AGENDA. KERK- EN SCHOGINIEUWS SPORT. BUITENLAND. Zaterdag. Huize Nijdara (N. Rijn): Prop.-feestavond Schoenm. Patroonsver. „Nieuw Leven". 8 uur nam. Jeruël. Groenesleeg 16: Bidstond. 8 uur. NutsgebouwJeugdbond voor Onthou ding. Halfacht nam. Stadszaal: Bal-masquê Ned. Handelsreizi- gersvereeniging. Nam. halfnegen. Zoodag. Jeruël, Groenesleeg 10. Radiomorgen wijding 8 1/2 uur. 's Avonds 6 1/2 uur spr. br. Fr Luitjes. Leidsche Schouwburg: Rotterd. Hofstad Toonc-el, 80ste opv. van Het Politieraadsel, 8 uur. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 3-1): Samenkomsten te 10 uur voorm. en halfvier en halfacht nam. Ned Leger des HeÜ9, Beestenmarkt 34. Samenkomsten 10. 3.30 en 8 uur. Volkshuis: Concert te 8 uur nam. Vrije Ev Gera. Middelstegr. 3. Radiomor- genwijding 8 1/2; br v d. Horst 10 uur; 7 uur nam. br. v. d. Horst en zangkoor. Maandag. Leidsche Schouwburg: Het Schouwtooneel De Vrek 8 uur 15. De avond- nacht- en Zondagdienst der apoheken wordt van Maandag 16 Januari tot en met Zondag 22 Jan. waargenomen door de apotheken van de H. tl G. F. Reijst, Steenstraat 35, Telefoon 136 en A. J. Donk, Doezastraat 81, Telefoon 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Lei den wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Boonacker, Janssens, Veldhuy- zen en Hovens Gréve. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390. De Oegstgeestsche apotheek, de Kem- penaerstraat 4, tel. 274 is dag en nacht geopend. scliiedenis van een knap en rijk adellijk meisje, dat op bevel van een verarmden en schurkachtigen oom, die aldus haar be zittingen verwerft, op een smokkelvaartuig wordi ontvoerd, met het doel in een harem van een sheik te verdwijnen. Maar daar aan boord onder de ruwe smokkelaars en boeven is een landgenoot van hooge ge boorte, die wegens zijn politieke beginselen beeft moeten vluchten, en mi haar vriend schap wint. Daar is ook Maciste, de ge weldige, die haar beschermt tegen de tot oproer aangezette overige bemanning, en zoo wordt dit verhaal een aaneenschakeling van geweldige geveohten, waarin do reus tijdelijk wordt overmand, maar waarin de in de woestijn ontvluchte schurken, die het meisje meevoerden, tenslotte het onderspit moeten delven. Alles keert zich ten goede, de politieke vluchteling huwt het meisje en de graai kan z'n verder leven in de gevangenis slijten. In de tweede hoofdfilm is Constance Talmadge „De Venus van Ve netië". Op onverbeterlijke wijze speelt sjj de rol van het beeldschoone dierenmeisje, en het tegenspel van den man, die haar wenscht te bekeeren, sluit er zich prachtig bij aan. Het is een zeer onwaarschijnlijke geschiedenis, maar dikwijls uiterst geestig, die als een prettige trjdpasseering mag worden beschouwd. In het Trianon-theater krijgen wij deze week het volgende programma: te beginnen met een uitgebreid en interessant journaal, gevolgd door de lievelings-kost vooi de dames, de mode-revue. Verder nog eei film in 8 acten „De gemaskerde Piraat" waann de hoofdrol meesterlijk wordt vervuld door Ricardo Cortez. Daarna, een nieuwig heid voor Leiden, het optreden van het danspaar Olga en Raymond Serganoff en Petei Léonel'f, danseur de l'Opéra de Paris, welks met de keurig uitgevoerde dansen en werkelijk smaakvolle costuums, een groot succes behaalden. Wanneer de koffie genuttigd is en het weer donker is in de zaal, volgt de hoofd film „De Garde-Luitenant", een film, waarin Adolphe Menjou op zijn bekende kalme en knappe wijze de hoofdrol vervult Beide Paramount-films, voor Jn liefheb ber om van te genieten. Verder uitstekende muziek wat kan men nog meer verlangen? Met de St.crt. no. 15 zijn verzonden afdrukken van de statuten betreffende de vereenigingen: Leidsche korfbalclub Vitesse (wijziging); De Leidsche Middenstands- Centrale. Ingevolge het door crediteuren van de Leidsche Effectenbank tot aandeelhouders van die bank gericht verzoek, hebben deze besloten de bank in liquidatie te doen tre den. met benoeming van mr. G. H E. Nord Thomson en mr van Vrijberghe de Coningh tot liquidateuren. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in dit Blad voor komende openbare kennisgeving betreffende een waarschuwing van den Burgemeester aan de mannelijke ingezc-'tenen dezer ge meente geboren in 1909. die zich nog niet ter inschrijving voor den dienstplicht heb ben aangegeven, om dit alsnog te doen bij voorkeur op Maandag 23 Januari a.s. tus- schen des voormiddags 10 uur en des na middags 3 uur op de afdeeling Militaire Zaken, Breeslraat No. 119 hoek Wolstesg alhier Wie in deze nalatig blijft, maakt zich strafschuldig. Op Woensdag 25 Januari zal in het Wijkgebouw in de Langestraat spreken: dr. K H Boersema over het onderwerp' Br. Albert Schweitzer, zijn strijd in Afrika". Het zal zeer zeker een belangwekkende avond worden, zoodat wij een ieder opwekken tegenwoordig te zijn Deze lezing zou eerst gehouden worden op 21 December '27, doch werd nu gesteld op 25 Januari a.s. Wij voldoen gaarne aan het verzoek van de politie en waarschuwen onze stad- genooten, dat men voorzichtig zij, opdat het nieuwe rijwielplaatje niet van onbeheerd staande fietsen kan worden gestolen. Op den Maresingel, waar men ge- ruimen ttjd bezig is met de uitvoering van een groot werk aan de rioleering, heeft gisteren een ongeluk plaats gehad, dat, naar het zich laat aanzien, goed is afgeloopen. Een heistelling, die met jjzören pennen aan den onderkant van de palen op een plank bevestigd was boven een geul, stortte in tengevolge van het breken van de plank, waardoor de 42-jarige arbeider J. van U., die op de plank stond, in de circa 3V2 meter diepe geul vieL De man werd per brancard naar het St.-Eiizabethsgesticht vervoerd, doch bleek slechts zeer weinig letsel te hebben be komen, alleen klaagde de man over wat pijn in den rug. Een jongen, die als toeschouwer eveneens op de plank stond, kreeg een van de vallende palen op zijn hoofd en werd niet ernstig bloedend verwond, zoodat hjj hedenmorgen weer het werk kon hervatten. De zaak van de firma wed. M. Koppe- schaar, in de laatste jaren geleid door den heer C. Doncker, die er een volledig atelier van maakte, bleek in perceel Breeslraat 26 den nieuwen eigenaar le klein. Het gelukte hem, door den aankoop van het groote pand Breeslraat 159, waar achtereenvolgens in den laatsten tijd verschillende neringen slechts een kort bestaan hadden. Hij liet het geheel verbouwen en naar den eisch des lijds inrichten voor zijn branche, waar in nu tevens is gevestigd een depót van de vermaarde stoomververij en Chemische wasscherij ,,De Regenboog", te Tilburg, wat men hedenavond aan de reclame-lichtbak, die aan den gevel prijkt en die aan de ver hooging van het aanzien van dit gedeelte van de Breeslraat zeer zal bijdragen, zal bemerken. Achter een groot winkelraam bevindt zich een keurige etalagekast, waarin proe ven van verven, wasschen, borduren, plis- seeren, ajouren, feslonneeren en wat er al meer gedaan wordt, zijn uitgestald, die een denkbeeld geven tot welk een vaardigheid de firma, thans daarin bijgestaan door de Tilburgsche „Regenboog" het in dit bedrijf heeft gebracht. De winkel, waarin niet wordt verkocht, ziet er smaakvol uit. Ook hier vindt men weer de verschillende attri buten op het bedrijf betrekking hebbende, op keurige wijze bijeen gebracht. Daarach ter vindt men de eigenlijke zaak: een groote ruimte van 135 vierkante Meter, waarin tal van kasten langs de wanden en lange ta fels met machines staan, waarmede het werk wordt verricht. De ruimte is bij dag en avond helder verlicht en voldoet volledig aan de eischen van de hygiëne, zooals deze door de arbeidsinspectie voor deze inrich tingen worden gesteld. Wat wil men meer! De zaak, die hedenmiddag is geopend, werd onder leiding van den architect, den heer Nijk, ten genoege van den heer Doncker uitgevoerd door onze stadgenooten de heeren Van der Poel, timmerman; Beu kering, metselaar; Verhoef, slucadoor. Van Muiden, schilder en v. d. Wilk, behanger. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Prisca-kwartet. We weten niet of de verbinding van Keulen met het bekende Gürzenich-Quar- tctt, waarin onze landgenoot Bram Elde- ring als Primgeiger fungeerde (of fun geert 1) in den tegenwoordigen dan wel in den verleden tijd moet worden gesteld: het kwartet bestaat nog wel, doch het speelt, practisch gesproken, niet meer. Wat jam mer is, want wie het gehoord heeft, zal er een goéde herinnering aan hebben bewaard. Dat men in het centrum van het kunst zinnige Rheinland met zijn opgewekt mu zikaal leven (opera en orkest worden er „gehegt und gepflegt" en, met Aken on Duss-eldorf organiseert het de beroemde „Niederrhcinische Musikfeste") met een latent strijkkwartet geen genoegen nam, ligt voor de hand. Zoo heeft dan nu heb Priscakwartet de taak van het Gürzenich- kwartet overgenomen. Dat het zulks met eere deed, was ons bekend, evenals dat het optreden van het ensemble in Berlijn een volkomen succes was geworden. Ante cedenten, die recht geven op een 2jekere verwachting. Het kwartet is nu voor het eerst in Holland en het heeft onder de auspiciën van het „Leidsche Toonkunst" daar zijn eerste concert gegeven. We zijn er ons roemruchte genootschap erkentelijk voor, dat het. ons de kennismaking heeft verschaft met een voor ons nieuw strijk kwartet (de heer en mevrouw Schulze- Prisca, le en 2e riool, en de heeren E. Kraach, alt, en M. Schneider, cello). Uit gevoerd zijn het Lerchenkwartet van Haydn, het Rosamundekwartet van Schu bert en het G dur-kwartet, het eerste uit den bekenden bundel, van Mozart. Men riet het: drie grootmeesters van het strijk kwartet zijn, met het beste en grootste wat ze in deze kunstsoort hebben gepres teerd, aan bet woord geweest. Stukken, die tegelijk overbekend zijn en die men nooit moe wordt telkens opnieuw te hoo- ren. Wie drie voorbeelden zou moeten noemen van voln aakte absolute muziek, en de drie genoemde kwartetten aanwees, zou van niemand ter wereld ook maar de geringste tegenspraak hebben te duchten. Stellen deze werken ons bij het aanhooren voor geen muzikale dilemmas, veel minder voor raadselen, afgezien dan van bet on doorgrondelijke raadsel, dat elke kunstpro ductie in zich sluit, de bwartetkunst der spelers kan er, juist daarom zoo goed aan worden beoordeeld. Het zijD toonbeelden van wat men in onvertaalbaar Duitsch de „reine Satz" noemt, d.w.z. de vierstem migheid, die men onbewust volgt en onder scheidt en die men bewust als éénheid on dergaat, die zoo helder en open is dat men er, om zoo te zeggen, dwars doorheen aan rien. In deze kwartetten kan er niets ha peren of het wreekt zich. Zelfs een kleine ongelijkheid, om van erger zonden niet te spreken, kan storend werken. Als we nu zeggen dat we van de drie uitgevoerde kwartetten onverdeeld en onverzwakt heb ben genoten, dan ligt daar een compleet oordeel in opgesloten over spel en speel manier der vier kunstenaars. Aan fijnheid en afronding hebben ze alle zorg besteed, klankverhouding hebben ze tot zeer hoogen gjaad van volkomenheid opgevoerd, de toon van alle vier valt onvoorwaardelijk te prijzen en de onderlinge subordinatie, voor name factor in het kwartetspel, is hun tot tweede natuur geworden. Onder de, niet hinderlijke, leiding van den primarius wordt er met gloed en overtuiging gespeeld, warm uit het hart, maar toch zóó be heerscht, dat de voordracht sober blijft en voornaam, zooals het geroepen kwartetspe lers betaamt. Zoo is de Toonkunstavond door het Pris- cakwartet tot een verheffend genot gewor den. De goed bezette zaal heeft den kun stenaars na elk werk bijzonder hartelijken bijval betuigd en hen aan het eind van den avond zoo vaak teruggeroepen, dat het een ware huldiging werd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 22 JANUARI. LEIDEN. Doopsgez. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. L. Bonga. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfell, ds J. Ph. Makkink. Eglise Wallonne: matin 4 dix heures et demie, M. G. Forget 4 Delft. Remonstr. Kerk: Voorm. halfelf, dr. W. J Lente. Rel. Soc. Ver. (Nutszaal): Nam. 7 uur, de heer J. B. Meyer van de Lage Vuurscke. Vrije Kath. Kerk: Zaterdagnam. 8 uur, Vespers en Lof; Zondagvoorm. halfelf, Mis. ALPBEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat): Voorm. half tien, ds. Kloots, van Zwammerdam; nam. halfzeven, ds. Mondt van Leiderdorp. Hulpgebouw Gouwsluis: Nam. halfzeven, ds. de Bruin. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm. 10 uur, ds. Kater. Evangelisatie (Hooftstraat): Voorm. half- tien en nam. halfzeven, ds. Oskamp van Lexmond. Geref. Kerk (Raadhuisstraat): Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam. 6 uur, ds. Bosch. Geref. Kerk (Grijpesteinstraat)Voorm. 10 uur, ds. Bosch; nq.m. 6 uur, de heer Kamper. Geref. Kerk (Hooftstraat): Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Wientjes. BOSKOOP. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Glas. Salvatori: Voorm. halftien en nam. 6 uur, de heer H. W. G. de Jonge. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Petersen. HAZERSWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Luuring. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. W. Gispen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. Bur ger, te Hoorn; nam. 5 uur, de heer Smit, te Heemslede. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. van Herksen. Chr Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. Ned. Prot. Bond: Voorm. halfelf, ds. W. Klaasen van Hoorn. KATWUK AAN DEN RUN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Meijering. LE'DERDORP. Ned. Hen'. Kerk: Voorm. 10 uur (voorb. H.A.), ds. H. Mondt; nam. halfzeven, de heer de Witt van Noordwijk-aan-Zee. Geref Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Velders van Rotterdam. LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. G. van Dijk Azn.; ram. 5 uur, ds. Barger, van Hoorn. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. 4 uur, dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. S. v. d. Molen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. IJ. A. Minderman. NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Hofstede. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, dr. J. J. Woldendorp. WOUBRUGGE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien (H. A,), ds. Veldhoen van Alphen; nam. halfzeven (Dankz.). ds. Jacobs van Hoogmade. Gevef. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. D. Nauta. ZOETERWOUDE. Ned. Herv. Kerk: Voorm 10 uur, ds. Roth van Scheveningen (verbeterde opgave). ZWAMMERDAM. Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur, de heer Brusse van 's-Gravenhage; nam. halfzeven ds Kloots. Rehoboth (Tcmpelpolder): Nam. halfze ven, de heer Godlhelp van Alphen. Geref, Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Wissink. VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Het programma voor morgen luidt: le klasse: Quick B. 2Leidsche B. 1, 10 uur (P. de Boer)L, M. C. 1— U. S. 2, 2 uur (H. Th Veldhuyzen); D. V. S. 2— A. S. C 3, 12 uur (N. Boom); L. F. C. 3— Norvicus 2, 11 uur (P. de Graaf); Lugdu- num 3Raceêl 1, 2 uur (B. de Bruin). 2e klasse: Lugd. 4Raceël 2 (Raceël- terrein), 10 uur (J^ Arnoldus). 3e klasse: Lugdunum 5L. F. C. 5, 10 u. (bijterrein), A. Ramak; Raceël 3L. M. C. 2 12 uur (P. Bistel. 4e klasse- U V. S. 4Lugdunum 6, 11 n. (C. M. v. d. Geer); D. V. S. 4—A. S. C. 5, 10 uur (J. Houps). DAMMEN. VRIENDSCHAPPELIJK. Een vriendschappelijke ontmoeting heeft plaats gehad tusschen de Voorschotensche Damvereeniging I en de Leidsche Damver- eeniging If, waarin laatstgenoemde vereeni- ging met 11—7 wist te winnen. De uilslag is als volgt: Voorschoten Leiden - WaasdarpReek 02 Van BemmelenHuisman11 AnkerKlinkenberg Jr20 de WeverEppenga 02 BinsKleijn 02 ZoutendijkWijngaarden 02 v. GentAltorf 02 NederhofBeij 20 v. MaurikKlinkenberg Sr20 De returnmatch zal a.s. Woensdag in het clublokaal der Leidsche Damvereeniging plaats vinden. KOLF. Wedstrijd te Stompwijk. De Kolfclub „Eensgezindheid" te Stomp wijk hield deze week haar jaarlijkschen wedstrijd voor de leden. Het is wel jammer dat het jongere geslacht voor deze mooie sport geen animo heeft, daar c-r thans op elk gebied alles gedaan wordt de sport zoo hoog mogelijk op te voeren. Aan den wedstrijd namen veertien per sonen deel, verdeeld in drie ploegen. In de 1ste serie behaalde de heer Jac. v. d. Zijde den prijs met 152 punten, in de 2de serie de heer Jac. van Santen met 134 punten en in de 3de serie de heer Joh. Hoeks met 139 punten. Door de andere heeren is er over het geheel genomen, goed gespeeld. Het bestuur doet een beroep op belang hebbenden voor een wedstrijd, uit te schrij ven niet alleen voor leden, maar nationaal, op Donderdag 16 Febr. a.s. v.m. 10 uur. Alleen hij genoegzame deelname gaat de wedstrijd door. Tot Zondag 12 Febr. kan men zich opgeven bij den secretaris, den heer C Waaijer, te Stompwijk. DE ALGEMEENE TOESTAND. Frankrijk antwoordt Amerika Het I. V. V. Naar verluidt, zou het Fransche antwoord op de jongste nota van Kellogg gereed zijn. Of het al overhandigd is of niet. is niet zeker. Briand zou o.a. opmerken, dat de Vereenigde Staten gevaar loopen groote moeilijkheden en tijdverlies te ontmoeten wanneer ze voorstellen de formule van een pact pas op te stellen na voorafgaande be sprekingen met de groote mogendheden, want eht is te vreezen, dat Kellogg bij deze dezelfde moeilijkheden zal ontmoeten, die hij met Frankrijk alleen reeds vreest niet te kunnen oplossen. M.a.w. door deze nota zou de kwestie niet opschieten, Te Berlijn is het I.V.V bijeen geweest. Volgens de „Vorwarts" is besloten de kwestie van de verplaatsing van den zetel uit Amstredam en de verkiezing van een secretaris generaal zes maanden uit te stellen. In den schoot der commissie be stond wel een sterke strooming voor een verplaatsing van den zetel, maar daar de vertegenwoordigers van verschillende lan den geen bepaald mandaat hadden en zon der dit niet tot zulk een vërstrekkerden stap wilden overgaan, besloot de conferen tie de gebeele aangelegenheid tot de vol gende zitting uit te stellen. BELGIE. Moeilijkheden met Frankrijk. De ministorieele commissie, aangewezen om den loop der Fransch-Belgische han delsbesprekingen te volgen, kwam gister middag bijeen. Van Laugenhove, Kabinets chef van den minister van buitenlandsche zaken, die gistereD uit Parijs teruggekeerd is, bracht verslag uit over den uitslag der onderhandelingen. De aandacht van het comité werd vooral gevestigd op de belang rijke punten, die nog niet geregeld zijn en de moeilijkheden, waarop de overeenkomst nog afstuit, werden omschreven. De ministorieele commissie besloot de zaak naar den ministerraad te verwijzen. De economische onderhandelingen schij nen een vrij kritieke wending te nemen. Er is inderdaad geen sprake van, dat de on derhandelaars naar Parijs terugkeeren. DUITSCHLAND. De Phoebns-aifalre in den Rijksdag Het conflict in het Centrnm Beieren een eigen leger? In den Rijksdag hebben de communislen een dringende interpellatie ingediend over de Phoebus affaire, d. i. de verhouding tus schen hel Rijksweer ministerie en de Phoe bus Filmmaatschappij Besloten werd de interpellatie bij de algemeen? beschouwin gen over de begroeiing le voegen: er wer- deD thans echter reed? eenige inlichtingen verstrekt door rijkskanselier Marx waaruit bleek dat de Phoebus Milmmaaischaapij, om te voorkomen dat zij in vreemde handen zou overgaan, met rijksgelden gesteund is. Dit feit keurt de rijksregeering streng at, maar door een samenloop van omstandig heden kon het geschieden, zonder dat de regeering er iets van af wist. De Phoebus- maatschappij, de goede opnamen van ma noeuvres enz. gemaakt had, wendde zich om steun tot kapitein Lohmann, die op het departement het beheer over zekere fondsen had, welke nog geen bepaalde bestemming hadden gekregen. Toen de Phoebus met deze betrekkelijk kleine bedragen niet geholpen was. heeft kapitein Lohmann borgstellingen geteekend ten bedrage van 3.5 millioen en 920.000 mark in conlanlen ten laste van het rijksweerdepartement. Hij belastte daarvoor 1.5 millioen aandeeien Berliner Bankverein en op deze transacties heeft het rijk een voorloopige schade van 675.000 mark ge leden, waarmee de financieele verliezen echter nog niet ten einde zijn. Deze fondsn zijn op het oogenblik vol ledig opgeteerd en de regeering zal door het instellen van een contröle-commissie, be staande uit ambtenaren van de departemen ten van Rijksweer, financiën en de reken kamer, verhoeden, dat ooit weer op dezelfde onverantwoordelijke wijze met Rijksgelden omgesprongen wordt. Tegen kapitein Loh mann is een onderzoek gaande. Daarop werd het debat over de begrooting geopend door den soc.-dem. oud-minister Severing. Hjj zeide, dat z.i. de begrooting 1928 niet op gezonde grondslagen rustte. Vooral hekelde hjj de wijze, waarop de minister met eenige woorden gegleden is over den desolaten toestand in den iand- Douw, die nu reeds zijn gevolgen op do arbeidsmarkt doet gevoelen en die het aan tal werkloozen van week tot week met dui zenden doet toenemen. Van de conferentie tusschen Rijk en bondsstaten wilde spr. slechts opmerken, dat de rede van den Wurtemburgscheo staatspresident Bazille in een werkelijke republiek hoogverraad nabij zou komen. Voor het overige was de conferentie bij zonder vruchtbaar in het aannemen van lat van, nooit voor uitvoering in aanmerking komende resoluties, maar zij was alles be halve resoluut 1 De bestaande geschillen tusschen het Rijk en Pruisen vinden voornamelijk hun oorzaak in den persoon van rijksminister v. Keudell, wien3 opvattingen een hoon zijn voor onze zoogenaamde republikeinsche inste.lingen. De aanvallen van rjjksbankpresidaut dr. Schacht op de politiek der groote gemeen ten zijn een gevaar gebleken voor ons Duitsche crediet, in plaats van een waar schuwing, en het buitenland is er door opgeschrikt en verontrust. Het bezoek van prins Heinrich aan den kruiser Berlin en de zoogenaamde „straf- beliandeling" van dit op zichzelf gering voorval bewijzen echter weer schril hoe het in werkelijkheid met onze republikeinsche weermacht gesteld is! Het Pboebus-schan- daa, want een ander woord zou de feiten niet voldoende illustreeren zal in de commissie nader onderzocht worden en spr. kan zich daarmee vereenigen. Minister GrSner legde daarna een korte verklaring af, waarin hi) zeide, dat hij de aanvallen van den vorigen spreker op de Rijksweer niet onweersproken zal laten en zoo spoedig mogelijk de interpellatie zal beantwoorden. Dan nam de Duitsch-nationaal Wallraf het woord, die een rede hield over de uitvloeiselen van Locarno, over de ineen storting van de hoop, die aan de besprekin gen van Thoiry geknoopt was en die verder tracht aan te toonen, dat Duitschland de waarheid van het oude Latijnsche spreek woord „Vae Victis" (wee den overwon nenen) nog steeds aan den lijve ondervindt Gisteren hebben wij vermeld, dat het conflict in het Centrum was opgelost. Dit sloeg echter alleen op het geval Steger- waid—Marx. Maar de spanning is gebleven, zegt het „Berl. Tageblatt", omdat in de piaaL, van Stegervvald nu Imbusch getreden is. De leider der Katholieke mijnwerker^ Imbusch, heeft van den eersten dag af de de tegenwoordige coalitie bestreden, en schjjnt niet van plan dien strijd te staken. Imbusch kwam gisteren te Berlijn aaD en ook met hem zouden onderhandelingen plaats vinden. Van het resultaat dier onderhande lingen zal het afhangen of men de crisi3 in de centrumspartij als werkelijk opgelost beschouwen kan. In de commissie van den Beierschen Landdag voor de begrootingen las gisteren de heer Goldenberger, Beiersch minister van onderwijs, een overeenkomst voor, zeg gend dat de Beiersche militaire bibliotheek, die zich in het bezit van de rijksweerbaar heid bevindt, weder in het bezit van den Beierschen staat terugkeert. Na art. 1 tot 7 van het verdrag te hebben medegedeeld, wilde minister artikel 8 overslaan; spreker beweerde dat dit artikel niets ter zake deed. De oppositie drong toen echter op voorlezing aan en toen bleek dat in dit artikel tusschen hel rijksdeparlement van verdediging en de Beiersche regeering een regeling is getrof fen voor het geval Beieren zijn eigen leger zou terugkrijgen. De Berlijnsche republikeinsche bladen verlangen dringend opheldering van deze aangelegenheid. ENGELAND. De mijnindustrie. De commissie, die propaganda voert voor algeheele nationalisatie der Engelsche mijnen, en in welke afgevaardingen zitting hebben ?an het Vakvereenigingscongres, van het bestuur der Arbeiderspartij, van de federatie van mijnwerkers en van de parlementaire groep der Arbeiderspartij, heeft onder voorzitterschap van Herbert Smith vergaderd. De commissie handhaafde haar zienswijze, dat nationalisatie op den duur de eenige uitweg zou blijken om de mijnindustrie weer op gezonde basis te brengen, zooals zij in de resolutie van 21

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 2