68*,e JAARGANG WOENSDAG 18 JANUARI 1928 No 20812 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Door de lucht van Holland naar Nederl. Oost Indiê in drie éiapp s van 24 uur. Het voornaamste nieuws van heden. Burgerlijke Stand v. Leiden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 35 Cts per regel Kleine Advertentiên uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdag? en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per weekƒ018 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Oil nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden, brengen ter algemeene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a, de N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmid delen. voorheen L. E. Nieuwenhuizen en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van verduurzaamde groenten in het perceel Morschweg No 60 kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie L. No. 1213: b. A Vros en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de boek- en handelsdrukkerij in het perceel Hoogewoerd No. 46. ka dastraal bekend Gemeente Leiden, Sectie D. No. 1544 1060 Leiden, 18 Januari 1928. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. 1RCHAEOLOGISCHE LEZINGEN IN HET MUSEUM VAN OUDHEDEN TE LEIDEN. Oudste sporen van het Christendom in ons land. Gisteravond werden in de collegezaal van het Rijks-museum van Oudheden aan het Rapenburg de reeks van archaeölogische lezingen en cursussen geopend met een voordracht van den directeur van dit Mu seum dr J. H. Holwerda over „Oudste spo ren van het Christendom in ons land", toe gelicht en verduidelijkt met een groot aan tal lichtbeelden, genomen bij de verschil lende door dr Holwerda in ons land ver richte opgravingen en van onderscheidene voorwerpen, urnen, kruiken, wapenen, ske letten enz. daarbij gevonden. Het doel van spr was om duidelijk te maken dat vóór in 692 Willebordus in het Noorden van ons land het Christendom bracht er reeds sporen van Christendom geweest moeten zijn. Daarbij dacht 9pr. niet aan Romeinsche soldaten in het Zui den van ons land, die er door trokken of aan het bisschoppelijk kerkje in Utrecht blijkens de oorkonde der stichting in 540 geschonken maar wel aan een zij het dan ook onder Frankischen invloed ontstane inheemsche christelijke cultuur ongetwij feld van veel meer belang voor de geschie denis van ons land in het algemeen als van die aan het christendom in deze ge westen in het bijzonder. Daaromtrent heb ben vondsten in den donkeren bodem ons volgens hem het noodige licht verschaft. Deze doen de overtuiging vestigen dat hier te lande 150 jaren voor Bonifacius naast de heidensche zeden en gebruiken ook van de christelijke cultuur reeds sporen aan wezig waren. Teneinde dit nader te illustreeren liet de onderzoeker van onzen bodem een groot aantal gevonden voorwerpen in beeld ge bracht aan 't oog van het vrij talrijk ten gehoor voorbij gaan. Wat in Noord-Frankrijk en aan den Rijn aan ceramiek uit dien eersten tijd van het christendom werd bloot gelegd, is ook aan getroffen in urn- en grafkelder onder Kat wijk en bij Rijnsburg, zoowel als op de Ve- luwe, Loenen bij Apeldoorn, nabij Wage- ningen en elders. Het treft den onderzoeker hoe daar steeds gemengde graven zijn waarbij de heidensche gebruiken naast die van de christelijke opvatting gewone gra ven naast de heidensche brandgraven De op deze vindplaatsen aan de oppervlakte gebrachte ceramiek bevat daarvoor een bewijs. Een sterk sprekend voorbeeld van de aanwezigheid van christelijke cultuur in het begin der zesde eeuw in deze streken was voor spr. o.m. een bij Rijnsburg ge vonden klein bronzen blokje in den vorm van 'n kruis, het christelijk symbool bij uitnemendheid, naast voorwerpen uit den tijd van het laatst der 5de en uit het he- 1 gin der 6de eeuw. Ook bij een opgraving op de Veluwe, nabij Putten werd een soort gelijk kruisje gevonden. Een typisch en even sterk, zoo niet krachtiger bewijs dat een christelijk cul tuur in het door spr. genoemde tijdperk bezig was zich te vestigen, is de legging van de graven. Het is volgens de voor schriften der oude christelijke kerk een eisch dat de dooden worden te ruste ge legd met het hoofd naar het Westen en de voeten naar het Oosten. En zoo vindt men er grafvelden uit dien tijd tegelijk met anderen, waar dit niet het geval is en dat herinnert aan toen nog meer over wegenden heidenschen geest. Dr. Holwerda's eenvoudige en duidelijke uiteenzetting werd aan het slot warm toe gejuicht. Dr. J. G. VAN DEVENTER t Te Den Haag is overleden dr. J. G. van Deventer, oud-directeur van het gym nasium Willem III te Batavia. Voor dr. Van Deventer zijn Indische loop baan aanving was hg verscheidene jaren leeraar aan het gymnasium te dezer stede. Hij had hier getoond bij uitstek de kunst van onderwijs geven machtig te zijn. Zijn voordracht was levendig en helder en hg was voor velen van zgn leerlingen een vriend. Ook was hg hier ter stede oprichter van de Leidscbe IJsclub. Ongeveer in het begin van de jaren '90 ging hij naar Oost-Indië als leeraar aan het gymnasium Willem III. Ook daar werden zijn paedagogische talenten zeer gewaar deerd en hg werd na eenige jaren aan het hoofd van de instelling gesteld, tot hg pensioengerechtigd was en repatrieerde. Geen sprookje maar werkelijkheid! Ii. B. GRASé. Ir. B. Grasé, de bekende vliegenier, chef ^n de wetenschappelijke afdeeling van de Fokkerfabriek te Amsterdam, heeft het plan op gevat dit jaar in drie étappes van 24 uur tear Batavia te vliegen. De étappes zullen eerste étappe tot Basra, tweede étappe Basra—Allahabad en derde étappe Allahabad ^Batavia, waarna langs dezelfde route de terugreis aanvaard zal worden. Voor dezen I tocht zal een drie-motorig Fokker-vliegtuig van speciale constructie gebruikt worden, bemand met ir. Grasé als commandant en drie mede-piloten. Ovei dezen, zoowel voor Indië als voor het Moederland zoo belangrijken tocht, ho pen wg morgen nadere bijzonderheden te vermelden. CENTRALE OUDERRAAD. Gisteravond vond in de bovenzalen van „De Harmonie" de door den Cenlr Ouder raad uitgeschreven vergadering plaats, voor vertegenwoordigers van Oudercommissies en hoofden van scholen. De vergadering was druk bezocht, terwijl wij o.a. ook onder de aanwezigen opmerk ten den heer J Baak, Rijksinspecteur bij het O L onderwijs en enkele raadsleden De wethouder, alsmede de referendaris van onderwijs, hadden bericht van verhindering gezonden Bijna alle scholen waren verte genwoordigd door hun oudercommissie en door het hoofd der school, terwijl velen van het onderwijzend personeel aanwezig waren. Te half negen opende de voorzitter, de heer Ch L. Waldkölter met een woord van welkom de vergadering, om direct daarop het woord te nemen voor zijn causerie, „Ouderavonden". Aan de hand van vele voorbeelden uit het eigen leven, toonde spreker aan, dat de verhouding tusschen school en huis. verge leken bij wal het vroeger was. en nu. aan merkelijk verbeterd is Op het eind der vo rige eeuw was het Jan Ligthart, die reeds zeide. dat er een andere geest door de open bare school moest waaien, een geest van eendracht en saamhoorigheid. Men moest de ouders niet meer builen de school hou den Verschillende hoofden van scholen waren dit toen met Jan Ligthart en Klaas de Vries eens En toen reeds probeerden die om de ouders bijeen te brengen, om de be langen van school en huis te bespreken. Echter bleef het bij deze zwakke pogin gen. Toldat in 1920 de wel het verlossende woord bracht In art 20 (Konk besluit no. 120) staat het toch zoo duidelijk: .Aan iedere school wordt een oudercommissie verbonden Zij houdt minstens 2 maal per jaar een oudervergadering Het hoofd van de school leidl die vergadering De onder wijzers zijn er bij tegenwoordig." Hier wordt dus niet de wenschelijkheid uitge sproken neen. het is een gebiedend voor schrift. waaraan in de allereerste plaats de hoofden van scholen gevolg moeten geven. Het is waar. de wet heeft ons wat over vallen. men ging met zekere terughoudend heid aan het werk. Men gedroeg zich wat passief tegenover de nieuwe instelling, kortom men wilde wel eerst eens afzien. En hoogst waarschijnlijk was de zaak, wanneer er in den lande niet een paar krachtige personen zich hadden voorge spannen, in de kiem verstikt En het is soms vermakelijk als het niet diep treurig was de argumenten ,te hoo ren die worden aangevoerd, om er zich van af te maken van beide zijden zoowel ouders als onderwijzers. Echter, er moest'een begin worden ge maakt en juist in dat begin werden vele fouten gemaakt. Vele oudercommissies ver beelden zich. dat zij het recht hadden in de school iets te bedillen, of dat zij het onder wijzend personeel voor den richterstoel konden doen komen, of wilden zich met hel leerplan bemoeien, enz enz. Ook van onderwijzerszijde maakte men fouten. Zij stonden veel te laks tegenover de ouderbeweging, toonden geen tegemoet koming. Zij kunnen toch wel de wet lezen. Doch zij waren niet overtuigd van het goede, zij begrepen niet dat hier op het spel stond de eer en het belang der openbare school, dus ook hun eigen belang De wet zegt het loch zoo duidelijk en klaar, dat bedoeld werdt een sfeer te schep pen van saamhoorigheid, een brug tusschen school en huis. Beiden zijn opvoeders, ouders en onder wijzers. Zij moeten elkaar vinden in het be lang der openbare school. Spreker toonde verder nog aan, dat gaan deweg in de verhouding verbetering is geko men. Spontaan ontstonden de Centrale Ouderraden, de „Nederlandsche Ouder raad' en verschenen de ouderbladen in ver- i schillende plaatsen van ons land En al worden de centrale ouderraden niet in de wet genoemd toch moet spreker als voor zitter van de C. O. R namens 4000 school- ouders een woord van hulde brengen aan ons gemeentebestuur voor de subsidie, aan dit instituut verstrekt. Spreker eindigt met een opwekking oiri abonné te worden op ons ouderblad Immers de oudercommissie. Centrale ouderavond èn orgaan, beoogen de wet loyaal uit te voeren En eendracht is het zout van het onderwijs, alleen door eendiacht kan het gevaar van meerd?^ teruggang van het openbaar onderwijs worden afgewend Na een kwartiertje gepauseerd te hebben, gaven zich de heeren Zeelenberg, Tjalsma en M. Verweij op voor gedachtenwisseling, welke daarna door den spreker werden be antwoord. Om halfelf werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. ALLIANCE FRANqAISE. De soirée gisteravond van de afd. Leiden van de Alliance Francaise is een groot suc ces geweest Voor de afdeeling traden op Madame Jane Sempé en de heer René Héreut van de Opéra Comique. Nadat zij eenige fragmenten hadden gezongen van j Robin en Marion, werd 'n reisje door Frank rijk gemaakt en werden eenige liedjes uit de verschillende Fransche provinciën ten ge- hoore gebracht. De voordracht was fijn en geestig en alles was van eenvoudige- en natuurlijke vroolijk- heid. soms even weemoedig De gebaren en bewegingen waren vol gratie zoodat alle aanwezigen dadelijk onder groote bekoring kwamen Vermeld zij in het bijzonder het teere liedje: ..Berceuse de Quinquin" en „Les Trois Rubans. Aan het slot was het publiek geestdriftig en het heeft de kunste naars staande toegejuicht waarbij de ver dienstelijke pianiste, mademoiselle Simone Prégmon teTecht niet vergeten werd De voorzitter, de heer M. Bresson bedankte met enkele woorden: hij was vol lof over de reis die de kunstenaars de aanwezigen hadden laten maken, al had spr. gaarne icJts meer uit ziin geboorteland Gascogne gehoord. Het moet alleen betreurd worden, dat de afdeeling zoo weinig leden telt Er zijn te Leiden toch nog wel liefhebbers van Fran sche muziek en zang die genoten zouden hebben van een avond als deze. Als men de balans voor dit jaar opmaakt, ziet men dat de afdeeling met haar soirée's heel gelukkig is geweest Twee uitstekende lezingen en een schitterende avond van muziek en zang. Hoeveel meer zou er niet gegeven kunnen worden, als het aantal leden verdubbelde, wat voor Leiden en omgeving toch heusch niet onmogelijk is. MET DE NEDERLANDSCHE REISVEREEN. AFDEELING LEIDEN NAAR ZWEDEN. Gisteravond is door de N. R. V. afd. Leiden, in de Kleine Stadszaal, welke bgna geheel bezet was, de 4e serie-lezing ge houden. Als spr. trad op de heer J. FI. J. M. Vingerhoed, uit Amsterdam, namens het Officieele Reisbureau der Zweedsche Staatsspoorwegen. Spr. liet eerst een kaart van Zweden op 't witte doek verschijnen, om daarop aan te geven, welke deelen zouden worden bezocht, waarbg de reis voor een klein deel met plaatjes en grootendeels met films zou wor den toegelicht. Het eerst kwam de overtocht per veerpont tusschen Lassnitz Tral'.eborg, welke ponten de D-treinen van 9 wagons, waarin de passagiers blgven zitten, geheel meenemen. Daarna werd Skane, de meest Zuidelijke provincie van Zweden, bezichtigd, gedeel telijk van uit den trein. Bezoeken werden gebracht aan de badplaats Falsterbo en het plaatsje IJstad, waar veel mooie natuur was te bewonderen. Vervolgens werd Malmö aangedaan en per veerpont overgevaren naar Kopenhagen; de toegang door deze stad door verschillende tunnels en over groote spoorbruggen was indrukwekkend, terwgl de stao en omgeving een schitterenden aanblik opleverde. Na het bezichtigen van de stad zeli, kwam het vliegveld aan de beurt, waarbg spr. opmerkte, dat de reis per vlieg- tmg de beste was; van Amsterdam naar Koj-cnhagen vliegt men in zes uur; per boot heeft men ruim 24 uur noodig. Van daar werd bezocht het eiland Gotland met Visby, waar vele ruïnes en forten, dateeren- do uit de 12e eeuw, bezichtigd werden, benevens het z.g. Burgemeestershuis, dat thans door de Zw. toeristenvereeniging als hotel wordt ingericht. Ook waren zeer veel windmolens te bezichtigen, terwgl de kust met kalkrotsen en zware, grillige rots formaties, een zeer schoonen aanblik op leverde Nog werd een bezoek gebracht aan Jarntland, waar wij een trouwpartij mee maakten, waarbg de gasten in typische kerk boeten werden overgevaren. Ook werd hier een bezoek van de Kon. familie bijgewoond. Een onvergetelijke tocht werd meegemaakt in het Scharengebied, waar vele Stockhol- mers den Zondag op 't water doorbrengen in allerhande vaartuigen. Tot slot werd nog een trits tap je gemaakt naar Lapland met den meest Noordelijken trein van Europa. Groote ijzerertsgroeven, sneeuwbergen, gletschers, watervallen, me ren, kudden grazende rendieren, alles ging aan ons oog voorbij. Tot slot werden eenige fraaie beelden uit het land van de midder nacht-zon vertoond. Het was een reis om nimmer te ver geten en velen zullen zich zeker laten over halen spoedig een bezoek aan het schoone Zwed<^ te brengen, waartoe een drietal schoonen op het doek ook een dringende uitnoodiging deden. De voorzitter, de heer Hardeweg, dankte den heer Vingerhoed voor zijn duidelijke uiteenzetting der reizen en de vertooning van de schitterende films, waarmede de aanwezigen door luid applaus instemden. LEIDSCHE PLUIMVEEVEREENIGING. Van hedenmorgen af is een gedeelte me dailles en wisselbekers, uitgeloofd op de a.s. Lustrumtentoonstelling van de L.P.V. uitgestald in de étalages van het sigaren magazijn van den heer H. G. J. Wolf, Breestraat, hoek Maarsmansteeg. A.s Dinsdag moeten de ruim 2000 dieren reeds in de Stadsgehoorzaal binnen zijn. Dan zullen de prgzen, na scherpe beoor deeling, worden toegekend. In de meeste rubrieken is de concurrentie niet gering. BINNENLAND. Weer een Holland-Indië-vlncht, ir. Gracfi zal het traject afleggen in drie etappes (1ste Blad). De begrooting van het Wegenfond®- 1928 en de voornaamste verbeteringen voor Zuid-Holland, (Binnenland. 2de Blad). Prins Hendrik zal de Olympische Win terspelen in St. Moritz bijwonen. (Binnen land, 2de Blad). Het anto-ongelnk bij 't Haagsche Schouw; tegen den chanifenr vier maanden geeischt, (Rechtzaken,3e Blad). Ook te Delft is een rnitenvernieler aan het werk, (Gemengd, 2de Blad). Hnldirina van den heer A. H. G. Fokker, te Den Haag. (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. Conferenties te Berlijn, Brnssel en Havana (Buitenl. Ie Blad). Engeland schrapt nog één kmiser van het bouwplan, (Buitenl. Ie Blad). De oneenigheid in het Dnitsche Centrum groeiende. (Buitenl. Ie Blad). Raadselachtige branden te Washington. (Buitenl le Blad). Relletjes bij de berechting der Roemeen- sche studenten. (Tel. le Blad) Onze stadgenoot ir. G. M„ Joustra is heden bestemd voor uitzending naar Ned. Oost-Indië als ingenieur 3de klasse bij den Dienst der Staatsspoorwegen. Voor het te Rotterdam gehouden exaraer in Fransche Handelscorrespondentie door de Federatie „Mercurius" slaagde onze stadgenoote mej. E. Wesselius, leerlinge van het genootschap „Kennis is Macht". Het Collegium van het Leidsch Stu dentencorps is uitgenoodigd om deel te nemen aan de soiree, die H. M. de Koningin zich voorstelt Vrijdagavond tegen negen uur ten Paleize Noordeinde te 's-Gravenhage te geven. Hedenmorgen heeft de directie van do Kon. Ned. Grofsmederij den heer J- v. d. Blom die heden veertig jaar bij deze vennootschap in dienst was op hel kantoor ontvangen en onder aanbieding van een geschenk in enveloppe gecomplimenteerd. Met de voltooiing van de oogheelkun dige kliniek van het nieuw Academisch Z.ekenhuis is men thans in zooverre ge vorderd, dat de kliniek in begin Maart in gebruik zal worden genomen. GEBOREN. Rudolfina Sara, O. v. W. de Bres en S. Flandrijn. Ariena, D. v. C D. Verhey en C. Broederland. Femia, D. v. 41. F. Frank en W. Gernts. Arie, Z. v. B. dó Bruin en A van Grieken. Louisa Helena D. v. G. Jonkman en H. M. Teogelaar. Bartholomeus, Z. v B Erades en C. J. Velthuijsen - Judocus Herms., Z. v. J H. Lossie cn A. H. van Kraaij. Cate.au en Wilbelmina, Ds. v. C Kromhout cn P. II. Boezelijn. Maria Joha Jaca., U. v. J. Azier en J. v. der Reuden. Pieter Hendrik, Z. v. P J. van Dam en S. W. v. der Zaal. Hendricus, Z. v J. de Vries en H. Schonevcld. Laurens, Z. v. L„ Gijsman en J. Owel. Dirk, Z. v. D. v. d. Reijden en S. G. H. Fluiter. Albertus, Z. v. A Zandbergen en B Wesselink. Nicolaas Johannes, Z. v. G Q. Nieuwen^ broek en H Lelieveld. Maria Catbarina, D. v. W. Huisman en M C. Maryt. - Maria Christina, D. v. W. A Muyzert en G H. Ebbinge. C'atharina Wilha., D v. T. J. M. Damare en G. J. M v. Ruijven. Eli sabeth Corna., D. v. H W Braun en T. E. Busscher. Maria, Corna., D. v A Teegelaar en O. J. Neuteboom. - Eliza beth Wilha., D. v. L F. J FlortssoD en E W. van Eijk. Hendrik Jan, Z. v H. Smittcnaar en M. Cupido - Petronella. D. v. B. P Kramer en J Erades. Isaac Ma- rinus, Z. v. C. M Doornik en M. v den Bosch. Susanna. D. v D Ladan en L van Gelder. Henjrika Anta Theoda., D v G. J. Huyzendveld en W. A. van Ross urn.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1