68"e JAARGANG VRfJ">AG 13 JANUARI 1928 No. 20808 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. MUZIEK. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN 30 Cts. per regel voor advertentien uit Leidep en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentifn 35 Cts per regel Kleine Advertentien uitsluitend bij vooruitbetaling WoensdagF en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewiisnummer 6 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. DE NIEUWE SECRETARIS VAN CURATOREN. MR. P. J. IDENBURG. Bij Kon. Besluit is benoemd tot secretaris van curatoren der Rijksuniversiteit alhier, mr. P. J. Idenburg, secretaris van burge meester de Vlugt te Amsterdam en van bet Curatorium der universiteit aldaar. EERSTE LUSTRUM VAN DEN RING LEIDEN EN OMSTR. VAN CHRIST. ZANGVEREENIGINGEN. In gebouw Nathanaël in de Moriaansteeg heeft men gisteren in een bijeenkomst van de besturen en afgevaardigden der bjj den Kring aangesloten vereenigingen op fees telijke wijze bet eerste lustrum van den King herdacht. Nadat het Ringbestuur, in auto's gehaald, door de feestcommissie was binnengeleid, zongen de aanwezigen Psalm 146 vs. 1, waarna de voorzitter van de feestcommissie, de heer H. C. Admiraal, in gebed voorging. Spr. nam vervolgens bet woord tot bet uitspreken van een feestrede. Hg deelde mede, dat van het Bondsbestuur en van de vereenigingen „Concordia", te Noord- wijkerhout, en „Zingt den Heer", te Lisse, bericht van verhindering was ingekomen. Spr. meende, dat er reden tot juichen was na deze eerste vijf jaren. Hg constateerde met blijdschap, dat de Heere altoos bg den Ring was geweest. Spr. hoopte, dat de vereenigingen veel zonden kunnen doen a de toekomst tegen ongeloof en afvallig heid en hij hoopte, dat de roeping zou worden: Evangelisatie door het Lie£ Spr. eindigde met te zeggen, dat het eerste rapport goed was geweest. Hg wekte op om verder te gaan onder het motto: „Soli Deo Gloria". Daarna bracht spr. hulde aan het be stuur, dat hg ook voor de komende periode bet volle vertrouwen toezegde. Spr. verzocht daarop het 1ste en 2de eouplet van het Bondslied aan te heffen, aan welk verzoek gaarne door de vele aanwezigen werd voldaan. De Ring-voorzitter antwoordde op de woorden van den voorzitter van de feest commissie, dankte voor de ontvangst en de bloemen en gaf vervolgens een overzicht van het ontstaan en de geschiedenis van den Ring. Spr. ging verder na wat het Ringbestuur in de beginnende nieuwe periode te doen staat, hg richtte rich tot de directeuren en besloot met den wensch, dat God alle vrienden en vriendinnen van den Ring nog lange jaren zal willen sparen. Daarna werden de afgevaardigden der vereenigingen in de gelegenheid gesteld hun gelukwenschen aan te bieden, waarna namens de directeuren nog het woord werd gevoerd door den heer D. van Wouw. De Chr. Reciteerclub „U.V.K." heeft ge durende den verderen avond de aanwezigen kostelijk vermaakt met voordrachten, samen spraken enz. Zoodoende was het reeds vrij laat toen deze geslaagde bijeenkomst op de gebruikelijke wijze werd gesloten. NED. CHRISTENVROUWENBOND. „Het land der Middernachtszon". „Als 't buiten woedt, is 't binnen goed", zou men kunnen toepaBsen op de gister avond door de afd. Leiden van den Ned. Christenvrouwenbond in het Nutsgebouw belegde vergadering waarin onze stadge noot dr. J. G. van Es een met lichtbeelden verduidelijkte lez:ng hield de spr. noemde het zelf bescheidenlijk praatjes bij plaatjes over bovenstaand onderwerp. Buiten gierde de gure wind en de koude regen striemde de ramen van het Nutsge bouw, doch de vele bezoekers, voor het meerendeel dames, die zich spijt het on gunstig weder naar de heerlijk verwarmde groote zaal van het Nutsgebouw hadden begeven, genoten nu dubbei. De presidente, mevrouw Riemens, die de aanwezigen verzocht te beginnen met het zingen van Psalm 95 2 droeg daarna de leiding der veigadenng over aan haar echtgenoot, dr J Riemens, die na het ein digen van den zang, voorging in gebed, om daarna namens den Chr Vrouwenbond ar. Van Es in de eerste plaats te verwei komen en hem er vooi te danken dat nij bij zijn drukke werkzaamheden zich nog bereid had verklaard iets te vertellen van het land der middernachtszon, dat hij uit eigen ervaring had loeren kennen. Met een woord van dank aan de aanwe- zgien voor hun belangstelling, opende hij vervolgens de bijeenkomst en gaf net woord aan den spreker die aanving met op te merken dat hij verledeD zomer een wensch van zijn hart had vervuld gezien door een rois naar het Scandinavisch schiereiland welke hij met eenige anderen had gemaakt. Daarbij had hij tal van kiek jes gemaakt van plekjes die hem bijzon der hadden getroffen, en verder door hem er aangetroffen piaten en teekeningen van het interessante landschap meegenomen, die hij hedenavond ging vertoonen en toe lichten. Vooraf gaf hij een beknopte doch duidelijke schets van bet land, een be schrijving van de bevolking, haar zeden en gewoonten en de middeleD van bestaan. Na op deze wijze de aanwezigen te heb ben voorbereid, om met vrucht van de te vertoonen lichtbeelden te genieten, pas seerden een lange reeks lantarenplaatjes de revue, waarvoor ouz^ stadgenoot de heer Geytenbeek, op loffelijke wijze zorgde. Zelden hebben wij een zoo heldere en scherp omlijnde beeldengalerij op een licht beeldenavond aan het oog ei en voorbij gaan. De toelichting die de heer Van Es bij de plaatjes gaf, was zakelijk en duidelijk; meermalen werden ,,de plaatjes" op gees tige wijze verklaard, wat er toe mede werkte dat de aandacht der aanwezigen van het begin tot het einde bleef gespan nen. De begaafde causeu* hij moge ons DE BRANDWEER ALS BRANDSTICHTER. Gibteren werd alhier na het aantal flinke branden van den laatsten tiid thans oor de brandweer zelf de brand erestoken in een complex noodwoningen. dit Fransche woord, waarmede hij zelf blijk baar niet dweept vergeven werd aan het eind warm toegejuicht en dr. Riemens vertolkte ten slotte de dankbaarheid van do vergadering nog eens met enkele vrien delijke woorden. De vergadering werd met dankzegging gesloten. UITVOERING VAN DE ZANGSCHOOL VAN DE CHR. TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. Voor een volle zaal had gisteravond in de Graanbeurs de opvoering plaats van „Jantje in Modderstad", zangspel in vier bedrijven van mevr. v. d. LindenSnelrewaard. De directrice, mevr. van Leeuwende Paauw werd hierbij terzijde geslaan door mevr. HagemanVerhage, mej. Toos Gleuns en de h.h. Meerburg en Kees Panman. Dit zangspel stelt aan koor, solisten en regie geen geringe eischen, waaraan door alle partijen schitterend voldaan is. De re gisseuse had zich in der Beschrantung die Meisterin getoond: de Modderstadters deden het zoo goed. dat er geen enkel net kind bij scheen te zijn. Toen ze later voor de trac- tatie gezellig in de zaal bijeenzaten, wa9 het toch weer „de kleeren maken den man". De koristen waarbij vele kleinen, heb ben goed en over hel geheel zeer zuiver ge zongen het 2e bedrijf klonk wat zwak en van de solislenzang noemen we de moei lijke vierstemmige wals, die goed gehouden werd. Hoe lief kweet zich het kleine zang- stertje in het zoo moeilijke pcppenliedje. En Jantje was schattig! De ouders en belangstellenden genoten zichtbaar. Als voorzeker welkome aanvulling brach ten mej. Toos Gleuns, pianiste en de heer Kees Panman, violist, een viertal stukken ten gehoore, welk artistiek spel door de zaal in onverdeelde aandacht genoten werd. Voor de pauze gedacht de voorzitter, de heer Riedel, eerst den overleden heer Ter- laag, die jarenlang veel voor de Zangschool geweest was Daarna bedankte hij hartelijk de medewerkenden, (mei een speciaal woord van dank tot den heer Meerburg voor zijn assistentie) wie cadeaux en bloemen wer den aangeboden en last not least mevr. van Leeuwen, die door haar vriendelijken om gang van de kinderen zooveel gedaan weet te krijgen. Schreven we een paar dagen geleden in onze aankondiging, dat de Nutszangschool een goeden naam heeft op te houden, deze opvoering heeft dien wederom bevestigd en verhoogd. DE St. FRANCISCUS-FILM. Gastvoorstelling. Il het Trianon-theater werd gistermiddag eea gastvoorstelling gegeven van de. St. Franciscusfilm, die deze week in dat theatet zal worden gedraaid. Bijna alle genoodigden waren verschenen, zoodat meer dan 400 bezoekers aanwezig waren. Voordat de vertooning der film begon sprak mr. Donders de aanwezigen toe. Spr. zeide, bij de opening van het Tnanon-theatei een half ja3r geleden niet te hebben gedacht, reeds zoo spoedig zulk een film te mogen inleiden. Dat hij hier het woord voerde kwam, aldus spr., omdat degene, die dit eigenlgk had moeten doen, door beroeps bezigheden verhinderd was. Spr. betoogde, dat de film een levens behoefte voor den menscb geworden is. Dit feit hebben wij te aanvaarden, aldus spr. en nu is het onze plicht de filmkunst m die banen te leiden, dat er slechts goed geestelijk voedsel zal worden geboden, want evenals een mensch lichamelijk verzwakt en ten ondergaat, als hem geen krachtig voed sel gegeven wordt, zoo gaat een mensch ook geestelgk te gronde, als hem geestelgk minderwaardig voedsel wordt bereid. Daarom ook brengt spr. hulde aan de directie van het Trianon-theater, die Leiden en omgeving in de gelegenheid heeft gesteld deze prachtige film van het filmbureau der K.S.A. te kunnen aanschouwen. Spr eindigde na een korte beschouwing over deze film, met den wensch, dat alle aanwezigen van dit kunststuk ten volle zouden genieten. Vervolgens werd den talrijken aanwezigen de St.-FYanciscusfilm vertoond, die met spanning en aandacht werd gevolgd en bij de mooie muzikale illustratie van het be kende nu versterkte orkest, onder leiding va*1 den heer Grégoire en van de opera- en concert-zangeres mevr. Man-Bouwmeester, uit Den Haag, zelfs eenmaal door applaus onderbroken werd. Onder de aanwezigen bevonden zich tal rijke geestelijken uit stad en omgeving, als mede enkele vooraanstaande personen uit Leiden. Al moeten we bij deze film op den voor grond stellen, dat zij in de eerste plaat9 is een werk dat door zijn inhoud uit den aard der zaak bijzondere interesse he-eft voor de Katholieken onder onze lezers zij is trouwens eigendom van de Katholieke So ciale Actie het beste bewijs van hare pro paganda *he waarde zoo kan toch niet worden ontkend, dat zij. afgezien van haar uitgesproken religieuse strekking in een be paalde richting, als kunstgewrocht uitne mende kwaliteiten bezit. Op even artistieke als zuiver gevoelde wijze wordt on9 hier hel leven geschetst van den rijken, verkwistenden jongeling Frans van Assisië zoon van een vermogend en eerzuchtig lakenkoopman. Maar Frans bevredigt die eerzucht slecht, want juist wanneer de gelegenheid tol eer en roem zich voordoet krijgt hij een visioen, waardoor hem zijn roeping bekend wordt. Geen pracht en praal maar armoede en nederigheid zullen voorlaan zijn deel zijn En zoo zien wij hem terug, door zijn vader vervloekt in een armoedige pij. zwer vende door de straten van Assisië. door het volk uitgejouwd, bedelend voor den op bouw van het Godshuis. Maar de leer van liefde, we'lke hij verkon digt. vindt allengs aanhang en spoedig heeft zich een kleine gemeente gevormd die door Paus Innocentius III als zelfstandige orde wordt erkend. Korten tijd daarna zien wij Franciscus terug in Damiate. waar hij met de kruisvaar ders legen het ongeloof te velde trekt Door zijn edel zachtmoedig voorbeeld weet hij ook den sultan van dien slad tol het Christendom te bekeeren en na nog vele andere overwinningen keert hij moe en afge mat naar lichaam en geest naar zijn geboor teland terug. In sterken climax gaat het dan naar het einde Met stijgende belangstelling volgt de zaal het gebeuren op het witte doek en dood stil is het tenslotte wanneer Franciscus le midden van zijn broeders in zijn geliefd Portiuncula den laatsten adem uitblaast Aldus eindigt deze film die ook niet- Katholieken zullen beschouwen als een voortreffelijk specimen der moderne cinema tografie en als een werk. uitstekende boven vele z.£,n amusementsfilms. Naar aanleiding van het bericht heden morgen in een der bladen verschenen, als zou het in het voornemen der Regeering liggen om naast de inrichting voor manne lijke psychopaten, die in het voormalig Pesthuis aan de Gevangenlaan, alhier, laatste lijk in gebruik geweest als Rijksopvoedings gesticht voor Jongens, zal worden gevestigd, ook met medewerking der gemeente Leiden zoodanige inrichting voor vrouwen te stich ten, waarvoor dan de gestichten Endegeest, Voorgeest en Rhijngeest zouden moeten die nen, deelt men ons zoowel van de zijde der commissie voor deze gestichten als van de directie mede, dat daarvan bij hen niets bekend is. Volgens een advertentie in dit blad is in de gisteravond gehouden gecombineerde besturen-vergadering der alhier gevestigde schoenmakersvereenigingen beslolen: de schoenreparatiën te verhoogen. Zulks naar aanleiding van de nog steeds rijzende leder- prijzen, een rijzing welke nu reeds 50 tot ct. per pond bedraagt. Mej. de la R. heeft zich beklaagd bij de politie, dal zij gisteravond in de Morsch- straat is mishandeld door haar zuster, die haar eenige klappen in het gezicht gaf. Op de Utreehtsche brug heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, besluurd door H W. R. en een paard en-wagen, bestuurd door J. P. van H. De bestuurder van de auto was bezig met het wasschen zijn voorruit schoon te maken, waarbij hij het stuur verloor en den wagen aanreed. De koetsier viel van schrik van de bok, maar bekwam geen let sel. De auto werd zwaar beschadigd. Op de Steenstraat liepen hedenmor gen van een Brockway-bus naar Haarlem de remmen vast. Het voertuig was niet in beweging te krijgen, totdal. nadal 25 minu ten lang tevergeefsche pogingen in het werk waren gesteld mei behulp van een kraan wagen de bus op de Binnenvestgrachl werd neergezet. Het tramverkeer ondervond be langrijke vertraging. Maggi's producten mogen in vele keu- keis een geregelde toepassing vinden, het zal ODgetwgfeld vele Leidsche huisvrouwen belang inboezemen ook eens iets naders te 1 vernemen omtrent de fabricatie dezer voe dingsmiddelen alsmede haar toepassing ïr, j der. meest uitgebreiden zin van het woord. VeleD hebben reeds gebruik gemaakt van do gelegenheid tot bijwoning der filmver- tooning en demonstraties, welke Dinsdag en gisteren in de Stadszaal gegeven zgn en gaarne wekken wg hen, die van deze gelegenheid onkundig waren, tot een bezoek op. Hedenavond te 8 uur in de Kleine Zaai en Dinsdagavond om 8 uur in den foyer wordt men nog in de gelegenheid gesteld het verzuim te herstellen. En zoo men in gebreke bleef, zou men daarover later zeker spijt gevoelen, want het gebodene is in al'e oprichten de moeite van een gang naar de Breestraat waard. BINNENLAND. De conclnsies en voorstellen van het „Werfrapport" over de vraag of de rijks werven in den tegenwoordigen vorm behoo- ren te worden gehandhaafd, (Binnenland, 2e blad). De directeur van de Rotterdamsche De posito- en Effecienbank is wegens verdui stering gearresteerd, (Gemengd, 2e blad). Te Den Haag zijn twee commissarssen van de gefailleerde Maatschappij voor Scheepsverband gearresteerd. (Laatste Ber. lste Blad). Verdachte sterfgevallen te Friezenveen, (Gemengd, 2e blad). Bij een ontploffing te Veendam is fréni persoon gedood, (Gemengd 2e blad). BUITENLAND. Twee der in Frankrijk gezochte commu nisten gearresteerd na verwerping der socialistische moties in de Fransche Ka mer, (Buitenl. en Tel. le Blad). Kelloggfs antwoord aan Frankrijk (Tel, le blad). Nationalistische jengd vernielt te Brus sel een sovjet-tentoonstelling, (Buitenland, le blad). Ernstige ontploffing in Japan en hevige branden in België en de Ver. Staten, (Bui- tenland en Tel. le blad). HOLLANDSCH VOCAAL KWARTET. 1 In de concertpraktijk neemt het vocaal-» kwartet geen plaats van beteekenis in. Zon der at te groote overdrijving kan gezegd worden, dat men het nooit te hooren krijgt* We bedoelen natuurlijk in de concertzaal, Dat het als vast wedstrijdnuinmer op iie- dertafelconcoursen verschijnt, telt, in onzen zin van beschouwing, natuurlijk niet mee, Vocaalkwariet-combinalies btslaan dan ook, praclisch gesproken, niet. Om onze bedoe ling te verduidelijken wijzen we op het strijkkwartet, waarmee het zoo geheel anders is gesteld. Het kwartet voor vier enkelvoudige zangstemmen heeft zich nist tot een zelfstandige kunstsoort,, tot een eigen stijl, ontwikkeld. Hiervan de reden na le gaan ligt buiten het bestek van du con- cerlverslag, we constateeren slechts het feit, Als het Hollandsch Vocaal Kwartel, dat gis teravond voor den Leidschen Kunstkring „Voor Allen" een uitvoering gaf, zijn pro-» gramma samenstelt uit werken, die we ge woon zijn op kooruitvoeringen te hooren, en die, op een enkele uitzondering na, ook voor koor zijn gedacht, dan behoeft dat geen verwondering te wekken. In de groote zaal zouden ze voor koor, mits perfect uit gevoerd, beter voldoen dan voor kwartet. Voor „den Uil" van Diepenbrock. dat men een muzikale „komische scène" zou kun nen noemen, geldt dat niet. Dat stelt heel eigenaardige voordrachtseischen, waaraan vier personen desnoods, maar 40 of 80 zan gers zeker niet kunnen voldoen. Had men het vocaal-kwartet in een kleine zaai kun nen hooren, waar het op zijn piaats is, dan zou de intimiteit de illusie volkomener heb ben gemaakt dan nu het geval kon zijn. Ook om den klank ware dat beter geweesL De gedragen muziek vulde de groote zaal zeer goed, de bewegelijke klonk, althans op onze plaats, wat ijl. Het kwartet is samen gesteld uit de dames Peitenburg en Luger en de heeren van Tulder en Jan Dekker. Om over de uitnemende kwaliteiten dezer zangkunslenaars, die thuis zijn in onze zaal, nog iels le zeggen zou zijn uilen dra gen voor Athene. Als kwartet vormen ze een buitengewoon mooie éénheid hun slem- men voegen zich wonderwel En de kunot van den samenzang verstaan ze perfect: dat een hunner door te domineeren het evenwicht van klank verstoort komt een voudig niet voor doorloopend stellen ze zich op elkaar in. De klank is dan ook van het nobelste gehalte: hun pianissimo's zijn verrukkelijk. Op het programma kwamen achttien nummers voor. Die zóó te kiezen en le rangschikken dat er een climax in wordt bereikt verraadt gezonde muzikaliteit en stijlbegrip bij den samensteller. Ten einde toe is er bewonderend geluisterd Niet £én lied viel uit den toon Zoo was er toch één heid in al die voordrachten, die zoowat het heele gebied der muziekgeschiedenis- door kruisten Hel gaat niet aan om aan te geven wat bijzonder voldeed als eigenlijk alles voldeed. Alleen voor de Iwee ons onbekende zangen van Darius Milhaud, die, naar

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1