SPLINTER NEDRA 68ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 31 December 1927 Vierde Blad No. 20797 ZIJN KIND. NIEUWJ AARSGEBRUIKEN vf MEUBELEN -** FEUILLETON. RADIO-PROGRAMMA NI VA TANDPASJA Laten we besluiten met de woorden van onzen onsterflijken Huygens- Het oude Jaer is om: wat vlêyen sich de Menschen Met mallen overvloed van onverslandigh wenschen. Wenscht boven allen wensch te leven in 't Nieuwe Jaer, Of elcke dagh uw eerst' en elck uw laetste waer. Oude Stine kon zich maar niet begrijpen, waardoor juffrouw Jeanne de laatste jaren zoo prikkelbaar was en als zij de oude me vrouw Huisman niet beloofd had bij haar dochter te blijven en voor haar te zorgen, zou oude Stine allang haar dienst opge zegd hebben. Vroeger was Jeanne toch nooit zoo geweest, ze was altijd wel een beetje trotsch, maar tegen Stine altoos vriendelijk en nu.... niets kon de oude gedienstige meer goed doen. Stine kon zich de reden van juffrouw Jeanne's slecht humeur niet begrijpen en toch was deze niet zoo heel ver te zoeken. Was Jeanne niet opgegroeid met Frans Van 't Hof, haar buurjongen, met wicn ze als kind speelde en ravotte, dat een jongeu het haar niet verbeteren zou? Had Stine nooit bemerkt, dat Jeanne in haar jonge-meisjesjaren, vooral toen Frans student werd, hem bewonderde en tegen hem opzag, welke bewondering langzamer hand in liefde was overgegaan? Neen, Stine had het nooit bemerkt. Zoo doende wist ze ook niet. wat een slag het voor Jeanne was geweest, toen Frans zich verloofde met een ander meisje en kort daarop ging trouwen. Het was enkel de trots van Jeanne ge weest, die haar de kracht had gegeven, dat verdriet verborgen te houden voor an deren. Ze wou niet beklaagd worden en medelijdende gezichten om zich heen zien Niemand had noodig, met wat er in haar binnenste omging, en niemand had dan ook ooit haar droeve geheim geraden, be halve haar moeder, die kort daarop ge storven wa9. Toen trok Jeanne zich heele- maal terug, iif dubbelen rouw en met een verbitterd hart. En de jaren hadden hierin geen verandering gebracht. 't Was nu weer oudejaar, een droeve dag voor hen. die op een verlies in het af- geloopen jaar of in de jaren daarvoor moeten terugzien, voor hen. die zich alleen voelen achtergebleven zonder bescherming en omringende liefde. Een ander jaar zou weer beginnen, ge lijk aan het voorafgaande en Jeanne hui verde, hoewel het vuur knetterde in den haard en zijn roodachtig schijnsel spook achtige schaduwen in de schemerduistere kamer wierp. Niets had ze meer van de toekomst te wachten, altijd alleen, alleen.*». S!ine, riep ze eensklaps en sprong op om de droevige gedachten van zich af te zetten. Stine, als we eens wat lekkers in huis haalden? 't Is Oude Jaar. dat kunnen we toch zoo niet voorbij laten gaan! Haar grijze hoofd schuddend ging Stine haar inkoopen doen. Wat is een mensch toch veranderlijk, mompelde ze bij zichzelf, het vorige jaar zat de juffrouw te spottpn met de men schen. die op 'straat met pakjes liepen voor Oudejaarsavond, ze lachte ze ge woon uit en nu doet ze toch zelf precies eender. Ik za 1 dan wel nooit begrijpen en sloffend liep Sline van den eenen winkel naar den andere. Nou% noul Ik dacht al, dat je wachtte tot Nieuwjaar met terug te komen, verwel komde juffrouw Jpanne haar. toen ze met pa kies beladen de trap opklom. Stine zei niets, moest eerst wat op adem komen. Tk ben opgehouden, zei ze toen Tk heb met iemand staan nraten Herinnert u u Frans 't Hof nog, die hiernaast ge woond heeft? Jeanne verbleekte en greep zich aan een stoel vast om niet tp wankplen. Verbaasd keek Stine haar meesteres aan. Zulk schokkend nieuws vertelde ze toch niet! Wat is die veranderd, ging ze verder, toen ze geen antwoord kreeg. Als hij me niet aangesproken had. had ik hem niet herkend. Oud geworden en mager! Maar 't is hem ook niet meege- loopen! Zijn vrouw is gestorven en zijn be trekking is hij ook kwijl Nu kan hij iets anders krijgen in Amerika, geloof ik. maar hij zit met het kind. dal kan hij natuurlijk niet meenemen. Maar wat is er toch, juffrouw, waarom huilt u nou? Jeanne veegde haar tranen af alsof ze zich schaamde over dat oogenblik van zwakheid. Ik heb zitten denkenover Oude jaarsavonden nu dat treurige ver haal.... heeft me heelernaal van streek gebracht. Vertel nu maar verder, 't is al weer over. 'k Was geloof ik klaar, zei Stine, die haar geheugen afzocht, of ze alles wel ge zegd had. O, ja, ik moet u zijn groeten over brengen. Misschien herinnert de juffrouw zich me nog wel, zei hij Misschien herinnert ze zich me nog wel, terwijl er geen dag voorbijging, dat ze niet aan hem dacht. Bittere ironie van het levenl En haar tranen, die ze zoo getracht had in te hou den, begonnen rijkelijk te vloeien. Hel was als ging oude Sline ineens een licht op. Ze liep op het jongemeisje toe en drukte haar hoofd tegen zich aan. Nu begrijp ik het, nu begrijp ik hetl was alles wat ze zeggen kon en in dat oogenblik voelden de twee vrouwen, die ja ren naast elkaar en toch als vreemden ge leefd hadden, een verwantschap alsof ze zusters waren. Niet lang bleef Jeanne in die hou ding. Kom, Stine, we gaan wat koopen voor dat kleine meisje en dan moet jij het brengen. De winkeliers konden haar niet vlug ge noeg helpen, zoo'n koortsachtige ha^sl had den beiden en weldra belde Stine aan ook beladen met een pop, chocola en nog meer speelgoed, aan een huis in een donkere straat aan. Of de kleine Ellie blij was? Stine twij felde geen oogenblik wat ze haar meesteres daarvan moest vertellen. En mijnhepr Van 't Hof? Verrast was hij in hooge mate Was dat van juffrouw Huisman, die vroeger altijd zoo trotsch en in zichzelf gekeerd was? 't Was waar. als kind was ze altijd vrien delijk en goedhartig en die eigenschappen scheen ze dan toch behouden te hebbent Wilt u juffrouw Huisman vriendelijk bedanken, zei hij legen Stine, en ook voor mijn kleine Ellie? Maar ik kan haar zelf ook wel mijn dank overbrengen. Wijt u vragen, of het morgenmiddag gelegen komt? En hij kwam den- anderen middag, op Nieuwjaarsdag, samen met een klein meisje dat wanhopige pogingen dped om haar pop te beschermen voor een klein keffertje, dal haar in de gang tegemoet sprong. Met een gevoel van weemoed betrad hij het huis, waar hij jaren geleden, als kind dagelijks kwam. De meubels stonden nog op hun zelfde plaats, niets was veranderd, behalve zij die hem met een droevigen glimlach en uitgestoken hand ontving. In korte zinnen bedankte hij haar voor dp verrassing, die zij zijn dochtertje den vorigen avond bereid had. Ze is het eenige wat me nog overge bleven is en haar zal ik nu ook moeten missen Stine beeft u zeker wel verteld Ze knikte, met een prop in de keel en wees naar een stoel, dat hij moest gaan zitten. Er is heel wat veranderd in de laatste tien jaar, vervolgde hij met gebogen hnofd. Alles is me ontvallen En nu moei ik den strijd om het bestaan weer opnieuw begin nen. Maar ik heb er haast den mood niet toe. als ik aan Elly denk Ik kan haar niet meenemen Jeanne maakte een smeekend gebaar en heesch klonk het van haar lippen: Nieuwjaar of de eerste dag van het jaar, wordi sedert 1700 door alle christenvolken op den len Januari gevierd. Deze dag was reeds in de dagen der oudheid een feest. De Perzen vierden den dag van het jaar ais een feestdag en gaven elkaar eieren ten ge schenke. De Romeinen brachten op den Nieuw jaarsdag gewoonlijk offeranden aan hun god Janus. Ook waren toen de Nieuwjaars- wenschen en geschenken reeds in zwang In den beginne schonk men elkaar vruch ten, vooral met goud versierde dadels en vijgen en later kleine koperen munten. Geschenken te ontvangen was inzonder heid een voorrecht der Patriciërs; ieder bracht op Nieuwjaarsdag aan zijn patroon een geschenk, dat den naam van „strena droeg, waarvan t Fransche woord, „étren- nes" (Nieuwjaarsgeschenken) is afgeleid. Ook in ons land was in vorige eeuwen het geven van geschenken op Nieuwjaar algemeen, zelfs de overheid deed daar aan mede. Onze vaderlandsche geschiedenis ge tuigt het, dat men op den len Januari een vorst zijn hulde ging bieden, waarbij tevens geschenken gevoegd waren van groote waar de. Op Nieuwjaarsdag kregen de gevange nen vermindering of kwijtschelding van hun straf en deelden liefdadigheidsgestich ten brood en kleeren uit aan de armen. Een andere gewoonte was het schieten met vuurwapenen als de klok op Oudejaars avond 12 uur sloeg. Dit gebruik bestaal nog, al is hel dan ook niet meer in zoo sterke imate. Vroeger was op sommige plaatsen dit gebruik zóó erg, dat hooren en zien verging en een kruitdamp boven de stad hing, alsof ze door een vijand belegerd werd Een ander gebruik was het maskeeren, waarvoor men huiden van dieren gebruikte, waarin men hossend en zingend de straten door rende. Hel misbruik, dal van de mas kerades gemaakt werd, deed haar spoedig door de overheid verbieden. Vroeger gingen kleinen en grooten op Nieuwjaarsdag langs de huizen en zongen een toepasselijk Nieuwjaarslied. Enkele van die verzen zijn aan de vergetelheid ont rukt. Zoo zong de aloude nachtwacht oftewel •klepperman met dreunende stem: Ik wensch u al te gaar Een zalig Nieuwe Jaar; In voorspoed en verdriet Vergeet den Schepper nietl Ook in gezelschap trok men langs de hui zen en zong: Dag vrouw, dag man, dag al te gaar, Ik kom u wenschen. een goed jaar, Deur dik, deur dun. ik kom geloopen, Ik en ga ze niet verkoopen 't Is een goed vrouwljen, die me dat geeft, 't Is te wenschen, dat ze nog 'l naaste jaar leeft, Goed vrouwtjen, goed vrouwtjen, Hebt ge niet een wafeltjen of twee. Ik stéék 'ze al in m'n mouwljen. In het volgend „lied" vraagt men niet om „een wafeltje of twee", maar verlangt men een stuiver: Nieuwejaarken, ik sta hier buiten; Ik heb een kerfken en 't wil niet sluiten, Ik heb een korfken en 't wil niet sluiten, Ik heb boter en 'l wil niet brajen. Ik zie een koekjen en ik kan 'l niet koopen Geef me een stuiver en laat me loopen. Van geheel anderen aard is het volgende: Op Nieuwjaarsavond. De bakker sloeg zijn wijf, Al met de heele palen, Zoo deerlijk op haar lijf, Hel wijf kroop in den oven, De bakker achterna, Zij waren erg bestoven: Ik wensch u een zalig Nieuwjaar! RECLAME. 1642 Uit het Engplsrh van GEORGE BARK McCUÏÜHEON. (Nadruk verboden).) 33) Hij draaide zich met een schok om en ging weer hel bosch in. Het was over vijven toen hij weer terug kwam rret zijn armen vol vruchlen en veeren. die hij verzameld had. Hij riep haar al loe mei een vroolijken kreet; zij kwam hem tegemoet. Haar kleeren waren wil. zonder vlekken; ja, zelfs weer met 'n beetje model er in. HOOFDSTUK XX. De noodvlag. Voor Lady Tennyson den volgenden mor gen wakker werd ging hij naar het strand op zoek naar schaaldieren. Op den terug weg naar de grol wist hij een gmote zee schildpad le vangen en hij troostte zich met de gedachte dal. als ze niets helers kregpn. dit die in elk geval eenige dagen tol voedsel kon dipnen. Toen hij de grol in het ook kreeg, stond zij in de oppning. Hij riep haar en onmiddellijk wendde zij het hoofd ver langend in de richting. Waar bpn je gewepsl? riep ze, toen ze elkaar bij de heek onlmoelien. Op de wilde dierenjacht. Poe. wildp hloemeniacht bedoel je misschien. Ik dachl dal je naar de apen ge gaan was. om wat gezelligheid le brengen Zal je niel spotten als ik je verlel. in wat voor gevaar ik verkeerd heb? Zie je die knots? Zie je dat bloed dat er aan kleeft? O, Hugh, hijgde zij. Is het bloed? Versch bloed, antwoordde hij op een toon alsof hel dagelijksch werk voor hem was om met slokken met versch bloed er aan rond le loopen! Je bent toch niet gewond. Hugh? vroeg zij angstig Nee. hoor; het is maar dierenbloed. Ik heb zelfs geen schram gekregen, maar het was een spannende strijd, vervolgde hij op dezelfden emstigen toon. Na het ontbijl zal ik je meenemen naar het terrein van den slag. Ja, maar ik kan zoolang niet wachten. Ik wil nu welen wal je overkomen is. Ik liep rustig, toen ik ineens van het kreupelhout uit aangevallen werd; ik was bijna verslijfd van schrik, vertelde hij. Ik had geen tijd geen lijd orr. te denken en ik weel niel wat ik gedaan zou hebben als ik deze knots niet had gehad, dip ik zonder speciale bedoeling juist even te voren ge maakt had Mei een van de beste slagen. d:e ooil een golfspeler gemaakt heeft, heb ik hel monster den schedel verpletter. Zijn schedel I! Toen zijn nek en toen heb ik het de hals afgesneden. O. Hugh brachl zij ademloos uit. En na hel ontbijt ga ik weer terug en dan zal ik hem in biefstuk en weet »k al meer snijden, dat we voor een maand genoeg hebben. O. hel moet een vreeselijk dier geweest zijn. Was het een nijlpaard? vroeg zij schichlig? NijlpaardensoepI Hij schudde vol wal ging hpl hoofd Ik zal ie zeggen wat 'k doodde als je niet zult schrikken en belooft het aan niemand anders te vertellen. Hij bracht zijn mond vlak bij haar oor en fluis terde Een schildpad! Een schildpad? Een kind kan een schildpad den kop inslaan! Jij benl ook een heldl En moeten we daar een maand van eten? Ben je niet goed wijs of wat scheelt je? Wacht maar tot je hem gezien hebt, hij weegt zeker een ton, als het niel meer is. zei hij trotsch. Na het ontbijt, dat hetzelfde menu had als dal van den vorigen dag. gingen ze naar het strand. Ik had niel gedacht dal een schildpad zoo groot kon zijn. zei Lady Tennyson toen ze het dier in de galen kreeg. Hij is op zijn minst een eeuw oud. Als dat zoo is. zal het vleesch wel niet erg malsch zijn. was Hugh's somber antwoord La Ier op den dag sneed hij het dier in bukken en maakle hij het schild zorgvuldig schoon, daar hij er van over tuigd was dal het den een of anderen dag nog wel goede dienslen zou bewijzen We moeien nog iels doen. zei hij toen ze zalen uit te ruslen, ik moet op dien berg top zien le komen om er een vlag te plan ten. dan kunnen voorbijgaande schepen zien dal er hier monschpn zijn. Zoodra ik uilgerusl hen. zal ik hp| doen. als ik ten minste iets wits kan vindpn dal grool ge noeg is om op epn afs.'and gezien le worden Zij gaf geen antwoord, maar hij zag dal ze een kleur kreeg, terwijl ze over de zee uitkeek Epn zakdoek is te klein hé? Ik ben bang van wel Even lafer ging ze naar de grot en vroeg hem op haar le wachten. Toen 2» teru«- Laat haar bij mij! Ik zal een moeder voor haar zijn Ontroerd greep hij haar beide handen, maar zij maakte ze los en trok het kleine meisje naar zich toe. dat eenigszins angstig naar de bleeke dame opkeek, en met haar armen om het kind heen zei ze nog maals: Ik zal een moeder voor haar zijn! Hoe had ze ooit kunnen denken, dat het nieuwe jaar haar zooveel geluk zou bren gen? Zijn kind, nu voorloopig altijd bij zich! Een zonnige toekomst opende zich eens klaps voor haar en aan het eind daarvan zag ze vage beelden verrijzen, die zich aaneenregen tot één geheel: hij. het kind en zij, door één band verbonden, den band van liefde, die sterker is dan alle9. VOOR ZONDAG 1 JANUARI. Hilversum. 1060 M. 10 30: VPRO Uit zending v. d. Ver. v. Vrijz Herv. te Am sterdam. Voorganger Ds Bakker Met ver nieuwde krachten. 12.301 30: NOV. Lunehmuziek o. I. v. Is Trytel. 1.3(R— 2 30 NOV. Voordrachten te houden door Mevr. Annie v d Lugl Melsert-van Ees en Cor v. d. Lugt Melsert. 2 30—4 30. Po pulair concert door het NOV orkest o 1. v. Henri Zeldenrust. Met medew. van Mej. Margaretha Adnani en den heer Willem Heckenrath (zang). 6 007 15 Dinermu- ziek door het ANRO-Trio. 8 10: Niemv- jaarsprogramma. Het versterkle ANUO- orkesl o. 1. v Nico Treep Daarna ,,'t Minne- brugje' zangsollernije in 1 bedrijf. Muz. van Arlh v. Oost. Hans, de liedjeszanger, Ed. v. d. Ploeg. Baas Fork, kastelein en schout v. h. dorp Bloemendaal. Gerard Leenders. Ruosje zijn dochier. Betty v. d. Bosch-Schmidt Willem van den Molenaar, Jules Moes. Vervolgens „De Bruiloft van Kloris en Roosje", klucht met zang en dans. Thomas vader van Kloris, Ed. v. d Ploeg. Pieter. moeder van Kloris. Mevr Coerdes Kloris, Jan Jansen Roosje, Mies Routlieb. Krelis, Jules Moes. Elsje. Betly v. d. Bosch- Schmidt. Teeuwis, H Hendriks. Mansette, J v Hurk Het versterkle ANKO orkest. Mu ziek. Leiding, J. J. v. Amerom. Alg vuorber Chris de Vos. De Nieuwjaar.-wensch in het stuk is vervaardigd door Ciinge Doorenbos, vourgelezen door Clinge Doorenbos Huizen, 1950 M. 10 30—12 00: KRO. Hoogdienst in de St Antoniuskerk te Til burg Het zangkoor der Kerk o. L v J. C. Claescn J Hecrkens. orgel Gezongen wordt de „Missa ad majorem Dei Gloriam", voor 4 st. mannenkoor van J Schrijvers Na dp H Mis het Tanlurn Ergo Sacrarnpiilum van Alph Diepenbrock en het Laudate Domi- num van J Nieland voor 4 st mannenkoor. Predikatie door kapelaan Mieh Smits 12 301 30: Lunehmuziek door het Trio „Winkels" Luslenhouwer. piano (leider) H. Srholl, viool O. Hendriks, cello 1 30 2 15 Godsdienslonderichl voor Ouderen door Prof. B Bont KRO. 4.00—6 00 Zieken- lof uil Bloempndaal (KRO). 6 00 Dienst in de Geref Kerk te Spakenburg Voorgan ger Ds P de Jong (NCRV) - 7 30-5 00 KRO Bijbel exegese door Prof Dr R Jan sen O P. v. d Keizer Karei IJniversilei! *e Nijmegpn. 8 00 Kunstavond met mede werking van B Verhoeven declamator Hp! KRO -orkesl o I. v. M v d Ende Jules Moes Muzik leider. 10 30 KRO Epiloog. Caecilia kwarlel o. 1. v Mej v Rooyen Davcnlry. 1600 M. 3 50 Cnncerl door het Militair orkest G Naish sopraan G. Eastman, bas. 5 40 Vertellingen u h. Oude Teslamenf. 5 50605 Missisonaire causerie. 8 20 Dienst in de Holy Trinity Kerk 9 05- Liefdadigheidsoproep. 9 10 Nieuwsber. 9.25 Concert Radio- strijkorkest. A. Cramer, bariton. Koor. 10.50: Epiloog, Parijs ..Radio Paris", 1750 M. 12 20. Religipusp muziek Gem. koor en pred katie. 105 Orkeslconcert 8 35- Circus Ra dio Paris. 9 0511.20: „Revue-schets", Jazzhand en zang Langenherg 469 M. 8 20—9 20: Kath. Morgenwijding 11 00—1130 Delama- ties 11 35—12 20: Orgelconcert 12 201 05 Mililaire muziek. 3 05 3.45: Beelhovens Pianomuziek. 4 50 RECLAME. VOORKOMT TANDBEDERF en poetst 's morgens en 's-avonds met 73 ets per !/i tube. Z5cis p. !4 Lube. 2439 6 20: Orkestconcert. 6.50: „Die Zauber- flóte". opera van Mozart. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königwusterhausen, 1250 M 8.20: Morgenwijding 10 5011 50: Orkestcun- cerl. 3506.20: Orkeslconcert. 7 50: Cabaret Senta Söneland. Elli GlAssner, Paul Graetz etc. 9 5011 50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8 35: Morgenwijding. 1050 Morgenconcert. 12 25 Nieuw jaarsconcert. 3 35: Voorlezing en piano begeleiding. 4.50: V rooi ijk concert. 7 20 Wal9concert. Koor en solisien. 10 5011 50 Dansmuziek. Brussel. 509 M. 5 20—6 20: Dansmu ziek. 83510.35: Gala-concert. (9.20 Vlaamsche causerie). VOOR MAANDAG. 2 JANUARL Hilversum, 1060 M 12 u.Politieker. 12.352 u.Lunehmuziek door het ANRO Trio, John Helden, viool, M v. 't Woud, cello. G Verhey, piano. 4.40—5.50: Kin deruurtje o.l.v Mevr Aut. v Dijk. 6 7.15: Dinermuziek door het ANRO Trio. 7.15—7.45: Engelsche les voor beginners 7.45: Politieter. 8.10: Concert. ANRO- orkest o.l.v. Nico Tieep Sophie Hanze Pienemnnn, 6opraan. Daarna een program ma ,,op verzoek" 10 u.Persber. HUIZEN, 1840 M. Na 6 uur 1950 M. 12 301.45: NCRV. Spreker: Ds. Jac. r. Nes, Missionair Pred. onder de Joden to 's-Gravephage, over: Het Jodendom. 7-7.30: NCRV. Concert. - 7 30—8 u. NCRV. Spr. W. Meyers, hoofdcontroleur kaascontrole te Utrecht: Onze Boerenstand 8 u. NL'RV. Spr K Lantermans leest uit eigen Over-Betuwsch werk. a 'n Vroo. lijke Juffer b Drie portretjes van Kees. Frida Mooy, sopraan Nic Klasen, fluit. Jan Vogel, piano 3e avond der liederen cyclus: Hollandsehe Componisten. Daventry, 1600 M. 11 20: Daventry- kwartet en solisten (viool, sopraan, bari ton). —1.202.20: Orgelconcert. 3.20: Daventrykwartet en solistep (sopraan, piano). 4.20: Orkestconcert 5 20: Huishoudpraatje 5.35 Kinderuurtje 6.20: Dansmuziek. 6.35: Mr. Crowther: Stars of the Month. 6 50: Nieuwsber. 7.05: Dansmuziek. 7.20: Liter, critiek. 7.35: Beethoven's liedeien Baritonzang. 7.45: E. Ltidwig: Bismarck. 8 05 Duet ten voor 2 violen 8 35: Balladcncon- cert. W Davis, mezzo. R Watson, bariton. C Raumrr, piano. 0 20: Nieuwsber. 9.35: Mr. Komisarjovsky As ohters see us. •4- 9 50. Nieuwsber. 9.55* Kamermuziek (harp, fluit, viool, nola) 10 55: ..Brother Juniper", van de .Little Plays of St. Fran cis", van L. Housman. 11 20—12.20: Dansmuziek. Parijs ..Radio-Paris", 1750 M. 10.50 11: Concert - 12.50 2 10: Klnssieke kwar tetten Beethoven Haydn Mozart. 5.05 —5 55: Literaire en muzik matinée. 8.50: „Les Cloches de Corneville". opera- fragmenten. Orkest en soli. 11.20: Slui ten. Langenberg, 469 M. 12.251 50: Or- kestconceTt 5 206 20: Schrammeltrio. 7.35: ..Wolf Morike-avond" H Rode. alt. Ch Ohristann. declamat;e. Ds Zeiler, in leiding Westf Strijkkwartet P Eb°rhard, bevel. Daarna tot 11 20* Dansmuziek. Konigswusterhansen, 1250 M 11 2fV— 7.05: Lezingpn en lessen 7 20: Volkscon cert. 9 50—11 50: Concert. Kermbach- ovkest en A Alcxandrowna, sopraan. Hamburg, 395 M 5 15: Orkestconcert. 6.20- Orkestconcert. 7.20—11.20: Volks concert. Brussel, 509 M. 5 2O—6 20: Triocon cert. 8 35 Orkestconcert. 9.50—10.35: Dansmuziek. H I kwamen had zij in haar hand een groole, witte lap. die zij voor hem op hel zand neerlegde. In haar oogen twinkelde een gui tige glimlach. De noodvlag was een fijn hemd. dal ze van boven naar beneden open gescheurd hadl Het is er als voor gemaakt, zei hij en hij raapte hel kleedingstuk met een soort delicalen eerbied op. waarop hij hel boven zijn hoofd rondzwaaide en er mee naar den top van den berg wees. Even later was hij op weg naar boven. Zijn knols diende hem als bergstok, terwijl een grootere stok met de vlag op zijn rug zat gebonden Zij ging mei hem mee tol hel punl, waar de beklimming moeilijk en ge vaarlijk werd. Hugh, beloof mij dal je voorzichlig zult zijn. Als je merkt, dat er gevaar is voor vallen, probeer dan niet den top te bereiken. Jullie Amerikanen zijn zulke waaghalzen! Als je het mij niel beluoft, wil ik niet heb ben dat je gaat. Hij keek neer in haar oogen, waarin hij heel goed den ernsligen blik zag en hij be loofde wal zij van hem vroeg Daarop zelte hij de beklimming voorl met een eigenaar dig licht gevoel in zijn hart. Telkens moest hij -*!il blijven slaan om uil Ie rusfpn en dan wuifde hij bemoedigend naar haar Hij klom sleeds honger over gladdp rolsen. langs diepe kloven, zich op trekkend aan* uitstekende rotspunten of aan de spaarzame hegmeiing Twep keer gleed hij uil en viel enkple decimeters Toen hij daarna naar henedpn kepk. terwijl hel zweel in siraallipc over zijn gezicht gulslp zag hij dal zij uil angsl de handen voor haar oogen geslagen had Findeliik hprpikle hij mei bloedende knippn en heelernaal buitpp adem hel klein pUJwui Mpw op dan bet*, veer Iwee honderd meier boven de zee en honderd nieter boven de jonge vrouw, die in spanning op zijn terugkomst stond te wach ten. Terwijl hij vast den stok en de vlag los- maakle keek hij vast naar een plaats uit, waar hij het noodsignaal zou kunnen plan ten. Vlak hij de plaats waar hij even was gaan zitten, zag hij een nauwen spleet in de rots Het was hel werk van een oogenblik om den paal in den spleet te zeltpn en daar wapcerde de wi'le vlag in den windl Hij was er zeker van dat het dagen zou duren voor de wind de vlag aan slukken gesc.heuid zou hebben. Toen hij aan den (e- ruglocht dacht, kwam er een gevoel van hulpeloosheid en angst over hem. Maar eerst moest hij nog den onilrek vprkennen. Zoo ver hij zien kon, was er slechts bosch, zee en strand. Nergens was ook maar het minsle leeken dat binnen een afsland van vele kilometers menschen leefden. Toen hij op hel punt stond terug te gaan. hoorde hij een zachlen kreet van beneden. Hij hield zich aan een uitstekenden piek vast en slaagde er zoo in over de rand van den top le kijken. Lady Tenn*son maakle drukke gebaren in de richting van de baai aan zijn linker hand. Wal hij daar zag deed hem hevig schrikken en zonder aan zijn hploflp aan Lady Tpnpvson le denken, klaubrde hij mei een haast, die hern elk gevaar deed ver gelen. naar beneden Hoe hij zoo vlug bij haar gekomen was, wist hij zelf niel. maar pnkele minui» h na haar roep stond hij naasl haar. Zij slak een hand naar hpm uil, die hij greep en »n de zijne drukte en met de andere wees ze hem naar het strand, waar het schild van de schildpad ondersteboven in de zon lag. (Woedt vervuigJ).

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13