Ergerlijke woningtoestanden en ergerlijke menschen te Noordwijkerhout. 68"e JAARGANG MAANOAG 23 JANUARI 1928 No. 20816 Officieele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièn 35 Cts. peT regel Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. - Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque--en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week ƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 -f* portokosten. Dit nommcr bestaat uit DRIE Bladan EERSTE BLAD. PAARDENFOKKERIJ. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van de in deze gemeente gevestigde eigenaren ol houders van tweejarige of oiidere hengsten, dat zij ingevolge artikel 23 der Paardenwet 1918 verplicht zijn hiervan ten Stadhui?,e aangifte te doen binnen een maand nadat de hengst twee jaar is ge worden of in hun bezit is gekomen, alsmede vóór 1 Februari van elk jaar. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 23 Januari 1928. 1393 HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan L. J. P. Herrendori en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van een fjjngoed wasch- en strijk- innchting in het perceel Korte Hansenstraat No. 7, kadastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie K. No. 1428. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 23 Januari 1928. 1392 DE ZAAK DER INDONESISCHE STUDENTEN. Naar wij vernemen zal dezer dagen het gerechtelijk vooronderzoek worden gesloten in de zaak van de Indonesische studenten, die, zooals men weet, zijn gearresteerd als verdacht van opruiing. Het Comité van actie inzake de terreur in Indonesië heeft een open brief gezonden aan den minister van justitie, waarin gevraagd wordt naar de redenen van de gevangen houding van de thans vier maanden geleden gearresteerde Indonesische studenten, aan gezien op een vorigen brief aan den minis ter geen antwoord is ontvangen. LEIDEN'S 70.000STE INWONER. Reeds eenige malen hebben wij terloops medegedeeld, dat binnen afzienbaren tijd de Sleutelstad haar 70.000ste inwoner ver wacht In verband hiermede meldt ons de heer Meyers, Nieuwe Rijn, dat hij voor de jonge wereldburger(es) een door hemzelf ontwor pen en vervaardigde bekleede rieten wieg beschikbaar stelt. Het is een zeer fraaie wieg volgens geheel nieuw ontwerp, dat niet in den handel ge bracht wordt. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Zaterdagavond hidd de afdeeling Leiden van den Bond van Ned. Onderwijzers haar jaarvergadering in huize Feenstra aan het Rapenburg. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt dat men den crisis, waar in de afdeeling in het begin van 1927 ver keerde, vrijwel te boven is. Het ledenaan tal nam met 20 pCt. toe en bedraagt mo menteel 62 Er werden 9 bestuursvergade ringen gehouden en 8 leden vergaderingen, welk© laatste door ongeveer 25 pCt. der leden werden bezocht. In het „Comité van Actie voor de Openbare School" bleef de afdeeling ook in 1927 vertegenwoordigd. Tot den Raad werd een adres gericht vra gende vergoeding voor plaatsvervangende hoofden van scholen, wanneer die werke lijk als zoodanig dienst doen. Een adhaesie- beluiging werd bij den Raad ingezonden aan het adres van den heer Barten vra gende de oprichting van een Openbare School in het Haagweg-kwartier. Met den nieuwen wethouder voor Onderwijs werden door het bestuur verschillende onderwijs- aangelegenheden besproken. Pogingen om de opheffing van de apenbare school te Nieuwe Wetering te voorkomen mislukten. Door den algemeen secretaris-penning meester, den heer Posthumus te Amster dam. werd voor leden en genoodigden ge sproken over: Waarom bij het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen? De afdeeling nam mede het initiatief voor een huldi ging van het hoofdbestuurslid Van Zadel- hoff bij diens afscheid van den Bond. Door den afdeelings-voorzitter, den heer Tjalsma, werd de heer Van Zadelhoff namens den geheelen Bond op de laatst gehouden Al- gem Vergadering toegesproken en een op wekking tot alle onderwijzeressen tot or ganisatie in het belang van het Openbaar Onderwijs, het kind en de Onderwijzers. Met dankzegging aan den secretaris werd het verslag goedgekeurd. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dat de afdeeling er financieel goed voorstaat. Er is een batig saldo van ruim 200 gulden Een door den voorzitter be noemde commissie zal de rekening en ver antwoording over 1927 nazien en in de volgende vergadering rapport uitbrengen. De begrooting voor dit jaar werd goedge keurd en sluit met een bedrag van f 1704,29s voor inkomsten en uitgaven. Bij de bestuursverkiezing werd het af tredende bestuur met algemeene stemmen herkozen. Over de voorstellen aangenomen door de Algemeene Vergadering, werd een referendum gehouden. De meeste voorstel len werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Omtrent het besluit „De Bond is van oordeel, dat bij een ze venjarige leerplicht de grondslag voor alle „voortgezet onderwijs behoort te worden „gelegd op een zevenjarige grondschool", waren de stemmen vei>deeld. De voorzitter sloot de vergadering met een opwekkend woord. MET DE LEIDSCHE HANDELSREIZIGERS OP DIEPZEE-ONDERZOEK. Het bestuur en de feestcommissie der plaatselijke afdeeling van do Ned. Handels- reizigers-vereeniging staat ieder jaar voor de steeds groeiende moeilijkheid een bal- masqué te organiseeren, dat zijn voorgangers in uitvoering en opzet in de schaduw stelt. En wie de beide voorgaande bal-masqué's meemaakte, weet, »lat die taak allesbehalve gemakkelijk is. Den eersten keer was de groote Stadszaal herschapen in een ijspaleis en het was een geslaagd feest; de tweede maal was ze gernetamorphoseerd in een bloeienden rozen hof en het festijn was van dien aard, dat liet bal-mosqué der handelsreizigers een zekere vermaardheid kreeg, niet alleen in de Sleutelstad, maar ook daarbuiten. Er zat dus climax in, maar hoe deze er in te houden? Totdat na vele beraadslagingen een van de leden der feestcommissie op het lumineuze idee kwam voor het derde bal-masqué de zaai het aanzien te geven van den bodem der zee. Het onderwerp was er en aanstonds trok ken de heeren Fons, v. d. Velden en Lau aan den arbeid om de plannen nader uit te werken. 't Resultaat is verrassend geweest; de feestcommissie heeft haar reputatie schit terend gehandhaafd en in de toekomst zal de toeloop van het publiek zoo mogelijk nog grooter zqn. We zeggen: zoo mogelijk, want het was in de ziaal reeds voor het démasqué een gedrang van je welste en op de balcons zaten de toeschouwers, om nu maar in de sfeer te blijven, als haringen in een ton. Wanneer we dus aan de feestcommissie in haar geheel een woord van warme hulde brengen voor tie wjjze, waarop zjj zich van haar zware taak gekweten, heeft, mogen we niet nalaten een woord van bij- zonderen lof toe te zwaaien aan de heeren J. Roodenburg en D. van Vloodorp, die beider het leeuwenaandeel in de voorbe reidende werkzaamheden hadden en aan wie voor een zeer belangrijk deel het welslagen van dit feest te danken is. Want dht het feest geslaagd was, men heeft bet aan de stemming overduidelijk kunnen merken. En in dit opzicht zijn handelsreizigers en in het bijzonder Leidsche handelsreizigers merkwaardige menschen. Wanneer ons iemand Zaterdagmiddag ver teld zou hebben, dat we ons dienzelfden avond op den bodem der zee zouden be vinden, neen, sterker nog, dat we er ons volkomen thuis zouden gevoelen, in trouwe, we zouden aan 's mans geestvermogens gehvijleld hebben. Maar ziet, de aard van het beroep van handelsreiziger brengt met zich mede, dat hij beschikt over een geweldige dosis aan passingsvermogen en buitendien bezit hij een suggestieve kracht, waarvan ook niet- confrères onder den invloed komen en die de oorzaak was, dat we ons Zaterdagavond i met net zooveel gemak over den bodem der BINNENLAND. Vergadering van den Middenstandsraad. (Binnenland. 2de Blad). Verandering in de uitzending van den Hnizenschen radio-dienst. (Binnenland, 2de Blad). De Vereeniging van directeuren van Hy potheekbanken benoemt een studiecommissie inzake te nemen maatregelen bij fraude. (Binnenland, 2de Blad). Dr. J. H. Gunning J.Hz. te Bilthoven 70 jaar. (Kerk en School, 2de Blad). Inbraak in een juwelierswinkel te Rot terdam. (Laatste Berichten, 1ste Blad). BUITENLAND. Het antwoord van Briand op Kellogg's laatste nota is gepubliceerd. (Buitenland, lste Blad). Verscherping van het conflict in de Duit- sche metaalindustrie- (Buitenland, le Blad), Wat er geschiedt op het Pan-Amerikaan- sche Congres. (Buitenl. en Tel., lste Blad), Het Japansche parlement is ontbonden. (Buitenl. en Tel., lste Blad). zei temidden van schrikaanjagende haaien en dartele dolfijnen bewogen als ware het onze dagelijksche wandeling in dito gezel schap. Zelfs zagen we er een aantal schattige matroosjes, leden van de diraes-gymnastiek- vereeniging „Nieuw-Brünhilde", die na hun „opmarsch" in de duikboot K 13, onder leiding van den heer H. J. van Leeuwen, in wiens vertrouwde handen ook de leiding van het geheel berustte, eenige vlotte gym nastische oefeningen ten beste gaven. Vrijwillig blijven de betrekkelijk welgestelde bewoners in deze ellendige schuur In de varkensschuur waarin boer Koudijs het gezin v. d. B gastvrijheid" verleent, huizen.. Alleen omdat de huur voor dezen stal slechts tachtig cent per week bedraagt maar waar hij ook 21 biggen onder hetzelfde dak heeft gebracht! Foto's W. Blcu7é T>lrtf-n De kwestie van de woning in de varkens- Schuur le Noordwijkerhout waarover het jiHaagsche Volk", naar wij in ons blad van Jrijdag meldden, uitvoerige mededeelingen heeft gedaan en waarbij dit blad o. a. spreekt over een dorp als Noordwijkerhout ö;d „goed roomsch" is, heeft de redactie Van de (Roomsche) Leidsche Crt. ertoe gebracht te antwoorden en in een uitvoerig arhkel de zaak te belichten zooals ze door ^sehe oogen wordt gezien. Wij hebben Zaterdag nog eens een onder zoek ingesteld en komen tot een eenigszins anaere conclusie dan onze vorige bericht- ^;ver- Het is ons n.l. geenszins vast komen staan dat de autoriteiten der gemeente eenen, dat zij niets uitstaande hebben met zaak. "Wel heeft de imbtenaar der ge-^ eente. de heer Pijnenburg; tot wien wien' zich gewend had, te kennen gegeven A er niet veel aan te doen is, maar de heer P. is toch niet de hoogste autoriteit in deze gemeente. Nadrukkelijk kunnen wij verklaren dat men nimmer werkelijk moeite gedaan heeft om den burgemeester persoonlijk op de hoogte van den inderdaad onloelaalibaren toestand te brengen. Eenmaal heeft de heer Koudijs gepoogd den burgemeester te spre ken te krijgen. Maar deze had toen juist Raadsvergadering. Een tweede poging om den burgemeester te spreken hebben belang hebbenden nooit gewaagd. Het eenige wat den heer Koudijs voor de bewoners van de varkensschuur heeft ..ge daan" is dat hij de bemiddeling van een zaakwaarnemer heeft ingeroepen Dat hij daarmede de gemeentelijke autoriteiten niet bepaald voor zich en voor het „geval" zal hebben ingenomen, kunnen wij ons voor stellen. Een tweede- gang naar het ge meentehuis ware toch gemakkelijker en ver standiger geweest dan een bezoek aan den te Leiden wonende requesten-schrijver! En welke rol wil men dezen toch laten vervullen? Verwacht men soms dat hij zal vermogen door zijn „ingrijpen" een einde aan den wantoestand te maken? Over de houding van de R K. geestelijk heid willen wij geen oordeel vellen. Vol gens de betrokkenen zou deze ondanks h?t feit dal zij van den treurigen toestand waarin 't Kath. gezin v. d. B. sinds geruimen tijd verkeert bekend is, weinig actief zijn opgetreden. En als we v. d. B. en zijn echt- genoote mogen gelooven is de kapelaan menigmaal de schuur voorbij geloopen om een ander geloofsgenoot waar, aldus onze zegslieden, „poen zit" te bezoeken Als dit de vvaarheid is. is het natuurlijk allertreu rigst Doch wij herhalen dat deze mede deelingen Yan de familie v, d. B. afkomstig zijn en dus onder reserve worden aan vaard. Bij ons bezoek aan de schuur en het ge sprek dat wij voor zoover dat mogelijk was met de bewoners en met den heer Koudijs hadden, hebben wij den indruk ge kregen, dat men hier met eigenaardige ele menten te doen heeft. Opvallend is bijvoor beeld de berustende houding van den be woner v. d. B., die ons overigens voorkomt zelf weinig energiek te zijn. Anders is zijn vrouw, maar ook zij heeft nimmer het ini tiatief genomen om het eenige wat onder deze omstandigheden geboden is te doen, n.l. zich tot den burgemeester gewend. Wij kregen en het is ons een behoefte dit nadrukkelijk te verklaren niet den indruk dat de gedupeerden zich de noodige moeite hebben gegeven om een einde te maken aan den weinig menschwaardigen i toestand waarin zij leven. Om van de „goede zorgen" van den heer Koudijs ver* der maar te zwijgen. Wij publiceeren hierbij nog een foto van een ergelijke woningtoestand te Noordwij kerhout die wij bij on9 bezoek Zaterdag ontdekten. Maar ook hier treft de gemeen te geen schuld. Het gezin dat in de houten schuur, waarvan het dak zoo lek is als een mandje, zich heeft genesteld is een gezm dat in blakenden welstand verkeert en dat over een zeer behoorlijk weekloon beschikt. Doch men weigert eenvoudig het schuurtje te verlaten en een betere woning te betrek ken omdat men dan meer dan tachtig cent huur in de week zou moeten betalen. Men mag dan den toestand ergerlijk vin den. de menschen die hun kinderen moed willig in zulk een vochtigen en tochtigen stal laten opgroeien zijn toch zeker in dö eerste plaats te veroordeelen.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1