n aatiS NEDRA 689,e Jaargang LEIOSCH DAGBLAD, Vrijdag 13 Januari 1928 Tweede Blad No. 20808 iïven tijd vcoï n BINNENLAND. FEUILLETON. RECLAME. 715 Op alle bals worden de dansen af gewisseld door 'n Caravellis en men smaakt dan een dubbel genot. De Caravellis-rooker behoeft niet naar momenten te zoeken om zijn sigaret te savoureeren. Steeds is zij welkom. Femina 4 ets. Specials 2ets. Fine Fleur 3 Favorites 2 Rèvc d'Or 3 Prime tstroouioodst.) 2 HET WERFRAPPORT. Sluiting dei weri te Hellevoet- sluis wordt voorgesteld Con clusies en voorstellen Een besparing van 450 ton. Verschenen is het rapport der Commissie, Ingesteld bij beschikking van den minister van Marine a.i. d.d. 19 Juli 1926, ter bestu- deering van de vraag of de rijkswerven in 's lands belang in den tegenwoordigen vorm en omvang behooren te worden gehandhaafd a. met het oog op het financieel belang der marine; b. met het oog op het financieel be lang van den Staat in zijn geheel. Hierbij vielen verder de volgende vraag punten te behandelen: Hoe is e'en eventueel belangenconflict tus- schen de desiderata sub a en b te overbrug gen? Indien de vraag sub 1 ontkennend wordt beantwoord, rijzen de vragen: Welke omvang van het bedrijf wordt aan bevolen? en Welke organisatie en vorm van het bedrijf worden het beste geacht? Voorts werd de commissie gemachtigd des- gewenscht in haar advies ook beschouwin gen op te nemen, die gaan buiten een ant woord op deze vragen. Na breedvoerige' beschouwingen komt de commissie in haar rapport tot de volgende conclusies en voorstellen: le. Het is zoowel in het financieel belang van de marine als in dat van den Staat in zijn geheel, het bedrijf der rijkswerven te concentreeren te Willemsoord en de Rijks werf te' Hellevoelsluis te sluiten. 2e. Van een belangenconflict tusschen de marine en den staat in zijn geheel is in dit opzicht geen sprake. 3e Na concentratie van het verfbedrijf te Willemsoord en sluiting der rijkswerf te» Hel levoelsluis, wordt de werf te Willemsoord voorloopig op hot huidige niveau gehand haafd. Het verfbedrijf te Willemsoord behoort te worden aangewezen als staatsbedrijf. Ter uitvoering hiervan wordt door de Commissie het navolgende aanbevolen Ten aanzien van: A. Rijkswerf le Willemsoord: le. De Rijks werf te Willemsoord behoort te worden aan gewezen als staatsbedrijf. Den directeur van dit bedrijf wordt een „Raad van Bijstand" ter zijde gesteld, in welk lichaam zitting moeten hebben per sonen, die door werkkring en ervaring geacht kunnen worden van soortgelijke bedrijven grondige kennis te hebben. 2e. Er wordt een regeling getroffen om te voorkomen dat bij mobilisatie geoefende en geschoolde werkkrachten aan het werfbe- drijf worden onttrokken om gewapenden dienst te verrichten 3e Maatregelen worden genomen om n5 mobilisatie onverwijld te kunnen beschikken over geschoolde krachten voor uitbreiding van het bedrijf der rijkswerf tot het ge- wenschte oorlogsniveau. 4c-i. Voor zooveel noodig, worden voorbe reidingen gemaakt inzake het verleenen van hulp door de particuliere industrie in oor logstijd. 5e De marinetransportdienst wordt gere organiseerd, c.q. opgeheven. 6e. Een nadere bestudeering Rijkswerf- Staatsbedrijf" zal hebben uit te maken, of het gewenscht is de rijkswerf in haar huidi- gen organisatievorm te handhaven of haar te beperken tot een uitsluitend technisch- industrieëel bedrijf, door er de arsenaals- en magazijnsbedrijven aan te onttrekken. 7e. In dit laatste geva' dient een klein ge deelte van den magazijnsvoorraad onder het beheer van het industrieel bedrijf te worden gebracht. Het overblijvende deel van den magazijns- dienst wordt, evenals de arsenaalsdienst, onder de bevelen van den commandant der marine te Willemsoord gesteld B. Rijkswerf te Hellevoelsluis: le De Rijkswerf te Hellevoetsluis wordt als zooda nig gesloten Zoolang het niet gelukt is haar te verhuren of te verkoopen, wordt het com plex met zoo gering mogelijk middelen on derhouden voor zoover dat noodig is om algeheel verval te voorkomen. Dit kan, daar voor toegang tot het torpedo-atelier de slui zen moeten worden blijven gediend, geschie- Uit het Engelsch van GEORGE BARR McCUTCHEOX. (Nadruk verboden).) 44) Hij had afkeer van haar gekregen, dacht ze. De heele wereld was voor haar als met een zwart kleed overdekt. Naar het eind van de vlakte strompelend keek zij in de richting waarin hij verdwenen was. In de verte stond hij, met zijn rug naar haar toe op een kleine heuvel aan de rivier en staarde voor zich uit. Er was een vreemde invloed, die haar naar hem tcedrong en die het verlangen bij haar opwekte om hem te begrijpen. Half-werktuigelijk liep ze op hem toe. Ik ben je achterna gegaan om je te vragen, waarom je zoo vreemd doet tegen mij, zei zij moeilijk en met tranen in haar stem. Ik.... ik ben me niet bewust dat ik vreemd tegen je doe. Tennys. Hoe wou jij het dan noemen? vroeg zij bitter en ze vervolgde zachter: Hugh, laat je liefde voor Grace je niri onbillijk tegen mij maken, omdat je haar niet hebt kunnen redden Als ik er wat aan had kunnen doen, was ik niet hier. Jij weet ook wel, dat ik. Maar, in hemelsnaam, Tennys.... Het spijt mij heelemaal niet. dat ik jou ge red hebt en dat maakt mij juist zoo in .de War- Daarom ben ik zoo veranderd, ik kan niet eerlijk zijn tegenover jou. Ik heb ge den door het haven-rsluispersoneel c.q. uit gebreid met bijv. 2 man. 2e De kanonneerbooten. we'lke thans te Hellevoetsluis zijn met bestemming om eventueel aldaar te mobiliseeren, worden overgevoerd naar Willemsoord. Over de vaartuigen van het loodswe'zen, de betonning en de verlichting wordt hierna onder C. gesproken. 3e De uniformkleeding voor militair per soneel. hetwelk bij mobilisatie te Hellevoet- sluis moet opkomen, o.a ter bezetting van enkele marinekuslwachtposlen, en mobili- satievoorraden. levensmiddelen welke bij mobilisatie dadelijk beschikbaar moeten zijn, worden opgeslagen in den ter plaatse aanwe zige magazijnen van het Departement van Oorlog. 4e. De op de werf aanwezigen voorraden brandstoffen, stook- en smeeroliën worden opgebruikt of vervoerd. Het torpedo-atelier (gelegen op de rijks werf) en het verspermijnenmagazijn (gelegen aan de tramhaven) kunnen zonder hulp van het industneëel bedrijf worden beheerd, waartoe slechts zeer geringe uitbreiding van personeel noodig is. 6e. De afvloeiing van het personeel heeft, né. sluiting, plaats in hoofdzaak volgens de bestaar.de regelen en overigens volgens aan wijzing van den Minister. Aangeteekcnd zij. dat het. naar bekomen inlichtingen, wel vast staat .dat geschoolde krachten in den regel plaats kunnen vinden bij de industrie in en om Rotterdam 7e De te Hellevoetsluis beschikbare vaar tuigen. lichters en daarvoor in aanmerking komende werktuigen en gereedschappen, worden naar de rijkswerf te' Willemsoord overgevoerd. 8e. De opslagplaats op Tien-Gemeten moet vonr de Marine behouden blijven. C. Het Loodswezen, de betonning en de verlichting: 1ste. Het onderhoud der kleine be'lonning in het 4de en 5de district wordt uitbesteed. 2e. Indien het onderhoud der zware bui- tenbelonning met behulp van particuliere werven in verband met de lange sleeproute moeilijkheden zou ondervinden, dient te worden overwogen de zorg voor gezegde zware buitenbetonning van het 4de en 5de distriet 3e De' loodsafhaaldienst te Hellevoetsluis wordt opgeheven. De post voor het gat van Goerse wordt, indien bij althans behouden moet blijven, bediend vanaf don Waterweg of vanuit Vlissingen. De in dienst zijnde stormloodsvaartuigen van den Waterweg hebben als ligplaats Maassluis, het gewone onderhoud geschiedt aldaar met eigen middelen en hulp van par ticulieren. Voor de z.g. groole beurt gaan zij naar de rijkswerf te Willemsoord. 5e Reserve-materiaal van bet loodswezen en kleine vaartuigen, welke thans nog op de werf te Hellevoelsluis liggen worden over gebracht naar Willemsoord of Vlissingen De totale besparing tengevolge van haar voorstellen berekent de commissie op rond f 450.000. Aan het rapport is toegevoegd een nofa van het lid R. H. Wijmans. waarin deze de meening verdedigt, dat over de bezwaren aan opheffing der werf te Hellevoetsluis verbon den alleen dan mag worden heengestapt, in dien daar tegenover zéér belangrijke gelde lijke besparing voor den lande vaststaat. Dit is echter z.i. niet het geval Naar zijn oor deel is werkelijke besparing niet of zoo goed als niet te wachten, waarom hij met de con clusion der commissie niet kon instemmen. Hel rapport bevat voorts 7 bijlagen. DE KONINGIN-MOEDER. Haar zeventigste verjaardag. Ten einde te 's-Gravenhage den zeven tigsten verjaardag van de Koningin-Moeder te vieren, alsmede het feit. dat zij een halve eeuw geleden in ons land is gekomen, zijn sedert eenigen tijd bij het Haagseh Comité voor Volksfeesten plannen in voorberei ding. De bedoeling is te komen tot samen werking met verschillende vereenigingen en organisaties. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË. Maximum 200 emigranten per jaar. De directeur van den rijksdienst van de werkloosheidsverzekering en arbeidsbemid deling heeft een rondschrijven verzonden, waaraan het volgende is ontleend. probeerd het te overwinnen, maar het :9 mij niet mogelijk. Begrijp je dan niet, wat mij er toe gebracht heeft de laatste weken mij zoo te gedragén? Begrijp je dan niet waarom ik zoowel jou als mezelf ongelukkig maak met mijn poging om dat. wat in mijn geest sterker is dan al het andere, te onder drukken? Hij wachtte een oogenblik en toen barstte hij uit: Ik hou van je.ik aan bid je! Daarom ben ik vreemd! Hij moest tegen een boom leunen om niet ineen te zakken. Hij waagde het niet haar aan te kijken, maar hij vroeg zich angstig af wat haar zwijgen te beteekenen had. Ais zij van hem hield, waar hij vrijwel zeker van meende te zijn, waarom zei zij dan niets? Weet je wel, wal je zegt? vroeg zij langzaam. Ik heb het al duizenden keeren tegen mij zelf gezegd. Ik was van plan het jou niet te zéggen. Ik had mij zelf gezworen, dat jij het nooit zou weten. Wat móet je wel van mij denken? Ik dacht dat het je liefde was, die je naar Manilla deed gaan, zei zij, verbaasd hem zonder opzet wondend. Dat was het ook. Ik heb haar liever gehad dan iets ter wereld en nog kan ik haar niet vergeten. Zij zal mij steeds even lief zijn als in den nacht, dal ik haar ver loor Jij hebt hé&r plaats niet ingenomen. Jij hebt een liefde in me opgewekt, die heel iets anders is, iels veel mooiers en grooter dan ik voor haar voelde. Zij is voor mij nooit geweest wat jij voor mij bent. Dal maakt mij krankzinnig krankzinnig, hoor je? Ik ben er door overdonderd; het is te veel voor mijl Ik geloof dat ik droom, mompelde zij verward. De regeering heeft besloten, aan Neder landers, die naar een van de volgende drie staten van Australië, Nieuw-Zuid-Wales, Zuid-Australië of West-Australië. wenschen te emigreeren, en die daartoe geschikt wor den bevonden, zoo noodig de behulpzame hand te bieden in dien zin, dat aan de Australische reegering waarborg wordt ge geven tegen mogelijk geldelijk nadeel, dit gedurende de eerste drie maanden van het verblijf dier emigranten in Australië voor de Australische gemeenschap uit dat ver blijf zou kunnen voortvloeien. Op grond van dezen waarborg is de Australische regeering bereid voor bedoelde personen tot een maximum van 200 per jaar af te zien van den eisch dat zij bij aan komst in het bezit zijn van een landings geld van 40. De Nederlandsche consul-generaal te Sid ney heeft over deze emigratie uitgebreide onderhandelingen gevoerd met en inlichtin gen ingewonnen, o a. bij de Australische Bondsregeering, de regeeringen van genoem de drie staten de Nederlandsche consuls in die staten en organisatiën van werkgevers aldaar. Op grond hiervan kan worden gezegd, dit emigratie op beperkte schaal kansen bieo'. aan landarbeiders, die ongehuwd zijn. 20 tot 30 jaren (bij voorkeur 20 tot 25 jaren) oud zijn, bezield zijn met het verlangen om te stagen en daarbij bereid zijn, zwaren handarbeid te verrichten. Bovendien moet de nadruk worden gelegd op den eisch, dat deze landarbeiders bij aankomst voldoende kennis van de Engelsche taal bezitten om aan de bevelen hunner werkgevers, uilvoe ring te kunnen geven en zich zelf verstaan baar uit te drukken. Indien de adspirant-emigranten door de Emigratie-Centrale Holland en de Neder landsche Yereeniging Landverhuizing ge schikt worden "bevonden, zal de directeur van eerstgenoemd lichaam hen in aanmer king kunnen brengen voor het verkrijgen van een aanteekening op hun paspoort, dat zij „uitgezochte" emigranten zijn, in welk geval zij in aanmerking komen voor ont heffing van de verplichting, om het lan dingsgeld in kwestie te bezitten. De minister van arbeid, handel en nijver heid heeft de gemeentebesturen uilgenoo- digd om het plaatselijk orgaan van de open bare arbeidsbemiddeling op te dragen, zich le belasten met de eerste beoordeeling der aspirant-emigranten en met het verschaffen van inlichtingen aan de Err.igralie-Cenlrale- Holland. De emigranten moeten de reiskosten zelf dragen. DE SPOORWEGSTAKING VAN 1903. Bij de zonderlings herdenking van hel spoor- en tramweg personeel Een stukje ge schiedenis. Nu het hoofdbestuur van de Ned. Vereen, van Spoor- en Tramwegpersoneel, gei\jk wij en langs he bben aangekondigd, het zonder linge voornemen heeft opgevat om door een buitengewoon congres op 31 Januari a.s, de Spoorwegstaking van 1903 te her denken, willen wij hier in het kort een samenvatting geven dier woelige dagen. De oorzaak der staking aan het Staats spoor-station te Amsterdam, meer bekend als het Weesperpoortstation, was, dat een viertal werklieden geschorst werd, omdat zjj weigerden wagens voor de Veemen be stemd, door te zetten, welke geste voor de seinwachters eveneens het signaal was, den arbeid neer te leggen. De strijd ontbrandde in hoofdzaak en in de allereerste plaats aan het Centraal-station te Amsterdam, doch in het goederenvervoer was toen nog door de spoorwegautoriteiten, zoo goed en zoo kwaad als het ging, voor zien. De personentreinen reden den 30sten Januari 1903 nog vrij geregeld, maar het binnenstooraen en vertrekken der treinen van oostelijke richting ondervond telkens eenige stagnatie, tengevolge van het bezel z\jn der sporen door goederentreinen op het oostelijk emplacement, waar toen nagenoeg geen man der H.Y.S.M. meer arbeid deed. Onder de goederentreinen, die daar ston den, bevond zich ook een convooi van 40 wagons, bestemd voor de „Koning Willem III", welke dien dag naar Indië moest ver trekken. Dienzelfden nacht hielden de spoorweg- Ik heb geprobeerd om het te verber gen, ook voor mij zelf, maar het was le sterk. Het komt, doordat wij hier alleen o? dit eiland zijn Nee, ik weet zeker, dat het ergens anders ook gekomen zou zijn. Ik voel me zoo schuldig dat jij verliefd op mij geworden bent; het spijt me eigenlijk zoo; ik heb het gevoel dat ik er voor hal moeten zorgen dat het niet gebeurde, zei zq klagelijk en ze legde haar hand op zijn arm. Zijn hart kromp ineen; hij had zich ver gist. zij hield niet van hem! Vraag me niets, ging ze na een pauze verder ontwijkend. Ik ben nog steeds Lady Huntingford. misschien leeft mijn man nog. Bovendien; ik heb je toch gezegd, dat ik niet liefhebben kan; dat ik nog nooit van iemand heb gehouden? O, Hugh, kijk niet zoo; werkelijk, ik wou dat het anders was, maar ik kan niet. Maar ik zal maken, dat je van mij gaal houden, riep hij heftig. ik zal maken dat je me lief krijgt. Hij deed zijn hand voor zijn oogen alsof hij hevig pijn had en zich omdraaiend zocht hij weer steun bij den boom. Ze nam hem zacht bij den arm een huivering voer door hem heen en lang zaam liepen zij naar de tempel terug. HOOFDSTUK XXIX. Het recht van den anderen overwinnaar. De eerste dagen en nachten na dit voor val voelde Hugh zich troosteloos, maar toen de tijd hel pijnlijke van zijn nederlaag deed uitslijten, kreeg hij weor nieuwe hoop H'j wijdde zich met groote attentie en liefhe.d aan haar en zorgde angstvallig haar niet ir.3nner. in Den Haag een vergadering, waar in door de bestuurderen der verschillende spocnvegvereenigingen werd besloten eén telegram aan de stakende collega's te zen der. te Amsterdam, welk telegram van sym pathie voor de makkers getuigde, en tevens de verzekering gaf van zedelijken en fi- nantieelen steun. De toenmalige Minister van Waterstaat heeft alle te Amsterdam en mogelijk ook wel elders beschikbare automobielen laten reuuireeren, om in geval van stagnatie h» den treinenloop, tengevolge van het neer leggen van den arbeid den postdienst door automobielen mogelijk te maken Voor zoover noodig zou blijken, dat de rei zigers van het Centraal-station te Amsterdam met de z.>n. omnibustreintjes naar het Weesperpoort-station worden vervoerd, en daar ter plaatse de verschillende treinen werden samengesteld. Op 31 Jan. 1903 was in de morgenuren de toestand ongewijzigd. Alle toegangen tot de Handels- en IJkaden en de emplacementen op de Rietlanden waren door de politie en de mariniers af gezet, terwijl de marechaussee steeds langs de kaden patrouilleerde. Langs de Handels- en IJkaden was "de politie onder aanvoering van den hoofd inspecteur Diederiks, en in de Rietlanden en de omgeving daarcan onder leiding van den Hoofdinspecteur Hazenberg aanwezig. Het bericht deed de ronde, dat de „Koning Willem III" van de Maatschappij Nederland op den vastgestelden tijd de reis naar Indië zou aanvaarden, maar zonder lading. Er werden maatregelen getroffen de passagiers- goederen via het Weesperpoortstation aan boord te brengen. Dienzelfden dag was ook het personen- te laten merken dal hun verhouding na hun gesprek niet weer dezelfde geworden was. Er was iets in zijn manier van doen dat haar meer en meer aantrok. Met opzet dacht zij er niet niet veel over, maar ze wist, dat zij zich gelukkig voelde als hij bij haar was en dat hij met geen man. dien zij ooit ont moet had. was te vergelijken. Soms dacht hij dat hij den schok, die zijn trots gekregen had niet meer voelde en zij verbaasde zich er over dat dit haar onaan genaam aandeed. Zij legde zich met bijzon dere ijver toe op het maken van kleeren van geweven gras. Haar garderobe beval!» eenige. zeer ongemeene japonnen, terwijl d.? zijne uitgebreid werd met een „Zondagsche broek" en eenige hemden. In plaats van schoenen le dragen, liepen zij op sandalen. Beide hadden nog een paar kousen uit den schipbreuk gered, maar deze werden m^i heiligen eerbied bewaard voor het moment der verlossing. Op een dag in het eind van September wandelden zij samen naar de plek. waar zij de eerste keer met Koning Poetoe geland waren Reeds zonk de zon in de zee en zij zaten in gedachten aan de baai Bijna vijf maanden leefden zij hier nu reeds le midden van de wilden Het grootste deel van den tijd waren zij niet ongelukkig geweest, maar ze hadden toch steeds de hoop niet laten varen, dat er eens een schip zou komen, dal hen weer naar de „Beschaafde" wereld terug zou brengen. Per slot van rekening is hef niet zoo heel verschrikkelijk geweest hè? vroeg zij. WV hebben het heel wat beier getroffen dan we met mogel'jkheid hadden kunnco denken Ja, maar ik zou hel toch zeer op prijs stellen als ik weer eens een blanke zag. En vervoer naar Den Haag ten deele stilgelegd. Om kwart vóór drie legden te Amsterdam alle beambten van het Staatsspoor aan het Wp.-station, van de machinisten tot de trein- poetsers, het werk neer. Ook werden er geen treinkaartjes meer afgegeven, waardoor de geheele treinenloop stiistond. Men verwachtte een gelrjke maatregel aan het Centraal station. Een ploeg rangeerders, gewoonlijk ruim 30 man sterk, die om 3 uur in dienst moesten treden, bleef weg. Hun werk werd overgenomen door 2 onderchefs, een paar opzichters en enkele losse arbeiders. Een detachement van het Regiment Gre nadier.; en Jagers onder bevel van kapitein Van Bockom Maas, vertrok 31 Januari uit De; Haag naar de hoofdstad. Dienzelfden avond volgde nog het 1ste Eskadron van het 5de Regiment Huzaren onder bevel van den ritmeester Piepers daarheen. Uit Delft en Leiden gingen eveneens militairen der waarts. Uit Haarlem vertrok het 1ste Es- quaaron Cavalerie. Dier.zeliden avond had in een der zalen van het toenmalige hotel de Zeven Kerken van Rome aan het Spui te 's-Gravenhage een vergadering van .Spoorwegambtenaren plaats, waarin het Kamerlid Melchers of Ter Laan zou spreken. Deze vergadering werd voorgezeten door den heer S. Otter- spoor. Zondag 1 en Maandag 2 Februari d.a.v. omstreeks halfvijf hebben de machinisten en andere werklieden bjj de Hollandsche spoorstation in Den Haag het werk noor- geiegd. zoodat ook daar do dienst geheel stilgelegd moest worden, en juist een etmaal later, des Dinsdags 3 Februari 1903, om streeks 2 uur, werd de opheffing der staking op de beide stations in Den Haag een feit ik zou er een stuk van mijn leven voor geven om een krant le hebben, antwoord de hij. fk ben hier op het eiland gelukkiger geweest dan ooit te voren, ging ze voort. Misschien zal ik mijn leven lang een bal ling blijven maar ik heb het gevoel, dat ik er bij gewonnen heb. Wat ie het niet ver rukkelijk, je zelf te kunnen zijn, overal en altijd, zonder er aan te moeien denken wat do wereld er wel van zeggen zal Hier ben ik vrij; hier ben ik een deel van de vrije natuur. Denk jij, dat jij je zelf kent? vroeg hij zoo kalm, als het hem maar eenigszins mogelijk was. Of ik mij zelf ken? lachte zij. Ik zou het wel denken. Zou jij ook van dit eiland houden a's je alleen was? Welik. ik zou denken van niet, zei zij, niet heelemaal zeker wat h'j bedoelde en wat bet beste was om te ant woorden. liet zou heelemaal anders zijn, begrijp je? Weel je niet, waarom je zoo over dit verlaten eiland denkt, Tennys? vroeg hij en hij schoof tot vlak bij haar, zoodat zijn doordringende oogen haar °en beplje angstig achteruit deden wijken. Weet je niet waarom jij hier tevreden en gelukkig bent? Ik ik.ik ik ben er zeker van dat ik zoo gelukkig en tevreden be.i omdat ik hier ben Ze bleef steken pogen-J haar oogen neer te slaan, wat haar echlzr tot haar verbazing niet gelukte. Jij houdt van dit eiland, omdat je van mij houdt, fluisterde hij haar in haar oor. (Wordt vervolgdV

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 5