EERSTE KLAS 68s,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Dinsdag 24 Januari 1928 Tweede Blad No. 20817 Gemeenteraad van Leiden. FEUILLETON. RHEUMATIEK (Vervolg van gisteren). 4o. Benoeming van een lid van het be gluur van het Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (1) Benoemd wordt de heer J. Heringa met 17 stemmen tegen 15 op den heer prol. dr. Plooy. De laatste zijn van onwaarde. 5o. Begrooting, dienst 1928, van het H. G of Arme Wees- en Kinderhuis. (8) Goedgekeurd. 6o. Voorstel inzake de verhuring van het voorm. IJkkantoor aan de Lammermarkt, aan de vereeniging „de Leidsehe Padvin ders". (5) Conform besloten. 7o. Voorstel tot verhuring van een 3-tal lokalen met binnenplaats en bijbehoorende localiteiten van het voormalig schoolge bouw aan de van der Werfstraat, aan de vereeniging ..de Leidsehe Padvinders. (13) De heer HEEMSKERK vraagt of de huur prijs van f 50 per lokaal niet te laag is. ge zien hoe in volgend punt der agenda de huursom is f 100 voor gelijke lokalen. De heer SCHüLLER vraagt, welk systeem van verhuring bij B. en W. geldt. Het is hem duister. Wethouder SPLINTER zegt, dat de Pad vinders gewoonlijk niet goed gesitueerd zijn en daarmee hebben B, en W. rekening ge houden, evenals met de vroegere huursom elders. Met den R.-K. Volksbond is het een nood maatregel, waarbij eveneens rekening is ge houden met de omstandigheden. In de toe komst zal een betere regeling getroffen moeten worden. De heer SCHüLLER zegt, dat B. en W. 'dus blijkbaar doen aan philantropie, een systeem, dat hij niet kan goedkeuren. Er moet een algemeen geldende regel komen. De heer HEEMSKERK is niet tevreden gesteld. Waarom verschil van huur voor ge lijke lokalen? Het voorstel wordt aangenomen met 276 stemmen. Tegen de heeren Heemskerk, Manders, v. Tol, Bergers, Wilmer en Groe- neveld. 8o. Voorstel in zake de verhuring van een gedeelte van het voorm. schoolgebouw aan de van der Werfstraat, aan de afd. Leiden van den ft. K. Volksbond. (19) De heer HEEMSKERK stelt voor deze lo kalen ook voor f 50 te verhuren. De heer WILBRINK: 't Rijk betaalt toch. De heer HEEMSKERK: het rijk 70 pCt., de gemeente zelf ook 30 pCt., maar wat doet dat er toe? Gelijke monniken, gelijke kappen. De heer WILMER steunt dit voorstel. Het geldt bovendien een cultureel doeleinde, ter wijl de school grootendeels wordt bezocht door niet R.-K. De heer VERWEY meent, dat twee onge lijkwaardige grootheden met elkaar worden vergeleken. De teekenschool valt onder de Nijverheidswet, de padvinders niet. Was de positie van den R.-K. Volksbond niet gun stig, dan zou hij over verlaging kunnen denken, doch daarvan hoort hij niet. Daar om kan hij niet voor het voorstel-H. stem men. De heer WILBRINK kan ook niet voor het voorstel H. stemmen, daar het belang van de vereeniging er niet mee gemoeid is. De gemeente zou eenvoudig het rijk een cadeautje geven, waarvoor wel allerminst reden is. Wethouder SPLINTER, zich bij dit laat ste aansluitende, wijst er nog op, hoe ge heel in overleg met het bestuur is gehan deld. Bovendien, de huur is niet hoog, ver geleken bij Mathesis. De heer MEYNEN meent, dat de conse door K. R. G. BROWNE. (Copyright Persbureau Vaz Dias, A'dam). 3) Dat begon vader zoetjes aan te ver delen, en tenslotte heeft hij hem uitgedaagd om vandaag hier te komen met die prachtkar van hem, en waar le maken wat hij zegt. En 't moet voor 12 Uu-J gebeuren, omdat Mr Brabazon van middag naar 't buitenland gaat Vader heeft Veel geld opgezet, maar de hoofdzaak is, at- ^e weten, dat de Speedwing beter is, ala we niet winnen zal 't vaders hart en en 't mijne ook." "Dat begrijp ik. En de lange donkere aQ met den handkoffer, die er niet is?" »Dat i3 Baxter, onze chauffeur. Als hij quentie van het voorstel Heemskerk ge vaarlijk is Andere vereenigingen zouden dan ook verlaging kunnen vragen. De VOORZITTER zegt, dat anders ook niet meer consideratie met eenige vereeni ging zou kunnen worden betoond. Het voorstel Heemskerk wordt ver worpen met -276 stemmen. Voor: de heeren Heemskerk. Manders, v. Tol, Bergers, Wilmer en Van Es. Het punt wordt z. h. st. aangenomen. (Reeds in een gedeelte van onze vorige oplaag opgenomen). 9o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van den voor straat bestemden grond, deel uitmakende van het perceel Hooge Rijndijk, Sectie M. No. 4324. (9) Conform beslot-en. lOo Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een strook grond aan de Lijsterstraat, kad. be kend gemeente Leiden, Sectie P. No. 633 ged. (14) Conform besloten. Ho. Voorstel tot verkoop van het ten name van de gemeente, als mede-eigenarss van het kadastrale perceel Sectie I, No. 2628. staande 9tukje grond aan de Duivels- hoornpoort. (10) Conform besloten. 12o. Voorstel om aan het bestuur der Ge reformeerde Schoolvereeniging een voor schot te verleenen op de vergoeding, bedoeld in art. 101, 9e lid, der Lager Onderwijswet 1920, voor een vakonderwijzer in wiskunde aan de school voor U. L. O. aan de Hoog- landsche Kerkcracht No. 20a (6) Conform besloten. EEN UITGEMAAKTE ZAAK. 13o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de stichting van een school voor gewoon lager onderwijs aan de Javastraat, door de Vereeniging lot oprichting en instandhouding van scholen voor lager- en meer uitgebreid lager onder wijs op Gereformeerden grondslag. (7) De heer VERWEY wijst er op, hoe in de raadszitting van 17 Mei 1926 critiek is ge oefend op dit voorstel. Maar het schoolbe stuur is in het gelijk gestold en daarom zal de raad het voorstel moeten aannemen. Hij wil hieraan echter verbinden een waar schuwing tegen de lichtvaardige wijze, waarop volgens de wet een schoolgebouw kan worden verkregen. Aan een andere op lossing zou zijn fractie gaarne hebben mee gewerkt-, de pacificatie erkennend. De heer MEYNEN zegt, dat er was be hoefte aan meer lokaliteit, doch de wijze, waarop daaraan moest worden voldaan, is een strijdpunt geworden, waarbij de regec- ring heeft beslist voor nieuwbouw in den geest van het schoolbestuur Daarmee is de zaak uit. Er is geen aanleiding meer er over te praten. De gelden moeten worden gevoteerd. De heer GOSLINGA komt op tegen de uitlating van den heer Verwey over licht vaardigheid; 't is integendeel een moei lijke, lange weg om te komen tot een nieu we school zooals nu weer gebleken is. Het ging toch niet aan een school te bouwen op de speelplaats van een andere school. Wanneer de school er is, zit deze direct vol en zal naar uitbreiding moeten worden ge streefd. De school zal meer kinderen be vatten dan die van het L. O. daar. Van lichtvaardigheid is daarom geen sprake. De heer VERWEY wijst er den heer Gos- linga op, hoe hij niets anders deed dan her halen, wat de heer Wilbrink in 1926 zeide. De heer WILBRINK: Dus moet ik dat pak aantrekken De heer VERWEY: Neen, dat hoeft u niet verschijnt, kunnen we niet rijden, en dan zegt Mr. Brabazon natuurlijk, dat wij dat expres zoo geregeld hebben, omdat we wel weten, dat we toch niet kunnen win nen. Daar is vader misschien heeft hij iets gehoord." Maar toen Sir Ralph Hardress lang, mager en grijs, met helder-blauwe oogen en een kin als een blok graniet het paar op den heuvel genaderd was, bleek al spoedig dat hij kwam, niet om inlichtingen te geven, maar om ze te vragen. Zijn door dringende blik nam Billy van het hoofd tot de voeten op en bleef toen op zijn dochter rusten. „Wel. Joan gevonden?" Miss Joan Hardress schudde mistroostig het hoofd Geen spoor, ik ben bang, dat hij den trein gemist heeft" „Als dal zoo is." begon Sir Ralph op een toon, die voor den afwezige weinig goed9 beloofde, dan zal ik „Is ie d'r nog niet?" informeerde een nieuw*e Onaangename stem het eigendom van Mr. Brabason, die het drietal onopge niet en u bent er ook niet bang voor. Maar 't is alleen om te doen uitkomen, hoe niet zijn partij alleen tegen deze nieuwe school was. Hetgeen trouwens ook volledig terecht was, hij blijft er bij. 't Is alleen een ver doorgedreven zelo- tisme van dit schoolbestuur. Wethouder TEPE zegt, dat men zijn hart kan luchten, maar veranderen doet er aan de zaak niets De credi et aanvrage moet worden goedgekeurd volgens de wet. Hij gaat den gang van zaken nog eens na waar bij tenslotte alle zuinigheid is betracht, waartoe het schoolbestuur volledig mede werkte. Zelfs wil bet bestuur niet meer ontvangen dan de kosten der school in de Driftstraat bedragen. De heer GOSLINGA betreurt het, dat de heer Verwey nog het standpunt van 1926 inneemt, terwijl het schoolbestuur in alle instanties zijn rechten zag erkend, zoodat er toch wel iets is veranderd. De heer MEYNEN ziet het nut van dezo dsicussie niet in, maar hij wil er toch even op wijzen, hoe de betreffende speèlplaats de grootste was uit de stad. Z. h. st. wordt bet voorstel dan aange nomen. 14o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van aan sluiting van wijk II op de centrale riolee- ring. (15) De heer SCHüLLER vraagt of B. en W. voornemens zijn den directeur van Gemeen tewerken opdracht te geven te onderzoeken of bespoediging mogelijk is, gelijk reeds in de C. v. F. verklaard is, en of de raad op de hoogte zal worden gesteld. Wethouder SPLINTER: de opdracht is ge geven en de raad zal van het onderzoek vernemen. Z. h. st wordt het voorstel aange nomen. 15o. -Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van het verleenen van bijdragen aan scholen voor doofstomme eu blinde kinderen. (20) Conform besloten. VACANTIETOELAGEN. 16o. Praeadvies op het verzoek van het Hoofdbestuur van den Alg. Bond van Poli tiepersoneel in Nederland, om aan het in deze gemeente dienstdoende politiepersoneel een vacantietoeslag te verleenen. (11) De heer VALLENTGOED meent, dat zoo er één groep recht heeft op vacantietoeslag, dat de politie is gezien hun moeilijke taak. In vele plaatsen is zoo'n toeslag er voor alle ambtenaren, zoodat Leiden wel achterlijk is. Hij dient e'en motie in de wenschelijkheid uitsprekend dat deze kwestie wordt behan deld in het Georganiseerd Overleg De VOORZITTER zegt. dat de*ze motie nu niet behandeld worden kan 't Gaat thans alleen over de politie. Dat de taak der politie zoo extra zwaar is, kan spr. niet toegeven. En de gemeente is niet in staat, ge'zien de geldmiddelen, vacantietoeslagen te geven aan allen. De heer ELKERBOUT vindt de zaak zelf wel sympathiek, al betreurt hij, dat dei zaak zoo aan de orde is gesteld, door één orga nisatie. B. en W. berekenen zelf de kosten voor 't heele personeel, dus is dei motie z.i. ook zoo vreemd niet, waarmee hij zich kan vereenigen, al begrijpt hij, dat thans de kwestie niet is af te doen. De heer v. ECK zegt, dat de voorzitter formeel gelijk heeft wat de motie' betreft. Maar kunnen B. en W. nu geen prae-advies toezeggen in plaats van bij de rondvraag? De VOORZITTER acht het toch beter zich aan aan de orde' te houden. De heer HEEMSKERK zal met B. en W. meegaan, omdat hij de politie niet wil be vorderen boven 't andere personeel Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 2112 stemmen. merkt genaderd was. De peetvader van den Brabazon was te dik, te glimmend te goed- gekleed, en droeg een opvallenden neus en een opvallenden diamanten ring. Billy zag bij den eersten oogopslag, dat hier een man stond, met wien hij nooit goede vrienden zou worden. Nog niet,' gromde Sir Ralph, kort. „De tijd gaat om," merkte Mr. Brabazon op, een groot gouden horloge raadplegende, „twintig minuten voor „Allemachtig!" schreeuwde Sir Ralph, daar is iel" Op een sukkeldrafje naderde eeji lange, donkere jongeman in een blauw pak. Hij droeg een handkoffer, en zijn rechterhand was tot den pols in een wit verband ge wikkeld. „Groote goden 1" zei Sir Ralph, hem ont daan aanstarend. „Wat is er gebeurd. Bax ter?" De jongeman hield hijgend stil, zette den koffer neer en zag zijn patroon berouwvol aan. „Een strop, Sir. Mijn hand is tusschen het portier geraakt bij het uitstappen, 'tls nogal leelijk aangekomen en toen ben ik naar het gemeente-ziekenhuis gegaan om me te laten verbinden. Daarom ben ik zoo laat." Een onaangename stilte volgde deze jobs tijding. „Dusje kunt niet rijden?" vroeg Sir Ralph, met geforceerde stem. Ik vrees van niet, Sir," zei Mr. Baxter dof. „Wat buitengewoon ongelukkig," merkto Mr Brabazon boosaardig op. „Typisch, zoo'n ongeluk. Nou, Hardress. dat beslist de zaak niet?" Uit Sir Ralphs keel kwam slechts een ge luid, dat woede, verdriet en teleurstelling inhield Hij trachtte te spreken, maar hij vond geen woorden Hij zag hopeloos naar zijn dochter, die als antwoord bemoedigend glimlachte en heel kalm zei: „Ik zal 'm rijden, vader." „Watl" sprong Sir Ralph op. „Alle dui vels nee! Geen sprake van. Je zoudt hem niet recht kunnen houden." Tegen de he'eren Eikerbout. Manders en de S. D. D. A. P. 17o. Praeadvies op het namens W. F. van Ingen Schenau ingesteld beroep tegen de afwijzende beschikking op zijn verzoek om vergunning tot het veranderen van per ceel Witte Sinnel 59. (16J De heer MANDERS vraagt of het uit breidingsplan van 1907 ncoit meer is be handeld? Ook niet volgens de verplichting der wet; eens in 10 jaar? Wethouder SPLINTER zegt, dat het plan niet is herzien. De heer MANDERS vindt het dan toch wel wat erg, dat zoo formeel gehandeld wordt. De VOORZITTER zegl, dat belrokkene dan maar wijziging had moeten vragen, zooals vele anderen deden. Het plan 1907 bestaat nog. De heer v. ES vraagt, waarom in 1924 dan wel verbouwd worden mocht en hoe in 1926 de heer Knuttel ook wel een ver dieping mocht bijbouwen? De heer HUURMAN erkerjt, dat bij pre cies meten geen goedkeuring kan worden gegeven. Maar is niet herziening van het uitbreidingsplan te vragen en zoo betrok kene legemoet le komen? Wethouder SPLINTER zegt, dat herzie ning van het uitbreidingsplan niet mogelijk is, gelet op de situatie. In 1924 is vergun ning verleend voor een uitvoering, doch dat was een fout der gemeente. De heer Knut tel was bevoegd tot de verbouwing. Wordt deze aanvrage ingewilligd, dan zouden B. en W. voortaan rechteloos slaan en daarom zou hij bij aanvaarden vernietiging der Kroon moeien vragen. De heer MANDERS wijst er op, hoe de gemeente in gebreke is door niet opnieuw behandelen in 10 jaar van het uitbreidings plan zooals de wet voorschrijft. De heer GROENEVELD vraagt of het niet vaak zoo gaat, dat men laat bouwen op eigen risico? De WETHOUDER zegt, dat dit niet de manier is en onder zijn wethouderschap is het niet voorgekomen. De VOORZITTER zegt, dat de gemeente niet in gebreke is. Herziening is geen plicht. Het voorstel vanB. enW. wordt aangenomen met 312 stemmen. Tegen de heeren Manders en v. Es. OM EEN VERBINDINGSBRUG. 18o. Nader praeadvies op het verzoek vau de Leids<5he Katoen-Maatschappij voorheen de Heyder en Co., om vergunning tot het maken van een verbindingsbrug van hare fabriek aan de Heerengracht naar die in de Looiersstraat. (95 van 1927 en 17) De heer SCHüLLER verbaast het nu B. en W. met dit voorstel zijn gekomen na de behandeling in Mei van vorig jaar, toen de raad afwijzend slond. En nu komen B. er. W. met een bijna gelijk voorstel! De voorstellen, door spr. gedaan, zijn onmo gelijk genoemd, maar hij bestrijdt dit ten 9lerkste. Hij heeft een heel eenvoudig plan uitgewerkt, dat beide partijen kan voldoen, maar de directie der Mij. wil niet meewer ken. De brug kan best gelegd worden over de huizen heen met dezelfde plaats van uit en ingang als de firma aangeeft. Hij dient een motie in dezen geest in De heer MANDERS had het juister geoor deeld wanneer niet ir. Dnessen rapport had uitgebracht over deze zaak, doch een ander. De heer HUURMAN: kan kent u het karakter der Driessens niet! De heer MANDERS geeft in overweging, gezien de bezwaren der bewoners, de kwes tie nog eens te bezien, want deze bezwaren zijn niet ongegrond Wethouder SPLINTER zegt, dat er twee vragen zijn: moet in het belang der nij verheid deze verbinding tot sland komen? „Ik kan 't probeeren," zei Joan, en begon op zakelijke wijze haar mantel uit te trekken. „Nonsens," zei haar vader." Ik wil het niet hebben. Ik zou 'tzelf doen, als ik niet zoo vervloekte rheumatiek had." Hij richtte een wanhopigen blik naar de mecaniciens op het strand. Die kerels kunnen 't natuur lijk ook niet. O, alle Het was op dit oogenblik, dat de stem van den jongen Billy Mariner zich verhief, die zei: „Neemt U mij niet kwalijk, Sir, maar misschien zoudt u mij willen laten rijden?" Sir Ralph draaide zich met een ruk om en staarde hem verbaasd aan. „Wat? U? Wie bent U? Kunt U rijden?" „Ik ben 5 jaar bij de Golden Arrow ge weest", zei Billy, totdat ze voor twee maan den failliet gingen". „Zoo, de Golden Arrow?" herhaalde Sir Ralph, wat vriendelijker. „Hoe heet U?" „Mariner", zei Billy. Dit simpele antwoord wekte onverwachts sensatie. „Mariner", echode Sir Ralph, aangenaam verrast. „Allemachtig, toch niet „Lightning" Mariner? Alle duivels, dat is een bof. In die wagen, Mariner kerel, en vooruit er mee!" Doch hier kwam Mr. Brabazon tusschen- beide. „Ik protesteer, Sir Ralph! Als deze man „Lightning Mariner" is, is hij een eerste klas beroepsracer, en „En jouw chauffeur dan?" sneed Sir Ralph hem af, met een gebaar naar de wachtende auto's. „Joe Treeman heeft ook wel een paar races gewonnen, hè? Boven dien, hij kent je wagen en Mariner heeft de mijne nooit gezien. Dat is jouw voordeel, nietwaar?" „Maar deze man behoort niet tot je per soneel". „Neen?" antwoordde Sir Ralph vinnig. „Hé daar! Zoek je een baantje Mariner?" „Ja," zei Billy. „Je hebt het", zei Sir Ralph, „gisteren ingegaan. Heb je nog iets, Brabazon? Neen? Vooruit dan". Vijf minuten later zat Billy, met Baxter's bril op en handschoenen aan, achter het enorme stuurrad van den Speedwing en luisterde oplettend naar Sir Ralph's laatste raadgevingen. Een tiental meters verder was Mr. Brabzon in een gedempte conver RECLAME. Weder een verrassende genezing. Vergeefs overal baat gezocht. - Door mi) IN VIER WEKEN GENEZEN. Probeer mijn Behandeling Gratis. Een nieuw bewijs voor de wondere krachtdadigheid vaa mi|o „Duo-Pormula" behandel ng voor Rheumatiek. Ischias iHeupilcht). |icht. Zenuw-. Spier- en Lendeorbeumatlek en a le Ur.ncxuuruckteo levert de totale genezing van den Heet E. vso Vcldhuizco. Arnhenncbeweg 10. Otlerloo. Gem. Ede. Gld. Vier laoge |arcn leed hij aan Iichl.i» en Splerrheumatlek. Allo had hg gedurende dien tijd geprobeerd. electrUcbe be handeling. masiage. heete lucht, doch alles tcvergeef». Ten einde raad bl|oa. boloot hg oog ttnraaal te trachten genezing te vinden en zich van zijn vreetelgke folteringen te bevrijden. En nu 7 Leo hetgeen hg mij achrijft: „IV ben volkomen van mm zware Heupjicht en Splerrheumatlek genezen binnen den tijd van een maand. Welk een verlossing van zulk etn knagende pi|n. Allea kraakte bij mi)bulten had ik in knlcto en heupgewrichten Na uw behandeling itlpl te hebben ge volgd. gevoel ik mij nu weder zoo jong en vlug - alle zware werk valt mg weder gemakkelijk en doe mijn tuin- en land- bouwwerk weder met groot pleizier. Nu een leder hier mij weder vlug ziet loopen cn werken, waar het gcbeele dorp wist hoe zwaar Ik heb geleden. terwl|! ml|o linkerbeen ea voet zelfa verlamd waren, komen dagelijks lijders bij rag om loformatle te nemen aangaande zulk een gunstige geneeswijze. Mijn hartelijken dank voor de voorspoedige genezing." Mi)n gratis aanbod. Laat leder lijder die dit leest, ml) om een gratis 10 dagen voorraad dezer merkwaardige behandeling schrijven. Het geval van den Heer van Veldhuizen bewijst, dat er geen te ernstig ii om door deze behandeling genezen te worden. De Heer Arthur Rlchardi. lo wiens privt-laboratorium zij gevonden werd. zegt„Ik zal niet rusten alvorens ik leder lijder aan Rncumatlek. Ischias. Jicht. Knobbeljicht of eenige andere Urioezuurzlekte de gelegenheid gegeven heb mijne Behandeling gedurende 10 dagen op m.,.1 kosten te beproeven." Hoe dit aaobod aan te nemem Zend noch geld. noch postzegels. Zend eenvoudig Uw naam en adres met de woordeni „Gratis Voorraad per 10 et», briefkaart, waarna de 10 dagen Gratis Behandeling' te ramen met verklarende Brochure eo de beschrijving van meerdere wonderlijke genezingen. U ]>er keereode post franco zal bereiken. Adressccri Mr. Arthar Richard*, Room ÏO 50, Gray'a Inn Road, a f4 London. W.C.I. Engeland. Porto naar Engelandi Briefkaarten 10 cent; Brieves ISctnt. 1399 Hierop luidt het antwoord volmondig ja. Maar nu de vraag hoe? Wel degelijk is dit voorstel geheel gewijzigd, naar hij nader uiteenzet. Dat ir. Driessen het rapport uit bracht, keurt hij volledig goed, elke insi nuatie afwijzend (de heer Mander9 ontkent zich daaraan te hebben schuldig gemaakt!. Het plan Schüller zou wel meer steun punten vragen, waartegen vele bezwaren zijn. Van het ingekomen adres van bewo ners blijft bij ontleding niet veel over, naar hij nader aangeeft. Een beletset voor uit breiding naar den Zijlsingel in het voorstel van B. en W. is het ook niet. Het voorstel Schüller kan niet worden aangenomen, omdat de bewoners zoo'n brug weigeren, althans eenige en ook een hypotheekhouder zou zich daarbij kunnen doen gelden, dat moet men niet vergeten. Van alle voorstellen is dat van B. en W. nog het meest acceptabel. De heer SCHüLLER is van oordeel, dat de wethouder in kleine argumenten zijn kracht zoekt in tegenstelling met anders. Zoo b.v. een schrijven van eenige bewo ners, die echter in zenuwachligen toestand verkeeren. Met de brug over de huizen gaan zij wel accoord ais het niet anders kan. Nogmaals verdedigt hij zijn voorstel, dat in uitvoering immers voor wijziging vatbaar is. De heer MANDERS komt 6p tegen het woord insinuatie in verband met het noemen van den heer ir. Driessen. Hij heeft zich daaraan allerminst schuldig gemaakt. Hjj houdt vol, dat er andere en betere wegen z|jn dan hetgeen B. en W. voorstellen. De goede wil ontbreekt z.i. Hg raadt aan een brug over de Oranjegracht, de brug over de Waardgracht verbreeden, en een stoom- leioing aanleggen onder den grond. De heer WILBRINK kan zich vereenigen met het voorstel van B. en W„ dat z.i. rekening houdt met de belangen van alle partijen. satie gewikkeld met Mr. Joseph Treeman. Mr. Baxter zat tegen een duin en zag slechtgehumeurd. De mecaniciens van beide Lampen stonden bij elkaar in afwachting der komende gebeurtenissen. „En", eindigde Sir Ralph, „let op Tree man. Ik vertrouw hem niet verder dan ik hem zie. Begrepen? Zoo. Klaar, Brabazon? Hier is het pistool, Joan". Miss Hardress, met het wapen In de hand, trok zich op een veiligen afstand te rug. Twee mecaniciens sprongen vooruit, draaiden als razenden aan twee start sfin gers en traden haastig opzij. Twee kleine, maar krachtige machines begonnen te trillen, toen Miss Hardress haar arm op hief. Een ademlooze stilte. Pang! Het trillend zoemen van den Speedwing ging over tot een donderend ge raas, toen Billy de eerste versnelling in schakelde en zijn voet krachtig naar bene den drukte. De kleine wagen sprong vooruit, met steeds veranderenden klank van zijn motor, naar gelang zijn bestuurder zich zoo snel en juist als hij kon door de versnellingen heenwerkte. Pal naast zich bemerkte hij de Brabazon, die zich aan de landzijde even wijdig met hem voortbewoog; toen richtte hij zijn blik op het parcours voor hem en begon er een gangetje in te zetten. De Speedwing was een kleine wagen, zelfs voor een race-auto, maar wat hij te Lort kwam, won hij in snelheid. De wind sloeg tegen Billy's bril en suisde langs zijn ooren; een wolk van zand volgde de wie len en een vage vlek aan zijn linkerzijde verried het bestaan van den Brabazon, die op een twintigtal meters gelijk met hem voortraasde. Maar nu zag Billy tot zijn verrassing, dat de andere wagen naderbij kwam. Lang zaam werd de afstand tusschen hen beiden kleiner; nog slechts een vijftal meters scheidde hen. Een beetje onthutst want een botsing met die snelheid kon een slecht gevolg hebben boog Billy een weinig zeewaarts, inwendig Mr. Treeman verwen- schend voor zijn onhandig sturen Maar de Brabazon bleef naderbij komen, totdat Billy het profiel van Mr. Treeman kon zien. die oogenschijnlijk slechts ingespannen het oog gericht hield op het nog af te leggen traject, (Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5