NIEUW FEUILLETON De 15d' Nationale Pluimvee-Tentoonstelling. 68"* JAARGANG DONDERDAG 26 JANUARI 1928 No. 20 819 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor sdvertentien uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgen? postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Oil oummer bastaat alt DRIE Bladen EERSTE BLAD. Morgen zullen wij een aanvang maken met een nieuw groot, boeiend feuilleton, getiteld „De grijze dame", uit het Engelsch vertaald naar Henry Seton Merriman. DE 15DE NATIONALE PLUIMVEE TENTOONSTELLING. Het jaarlijksche kippen- en duivenfeest dei L. P. V. Voor de vijftiende maal in haar twintig jarig bestaan heeft de Leidsche Pluimvee- vereeniging de groote Stadsgehoorzaal her- scjiapen in een reusachtigen hoenderhof, waar honderden stuks pluimvee gedurende eenige dagen gastvrijheid genieten en waar straks talloos vele pluimveeteelt-beoefenaren en dito-enthousiastelingen in dichte drommen zich tusschen de lange kooienrijen zullen verdringen teneinde met een critisch oog de door de keurmeesters toegekende onderschei dingen te toetsen aan hun eigen, veelal min der bevoegd. doch met des te meer overtui- gi? uitgesproken oordeel. Wie moTgen. Zaterdag of Zondag vanuit de leidsche ..Broadway" zijn entrée maakt in onze grootste tooneelzaal wordt daar. naar mate van zijn muzikalen aanleg aangenaam of minder aangenaam verrast met een hyper moderne syraphonie van hanengekraai en kippengekaket waartussc hendoor eenden, ganzen en kalkoenen op hoogst verdienste lijke wijze de solistenpartijen vervullen Vertrouwde klanken voor den geregelden bezoeker van pluimvee-tentoonstellingen; ware muziek voor den echten pluimvee-lief- fcebber, maar voor den leek. die z'n belang stelling voor deze expositie tegen betaling van enke'le kwartjes bevredigd wil zien, een weinig welluidende klankenchaos. En wie dan door de openstaande deuren de groote zaal binnentreedt vindt daar weer evenals andere jaren de hoender-leden van bet groote orkest terwijl op de galerijen de duiven-toeschouwers met zacht gekir hun instemming met het gebodene te kennen geven. We zien er weer de fieTe hanen, van him mannelijke (meerder-)waardigheid ten volle bewust, door hun enge cel stappen met statige korte pasjes, de toeschouwers, die zich ver lustigen in den aanblik van de prachtige kleurschakeeringen in zijn vederpak. met Wantrouwende, doch uitdagende kraaloogen beglurend, terwijl de hennen in de kip- penwereld schijnt bescheidenheid nog een specifiek-vrouwelijke eigenschap tc-« zijn zoo ver mogelijk achter in heur kooi krui pen, wanneer zich iemand te dicht in haar nabijheid bevindt. We zien er weer de aardige» Guineesche ^"~°tjes. terwijl vlak er naast de eerbied waardige Vlaamse he reuzen den heelen dag door hun neus ophalen over zóóveel lawaai En boven treffen we weer de sierlijke dui ven aan-, de een trekt zich schuw in een hoekje van de kooi terug, terwijl de ander gedurig om zijn as draait en zich be lachelijk driftig maakt als ware hij in staat u te verscheuren, 't Is alles voor een leek oud. maar voor den kenner, die de goede hoedanigheden van iederen vogel op waarde weet te schatten, valt er veel te ge nieten Slechts de versiering met frissche rood witte vlaggetjes, voor welks vervaardiging mevr Vlieland zorg droeg, is nieuw en zet aan het overigens voldoende „leven"-dige schouwspel meerderen fleur bij. De lezer spare ons een dorre opsomming van alle rasen. welke op de*ze lustrum tentoonstelling vertegenwoordigd zijn; slechts zij vermeld, dat de catalogus niet minder dan circa tweeduizend nummeTs bevat en dat ook qualitatief deze expositie de aan dacht ten volle verdient Zoowel onder de groote hoenders en krielen in de groote zaal, als onder de konijnen, ganzen en eenden in de vestibule en de sier- en postduiven op de galerijen en in de kleine zaal bevinden zich prachtige dieren, die de oprechte bewondering zullen opwekken van ieder die zich voor de pluim veeteelt of de konijnenfokkerij interesseert. En ook de kleinere zangvogels zijn in aantal en gehalte goed vertegenwoordigd. Zooals reeds terloops door ons werd opge merkt. is ook de kleine zaal geheel door de tentoonstelling ingenomen en wel met name dooT een gecombineerde inzending post duiven uit Den Haag en De'lft benevens van de Leidsche vereenigingen ..Leidsche Post- duivenclub". ..De Luchtbode", ..De Sn el- vlieger". „De Trekvoge'ls' en „Het Oosten". Tevens vinden we hier nog inzendingen van de postduivenvereen. „Steeds Snel ler" te v-^nlwijk. ..Blauwband" te Alphen. ..Het Luchtvermaak" te Stompwijk en van de1 B. P. K. V. te Bodegraven, in totaal 23-1 vogels. Er valt dus genoeg te zien en te bewonde ren en gaarne wekken wij dan ook onze. sladgenooten op om deze tentoonstelling, die a! wordt ze ook het laatst gehouden, nog steeds behoort tot de belangrijkste in den lande, met een bezoek te vereeren. Moge bestuur en tentoonstellingscommis sie der L. P. V hun streven om de Leidsche expositie de plaats te doen blijven innemen waarop zij gedurende 15 jaren gestaan heeft, beloond zien met een overweldigend bezoek, waardoor zij in staat gesteld zal worden de belangen der pluimveeteelt in Leiden en naaste omgeving op dezelfde degelijke wijze' te behartigen als in de eerste twintig jaar van haar bestaan. Hieronder laten wij tenslotte de voornaam ste bekroningen volgen: Bijzondere eeieprijzen. Groote bronzen medaille van H. M. de Koningin voor de fraaiste inzending Kuif- hoenders, Kraaikoppen, Holl. hoenders, Bar nevelders of een ander groot Ned ras, W. Vehmeyer. Haarlem; groot zilveren medaille van wijlen baron Sweerts de Landas Wyborgh voor de fraaiste inzending dwerg hoenders, één kleur, één ras, E. Ostermann, Baarn; verg. zilv. med. van mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, voor de fraaiste inzending Leg horns. Orpington, Sassex, Plymouth Rocks, Rhode Islands of Wyandotles. A. Drenth, Den Haag; groote L P V. jubileumbeker voor de fraaiste inzending sierduiven, G. A. M. Spruyt te Gouda; groote L P V jubileumbeker voor de fraaiste inzending Postduiven. Jos. v. d. Kamer Hoek van Holland; groote L. P. V. jubileumbeker voor de fraaiste inzending Krielhoenders, E. Oster- mann Baarn zilveren lustrumbeker van eenige L. P. V leden voor dengene. die op de eerstvolgende 5 tentoonstellingen der L. P. V in een der volgende afdeelingen t. w groote Hoender rassen. Krielhoenders. Sierduiven, Postdui ven, Konijnen of Watervogels het hoogste punfenaanlal behaald, C. A. M. Spruyt, Gouda; groot geëm. bronzen beeld voor do fraaiste inzending groote of Dwerghoen ders van hetzelfde ras of kleur, E. Oster- rnann, Baarn. Hoofd-eereprijzen. Zilveren lauwerkrans voor de meeste eerste prijzen in hoenders voor een expo sant builen Leiden, G. de Graaf, Oegst- geest; L. P. V. wisselbeker idem binnen Leiden, W. N'euleboom; wisselbeker voor de fraaiste inzending Hoilandsche hoenders, W. Vehmeyer, Haar lem, wisselbeker voor de fraaiste inzending Orpingtons, C. de Graaf, Oegstgeest; L. P. V. jubiteumbeker voor de fraaiste Plymouth- rock, H. Th. Kramer, Amsterdam; idem voor de fraaiste Red Island, J. Steenbergen, Amsterdam; L.P.V. wisselbeker voor de fraaiste inzending Wyandotten, H. Th. Drent, Den Haag; Miss Blanche-wisselbeker voor de meeste eerste prijzen in krielhoenders, E. Ostermann, Baarn; L.P.V. jubileumbeker voor de fraaiste inzending Watervogels, Jos. Wahler, Maastricht; beker voor de fraaiste inzending kongnen, S. Sipma, Ooster- Ngkerk (Fr.); L.P.V.-jubileumbeker voor de fraaiste col lectie Barnevelders, H. P. Kuyer, Rijsenburg L.P.V.-wisselbeker voor de fraaiste in zending Kuif hoenders (zonder baard). A, H. Boekraad, Leiden medaille door N. V. „Leidsch Dagblad" voor de fraaiste inzending Hoilandsche hoen ders (één kleur), W. E. Neuteboom, Leiden; vaas met zilveren voet voor de fraai3ta inzending Hoilandsche krielen, C. de Graaf, Oegstgeest; groote plaquette van V.V.V. voor de fraaiste inzending Javakrielen, E. Ostermann, Baarn; L.P.V.-jubileumbeker voor de fraaiste in zending Seabright krielen, A. Schaedtlör, Den Haag; L.P.V.-jubileumbeker voor de fraaiste in zending Plymouth Roek-krielen, J. H. de Milde, Hiilegersberg; idem voor* Cochinkrielern, J. A, Boom, Arnhem; verg. zilv. med. van de „Leidsche Crt." voor de fraaiste inzending toornen (krielen), E. Ostermann, Baarn; L.P.V.-jubileumbeker voor de fraaiste in zending Chineesche meeuwen, A, Vernca, Rotterdam. De tentoonstelling is geopend Vrijdag van 105 en 710; Zaterdag van 105 en 711 en Zondag van 9—5 uur. ZELDZAAM JUBILEUM. Zeventig jaar in betrekking. BINNENLAND. De herdenking van prol. mr. J. Th. Bnyt aan de Leidsche Universiteit, (2e Blad). De 15e Nationale Pluimvee-tentoonstel ling der L. P. V. in de Leidsche Stadszaal, (Stadsnieuws le Blad). Vragen van den minister aan den Hoo- gen Raad v. Arbeid over de werkloosheids verzekering, (Binnenland, 2e Blad). Bezwaren van de Eerste Kamer tegen het vaccinatie-ontwerp (Binnenland, 2e BI.) I Een rede van mr. Zimmerman over be drijfsleven en overheid, (Binnenl., 2e BI.) Vergadering van de Federatie van Lan delijke Rij vereenigingen, (Binnenl., 2e BI.) De heer W. v. d. WIJNGAARD. Bij de firma J. J. Krantz Zn. aan den Oude Singel heeft men heden een zeldzaam jubileum herdacht Het jubileum van een geëmployeerde die de firma zeventig lange jaren met onberis- pelijken trouw en ijver heeft gediend het jubileum van den heer W v. d. Wijn gaard die nu zeventig jaar geleden op negen jarigen leeftijd in dienst kwam en thans bijna tachtig jaar oud nog steeds als spin- meester op de vierde étage van het fabrieks- j gebouw zijn krachten aan de firma wijdt Op het kantoor van de heeren Krantz heeft men hedenmorgen met een eenvoudige plechtig- heid dit zeldzame feit herdacht Daar werd de heer v.d. Wijngaard om half negen ont- vangen en gelukgewenscht terwijl hem tevens door zijn patroons een enveloppe met inhoud werd aangeboden. Het zal zeker een verrassing voor den heer v. d. Wijngaard geweest zijn. toen hij even later uit handen van den burge- meester die gekomen was om den jubilaris geluk te wenschen. de gouden medaille ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau mocht ontvangen. De heer v. d. Wijn gaard die reed9 drager was van de zilveren medaille is dus bevorderd. Later in den morgen kwam ook mevrouw KrantzVan Dijk. moeder van de tegen woordige firmanten den jubilaris gelukwen- schen en ook het personeel sloot zich bij de huldigine aan. Zoo werd de herdenking van dit zeer zeldzame jubileum op waardige wijze ge- vieTd. Dr. v. d. HOOG IN ARABIË. De Balkancorrespondent der „N. R. Ct." prjjsl zeer de voorzorgsmaatregelen, door de regeering van de Hedzjas (Arabit) genomen ten gunste van de bedevaartgangers naar Mekka. Hg schrijft daarbij o.a. over een Nederlander, hier ter stede welbekend: Met medewerking van het Nederlandsche gouvernement, heeft zjj zich de dienstan verzekerd van een bacterioloog van groote BUITENLAND. Heden komt de commissie voor veiligheid en arbitrage te Praag bijeen. (Buitenland, le Blad). Een leider der Roemeensche boerenpartij is gearresteerd. (Buitenl., le Blad). Nieuwe terechtstelling van communisten in China. (Tel., le Blad). ervaring, opgedaan zoowel in Oost- als in West-lnaië. Het is niet overdreven er bij zondere melding van te maken, dat dr. Van der Hoog, de Nederlandsche bacterio loog in kwestie, van naam en erkende be kwaamheid is, die in deze landen komt werken. Hg is dan ook een ieder wel denkende oprecht welkom, en de regeering van Hedzjaz moet er mede worden geluk gewenscht, dat zulk 'een deskundige zich te barer beschikking heeft willen stellen. Dr. Van der Hoog heeft reeds goed werk verricht door aan leergierige studenten de geheimen van de baccillen-cultuur te onderwijzen en door het aanleggen van een voorraad van verschillende inentingsstoffen (vaccins) voor den tijd van nood, ondanks da tegenslagen daarbij in den beginne onder vonden. Er heeft zich daarbij een vermakelijk maar ook teekenend voorval voorgedaan. Dr. Van der Hoog was op het schitterende denk beeld gekomen om zijn eerste bacillen-cnl- tnres in een thermoflesch te laten bewaren in een der kastjes van de plaatselijke ijs machine. De Duitsche werktuigkundige, die dat gsfabriekje bedient, wilde echter nog pienterder zijn dan de dokter, en logde de flesch midden in het ijs. Door den druk van de ijsblokken sprong de flesch in haar mbberomhulsel, waarop de torhnicus haar op den vuilnishoop wierp. Daar vond de vertoornde bacterioloog ze den volgenden dag. toen hij haar haastig kwam halen om een kalf in te enten, dat hij zich tot Hierboven geven wii een drietal prachtexemplaren van de Leidsche Pluimveetentoonstelling. die alle drie met de hooeste onderscheiding bekroond werden. Links een fraaie Buff Orpington-haan van den heer C. de Graaf, te Oegstgeest: in het midden een witte reus. die ziin naam met eere draagt, van den heer P. Kanbier. te Leiden: daarnaast een lichte Brahma-haan van den heer H. E. W. van Ardenne. te Dordrecht.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1