Tïïr. Qdamas is gestart 688>e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 14 Januari 1928 Derde Blad No. 20809 Buiten!. Weekoverzicnt. Londensch Aanteekenboek. Het Gedachtenis Feest van de H. Genoveva. Het kabinet Poincaré over winnaar Russische ver banningen Verkiezingen Arbeidsvrede Nota- wisseling. Het kabinet Poincaré heeft den zwaar- sten aanval tijdens zijn bestaan te doorstaan gehad. En dit op een betrekkelijk onder geschikt punt. Men zal zich herinneren noe een vijftal communistische Kamerleden, w.o. ook de leider Cachin, wegens opruiing etc. tot gevangenisstraffen is veroordeeld, maar op verzoek der Kamer tijdens de behande ling der begrooting op vrije voeten gesteld. Toen de Kamer op reces ging, hebben deze vjjf communisten zich niet weer aangemeld, hebben zich daarentegen schuil gehouden. Zelfs verluidde op het sovjet-gezantschap, doch dit ljjkt ons niet erg waarschijnlijk, waar de Rakofski-affaire nog zoo kort is geleden. Intusschen is wel vastgesteld, dat dit schuilevinkje spelen is geschied op last van Moskou, dat blijkbaar heil zag in deze tactiek. Maar hoe het zij, toen de Kamer haar bezigheden hervatte, kwam er van links opnieuw aandrang, om deze vijf com munisten gelegenheid te geven, aan de zit tingen deel te nemen. Dit keer heeft de regeenng-Poincaré zich echter met hand en tand verzet et pour cause. Zg stelde de kwestie van vertrouwen en bleef mees ter van het terrein. Het verzoek is door de Kamer gewezen van de hand. Wilde do regeering zich niet in een hoek laten drukken, wat bleef haar anders over? Een regeering, die orde en wet niet meer kan toepassen, heeft haar bestaanrecbt verloren. Deze vjjf communisten hebben zich ver grepen aan orde en wet, dus Voor de radicalen was het evenwel een zeer moeiiijk geval, daar ook de z.g. prerogatieven der Kamer op het spel stonden en daarmee laat de Kamer nooit sollen. De partij is in drieën uiteen gevallen. Eén deel heeft voor de regeering gestemd, een ander deel tegen, terwijl het derde deel blanco zijn stem afgaf. Voor de radicale party is dit een zware tegenvaller, deze demonstratie van met-eenheid. Vooral met verkiezingen in 't zicht. Edoch, de verantwoordelijkheid om de regeering te doen vallen, was zwaar.... Door deze overwinning lijkt het, alsof de regeering Poincaré zich tot de ver kiezingen veilig heeft gesteld, maar vol ledige zekerheid heeft men nooit in Frank rijk, met verkiezingen voor den boeg. Inmiddels zgn twee communisten, w. o. Cachin, die in de Kamer verschenen, gevat en weer in de gevangenis gevoerd. Drie rijn er nog zoek! In het land der communisten ziet men nog eens weer de waarheid van een oud gezegde: l'histoire se repète! Daar worden Trotzti, Zinovjef, Kamenef, Eadek en nog zooveel andere communisten, wier nameu historisch verbonden zijn aan het welsiagen van den grooten staatsgreep, die Rusland in de macht der sovjets oracht, naar Siberië in verbanning gevoerd. Wel is het gezag in Rusland veranderd, maar de wjjze van optreden is gelijk aan die van het tsarisme. Zeil» is nog üe vraag, of de straffende hand der sovjets nog niet zwaarder drukt. Dit nog onverwacht optreden van dictator Staiin kan op twee gronden zgn gebaseerd: le. zekerheid, dat de tegenstanders onge straft onschadelgk kunnen worden gemaakt, 2e. vrees, dat Dg niet direct doorpakken de oppositie gevaarlgk zou kunnen ti.gKen. Vooi zoover van hieruit te beoordeelen is, is het tweede het meest waarsengnigke. Waarom zgn anders de verkiezingen tot vol gend jaar uitgesteld en wordt de tegen stelling tusschen boeren en ïndustne-aiuei- ders niet steeds 6terker'! Of zelfs door deze verbanning, den meesten uit dea tsaren tijd proefondervindelijk bekend, de strgd evenwel geheel is geëindigd 't Een op bioed gevestigde macht eischt bloed om staan le blgven, tot zg zeif in bloed vergaat.... Uitstel der verkiezingen is voor Europa aan de orde van den dag. Althans de vraag wanneer deze gehouden zul.en worden en ef niet zal worden gerekt. Duitsch.and en Frankrgk hebben nog geen datums aange wezen. Voor eerstgenoemde wint de kans, dat bet najaar wordt. En zal in Enge.aud de regeering het volk ook nog nooren, gtlel op het koortsachtig zich gereed ma ken van al.e partgen voor den strgdDank zg verdeeldheid in de conservatieve ge.e- deren is voor Baldwin weer een tusscben- tgdsche verkiezing verloren gegaan. Voor juichen heeft Labour echter ook geen reden, daar het steminenaantal bleef beneden het totaal op beide conservatieve candidaten uit gebracht. Een zeer verheugend verschgnsel is in Engeland, dat de twee groote partgen in de economische vraagstukken, werkgevers en werknemers, met elkaar aan de groene tafei hebben p.aats genomen tot onderlinge besprekingen. Eerst we.iswaar van gemeen- scbappelgke belangen, waarbg de tegen stellingen niet worden aangeroerd, maar niettemin is dit een reden tot blijdschap. Alleen zoo leeren beide partgen, die eikaar met kunnen missen, elkaar begrgpen. Na tuurlijk staat Cook vijandig tegenover deze pogingen, om elkaar te vinden, maar hij staat alleen In het belang van den arbeidsvrede ver dienen deze besprekingen niet dan alle succes. Eindigen willen we heden nog even met even aandacht te schenken aan den loop van zake. van Amerika's vredesvoorstellen, ge- oaan als antwoord op Frankrgk's aanbod om een tweezijdig verdrag te sluiten. Up- tr.euw zgn eenige nota's gewisseld, doch gewijzigd is er niets. Frankrgk blijft een tweezijdig verdrag wenschen, waarnaast dan een meervoudig gezet zou kunuen wordo, Amerika wil alleen het laatste. Frankrgk wil alleen den aanvalsoorlog in den ban doen, Amerika al.en oorlog, behalve voor zoover het zelf voor zich zelf uitzonderingen maakt eumma summarum: men is nog even ver of beter even weinig ver. De overstroommgsn. 5 Januari 1928. Volgens een losse schatting hebben de sneeuw en de op den dooi volgende over stroomingen een bedrag van tien milüoen pond sterling schade berokkend aan han dels- en transportbedrijven. Het is ditmaal heel erg geweest, vooral in Zuid-Engeland, waar de meeste sneeuw en regen zijn ge vallen. Er is nauwelijks een huis in het 1 heemsdal boven Londen dat niet on der water heeft gestaan. Dagen lang kon men geen krant opnemen of het oog viel op plaatjes van onder wrater geloopen woongebied. De paarden stonden in de straten tot den buik toe in het water De melkboer, de bakker, de slager kwamen per boot en bezorgden hun waar door slaap kamerramen op eerste verdiepingen, waar de huisgezinnen heen waren gejaagd door het indringende water. De loop der rivie ren was vaak niet te zien, daar ze kilo meters ver buiten hun oevers waren ge treden. In het bedrag, hierboven genoemd, zijn de schadeposten van particulieren, boeren en tuiniers en anderen wier on roerend goed was ondergeloopen, niet be grepen. Merkwaardig was dat de men- schen den vloed met bijna Oostersch fata lisme hebben tegemoet gezien, zonder te beproeven te redden wat er eventueel te redden viel. Ook bleek nu hoe achteloos de bouwers van nieuwe woonbuurten te werk waren gegaan in de keuze van den bouwgrond, een fout waaraan zelfs het bestuur van Londen zich had schuldig ge maakt. Ofschoon jarenlange ervaring heeft geleerd dat zeker gebied om en bij den Theems elk jaar gevaar loopt door over- slrooming te worden geteisterd, heeft men zich toch niet ontzien daar reeksen nieuwe huizen te bouwen, die nu hevig van het water hebben geleden. De schade der spoorwegen alleen wordt op vijf millioen pond sterling geschat. De twee maatschappijen, die het Zuidelijk deel van Engeland bedienen, hebben 't zwaarst te lijden gehad. Haar verliezen zijn ver oorzaakt door: extra werk om de lijnen vrij te maken; vertraging en opschorting van diensten; vermindering van reizigers- en goederenverkeer; stilstand van de dien sten over Het Kanaal, bijna een week lang; en schade aan den spoorweg Voor de transportdiensten, die van den openbaren weg gebruik maken moet de schade weinig kleiner zijn geweest. Ver scheidene hoofd- en zijwegen bleken on begaanbaar en zijn dit op het oogenblik nog. Wanneer de natuur zich extra in spant zooals ditmaal hier het geval is ge weest dan schiet menschelijk vernuft nog al eens tekort. Men hoort* bier nu echter het verwijt dat het menschelijk vernuft Weinig doet om het kwaad van overstroo mingen als deze te bestrijden. De regeering heeft zich nimmer ingelaten met plannon voor waterwerken die althans gedeeltelijk nan overtollig water een onschadelijken weg kunnen geven. En geen van de re- geeringspartijen of politici met uitzon dering van den veelzijdigen Lloyd George, die wel eens plannen voor den strijd tegen overstrooming heeft uitgebroed heeft zich ooit met dit vraagstuk ingelaten. Voor de ontwikkeling van de vliegboot. De luchtvaarldeskundigen in Engeland hebben steeds een groote voorliefde gehad van de vliegboot, die voor het Britsche rijk van hoog belang wordt geacht,, in ver band met de geographische samenstelling van het rijk De Britten hebben een toe komstdroom waarin machtige vliegbooten voor koopvaardij de zeeën overbruggen tus schen het Moederland en de Dominions, terwijl luchtkruisers van gelijksoortige ma kelij de routes beschermen. Het be- vreemt dan ook niet te hooren, dat men er steeds bezig is met ingenieuse midde len het type vliegboot te verbeteren. Proe ven die grooten invloed zullen hebben op de ontwikkeling van de groote vliegsche- pen der toekomst worden thans gedaan in een luchtvaartlaboratorium te Rochester. Daar is een waterbak van eenige honder den meters lang vervaardigd, waarin men miniatuur-rompen voor vliegbooten op wa terweerstand beproeft, opdat men tenslotte den voor den romp meest geschiklen vorm zal vinden. Photographie komt het onder zoek te hulp. De bootrompen zijn met een verticaal staafje bevestigd aan een elec- trisch wagentje dat den bak in de breedte overspant en dat op rails loopt, aan weers kanten van den waterbak gelegd. Wan neer de miniatuur-boot het water door klieft worden er photo's van gemaakt op dat men de vormen der golven, die wor den gewekt kan besludeeren. Bovendien registreéren fijne electrische instrumenten de spanningen die de romp in het water doorslaat. Op deze manier kan men bij benadering uitvinden hoe een vliegboot zich onder zekere voorwaarden in het wa ter, bij afvaart en neerkomst, zal gedragen De rompen zijn nauwkeurig gemaakt van mahoniehout. Naar verkiezing kan het wa ter in den bak stil en roerig worden ge maakt- De opvoeders beraadslagen. De schoolmeesters in Engeland gebrui ken altijd hun kerstvacantie voor congres sen. Aangezien de pers van die congres sen ernstig notitie neemt, wordt dus het Engeisch publiek in de eerste weken van elk jaar overvoerd met opvoedkundige theo- riën en beschouwingen over geest en zie' van het moderne kind Een kleine bloem lezing van uitspraken, die ik laat volgen kan een denkbepld geven van wat daar in de groote en kleine schoolwereld van Briltanje woelt. In een congres van den bond van hulp onderwijzers, te Birming ham gehouden, heeft een universiteitsnian van paedagogische vermaardheid de vraag gesteld of de nieuwe levensomstandigheden en dc afleiding, door moderne uilvindingen RECLAME. 776 Hij s'.aat straks elk record.. ADAMAS, tegenwoordig de fijn ste en mildste Egyptische sigaret 10 stuks 15 Cts. 20 stuks 30 Cis. Met 1 coupon Met 2 coupons 1:k gebracht, slechten invloed hebben gehad op de jeugd van dezen tijd. Zijn antwoord klonk bevestigend. Zijn ervaring was dat kinderen het geduld missen zich in te spannen voor de oplossing der vraagstuk ken en van meening schijnen te zijn dat mechanische hulpmiddelen de moeilijkheden van het leven zullen oplossen. Hij had meer in het bijzonder de rijpere jeugd op het oog en hij vond dat dit tijdperk, hoe wonderbaarlijk het ook in menig opzicht was allerminst geschikt was om het denken der jonge menschheid te ver diepen. Een jong versland was geneigd in een wereld, waarin zoo grenzeloos veel om aandacht vroeg en te weten viel. niet het beste te kiezen maar het gemakkelijk ste. Hij achtte zijn landgenoolen bekwaam, maar „infernaal lui". Als elk jaar stond het congres van de onderwijzeressen weer in het teeken van de tegenstelling man vrouw. Een congres van hoofdonderwijzers had een paar dagen tevoren een resolutie aangenomen waarin werd verklaard, dat het noch wenschelijk noch noodig was dat examens voor jongens en meisjes inden- tie waren. De vrouwelijke collega's tee kenden protest aan tegen deze uitspraak, waarin zij verstandelijke minderwaardig heid van het zwakke geslacht uitgedrukt meenden te zien. De vrouwen waren het er over eens dat meisjes dezelfde intellec- tueele proeven konden doorstaan als hun broeders. Zij vonden dat er geen verschil bestond tusschen de verstandelijke vermo gens van jongens eri meisjes, mannen en vrouwen. Een bitter gestemde onderwijze res zeide dat de vrouwen tot de verdruk ten der wereld behoorden, dat zij niet haar vol aandeel hadden in het bestuur van het land en de functies van de samenleving. En het congres veroordeelde eenstemmig de ongelijkheid in salarissen tusschen man nelijke en vrouwelijke onderwijskrachten In alweer een andere vergadering kwam de voeding der dure kostscholen ter sprake Indien waar is wat de onderwijsheeren over dat onderwerp hadden te vertellen dan is de voeding der kostschooljongens siechter dan die der bedeelden in het arm huis. Margarine vervangt er boter. En melk wordt ,,er hevig aangelengd". „Een soldaat", zeide een der spreker.- „wordt veel beter gevoed dan een kostschool jongen". In dit verband mag worden gewezen op een merkwaardige instelling op alle particuliere scholen in Engeland, zoowel op die voor elementaire als op die voor gevorderd onderwijs. Dat is de „tuck shop", een buffet of winkel in het school gebouw waar de jongens zich voor goed geld allelei levensmiddelen en soep kun nen aanschaffen. Soms wordt een „tuck shop" verpacht aan een handelaar. Soms wordt hij geëxploiteerd door de school of het hoofd. In die „tuck shops" kunnen de jongen de leegten in hun magen vullen die het officieele voedsel ongevuld heeft gelalen. En dat terwijl het schoolgeld der „public shools" van 150 tot 300 p. st per jaar bedraagt. Een andere prikkel om op voedsel te bezuinigen is dat van de hoof den der „huizen" (de „huizen" zijn wo ningen van leerkrachten, waar jongens kost en inwoning hebben") wordt verwacht, dat zij financieel onafhankelijk maken uit de winst op de exploitatie van die „hui zen". Tegen deze instellingen is de laatste dagen op de opvoedkundige con gressen ook hevig gefulmineerd. Maar dat wordt elk jaar gedaan.,., zonder dat de toestand verandert. Oude gebruiken laten zich hier niet gauw uilroeien. Elk jaar, negen dagen lang, van 3 tot 13 Januari, viert Parijs op plechtige wijze het gedachtenisfeest van de H. Genoveva, haar schutspatrones. Dat feest is in hoofd zaak een godsdienstig feest, maar de uiter lijke kant ervan is zoo schilderachtig en karakteristiek, dat ook honderden en dui zenden niet-geloovigen er heen stroomen. Den vreemdelingen is het vrijwel onbekend gehleven jammer genoeg voor hen. Waar schijnlijk komt dat, doordat ze niet weten van welke beleekenis Genoveva eens voor de Parijzenaars is geweest, wat de stad eens, in heel oude tijden, san haar te dan ken had Al zal toch ieder Parijs-bezoekend vreemdeling wel het prachtige schilder werk van Puvis de Chavannes in hel Pan théon hebben gezien, dat verschillende too- neelen uit het leven van de II. Genoveva voorstelt. Laat ik dus, voor ik u over het feest ver tellen ga, eerst iets over het leven van Pa rijs' beschermheilige mededeelen, zooals dat ons bekend is geworden door de geschiede nis en de overleveringen. Genoveva wks een boerenmeisje, uit Nan- terre afkomstig, waar ze geboren werd tn het jaar 420. Als kind reeds was ze ernstig van aard, godsdienstig, gehoorzaam, hulp vaardig en zeer verstandig voor haar leef tijd. Toen ze eens ze was toen 10 jaar oud bezig was op het veld de kudden van haar vader le hoeden, kwam daar langs rijden St. Germain, de bisschop van Auxerre die door den Paus uitgezonden was om het christendom te gaan prediken in Groot- Bretagne. De bisschop zag het jonge kind met haar vrome, ernstige gezichtje. Hij steeg af van zijn paard en ging naar haar toe, praatte met haar over haar leven, haar werk, haar vader, haar godsdienstige ge voelens, en bij het afscheid nemen hing hij haar een koperen medaille met een kruis erop om den hals, en zei tegen haar, dat ze nooit in haar leven eenig Ander sieraad moest willen dragen. Vaderlijk legde hij zijn hand op haar hoofdje. „Beloof je dat, Geno veva?" Genoveva beloofde. En vanaf het oogenblik van die wonderlijke ontmoeting voelde Genoveva zich een aan God gewijde, en wist ze, dat ze een groote taak in het leven zou hebben te vervullen. Na den dood van haar vader ze was toen reeds volwassen ging Genoveva in Parijs wonen, waar haar leven lang niet gemakkelijk was. Hoewel ze een leven van louter zelf-opoffering en liefdadigheid leidde werd ze van alle kanten aangevallen door laster en kwaadsprekerij. Maar gelukkig kwam in die dagen bisschop St. Germain weer uit Groot-Bretagne terug, waarna hij eenigen lijd in Parijs bleef toeven, en daar koos hij onmiddellijk open partij tegen de lastertongen, die toen ook weldra zwegen. En ieder erkende Genoveva'e vromen en reinen levenswandel. In het jaar 451 werd de stad bedreigd door den geduchten veldheer Atlila en zijn zoozeer gevreesde Hunnenhorden. Groot was de angst en verslagenheid der Parijze naars. Het volk, dat niet anders dacht dan door den ruwen, wreeden veldheer vernie tigd te zullen worden, was de wanhoop nabij. Toen voelde Genoveva, dat het haar roeping was uilkomst te brengen in dezen nood. Door haar krachtig geloof, haar vast vertrouwen, wist ze de angstige bewoners weer op te halen uit hun benauwdheid en druk, en ze op te wekken tot gebed en kalmte. Ze stelde hen gerust en voorzegde hun, dat de stad gespaard zou blijven. Er ging zoo n kracht van haar persoonlijkheid uit. dat inderdaad rust en orde weder keerden. En het geschiedde zooals zij ge profeteerd had; de stad bleef gespaard, Atlila ontzag Parijs. Vanaf dat oogbnblik werd Genoveva voor de Parijzenaars het voorwerp van een diepe, öprechte vereering. Genoveva bleef echter eenvoudig en bescheiden. Ze ging zich nu geheel aan het heil van de stad wijden, die zij gesteund had in zoo moeilijken tijd en die haar lief was geworden. Zij wijdde zich aan het verzorgen en verplegen van kran- ken en ongelukkigen niet alleen, maar ook op het bestuur der stad heeft zij haar heele leven een krachligen, weldadigen invloed uitgeoefend. Zóóveel waarde hechtte men aan haar meeningen en inzichten, dat zelfs koning Ghilperic en koning Clovis en ko ningin C'otilde meermalen bij haar om raad en hulp kwamen. En zelfs is het gedeelte lijk door hóór invloed geweest dat de hui- densche Clovis zich tot het christendom be keerde. Ze stierf toen ze twee en negentig jaar oud was, omringd door Parijzenaars uit alle rangen en standen; moeders hieven haar kinderen omhoog, opdat die een laatsten blik zouden mogen deelachtig worden van de zoozeer vereerde vrome weldoenster der stad en haar bevolking. Haar stoffelijk overschot werd bijgezet in een steenen graf in de kerk Saint-Pierre et Saint-Paul, die gebouwd was op het hoogste punt der linker Seine-oever (60 M.). dat nu nog steeds de berg der H. Genoveva heet, daar waar tegenwoordig het Panthéon staat. Daarna werden haar overblijfselen in een relikwie-schrijn gesloten, een juweel van goud en edelsteenen van onmetelijke waarde die in dezelfde kerk bewaard bleef, en die elk jaar door talrijke pelgrims bezocht werd. De kerk Saint-Pierre et Saint-Paul ver viel, werd afgebroken en de prachtige reli kwie schrijn onderging in den Revolutietijd, in 1793, hetzelfde lot van bijna alle andere relikwie-schrijnen en kerk-sieraden: zo werd eenvoudig door de Rijks-munt omge smolten tot een klomp goud. De relikwieën, die ze bevatte, werden verbrand. Alleen en kele beenderen der heilige hebben hanr ver eerders nog kunnen redden. Die werden in een nieuwe relikwie-schrijn geplaatst, van verguld koper, zeldzaam mooi kunstsmeed werk ook, maar toch niet te vergelijken met den oorspronkelijken schrijn-, en daarin werden ze, te zamen met de steenen zerk van haar graf, geplaatst in de kerk St. Etienne-du-Mont, die dicht achter de plaats van de vroegere Saint-Pierre et Saint-Paul slaat, dus nu dicht achter het Panthéon. En d&Arheen hebben zich nu ook de pel grims-tochten verplaatst, die trouw elk jaar in het begin van Januari nog plaats vinden, en die genoemd worden de „neuvaine de Sainte-Geneviève" naar de negen (neuf) dagen die ze duren. Dan krijgt de place du Panthéon plotse ling een geheel bijzonder aanzien. Vanaf het Panthéon tot aan de kerk St. Etienne- du-Mont staat er dan een lange rij kraampjes kermiskraampjes, zooals er in deze da gen nu ook overal langs de boulevards slaan ter eere van de kerst- en nieuwjaars feesten nog, maar geheel verschillend van inhoud. Want in die Genoveva-kraampjes worden niet ander9 dan godsdienstige voorwerpen verkocht, alle mogelijke „souvenirs" aan de gevierde heilige; rozenkransen, wijwaler- bakjes, medailles, alles versierd met een beeltenis van de H. Genoveva. Alle moge lijke soorten lijstjes met haar portret er in of een afbeelding van haar relikwie-schrijn; beeldjes van de heilige; reproducties van het voornoemde schilderwerk van Puvis de Chavannes met de verschillende gebeurte nissen uit haar leven: het moment, waarop de bisschop met een vaderlijk gebaar het voorhoofd van het jonge kind beroert; Ge noveva op lateren leeftijd, als een edele, oude vrouw, die in een wit gewaad gehuld boven op een hoog terras de wacht houdt over de slapende stad; een reproductie van een fresco van Gros, die voorstelt de Ver heerlijking van de H. Genoveva, waar ze omringd is door de beroemdste koningen van Frankrijk. Hier en daar ziet men in de kraampjes een enkel voorwerp van werke lijke kunstwaarde: een prent uit de 18de eeuw, een paar fijne etsen, die wonderlijk afsteken tusschen al die eenvoudige platen in kleurendruk. Vanaf den vroegen morgen voor de eerste mis tot 's avonds voor het Angelus kleppen en luiden de klokken, en een onafgebroken menigte stroomt maar steeds toe. Die me nigte op zichzelf is zoo schilderachtig onge woon voor Parijs, dat men nauwelijks zich voorstellen kan midden in een wereldstad te zijn, men zou zich eerder kunnen wanen op een Brelonsch kerk-feest; want een groot, een heel groot deel van die menigte wordt gevormd door religieuses van alle mogelijke orden; die met haar witte kappen doen den ken aan Bretonsche visschers-vrouwen met haar mutsen op. zooals die zich afteekenen kunnen tegen de oude steenen van de een of andere matrozen-kapel. Geheele scho len kinderen stroomen mee toe, onder lei ding van zusters en priesters. En dan al de andere Parijzenaars en Parijzenaarstcrs nog! De kerk kan lang niet allen bevat ten. Menigten staan voor de deuren te wach< ten, geduldig, tot ook hun beurt van binnen treden komt. Anderen blijven toeven bij de kraampjes. In de kerk St. Etienne-du-Mont zelf, met naar slanke, hoogopgaande zuilen, haar prachtige midden-galerij, haar gekleurde ramen uit de 16de en 17de eeuw (een be zoek aan die kerk is op zichzelf al een ge not!) daar bevindt zich rechts van het al taar. met zijn uit het lonker opglanzend goud. de kapel der H. Genoveva, waarin de relikwie-schrijn staat te midden van hon derden en honderden brandende kaarsen, die van verre een indruk maken van levend, vloeibaar, bewegend goud. En daarlangs trekt de dichte stoet pelgrims voort, duizen den en duizenden Parijzenaars, daar knie len ze, daar bidden ze, al die verschillende zielen, al die verschillende persoonlijkheden al die verschillende levens, in bliide of in droevige stemming, geloovigen en twijfelen den, armen en rijken, jongen en oudpn, moedeloozen en hoopvollen.en alle rnaar, allemaal komen ze met beden om hulp en raad. of met dankzegging, naar de II. Genoveva, hun schutpatrones, hun be schermheilige precies zooals toen ze nu meer dan 1500 jaar geleden reeds waakte en zorgde over haar goede stad en haar geliefde Parijzenaars. De stroom vloeit voort, vloeit voort M. DE ROVANNO. Parijs, Jan. 1928.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 9