ERLAAGD SPLINTER Behangselpapier. TOT EERSTE KLAS 68Bte Jaargang LEiDSCH DAGBLAD, Maandag 23 Januari 1928 Tweede Blad Na. 20816 BINNENLAND. 11 ONMISBAAR CTS PER PAK GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON. DE MIDDENSTANDSRAAD. Meer en meer nemen groothandel en ■grootindustrie de distributie van tal van noodzakelijke levensbehoeften zelf ter hand. Kapitaalkrachtige ondernemingen richten in tal van plaatsen filialen op, die van één centraal punt beheerd worden. Daarnaast treedt trustvorming op onder groot-fabri kanten, tengevolge waarvan de midden stand voor het betrekken van bepaalde waren vrijwel slechts bij één fabrikant of associatie terecht kan. Beide verschijnselen hebben tot gevolg dat de economische zelf standigheid van den middenstand bedreigd wordt. In het eerste geval wordt de zelf standige ondernemer vervangen door den bedrijfsleider; in het tweede geval wordt zelfs de mogelijkheid geschapen, dat de af hankelijkheid van den middenstand van één of twee fabrikanten op den duur vervangen wordt door algeheele uitschakeling, omdat de fabrikanten het artikel, waarvan zij het monopolie in handen hebben, ook zelf gaan distribueeren. In zijn laatste vergadering heeft de Mid denstandsraad een commissie benoemd ten einde de beteekenis en den omvang van vorenvermelde verschijnselen te bestudeeren en zoo mogelijk de middelen aan te geven, op welke wijze de middenstand zich tegen het ondergraven van zijn positie als zelf standig ondernemer kan verzetten. Aan de commissie van voorbereiding in zake het ontwerp van wet tot wijziging der Ziektewet heeft de Middenstandsraad een drietal opmerkingen omtrent bepalingen in genoemd ontwerp, waartegen bij den mid denstand bijzondere bezwaren bestaan, ter kennis gebracht. a. De Raad acht een ziekteverzekering In handen der bedrijfsvereenigingen den meest gewenschten vorm voor uitvoering der ziektewet. Zal deze meest geschikte vorm voor mid- denstandsbedrijven bruikbaar zijn, dan moe ten aan den omvang van deze bedrijfsver eenigingen geen te hooge eischen worden gesteld, daar de middenstandsbedrijven hoofdzakelijk uit kleine ondernemingen bestaan. Onmogelijk wordt echter het oprichten tan een bedrijfsvereniging in de midden standsbedrijven, zoo aan den eisch van twee en een half millioen gulden loonbedrag, over een jaar gerekend, van de bij haar ver zekerde arbeiders wordt vastgehouden. De Raad vermag trouwens ook niet in te zien, waarom deze eisch zoo hoog moet zijn, in geen geval behoeft deze eisch uit verze kering-technische overwegingen te worden gesteld. De raad dringt dan ook aan, hetzij op verlaging van het vereischte bedrag tot hoogstens één millioen gulden of wel lot het voorloopig erkennen van bedrijfsvereeni gingen ook al is minder dan twee en een half millioen gulden verzekerd, welke er kenning zal vervallen, indien niet binnen drie jaar de vereeniging aan den te stellen êisch voldoet. b. In de tweede plaats heeft de Raad be zwaar gemaakt tegen gelijkstelling van zwangerschap van ongehuwde vrouwen met ziekte. c. In de derde plaats heeft de Raad de practische moeilijkheden uiteengezet, die voortvloeien uil de bepaling, dat in geval Van samenloop van twee verzekeringen, de voorrang wordt gegeven aan de bijzondere ziektenkas. Betreffende dit punt stelt de Raad voor te bepalen, dat arbeiders in dienst bij een werkgever, aangesloten bv een bedrijfsver eniging, allen zullen verzekerd zijn bij een bedrijfsvereeniging. RECLAME. 2614 De Middenstandsraad heeft aan den Minister van Arbeid, Harde! en Nijverheid advies uitgebracht over een gewijzigd Ont werp van Wet tot regeling der Winkelslui ting. Het advies van den Raad zal worden gepubliceerd, zoodra het nieuwe ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig is gemaakt. DE UITZENDING VAN HET RADIO STATION TE HUIZEN. Een verandering, die een verbetering zal zijn. In verband met de vele storingen, welke de uitzendingen van het station Huizen overdag ondervinden op de golflengte van 1840 M. en ook in verband me«t klachten, welke worden geuit door de abonné's van het station Scheveningenhaven (de z.g. Za kelijke Omroep van P.T.T.), zullen de mid. daguitzendingen binnenkort plaats hebben op de golflengte van ongeveer 350 M. aldus bericht de R.-K. Radio gids. De toestemming van den Directeur-Gene- raai der Posterijen en Telegrafie is daar toe reeds verkregen. Het is alleen nog noodig, dat de daar voor vereischte technische voorzieningen worden getroffen, waarmede vermoedelijk een maand zal zijn gemoeid. Dit beteekent dus, dat de Huizer zender uit de regionen der grootere golflengten gaat verdwijnen. Voor de bezitters van een. voudige radio-toestellen zal het dus weer mogelijk worden Daventry en Radio-Paris zonder hinderlijke interferentie van Huizen te ontvangen. De ,,Tel." meldt nog: Met den technischen ombouw van den Huizer zender is al een aanvang gemaakt. Naar verluidt zal hiermede nog wel ecnigen tijd gemoeid zijn en kan men de eerste permanente uitzendingen op de nieuwe golf lengte tegen einde Februari tegemoet zien. Wanneer de nieuwe golflengte voldoet, is het zeer waarschijnlijk, dat voortaan ook de avonduitzendiügen permanent op circa 400 meter zullen plaats vinden. VLIEGTOCHTEN NEDERLAND—INDIË. De meening van luitenant Koppen. In een onderhoud met een lid der redactie van het „Dev. Dagbl." heeft luitenant Kop pen naar aanleiding van de plannen van ir Grasé de meening uitgesproken, dat een vlucht in drie étappen van 24 uur naar In- dië zeer goed mogelijk is. Hij gelooft echter, dat het er thans niet meer zoo op aankomt een nieuwen recordtocht te maken, doch dat in de eerste plaats aangestuurd moet worden op geregelde vluchten, die een vaste verbinding tusschen Nederland en onze Oost tot stand brengen. Deze vaste Neder landIndië-vliegtochten zullen overstap- vluchten worden, waarbij telkens van vlieg tuig verwisseld wordt en men dag en nacht door kan vliegen. Bij een geregelde verbin ding zullen niet zulke groote afstanden af gelegd kunnen worden als ir. Grasé zich voorstelt en voor het vaste luchüraject Am sterdamBatavia zal dan ook een langer tijdsbestek dan drie etmalen noodig zijn. Op welk tijdstip de vaste verbinding Ne derlandIndië tot stand zal komen, hangt, zoo zei luitenant Koppen, geheel af van meer of mindere laksheid van het Neder- landsche volk. Valt die laksheid nog wat mee, dan zag hij de verbinding er in één jaar. Luitenant Koppen heeft nog medegedeeld, dat op 1 September a.s. de luchtlijn Batavia Soerabaya wordt geopend en op 1 Januari 1929 de lijn BataviaSingapore. VERKEERSINSPECTIE. Per auto door particulieren met beambten der gemeente politie? De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft den commissarissen der Koningin verzocht, de denkbeelden van den A. N. W. B. inzake de verkeersinspectie, in het bijzonder die op het platteland, ter kennis van de hierbij betrokken burgemees ters te brengen, doch er hen tevens op te wijzen, dat het uiteraard geheel aan hun prudentie wordt overgelaten of en zoo ja, op welke wijze zij iets in bovenstaanden geest willen doen. DE GASCORRUPTIE TE ZWOLLE. In Zwolle is ook al corruptie, aan de gas fabriek gepleegd aan het licht gekomen. De officier van justitie aldaar heeft een onderzoek ingesteld, welk onderzoek tot dusver aan het licht heeft gebracht, dat de terreinknecht v. W. eT ernstig van ver dacht moet worden retourcommissies in ontvangst te hebben genomen. Het zou hier een bedrag van circa f 1000 betreffen. VEREENIGING DIRECTEUREN VAN. HYPOTHEEKBANKEN. De fraude van de Veendammer. In de te Amsterdam gehouden huishou delijke vergadering der Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken werd een commissie uit de leden benoemd ter bestu- decring der vraag of en zoo ja welke maat regelen zouden kunnen worden getroffen om fraudes te voorkomen als zich bij de N.V. Veendammer Hypotheekbank hebben voorgedaan. Tot leden dier commissie werden be noemd mr. A. J. S. van Lier, directeur der Utrechtsche Hypotheekbank; mr. G. Brouwer Jzn., lid van den Raad van Toe zicht der Nederlandsche Hypotheekbank; mr. L. J. van Toulon v. d Koog, directeur der Algcmeene Hypotheekbank en mr. K. van Hinlopen Labberton, secretaris van de Vereeniging van Directeuren van Hypo theekbanken. DE NEDERLANDSCHE SPAARBANK (DIR. J. P. H. WOLTMAN) TE HILVERSUM ONDER DE NOODREGELING. De Verzekeringskamer deelt ons het vol gende mede: Bij beschikking van de Arrondissements- Rechtbank te Amsterdam is de Nederland sche Spaarbank te Hilversumonder de noodregeling geplaatst en wel op verzoek van de Verzekeringskamer. Deze Maatschappij houdt kantoor ln het zelfde gebouw als de Centrale Bank en tot voor kort de Veendammer Hypotheekbank. Eerst in het midden van 1926 bleek, dat zij van vroeger jaren nog eenige spaarkas sen met levenskans had, hetgeen mede bracht, dat zij onder toezicht der Verzeke ringskamer kwam. Van toen af heeft deze steeds haar aandacht aan de zaak geschon ken met dat gevolg, dat einde 1926 f 330.000 nom. pandbrieven van de Veendammer en de Veendammer en de Nederlandsche Mid denstandshypotheekbank door andere be gingen zijn vervangen; ook ten opzichte van andere beleggingen is de Kamer hande lend opgetreden. De balans van 1926 wijst aan een premie- reserve van f 181.000 en een spaartegoed van f 188.000, een garantiereserve van f 26.000 en diverse crediteuren van f 8000, terwijl f 618.000 als belegging zijn vermeld. Het is thans de bedoeling der Verzeke ringskamer om de zaken geleidelijk af te wikkelen. In verband hiermede blijven de spaarcontracten doorloopen. De Kamer geeft den spaarders in hun belang in overweging rustig met de stortingen en premiebetaling door te gaan. NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Verschillende Zwitsersche fabrieken van zijden, halfzijden, katoenen stoffen en pluche tapijten hebben zich vereenigd om collectief deel te nemen aan de a.s. Voor- jaarsbeurs te Utrecht in de afdeeling meu belen en woninginrichting. DE DR. SCHAEPMAN-HERDENKING. Te Tubbergen, de geboorteplaats van den 25 jaren geleden gestorven dr. Schaepman, is diens overlijden Zaterdag naar de „Msb." meldt, plechtig herdacht. In de kerk te dorp Tubbergen deze kerk staat niet ver af van den „Eeschhof", het geboortehuis van dr. Schaepman werd 's morgens door den pastoor een mis opgedragen voor de zielerust van den groo- ten staatsman. Omstreeks half elf had een bijeenkomst plaats bij het in Augustus j.l. otnhulde mo nument op den Esch, even builen het dorp. Onder de aanwezigen waren o. a. de dekens van Almelo en Oldenzaal, de geeste lijkheid van de parochie Tubbergen, de rec tor van het klooster in Ootmarsum, het col lege van B. en W. van Tubbergen, terwijl RECLAME. 1333 voor WOL. ZIJDE. KUNSTZIJDE, BABYKLEERTJES. L<«09^2 vele ingezetenen van de gemeente zich op het plateau hadden geschaard. De plechtigheid werd ingeleid door den burgemeester van Tubbergen, den heer Th. C. Luyckx, tevens voorzitter van het vroe gere dr. Schaephan-comité te Tubbergen. Verder sprak deken J. II. Schollen uil Ol denzaal, een groot vriend van Schaepman. UIT NED. OOST-INDIE. DE UITBARSTING VAN DE KRAKATAU. De toestand wordt ernstiger. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta). De mijnen- legger „Krakatau" heeft order gekregen van Soerabaja naar Tandjong Priok te gaan, waar het vaartuig gereed gehouden wordt, voor onmiddellijk gebruik bij een eventueel© uitbarsting van den Krakatau. BATAVIA, 22 Jan. (Aneta). De uit barsting van den Krakatau gaat nog steeds verder. Er zijn drie punten van eruptie en Boras worden steenen tot 1200 meter hoog uitgeworpen. De punten van eruptie nade ren de oppervlakte van de zee en zullen weldra boven het water uitsteken. Direct gevaar voor de omgeving bestaat niet. EEN BRUTAAL HEERSCHAP. Tegenwoordig zwerft te Den Haag, meer speciaal in Duinoord, een brutaal heer schap rond, die er zijn werk van maakt om op klaarlichten dag in te breken. Hy doet als volgt: Hy belt aan en "doet men open, dan heeft hy een smoesje. Doet men niet open, dan slaat hij een ruitje in en komt 2500 binnen. Natuurlijk kan hij dit kunstje alleen uithalen bij huizen, waar portieken zijn. Op een dergelijke manier heeft hij zyn slag geslagen bij den heer J. B., in de Goudenregenstraat. Bij diens thuiskomst be merkte de heer B., dat hy behalve f370 ook nog eenige gouden en zilveren voor werpen miste. De man moet al in verschillende huizen op een dergelijke manier hebben ingebro ken. Men zij dus gewaarschuijdl RUITENKRASSERS. Ook te Haarlem zijn thans ruitenkrassers aan het „werk" geweest In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de voornaam ste winkelstraten een zeer groot aantal winkelruiten bekrast. Zaterdagavond is te Gouda een ruiten- krasser in actie geweest, die in de 6tad een heele sensatie te weeg heelt gebracht. Tusschen zeven en acht uur heeft dit erger lijk vandalisme plaats gegrepen en in dit tijdvak is vrijwel de geheele stad onder handen genomen. Nauwelijks was de eerste ontdekking van de bekraste ruiten gedaan of van alle zijden kwamen bij de politie aangiften binnen. De ruiten, die het heb ben moeten ontgelden, zijn vooral de groote spiegelruiten van de winkels. Zij zijn alle met een vrij diepe kras gemerkt. Hoeveel ruiten er beschadigd zijn, is nog met be kend, maar in elk geval zijn het er zeer veek door K. R. G. BROWNE. (Copyright Persbureau Vaz Dias, A'dam). 2) Be controleur fronste de wenkbrouwen. »,Dat kan wel zijn" merkte hij andermaal °P. „maar U kan niet ontkennen, dat U eer ste gereisd hebt. en zonder kaartje-twaalf shilling zes, en U kan 't aan 't station terug Vragen" Billy bloosde weer, keek gejaagd de coupé rond, en begon met blijkbaren tegenzin in zakken te» rommelen. Tijdens dit onderzoek verscheen er echter op zijn onschuldig ge kat eerst een uitdrukking van verwondering jhe spoedig overging in ongerustheid, om tenslotte plaats te maken voor hevige ont- steltenis. Met een alarmkreet sprong hij op, ^tastte zichzelf in een wild tempo van °nder tot boven en begon zijn zakken e'en J0fjr een binnenste buiten te keeren om al- hun diepste geheimenissen te. doorgron den Daar deze wanhoopsdaad slechts 7 shilling in zilver. 5 pence in koper en 3 1/2 Pence in postzegels opleverde ging hij weer en, keek eenitrszins onzeker naar den be ambte, en legde toen uit: -Ik hen 't kwijt! Ik had een biljet van pond, maar 't is weg! Er was een Ma electrisch geladen pauze na deze oorden terwijl het koude sceptische oog den kaartjps potentaat Billy doorboorde. zoo? merkte hij op". Nou, dan zal ik 1 'erplicht zien Een plotselinge kreet van het meisje deed hem zwijgen „Kijk daar is 't" Zij boog vlug voorover, greep onder de bank en depo neerde met een triomfantelijk gebaar een pondsbiljet op Billy's kniën. „U moet 't verloren hebben toen U in stapte", De uitwerking die deze gelukkige ontdek king op den heer Mariner had, was onmid dellijk verrassend. Hij sprong op. alsof hij door een adder gebeten was; zijn mond stond open. zijn oogen puilden uit en hij staarde naar het meisje als naar een of ander ongelooflijk visioen. Vervolgens wendde hij zijn blik naar het bankbiljet, waarbij zijn mond nog verder openging. Tenslotte slikte hij een- of tweemaal en schraapte zijn keel in een verwoede poging, om zijn spraak terug te krijgen. „M-maar-dat-dat-ik-hoe-" „Twaalf shilling zes" onderbrak de con troleur ijzig. „Billy beproefde voor de tweede maal, uiting te geven aan zijn gedachten en keek daarbij hulpbehoevend naar het meisje tegenover hem, maar zij staarde uit het raampje en hij kon haar blik niet ontmoeten. Hij aarzelde, zuchtte toen diep en overhan digde het biljet met duidelijk merkbaren tegenzin aan zijn vervolger. Deze bekeek het met een ietwat twijfelenden blik. stopte het daarna in zijn lasoh, scheurde een strookje uit zijn ticket-book, gaf dit met eenig zilver geld aan Billy. vereerde hem met een laat- slen onmiskenbaren blik van hevig wan trouwen) en vertrok toen. Zoodra hij zijn hielen gelicht had, begon Billy resoluut tot zijn reisgezellin: „Kijkt U eens, ik wilH „We zijn er" riep het meisje uit, terwijl zij vlug op sprong. „Precies op tijd, bij uitzon dering". „Jawel, maar ik wou graag...." „Daag," zei het meisje vroolijk. „Ik hoop, dat U nog op tijd in Melbourough zult aan komen." Zij glimlachte vriendelijk tegen hem, opende het portier en was reeds op het per ron. voordat Billy kon beproeven haar tegen te houden. Hij volgde haar dus haastig, om nog juist getuige te zijn van haar hartelijke begroeiing van een welgedanen heer van middelbaren leeftijd, die zijn arm door de hare schoof en haar meenam naar den uit gang; waarop de heer Mariner binnens- mondsvloekte en gelaten op zijn schreden terugkeerde. Vijf minuten later, na zich ervan te heb ben overtuigd, dat Melborough, hoewel 30 mijlen verwijderd, van zijn standpunt uit even onbereikbaar was als de Zuidpool, en dat het zelfs onmogelijk was, binnen drie uren terug te keeren tot de plaats, waar hij vandaan gekomen was, stapte Billy het station uit, verzonken in diep gepeins, over wat zijn volgende manoeuvre zou zijn. Par- vis Bay is geen belangrijke badplaats, het bestaat uit een golf-links, een hotel, een ge hucht en een paar mijlen zacht, stevig zand. Den toevalligen bezoeker, die alleen den tijd tusschen het vertrek van twee treinen tracht te dooden. biedt het weinig ver strooiing; en het was Billy dan ook reeds spoedig duidelijk, dat het eenigsle wat hij doen kon. was, een wandeling te maken. Er waren veel dingen om over te denken, allemaal even onplezierig, en zijn sombere gedachten namen hem spoedig zoozeer in beslag, dat hij maar blindelings doorliep, zonder op de omgeving te letten. Bij gevolg was hij zeer verrast, toen de weg plotseling om een zandheuvel boog en hij zich boven het strand bevond, waar zich eeu onver wacht schouwspel aan hem voordeed. Onder hem, op het harde vlakke zand stonden twee vorstelijke limousines, en daarnaast twee kleine race-wagens, laag en smal, en bewaakt door twee mecaniciens in werk pakken. Een eindje verder stonden twee oudere heeren in een ernstig gesprek ge sprek gewikkeld. Een van hen was kort en vleezig, de ander lang en hoekig; zij keken gedurig op hun horloges en tuurden van tijd tot tijd ongerust over het strand Blij. eenige afleiding gevonden te hebben keek Billy rond naar een uitkijkpost, van waar hij rustig alles zou kunnen gadeslaan wat er gebeuren mocht Maar op hetzelfde moment klonken er zachte voetstappen achter hem op het zand; hij draaile zich om, om.van aangezicht tot aangezicht met de eenige persoon in de wereld te slaan, die hij op dat oogenblik wenschte te ontmoeten. „01" zei Billy en nam een grooten pas in haar richting. „O!" zei het meisje verrast.. „Kijk eens," begon Billy haastig, Ik wil„hebt U ergens een langen donkeTen man gezien met een handkoffer?" vroeg het meisje gejaagd. „Wal? Neen," antwoordde Billy, wat uit het veld geslagen. „Waarom?" „Omdat hij hier moest zijn, en is er niet; en ik kan hem nergens vinden, en als hij hier niet is binnen tien minuten, is de heele zaak naar de maan." „Welke zaak?" „Het meisje keek hem ernstig aan als om zijn betrouwbaarheid te schallen, toe*n knikte ze voldaan en wees naar een kleine groep op het strand. „Die lange man, dat is mijn vader sir Ralph Hardress Hij is fabrikant van de Speedwing auto. De dikke daar is Mr. Henry Brabazon; hij maakt Brabazon-wagens. Ze zijn al lang doodelijke concurrenten, maar Mr. Brabazon is niet erg plezierig in den omgang, dus hadden we weinig met hem te maken. Maar in den laatsten tijd is hij lastig geworden, door steeds maar weer rond te vertellen, dat wij niets presleeren, en dat zijn nieuwe Brabazon-sport onze nieuwe Speedwing Six minstens met een rr.ijl zou slaan, als hij alleen maar de kans kreeg om het te laten zien. (Wordt vervolgd)*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5