Mod praatjes van een Par'.sienne RADIO-PROGRAMMA DE FONDSENMARKT. met onverbiddelijke strengheid straft ze zwaar den overtreder. Elk van die mode-huizen is een waar koninkrijk, met een heele hiërarchie. Ieder huis heeft zijn staatshoofd, zijn ministers, zijn gouverneurs, zijn ambtena ren, zijn beambten en zijn lagere werk krachten, en zelfszijn eigen politic. Vanuit die huizen worden de mode-decre ten over de wereld verspreid, en als wet neergeschreven aan het heele vrouwelijke menschdom van alle beschaafde natiën. In die huizen aan de rue de la Paix wordt beslist,wat „men" dragen „moet", dezen winter, dezen zomer, wat niet en wat wèl geoorloofd, wat niet en wat wèl elegant zal worden geacht, welke vorm aan hoed. welk model mantel vereischt zullen worden. De meest beroemde van die mode-huizen, zooals Doucet, Worth, Paquin, en nog eenige andere, zijn regeerende dynastieën gelijk, die van geslacht op geslacht het heft in handen houden en voor de heele wereld in hun directe erfgenamen en opvolgers als wetgevers erkènd worden. En precies hetzelfde is het geval met de groote parfumeurs en juweliers. Wat de prijzen betrefthet kleinste flacontje parfum betaalt men met de waar de van een juweel, en de prijs van een japon overschrijdt soms die van een brillanten diadeem Is het dus te verwonderen, dat men op sommige uren van den dag in de rue de la Paix voor een schitterende étalage of in de entrée van een mode-huis werkelijke, authentieke koninginnen ziet, die daar per soonlijk haar inkoopen gaan doen kort geleden nog kon men daar meermalen de koningin van Spanje zien met haar beide dochters of wel overzeesche geld-konin- ginnen. vrouwen van Amerikaansche mil- liardairs. die „regeeren" over e'en rijk van honderdduizenden arbeiders en ambtenaren, en van wie het lot van een heel land afhan kelijk is. Alles wal de wereld lelt aan rijkdom, aan distinctie en aan macht, komt daar in de rue de la Paix bij elkaar, ontmoet daar eikaar, wisselt glimlachjes uit en soms even een indruk over altijd en altijd dat ééne en zelfde onderwerp de mode. Aan het eind van de rue de la Paix geko men staat ge op de place de l'Opéra, terwijl links en rechts van u de groote boulevards zich uitstrekken M. DE ROVANNO. Parijs. 14 Jan. '28. (Nadruk verboden). Parqs 17 Januari Den Iaatsten tijd heb ik de Hollandsche kindertjes wel wat stiefmoederlijk behandeld; maar hun mode verandert ook hier zoo dikwijls als de onze. Al zouden de speciale kinder-modehuizen vooral dat wel willen, dan toch stellen de moeders wel paal en perk aan omwentelingen op dit gebied der mode! Ten eerste kunnen kinderk'.eertjes niet een voudig genoeg zjjn en ten tweede is het teel gemakkelijk en ook economisch, aa't tegenwoordig kleine Philippe de truitjes, jekkers, kousen, mutsen, zelts de schoenen van zjjn zusje Louise kan afdragen, terwijl Ciaire verrukkelijk kan stoeien in de jongens- kleeren, waar Jan is uitgegroeid. 's Morgens lijken onze jongens on meisjes precies op elkaar; een ge plooid en geplisseerd rokje, met trui of lange blouse voor de eene, 'n broekje met precies hetzelfde bovenstuk voor den ander, zji knoopt haar jekker van rechts naar links, hij de zijne van links naar rechts dicht. Beiden dragen een Baskiscb barstje, dat precies het hoofd omsluit, in de kleur van den jekker of een hoedje van de stof van 't jasje gemaakt, Bretonsch model bijv. en waarvan de rand eenige malen is door gestikt. Er zijn ook vilthoedjes in kinderlijke modellen, terwijl hier veel kindertjes met bloot hoofd uitgaan. Jongens en meisjes dragen op straat sportkousen, soms onder de knie omgeslagen en stevige molières, natuurlijk met breede neuzen en breede lage hakken, thuis hebben ze sokjes tot even onder de kuit en riera- schoentjes, die we bier „babys" noemen; rit dien naam kunt ge het model wel be grijpen: deze „babys" zijn 's winters van akleer, 's zomers dikwijls wit, maar steeds hchi van kleur en passend bij de sokjes, voor zoover die 's zomers worden gedragen, want dikwijls gaan de bloote voetjes zoo maar m de schoen of in een sandaaltje van linnen oi wit leer, Onmisbaar bij koud weer is de „kouse nroek" slobkousen en broekje van tricot naoeengeweveo, opzjj met een oneindig aan- ai knoopjes gesloten, een erg bewerkelijk eoingstuk om aan te doen. maar heel loouig bij de korte sokjes, die zoo vèr blijven beneden het héél korte uitwaaiende plooirokje. Ook voor de kinderkleeding geldt de aesthetische wet van harmonie der ver schillende tinten; 't rokje, 't jasje en de mnts zjjn bijv. „bleu roy" eea tamelijk sterk blauw, terwijl een bijpassende licht blauwe tint voor het bovenstuk is gekozen; 't meisje heeft het rokje met knoopen, die onder een ceintuurtje zijn verborgen, op het lange lijfje geknoopt; op dezelfde manier zijn bij den jongen bovenstuk eu broekje aan elkaar bevestigd. Vierkante ualsjes zijn met wit en blauw gebiesd, bet tres loopt middenvoor door in een dubbele reep, onder aan de mouwtjes hetzelfde tres. Flanel leent zich heel goed voor dit pakje, vooral wan neer het manteltje met het lichte flanel wordt gevoerd. Om het jasje een ceinture met gesp, en erop gestikt twee groote zakksn; opgeslagen op de mouwen die „raglan" of ingezet kunnen zijn, tailleurkraag en knoo pen als aan een „groote-menschejas" van corozo of hoorn. Op het thema „Russische blouse" zijn alleraardigste combinaties te makende broek of 't rokje, dat geplisseerd is of een paar diepe plooien heeft, kan van flanel zijn, de blouse van hetzelfde flanel met een rechtopstaand kraagje, ceinture en band links opzjj van flanel in contrasteerende kleur of van wollen geweven galon in levendige tinten op een donker flanellen pakje. Een gebreide trui in twee tinten, het fond donker, zooais het jasje, de streepjes lichter, passend bij het rokje, is ook voor meisjes even geschikt a's voor jongens en er is dan héél weinig stof noodig van de lichtste tint: alleen maar voor 't broekje of rokje. Nu moet u niet denken, dat de kleine Parisiennes onder de tien jaar, den gehee- len dag en allo dagen als jongens verkleed rondloopen. Des middags krijgen ze aller- charmantste jurkjes aan, echt meisjesachtig, maar ook dan heeft één model de voorliefde van de meeste moeders, n.l. het Engel- sche jurkje met strak kort lijfje zonder mouwtjes, waaraan het rokje is gerimpeld en dat rond of vierkant om het halsje is uitgesneden. Die jurkjes zijn van batist of een ander fijn bedrukt katoen, van zwart velvet van tussor of toile de soie, en hun eenige chic bestaat in een smette'.ooze frai- cheur en soms een ceinture, bijv. zacht rose op zwart fluweel, of fijne ruches van lint, dat in het midden gerimpeld is en dat dezelfde kleur heeft ais 't jurkje, maar een donkerder tint. Een strik met veel lusjes en veel einden onderaan het korte lijfje. Voor de heele kleine jurkjes uit een atuk, met veel smockwerk of jurkjes uit „etages" bestaande, bijv. vier gefestonneerde volants, waarvan eén als ronde kraag, over de armpjes valt. De grootere meisjes met hun slecht ge- proportionneerde lijfjes en oagracieuse be wegingen, moeten vooral geen nauwsluitende jurken dragen. Mousseline^Io-soie leent zich hel best voor die „robes floues" (luchtige jurkjes) geplisseerd oi met volants, ate gerimpeld zijn of „rond" geknipt. Mantels voor die groote meisjes hebben een péle rine, die niet van voren doorloopt of een breede chale-kraag van kortharig bont, waar van ook de manchetten zijn; ceintuurtje cn een paar plooien. Do kleintjes hebben hij hun jurkje met plat kort lijfje, manteltjes, die ook een plat bovenstuk hebben, waaraan het onderste deel gerimpeld is. Allerliefst is bij een lichtblauw jurkje een staalblauw manteltje met cliaie- kraagje en manchetjes van grijs astrakan; 't liuweelen mutsje heeft van dat astrakan een raudje. Sluiting met drie knoopen beneden het korte chhle-kraagje. Iets kinderlijker nog is een manteltje uit één stuk, dichtgestrikt met smalle, lange linten, klein kraagje van bont, mutsje ook weer van het fluweel van 't jasje. Een lief, eenvoudig jasje kan zijn van beige duffel, met smalle randjes geschoren konijn ge garneerd: één om het halsje, één onderaan da mouwtjes, twee ceintuurtjes; elk randje met een metalen knoop gesloten. Zoo ooit, dan is op de kinderkleeding van toepassing„eenvoud is het kemnsrk van het ware schoone". COLINE. ZONDAG 22 JANUARI. Hilversum, 1060 M. 12 301.50: Lunchmuziek door hot Hongaarsche orkest o. 1. v. Pege Jozef 1.30—2.15: Vocaal con cert door Mej. C v Rhijn 2.204.30: Operaconcert door het orkest van de Co- Operatie", o. 1. v. Henri Zeldenrust. Mevr. LiesbeLh Poolman-Meissner. Mej. M Adriani en de 11.H. Schulzd en Willem Ilerckenrath Ta 000.15: Vooravondconcert door het radiotrio 6.30: VPRO. Uitzending v. d. Kerkdienst in het Geb. v. d NPB ie Hil versum. Voorganger: J M. Leenderlz, naar aanl. v. d. tekst Joh XII 47 F. Kloek, Orgel. VPRO.-koor o I v. F Kloek 8.00: Persbar. en sportuitslagen 8.10: Opera avond „Thaïs", opera in 3 bedr. van Masse net. Athanaël, Paul Pul. Nicias. J R. Schulze Palemon. Gerard Leenders. Thaïs. Helène Cats Crobyle. Elise de Haas. Myntale, Annie Veenenbos. Albine Jo Jansen. Het stuk speelt in de 5e eeuw na Christus. Het ver sterkte omroep-orkest o. I. v. J. J. v. Amerom Algem voorber Chris de Vos. Huizen. 1950 M. 8.30—9.50: NCRV. De Morgenwijding wordt geleid door den heer Joh. de Heer redacteur van het Zoeklicht, te1 Rijsenburg Zang door: den heer en mevr. Joh de Heer Onderwerp: „Hoe de Potten bakker int leem een kunstwerk maakt" 9 50; NCRV. Kerkdienst vanuit de Groote (Hervormde) Kerlg te 's-Gravenhage Voor ganger Or F. van Gheel Gildemeester, Herv. Predikant aldaar 12301 30: KRO Lunchmuziek door hot Luneh-trïo 1.302.15: Verteluurtje door een zuster van Huize „Bethanie" te Bloomendaal 2.30 4 00: Concert door het Concertgebouw orkest te Amsterdam onder leiding van Pierre Monleux 4.005 00- Zickenuurtje, m m. v. d. Weieerw Heer v. d Hoek Kape laan le Antwerpen Secretaris van het Z. A. in België 6 20: NCRV.'Kerkdienst vanuit de Evang Lulheirsch Kerk, Spui le Amster dam. Voorganger: Ds. II. L Boerlijst. Evang. Lulhersch Predikant, ts Amsterdam 7.308.00: KRO. Apologie door Prof. W. Arts. Missiehuis, Velperweg te Arnhem 810.30: Concert-avond m. m. v. d. heer H. van Loon. bariton en het KRO.-orkest, o. 1. v. den heer Martin van de Ende. F. Boshart. piano. Spr.: Ed. Ilaeren: Het aan deel van Paul Bourgel in de Katholieke her nieuwing der Fransche letteren. 10.30: Epiloog. Koor onder leiding van den heer Pickkers. Daventry. 1600 M 3.50: Een Engelsch programma Het militair orkest en K Win ter, sopraan. K. Ellis, bariton 5.40—6.50: Vertellingen u h. Oude Testament 8.20. Kerkdienst 9.05: Liefdadigheidsoproep 9.10: Nieuwsber. 9.25: Kamermuziek. Het Londensche kamer-orkest en O. de Foras, sopraan 10.50: Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20: Kath. Morgenwijding. Koorzang en preek I.052.10: Orkeslconcert 4.505.50: Concert De Mononyme Jazz 8.35: Cau serie' 9 3511.20: Dansmuziek. Langenberg. 469 M. 8.20920: Mor genwijding. Koor en soli 11.2012.20: Orgelconcert 12.201.50: Orkestconcert 2.503.20: Beethovens pianosonaten 4505.20: Orkestconcert 5.506.35: Declamaties 6.457.15: Dansles 7.30: „Die lustige Wilwè". operette in 3 acten van Lehar Daarna tot 11.20: Dansmuziek Zeesen. 1250 M 8.20: Morgenwijding 10.50: Solistenconcert (piano, viool, so praan) 3.505.20: Orkestconcert 7.50. Militaire muziek Historische marschen in chronoloog, volgorde 9.5011.50: Dans muziek Hamburg, 305 M. 8.35: Morgenwijding 10.50: Orkestconcert 12.25: Orkest concert 1.35: Middagconcert 5.20: Orkeslconcert 7.20: „Paganini", operette in 3 acten van F. Léhar 1.50—11.50: Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5 20—6.20: Dans muziek 8.35—10.35: Concert-Orkest en Mile. Dasnoy, zang VOOR MAANDAG 23 JANUARI. Hilversum (1060 M.) 12.00: Politie bericht. 12.352.00: Lunchmuziek d. h. Radio-Trio. 4.505,55: Kinderuurtje o. 1. v. Ant. v. D(jk. 6.007.15: Con cert d. h. radio-trio m. medew. v. Jos. Stouwer, Jac. Dikker, Frits Kloek en J. Kekster, violisten. 7.157.45: Engel- scbe les voor beginners. 7,45: Politieber. 8.10: Concert d. h. Omroep-orkest o. I. v. Nico Treep. Henriëtte Sala, sopraan en Hans BronsgeestThyssens, bariton. De Ro mantische Duitsche Ópera. 10.00: Pers berichten. Huizen (1840 M.) (Na 6 uur 1950 M.) 12.301.45: N.C.R.V. Orgelconcert. Het orgel wordt bespeeld door den heer H. v. d. Horst Sr., organist der Nieuwe Walen Kerk. 4.005.00: Ziekenuurtje N.C.R.V. Vierde causerie van ds. Jac. van Nes, te 's-Gravenhage, over: „Bijzondere Joodsche gebruiken". 7.00—7.30: Lessen Insti tuut Schroevers vanuit Den Haag. 7.30 S.00: Spreker: N.C.R.V.-omroeper. 8.159.30: K.R.O.: Uitzending vanuit Nij megen ter gelegenheid van de Dr. Schaep- man-herdenking, in het Concertgebouw „De Vereeuiging", Academische zitting van den Senaat der R.-K. Universiteit, onder leiding van den Rector-Magnificus prof. dr. Jac. v. Ginneken. Het woord wordt gevoerd door prof. dr. H. F. M. Huybers over Schaepman als Emancipator. Prof. mr. dr J. van der Grinten over Schaepman als Staatsman. Prof. dr. J. Hoogveld over Schaepman's Sterfbed. 9.3010.00: Het gemengd koor „Arti Vocali", o. 1. v. d. heer Arnold Martens. Rede van Prof. dr. J. A. J. Parge, waarna sluiting. 10.00—10.45: Vergadering van de Nijmeegsche R.-K. Kies- vereeniging „Recht voor Allen", o. L v. den voorzitter, den heer A. v. d. Steen. Daventry (1600 M.) 11.20: Daventrv- kuartet en solisten (piano, sopraan, bariton) 1.20—2.20: Orgelconcert. 2.50: Le zing. 3.20: Concert. 3.25: Causerie: Historie and Mythology. 3.40: Concert. 8.50: Concert voor sopraan en alt. 4.20: Dansmuziek. 5.20: Huishoudpraatje. 5.35: Kinderuurtje. 6.20: Dansmuziek. 6.40: Berichten. 6.50: Nieuwsber. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Dram. critiek. 7.35: Liederen van Brahms, voor bariton. 7.45: Duitsche les. S.05: Variété. 9.20: Nieuwsber. 9.35: Causerie d. Capt. Eckersley. 9.50: Nieuwsber. 9.55: „Mr. Wu", schets van Vernou en Owen. 11.20—12.20: Dansmuziek. Par (is „Radio-Paris" (1750 M.) 10.50 —11.00: Concert. 12.50—2.10: Orkest concert. 4.00500: Literaire en muzik. matinee. 8.50—11.20: „Heriodiade", opera van Massenet. Fragmenten. - Langenberg (469 M.) 12.251.50: Orkesteoncert. 5.206.20: Orkestconcert, 7.35: „Collegium Musicum". Werken v. Peethoven. Orkest o. 1. v. dr. A. Froelich. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Zeesen (1250 M.) 11,207.05: Lezin gen en lessen. 7.30: Josma Selim en R Benatzky—Chansons. 9.5011.50: Vror.lijk concert. Orkest en H. Schwarz, tenor. Hamburg (395 M.) 5.15: Orkestcon cert. 6.20: Orkestconcert. 7.20: In strumentaal concert 8.50: Voorlezing uit de werken van Paul Apel. Daarna concert Brussel (509 M.) 5.20—6.20: Trio- concert. 8.35—10.35: Concert, Orkest en Mile. Leclerc, piano. De Bank van Frankrijk heeft in de jong ste dagen het disconto van 4 tot 3pCt verlaagd. De rente voor beleeningen is gebracht van 6 op 5 Met dit besluit heeft het bestuur van de Banque de France de verwachtingen, welke reeds eenige weken aan de Parijsche beurs omtrent een verdere disconloverlaging wer den gekoesterd, verwezenlijkt. Nadat op 29 December j.I. het officieele disconto van 5 tot 4 pCt. teruggebracht was, bleef dit nog sleeds aanmerkelijk boven het particuliere disconto, dat zich voortdurend tusschen 2'/j en 2is blijven bewegen. Zonder twijfel zal het nog geruimen tijd duren, aleer de opheffing van het embargo op den kapitaalexport uit Frankrijk haar invloed op de geld- en kapitaalmarkt in dit land zal doen gelden. Voor de circulatie bank is het daarom niet van beteekenis ontbloot, dat zij tracht de controle op de geldmarkt te herwinnen, voordat deze in vloed merkbaar gaat worden. De monetaire toestand in Frankrijk werd zoo lang door abnormale omstandigheden beheerscht, dat de disconlo-verlaging tot 87» pCt., waar door de Banque de France haar rentevoet weder aan de verhoudingen op de geldmarkt beoogt aan te passen, algemeen met instem ming is begroet De verlaging van het otficiepl disconto en van den interest op voorschotten, beide met een half procent, gaven intusschen aanleiding tot belangrijke kooporders In Fransche renle, terwijl de overige locale waarden gestimuleerd werden door het de menti, dat een nieuwe leening aanstaande zou zijn en door het feit, dat de circulatie van de Banque de France wederom is afge nomen, zoodat geen vrees behoeft te be staan tot geforceerde deflatie van hooger- hand. In de afgeloopen week heett het Ameri kaansche departement van Buitenlandsche Zaken aan de New-Yorksche bankiershui zen per circulaire medegedeeld, dat hel voorlaan geenerlei principieele bezwaren meer tegen de emissie van Fransche in- duslrieele leeningen zal opperen. Bij het onderzoek van dergelijke leeningsprojecten zal het zich laten leiden door dezelfde richt- lijnen, welke ook gelden voor dergelijke pro jecten van andere landen. Hiermede is de Amerikaansche leeningsblokkade, die sedert de weigering van Frankrijk om de oorlogs schuld te lundeqren. beslond, ten minste voor de particuliere leeningen officieel op geheven, hetgeen als een verdere stap in de goede richting kan worden beschouwd. Of de opheffing der leeningblokkade ech ter tot groote transacties met Frankrijk zal leiden, moet voorloopig als twijfelachtig worden beschouwd. Het is bekend, dat het Fransche kapitaal te New-York, dat tijdens de crisisperiode uit Frankrijk naar Amerika is overgebracht, meer dan een milliard dollar bedraagt en thans geleidelijk naar Frankrijk terugvloeit De behoefte van Frankrijk aan Amerikaansch kapitaal wordt overigens niet al te hoog aangeslagen. Ook te Londen is het vraagstuk der dis conto-verlaging wederom in meerdere mate urgent Volgens „Fin. News", is men op het continent optimistisch gestemd aangaande een disconto-verlaging door de Bank van En geland. Te oordeelen naar de zichtbare factoren, zoo schrijlt het blad, is het zeer redelijk om op verlaging te rekenen. De goudposiliei is thans immers veel gunstiger dan eenigen tijd geledon, terwijl er alle reden is om aan te nemen, dal de invoer van goud nog voort zal duren. Bovendien is de geldmarkt zeer gemakkelijk. De positie van den Engelschen wisselkoers is veel sterker dan zij sedert tijden geweest is Voorts is de mogelijkheid van een verhooging van het New-Yorksche disconto zeer gering. Hierop wijst o a de ver klaring van Coolidge, dat hij het bedrag der makelaarsieeningen niet te hoog acht Dit zijn alle facloren, welke een ver laging niet onmogelijk doen schijnen. De stijging, welke het pond den Iaat sten tijd heeft meegemaakt, zou daar door echter tot staan komen of waarschijn lijk zelfs in een daling veranderen. Dit zou niet erg zijn. indien de daling beperkt bleef tot boven het gou(T-exportpunL Het eenige voordeel van een verdere stij ging van den wisselkoers is dan ook. dat de Bank van Engeland hierdoor in staat wordt gesteld haar goudvoorraad te vermeerderen. Dit nu acht het blad op het oogenblik vol maakt overbodig, daar de voorraad vol doende is. Inmiddels vond In dc-i afgeloopen dagen op de valutamarkt een lichte teruggang plaats in de voornaamste deviezen Uitge zonderd daarbij en goed prijshoudend ble ven de dollar en de lira. Alleen de peseta en de lira hadden omzetten van beteekenis. 13 Januari 20 Januari Londen 12.09 3/8 12.08 3/4 Berlijn 59.07 1/2 59.07 1/2 Parijs 9 751/2 9.741/2 Brussel (Belga's) 3458 3456 New-York 2.47 15/16 2.47 7/8 Gedurende de jongste week heelt de beura vrijwel een tamelijk ongeanimeerd voorko men gehad, wal ten deele in verband stond met de flauwe stemming die er van New- York uitging. Inlusschen bleef het aanbod in de meeste afdeelingen zeer gering en zijn de koersverlagingen die hier en daar optraden meer toe te schrijven aan een vol slagen gemis aan kooplust. Over het algemeen zijn dan ook de om zeilen ter beurze van weinig beteekenis ge weest. De meeste afdeelingen lagen verla ten en slechts in en paar fondsensoorten viel er noemenswaardige activiteit op te nierken. Van deze laatste moeten in de eer ste plaats weer genoemd worden de aandee- len Jurgens en Margarine Unie, die opnieuw tijdelijk goed gevraagd waren en daardoor weder enkele procenten konden monteeren. Aandeelen Jurgens stegen tot boven de 250. Intösschen bestond er vrijwel nergens kooplust van eenige beteekenis, wel bleef het aanbod gering, doch meestal overtrof dit toch nog de vraag, zoodat in verschil lende afdeelingen iets lagere koersen tot stand kwamen. Op de afdeeüng der Pelroleumwaarden waren aandeelen Koninklijke opnieuw voor binnenlandsche rekening aangeboden. Of schoon voor Parijsche rekening eenig mate riaal uit de markt werd genomen, was dit toch niet voldoende om een nieuwe koers- verlaging le voorkomen. Een scherpe koersreactie hebben aandee len Koninklijke vooral tegen het einde dezer berichtsperiode ondergaan als gevolg van de berichten over den petroleumslrijd met de Standard Oil of New-York in Engelsch-Indiê. In petroleumkringen is men van mee ning, dal de verklaring van de Standard Oil of New-York in zake den aankoop van Russische petroleum, een openlijke oorlogs verklaring is aan de Koninklijke Shell tem gevolge van den prijzenoorlog in Indié die door de Koninklijke is ingezet Verwacht wordt dat de Koninklijke nu beginnen zal tegen de Standard Oil in de Vereenigde Staten zelf te coneurreeren en dat de Va cuum Oil Comp., die tot de Standard Oil- groep behoort, in Engeland met den ver koop van benzine zal beginnen. Verder verwacht men. dat een prijzen oorlog in China ook spoedig zal volgen. Wall Slreet verwondert er zioh inmiddels over, dat de Standard Oil Co. of New-York zich tot het publiek heeft gewend met een verklaring in zake den strijd mei de Ko ninklijke Shell. Dit is vroeger nooit ge beurd en door sommigen wordt de conclu sie getrokken, dat de Standard met deze verklaring den weg wil voorbereiden voor nog scherpere concurrentie met de Ko-i ninklijke Shell, die men hier in petroleum kringen hel gele gevaar noemt naar de gele pompstations van de Shell Union, waar mede de Koninklijke den strijd tegen de Standard Oil of Indiana voert in het Mid den-Westen van de Vereenigde Staten. In Wall Street acht men het wel moge lijk, dat het conflict tusschen de Standard Oil en de Koninklijke ten slotte voor het gerechtshof zal worden uitgevochten. Hier en daar beweert men, dat de Koninklijke in staat zou zijn wettelijke moeilijkheden te scheppen voor de Standard Oil omdat deze Russische petroleum verkoopt op Engelsch grondgebied. Op een buitengewone vergadering van du Koninklijke Shell is inmiddels besloten, dat zij zal voortgaan op de Brilsch-Indische markt de prijzen te verlagen, zoolang de Standard Oil er voortgaat Russische petro leum te verkoopen, en den strijd ook op andere markten voort te zetten, hoeveel verlies dit ook zal meebrengen. Een direc teur van de groep zeide, dat alle kans op vrede thans ven-logen is en dat de groep niet meer met de Standard Oil te doen wil hebben, zoolang zij Russische petroleum verkoopt. Behalve voor Jurgens-waarden bestond er ook tamelijk groote belangstelling voor aandeelen Algem. Exploratie, die een vaster aanzien kregen en die meer dan 10 pCt. konden avanceeren op de uitvoering van een grooten kooporder. Overigens bleef het echter stil, zoowel op de Amerikaansche als op de locale afdee lingen. In Philips-aandeelen b.v. ging er zoo goed als niets meer om, zoodat de fluc tuaties ook zeer beperkt bleven. Ten stotls kwamen de oude zoowel als de nieuwe aandeelen op een iets lager niveau. De verwachting is, dat er over eenige maanden een nieuwe emissie zal plaats vinden. Ook Kunstzijde-aandeelen waren weinig geanimeerd. Er bestond hier alleen voor Maekubee's nog eenige belangstelling, wat inlusschen niet verhinderde dat de koers een paar procenten terugliep. Ook Enka's waren flauwer. Hollandsche hielden zich ook niet geheel op vorige prijzen. Voor de nieuwe geïntroduceerde soorten was de be langstelling ook zeer gering, terwijl in ver band met de sedert de publicatie van het prospeclus lot sland gekomen verlaging van de Berlijnsche koersen, ook hier de prijzen iets lager waren dan in het prospeclus genoemd. De rubberafdeeling kenmerkte zich op nieuw door een matlere stemming als ge volg van eenige afbrokkeling van den rub- berprijs, waarbij kwam de vermeerdering van den voorraad te Londen met 1164 tot 65.524 ton. Suikeraandeelen blijven verwaarloosd met- tegenstaande thans besloten heet te z(jn om du Cnba-prodnctiu tot 4 millioen ton t« beperken. Zoolang er evenwel geen ver betering in den suikerprijs ontstaat en wederom afdoeningen door de V.J.S.P. wor den gemeld, honden de koopers zich over het algemeen afzijdig. In de Tabaksafdee'ing waren certificaten Oostkust aan eenig bod onderhevig, waar door ze een 4-tal procenten reageerden. De overige soorten varieerden niet veel, maar over het geheel had deze afdeeling toch een lusteloos voorkomen. Naar inmiddels verluidt, zou de eerlang aan de markt komende oogsi een grootere hoeveelheid Amerikaansch assortiment be vatten dan eerst was aangenomen, terwijl ook meer optimistische verwachtingen be staan omtrent Dnitsehland's opnemings-ver- mogen. De vraag welke van 'deze gunstige beoordeeling het gevolg was, werd intus schen min of meer gecompenseerd door winstnemingen. Van Handelsvennootschappen waren Linde- Teves iels beter. Amerikaansche Spoorwegshares verlaten en eur ongeanimeerd. Geld op prol. 4—i'fi pet. Fart. disconto 41/»—43/8. 13 Jac. 20 Jan. 6 pCL Nederland 1922 105Jf, 105?4 6 pCt Nederland 1918 4'/» pCt Nederland 1916 102B f, 1017,'» 100)4 IOC",, 47» pCt Oost-Indié 1926a'i I 98' g 9SL» Amsterdamsehe Bank 186 188 Koloniale Bank 2/2 265 Cert Ned Handel-Mij. 175)4 174»f Holl Kunstzijde 155 158 Ned Kunstzijde 429 425 Mapkubee 127?S 127)4 Jurgens eew aand. 23-'a 2S9«4 Philips Gloeilampen 584 573 Rediang Lebong 144«4 145 Si nek en Tin 444)4 431 Kon Petroleum 348)4 335)4 Amsterdam Rubber 321)4 3184» He??a Rubber 427)4 430 Holland-Amerika-Lijn 87)4 88 Nederl Seheppvrniri TTnie 199H 195)4 Stoomv -Mij „Nederland 198 Cultuur Mij Voroientonden 180)4 179)4 Handelsver Amsterdam 807 797 Arondeburg Tabak Mij. 694)4 679 Reli Mij 582)4 572)4 Senemhah Tabaks.Mij 516)4 505 Cert. Union Pacific 3-4

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 11