erv.zee** zvmssKHti n N ÖGT- VPUCHTENREEPEN SPLINTER Behangselpapier. EERSTE KLAS 689te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Woensdag 25 Januari 1928 Tweede Blad Na. 20818 UIT DE RAADZAAL FEUILLETON. BINNENLAND. S5W De eerste zitting in het nienwe jaar Allerlei klein goed. De eerste zitting in het nieuwe jaar is gehouden De voorzitter wenschte alle leden geluk en voorspoed, tevens een terug blik werpend op het afgeloopen jaar. Het oudste raadslid, nu de heer iSijtsma, sinds de raadsvernieuwing, beantwoordde de goede wenschen van den voorzitter, 't Was als altijd, zooals gewoonte en conventie dat tot het meest natuurlijke hebben' gemaakt. En daarop werd voortgegaan, alsof er geen grensscheiding van jaren was ge weest Groote punten bracht de eerste raads- agenda in 1928 niet. 't V as allemaal klein goed. Niettemin was het nog een aardige verrassing, dat de zitting 's middags af liep, want bij dat klein goed waren nog wel eenige punten, die geschikt waren, om de tongen los te maken De benoemingen verliepen zonder inci dent. Alleen de benoeming van een lid van het bestuur van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis dreigde een oogenblik moeilijkheden te geven, daar de rechterzijde grootendeels stemde buiten de voordracht om, maar no. één wist nog juist de meerderheid te behalen, 't Is de oude kwestierechts meent gepasseerd te wor- den! Gelijk de R.-K. bij de verhuring van de lokalen der voormalige school in de v. d. Werffstraat aan de afd. Leiden van den R.-K. Volksbond, ten behoeve deT teeken- school, daar de bond f 100 per lokaal moet betalen, de padvinders, die 3 lokalen in dezelfde school krijgen, f 50. De vergelij king ging echter allerminst op en het voor. 6tel-Heemskerk den R.-K. Volksbond ook slechts f 50 te doen betalen, zou, terecht werd daarop gewezen, niets anders zijn ge weest dan het geven van een cadeautje aan het rijk. Geen wonder, dat de heer Heems. kerk maar 5 medestanders vond; niet eens al zijn partijgenooten. Nu de gelden voor een nieuwe Chr. Khool aan de Javastraat eenvoudig gevo teerd moesten worden, daar het schoolbe stuur in hoogste instantie het pleit heeft gewonnen, is dit geschied, (^och van de tegenstanders van den nieuwbouw kon de heer Verwey dit toch niet laten passeeren, zonder even zijn hart te luchten. Tegen de gewoonte in, bracht dit wet houder Goslinga in 't geweer vóór het schoolbestuur. Hij sprak aLs raadslid, zeicfe hij, maar of zulk een optreden van een wethouder buiten zijn .departement" om aanbeveling verdient, betwijfelen we. Een wethouder is niet in de eerste plaats partij man. Wethouder Tepe deed verstandiger door zich niet in de kwestie zelf meer te begeven, waaraan immers niets te verande ren was. De wet eischte voteering en daar mee uit. Dat er een leering" in dit geval is, we zullen het overigens niet betwisten. Volgde een kort praatie over vacantie- toeslagen voor de politie, dat later nog wel goed zal worden overgedaan daar B. en W. prae-advies zullen uitbrengen over een mo- tie-Vallentgocd, zoo'n toeslag aan alle RECLAME. 2614 door K R. G. BROWNE. (Copyright Persbureau Vaz Dias, A'dam). 4) Slot Weer boog Billy meer zeewaarts, de Braba zon deed evenzoo. Toen, plotseling flitste tel door Billy's brein, wat het oogmerk van J'jn tegenstander was. In de onmogelijk heid een voldoenden voorsprong te krijgen, trachtte Treeman den Speedwing in het natte zand te drijven en hem aldus buiten Werking te stellen. .,Jou schurk", zei Billy, terwijl hij de nden opeen klemde en den wagen in zijn uden rechten koers stuurde, met het vaste oornemen geen centimeter meer uit den *eS te gaan. De Brabazon kwam gevaarlijk ichterbij, maar Billy week niet, en toch, tot zijn onuitsprekelijke verlichting, be- aagde het de Voorzienigheid, tusschen- oide te komen. Op een gegeven oogenblik erden er bij den Brabazon onheilspellende P& onplezierige geluiden hoorbaar, zelfs oven het geraas der beide motoren uit Een auw fookwolkje pafte onder zijn molorkop J". tij haperde, ging langzamer, en bleef en slotte knarsend staan. Het laatste wat 1 J'y zag, was het van woede verwrongen 8 aat van Mr. Treeman. Het volgende oogenblik had hij de Brabazon stukken cJter zich gelaten. Be Speedwing reed alleen. Billy, die nu let de minste haast meer had, vermin- e vaart toen hij de vlag, die het eind- aangaf, genaderd was, draaide behen- *8 om den paal heen, en tufte rustig terug. P zijn terugweg passeerde hij den Bra- z°n. die daar nog steeds roerloos aan !r s*ond, als een hulpeloos Bij de startplaats gekomen, bracht erJ. ,5en Nva8on tot stilstand, en dekte ^'2 den radiateur toe. Daarna trol af pn1! handschoenen uit, zette zijn bril op! °P Sir Ralph toe, die hem tege- iomf ,rn?.^e onder het uiten van een anIHijk overwinningsgeschreeuw. Zijn chler, kalmer, volgde. ambtenaren te geven. Zeker geldt hier: voor allen of voor niemand. Genen de wet, bleef den raad niete an ders over dan het beroep van dem heer Van Ingen Schen.au belreffende verbouwing van perceel Witte Singel 59 af te wijzen en aldus geschiedde. Nog een oude kwestie was die der ver- bindingsbrug der Leidsche Katoen-Mij. van haar fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looierstraat. B. en W. kwamen nu met een eenig9zins gewijzigd voorstel, ge zien het verzet uit den raad tegen het oor spronkelijke plan, maar ook nu was het verzet niet verdwenen. Door een staken der stemmen zal zelfs volgende zitting beslist moeten worden. De heer Spendel heeft fei- fcelijk de beslissing in handen. Hij had zich voor de stemming juist even verwijderd. Bij" zijn terugkeer daarna ging er een ge juich op! Voor de industrie mag men anders wel wat over hebben, gezien de werkloosheid I Het slot was een principieele kwestie: n.l. die van het al of niet gTatis afstaan der Stadszaal voor werkloozenontspanmng. Of dit van weerszijden echter niet eenigs- zins in ,,Principiën-reiterei" ontaardde Of men de zaal nu practisch geeft voor niets of voor f 24 plus licht... De heer v. Stralen vond in deze affaire gereede aanleiding voor politieke propaganda, doch bleef ma tig. Jammer, dat de heer v. d. Reyden zijn denkbeeld van f 1.50 per raadslid niet in een voorstel belichaamde. Dat zou wel aar dig zijn geweest! 25e GEDENKDAG VAN HET STERVEN VAN PAUS LEO XHI. Het R.-K. Werkliedenverbond zal dezen op plechtige wiize herdenken. Het bestuur van het R.-K. Werkliedenver bond heeft, naar de „Volkskr." meldt, be sloten den 25en gedenkdag van het over lijden van Paus Leo XIII z.g. op 20 Juli a.s bijzondere wijding te geven. Het ligt in het voornemen van het Ver bond, dit jaar een sociale week te organi- seeren, waar behandeld zal worden de toe passing van „Rerum Novarum" op de noodoa en behoeften van onzen tijd. Een der zittingen van deze week zal een meer plechtig karakter diagen en gewjjd zijn aan de roemrijke nagedachtenis van den grooten Paus der arbeiders. TWEEDE INTERN. CONFERENTIE INZAKE EMIGRATIE EN IMMIGRATIE. Bij Kon. besluit zijn aangewezen als af gevaardigden van de Nederlandsche regee ring op de Tweede internationale conferentie inzake emigratie en immigratie, die op 31 Maart 1928 te Havana zal bijeenkomen, de heeren C. Arnoldson, consul-generaal der Nederlanden te Havanna en H. S. Brandt, secretaris van de Association of Sugar Mil lers and Planters te Havana. HOLLAND—INDIË IN DRIE ETMALEN. Ir. von Banmhauer over het plan van ir. Grasi. Ir. A. G. von Baumhauer, onderdirecteur van den Iiijksstudiedienst voor de Lucht vaart, schrijft in het Algem. Hdbld. over het plan van ir. Grasé: Zijn plan om te bouwen en te doen vliegen een nieuw type, speciaal geschikt voor „de groote vaart", verdient ten voile den steun van ons allen. Ir. Grasé's ideeën over de mogelijkheden van de ontwikkeling der luchtvaart toonen zijn ruimen blik. Velen meenen, dat in bet geregelde luchtverkeer alleen kleine étappes mogelijk zjjn, omdat anders het bedrijf te weinig economisch zou worden. Inderdaad „Prachtig kerel," schreeuwde Sir Ralph; „ik wist wel dat je winnen zou met zoo'n wagen I Jammer dat er niet wat meer strijd was, ofschoon, hè Joan?" „Mr. Mariner zou toch gewonnen heb ben," zei Miss Hardress stellig. „Wat was er met den Brabazon?" vroeg Billy, toen zij terugliepen. „Ik weet het niet." zei Ralph. „Maar daar is Brabazon zelf. Hij ziet er uit als een zieke hond." Inderdaad naderde mr. Brabazon, verge zeld van den knarsetandende mr. Treeman Tevens naderde mr. Baxter, die er ook op merkelijk lijdend uitzag. Mr. Brabazon zeil had het voorkomen van iemand, die in prikkeldraad gestapt is en nu de blijken van pijn en verwondering geeft. „Wel," zei sir Ralph, „wat was het?" „Gebroken connector," antwoordde mr. Brabazon kortaf „Een wanbof, dat kan iedereen gebeuren, nietwaar." „Zeker," zei sir Ralph hoffelijk. „Alleen ik boud niet van jouw methode, Treeman; je schijnt te denken, dat mijn wagen een onderzeeër is." Air. Treeman zweeg. Mr. Brabazon kuchte even, en merkte toen op: ,,'t Had niet veel van een race, vind je niet? Ik bedoel ik bedoel, we hebben niet veel geleerd, hè? Maar een volgenden keer Hier werd zijn betoog onderbroken door een verontwaardigden uitval van Sir Ralph. „Niet veel geleerd? We hebben geleerd, dat jouw prachtmachine geen klap waard is, meneer. Dat hebben we geleerd Wan bof? Wanproduct, meneerrr. Prulwerkl Dat hebben we geleerd. Bij deze woorden zwaaide Sir Ralph zoo dreigend met beide armen in het rond. dat Mr Brabazon werktuigelijk een pas achter uit deed Hierbij struikelde hij over Mr. Baxter's voet. en zat in het zand met een smak. dien hij tot in zijn tanden gevoeld moest hebben. Mr. Baxter stamelde verontschuldigingen en stak de hand uit; Mr Brabazon greep die en heesch zich omhoog. Hij haalde diep adem. „Werkelijk, Sir Ralph," merkte hij op, kan worden aangevoerd, dat op een lange vrucht benzine moet worden meegevoerd oer een grooten weg, welke bij kaïveering der trajecten, wat betreft de helft, door be talende lading kan worden vervangen. Daartegenover staat, dat het kiezen van lange trajecten voordeelen biedt door het verminderen van verschillende risico's, o.a. die van het vinden van een, voor het einddoel der reis, overbodig terrein. Bij het nemen van langere trajecten kan het oponthoud van landing en opstijgen in tus- schenstations worden vermeden; hetgeen vooral van belang is indien, zooals zich laat aanzien, op een flinke hoogte de groote trajecten worden afgelegd, hetgeen met het oog op de navigatie op hemellichten veelal noodig zal zijn. Ook het navigeeren om groote depressies, om stormen te ontwijken en gunstiger winden op te zoeken, zal alleen dan mogelijk zjjn wanneer groote trajecten worden gekozen. Koe bet zjj, mocht het ir. Grasé geluk ken een type te verkregen, waarbij de ver houding van lading tot leeg gewicht gun stiger is dan bjj de bestaande vliegtuigen en waarbij met een bepaalde brandstof- hoeveelheid een aanzienlijk langeren afstand kan worden afgelegd, dan is daarbij de luchtvaart in hooge mate gebaar. In de kleinste details wordt het ontwerp bestudeerd. Het plan is om het toestal te doen bouwen in de werkplaatsen der Fokker fabriek te Amsterdam. Het is te verwachten, dat deze fabriek, waar reeds vele nieuwe typen in korten tijd werden afgeleverd door samenwerking van alle afdeelingen, zoowel wat betreft sterkteberekening als constructie, ook in dit geval met succes een keurig product zal kunnen gereed maken. Een pro duct, waarop de Nederlandsche industrie trotsch zal mogen zijn. Wat de beteekenis zal zijn voor de lacht- vaart is moeilijk te voorspellen. Een snel postvervoer naar Indië of Amerika schjjnen meer en meer binnen het bereik der prac- tische mogelijkheden te komen. Wij achten het daarom van het grootste belang dat ir. Grasé de noodige stenn moge vinden ter verwezenlijking van dit plan, dat van buitengewone beteekenis is voor de luchtvaart in het algemeen en voor het luchtverkeer NederlandIndië in het bij zonder. OFFICIEELE BERICHTEN. Bij Kon Besluit is op verzoek eervol ont slagen mr W. I. Doude van Troostwijk, als burgemeester van Nederhorst den Berg; met alle waardigheid, die hij verzamelen kon, ,,'t is niet noodig „Absoluut niet," zei Billy plotseling. Met een deed hij een pas voorwaarts, greep Mr. Baxter's rechterhand en schudd.e die har telijk. „Gefeliciteerd hoor," zei hij op warmen toon. „Wat?" zei Mr. Baxter, stupefoit. „Gefeliciteerd met zoo'n spoedig herstel," herhaalde Billy, en scheurde ter verduide lijking met een forschen ruk het verband van Mr Baxter's hand. De chauffeur uitte een zeer ongepasten term, en verborg zijn hand snel achter zijn rug, maar niet zoo snel, of iedereen had kunnen zien, dat ze zelf geen schrammetje vertoonde. Een ang stige stilte volgde. „Zoo," zei Sir Ralph met een stem als ijs. „Zoo. Ik begrijp 't. Jij ziet geen kans om op een eerlijke manier te winnen, hè, Bra bazon? Winnen tol allen prijs, dat is jouw motto, hè? En jij bent al een heel nette vent. vind je zelf ook niet. Baxter? Ik hoop dat Mr. Brabazon je goed betaald heelt, en dat hij een baantje voor je heeft, want van af 't oogenblik ben je zonder, en hier sloeg Sir Ralph's slem tot heete drift over, uil mijn oogen, voordat ik je wat doel Uit mijn oogenltl En jij ook, Brabazon? Kanaljel.. Mr. Brabazon's anders blozende complexie veranderde in een groenachtige gele. Hij wilde eerst nog iets zeggen, maar koos toen de wijste partij, maakte nog een vaag gebaar met de handen, draaide zich met een ruk om en ging wrokkend naar zijn auto terug. De heeren Baxter en Treeman. in de houding van schooljongens, die betrapt zijn op appeldieverij, volgden hem zwijgend. „Een fijn stelletje!" gromde Sir Ralph toen ze verdwenen waren. „Ik heb Baxter nooit graag mogen lijden, maar ik had niel gedacht dat hij tot zooiets in staal zou zijn. En jou, jonge man. jou ben ik veel ver plicht 't Was verduiveld bijdehand van je om le vermoeden, dat Baxter simuleerde „Och. zei Billy bescheiden, 't Was niet moeilijk Ik zag. dat hij zijn verbonden hand hand uitstak om Brabazon op te hijschen, en dal vond ik heel komiek. En toen waagde ik 't er maar op." „Blij. dat je 't gedaan hebt. Je blijft na tuurlijk bij me in dienst, wat?" RECLAME. is benoemd tot burgemeester van Putte F. J. van de Ven, burgemeester van Ossen- drecht; zijn benoemd tot burgemeester van: Mill en St. Hubert W. J. H. Verstraaten; Veen en Wijk en Aalburg R. J. van Doveren; Aallen A. J. W. Mennik; Poorlugaal F. van der Poest Clement; Leimuiden en Rijnsater- woude J. A. Bakhuizen; Nieuw-Helvoet F. W. van Driel; Ouderkerk aan den IJssel L. van Waning, secretaris; Enkhuizen J. A. R. Bosma; Ilpendam A. Pcereboom, Sybe- karspel G. Stapel Gzn.Hilversum mr. P. J. Reymer; Arnemuiden H. G. Hooninge; Baarland J. Ermerins, secretaris; Zuid- zande F. H van Vcssem, secretaris; Barra- deel B. AnemaAduard L. van Barneveld; Grootegast W. Bonnema; Venray 0. L. P. van de Loo. „NEDERLAND IN DEN VREEMDE". De vereeniging „Nederland in den Vreemde" heeft mcj. Dorange, die op haar locht te paard van Parijs naar Berlijn door de Rolterdamsche straatjeugd onaangenaam is bejegend, het fraaie plaatwerk „La Hol- lande" met opdracht, aangeboden, als com pensatie voor het ondervonden leed. De overhandiging zal geschieden door be middeling van het Consulaat-Generaal te Parijs. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. De gemeenteraad van Medemblik heeft besloten den directeur der gasfabriek, die erkend heeft giften in ontvangst te hebben genomen, terug te zetten tot bedrijfsleider, onder verplichting de genoten gelden aan de gemeente terug te storten, DE TOESTAND IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Een permanente vlascommissie. Eenigen tjjd geleden heeft de in het vorige jaar door den Minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw ingestelde commissie, welke een onderzoek had in te stellen .naar den toestand van het vlasbedrijf in Zeeuwsch-Vlaanderen, haar rapport in gediend. Nadat dit rapport op verzoek van den reeds genoemden minister nader onder de oogen ie gezien, door de commissie voor werkloozensteun, heeft de minister besloten een kleine permanente ambtelijk vlascora- missie in te stellen, welke de Regeering Billy kuchte zenuwachtig en wierp een blik op Joan, de stille getuige van de voor gaande gebeurtenissen. „Eh ik vind het heel vriendelijk van U", zei hij, „maarde kwestie is ik houd niet erg van racen, 't Gaat me te vlug" Een oogenblik slaarde Sir Ralph hem aan; toen barstte hij in lachen uit „Allemachtig, die is goedl Hoor je dat, Joan? ..Lightning" Mariner, voor wien racen te vlug gaal!.... „Maar," zei Billy snel, „ik ben Lightning Mariner niet." Rir Ralph deed een pas achteruit en zette groole oogen op. „Wat? Maar dat heb je me toch verteld?" „Neen. Ik zei, dat ik Mariner heette en U bedacht de rest. „Lightning" Mariner i9 mijn broer. We waren allebei bij de Golden Arrow, maar ik was alleen mecanicien. Ik heb heel wat wagens gereden, maar ik heb nog nooit geraced." Een paar seconden bleef Sir Ralph hem sprakeloos aangapen Joan nam het woord. „Maar waarom bood u dan aan aan te rij den?" Billy kreeg een hoestbui en schuifelde verlegen met zijn voet. „Och, -ik vond 't jammer, als de wed strijd niet door zou gaan, en ik was bang, dat U 't toch zelf zoudt doen, als niemand anders het aanbood en ik dacht, dat U dat niet mocht ik bedoel dat U zich niet mocht hij hield op. zoekend naar» het juiste woord. „Opofferen?" zei Joan. Zoo, dus daarom. Dat was heel mooi van U, Mr. Mariner; niet vader?" Sir Ralph, die met een schok weer tot de werkelijkheid terugkeerde, knikte heftig. „Ja. alle duivels! Ik ben je zeer verplicht. Mariner. Wat betreft je betrekking, kom me morgenochtend maar opzoeken in mijn hotel, dan zullen we 't in orde maken wal is er?" Dit laatste was gericht tot Joan, die hem bij den mouw greep en hem iels in 't oor fluisterde. „O, juist. In orde. Mariner, als je wat voorschot wilt hebben? Ja? Komt in orde. Dus tot morgen tien uur. Afgesproken. Nu gaan we d'r vandoor." 1 1T bij' voortduring zal kunnen adviseeren om trent alles wat de vlasindustrie betreft, meer in het bijzonder in het Zuiden des lands. UIT NED. OOST-INDIE. HONDERDJARIG BESTAAN DER JAVASCHE BANK. BATAVIA, 2-i Jan. (Aneta). De Javasche Bank bestond heden honderd jaar. Ter ge legenheid hiervan heelt het bestuur een receptie gehouden. De heer K. W. J. Michielsen, inspec teur van de Bank, bood namens het perso neel van de Indische kantoren een hulde blijk aan, bestaande uit een beeldegroep voorstellend. Landbouw, Handel en Nijver heid, geslut door het bankwezen. De president, mr. Trip, antwoordde en dankte voor het geschenk, waarna hij een uiteenzelting gaf van de ontwikkeling van de bank. Om 10 uur is officieele receptie gehouden in de vergaderzaal, die in een bloemen- galerij herschapen was De meest kostbare slukken stonden opgesteld, geschonken door alle takken van nijverheid, den handel en het bedrijfsleven. De receptie was buitengewoon druk be zocht. Aanwezig waren o.m. de vice-presi dent en de leden van den raad van Ned.- Indië, de procureur-generaal bij hel hoog gerechtshof, de legercommandant, de com mandant van de zeemacht, directeuren van departementen, de voorzitter en leden van den Volksraad, staatsraad Kooien, alle con sulaire vertegenwoordigers, talrijke andere autoriteiten en verder vertegenwoordigers van den geheelen handel, de scheepvaart en het bankwezen, velen met hun dames. De directeur van Financiën, de heer Van den Bussche, wenschte de bank namens de regeering geluk met het zeldzame jubi leum. Hij schelste den groei van de bank, die ten nauwsle samenhang! met de econo mische toestand van deze gewesten, waarna hij de verhouding tusschen regeering en Javasche Bank uiteenzette en de voort varendheid huldigde van de bank bij de ont wikkeling van het financiënwezen in Indië. Spr. deelde mede, dat hel H. M de Koningin behaagd had te benoemen tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, den directeur-secretaris den heer J. F. van Rossem, lot officier in de orde van de Oranje-Nassau, den inspecteur den heer F. Reysenbach Hzn.. en tot ridder in de Eenige oogenbtikken later, terwijl Sir Ralph assisteerde bij den aftocht van den Speedwing van het slagveld, vond Billy eindelijk gelegenheid Miss Hardress even apart te nemen, en haar als volgt tod te spreken: „Zeg." „Ja. Mr Mariner," zei Joan. „Dat pondbiljet." „O," zei Joan, „dat wat U in den trein verloren hebt?" „Dat, wat U in den trein gevonden hebt," verbeterde Billy. „Ik heb er nooit een ver loren, omdat ik er geen had Wat ik den controleur liet zien, was alles wat ik be zat. Maar ik deed alsof ik er een verloren had. omdat ik niet wilde, dat U wist, hoe ik er aan toe was." „O," zeide Joan flauwtjes. „En dus." vervolgde Billy op den toon van een Officier van Justitie, „heeft U een bankje gevonden dat niet verloren was." Hier sloeg Billy's stem om „Dat was heel vriendelijk van U. miss Hardress Zoudt U me willen vertellen, waarom U dat hebt gedaan?" Miss Hardress slaarde naar de zee, en antwoordde zacht: ,,'t was verschrikkelijk bruiaal van me, dat weet ik wel. maar ik zag dat U er niet zoo erg goed aan toe was en ik vond 't niet prettig, als U in moeilijk heden kwam, en daarom „Ik begrijp 't," zei Billy Hij deed plot seling een pas voorwaarts en keek haar haar zoo doordringend aan, dat zij zich tegen haar wil gedwongen zag, zijn blik te ontmoeten. „Maar ik zal 't U terugbetalen, met in terest steeds door, als U me tenminste begrijpt." Hij hield even op en raapte al zijn moed bijeen „Joan, begrijp je me?" Een oogenblik zag zij hem ernstig aan. Toen glimlachte ze. „Ja," was haar antwoord. X

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5