68"'JAARGANG VRIJ TAG 6 JANUARI 1928 No. 20802 STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel Toor adverlentiên uil Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd rijn Voor alle andere advertenlifn 35 Cts per regel Kleine Advertenlifn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cta porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. OH nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. ADRES AAN DEN MINISTER VAN FINANCIEN. Volgend adres is aan den Minister van Financiën gezonden: Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Le den is bij de in haar ressort werkende steenfabrieken een onderzoek ingesteld inzake een even tueel invoerrecht op metselsteen. Zulks geschiedde in aansluiting met het adres van de Kalkzandsieenvereeniging terzake, d.d. 21 October 1927 aan den mi nister gezonden. Daarbij is haar gebleken, dat bijna una niem een invoerrecht van 8 pCt. noodza kelijk werd geacht. Als voornaamste reden werd aangevoerd de concurrentie uit België, welke niet is vol te houden, omdat aldaar aan arbeids loon slechts 60—70 pCt. van het hier te lande geldende loon uitbetaald wordt. Dit is daarom van zoo groote beteefce- nis, omdat bij de steen fabricage ten aan- zien van het onkostencijfer een zoo groote factor uitmaakt. Het komt de meerderheid der Kamer yoor, dat onder deze omstandigheden niet mag worden toegelaten, dat de inheomsche industrie haar ontwikkelingsmogelijkheid wordt ontnomen, en enkele fabrieken zelfs met ondergang worden bedreigd, door te genover haar zonder meer een concurren tie toe te laten met buitenlandsche fabrie ken, welke om bovengenoemde reden veel voordeeliger kunnen produ- ceeren. Algemeene verlaging der arbeidsloonen in deze branche tot op het peil in het bui tenland zou zeer zeker afdoende zijn, maar deze ia, afgezien van de wensehelijkheid, niet doorvoerbaar. Soepele toepassing van de sociale wetten wordt wel gewensriit, en is wel mogelijk, maar ook te dezen op zichte zal wel nooit een toestand nis in België ontstaan, waar de controle veel minder scherp is dan in ons land. Afdoende zou ziuks trouwen8 toch niet zijn. Heffing van invoerrecht is naar onze Kamer meent het ecnige middel om deze nationale industrie in meer gelijke conditie te brengen. De Kamer heeft daarbij zeer wel over wogen, dat de prijzen voor baksteen daar- dooi zouden kunnen stijgen. Zelfs al ware dat het geval, ook dan zou zeker niet meer behoeven te worden betaald dan een ede- lijke productieprijs in overeenstemming met den in ons land geldenden algemeenen loonstandaard. Het komt de Kamer ook uit een oogpunt van algemeen beiar g vo-v dat het voor deel van lage prnzen in geenen deele op weegt tegen het nadeel, dat de steenin dustrie van deze onreëele concurrentie on dervindt. Naar de meening der Kamer is het zelfs moreel niet onbedenkelijk om eenerzijds toestanden, als in België be staan, sterk af te keuren, althans tegen invoering daarvan hier te lande, zich sterk te verzetten en anderzijds rnet opzet een toestand te handhaven, waarbij onze fa brieken door haar betere arbeidsomstan digheden met orders worden gepasseerd. Overigens staat het nog niet vast, dat er een merkbare prijsverhooging zal ko men Het invoen-echt is nl. niet de eenige factor bij de prijsbepaling; alleen reeds het voordeel om op volle capaciteit te kunnen werken is b.v somtijds zoo groot, dat een niet rendabele fabriek bij gelijke prijzen tot een rendabele exploitatie komt. Het invoerrecht wordt dikwijls geheel of gedeeltelijk betaald door den importeur, iets, wat ook in dit geval, naar de Kamer meent, verwacht zal mogen worden. Ook echter dan nog zullen onze fabrieken daar van profiteeren omdat de geneigdheid om naar ons land te exporteeren allicht zal verminderen, wat automatisch onze indus trie ten goede zal komen. De Kamer zal het daarom zeer op prijs stellen, indien Uwe Excellentie tegelijk met de uitwerking van de gedachte, te de zer zake neergelegd in de troonrede van September j.l. en in de rede van Zijne Ex cellentie den Minister van Buitenlandsche Zaken, den lsten April 1927 m de Eerste Kamer gehouden, en in de Memorie van Antwoord inzake Hoofdstuk l der Staats- begrooting over 1928, met den toestand der steenfabrieken ernstig zou willen rekening houden. Naar de meening der Kamer zal door Nederland in de toekomst een handelspo litiek moeten worden gevolgd in dezen zin, dat, als het blijkt, dat een bepaalde in dustrie naar recht en billijkheid op een zekere beschermina aanspraak kan maken, in het algemeen belang getrarht moet wor deD aan deD misstand zoo noodig zelfs door verhooging van invoerrecht, een einde te maken. (jiemeente Leiden. LOOP DER BEVOLKING OVER HET JAAR 1927. Bevolking op 1 Januari 19271 Het eindcyfer der jaarstatistiek was Vermeerdering door geboorte: vestiging: Vermindering door overljden: vertrek: 11. Vi l ol aal. 715 680 1395 1693 1998 3691 2408 2 >78 5086 310 822 632 2000 2322 43:2 2310 2644 4934 Verschil tusschen de geheele vermeerdering en de geheele vermindering Bevolking op 31 December 1927 M. Vr. 33,813 98 33,911 35,905 34 Totaal. 69,7l8 132 85,939 69,850 De Kamer spreekt de hoop uit, dat Uwe Excellentie spoedig de toegezegde maat regelen zoodanig in een wet zal kunnen vastleggen, dat aan de billijke verlangens dezer Rijnlandsche nijverheid volkomen recht zal worden gedaan. EEN MOOIE ONDERSCHEIDING. De heer ir. 'F. Stokhuyzen, hoofdingenieur aau onze Leidsche Electriciteitsfabrieken, is door de lersche regeering aangezocht om j advies uit te brengen, in verband met de electrificatie van geheel Ierland. Ir. Stok huyzen zal daartoe binnenkort naar Ierland vertrekken, waarvoor hem door het college van B. en W., buiten bezwaar van de gemeentekas, een verlof van 3 maanden verleend is. Van harte wenschen wy den heer Stok- hnyzen geluk met deze onderscheiding, die wij met gepasten trots begroeten, daar deze een Nederlander en, sterker nog, een stad genoot ten deel is gevallen! OPENING OPLEIDINGSSCHOOL VOOR U.L.O. AAN DE DRIFTSTRAAT. Gistermorgen werd de nieuwgebouwde opleidingschool voor U. L. O. aan de Drift- slraat officieel geopend. Te circa half elf vereenigden zich in een der leslokalen namens het gemeentebestuur de heer weihouder van Onderwijs, de inspec- relerendaris afdeeling Onderwijs, de inspec teur van het lager onderwijs als vertegen woordiger van het Bijks-schoolloezicht, prof Krom namens de plaatselijke school commissie, dr. van Es en de heer Verwey namens de commissie uit den gemeente raad voor onderwijs aangelegenheden, mevr. ProosMoolhuysen. lid van de Pb Schoolcommissie, aangewezen voor deze school, de heer de Blauw, directeur van ge meentewerken, de gemeente-architect, de heer Nijsing, de opzichter bij dezen bouw, de heer Van Riet en het personeel der school. De weihouder van Onderwijs begon zijn rede met de opmerking, dat dit de tweede maal is, dat hij sinds zijn optreden geroe pen wordt een nieuwe onderwijsinrichting hier ter slede te openen De eerste was er een voor middelbaar onderwijs, terwijl deze er een voor lager onderwijs zal zijn. Hoewel dit feil hem wel verblijdde, wilde hij toch opmerken, dat hij liever zag, dat de vermeerdering van onderwijsinrichtin gen niet in ditzelfde tempo zou doorgaan daar er anders wel een „des Gulen zu viel" zou kunnen komen. Het is echter wel een verblydend feit te noemen, dat deze mooie school in deze volkryke buurt tot stand is gekomen, waar tocb bleek, dat er werkelijk behoefte aan uitbreiding van de gelegenheid tot onderwijs in deze wijk bestond. En nu is dan dit prachtige gebouw tot stand gekomen, waar licht en lucht de vrije toegang gelaten wordt en de geheele omgeving medewerkt tot het scheppen van een sfeer, die bij uitstek geschikt is tot het geven van vruchtdragend onderwijs. Toch wilde spr. niet nalaten op te mer ken, dat dit niet de hoofdzaak is. Wanneer we als de drie voorwaarden voor goed onderwijs noemen: de toewijding en plichtsbetrachting der onderwijzers, de mede werking tusschen oudera en werkkrachten en de goede omgeving, dan zyn er voor- beelder te over, die illustreeren, dat, wan- neei aan de twee eerste is voldaan, de derde gemisi zou kunnen worden. Na nog het woord gericht te hebben tot het personeel en verschillende personen en lichamen, dank te hebben gebracht, die tot de oprichting en bouw van deze school hebben medegewerkt, waarin hij in het by- zoLder den vorigenwethouder van Onder wijs. den heer Meynen, nog wilde noemen, verklaarde hij de school voor geopend. Hierna werd nog het woord gevoerd door prof. Krom, die, zich gaarne aansluitend bij de woorden van den heer Tepe, de beste wenschen uitsprak namens de plaatseiyke schoolcommissie voor den bloei van deze schooL Het woord was nu aan het hoofd der school, den heer M. J. Krop. Spreker begon allereerst het gemeentebestuur en den In specteur van het lager onderwijs zijn dank te betuigen voor het nieuwe bewijs van vertrouwen door de benoeming aan deze school in hem gesteld. We zijn verheugd met deze overplaat sing, niet alleen omdat we hier in e'en nieuwe school met de nieuwste leermidde len komen, maar vooral ook omdat we weer een eigen huis gaan bewonen. Verder ook sprekende namens het ge heele personeel, verklaarde hij, dat allen vol idealen de toekomst tegemoet gaan en dat zij van hun kant al hun best zullen doen. niet alleen goede leermeesters en -meesteressen, maar vooral ook goede op voeders te zijn. opdat de school een waar dige plaats naast de bestaande zou in nemen. Hierna bracht hij een woord van dank aan het bureau van Gemeentewerken en den architect en opzichter voor de groote medewerking, vooral in de laatste dagen ondervonden. Vervolgens werd een rondgang gemaakt door de school, waarbij ieder vol lof over de keurige inrichting was. Tusschen 12 en 2 uur was de school te bezichtigen door de ouders, waarvan een zeer ruim gebruik werd gemaakt, waarna des middags met de lessen begonnen werd. DE OPGAVINGEN IN PALESTINA EN SYRIË. In verband met de opgravingen in Pa lestina en Syrië zal in Februari op uitnoodi- ging van het Sichem comité de directeur van het Berlijnsche Museum van Oudheden, Geheimrat dr Th. Wiegand een bezoek aan ons land brengen, om dan in een bijeen komst te Amsterdam, welke ook voor be langstellenden toegankelijk zal zijn, verslag uit te brengen van de bereikte resultaten bij de opgravingen in Palestina en Syrië en mededeelingen te doen omtrent de verdere plannen. Voorts zal prof. dr. F. M Th Böhl, hoog leeraar in de talen van Assyrië en Babvlo- nië aan de Universiteit alhier, in een der zalen van Artis te Amsterdam Maandag avond 27 dezer voor het Koninklijk Aard rijkskundig Genootschap een voordracht houden over zijn archaeologische rei9 door Palestina en Syrië gedurende de zomer- campagne van 1927. LEIDSCH STUDENTEN CORPS. Het Collegium van het Leidöche Studen ten Corps deelt ons mede dat de tentoonstel ling van het Archief welke gehouden wordt naar aanleiding van het verschijnen van het boek over de geschiedenis van het L. S C zal plaats vinden in den Lakenhal van 313 Februari a s. De opening op 3 Februari zal een feestelijk karakter dragen Behalve stukken uit het archief van het L. S. C. zullen ook pokels. teekpningen. foto- grafiën. oude wetten, oorkonden pn andere archiefstukken van corpsvereenigingen en gpzpischannpn worden tentoongesteld Voor het teekpnen van een aankondigings plaat is een oproep tot verscheidene Corps leden gericht. VEREEN. VAN VR7JZ. HERVORMDEN TE LEIDEN. Gisteravond had in de groote zaal van* het Nutsgebouw een druk bezochte leden vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. onder voorzitterschap van den heer M G Bon, die in zijn openingswoord er zijn voldoening over uitsprak dat de be langstelling zoo bevredigend was en in hel hijzonder de prprlikanl der verepniging dr. K H Boersema welkom hedte. In deze bijeenkomst herdacht spr. voorts wijlen prof. dr. II. Oort als een der oprich ters van de vereeniging, die veel voor haar heeft gedaan en wiens naam steeds een ge zegend aandenken zal blijven. De secretaresse, rnej. C. S. M. Kuenen bracht daarop het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat de vereeniging in bloeiende toe stand verkeert. Het ledental gaat gestadig vooruit en be draagt thans 556. benevens een vrij groot aantal begunstigers. Ook het aantal cathe- chisaties en het aantal leerlingen neemt toe, dank zij den ijver en het talent van den voorganger dr. Boersema, die in het afge- loopen jaar alle aangesloten leden een be zoek bracht, afgescheiden de bezoeken bij bijzondere gelegenheden. Ook zij herdacht op waardeerende wijze prof. dr. Oort, die de vereeniging bij uiterste wilsbeschikking ook financieel heeft her dacht. Uit het financieel verslag van deD pen ningmeester den heer Van der Wilk bleek dat de inkomsten hebben bedragen f 5827.24 en de uitgaven f 5317.07 De opbrengst aan contributies der leden bedroeg f2517 De jaarwedde van den predikant bedroeg f 3300. Uit de besprekingen naar aanleiding van de rekening en verantwoording bleek, dat een aantal leden niet aan hun financieele verplichtingen hebben voldaan, waartoe de heffing van een hoofdelijken omslag mis schien ook aanleiding heeft gegeven. Er zal getracht worden de achterstallige contribu tie nog te innen. De onwillige betalers zul len als lid worden geroyeerd. Uit een vergelijking bleek, dat de finan cieele lasten voor de leden der vereeniging hier geringer zijn dan in zusterverenigin gen elders en bij andere kerkelijke organi saties, ook te Leiden. Een der redenen daar van is de geringe kosten voor het gebruik van de lokaliteiten. Voorts worden alle werkzaamheden belangeloos verricht. Nadat bij monde van den heer J. M. Vos namens de kascommisie werd verklaard dat de rekening met de daarbij overgelegde be scheiden in volmaakte orde was bevonden, werd zij onder dankbetuiging aan den pen ningmeester goedgekeurd. Tot leden der kascommissie voor dit jaar werden benoemd de heer Schilthuijzen en van der Zeeuw. De inkomsten en uitgaven voor het jaar 1928 werden geraamd op f 5827 44 en voor de jaarwedde van den predikant werd uitge trokken f 3600. Tot slot hadden nog besprekingen plaats in het belang der vereeniging. De bestuursverkiezing bad tot uitslag dat het bestuur als volgt werd samenge steld M. G. Bon, vootz. ds. E L. Nauta, 2e voorz.mevr. A. M. C Muller—Verdam, secret.; J. v. d. Wilk, penningm.n>ej. D. C. Meerburg, mevr. W. SchilthuizenTim. merman, D. Schilp, P. J. Hasselbach, cn P. Hanselaar Jr. CONCERT „WERKMANS WILSKRACHT'. Dat er met ernstig studeeren en wan neer men een scherpe zelfcritick aanlegt, voor een harmoniekapel die zich onder leiding heeft gesteld van een bekwamen leider, veel te bereiken valt, heeft gister avond ,,Werkmans Wilskracht" op het concert in do groote Stadsgehoorzaal weer eena overtuigend doen zien. Het concert van gisteravond begon zoo- aJs wij dat van „W. W." gewend zijn, op tijd. Dat stemt al dadelijk aangenaam. En het programma dat werd uitgevoerd voor de pauze bevatte verschillende num mers die uitstekend werden uitgevoerd. Pittig klonk de marseh waarmede werd be gonnen en ook de ouverture Tancred, van Rossini, werd goed voorgedragen. In Johan Strauss' wals ,,An der schonen blau«n Donau", een wals die zich voor harmonie orkest niet bij uitstek leent, kwamen wel een paar ongerechtigheden bij de voor dracht voor maar de moeilijke partituur werd toch over het algemeen fraai ten ge- hoore gebracht. De verschillende deelen uit Vlessing's „Marion" klonken zeer fraai. Ook na de pauze werden de bezoekers nog op goede muziek vergast en vooral de uitvoering van de Hymne en Triumph- marsch uit Aïda (arr. J. Kesels) viel zeer te prijzen. Orkest en dirigent, de heer Gerardus Dik, mogen tevreden zijn met dit concert, dat met een compositie van den heer Dik, de Rotterdamsche Diergaardemarsch, werd besloten. De zaal was goed bezet. DE KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR RUNLAND TE LEIDEN. De Kamer zal vergaderen op Woensdag 11 Januari 's middags 2 30 in de vergader zaal der Kamer. Stationsweg 43. De agenda luidt: lo. Installatie nieuwe leden. 2o. Nieuwjaarsrede van den Voorzitter. 3o Vaststelling notulen 4o. Verkiezing Voorzitter en Ondervoor zitters. 5o Verkiezing van leden voor vaste com missies; I BINNENLAND. Een mooie onderscheiding voor 'n Leidsch inrjenienr, den heer F. Stokhuyzen. (Stad* nieuws, le Blad). Officieele opening der nieuwe U.L.O.- achool in de Driftstraat te Leiden. (Stad* nieuws, le Blad). Het aantal bewoners van Leiden nadert de 70.000 (le Blad). De Veendammer Hypotheekbank failliet verklaard; een deficit van zes millioen gul den; president-commissaris en directeuren gearresteerd (Binnenland, 2e Blad). Te Rotterdam zijn twee personen door ammoniak gedood (Gemengd, 2e Blad). Groote fabrieksbrand te Uithoorn (Ge mengd, 2e Blad). De ter-aarde-bestelling van het stoffelijk overschot van baron Sweerts de Landat Wyborgh. (Laatste Berichten, 1ste Blad), BUITENLAND. Frankrijk beantwoordt de Amerik. vredes voorstellen (Buitenl. en Tel. le Blad). Nieuwe tegengesproken geruchten over nienwe regeling der schnlden aan Amerika (Buitenl., le Blad). Het werkprogram van den Franschen ministerraad (Buitenl., le Blad). Het aantal slachtoffers te Berlijn is tot 18 gestegen (Buitenl., le Blad). Builenpest in Brazilië uitgebroken. (Tel. le Blad). a) Commissie voor Vervoer. Post en Tel* grafie, af tredenden: W. van der Laan, Voorzittern. N C. F van Ginkel. Jhr C C. Röell, P. A. Wernink, C G. J Alkemade, G J. van der Kolk en L. G. Jongenburger, leden. b) Commissie voor hot Handelsregister: aftredenden- J van der Steen. Voorzitter; J Heringa, Th C. F. Stijnman, C. G. J. Alkemade en W van der Laan leden. c) Commissie voor Handels- en Nijver heidsonderwijs: aftredenden: J Heringa, Voorzitter; H. M Simonis. P. A. Wernink en W. A. Wouterlood. leden. d) Commissie inzake Uitbreidingsplan nen: aftredenden: A. Mulder. J F. X. Sanders. Jhr. C. C. Röell. N. C. F. van Ginkel en G. J M J. Molkenboer. 6o. Ingekomen stukken en Mededeelingen 7o. Vaststelling datum nieuwe verkiezing 8o. Vaststelling van een adres inzake Ontwerp Ziektewet. 9o. Bespreking disfcrictsbelangen. lOo Rondvraag llo. Huishoudelijke vergadering. 12o. Sluiting. In verband met een op Vrijdag. 6 Januari a.9. te houden vergadering der Commissie voor Vervoer. Post en Telegrafie, welke vergadering ondanks ernstige pogingen niet eerder gehouden kon worden, zullen mogelijk nog enkele punten aan de agenda moeten worden toegevoegd. LOCAAL TELEFOONNET. Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand December 1927. 2677' J Th Balkenstein, Hoogewoerd 103 2665: Prof. dr. T. M. Th. Böhl, Rapen burg 53. 2G69: C. L. M. van Cleef, Heerenstr 120. 2674: Prof. R. P. Cleveringa, Oegstgees- terlaan 47. 2670. Maison Dames Gaillard, Stations weg 14. 2GG6. I. Ginsberg, Kort Rapenhurg 17. 2668: J. Gunning. Nieuwe Rijn 88. 2663. II. J. van Hensbergen, Rijnsbur ger weg 89. 2673 A. G. van der Hout, Rodenburger- straal 14. 2671: Mej. M. L. Jacobi, Witte Rozen straat 52 a. 2678' S. G. v. Looij, Rijnshurgerweg 167. 989 Opl School v ULO., Driftstraat. 2675: B. J Schneiders. Hoogewoerd 70. 2676- Firma T A Voorsluis en Van der meer, Fred. Hendriklaan. De heer en mevrouw Van de San de Bakhuyzen zullen den 8sfen en 22sten Januari ten hunnen huize receptie houden. Mevrouw van de Sande Rakhuvzen zal. te le":nnen in Februari ontvangen den lOen eri den 20en van iedere maand.

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1