse jongeren op zeer felle en persoonlijke wijze heeft uigepakt Het vlugschrift is samengesteld door een twaalftal jongeren van diverse richtingen die heftig aanvallen op het tijdschrift „Nu" in een taal Daaronder zijn o.a. Me'nno ter Braak, Marsman, C. J Kelk, Lou Lichtveld, Jan Engelman, Constant van Wessem en A. den Doolaerd. De schrijvers van de brochure zelf en met hen tal van vrienden en geestverwanten zijn door Amsterdam's straten getrokken om er persoonlijk hun waar aan den man te brengen. Heerlijk beeld van literairen strijd. NIEUWE UITGAVEN. Van de Vereeniging van Vernis- en Velrf- fabrikanten en -Handelaren in Nederland ontvingen wij het eerste nummer van haar orgaan, de „Verfkroniek". Behalve het officieele vereenigingsnieuws zijn in dit blad opgenomen artikelen en gegevens welke van belang zijn voor de verfbranche en aan verwante vakken Het eerste nummer ziet er degelijk en zakelijk uit. Uit hel Engelsch van HENRY SETON MERRIMAN. 3) Zonder veel geestdrift gaven Fitz en Luke gehoor aan haar uitnoodiging. Echt jongens achtig waren zij immers uit principe tegen kussen. Nadat zij daarop mr?. Ingham-Baker de hand hadden gedrukt zochten zij elkaar weer, gedreven door die onbestemde phy- steke aantrekkingskracht, waardoor twee- hngen zoo geschikt schijnen om in 't zelf de gareel door het leven te aan. Er waren Moeilijkheden voor hen in aantocht en, i soldaten, die overvallen worden. slo- en zij zich instinctmatig nauwer bij el kaar aan. Dit was het psychologisch °°genblik. Even een kleine pauze, waarin j01?- Harrington zich zelf geestelijk en ichamclijk ongevoelig scheen le maken, ad zij dit niet gedaan, had zij zichzelf 't ware vergund zich te laten gaan °or Luke tot zich te roepen, hem te troos- n en medegevoel mei hem te toonen n zou hel leven van iedereen in deze anjer, en van anderen daar buiten, ge- e„a^ers geloopen zijn. hoo i 0p een an^eren thuiskomst ge- zeid Gen meer voldoening gaf", Als 8^arr^n^on met scherpe stem. een °P ^ezen t°on sprak, dan was er zweem van Londensch accent in. ie maakte een kleine beweging, deed sl*P voorwaarts, als zag hij haaj on bewust den rand van den een of anderen afgrond naderen, en wilde hij haar waar schuwen. De eigenaardige trek om Luke's mond werd voor een oogenblik duidelijker en hij hield zijn diepe, hopelooze oogen strak op do spreekster gericht. Er zijn twee soorten van rijke vrouwen. De eene besteedt haar geld aan weldoen, de andere geeft uit om haar behoefte aan macht te bevredigen. Van Mrs. Harring ton werd nooit verteld, dat zij kwistig was met haar weldaden. „Ik voel mij genoodzaakt," begon zij, „je te vertellen, dat ik de onkosten voor je opvoeding zoo goed als alleen gedra gen heb. Ik was daar in geen enkel op zicht toe verplicht. Bij den dood van je vader nam ik de zorgen voor je op mij. omdat ik omdat hij een oprecht vriend voor mij was. Ik misgun je het geld niet, maar ik had toch wel verwacht, dat je als belooning hard zou willen wer ken om vooruit te komen in de wereld." Met trotseh gebaar en luid geritsel van zijde, nam zij een kaarsrechte houding aan, al haar waardigheid van beleedigde deugd en miskende weldadigheid. „Wij hebben ons best gedaan," ant woordde Fitz met kalme onversaagdheid, die het vreeselijk indrukwekkende van den toestand bedierf. „Ik spreek niet tegen jou," hernam de dame „Jij hebt gewerkt en de uitslag van je examen is bevredigend. Knap ben je niet dat weet ik; maar ie hebt het klaar gespeeld om bij de Marine le komen, waar je vader vóór je geweest is, en je grootvader vóór hem Ik ben overtuigd, dat je officie ren en meerderen, tevreden over je sullen zijn. Maar ik sprak tegen Luke," „Dat wisten wij allen," zeide Luke op on- heilspellenden toon. Zij negeerde deze opmerking. „Je hebt gelijke voordeelen gehad," ver volgde de weldoenster. „Ik heb geen voorkeur getoond; ik heb je beiden op de zelfde manier behandeld. Het wa3 mijn plan dit te blijven doen je leven lang en na mijn dood." Op dit kritiek oogenblik zat Mrs. Ingham- Baker vol belangstelling voorovergeleund, met open mond gretig te luisteren. De voorname Airs. Harrington veroor loofde zich het plat burgerlijk genot, dit staren te beantwoorden met een vragenden blik, gevolgd door een spottend lachje. „Heb je," ging zij voort, zich rechtstreeks tot Luke wendend, „ook een reden op te geven, waarom je niet slaagde behalve natuurlijk de gewone: pech?" Luke keek haar aan met dreigenden blik en antwoordde niet. Was Mrs. Harrington een arme wouw ge weest, dan zou zij hebben erkend, dat de jongen uitgeput, tot het uiterste gedreven werd. Maar zij was altijd omringd geweest zoo als met zulke vrouwen het geval is door mannen, en meer speciaal door vrou- den, die iedere beleediging, elke onbe schaamdheid zouden willen slikken, zoo lang die maar verguld was En inderdaad accepteerde de wereld de voorname Mrs. Harrington, omdat zij de middelen er toe had zichzelf te vergulden. „Het was pech. en niets anders," barstte Fitz uil. zonder acht te Slaan op haar sar castischen toon. „Luke is een beter matroos dan ik Maar in astronomie is hij altijd zwak geweest, en alles hing van astronomie af." „Ik zou denken, dat alles van domheid afhing," zeide Mrs. Harrington. „Ik ben dom, zooals u het noemt," zeide Fitz. „Luke is het niet. Luke is knap, vraag dat aan wie u wilt, aan boord!" „Ik behoef dat aan niemand, wie dan ook aan boord, te vragen, zeide Mrs. Harring ton. „Mijn eigen gezond verstand zest mij, dat hij dom is. Dat heeft hij getoond." „Het is echts iets voor een vrouw om een man te slaan, die ongelukkig is," zeide Luke, met zijn handen diep in zijn zakken. Hij keerde zich hierbij tot Mrs. Ingham- Baker in de hoop op wat medegevoel, maar deze weekhartige dame vond het gewenscht zich haastig af le wenden, zijn blik te ver mijden en onpartijdig blijven. Mrs. Ingham-Baker hield er veel van haar eigen gevoelens te verbergen. Zij kon mooi praten voor de buitenwereld. Voor zichzelf was zy hed oprecht, doch op dit oogenblik scheen zij zich volstrekt niet te herinneren, dat deze twist juist was wat ztf jaren lang had gewenscht omdat zy er het keerpunt in het fortuin van haar dochter Agatha van venvacht te. Zeker wel duizend maal had Mrs. Ing ham-Baker zich verwonderd afgevraagd, waarom Mrs. Harrington alles deed voor de Fitz Henrys en niets voor Agatha. Redenen trachtte zy er niet voor te zoeken. Zij verwonderde zich er slechts zoolang over tol het een grief werd. Dat het met een twist zou eindigen, wist zy. Die zon waarschijnlijk niet komen, voor do Fit-z Henrys oud en wrj3 genoeg waren om met hun vrouwelijke bloedverwanten te mogen twisten. Maar dat het gebeuren zou, daarvan was zy zeker. Daarvoor kende Mrs. Ingham-Baker, de parasiet, haar slachtoffer Mrs. Harrington, goed genoeg. En nu die twist er was veel voeger dan zy had kunnen hopen ontstaan door een astronomisch examenpapiertje, nu schaamde mrs. Ingham-Baker zich voor het feit, dat het haar speet voor Luke. Het zou anders geweest zyn, als Agatha tegen woordig was, maar dat talentvol meisje was op school in Brighton. Mrs. Ingham-Baker was echter een vaa de velen, die den aandrang tot een liefdadig voornemen leeren bedwingen. Zij keek uit het raam en deed-alsof zij niet bemerkte, dat de jongen zijn opmerking tot haar had gericht. Mrs. Harrington nam geen notitie van Luke's schamper gezegde. „En," vroeg zy zoetelijk, „wat ben Je nu van plan te doen?" Plotseling keerde de jongen zi<?li tot haar. „Ik ben van plan," riep hij, „mijn eigen leven te maken hoe dan ook. Al zou ik van honger moeten sterven, bij u zal ik niet aankloppen. Als een halve kroon mij zou kunnen redden, dan zou ik liever ster ven, dan die van u leenen. U denkt alles te kunnen koopen met uw vervloekt geld. My kunt u niet koopen. Een Fitz llenry kunt u niet koopen. U u kunt niet Even snikte hij, herinnerde zich zijn nieuwe mannelijkheid, dat plotseling, vol maakt mannelijke uit verdriet geboren beheerschte zich en wandelde naar de deur. Hy opende die, keerde nog eenmaal om, keek zijn broer aan en stapte de kamer uit. Zoo stapte Luke Fitz Henry het leven in een leven, dat hij zichzelf maken moest. Hartstochtelijk vlug in het liefhebben, haten en lijdendiep in zijn binnenste, gevoelig voor spot en sarcasme een wees. De trap was donker, toen hy naar beneden (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5