De luchtverbinding Holland-Ned.-Indië. CAHEN's Magazijn „De Stad Parijs" Amsterdam—Batavia. Zaterdag 28 Januari a.s. voor goed opgeheven. In drie Etappes van 24 uur. 68fte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Donderdag 19 Januari 1928 Tweede Blad No. 20813 Naar aanleiding van het bericht, in ons blad van gisteren opgenomen, stelden wij ons in verbinding met den Heer Ir. B. GRASÉ, die ons het volgende mededeelde: SPORT. Zorgt er tijdig bij te zijn Alle goederen moeten weg en worden daarom 40 tot 50% beneden de waarde verkocht Heeren en Jongens-Regenjassen «SK» -f- -f- geeft de route aan, die lr. Grasé in 3 etappes wil maken! AmsterdamBasraAllahabadBatavia, pl.m. 3 X 4000 KM. Voorts zijn nog aangegeven een route In i etappes: AmsterdamAleppoKarachiRangoon Batavia en wel met de lijn II en voorts: de tocht van v d. Hoop; de tocht van luit. Koppen; hetgeen technisch mogelijk is (in 2 etappes!). Nu de 3 motorige verkeersvliegtuigen voor de Luchtvaart-Maatschappij in Nederlandsch- Indie besteld zjjn en het tot stand komen van Burger Luchtverkeer in onze Koloniën des binnen afzienbaren tijd een feit zal zijn, is de tijd gekomen het tot stand bren gen van den verbindingsschakel tusschen Indië en het Moederland met kracht aan te pakken. Moge de behoefle aan een zeer snelle verbinding met Indië misschien nog niet algemeen worden gevoeld, de enorme be langen, welke beide landen binden, zijn er een waarborg voor, dat deze behoefte in derdaad bestaat, wanneer het verkeersmid del er eenmaal is. Aan geen nieuw snel- vervoer-middel bestaat in den aanvang be hoefte deze behoefte moet worden gemaakt. Men vergelijke slechts het spoor- en auto verkeer. Dat de luchtverbinding met Indië mogelijk is, heeft in 1924 Van der Hoop bewezen, terwijl de vlocht van Koppen op overtuigende wijze heeft aangetoond met welke reuzen schreden de Nederlandsche Vliegtuigbouw in drie jaar tjjds is vooruit gegaan. Toch is negen dagen voor de reis Amsterdam Batavia nog veel te lang. De afstand be draagt hemelsbreed nog geen 11.400 K.M., terwijl Amsterdam—Deli nog geen 10.000 Kif. is. Met een speciaal vliegtuig en een bij zondere startinrichting zou deze laatste af stand nu reeds non-stop afgelegd kunnen worden. Doch dit zou slechts een „Stunt" zijn en van geen practisch belang; aan- êezien er in het geheel geen nuttigen last vervoerd zou kunnen worden. Id drie étappe's van 24 uur is de ver binding met Indië thans constructief met behoorlijke technische veiligheid reeds mo gelijk, met medenemen van een 40 h 50.000 brieven, waardoor de vluchten zelfs direct rendabel zouden zijn te maken Hiervoor is echter noodig, dat het lucht- AUTOMOBILISME. DE AUTO-TENTOONSTELLING TE AMSTERDAM. De 18e R. A. I. De triomf van het serieprodnct Een indrukwekkende expositie. Morgenmiddag om twee openen de deu- van het R.A.I -gebouw aan de Ferdi nand Bolstraat te Amsterdam en van dat Ogenblik af zal de 18e tentoonstelling van automobielen, enz. die tot en met Zondag 28 dezer duurt voor het publiek geopend rijn. in 1927 hebben wij in ons land geen ^toonstelling van automobielen gehad. Meerderheid van de leden der vereeni- riug Rijwiel en Automobiel Industrie had bloten in dit jaar een tentoonstelling te verkeer uit het teeken der binnenschip- perij of kustvaart overgaat in dat der groo- te vaart, d.w.z, er moeten aan boord on afhankelijke plaatsbepalingen gedaan wor den en bestek opgemaakt en voorts des nacht worden doorgevlogen, m.a.w. er moet werkelijk aan boord genavigeerd worden, evenals aan boord van een mailschip. Tot nu toe was er bij de luchtvaart van Navigatie in dezen zin geen sprake, hier aan was ook geen behoefte door de kleine afstanden welke thans nog worden over brugd. maar voor groote trajecten van eeni- ge duizenden K.M. is zuivere navigatie even onmisbaar als bij de groote scheep vaart. en hoewel moeilijker, evengoed mo gelijk. Wat de vraag vliegtuig of luchtschip voor het verkeer over lange afstanden betreft, deze vraag is m.i. niet van direct prac tisch belang. Ongetwijfeld bieden lucht schepen theoretische voordeelen, maar de Êractische. conslructieve moeilijkheden zijn van een dergelijke grootte, dat dit middel van vervoer nog in geen afzienbaren tijd als een veilig openbaar middel van ver voer kan worden aangemerkt Het Luchtschip verkeert nog geheel in het experimenteele stadium en de opinies der experts op dit gebied loopen nog sterk uit een. Het luchtschip is een uiterst kwets baar en onhandelbaar gevaarte en vrij wel alle na 1919 gebouwde exemplaren zijn na een paar honderd vlieguren ver nield, met verlies van bijna tweehonderd menschenlevens. Daarbij zijn de kosten zoo exhorbitant hoog, dat het voor ons land misdadig zou wezen aan dergelijk geëxperimenteer mee te doen. Genoeg zegt het cijfer f 18.000 per vlieguur dat men heeft becijferd, dat de bouw en het onderhoud van luchtsche pen Engeland na den oorlog heeüÉ gekost. Wat nu de geschiktheid van het vliegtuig voor lange afstandsvluehten betreft, wan- houden en deze R. A. I. is dus de eerste sinds 192G. In 1927 meende men dat men beter deed door eens een jaartje het R.A.I.-gebouw gesloten te laten. Het zou den handel veel geld besparen, want éxposeeren kost zeer veel geld en zoo overwoog men, de auto was intusschen wel zoo populair geworden dat men met vertrouwen ook zonder ten toonstelling het seizoen tegemoet ging. Hoe dit de heeren bekomen is weten wij niet door officieele verklaringen of mede- deélingen doch zeker is dat men nog al eens veel minder vroolijk gestemde ge zichten zag van handelaren en importeurs die met meestal zooveel mogelijk wagens deelnamen aan de verschillende concour sen de Carrosserie, enz die toen het seizoen begonnen was legio werden ge organiseerd in het vorige jaar. Voorname lijk in de badplaatsen waarheen men de clientélo was gevolgd. neer men de slechte ervaringen met de Oceaan-vluchten als grondslag neemt, zou men tot een geheel foute conclusie komen. De meeste dier machines toch waren één- motorige- toestellen, welke geheel niet voor dat doel gebouwd waren. Door zwaar over- beladen werden bij exceptioneel gunstige omstandigheden soms goede resultaten be reikt., maar het behoeft niet te verwonde ren dat de meeste pogingen op een cata strofe eindigden. Deze mislukkingen willen daarom geens zins zeggen dat het onmogelijk zou zijn een vliegtuig voor grooten afstand met de noodige zekerheid te bouwen. Integendeel, dit is zeer goed mogelijk, maar het kost gelder moet een grooter type drie-motorig vliegtuig gebouwd worden dan tot heden werd geconstrueerd. Volgens het door mij gemaakte ontwerp moet het mogelijk zijn met een drie-motorig vliegtuig, dat zoo noodig ook op twee motoren verder vliegen kan, over een afstand van 4000 K.M., 500 tot 1500 K G. betalende lading te vervoe ren. (Afhankelijk van de keus der motoren). Een belangrijk deel van het benoodigde bedrag voor den bouw en de verzekering der machine werden mij reeds toegezegd, zoodat ik gegronde hoop koester binnen een jaar te kunnen aantoonen, dat een retonr- vlucht Amsterdam-Batavia binnen acht da gen mogelijk is. Technisch i9 dé vlucht mogelijk en met den steun van het Comité Vliegtocht Hol landIndië zal de vlucht dus binnen een jaar kunnen worden uitgevoerd. Het Comité, onder de wakkere leiding van Generaal Snijders, wil zi f steun gaarne verleenen, doch h^t behoeft daartoe op zijn beurt den steun van Bet Nederlandsche Volk. Tot zoover de heer ir. Crasé, die ons levens nog mededeelde, dat de heer Fokker, Nog voor 1927 ten einde spoedde hebben de R.A.I.-leden een o.i. verstandiger be sluit genomen ora in 1928, en wel zoo vroeg mogelijk in Januari, de deuren van het eigen gebouw weer open te stellen en te Amsterdam een tentoonstelling te hou den die een zoo goed mogelijk beeld moet geven van den import van automobielen in ons land. Die tentoonstelling, de 18de R.A.I.,- opent morgenmiddag. En zij geeft inderdaad een goed beeld van hetgeen er op dit gebied in ons land, dat bij gebrek aan eigen in dustrie op den import is aangewezen te koop is. Wij hebben reeds eerder gemeld dat op deze tentoonstelling in het. 10.000 M2 groote gebouw niet minder dan 82 verschil'ende automerken te zien zullen zijn. ongere kend de vrachtwagens en andere bedrijfs automobielen, van 35 verschillende mer- die op dit oogenblik In on9 landt vertoeft, z'n volle sympathie aan 't plan heeft gegeven en de volkomen medewerking der Fokker fabrieken waar het toestel zal worden ge bouwd, heeft toegezegd. Wanneer nu werkelijk een dergelijke korte verbinding tusschen on9 land met ons Oost-Indië tot stand wordt gebracht, aarzelen wij niet, dit een groot economisch belang voor ons land te noemen Dat het economisch belang van een snelle verbin- dng tusschen moederland en koloniën ook door andere mogendheden ingezien wordt, blijkt uit de plannen die dienaangaande in Engeland de Imperial Air Communication maakt ten opzichte van de verbinding van Engeland met Engelsch-Indië en die ook re<eds het oogenblik van uitvoering naderen, hoewel daar nog niet een vast plan, als nu in ons land, is opgemaakt. Zooals de heer ir. Grasé hierboven zegt is een belangrijk deel van het benoodigde bedrag bijeen en met hem deelen wij de gegronde hóóp, dat 't nog benoodigde geld bijeen zal komen. Wij herhalen met den ontwerper „gegronde hoop", daar wij verwachten dat geheel ons volk in zal zien, dat het hier niet een waaghalzerij vlucht, een sportieve vlucht, doch een vlucht van groot practisch nut betreft, waarvan bij welslagen zich perspectieven kunnen openen die voor ons land en voor Indië groote voor deelen met zich zouden brengen. Voor den handel zal het toch een niet onder cijfers te' brengen voordeel geven, indien met onzen Oost en omgekeerd een postverbinding van 3 dagen tot stand ge bracht zou worden Met kracht wekken wij dan ook een ieder op een bijdrage te zenden naar het Comité Vliegtocht HollandIndië, Hofweg 9, den Haag, welk Comité ook nn wederom dit plan met zijn volle kracht steunt ken, die in een nieuwe zaal ter groote van 320 M2. worden tentoongesteld. Deze cijfers alleen reeds mogen veel zeggen en zij mogen den lezer tot het be sef brengen dat de 18de R.A.I. van onge meen groote beteekenis belooft te worden, beter zal men begrijpen waarom onze ten toonstellingen in het algemeen en die staat geopend te worden in 't bijzonder, zoo be langrijk zijn, wanneer men weet dat dit aantal merken noch te Parij® op dan Sa lon noch te Londen op Olympia bijeen was. Om van den Brusselschen Salon, die wat zijn beteekenis als internationale ten toonstelling betreft niet in de schaduw kan staan bij onze R A Tniet eens te spreken. Het kan ook wel eens een voordeel zijn als een land van een bepaald artikel geen eigen industrie heeft. Daardoor loopt het niet de kan9 dat een fabrikaat dat min der deugdelijk is maar dat, omdat het in- heemsch product was gekocht werd, po- RECLAME. wordt 1111 Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg in Whipcord, Gabardine en Gummi zijn nog in alle maten voorhanden. pulair wordt. Men is aangewezen op im- port, op wat het buitenland levert. En de handel die dat buitenlandsch fabrikaat te inlroduceeren heeft past wel op dat wat hij brengt, Van deugdelijke kwaliteit is. Om de eenvoudige reden dat de handel er anders niets aan zou kunnen verdienen. Daardoor mogen wij ook zeggen dat wij in Nederland uit de verschillende producee- rende landen vrijwel het beste krijgen wat deze leveren en zoo Ijiedt de R.AJ. een bij uitstek volledig overzicht van het betere buitenlandsche fabrikaat. Daarom is een bezoek aan do R.A.I. vooral zoo aantrekt kelijk. Men behoeft zich er met te vermoeien met de bestudeering van fabrikaten die technische wonderen schijnen maar in de praktijk van niet de minste geschiktheid blijken te zijn en men weet dat wat er op de R.A.I. staat „gangbaar" is. Dat geeft 'n aangenaam gevoel van zekerheid, van ver- trouwen jegens het tentoongestelde werk en jegens de exposanten die het brengen. Een vertrouwen dat deze zich in den loop der jaren over het algemeen waardig heb ben getoond. Er staat op de R. A. Ineen nog geen auto zonder wielen of een wagen, die rijden en ook vliegen kaneen auto. die men niet behoeft te besturen, of die zonder brandstof rijden kan. Wonderen der techniek In dien zin of wonderen in den zin van nog niet ver stoorde opzienbarende verbeteringen vindt men op deze R. A. I. al evenmin. Doch wat er staat is voor meer dan 90 pCt. in massa, in serie vervaardigd. Bij duizenden van één model. Het serieproduct, dat gezegevierd heeft over dc producten van den enkelen wagen, triomfeert ook op de R. A. I. Het triomfeert en laat den bezoeker zien dat wat bereikt is in de auto-industrie in de laatste jaren, de fabricatie van deugdelijke auto's, voor zien van modern comfort en technisch bijna volmaakt, tegen billijke, nog steeds dalende prijzen bereikt is dank zij het perfectionee- ren van de serieproductie. Dat toonen Ford, General Motors. Re nault, Citroen, Peugeot, Morris en Austin in het groot en de overige fabrikanten bewij zen het eveneens.^ Zoo vormt deze R. A. I.. die de glorie van de auto verkondigt, meer dan iels anders een bewijs voor den triomf van het serie fabrikaat, AUTO-LEVEN. Ter gelegenheid van de R. A. I. zal hot tijdschrift .Auto-Leven" drie speciale num mers uitgegeven. waarvan het eerste thans is verschenen. Het is een lijvig nummer, dat e'en interessanten inhoud heeft en met vele advertentie-pagina's in kleurendruk is ver lucht. OLYMPISCH NIEUWS. DE WINTERSPELEN TE ST. MORITZ. Ofschoon de verschillende landen nog tot a.s. Zaterdag den tijd hebben om de namen te vermelden van hen, die in de Olympische spelen te St. Morilz voor hen zullen uitko men, heeft het Zwitsersche Olympisch co mité reeds de meeste opgaven ontvangen. Voor de hardrijderijwedstrijden op schaat sen, welk nummer in Nederland zeker wel de meeste belangstelling zal trekken, zijn tot dusver de volgende rijders van tien lan den officieel aangemeld: Canada: Corman, Robinson: Duilschbnd: Jungblutt, Mayke-, Engeland: Stewart, Horn en Dix; Estland: Mitt, Burmeister; Finland: Thunberg. Skutnabb, Blomquist, Backmann, Friman, Ovaska; Hongarije: Etvos; Letland: Rumba; Noorwegen: Eyersen, Ballangrud, R. Larson, Oscar Olssen, Carlsen, Harold Ström, Mjcnde en nog drie andere minder bekende rijders; Oostenrijk: Polacsen, Mo- ser, Riedl en.de Zweden Andersen en Almnr De namen der rijders van Amerika, Frankrijk, Italië en Nederland ontbreken op het oogenblik nog, doch worden ieder oogenblik verwacht. Ofschoon ieder land slechts met vier rijders per nummer mag uitkomen, hebben Finland en Noorwegen toch veel meer dan vier rijders aangemeld, omdat in ieder nummer verschillende rij ders voor een land mogen starten. Zoo zul len dus Finland en Noorwegen over de 500 en 1500 M. specialisten voor den korten afstand lalen uitkomen, terwijl over de 5000 en 10 000 M. de beste rijders voor den lan gen afstand zullen starten. De strijd'tus schen Finland en Noorwegen om de over winning op de Olympische winterspelen zal r-r-^Mg te Chamorilx weer prachtig worden*

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5