EERSTE KLAS SPLI^TZR UITVERKOOP 68"'" Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Za'erdag 21 Januari 1928 Derde Blad Na. 20815 De toestand der democratie FEUILLETON. Éi Buitenl. Weekoverzicnt. LONDENSCHE BRIEVEN. door LORD GREY of FALLODEX K.G. oud-minister van Buitenlandsche Zaken van Groot-Brittannië. De geschiedenis heeft bewezen, dat het tot misbruiken voert, wanneer de politieke macht ergens is t-oevertrouwd aan een en kele, of aan een uitverkoren, klasse, met uitsluiting van een of van verscheidene an dere klassen. Men geloofde, dat de invoe ring van een volkomen parlementaire re geering aan het misbruik een einde zou maken, en op dit doel was het streven der hervormers gericht. Voor zulk een verwach. tiDg bestond wel reden; maar de hoop dat de democratie in staat zou wezen alle regeermgsvraagstukken op te lossen, moest tot teleurstelling leiden. Een regeering kan er zich wel voor hoe den, unfair te handelen, onverdraagzaam te wezen of haar mocht drukkend te laten gevoelen of aanleiding te geven tot ver keerde toestanden. Doch wanneer zij wil bewijzen dat zij bij machte is om een ein de te maken aan alle misstanden, welke haar in de schoenen worden geschoven, dan doen zich allicht moeilijkheden voor. Het gevolg daarvan is, dat de democratie, aan welker waarde nooit twijfel rees, toen wij haar nog niet bezaten, nu van vele zijden bloot staat aan critiek, aan twijfel, zelfs aan directe aanvallen. Aan de tegenwoordige democratie wordt vaak verweten, dat zij geen groote man nen voortbrengt. Indien ook de op den grond tredende bekwaamheden van vele, aan het openbare leven deelnemende, mannen worden erkend, dan vraagt men zich toch af, of men zich in de toekomst hunner zal herinneren, op dezelfde wijze als wij thans de namen gedenken van groote mannen van voorbijgegane genera ties. Het is wel de moeite waard om na te gaan, of de moderne democratie minder toegankelijk is voor den invloed van groote mannen dan andere regeeringsstelsels van het verleden en van den huidigen tijd. Is het volk machteloos en passief en de regeering in de hand van ecnige weinigen, dan is het voor een groot man mogelijk, door zijn individueele bekwaamheid een belangrijke persoonlijke marhtstclling in te r.emen Maar zóó is de toestand- thans niet. Het volk is niet passief maar vol activiteit. De bekwaamste mannen van het openbare Wen spannen zich in om te leiden, in plaats van in scheppen hun kracht te zoe ken. Zij moeten den stroom van het open bare leven in ordelijke banen houden, zon der dat zij dien stroom in beweging bebben gebracht, zij moeten weerstand bieden aan wenschcn, welke niet te bevredigen zijn, zij worden werktuigen van kiachten, welke zij niet te voorschijn hebben geroepen en welke zij niet kunnen beheerschen. Wellicht is dit bij de moderne verhoudingen alles, wat men verlangen kan van mannen in het openbare leven en het beste wat de staats kunst kan bereiken. Men moet een nog dieper gaande vTaag stellenIs het tegenwoordig voor een man in het openbare leven mogelijk, een geniaal staatsman te worden en zich dezen Toep te verwerven De vraag kan ook in concreter vorm worden gesteld: Kan iemand ter wereld overmatige reden aars-vaardig heid en overlading verdragen, zonder dat zijn intellect verarmt en ziin geestkracht wordt vergald De ongunstige invloed van het overwerken kan niet worden geloo chend, en het is bekend, dat onder de mo derne verhoudingen iedereen, die een hooge plaats inneemt, overwerkt is, vooral echter iedere minister-president Het nadeel dat voortvloeit uit de tegenwoordige gewoon te om vele redevoeringen te houden, is misschien niet zoo zichtbaar, maar toch weegt het zwaar. Voor ieder raensch is het goed om een matig aantal redevoeringen te houden; dat dringt tot een klare ont wikkeling der gedachten, het versterkt dc slagvaardigheid en is een aansporing tot geestelijke ontwikkeling Doch de man, die telkens weer redevoeringen moet houden, denkt ten slotte alleen aan datgene, wat gezegd kan worden, en niet aan datgene, wat moet worden gedacht. door K. R. G. BROWNE. (Copyright Persbureau Vaz Dias, A'dam). De trein was al in beweging toen Billy Mariner zich door het tourniquet wrong, zonder ceremonieel den dienstdoenden amb tenaar op zij duwde, en ven stevige race over het perron inzette. Zonder te letten op de protesten van conducteurs en anderen, sprong hij op de treeplank, rukte het eerste het beste portier open. en belandde op han den en voeten in de coupé, die zich daar achter bevond. Hij krabbelde overeind, sloot het portier, en viel in een hoek neer. ademloos, maar voldaan. Toen drong het tol hem door, dat hij niet alleen was in de coupé. In den anderen hoek zat een meisje, dat hem met lichte verwondering gadesloeg, bet was een buitengewoon aantrekkelijk roeisje. heel eenvoudig gekleed. Billy werd Plotseling op onaangename wijze aan zijn 8l?en sjofelheid herinnerd, zijn oude schoe nen en verfomfaaiden hoed-, maar, toen, roet een vaag gevoel dat hij haar eenigen roi'eg schuldig was over zijn cycloon-ach- J®e entree. kuchte hij bescheiden en merkte eronlschuldigend op- „Eh ik ben bang aan 1 schrikken gemaakt heb i- roeisje glimlachte en antwoordde rus- n verwachtte U niet bepaald." j at spijt me", zei Billy, „maar ik moe«=t ,n ^ein halen. Er gaat pas een vol- pp~ie «°,m Groote genade, is dit een eerste klas? Er stond groote ontsteltenis te lezen op Zooals het den individuen gaat, zoo gaat liet ook de regeering en het Lager huis als geheel. De democratie verwacht en verlangt te veel. Van Regeering en par lement wordt gevergd, werk te verrichten, waarvoor hun de noodzakelijke geschikt heid ontbreekt. Zii wordfn te veel betrok ken in economische strijdvragen, zij wor den verleid ora zich al te zeer te mengen in de betrekkingen tusschen werkgevers en werknemers. Het tegenwoordige economi sche samenst-el is te zeer met het leven verbonden en te ingewikkld, dan dat zui ver ambtelijke lichamen zich er mee zou den kunnen bezighouden. De democratie vindt haar grondslag in de opvatting, dat het volk bekwaam is voor zelfregeering. Indien deze bekwaamheid inderdaad bestaat, mag men vragen waar om zij alleen geleid moet worden in de kanalen der politoek. Indien deze be kwaamheid een feit is, zal zij zich stellig op elk gebied van het menschelijk leven openbaren. De werkzaamheid van het par lement en van de regeering strekt zich uit over een groot gebied van belangrijke be- teekenis, maar dit gebied heeft ook zijn grenzen. Een volk, dat bekwaam is voor de democratie, zal door ondervinding in staat wezen, den omvang van deze werkzaam heid te bepalen Dat volk zal zijn verte genwoordigers binnen dit gebied op de vereischte hoogte houden, en anders groe pen of comité's instellen, welke op grond van hun. kennis de buiten dit gebied vallen de zaken behandelen. Het is mogelijk om tot in het oneindige duidelijk zichtbare gebreken der democra tie aan te toonenhet is mogelijk, maar het is niet nuttig. Alle menschelijke stel sels zijn onvolkomen. Het is een fout, om met een bepaalde maat te willen meten. De juiste waardeering geschiedt niet abso luut, maar relatief. Een vergelijking van de democratie met andere stelsels wordt tegenwoordig openlijk geëischt. In Rus land is de poging, na de afdanking van den czaar, om een democratisch regime in te voeren met geweld beëindigd en met verachting op zij geworpen. In Italië is de parlementaire regeering afgeschaft. Men- schen, die Italië bezocht hebben, spreken vaak in gloedvolle woorden over de duide lijk waarneembare gevolgen van het fas cisme. Zij vertelden ons, dat de orde wordt gehandhaafd, dat de eigendom verzekerd is, dat de arbeid zonder onderbreking wordt voortgezet Zulke verklaringen doen de vraag rijzen,,Zal deze toestand voort duren Gaat hij verder V* Alleen de toe komst kan daarop een antwoord geven. Wat de democratie volbrengt, of invoert, bezit de waarschijnlijkheid dat het zal voortduren, juist omdat het niet het werk is van eenige weinigen, maar van velen. Het is de bedachtzame uiting van de natio nale ervaring. Een stelsel, dat een geniaal man heeft geschapen, is als een gebouw, waarvan alleen hij de bouwmeester is, een vesting welke alleen hij kan behouden cn verdedigen. Het is meer massief dan pro gressief. Plet mag voor eenigen tijd vol doen, maar wanneer die tijd voorbij is, en de leidende geest is heengegaan, dan moet het volk verder gaan. Indien het waar is dat de democratie een ongunstigen bodem vormt voor het genie, dan mag dit wellicht het resultaat wezen van een niet geheel ongezond instinct. De democratie is afhan kelijk van het nationale karakter. Een natie kan eigenschappen bezitten, welke haar in staat stollen de democratie te voe ren tot een goede uitkomst. Bij een an dere natie kunnen deze eigenschappen ont breken, Wanneer een democratisch regime zal voortduren, moet zijn drager, het volk, de geschiktheid bezitten om het aan te passen aan nieuwe vraagstukken en wisse lende omstandigheden Elk regeeringsstel- sel moet elastisch wezen, moet andere vor men kunnen aannemen en zich ontwikkelen Ten voordeele der democratie mag men zeggen, dat het minder star en vormelijk is dan andere regeerings-stelsels. Twee bij zondere eigenschappen zijn, naast andere, het kenmerk van een krachtige democratie, en welondernemingsgeest en voorzichtig heid. Zonder ondernemingsgeest bestaat geen streven om vooruit te gaan, geen krachtvolle daadzander voorzichtigheid is geen gestadigheid en geen continuïteit mo zijn gelaat, terwijl hij de coupé rondkeek. „Nou dat is me wat moois. Jk moest maar uitknijpen". Hij stond op en wilde naar de wandel gang gaan, toen zijn medepassagierster hem terughield: „Dat gaat niet. De heele wagon is eerste, en de deur naar den volgende is afgesloten." Billy zette zich weer. „Dan zal ik moeten overstappen in Nelher Green, dat is toch de eerste halte, niet?" „Welnee. Deze trein gaat in een stuk door naar Parvis Bay'. Biily vloog overeind; zijn onderkaak zak le. terwijl hij haar wezenloos aan staarde. „Parvis Bay? Maar ik moet niet naar Parvis Bay!" „Ja", zei het meisje, „maar daar gaan we toch heen. Wist U dat niet?" „Maar is dit dan niet de trein van 10.17 naar Melborough?" „Dit is de trein van 10.15 naar Parvis Bay." Billy uitte een zwak klokkend geluid en viel slap in zijn hoek terug, waar hij als toonbeeld van ellende bleef zitten. „Verzei hij ,,'t Lijkt me erg vervelend", zei het meisje sympathiek, „om zoon eind in de verkeerde richting te reizen" „Vervelend?" zei Billy neerslachtig, ,,'t Is veel erger. Ik moest naar Melborough voor een baantje. Ik heb om 12 uur afgesproken en als ik niet op tijd ben, krijgt een ander het natuurlijk". „Wat een strop!" zei het meisje gevoelig. „Kunt u niet nog óp tijd van Parvis Bay naar Melborough komen?" „Dat denk ik niet V.oor zoover ik ver stand hob van ons spoorwegsysteem zou*je daarvoor ongeveer drie weken noodig heu gelijk. Gezonde vooruitgang moet voortdu rend zijn, d.w.z. wat nieuw geschapen wordt, moet zich aansluiten bij het reeds bestaande. Van beide eigescbappen zijn in de laatste jaren voorbeelden aan te wijzen. Het behoort tot het wezen dor demo cratie, dat alle klassen daarin aandeel heb ben. Wij hebben ons bevrijd van het des potisme, daarna van de aristocratische re geering, terwijl wij den middenstand aan het roer brachtenten slotte hebben wij de klasse-heerschappij volkomen verbro ken, terwijl wij aan alle standen macht gaven. Het denkbeeld, dat alle klassen, behalve het proletariaat,, van de regeering zouden moeten worden uitgesloten, is reac- tionnair, want dit zou een terugkeer be- teckenen naar de klasse-heerschappij. Zulke stelsels moeten op geweld berusten, en ge weld, levert zich onvermijdelijk over in de handen van een enkele of van een kliek, die de kunst verstaat naar de macht te grijpen: hun valt de buit ten prooi. Van alle regeeringsstelsels berust het democratische het minst op geweld en het meest op algemeen e overeenstemming. Overweging en vergelijking zullen ons ongetwijfeld voeren tot de slotsom, dat elk regeeringsstelsel eenige voordeden heeft, welke daaraan even eigen zijn als zijn na- deelen. Maar geen enkel regeeringsstel sel verbindt in zoo hooge mate evenwicht met vooruitgang, orde met vrijheid. Drie Duitsche gebeurlijkheden Het resultaat van mooie woordenl Dit overzicht zal wel in een Duitsch tee- ken staan, gelet op het feit, dat in Duitsch- land een driebal gebeurtenissen de aan dacht vragen. In de eerste plaats het heen gaan van den v ij ksw e er mi n is t er dr. Gessier. Lange jaren heeft hij dit zware departe ment beheerd dat zoowel uit binnen- als buitenland met Argusblik is bespied. Ette lijke stormloopen heeft hij doorstaan in di verse ministeries. Wie ook rijkskanselier werd, wat ook wisselde, Gessier bleef aan èn terwille van de continuïteit-, én terwille van zijn getoonde bekwaamheden. Eerlijk moet erkend worden, dat de afgetreden minister, die destijds de opvolger was van Noske, den man, die van 19181920 het Duitsche leger of wat er dan van over was, heeft gedemobiliseerd en met vaste hand de fundamenten legde voor de weermacht, die het verdrag van Versailles Duitschland voor inwendig gebruik liet, groote verdien sten heeft voor de Duitsche republiek. Gessier heeft voortgebouwd, meer soepc-l en kneedbaarder, en hij is geslaagd het huis der Duitsche weermacht op te bouwen, zij het dan ook niet geheel waterdicht en zonder andere gebreken. De geest der weer. macht heeft- hij o.a. nog niet geheel ,,repu- blikeinsch" kunnen maken, zooals de repu bliek dat feitelijk mag eischen, doch zou een ander daarin wel geheel geslaagd zijn Scherp is hij af en toe aangevallen, maar hij bleef staan „saevis tranquillus in undis", al spookte het soms geducht. Moest hij b.v. zijn rechterhand, generaal von Seeckt, niet offeren Eenige malen heeft liij zelf echter willen gaan, doch de regee ring wist hem telkens te overtuigen, dat zij hem niet missen kon. Nu is er weer een groote aanval op til, de z.g Phoebus-film- affaire en waar Gessier bovendien physiek gebroken is door slagen^zijn huisgezin'en familie toegebracht, achtte hij zijn tijd ge komen. Of op den duur deze krachtige figuur niet weer naar voren zal komen Moeilijk is de keuze van een opvolger geweest: temeer, waar de politiek daarbij weer eens een voorname rol heeft trachten te spelen. Hindenburg heeft evenwel bij de vele verdiensten, door hem aan zijn vader land gebracht, een nieuwe gevoegd, door in te grijpen en het rijksweerministerie te brengen buiten de zoo gevaarlijke politieke sfeer. Aangewezen was generaal Groener, maar rechts wilde hem met Hindenburg heeft doorgepakt en hem toch benoemd, gebruik makend van het recht, den presi- ben Hij zweeg een oogenblik, in ge peins over de onrechtvaardigheid des le vens; toen haalde hij de schouders op en lachte zuur. „Niets aan te doen. Laten we maar over wat prettigers spreken. Mooi weer vandaag, hé?" Hiermede werd een aangename conver satie ingezet, die eenige uren onafgebroken duurde. Billy kon onderhoudend zijn, als hij wilde en hij wilde best, en ook het meisje kon aardig praten. Opgemerkt moet echter worden dat Billv geen woord zei over zijn eigen omstandigheden en ook zijn reisge- noole niet aanmoedigde, om over de hare te spreken. „Nu." zei hij, toen de steeds langzamer wordende vaart van den trein het einde der reis aankondigde, „ik mag niet zeggen dat 't me spijt, dal ik den trein naar Melborough gemist heb. Als ik Plotseling hield hij op, want in de deur verscheen een indrukwekkend personage in controleursuniform. „Kaartjes alsubliefl", verzocht deze digni taris. Nadat het plaatsbewijs van het meisje nauwkeurig was onderzocht en juist bevon den. wendde de controleur zich tot Billy, die hem eerst vriendschappelijk toeknikte en daarna luchtig opmerkte „Ik he'b gpen tijd gehad om een kaartje te koopen. Ik had erge haast." „Parvis Bay"? zei de beambte, meteen 'n boekje opdiepend „twaalf shillings ze9-" „Maar ik wil heelemaal niet naar Parvis Bay. Ik ben in den verkeerden trein. Ik moet naar Melborough". De controleur bezag hem met een beleefd sceptischen blik blijkbaar in het vermoe- j den. dat hij le doen had met een geraffi- neerde poging, om de aandeelhouders der dent der Duitsche republiek toekomend. In het buitenland zal deze opvolging onge twijfeld met sympathie worden begroet en ook dat is een factor van belang. Over 't geheel en nu komen we tot het tweede punt dreigt in Duitschland eens weer een regeerings-crisis, die met Kerstmis vermeden is. En wel tengevolge van de tweespalt in het Centrum. Het is het geloof, dat deze partij tesamen bindt. Overigens is het Centrum in drie partijen verdeeld, een rechtervleugel, een centrum en een linkervleugel. Deze laatste is zeer ontevreden. Zooals men weet-, heeft Wirth, een der linksche leiders, zijn verzet tegen de houding der partij nooit verborgen ge houden, integendeel, doch hij beschikte niet over voldoende hulptroepen, om een direct gevaar te worden. Heel anders is dat geworden, nu de z.g. vakbeweging van het Centrum in actie is gekomen en zeer fel. Zonneklaar is nu voor den dag gekomen het groote verschil in maatschappelijke op vattingen. Is zelfs niet gedreigd met de stichting; van een R. K. arbeiderspartij naast het Centrum? Toen bleek opeens, hoezeer bij elkaar wordt gehouden, wat in maatschappelijk denken niet bij elkaar hoort en nooit zal hooren Er was gevaar en zooals te doen gebruikelijk, is direct een vergadering belegd, die vooreerst weer oen compromis heeft bereikt, waarover nog het stilzwijgen wordt bewaard. Dit staat echter o.i. wel vast, dat een nog lang samengaan met rechts voor het Centrum uitgesloten is te achten. Dan zou een splitsing niet tegen te houden zijn. Trouwens, op den lancren duur zal dat toch niet het geval zijn Was de schoolwet niet in 't geding, misschien zou het Centrum nu reeds ziin zwenking hebben genomen, maar deze schijnt men eerst nóg te willen bin nenhalen om daarna alle vrijheid te her nemen. Of de Duitsche Volkspartij, nu de situatie zoo klaar is geworden, nog zal wil len meewerken om er de schoolwet le brengen In ieder geval, in Duitschland is een crisis, al sluimert deze misschien nog eeni gen tijd. Het derde punt is de bijeenkomst, der rijksregeering met de leiders der bondssta ten over versterking der Duitsche eenheid. Veel is daar gepraat en dikwijls theore tisch heel mooi, maar wat is er pracrisch bereikt, wanneer men deze conferentie eens goed beschouwt? Feitelijk niets behalve een paar bijkomstige kleinigheden, die na tuurlijk met veel ophef naar voren worden geschoven. Doch waarom 't gaat... Beieren afzien van „baas in eigen huis" cn zoo nog meer neen, praetisch beteekent het re sultaat der conferentie zoo goed als nie mendal. Mocht men nog getwijfeld hebben aan de juistheid van dit laatste ten aanzien van de verhouding tusschen Polen en Li- thauen wij stappen nu van Duitschland af om nog even elders heen den blik te richten -» de jongste nota-wisseling tus schen beide rechtstreeks belanghebbenden •is daar om dat maar al te zeer aan te too nen. Het conflict is in wezen niet veran derd. Op de jongste Volkenbondsvergadc- ring is voor den schijn een regeling be reikt, waarbij prachtige woorden zijn ge sproken. Gelijk door president Coolidge op de zesde bijeenkomst van het. Pan-Ameri- kaansch Congres te Havana De vijf vorige waren in Washington (13S9), Mexico (1901), Rio de Janeiro (1906), Buenos Ayres (1910) en Santiago de Chili (1928) Prachtige beel den zijn opgehangen van de Amerikaan- sehe eenheid, rustend op gelijk recht voor allen, grooten of kleiDen, enz. enz. Als spookbeeld doemt direct Nicaragua op, dat toch in den doofpot schiint te gaan, t-er wille van de machtige V. St.... RECLAME. 2146 maatschappij op le lichten. Beslist schudde hij dan ook het hoofd. „Dat kan wel zijn", zei hij gewichtig, maar U mag niet reizen zonder kaartje, 't Beste wat U doen kan is nu te betalen tol Parvis Bay en 'l dan daar terug te vragen. Twaalf schilling zes". „Maar ik wil een derde" zei Billy, terwijl hij even bloosde „Geen eerste". Van onzen Londensehen correspondent. DE VLOED DES DOODS. Londen, 9 Januari 1928. Wie had ooit gedacht, dat de Theems Nader Theems, zooais hu goedaardig wordt genoemd door de menschen, die wonen aan zgn boorden wie had dan ooit gedacht, dat die tamme rivier zich zoo boosaardig zou kunnen gedragen, dat hij zou komen aanslroomcn in het holle van den nacht over de plaveisels en zich met geraas en geweld zou storten in de kelder- kamers der oude huizen aan den kant! lint heeft hij gedaan; en van nu af is Vader Theems niet langer de goedmoedige en wat lustelooze rivier, die geen kind kwaad zou doen. Voortaan zal hg een kwaadaardige grijsaard zijn, die leelijke streken heelt en met wien men terdege zal moeten oppassen. In seizoenen van eeuwen heeft hg het land langs zgn bovenoevers overstroomd, op bgna vaste tijden. Het was een deel van zijn functie en hij hield het grasland goed. Niemand bekommerde zich veel om deze makke overstroomingen. Ze werden wat las tig toen Londen steeds meer huizen noodig had in zgn naaste omgeving en toen ae bewoners vergaten of verzuimden te denken ar.u die jaar.gksche overstroomingen. Van die bewoners hoort men nu ook veel kwaad spreken omdat zij niet hebben willen voor zien, dat hun huizen vochtig zouden worden en de menschen er in lijden aan rheuma- tiek en bronchiale aandoeningen. Maar de bewoners zelf schijnen vocht noch water te duchten: Een van mgn kennissen heett vgi jaar geleden een huis laten bouwen op een eilandje in den bovenloop- van de rivier. De grond-vloeren van zijn huis worden elk jaar Hink overstroomd door het Theems- water. Maar hg ziet het geval aankomen en verhuist met hebben en houen naar de bovenverdiepingen wanneer het zoo ver is. Hg vindt het aardig. Het is een afwisseling in de eentonigheid des dageljjkschen be- staans; en het is een opwekkende sport meubels te versjouwen en met een boot de voordeur uit te varen naar den bakker. De Engelschen zgn zoo. En alle menschen in het ïheemsdal schijnen even gemoedelijk te staan tegenover het verschijnsel. .Maar menschenheugenis kent geen geval a's dat van de vorige week Zaterdag, toen de ongelukkigen in het hart van Londen, wonend aan de boorden van de verraderlrjko rivier, in Chelsea en Westminster, in Ham mersmith en Battersea, verdronken in hun kelüerslaapkamers, als ratten in vallen, en zoe snel, dat zij nauwelijks een kik konden geven. Want sneller dan de klokivgzer een nunuutalstand aflegt steeg het water naar de plafonds. En eon vergeefsche schreeuw om hulp „oh Daddy come and nelp" wtrd terstond gevolgd door do stilte des doods. Want voordat vader of kind kwam aangerend om kind of ouder bij de staan in korten hevigen strijd tegen het verstik kende ivater. was het drama al voorbij. Zoo gingen vgltien menschen, jonge en oude, den dood in. Nu de ramp is geleden praat men hevig en verwoed er over na. De put moet terstond gedempt. De autoriteiten moeten het ver wijt der lakschheid hooren. Het is de oude geschiedenis. Nu vertelt men, dat de rivier- muur in Westminster, zeer nabij bet kos telijk museum, de Tate Gailery, waar kost bare teekeningen en schilderijen van kun stenaars zjjn bedorven, al lang in slechten toestand verkeerde en dat de menschen, die daar in de onderverdiepingen van den Grosvenor Road sliepen, zeker levend den nieuwen dag zouden hebben begroet, Indien die muur in goeden toestand zou zijn ge weest. En men praat verwijtend over veler lei andere maatregelen, die men heeft ver zuimd te nemen om de rivier binnen haar perken te houden. En men noemt een dozgn bestuurslichamen, die misschien ver antwoordelijk kunnen v.orden geacht voor het gebeurde. Maar straks zal blijken, dat nie mand verantwoordelijk is en dat het onheil is voortgekomen nit een natuurverschijnsel, een vloedgolf, die uit zee den Theems op kwam en het water opzette over de em- bankment-muren, zoodat het driftig en „Maar U zit eerste" constateerde de be ambte met onmiskenbaren speurzin. ..Bo vendien. er is planls genoeg in de derde". „Dat zal wel, maar ik had verschrikke lijke haast, en toen ben ik maar ergens in gesprongen, en ik heb niet kunnen overstap pen" verdedigde Billy zich. ("Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9