68*<e JAARGANG WOENSHAG 4 JANUARI 1928 No 20800 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van lieden. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor adverten tuin uit Leiden en plaatsen waar agentschappen vaD on? Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Ct9 per regel Kleine Advertentién uitsluitend bi] vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrerht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts porto te betalen Bewijsnummer 5 Cts Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 2.35. per week /O 18 Builen Leiden, waar agenten'gevestigd zijn, per week „018 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit 0RIE Bladen EERSTE BLAD. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den. brengen ter algemeene kenni9 dat door ben vergunning is verleend aan J. A Speel en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de broodbakkerij in het perceel Maarsmans- steeg No. 2, kadastraal bekend Gemeente Leiden. Sectie G No. 164. 203 Leiden, 4 Januari 1928. A„ VAN DE SAN DE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. HET GECOSTUMEERDE IJSFEEST. Schitterend weer en veel belangstelling. Een prachtige avend. Wie de prijzen wonnen. Dank, Thialf, o, vorst van het ijs! Zon dagmorgen reeds maaktet Gij toebereidse len deez' landen te verlaten, maar Gij hebt het gedaan met al de kalmte en waardig heid, passend in het kader van Uw onaan tastbare oppermacht. En Gij waart gaarne bereid onze bede te verhooren om nog één avond in ons midden te toeven en ons de genietingen te schenken van de ijssport op een windstillen avond, op een baan, die door Uw goedheid nog altijd in uitstekende conditie verkeerde. Het was als een sprookje. Duizend-en- één-nacht! Terwijl de sneeuw reeds ont dooide en plassen zich vormden op straat en weg. vierde de Leidsche IJsclub met haar talrijken aanhang haar veertigjarig bestaan door het houden van een gecostu- meerd ijsfeest, dat op een avond als deze onafwijsbaar tot een succes moest worden, hoezeer het aantal gecostumeerden dan ook beneden de verwachtingen bleef. Lood zwaar koepelden de luchten boven de baan, maar het wès droog en het blééf droog, en bet nog harde ijs bood volop gelegenheid schaatsenrijderslusten bot te vieren. Jam mer genoeg deed de feestverlichting het niet, behalve dan dat een rij van lampions bij den ingang en boven langs de tent den algemeenen indruk vervroolijkte. maar de goede stemming onder het talrijke pu bliek (ook buiten langs de baan stonden honderden kijkers!) liet zich geen moment verstoren. Het orkest blies zijn vroolijkste wijsjes. de diverse costumes gaven kleur en leven aan dit feest van het ijs De leden van het bestuur met hun dames hadden zelf het goede voorbeeld gegeven en verschenen in rooden rok met grijzen, bruinen of rooden hoed. Wel was niet iedere rok even sluitend, wel paste niet iedere hoed op het hoofd, waarop hij was „geplant", maar het hinderde niet. De op zet was origineel en vond bij het publiek groote waardeering. Welk een bonte verscheidenheid overi gens op een dergelijken avond! Het talrijkst waren, als altijd, de pierrots en pierrettes, de visschers en boeren Maar er was ook een zigeuner met een beer. een schoor steenveger met z'n ..wapentuig" een post bode een Schotsche hooglander en een Sinterklaas met zijn knecht Een schie tende cowboy bracht schrik en ontsteltenis en nauwelijks was men hiervan her«te'd of de mannen met de omgedraaide hoof den brachten nieuwe huivering Pvnmn's vonden veel aftrek zoowel bij groot als klein en een tweetal jeugdige knapen had de grootste moeite om. al rijdend het bij hun costuum hoorende kaarsk? brandend te houden. Passend voor dezen tijd van het jaar was de groep der drie. met een bezem gelooide, sneeuwpoppen die den toegewe zen tweeden nrijs ten volle heeft verdund. Een volmaakte tegenstelling met hen vormde de man in het zomercostuum. Kwam het door het gebrek aan wind. door het zachte weer op dezen avond.Wij weten het niet. maar een feit is het dat de brave een stroohoed droeg met onder den arm een badpakje! Was het om zich bij een mogelijk geval van door-het-ijs-zakken te kunnen „verkleeden". was het omdat de man zuinig was op zijn kleeren en deze wilde uittrekken, indien het zou gaan rege nen of sneeuwen? Het zal wel nooit once- helderd worden.... Trouwens, wat doet het er toe. Het hinderde niet dat een jockey zijn paard vergeten had en het publiek bij wijze van vergoeding vergastte op zijn waarlijk schitterend rijden, het hinderde niet dat zelfs de goede oude Sint zijn waar digheid vergat en zich een touw aan den mantel liet binden! Het was feest, dubbel feest door het goede weer. en zóé werd hat een prachtige avond, waarop de TJsclub met zeer veel genoegen zal mogen terug zien. Eerst over tienen waren de bestuursleden en hun dames met haar beoordeeling gereed. De voorzitter der Leidsche IJsclub, de beer Oppelaar, hield vanaf de galerij der restauratietent een gemoedelijk feest- speechje waarin hij, wijzende op het 40-jarig bestaan der ijsclub. allereerst een woord van hulde bracht aan de oprichters der vereeniging. In vroeger dagen, aldus de praeses, wa ren de toestanden op onze ijsbaan heel wat primitiever dan -tegenwoordig en de bezoe kers konden zich niet, zooals thans, in een keurig reslauratiegebouw de dorstige kelen laven met een keur van dranken, maar waren al heel blij. wanneer ze een kopje chocolade konden bemachtigen, dat door de dames der bestuursleden in groote ketels werd gezet. Maar de dankbaarheid der le den was er stellig niet minder om. Een woord van harteliiken dank voor het zeer vele. dat deze in het belang der ver eeniging had verricht wijdde spr. aan zijn voorganger, den heer P A. Wernink Sr. op wiens initiatief ruim een jaar geleden de nieuwe restauratietent werd gebouwd In dit verband huldigde spr. ook den archi tect. den heer Kraan, die met dezen bouw volgens spr. zijn naam alle eer aange daan had. Tenslotte richtte spr. zich nog tot het trio-Klein, dat respectievelijk als portier, garderobier en als baanknecht 25 jaar in dienst der vereeniging werkzaam is en nog sleeds tot volle tevredenheid van het be stuur zijn respectievelijke functies ver richt Met een woord van hartelijken ge- lukwensch overhandigde de heer Oppelaar aan de drie jubilarissen een geldsbedrag onder couvert om daarna het woord te geven aan den vonrz'tter ^er feestcommis sie. den heer Harmsen. die op de hem eigen geestige wijze overging tot de prijs uitreiking. De prijzen werden als volgt behaald: Mooiste groep: het bestuur der Leidsche IJsclub, flesch champagne. Or "Geelste groen: drie sneeuwpoppen (p~ -.-v. Borgerhoff Mulder en me]. Cohen). Mooiste paar: 1. Volendammers (A. J. v. d. Lijke en Hans Zandvoort). doos bon bons-. 2. Groene pierrots (me' Owel en J. Owel). zilveren bakje: 3. Riedermevers (mej. Hulst en mej. v. d. Lijke), dame noire-, 4. Opstandigen (mej. J. Kuiper en mej. N. Kuiper). Origineelste paar: 1. Bananenplanters (A. J. Koppen en Vervloet), zilveren luci ferstandaard: 2. Stalenpaar (mej. Owel en J. Buys), flesch odeur. Personeele prijzen; mooiste costnnm: 1. Burchtvrouwe (mej. Bodde), zilveren zout vat. 2. jockey (H. Straatsburg), potlood; 3. toreador (I. SIoos), aschbak; 4. cowboy. Origineelste costnnm: 1. Noorsche dame (mevr Zanen). suikerstrooier; 2. zwarte clown (H. Borgerding), Russisch zilveren potlood. Bniten mededinging: Oude heer (P. A. Wernink Sr.). Kinderen, mooiste costnnm: 1. Page (Nita van Krimpen), paar schaatsen. Origineelste costnnm: 1. Moorsche jongen (lierman Colénbrander), wollen deken; 2. roomijs (Dozy Huurman), lavendel; 3. Schoorsteenvegertje. HERDENKING PROF. MR. J. T. BUTS. Onder voorzitterschap van prof. mr. D. P. D. Fabius is te Den Haag, gelijk gisteren nog kort gemeld, een comité in 't leven geroepen tot herdenking van prof. mr. J. T. Buys, ter gelegenheid van den lOOsten ge boortedag op 26 Januari a.s. In dit comité hebben zitting genomen: prof. mr. D. P. D. Fabius, üd van den Raad ran State, voorzitter; prof. mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar; mr. M. J. Bos, voorzitter der Vereeniging van directeuren van hypotheekbanken; mr. P. W. A. Cort van der Linden, minister van Staat; mr. E. Fokker, oud-lid van de Eerste Kamer; mr. D. Fock, oud-gouver- neur-generaal van Nederl. Indië; jhr. mr. dr. N. C. de Gjjselaar, lid van de Eerste Kamer, mr. Th. Heemskerk, minister van Staat; prof. mr. K. Krabbe, hoogleeraar; prof. mr. dr. K. Kranenburg, hoogleeraar; n;r A. I. Miedema, directeur der Haarlem- sche Hypotheekbank; mr. A. II. van Nieropv lid van den Raad van Administratie der Hypotheekbank voor Nederland; mr. R. H. A. M. Romme, lid van den Raad van State: jhr. mr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in Noord-Holland; mr. G. Visse ring, voorzitter der directie van de Neder- landsche Bank; prof. mr. W. v. de Vlugt, hoogleeraar; mr. dr. H. Vos, advocaat; mr. H. Zillesen, oud-griffier van de Eerste Kamer, en mr. P. Fuhri Snethlage, secre taris van het comité. Op gemelden datum zal 's middags te 3 uur in het groot-auditorium van het academiegebouw der Rgksumversiteit te Leiden een plechtige bijeenkomst worden gehouden, waarin prof. R. Kranenburg, hoogleeraar in het staatsrecht te Leiden, prof. D. P. C. Fabius, lid van den Raad van State, en mr. A. I. Miedema, directeur der Haarlemsche Hypotheekbank, prof. liuvs zullen herdenken, successieve.ijk als geleeide op het gebied van het staatsrecht, als leermeester, als grondvester van het hypo theekbankbedrijf. Oud-leerlingen en andere belangstellen den worden verzocht ter bekoming van een uitnoodigingskaart voor die herdenking rich aan te melden bij den secretaris van het comité, Jansstraat 19, Haarlem. HULDE AAN EEN LEIDSCH INDUSTRIEEL. Heden herdenkt de heer P. A. Wernink bet feit, dat hij voor 40 jaren de bekende Wernink'sche zaken zelfstandig ging drij ven. Deze zaken hebben, zooais bekend is, in den loop der jaren onder zijn beheer belangrijke uitbreidingen ondergaaa Het bestuur van het Departement Leiden der Maatschappij van Nijverheid heeft in deze herdenking aanleiding gevonden om dezen werkgever te huid gen en hedenmiddag hebben de voorzitter van dit Departement, de heer N. C. F. van Ginkel, en de secretaris, mr. M. B. Vos. hem ten kantore van de N. V. Wernink's Beton Mij. de hulde van het Departement gebracht en hem de gouden draagpenning der Maat schappij voor Nijverheid uitgereikt Wij komen op deze plechtigheid, dio juist toen ons Blad ter perse ging plaats had, morgen nader terug. HULDIGING VAN DEN LEIDSCHEN MOLEN-DESKUNDIGEN. In het gebouw van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel aan het Nassauplein heeft een bijzondere plechtigheid plaats ge had. In tegenwoordigheid van de leden van het dageliiksch bestuur dpr Maatschappij en van den secretarie van de ver De Holland- sche Molen" heeft de voorzitter de heer C. H Guépin met een warm gestelde toe spraak de medaille van dienste der Maat schappij uitgereikt aan onzen stadgenoot den heer A J. Dekker, als bewijs van groote waardeering voor het door hem gevonden systeem van bemaling Door dit systeem aldus spr.. is een prin cipieel nieuwe oplossing verkregen van het vraagstuk der windbemaling waarbij niet alleen de mogelijkheid om zwakken wind aan te wenden aanzienlijk i9 vergroot, maar ook. door een meervoudig pompenstel toe te passen, uit den matigen en meer krach- tigen wind meer bedrijTskrachl geput kan worden, m.a.w meer geprofiteerd kan wor den van den wind in zijn groote afwisseling Bij de scheprad- en vijzelmolens blijft de molen bij elke luwte plotseling slilslaan; bij de hier toegepaste schroefpompen. en bij de centrifugaalpompen kan. dank zij haar bijzondere karakteristiek, de molen met matig toerental doordraaien. Wakkert de wind aan. dan heeft de molen reeds de noodige snelheid voor een goed rendement en op grond van de beginselen der aërodynamica kan een behoorlijk ren- BINNENLAND. Te Hilversum is overleden prof. dr. J van Rees. (Laatste Ber., 1ste Blad). Het gecostnmeerde ijsfeest der Leidsche IJsclub. (Stadsnieuws, 1ste Blad). Verschenen is het KaasbesIuit-1927. (Binnenland, 2de Blad). De minister is bereid tot instelling van een commissie van onderzoek inzake het cadeaustelsel. (Binnenland. 2de Blad). Het adres van de Algemeene Vereeniging voor Bloembellencultnur betreffende ver- weermaatrene'en aan de regeering. (Land en Tuinbouw, 2de Blad). BUITENLAND. Amerika doet vredesvoorstellen aan da voornaamste landen, (Buitenl. en Tel. 1ste Blad) De Dnitsche minister Branna 60 jaar geworden. (Buitenl., 1ste Blad). Verscherping van het persdecreet in Polen (Buitenl., 1ste Blad). dement in kleine omloopsnelheden niet ver kregen worden. De mogelijkheid van het uit- en inscha kelen van verschillende pompen biedl het aanmerkelijk voordeel, dat daardoor van alle windsnelheden binnen zeer ruime grenzen kan worden geprofiteerd en dat men bij sterken wind niet zoo spoedig bphoeft over te gaan tot vermindering van zeil het welk een ongunstigen invloed op het rende ment heeft. Het in- en uitschakelen van de pompen geschiedt tijdens het bedrijf zonder den loop van de wieken te onderbreken Als een belangrijke verbetering kan nog worden genoemd de mogelijkheid tot onbe last aanloopen der wieken en de extra diepe afmaling door het pompen-systeem. zoodat deze windbemaling aan hooge bemalings- eischen kan voldoen Bijkomende voordeelen zijn de gedeeltelijke verbetering van den wiekvorm en het reduceeren der wrijvings- verlieze*n door de toepassing van kogel- of rollagers en de rollende tandradoverbrenging In een brief aan de Ver. .De Hollandsche Molen" zeggen de heeren ir E. Middel berg, oud-ingenieur der Spoorwegen, ir. A. G. von Baumhauer. onder-directeur van den Rijks- studiedienst van de Luchtvaart, ir F Stok- huyzen. directeur van het Gem Electrici- teilsbedrijf alhier, ir. W. J. de Koek van Leeuwen, ingenieur van den Prov Water staat in Zuid-FIolland. ir. J Muyeken direc teur van ..Werkspoor" te Amsterdam ir W. N. van Nooten. ingenieur van hel Hoogheem raadschap Schieland dat naar hun meening het systeem-Dekker groote gevolgen kan heb ben ten goede voor de bemaling in het alge meene en voor het behoud van het groote kapitaal, dat Nederland nog in de wind molens bezit, in het bijzonder HOE DE LEIDSCHE IJSCLUB HAAR 40-TARIG BESTAAN VIERDE. Foto Blemé, Lelde». Hierboven eeven wii een tweetal foto's van het eecostuineerde iisfeest door de Leidsche IJsclub eisteravond ot> haar banen ter eele eenheid van haar 40-iarie bestaan eeoreaniseerd. welke voldoende demonstreeren hoé eczellie het er was. —.Links een eroen eecostumeerden. die de iurv een priis waardie keurde rechts het bestuur

Leidsch Dagblad | 1928 | | pagina 1