DE INBREKER. stond het leven van het ministerie niet op het spel omdat alleen jhr. Van Karnebeek, de minister van Buitenlandsche Zaken, de verantwoordelijkheid droeg voor wat men zijn levenswerk heeft genoemd. Te verscn ligt dit alles nog in het geheugen dan dat wij er hier in details op terug behoeven te komen. Kort samengevat wus de toestand zóó dat de Eerste Kamer op 0 Maart de besprekingen opende en dot, nadat eenige tientallen sprekers het woord hadden ge voerd, op den 24sten van dezelfde maand het ontwerp vaD .vet mei 33—17 stemmen werd verworpen! Reeds den volgenden dag diende minister Van Karnebeek zijn ont slag in, waarna spoedig daarop in de vaca ture werd voorzien dooi de benoeming van jhr. Beolaerts van Blokland Dat deze vei- werping in België een storm van veront waardiging zou ontketcn-en spreekt vanzelf en de verspreiding (voor 't eerst op 11 April) van opruiende proclamaties iü Nederlanü- fcche grensgemeenten dooi een organisatie van een handjevol Belgische oxtrcmistisciiu nationalisten is er dan ook een uitvloeisel van geweest. Overigens rullen ook de aan vankelijke voorstanders van het verdrag volmondig moeten erkennen dat de door hen geduchte nadeelen vno verworping voor ons land even zoovele waanbeelden zijn ge weest, waarvan in do practijk nog niets is gemerkt 1 Ook overigens zijn onder dit kabinet wel «enige belangrijke kwesties aan de orde gestold, maar zij hebben de politieke con stellatie, die door de verkiezingen voor Provinciale Staten en Gemeenteraden iet» meer naar links is georiënteerd, nimmer in ernstige beroering kunnen brengen. Gaan wij de Kamerverslagen na dan zieu wij o.m. dat op 1 April de Speelkaartenbe- laeting werd opgeheven, terwijl tevens op dienzelfden dag de Tweede Kamer het wetsontwerp aannam inzake de wijziging van het Wetbopk van Koophandel omtrent de Naamlooze Vennoota» happen, welk onu werp in ons Hoogerhuis, naar te voorzien is, nog heel wat bestriiding zal ondervin den; verder dat op 15 Mei de Wegenbelas ting werd ingevoerd, evenals in September de rijvaardigheidsproeven. on dat de kwes tie van het zevende leerjaar tal van maleD aan de orde werd gesteld door de Kamer kleden en telkens ook weer door de regetr ring werd getraireordl Tenslotte mag in dit beknopte politieke overzicht niet ont breken de vermelding van het ontwape ningsvoorstel der S.D A P., dat bedoelde 'n veiligheidsmacht van 3000 man te scheppen, en dat op 9 Maart onder groot tumult werd afgestemd. Eón punt lieten wij tot dusver nog onbe sproken, te weten - de handelspolitiek dezer regeerinp en met het memoreeren hiervun stappen wij dan tevens van de politiek over naar den toestand van ons land in het al gemeen en dien van handel, nijverheid, en land- en tuinbouw in het bijzonder. En wij meenen daarbij niet beter te kunnen doen, dan te herinneren aan de door H. M. do Koningin bij de opening der Staten Gene raal in September, toen voor het eerst ook de meerderjarige Prinses tegenwoordig was, uitgesproken troonrede, waaruit moer. dere optimistische klanken vielen te beluis teren, en die het scherpst tot uiting kwa men in de aankondiging eener verlaging (vermoedeli'k met 20 pCt der inkomsten belasting. Inderdand is de toestand in me nig opzicht bemoedigend, doch aan den anderen kant zon er toch ook helaas nog tallooze moeilijkheden. De belastingdruk blijft, de genoemde ver- laging ten spijt uiterst zwaar, zoowel voor Bi k als Provincies en Gemeenten, en niet eer za) hienn, dunkt ons, verbetering ko men dan nadat tal van na oorlogsche en ontzettend veel geld verslindende wetten meer in overeenstemming zijn gebracht met de cisehen en-nooden van don tegen- woordigen tijd. Maar er zijn andere moei lijkheden waarmede de zakenwereld, in den ruimsten zin van het woord, te kampen heeft en de grootste dnaivan is momentcel vermoedelijk wel het feit der stelselmatige verhoogingen der invoer.tarieven door ver schillende landen Wel heeft de Internatio nale economische conferentie te Gcnève hoopvolle perspectieven geopend, maar de daar gemaakte afspraken blijken slechts wenschen te zijn, die voorloopig nog n/et in vervulling zullen gaan. Engeland ver hoogde de tarieven voor varkensvlccsch, Duitschland o.m. die voor aardappelen, varkensvleesch en suiker, Amerika deed zulks al eerder voor heesters od bloembol len, en zonder twijfel is de lijst hiermede nog lang niet ten einde. Begrijpelijk is het dat de benadeelden te wapen zijn geloo- pen en van de regeering zijn gaan oischen geli.ik veertien dagen geledeD nog de Algemeene VereOniging voor Bloembollen cultuur deed dat zii maatregelen neemt tot verweer, daarbij steun virdende bij den Nedr ndschen afgevaardigde op bedoelde confeu.itie, den heer Colim die o.a. zeide „dat wanneer geen enkel land zich ge draagt zooals het behoort, ook een Neder laodsch staatsman zich dan kan afvragen of de Nederlandsche traditioneele handelspo litiek desniettemin maar steeds moet blijven gehandhaafd." Dat deze aandrang niet ge heel zondei succes is geweest blijkt uit de indiening van het agrdewerkwetje en de verklaringen van minister De Geer over do handelspolitiek der regeering. IntusscheD is ook de tegenactie der vrij- handelaars niet uitgebleven Niet geheel zonder reden vreezee zij dat de invoering van een dubbel tirief van invoerrechten, gelijk is gevraagd, of andere beschermende maatregelen, geen ander gevolg zullen heb ben dan dat hei buitenland zijn tarieven nogmaals opvoert, waardoor wij komen den befaarnden vicieuzen cirkel der pro tectie En de voorstanders van den vrij handel staan daarbij in zooverre sterk dat zij kunnen wijzeD op het feit dat ondanks de moeilijkheden, de uitvoer van tal van producten eer toe- dan afgenomen is, zóó bijvoorbeeld voor die van den land- en van den tuinbouw, terwijl ook de uitvoercijfers van zuivelproducten ren dergelijk beeld ver. toonenl Het is de bekende strijd, die al zeer oud is, maar telken» weer ontbrandt, cn waai omti ent men het wel nimmer eens zal wordoul Is men dus in de zakenwereld geenszins onverdeeld houpvol gestemd weinig an ders i9 dit het geval in den kring der in- duslrieelen, maar hierbij moet dan een uit zondering worden gemaakt voor een aantal groote concerns, voor welke 1927 in menig opzicht uitermate gunstig is geweest, dank zij het feit dat zij in hoofdzaak internatio naal werkzaam zijn. Voor hel meerendèel staat de zaak cr evenwel veel minder gun stig voor en de protesten, in den laatsten tijd tot uiting gekomen, tegen hel gunnen van belangrijke leveringen aan buitenland- sche firm.V's zijn er he'. logische gevolg van geweest. Het gaat niet florissant met onze industrie. Als redenen daarvan noemde de. heer Waller, de voorzitter an het Verbond van Nederlandsche Werkgevers in zijn ope ningsrede van hel op 30 September te Den Haag gehouden verbondscungree- late, de weinig nieuwe expansie; 2e. hel verlies van afzetgebieden door de verplaatsing van ver schillende induslrie&n naar builen Europa gelegen centra; 3e. hel feit dal Nederland is omgeven door landen, waar de productie- voorwaarden beter zijnl Hel één met het ander heeft er toe geleid dat hel beruchte vraagstuk der werkloosheid niet slechts :n haar vollen omvang is blij ven beslaan maar zelfs nog ernstiger om een oplossing vraagt Op 1 Januari van het jaar dat nu voorhij is bedroeg hel aanlal werkloozen, ruw geschat, 140.000, en men mag aannemen dal dit bereids aanmerkelijk grooler is geworden, al zijn de juiste cijfers op dil oogenblik nog niet bekend. Een enkel voorbeeld moge dienen om deze bewering te staven: In de vier grootste gemeenten van Neder land werden door gemuentebes'.uur. ge meentelijke dienst voor hulpbetoon, com missies voor steunverieening of ondersleu- nende werklooshe;dskassen o m de volgende uilkeoringon gedaan: in Maart 1927 Ie Am sterdam aan 7371 personen, legen in Maart van het vorige jaar aan 5566 personen; in Roüerdem aan 7542 (5024V in Den Haag aan 2434 (2399); in Utrecht aan 1264 (1170). Voor April waren deze cijfers- Rot- lerdam 4373 (10S5); Den Haag 1797 (1740); Utrechl 957 (1019) Alleen in Utrechl viel dus ren vermindering te conslateeren. ter wijl in de andere genoemde plaalsen hel aantal n:e! ohManvrijk is gestegen Het zijn cijfers, die voor zichzelf spreken en d:e de noodzakelijkheid demonslreeren van hel heramen van nieuwe maalregelen om in dezen droeven lopsfand verbetering te brengen Ongetwijfeld is reeds heel wat in deze richling gedaan, zooals: de verdere ontginning van Dren'e mei z'n dorpje Wille- veen, waaraan de naam van mr. Harm Smcpnge voor allijd verhonden zal blijven, en het plaatsen van werkloozen naar bui ten. terwijl nnluurliik ook de drooglegging van de Zuiderzee, d e goeden voortgang maakt, in dil verband kan worden genoemd evenals de instelling, op 7 Maart, van een commissie van advies in zake opleiding en beroensvprandering van ongeschoolde en minder geschoolde arbeiders (naar het voor beeld van Leiden), maar men is het er over eens dat dil alles bi] lange na niet vol doende is om de noodige opluchting Ie bren- gtn Te moeilijker wordt bovendien de kwestie door de groote jaarlïjksche» bevol- kingslnename in ons land, die nog onlang9 door den oud burgemeester van Rollerdam, dr A R. Zimmerman, op niet minder dan honderdduizend werd geschatl Bewijst de groote werkloosheid dat er in vele kringen der industrie, die dil jaar geen ernstige loonconflieten heeft doorgemaakt, we:nig aan'eiding is tol optimismp (een feit als dat der corruptie blijve hier onbespro ken!). er zijn toch gelukkig ook lichtpunlen. wa^irloe vooral behooren de vliegfuig- en radio-industrieën 1 Nog zeer kort geleden is de geweldige vlucht, die de Fhilipsfabrieken in den laatsten lijd hebben genomen, in den breede in deze kolommen besproken. De radio gaal meer en meer hel wereld gebeuren beheerschen en do fabrieken (niet alleen Philips maar o.m. stellig ook de N. S F le Hilversum) mei hel daaraan ver bonden talrijke personeel, plukken er de rijke vruchten van. De tijd schijnt trouwens niet ver meer dat iedereen in het bezit zal zijn van een toe stel, even goed als sinds jaren de fiets alge meen is ingeburgerd, en het mooie is daar bij dat de draadlooze verbinding tevens onze Koloniën zoo buitengewoon veel nader hef ft gebracht tot het Moederland. De ope ning van hel radio-slalion Scheveningen- Haven voor den zokelijken omroep, op 3 Januari, van hel nieuwe omreepgebouw van den H. D. 0.. le Hilversum, op 7 Maart, en van dal te Huizen, op 22 October, is ge paard gegaan met hel in werking 9tellen van den Philips-kortegolfzender, welke zich in een minimum van lijd een maximum be kendheid heeft verworven, gehoord als hij werd lot ver in andere werelddeelen. Oók in Indiöl Het wa3 op den elfden Mei dat voor het eetst in de historie de minister van Koloniën voor den microfoon van dezen zender een toespraak hield tol Oost en West en het was ook voor hel eerst dal daar in die verre, en loch zoo nauw aan ons ver bondon landen op den 31sten Mei de stem men werden beluisterd van de Lands- vorslinne en Haar dochler, prinses Julianal Ook de luchtvaart heeft in dit opzicht schitterend werk gedaan Fokker en K. L. M. zijn groot Geysendorffer (de winnaar van de Harmon-lrophée). Schol le en Kop pen waren hun profelenl Op 15 Juni startte de H. N A D. P.. mei aan boord Gevsen- dorffer. Scholte, Weber. Van Lear Black en diens bediende, voor een welgeslaagden vlucht naar Indië, en terug, en reeds op den eer9ten October volgde luitenant Koppen, vergezeld van'Frljns en Ellerman, het goede voorbeeld, ja verbeterde hel mei z'n „Post duif" aanmerkelijk door den tocht af te leg gen in 19 vliegdagen, aldus levens aantoo- nende, dat hel tot 9land komen eener gere gelde luchtverbinding tusschen Nederland en Oosl-lndië sier hls een kwestie van tijd zal zijn. Hel zijn deze vluchten geweest die in zeer groote mate de publieke interesse voor de luchtvaar! hebben verhoogd en het verlrouwen versterkt Zij kan nu nlel meer geremd worden door een ongeluk al9 dat op 22 Augustus bij Seven Oaks, in Engeland, toen een K. L. M vliegluig omlaag stortle en de mecanicien werd gedood en zeven in zittenden verwondingen opliepen. Ook de oprichting der Nationale Vllegschool te Rot terdam. die op 11 September werd geopend, is te dezer zake een sloot in de goede rich ting geweest. In snelle opeenvolging draalen de acten der rolprent-1927 zich thans voor onze oogen af, en wij linnen uil haar rijken in houd slechts enkele grepen doen aangaande feiten, die zich door hun belangrijkheid van de andere onderscheiden Hel jaar wa3 nauwelijks aangebroken of onze Oost werd in opschudding gebracht door den opstand der communisten op West-Sumatra die wel spoedig werd bedwongen, waarna de leiders naar boven-Digoel zijn verbannen, maar die dan toch oorzaak is geweest van den dood van lal van onschuldigen, geval len door communistische moordenaarshan den of door. met valsche voorspiegelingen tot waanzin gebrachte dweepzieke inlan der9. De opstand werd later gevolgd door een hernieuwde, doch zwakkere poging op Java, die eveneens op krachtige wijze werd onderdrukt. Was de inzet van 1927 voor Indië niet gunstig, ook Nederland heeft daarna haar deel gekregen, zij het op andere wijze. Dit jaar toch is er een geweest van stormram pon. wolkbreuken en onweders Nadat kort te voren door den Prins te Alverna, bi) Nijmegen, een monument was onthuld ter herinnering aan de groote overstrooming van een jaar terug, werd op den lsten Juni de Achlerhoek op schrikkelijke wijze door den storm geteisterd. In totaal zijn er tien menschen direct ge dood of aan de gevolgen overleden, honder den werden gewond, tientallen boerderijen verwoest... Ook Hare Majesteit bezocht het terrein van den ramp om zich met eigen oogen te overtuigen en om opbeuring le brengen in deze wereld van ellende. Zes tien dagen daarna woedde over heel het land een geweldig onweer, dat bij de Droog- dok-Maalschappij te Amsterdam vijf dooden eischte, en dit herhaalde zich op den 27sten Juli en den 8slen Augustus. Het was op dien Juli-dag dat Wester karspel door een windhoos werd gelroffen, terwijl zoowel te Sitlard als le Klaziena- veen een jongen door het hemelvuur werd gedood. Gelukkig zijn er andere feiten van betee- kenis, die niet mei het kleed van den rouw behoeven te worden ommanteld Op 11 Januari werd te Groenloo de eerste zoutlaag aangeboord; op den 21 sten van de zelfde maand verscheen de blijde lijding dat het overzicht der kolenproductie1026 had aangetoono. dat Nederland in zooverre de malaise te boven was dat zij in dit opzicht zichzelf kon redden. Den 7den Februari be sloot de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur. na twee- en een half jaar op positie van Hillegom, tot destichtingvan een eigen gebouw te Haarlem dat thans zijn voltooiing begint le naderen. Anderhalve maand daarna, op 26 Maarl, werd. inzake de eleclrificatie van de spoorlijn Rotterdam Amsterdam, de eerste officteele proefrit ge houden, op 1 April gevolgd door een rit voor de Per9. waaraan ook door een onzer mede werkers werd deelgenomen. Hel resultaat wa9 zeer bevredigend en hoever de electrifi- catie sindsdien is ingevoerd en uitgebreid behoeft op deze plaats geen betoog meer. Zij heeft een groote verbetering gebracht in het verkeer per trein, maar wij zijn ook nie^ ontkomen aan de bezwaren, die onaf wijsbaar met de invoering gepaard moesten gaan Wij denken aan dien Maandag van vorst en Ijzel toen in den voormiddag geen enkele clectrische trein kon rijden en die voor de machinisten der stoomtreinen een gloriedag is geweest. Wij denken aan al die storingen en dófecten, waardoor de verbin dingen totaal in de war werden gestuurd en dit' bewijzen dat het nieuwe bedrijf de kin derziekten nog niet te boven is gekomen. Maar wanneer wij dan het oog richten naar den toestand der spoor- en tramwegen in het algemeen en alles wat daarmede annex i9, dan denken wij ook aan de onbewaakte over wegen. die dit jaar een aantal slachtoffers hebben gevraagd, dat de 70 heel dicht zal benaderen, en wij denken tenslotte niet min der aan die lange droeve reeks van trein en tramon<Tplukken. die wij hier niel in den breede zullen memoreeren. maar waarvan de simpele opsomming voldoende de onge rustheid van het publiek verduidelijkt en rechtvaardigt: 28 Januari: spoorwegbotsing bij Heeren veen; een machinist gedood; 3 Februari: goederentrein ontspoord bij Halfweg; 11 Fe bruari: personentrein ontspoord aan den Schenkeschans bij Leeuwarden; 14 April: de D-trein Amsterdam—^Berlijn bij Goor door een onveilig signaal gereden en ontspoord; 18 April: trambotsing bij Ve-ur. vele zii het licht-gewonden en groote materleele schade, 10 Juni- locomotief van een personen-trein ontspoord bij Hallum (Fr.), de machinist, een leerling-machinist, een conducteur en eenige' passagiers gewond; 30 Juli: treinbot sing op het emplacement te Alkmaar, een rangeerder gedood-. 7 Augustus: botsing tus schen twee personentram9 bij Laren in 't Gooi. 4 dooden: 8 October: goederentrein ontspoord bij Goes: 15 October- treinbotsing bij Rijswijk. 7 gewonden; 27 October: elec- trische trein bij Voorschoten op een ploeg arbeiders Ingereden. 2 dooden; 9 November: treinontsporingen bij Etet en Veenendaal 21 Dec.: goederenlrein ontspoord bij Rijsaen; 26 Dec.: tröfnbotsing tusschen Middelburg en Vlissingen zes gewonden. Zelde minister Van der Vegle In de Tweede Kamer op de vragen van den heer Van Braambeek niet dat hij niet bereid is een commissie van onderzoek naar de veilig heid op de spoorwegen in te 9tellen. omdat er geen redm is tot ongerustheidHij zal niet zoo-heel veel bijval meer vinden! De film loopt ten einde! Een korte samenvatting van jubilea en overleden per sonen (o, trieste tegenstelling 1) moge dit overzicht besluiten. Allereerst dan de lichtzode der medaille: Zdie jubileerden! 9 Jan.: Joh. Buziau, de koning der ko mieken, 50 jaar; 17 Jan.: 40 jarig bestaan vanden Aig. Ned. Metaalbewerkersbond, gevierd door het houden van een receptie te Amsterdam; 21 Jan.: dr. YViLem Roy- aard3, 60 jaar; 27 Jan.: Dorus Kijkers, de menschenredder, te Den Helder, 80 jaar; S Febr.: dr. J. Th. de Visser, de tegen woordige leider der Chr. Hist. Unie, 70 jaar; 17 Febr.: mr. S. van Houten, schrijver der Staatkundige Brieven", te Den Haag gehuldigd ter gelegenheid van zijn 90stcn verjaardig; 19 April: Jan van Kan, te Noordwijk, 40 jaar lid der bemanning van de reddingsboot en 25 jaar penningmeester van het plaatselijk comité der N.Z.H R,- Maalschappij; 26 April: mgr. Nolens, de leider der R.-K. Staatspartij, 40 jaar pries ter: 12 Mei: herdenking van het 75-jarig bet-taan der BiLiton-Maatschapprj; 27 Mei: mr. Harm Smeenge, 75 jaar; v 17 Juni: G0- jarig bestaan van het Ned. Roode Kruis; 23 Juni: 150-jarig bestaan van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel; 25 Joli: mr. Th. Heemskerk, 75 jaar; 22 Sept.: Th. M. Ketelaar, 30 jaar Kamerlid; 25 Sept.: generaal A. R. Ophorst, 70 jaar; 14 Oct.: 60jarig bestaan der Amsterdam- sche Universiteit, en 1 Dec.: eeuwfeest vat het Ned. Tractaat Genootschap. Tot slot de keerzijde: de ijst dergenen, die van on9 heen gingen: 11 Jan.: de bekende schrijver L. Penning, to Utrecht; 25 Jan.: prof. dr. J. de Bruin, to Amsterdam; 31 Jan.: mr. dr. P. L. A, Coliard, oud-raadsheer in het Hoog-Cerechts- hol in Ned.-Jnciië; 7 Febr.: dr. L). F. Scheurleer, oud-directenr van het bankiers huis Scheurleer Zonen, te Den Haag; 13 Febr.: A. Goedewaagen Sr., directeur der N.V. Goedewaagen's Kon. Holi. Pijpen en Aardewerkfabriek, te Gouda; 5 Maart: prof. dr. J. Poels, oud-hoogleeraar te Utrecht, 7 Maart: prof. mr. dr. P. van Heylis bergen, oud hoogleeraar te Groningen, en de bekende' dirigent Johan Schoonderbeek; 28 Maart: F. H. M. van der Grieait, direc teur van de N. V. Drukkerj „De Spaarne- etad", te Haarlem, en mr. C. L. baron van Harinxma thoe Slooten, raadsheer in het gerechtshof te Leeuwarden; 25 April: G. J. L. van der Meer, te Noordwjk, tot voor kort lid van de Prov. Staten van Z.-Ho'.hnd; 3 Mei: Ch. Boissevain, oud-directeur-hoofd redacteur van het „Handelsblad"; 14 Mei: H. S. de Roode, directeur V3n gemeente werken te Rotterdam, en „Melati van Java", tjdelijk wonende te Noordwijk; 22 Juli: A. Sijthoff, te Noordwijk aan Zee, oprichter der „Ilaagsche Courant"; 27 Juli: Drof. dr. K.,Magnus, hoogleeraar te Utrecht; 7 Aug.: Aug.: F. B. Löhnis, oud-inspecteur van den landbouw, te Den Haag; 9 Aug.: prof. dr. N. Voorhoeve, te Amsterdam; 15 Aug.: J. J Ploos van Amstel, commissaris van politie, te Amsterdam; 13 Sept.: jhr. mr. J. W. A. von Schmidt auf Altenstadt, oud- vice-presldent in het hoog-gerechtshof van Ned.-Indlë: 16 Sept.: de dichter Herman Gorter; 28 Sept.: J. Tjjl, directeur der Prov en Ov. Courant en van de uitgevers firma J. J. Tijl, te Zwolle; 1 Oct.: baron Gevers, onze vroegere gezant te Berlijn; 4 Dec.: jhr. Van Vredenburch, gezant te Brussel; en 27 Dec.: J. M. W. E'zelingen, te Den Haag, hnofd-ingpnieur van den Prov. Waterstaat in Zuid-Holland. BUITENLAND. Zwischen dem Alten Zwischen dem Neuen Hier uns zu (reuen Schenkt un3 das Glück. Und das Vergangne Heiszt mil Vertrauen Vorwdrls zu schauen, Schauen zurQck. (Goethe)'. I 1927 neemt afscheid, maar behalve het droeve, gelegen in het een jaar ouder wor den, zal mpn over hel algemeen dil jaar gaarne zien gaan, wanneer we den blik zoo eens laten zwalken over de wereldronden. Het hoeft over hel algemeen weinig goeds gebracht, aan gewekte verwachtingen niet voldaan. Nog blij mag men zijn, dat het tenslotte ten grave daalt zonder opnieuw, den oorlogsfakkel le hebben aangedragen. In plaats van. zij het langzaam, vooruit marcheeren naar nieuwe ideeën-werel den keerde men terug lot oude, die in 191-4 hebben bewezen, wat ze waard zijn* Helaas Zie b v eens de afzonderlijke verdragen, die gesloten zijn; naar het heet. alle pas send in het kader van den Volkenbond maar algemeen „naar waarde" geschat, Oudejaarsvertelling door TINE BRINKGREV EW1CHERINK. Donker en eenzaam lag het landhuis aan de laan, die op den straatweg uitkwam; zooeven had een auto de bewoners gehaald, hadden scherpe lichten over den musgrond gedanst; nu was ailes weer duister. Vanachter een der dikke boomstammen, schuin tegenover de woning, kwam plotse ling een man le voorschijn, die behoedzaam den tuin insloop eq bij de achterdeur stil hield. Met handigheid, als iemand die zijn vak volkomen meester is, begon hij liet slot j van de keukendeur le bewerken. 'I Had ze- i ker zoo moeten ztjn. dat hij juist met zijn valies met koopwaar bij een der villa's aan den weg stond, toen een auto stopte en een dame uitsteeg! „Krits". dit wa9 legen den chauffeur, „vanavond legen acht weer voor. om dan meneer en mevrouw Ankona af te halen, je weet wel. van Merry Home Ze gaan mee naar Amsterdam Bereid je vrouw er maar op voor. dat je wol niet voor twee uur van nacht terug zal zijn". Na enkele minuten, onder het verder gaan. wist hij zich al te herinneren waar hij dien naam Merry Home gelezen had- op het groengpschildprde houten hek van het landhuis, in de stille zijlaan. Hij had er j 's morgens gebeld, doch er was toen niet opengedaan, blijkbaar niemand thuis Nog eens had hij toen naar die witte letters ge keken op liet hek, (Merry Home Vroolijk tehuis) die zoo'n grimmige tegenstelling vormden met hem. den slraatkoopman, den Zwerver, die zelf geen tehuis had, als was het ook dat hij het door eigen schuld had verspeeld. Hij Wist dus, daar, in Merry Home, wa ren de eigenaars dien avond en nacht van honk. En oin acht uur werden ze gehaald; bij hun vertrek zou hij kunnen opmaken, of er anderen thuisbleven, óf dal hij vrij spel zou hebben. Nu had hij zekerheid dat hij niet gestoord zou worden, op zijn gemak hier de boel kon opnemen en mee pakken, wat van zijn gading leek. Ziezoo, dat was klaar Hij rees op uit zijn gebukte houding, draaide aan de knop, en de deur ging open. die hij, behoedzaam achter zich sloot De keuken door. toen kwam hij in de vestibule, een kleine hall; zijn vinger? tastten langs de deurpost had den al gauw hel eleclrisch knopje te pak ken dal lis-hl verschafte, 't Zag er gezellig en aardig ui! smaakvol- een oude Kr:eM-he kink. een echt gobelin kteod aan den wand met een rek met hlauwe borden en ontlek koperwerk op een laag tafeltje bij een kun stig gesneden bank Drie deuren zap hij. die hij beurtelings opende- de eerste was van een diepe hang kast, wAarin kleeren hingen. De tweede gaf toegang tot een kleine kamer, waarin slechts een tafel stond met een paar oud- Hol landsche stoelen en een dito buffet. De sleutels staken in de laden Kalm sloot hij de overgordijnen wat be ter, zoodat geen onbescheiden glurend oog iets zou kunnen ontwaren: toen inspec teerde hij het buffet Ze hadden hier goede spullen, die de moeite van het meenemen waard was: zes zilveren lepels, zes zilveren vorken, dessertgoed. 't Verdween in de diepe binnenzak van zijn jas. Toen ging hij even zitlen in den stoel, schoof die bij het brandende haardje: behagel ijk strekte hij zijn beenen, als om zijn ijskoude voeten te kunnen doorwarmen. Zou er niets warms meer te drinken zijn? Onder zijn bereik stond een theeblad op tafel, met twee gebruikte kopjes en een tea cosy er naast. Hij lichte deze op- jawel, het zilveren potje eronder was nog goed heet en nog lang niet leeg. dat voelde hij. Zonder op te staan schonk hij zich een kop thee in 't verkwikte bepaald Tenslotte moest hij toch overeind en zijn tocht voortzetten. Zijn bezoek gold nu een groote suite, met veranda. Er hec-rschte geen luxe,maar alles wees op smaak, op harmonie. Voorbij de ramen, stond een groot heerenbureau, met paplëren bedekt in de achterkamer In het hoekje bij de serre een eiken 'temeshurcntihe md oor- trollen en snuisterijen. Weer zorgde hij, dat de kier, waardoor hijzelf even tevoren licht had 2ien vallen, goed sloot: toen trad hij op het bureau toe. Daar lag euii open gesneden envelop geadresseerd aan den WelEdelen heer J. Ankona, Letterkundige. Zoo zoo, hij was dus bij een dichter ol een schrijver te land gekomen, nu, die verdien de dan zeker nogal goed, in tegenstelling van hetgeen je meestul hoorde vertellen van lui, die in een dergelijk baantje hun roeping hadden gevonden. Dat gouden pot lood, dat op een vel papier lag, zou hij maar vast interneeren. En dat Doch eensklaps bleef hij roerloos staan: de hand, die naar een sierlijk vouwbeen van schildpad tastte, viel krachteloos neer. En de sluwe oogen in het gebruinde gezicht werden groot, angstig groot, toen ze gevestigd bleven op een mejpjes-porlret in een lijstje: 't wa9 een ouderwetsch portret, dat kon men zien aan het kapsel, aan het eenvoudige sporlblousje: degene, die het voorstelde, moest nu al een vrouw zijn van omstreeks dertig jaar Als gehvpnoliseerd bleven zijn oogen hongen aan het meisjeskopje en met lie we gingen &Ib van een slaapwandelaar ging de linkerhand in den borstzak haalde »*en ver sleten imrlefeullle te voorschiin. die geopend werd Tusschen allerlei papieren kwam een beduimeld carlon te voorschijn epn portret: 't was als twee druppel? water hetzelfde als daar op het bureau stond! De man keerde hel om in zijn trillende vingers: alsof hij ze voor hel eerst zag, gleden zijn blikken over de enkele woorden, die er stonden, met inkt geschreven: Van Lousje aan Rob. 't YVas oi de kamer om hem begon rond te draaien- hij zonk in een (auteuil neer, verborg het huuid in de handen. Van Lousje aan Rob. En eensklaps zag hij zich weer als jongen temidden van het leeruarsgezin, als kind opgenomen bij de eigen kinderen. Hij zag mevrouw, goedhartig en bedrijvig, mijn heer: een ernstig, verstandig mensch. En het blonde Lousje, twee jaar jonger dan hij zelf en ,Ku, de Benjamin, levendig en vol grappen. En hij daurP:«sehen, de sinjo. naar Holland gestuurd om er zijn opvoe ding te ontvangen, zich een positie le ver-» ovoren. In geen betere haven had hij terecht kun nen komen, nergens zou men zooveel ge duld gehad hebhen met zijn weerbarstige natuur. Tot men, na drie jaar, hem niet meer kon, niet meer wilde huisvesten Voor zijn herinnering verrees de studeer kamer van meneer, met de hooge boeken kast aan den wand. En de vermanende stem klonk hem in de ooren: „Rob. ik heb je hier lalen komen, om je te zeggen, dat ik in alles hel beste met je heb voorgehad, maar dat nu mijn geduld op is: ie moet gaan Had ik geen kinderen, dan zou ik misschien nóg proheeren, je van den afgrond te redden, die je tegemoet gaat, on verbiddel lijk, uit eigen aandrang 2—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 10