DE OVERWEG) VERDWIJNT 68"e JAARGANG ZATERDAG 21 JANUARI 1928 No. 20815 Officleele Kennisgevingen. STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAG3LAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 80 Cts. per regel voor advertentièn uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentièn 35 Cts per regel Kleine Advertentièn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordelndsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.36. per week ƒ018 Buitsn Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nuBiner bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DIENSTPLICHT. AANGIFTE TER INSCHRIJVING. Waarschuwing. De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen. die in dit jaar 19 jaar oud worden (alzoo de geborenen in 1909 en die krachlens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43) binnen deze gemeente voor den dienstplicht moeten worden inge schreven. voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aangegeven, aan hun verplichting om de aangifte alsnog te doen. waartoe meer bepaald gelegenheid beslaat ter Gemeente-secretarie alhier (afdeeling Militaire Zaken) Breestraat No. 119. hoek Wolstecg, op 23 Jannari a.s. van des voor- middags 10 nni tot des namiddags 3 nnr. Hij vestigt er tevens de aandacht op dat, indien de in te schrijven persoon verhinderd is zelf aangifte te doen, zijn wettige verte genwoordiger daartoe verplicht is. De aan gifte kan ook geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelijk gemach tigde. Ten slotte brengt hij ter kennis van be langhebbenden, dat degene, die verplicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien danen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en, indien de aangifte opzettelijk wordt nagelaten, met gevangenis- draf van ten hoogste twee maanden of geld boete van ten hoogste zes honderd grilden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester Leiden, 20 Januari 1928. 1244 VISCHAKTEN. De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van hen, die zich voor het a.s. sei zoen 1928'29 in het bezit wenschen te zien van een vischakte, dat de aanvraag formulieren ter bekoming daarvan gratis ver krijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie (Kamer 10), alwaar zij, behoorlijk ingevuld en onder teekend, vóór den 15den Maart as. moeten ztju terugbezorgd, ten einde aan den Com missaris der Koningin in deze provincie te worden toegezonden. Hij vestigt er de aandacht op, dat voor het visschen met één hengel, geen loop- of sleephengel, en geen peur zijnde, geen aanvraag behoeft te geschieden. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 31 Januari 1928, 1332 AFSLUITING VERKEER GANSOORDBRUG Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Gansoordbrug, in verband met het verrich ten van herstellingswerken, op Dinsdag 24 Jannari a.s., voor alle landverkeer zal zijn afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 21 Januari 1928. 1331 EEN BELANGRIJKE SCHENKING. Ten overstaan van notaris Vlug is te Rotterdam de akte gepasseerd, waarbij de heer J H. Jurriaanse aan den Staat der Nederlanden heeft geschonken ten behoeve van het Museum van Natuurlijke Historie alhier, een hem toebehcorende uiterst kost bare collectie vlinders, zijnde Rhopalocera en ook Heteocera van het tropische deel der aarde. Deze collectie bevat ongeveer 40.000 exemplaren, verdeeld over ongeveer 4500 soorten; zij is in ongeveer 800 laden onder gebracht. Minister Kan heeft met het oog op het belang dezer schenking persoonlijk te Rot terdam namens den Staat bij deze akte ge compareerd in zijn hoedanigheid van Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Welen- schappen ad interim. Sedert Sept. 1926 zijn hiervan onderhan delingen gevoerd en dank zij de bemoeiin gen van minister Kan is thans de schenking aanvaard en blijft deze kostbare collectie gelukkig voor Nederland behouden. GODSDIENSTIGE LEZINGEN IN HET UNIVERSITEITSGEBOUW. Vanwege de Faculteit der Godgeleerdheid erRijks-Universiteit zullen in het Klein- uuitorium, '3 avonds tusschen 7 en 8 °n e~n'Se leringen worden gehouden. Op 31 Januari, 6 en 13 Februari zal' sPreker optreden ds. O. Noordmans, Ned. UI J "DF KpiOMMEN VAN "DIT BLAD, DOCH-NIET U1T ON^E >LE.UTEL>TAD! DIJ 1,5 "DE LAATSTE pE JEEKpNAAR, l> UITGEPRAAT. Herv. predikant te Laren (Geld.) over het onderwerp: „Het ethisch beginsel". Op de avonden van 5, 12 en 19 Maart zal di. A. R. Haentjes, Rem. predikant te Haarlem het onderwerp „Openbaring" behandelen. Voor den Vrga. Chr. Stud. Bond zal even eens in het Klein-Auditorium op 16 Febr. 's avends 8 uur, optreden prof. dr. M. C. van Mourik Broekman, hoogleeraar 'te Utrecht. Onderwerp: „Geestelijk leven in Amerika". HERDENKING PROF. MR. J. TH. BUYS. Men verzoekt ons mede te deelen, dat voor de plechtige herdenking van prof. mr. J Th. Buys ter gelegenheid van diens lOOsten geboortedag op 26 Januari a.s. des namiddags 3 uur in het groot-auditorium der Rijksuniversiteit nog een beperkt aan tal toegangskaarten voor belangstellenden en studenten verkrijgbaar zijn bij de pedel len der Universiteit in het academiegebouw aan het Rapenburg. ADRES AAN DEN RAAD. Aan den Raad der gemeente is volgend adres gezonden: Geeft beleefd te kennen de Leidsohe Be- stuurdersbond, gevestigd Heerengracht 34 alhier; dal sinds de opheffing der Huurwetten en vooral na het Koninklijk besluit tot ver nietiging der gemeentelijke huurverordening uit verschillende klachten gebleken is dat een aantal huiseigenaren tol verhooging hunner huurprijzen is overgegaan; dat in een aantal gevallen zelfs een zeer onredelijke huurprijsverhooging werd ge constateerd; dat de ingezetenen, welken een onrede lijke verhooging van huishuur werd opge legd, daartegen thans geheel onbeschermd zijn; dat het gewenscht is te achten in dc ge vallen, waarin van ongemotiveerde huur- verhooging sprake is, de betrokken huurders met raad en daad ter zijde te slaan dat een der middelen daartoe zou kunnen bestaan in hel instellen van een gemeente lijk bureau, tot welk bureau zich diegenen kunnen wenden, die door onredelijke ver hooging van den huurprijs hunner woning worden bedreigd; dat onder meer dit bureau zou kunnen overgaan tot publicatie van elk geval van onredelijke huurverhooging, van welke maatregel ongetwijfeld een preventieve wer king zou uitgaan; dal het daarnaast wel gewenscht is vooraf een onderzoek in te stellen naar de reeds plaats gehad hebbende verhoogingen, ten einde betrouwbare gegevens omtrent den omvang te verkrijgen; dat zulk een onderzoek het beste van ge meentewege kan worden ingesteld; dat adressant meent, dat het algemeen belang dat hierbij is betrokken het optreden van gemeentewege alleszins wetligt. Redenen waarom adressant den Raad beleefd verzoekt tol de instelling van een gemeentelijk bureau als bovenbedoeld over te gaan en dit bureau op te dragen een onderzoek in te stellen naar de sinds Juli 1927 plaats gehad hebbende huurverhoo- gingen in deze gemeente. DE KERKERAAD DER NED. HERV. GEM. Over de bijeenkomst van bovengenoem- den kerkeraad meld4, het „Leidsch Predik beurtenblad" o.a.: Als commissies worden aangewezen: Voor het nazien der Diaconierekening: ds. Punselie, ds. Riemens en de ouderlingen Boehmer en De Heer. Voor het nazien der rekening van de Groeneveldt-slichling: ds. Riemens, de ouderling Kooreman en de diaken Smits. In de commissie voor de Generale Kas wordt br. van der Steen vervangen door br Minderhoud. De quaestor van de kerkeraad, br. van Kleef, legl zijne rekening over van het af- geloopen jaar. Deze wordt goedgekeurd. Hij wordt ook voor dit jaar herkozen. Als secundus-lid van de Hoofdcommissie voor de Verkiezingen wordt ds. Meeter aan gewezen. In den Bijzonderen Kerkeraad heeft de quaestor, br. Bloot, rekening gedaan van zijn beheer over 1927. Na goedkeuring der rekening werd br. Bloot herbenoemd. Ook wordt de rekening der Kerkeraads- fondsen nagezien en goedgekeurd. Voor het nazien der Doop-, Trouw- en Lidmatenboeken zijn voor dit jaar aange wezen ds. Groot Enzerink, ds Meeter, en de ouderlingen van Dingstee en Kooreman. In de commissie voor het godsdienst onderwijs is eene vacature. Daarin wordt benoemd br. Montenberg. Ook de commissie voor sociale belangen heeft eene vacature, door het vertrek van ds. Goedhard; ds. Riemens wordt in deze vacature benoemd. Ingekomen zijn er nog verschillende be richten van bedanken, de meeste door be middeling van de vereeniging de Dageraad. Ze dateeren nog van Maart, April en Mei 1927. Het jaarverslag maakt melding van alle wijzigingen in den Kerkeraad, verschil lende jubilea, als van ds. Hartwigsen, ds. Beekenkamp etc. De grensregeling met Oegslgeest is nog niet tol een oplossing gekomen. Voor de Ghr. Radiovereeniging zal nog meer steun moeten komen, zoo het werk der radio-preeken succes zal hebben. De Diaconie zag den toestand harer finan ciën verbeteren. Men houde echter daarbij in het oog. dat hiertoe noodig is de beper king van het aantal bedeelden tot hen die kerkelijk meeleven, zoodat men velen aan de hulp van anderen moet overlaten. De gewenschle toestand zou zijn. dat men ook zulken, die kerkelijk minder of niet mee leven door betooning der Christelijke liefde nader kon komen. We mogen daarom voort durend op de offervaardigheid der Gemeente een beroep doen, aldus het verslag. DE NEDERLANDSCHE ZUIVELINDUSTRIE Voor de afd. Leiden der vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" heeft de heer J A Geluk gisteravond in de Kleine Zaal van de Stadsgehoorzaal een lezing gehou den over: De Nederlandsche Zuivelindustrie Nadat de voorzitter der Leidsche afdee ling, de heer Hk. Pel. de aanwezigen had welkom geheeten en den spreker had inge leid, begon de heer Geluk met de opmer king. dat het publiek in het algemeen maar weinig van onze zuivelindustrie afweet en dat ondanks het feit, dat zij een Neder landsch karakter bij uitnemendheid heeft Die onbekendheid schrijft spr. voor een deel daaraan toe, dat de zuivelbereiding als in dustrie nog maar betrekkelijk jong is. Het bedrijf als zoodanig werd voor 50 jaar nog algemeen op de boerderij uitgeoefend en miste daardoor de gelegenheid om op den voorgrond te treden. Toch is de landbouw en als onderdeel daarvan de zuivelberei ding, een zeer belangrijke tak van nijver heid. De in cultuur gebrachte grond beslaat ruim 69 pCt. van onzen bodem en het blij vend grasland heeft daarvan de grootste oppervlakte. De melkveestapel van ons land neemt dan ook voortdurend in omvang toe. In de jaren 1881/1890 bedroeg het aantal melkkoeien gemiddeld 894.000 stuks, en in 1924 een later cijfer is niet bekend was dit aantal 1.086.000 stuks. Het gevolg hiervan is dat ook in onze zuivelproductie voortdurend een sterke toename is waar te nemen In 1893 bedroeg onze boterproductie ruim 35 millioen K.G., in 1926 83 millioen K.G. Van de kaasproductie zijn deze cijfers 67 millioen K.G. in 1900 tegen 122 millioen K.G. in 1926. In dit verband wees spr er op, dat niet alleen vermeerdering van het aantal melkkoeien tot deze productie-toe name heeft bijgedragen, maar dat ook de productie per koe in sterke mate is geste gen. hetgeen te danken is aan de groote ver beteringen ingevoerd door de fabriekmatige zuivelbereiding. Deze industrialiseering van het bedrijf, die zich voltrok tusschen 1830 en 1900. was vooral voor de kleine boeren een ware uitkomst en heeft onze zuivel industrie. die langzaam maar zeker haar vooraanstaande plaats op de wereldmarkt begon te verliezen, er weer boven op ge bracht. Van welk belang de zuivelproduc ten thans voor onze handelsbalans zijn. moge uit enkele cijfers blijken. In 1927 werden 48 millioen K.G. boter en 97 mil lioen K.G. kaas uitgevoerd, tezamen met een waarde van 213 millioen gulden of 11.2 pCt. van de waarde van onzen geheelen export. Er is dan ook geen land ter wereld, dat meer zuivelproducten exporteert dan Nederland. Uitvoerig behandelde spr. vervolgens de groote verbeteringen in het zuivelbedrijf gedurende de laatste jaren, waarbij hij o.m. wees op de betere behandeling van het vee, de zoowel voor consument als producent uitstekende resultaten van de alom in den lande gehouden melkcursussen, het opvoe ren van het velgehalte der melk als gevolg van het werk van de fok- en controle- vereenigingen Spr. wees er op, dat de tech niek der bereiding van zuivelproducten in ons land op een zeer hooge trap van ont wikkeling staat en dat de tijden voorbij zijn dat wij naar het buitenland moesten om iets te leeren. Thans komen buitenlanders naar ons land om het zuivelbedrijf te beslydee- ren. De regeering heeft tot dit alles veel bijgedragen: in het bijzonder noemt spr. het werk van den vroegeren directeur-generaal van den landbouw, den heer H. J. Lovink. Spr. wijst voorts op het voorlichtende werk der rijkszuivelconsulenten en op het onder wijs in de zuivelbereiding aan de Rijkszui- velschool te Bolsward en aan de Landbouw- hoogeschool te Wageningen. Vervolgens staat spr. stil bij de organi saties, die in ons land de algemeene zuivel- belangen behartigen: den Algemeenen Ne- derlandschen Zuivelbond (F.N.Z.) te 's-Gra- venhage, de Vereen, voor Zuivelindustrie en Melkhygiëne, eveneens te 's-Gravenhage en de Bond van Kaasproducenten te Gouda, en hij bespreekt uitvoerig het werk van deze organisaties, ook voor de ontwikkeling van het personeel, werkzaam in de zuivel industrie. De controle op de zuivelproducten be sprak de heer Geluk eveneens uitvoerig. Wij hebben enkele dagen geleden naar aan leiding van ons bezoek aan de fabriek van de vereeniging „Het Kaasmerk", daarover reeds fret een en ander medegedeeld, zoodat wij daarop thans niet zullen terugkomen. Wij willen slechts vermelden, dat sedert het in 1907 te Scheveningen gehouden in ternationale zuivelcongres de groote waarde van onze botercontrole als afdoend middel tegen elke vervalsching erkende, onze con trole naam heeft gemaakt over de geheele wereld en in tal van landen is nagevolgd. Tenslotte wees de heer Geluk er nogmaals op, dat onze zuivelproducten een eerste plaats op de wereldmarkt innemen. Men kan in het buitenland onze producten wel namaken maar men is er nimmer in ge slaagd deze te evenaren Onze zuivel industrie is kerngezond en zij zal zich in de toekomst wel weten staande te houden en verder te ontwikkelen. Maar daarvoor acht spr. noodig de belangstelling van het groote publiek en vooral de waardeering voor prima producten. Daaraan ontbreekt het nog wel eens en spr. hoopt, dat zijn voordracht eenigszins zal mogen bijdragen tot vermeerdering van die belangstelling en die waardeering. Na de pauze vertoonde de heer Geluk I een serie lichtbeelden, betrekking hebbend op de zuivelindustrie. DE BIOSCOPEN. Het City-theater biedt deze week een zeer goed verzorgd programma, bestaande uit twee hoofdfilms. BINNENLAND. De tweede «oirée ten Hove. (Binnenland, 2e Blad). Overleden li mr. J. Ankerman, ond-lld der Tweede Kamer. (Binnenland, 2e Blad). Het onderzoek naar dumpingsverschijnse- Ien in ons land. (Binnenland, 2e Blad). Actie van bet spoorwegpersoneel. (Bin nenland. 2e Blad). Een gasontploffing te Den Haag. (Gemengd 2e Blad). Vergadering van het Centraal Bloem bollencomité. (Land- en Tuinbouw, 4e Blad) BUITENLAND. De Phoebns-afiaire in den Dnitschen Rijksdag. (Buitenl., Ie Blad). De Fransch-Belgische economische onder handelingen zijn vastgeloopen. (Buitenl., Ie Blad). De vroegere Engelsche minister Lord Grey over den toestand der democratie. (3e Blad). Spionnagegevallen in Tsjecho-Slowaktje en Hongarije ontdekt. (Buitent., Ie Blad). Aangevangen wordt, in plaats van met bet gebruike.pe wereldnieuws, met „Hodge Podge" ol van alles wat, een film, welke zeer rjjk is aan schoone watervallen en natuuropnamen, gevolgd door een klucht De Leerling Cow Boy. Als eerste hoofdfilm vertoont men „De Zwarte Cycloon" een verhaal van wilde paar den en liefde, in 5 aoten. Deze film ver plaatst ons in deze gedeelten van het land, waar de paarden in het wild leven en dat er ook onder dieren liefde heerscht. Na de pauze vangt men aan met het tweede hoofdnummer: „Het Meisje van Mont- Martre" een dramatische sensatie-speelliim in 8 acten, waarvan de hoofdrollen worden vervutd door de bekende Lewis Stone en Barbara la Mari. Deze film speelt te Parijs, in een spelonk, waar Lewis Stone zijn ge liefde vindt en haar na veel moeite tot zjjn vrouw weet te maken, nadat hjj haar uit een kroeg, waar zjj als danseres op treedt, heeft gered. Deze beide films, be geleid door goede muziek, loonen ten volle een bezoek aan het City-theater, waar Zon dagavond als extra attractie ook een humo rist zal optreden. Wie van spannende films houdt in het genre van Arsène Lupin, die kan zp hart ophalen in het Casino-theater. Daar wordt gegeven als hoofdnummer „Do Witte Spin". Dit blpt een zeer brutaal persoon te zijn, die de Parijsche politie tot wanhoop brengt. Zeifs wordt het bezoek om de stelen van te voren aangekondigd en nog lukt het. Hoe door de liefde Parp tenslotte bevrijd wordt van deze de mode zeifs fascineerende figuur en wie dat ismen ga dat zien. ij willen dat niet verklappen, alle aardig heid zou er anders af zp. 't Is intens span nend van begin tot eind en de film wórdt keurig gespeeld in prachtige scènes, mooi van opzei en uitwerking. Daarnevens gaat a.s 2e hoofdnummer een Paramount-film „Een versehnkke.p meisje" meer van luchtiger, humoristischer genre. Men ziet hoe een buitenissige Amei ikaan- sche wordt getemd voor een huwelp op niet alledaagsche wijze en hoe, volgens het „les extrênes se touchent" twee „typen" tot elkaar worden gebracht. Bebé Daniels en Rod la Rocque vervullen er uitnemend de hoofdrollen in. Beide nummers bestaan uit 6 actes. Daarnevens gaat het weekj ornaat en een tocht door Athene, die ook alles zins het zien waard is. Een welverzorgd programma heeft gis teravond in het Luzor-t beater een tal rijk publiek op aangename wjjze bezig ge houden. De naam Maciste b.rjkt nog steeds een zeer bijzondere aantrekkingskracht te bezitten en wjj erkenneD gaarne, dat er dezen keer ook alle reden voor is. Deze laatste film van den Sterken Man betreft de ge-

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1