DE HERDENKING VAN Prof. Mr. J. TH. BUYS. 68"'* JAARGANG VRIJDAG 27 JANUARI 1928 No 20820 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 CU- per regel voor advertcntien uit Leiden cd plaatsen waar agentschappen ran ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiëD 85 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 80 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Ct9 Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voot Leiden per S maanden 12.35 per week/0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post f 2.35 portokosten. Oil ouamor bastaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. BUTS-HERDENKING. Aan het einde van de receptie in het Universiteitsgebouw heeft de president-cura tor der Universiteit jhr mr. dr N. C de Gijselaar het herdenkingscomité en in het bijzonder prof. Fabius bedankt voor het nemen van het initiatief tot deze herdenking Na afloop.van de receptie op het Rapen burg begaven de ministers en de leden van het comité zich met vele andere genoodigden naar de Studentensociëteit waar de Senaat van het Corps recipieerde. SCHRIJVEN VAN CURATOREN VAN HET GYMNASIUM AAN DEN MINISTER. Curatoren van het Stedelijk Gymnasium Alhier, hebben tot den Minister van Onder wijs. Kunsten en Wetenschappen een schrij ven gericht, waaraan wij het volgende ont- leenen. Blijkens verschillende statistische onder- Boekingen. aldus Curatoren, bereiken van de kinderen, die zich aanmelden voor het Onderwijs op de Hoogere Burgerschool of het Gymnasium, slechts 50 pet. het eind diploma. De andere helft verlaat vroeger of later de school, hetgeen voor hen een teleur stelling, voor het land een noodelooze uit- •ave beteekent. Verder behaalt bij den over gang naar een hoogere klasse telken jare in iedere klasse ongeveer 30 pet. voor één of j meer hoofdvakken een onvoldoend cijfer. Aan de Universiteit doet zich een overeen- I iomstig verschijnsel voor. Wel is daar het geval niet in alle faculteiten gelijk, maar b.v. voor de medische faculteit moet het 1 aantal dergenen, die de studie tusschentijds opgeven, op 40 pet. dat der onvoldoenden bij eiamen ook weer op 30 pet gesteld worden. Ware het mogelijk, op do opleidings- inrichtingen de 50 pet. die hier de studie opgeven, en aan de Universiteit de 40 pet. daar niet tot het einde komen, te weren, I dan zou hieruit voor het Rijk een groote be sparing voortvloeien, en voor de betrokken personen veel teleurstelling en moeilijkhe den vermeden worden, daar dan niet meer op lateren leeftijd naar een nieuwe studie richting zou behoeven te worden gezocht, terwijl anderzijds het onderwijs der over- blijvenden veel beter tot zijn recht zou komen. Teneinde hiertoe te geraken, bepleiten Curatoren bij de toelating tot het Gym nasium, (tot welke inrichting van onder- vijs het betoog zich dan verder bepaalt) de toepassing eener strenge selectie, waarbij rekening gehouden wordt niet alleen met parate kennis, maar ook met het intellect, dil woord kortheidshalve genomen voor dal geheel van geestelijke eigenschappen, dat ▼oor zelfstandige wetenschappelijke werk zaamheid het meest geschikt is. Voor het eerste achten Curatoren een verplicht admissie-examen gewenscht en, ter vermij ding van foutieve beoordeeling. daarbij een ernstig overwogen en verantwoorde verkla ring van het hoofd der lagere school om trent vorderingen en kennis. Voor het tweede kan men met vrucht gebruiken maken van z.g. „tests", zooals in het bui tenland meer en meer in zwang komt. En ook bij de beoordeeling van dit onderzoek kan een verklaring van het hoofd der lagere school, nu omtrent het inlel.'ect van den leerling, voor misvattingen behoeden. Intusschen wenschen Curatoren niet allen, die bij deze dubbele schifting afval len, definitief afgewezen te zien De beteren onder hen zouden zij willen vereenigen in I klassen welke in 3 jaren volbrengen, wat nu in de eerste 2 jaren op het gymnasium bereikt wordt, waarna alsnog voor hen de mogelijkheid behoort open te staan, om over te gaan naar de 3de klasse van het gym nasium. Curatoren stellen zich voor. dat op deze 3-jarige tusschenschool, welke zoo mogelijk in 't organisatorische verband van het gymnasium behoort te worden opgeno men. het onderwijs meer gegeven zal wor den door klasse- dan door vakleeraren. want vrijwel naar het eenstemmige oordeel van alle tot oordeelen bevoegden is een van de redenen van de veelvuldige teleurstel lingen daarin gelegen, dat het middelmatige kind van 12 tof 13 jaar nog niet rijp is voor onderwijs van vakleeraren en dat de vak leeraren. univesitair gestudeerden, veelal niet in voldoende mate de paedagogische capaciteiten bezitten om aan deze kinderen les te geven, hetgeen trouwens, zij het wel licht in mindere mate. naar de meening van Curatoren ook geldt voor de kinderen die zij wel reeds dadelijk tot het gymnasium toegelaten zouden wenschen te zien, voor zoover de laagste beide klassen betreft. Curatoren achten in deze een gemitigeerd klasse-leeraren-svsteem het beste Gelijk ge zegd. blijft voor de betere leerlingen na het doorloopen van de tusschenschool over gang naar de 3e klasse van het gymnasium mogelijk. T>e overigen vinden in het door loopen van het 3de jaar een redelijke afslui ting van hun schooltijd en voor hen geeft deze schod dan ongeveer hetzelfde als de school voor uitgebreid lager onderwijs. Nadat Curatoren dan voorts in het be lang van het gvmnasiale onderwijs de weder invoering van het Fransch op de la gere 9chool en een wettelijke organisatie van het in sommige gemeenten bestaande instituut der aansluitingscommissie tusschen lager en voorbereidend hooger onderwijs hebben bepleit, houden zij zich meer in h*t bijzonder met de inrichting van het gym nasiale onderwijs en mei het gymnasiale leerplan bezig. Het tegenwoordige aantal van 30 leerlingen per klasse achten zij te hoog: zij zouden het gesteld willen zien od 10 tü 15 en in geen geval hcoger dan 20 24 Ook het aantal lesuren per week wen schen Curatoren te verlagen, en wel voor de leerlingen tot ten hoogste 30. voor dö leeraren tot ten hoogste 24 26 uren per week Ten slofte, aldus Curatoren, moet aan de tegenwoordige overlading van het leerpro gramma der Gymnasia, gevolg mede van door verkeerde wetgeving in de hand ge werkte concurrentievrees, een einde wor den gemaakt door eensdeels de waarde van het onderwijs weder meer te zoeken m de qualiteit dan in de quantiteit van de ver worven kennis andersdeels met betrekking tot deze laatste, voor zoover zulks met de doelstelling van het gymnasiale onderwijs vereenigbaar is. nauwer aansluiting te zoe ken bij hetgèen uitsluitend of bijna uitslui tend den verschillenden leerlingen later praktisch te stade zal komen Voor wat de oude talen betreft wenschen Curatoren voor de aanstaande ingenieurs, natuurphi- losophen en medici een wijziging der eischen in dier voege dat. bij behoud ten volle van de aJgemeen vormende kracht van het onderwijs in de oude talen, de om vang der te verwerven kennis aanmerkelijk worde gereduceerd, waarbij minder naar het bijbrengen van een uitgebreide philo- logische kennis moet worden gestreefd, welke toch dikwijls slechts oppervlakkig blijft, dan wel naar het verkrijgen eener degelijke kennis van die elementen der oude beschaving, welke van essentieele beteeke nis. ook nog voor onze tegenwoordige ken nis en cultuur moeten worden geacht, gelijk die elementen door de studie der oude talen kunnen worden gekend Curatoren hopen dat van een zoodanig veranderde oriëntatie met betrekking tot de te stellen eischen voor wal de oude talen betreft, een terugkomen in het bijzonder van de aanstaande medici op het gymnasium het gevolg zal zijnhet voordeel hiervan, op deze wijze verkregen, achten zij zoo groot, dal zij daarnaast in overweging geven het gymnasiale eind diploma voor toelaling lot de universitaire medische studie weder verplicht te stellen Voor wat de natuurphilosophische vakken betreft, ook ten deze behooren de eischen en wel voor de A.-leerlingen mei behoud alweer van de essenlieele, algemeen vor mende elementen van het onderwijs in deze vakken, gewijzigd te worden in gelijken zin. waarbij zelfs ware te overwegen het onder wijs in de Wiskunde voor hen evenals trouwens voor de B-leerlingen het onder wijs in het Grieksch vroeger te beëin digen. Aan het einde vatten Curatoren hun be toog samen in de volgende desiderata: lo. dat het Fransch op de lagere school, waaraan het gymnasium aansluit, weer in gevoerd worde; 2o. dat er een 3-jarige tusschenschool tusschen de lagere school en de 3de klasse van het gymnasium opgericht worde met een gemitigeerd klasse-leeraren-stelsel; 3o. dat op grond van den uitslag van het verplichte admissie-examen en van „tests", beide getoetst aan verklaringen van het hoofd van de betrokken lagere school, worde bepaald, wie tot het gymnasium wordt toegelaten, wie tol de tusschenschool, en wie wordt afgewez-n-, 4o. dat het leerplan der gymnasia, en in aansluiting hieraan het programma van het eindexamen, herzien worde in dier voege, dat voor de A-leerlingen en de 'aanstaande juristen onder de B-leerlingen voor wat de Wis- en Natuurkundige vakken, en voor de B-leerlingen, uitgezonderd de aanstaande juristen, voor wat de Oude Talen betreft, de eischen gewijzigd worden, aldus, dat, bij volledig behoud der essentieele algemeen vormende elementen van het Onderwijs »n die vakken, de omvang der leer- en examen stof aanmerkelijk worde gereduceerd. DE BOAZ-BANK. In een in het Nutsgebouw gehouden ver gadering van leden der Coöp. Spaar- en Voorschotbank „Boaz" alhier werd beslo ten een commissie van onderzoek in te stel len. welke met het bestuur zal trachten een weg te vinden welke tot de meest bevre digende oplossing zal leiden. Tot leden dezer commissie werden be noemd de heeren C. Hoogendoorn. G. J. Vis ser, M. Ziegelaar en C. Mizée. secretaris. VOOR DE 70.000STE. De juweliersfirma J. P Driessen, Koom- brugsteeg 5 en Botermarkt 2 deelt ons mede, dat zij besloten heeft evenals de firma Meyers van den Nieuwe Rijn. den 70.000en Leidenaar (geboorte) een verrassing te be zorgen. Zij stelt een zilveren rammelaar be schikbaar. VLAAMSCHE PROPAGANDISTEN BEWERKEN DE SLEUTELSTAD. Een anti-Belgische Hetze. Een aantal personen, zich noemende „Groot-Nederlanders" heeft gisternacht voor een verrassing gezorgd door op de houten trap op het station alhier een groote hoeveelheid op geel papier gedrukte procla maties te deponeeren, die de reigers daar gistermorgen vonden. Het pamflet draagt het opschrift „Vlaan deren en Holland", is gericht aan de Neder- landsche mannen en vrouwen en is onder teekend „Groot-Nederlanders". Hieronder laten wij den inhoud volgen Ten Zuiden van onze staatkundige grens wonen meer dan 4 millioen menschen van ons volk met gelijke taal en zeden. Helaas, dat volksdeel is ziek. aangetayt door een vreemden kanker, die zijn hart, hersens en levenssappen aantast en de bes ten reeds tot slachtoffers heeft gemaakt. Dat volk begint heel Flauwtjes te herleven. Er komt meer krach!, meer wil tot leven en een vreeselijk uitputtende, maar bijkans onzichtbare strijd wordt er gevoerd, om te redden wat nog onaangetast, te herstellen wat aangetast is, en uit te snijden de ver rotte deelen Zal de zieke herslelilen? Het hangt gedeeltelijk van U af. Of is hol de laatste opflikkering voor den dood. Moet dit Nederlandsehe volksdeel roemloos onder gaan in een poel van verbaslering en ver kankering? Of wilt ook Gij uw medegevoel schen ken? Daartoe alleen is reeds voldoende het besef dat 4 millioen Nederlanders in vreemd staatsverband een wanhopigen strijd voe ren om hun taal, zeden en levenswijze, kortom hun Nederiandsch bestaan te hand haven. hopende, dat zij zich niet voor niets uitsloven een voorpost te zijn tegen opdrin gende machten, die in tijds ook onze eigen grenzen zullen trachten aan te tasten. Ieder Hollander weet toch. dat de Vla mingen Nederlanders zijn. Vlaanderen heeft een groot deel bijgedragen tol onze bescha- BINNENLAND. Te Leiden is plotseling overleden dr. W. J. Lente, predikant bij de Remonstrantsch Gerei. Gemeente. (Laatste Ber., Ie Blad). Een schrijven van curatoren van het Leidsch Gymnasium aan den Minister van Onderwijs. (Stadsnieuws, le Blad) De vliegtocht LondenKaapstad, en terng, zal over drie maanden aanvangen; een onderhond met mr. Van Lear Black, (Binnenland, 2e Blad). Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende de re geling van het radio-verkeer. (Binnenland, 2e Blad). Het rapport van de commissie van onder zoek in zake het tramongelnk bij Laren* (Binnenland. 2e Blad). Te Amsterdam zijn valsche munters ge arresteerd. (Gemengd. 3e Blad). De uit- en invoer van bloembollen ge durende December. Land- en Tuinbouw, 3e Blad). Bestrijding van knoeierijen in den handel van veevoeder en plnimgediertevoeder. (Land- en Tuinbouw. 3e Blad). De Krakatan heeft een nieuw eiland ge vormd. (Uit Ned. Oost-Indië, 2e Blad). BUITENLAND. In Noorwegen is de eerste arbeiderstee geering gevormd. (Buitenland, le Blad). Het conflict in het Dnitache centrum is nog niet opgelost (Buitenland, le Bfad). De secretaris der Action franpaise Delest gearresteerd, (Tel. le Blad). Eenige vul can en in werking. (Buiten land, le Blad). ving. Of is het misschien veroveringszucht om belangstelling en liefde te wekken voor hen, die gelijk aan ons willen zijn, maar daarin door overmacht belemmerd worden, die gesard, gehoond en uit hun werk ge- slooten worden, omdat zij Vlamingen willen zijn. dal is Nederlanders? Ja, als zij slechts mee wilden heulen met verraders, huichelaars, verklikkers, stroop likkers enz., maar dat willen zij niet Zoudl gij U laten vertrappen als minder waardig burger door vreemde overheer- schers, omdat gij niet gewillig waart uw ge boorterecht te verkwanselen of weg te wer pen al9 een afgedragen jas, alleen omdat gij U zelf bewust zijt, vrije mannen te zijn? Toto's W. Blenzê, Lelden. rie Vuil üe v.cr ministers die gisteren de pkchtige buys-herdenKing in dc Au.a der ^ersiteit bijwoonden bij hun aankomst op het Rapenburg. V. 1. n. r. mr. J. B. Kan, jr. W. H. van de Vegte en mr. dr. J. Donner. Het Comité voor de Buys-herdenkmg. z.ilend v. I. n. r. mr. dr. 11. \os. mr. A S. ai i ecu ma. mr. A. H van Nieiup. prof. mr. D. P. D. Fabius, mr. C. Fuhri-Snethlage, prof. mr. H. Krabbe, mr. D. Fock. Staande v. 1. n. r. mr. M. J. Bos, mr. H. Zille8en, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, jhr. mr. dr. A. Roëll, mr. R. H. A. M. Romme, mr. G. Vissering.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1