A.BECIUNK lan^eMape 6.Telll53 HYPOTHEEK S. BULTHUIS, Botermarkt 23 MAISON BERNSEN Jk&éb en franteïïSaftftepöl VOOR OUDEJAARS-AVOND CORRESPONDENTIE. INGEZONDEN. GENEESKUNDIGE BRIEVEN. VRAGENRUBRIEK. Breestraat 157 Telef. 563 Gelegenheid om te Dineeren 2 Voor den Oudejaars-Avond W. v. d. Wyng-aard Sa Zonen Ie Verkoopster, PI U AAL= Groote sorlebring gebakjes, tevulde koekjes, boterkoekjes enz. enz. GASTELAARS VELTENAAR. WINTERKOUDE - TOCHTENDE RAMEN Voetzakken 17.50 Vachten in alle maten vanaf f 5.25 Tocht- Reis- en Autodekens fochtband, gummi 20 ets. - Wol 30 cis. Warm waterstoven f6 25 Kachelzeilen 52* Cents Mot verschillende groepen werkloozen liet de gemeente gisteren de sneeuw van de straten scheppen. De vuile bruine mas sa, die ontstaan was door het strooien van zout, is voor eet, belangrijk deel van de wegen verdwenen Voetgangers en wielrij ders klagen over het zout. dat ze een sme rig, venijnig goedje voor echoenen en fiets, banden noemen ten onrechte 1 De St. Ct. no. 251 beval de gewijzigde statuien der N V. Bloembullenkweekerij en Handel Stoutenbeek van Til, te Hillegom. De jaarvergadering van de IJsclub, die gehouden is onder Leiding van den voor zitter P. Klaver, was zeer druk bezocht. De jaarverslagen van secretaris en pen ningmeester werden uitgebracht; er was in het afgeloopen jaar slechts één middag op de baan gereden - dooi den aankoop van een consumptie-tent (een gewezen iighal) sloot de rekening met een nadeelig saldo van f 313.92. Door der ijs-tijd van dezen winter was deze schuld echter al wegge werkt. Geklaagd werd dat de jeugd de tent in den zomer beschadigd heeft. De aftredende bestuursleden de heeren W. van der Linden, S N'ieuwkamp en C. J. Jan sen werdeD herkozen Twee paar schaatsen en een kistje siga ren zijn verloot onder de aanwezigen. De Tereeniging telt thans 140 leden, donateurs en begunstigers. NOORDWIJK. Burgerlijke Stand. VsTtrokken personen: Wed. Mr. Dirk de Jongh van Polsbroek, geb. A. van Noorden, naar 's-Gravenhage, Talingenlaan 19 Adrianus Suyker, naar N.-O. Indië, Soeke Boemi Chrisliaan Muller naar N.-O. Indië Hansz Wohlk. naar Duilschland (adres onbekend) Maria Christina Verloop ge boren Schoor, naar Katwijk aan Zee. Jan Tooropstraat 45 Jacobus en Johannes de Kok, naar Rotterdam Willem Beukelz.straat 11 Chrisliaan Adrianus Michael Sneeboer naar Leimuiden Marius Leendert van Rijswijk, naar Apeldoorn, Asselschestraat 88 Hendrika Johanna Nieland geb. van der Wiel. naar Rotterdam. Nieuwe Binnen weg 346 Martha van den Burg geb. Zwetsloot, naar Delft, Krankzinnigenge sticht ,,St Joris Gasthuis" Geertruida Hupje, naar Leiden, Princessekade 3 Leuntje van der Niet, naar Leiden, Steen straat 27 Willem Frederik Hans, naar 0eg3tgeest .Endegeest" Johanna Grietje Bnnk naar Roterdam. Kralingscheweg 258 Anlje van der Zwan, naar Zandvoort, Brederodestraat 71 Margaretha Johanna Maria Angevaren, naar Voorhout, Boek horstlaan Cornelia Leonardus Koemans, naar Rijnsburg, Oude Vliet 9 Lena Ooms, naar Heemstede, Raadhuisplein Teuna Ooms naar Heemstede, Raadhuisplein 11 Wihlelm van der Meer, naar Noordwijker- hout, Gooweg Cornelis Brederode, naar Noordwijkerhout, 's-Gravendamscheweg Dirk Plug, naar Katwijk aan Zee. Zeesteeg 9 b Johanna Maria de Haas, naar Voor burg, Rembrandtlaan 54 Jacoba Agatha Homborg naar Den Haag, Bilderdijkstraat 93 Jacobus Johanes Parlevlift, naar Rijs wijk. Kerklaan 200 Antonius Muller, naar Hillegom, Molenstraat 2 Barbara Maria Lindeman, naai 't Bosch, hotel Central, Markt 61-53 Wed. J. Muller geb. Leigh, naar Engeland, (adres onbekend) Nico- laas Johannes Meiland, naar Canada Jan Smit en gezin, naar Zaandam. Bloem gracht Vera da Marchewa. naar Den Haag Van Weerde Van Dijkstr. 61 Elisabeth Catharina Rock, naar Amsterdam, Droog- bok 13. Ingekomen personen: Adrianus van den Burg. Scheveningscheslraat 19 Maatje van der Bent. Pickéstraat 34 Cornelis Adrianus Koomen en vrouw. Stationsplein 3 Jan Pieter Gomdriaan en vrouw. Zand- voorlschestraat 26 Dirk E Van Aesch, Voorstraat 29 Cornelia Maria Prins, Noordwijk? Wed. J, van ParidonKool, Noordwijk? Elisabeth Kool Wed J. van Poridon, Noordwijk? Gerarda Maria van Leeuwen. Bronsgeesterweg 1 Gerardus van der Huls en vrouw, Jan Kroonsweg S3 Johannes Bleeker. Binnenweg 13 Cor nelis van der Sar. Douzastraat 12 Wed. J. J. Homberg geb. van Lierop, Wilhelm.- straat 15. St Jeroensgesticht. Gerardus A. van Haeften, Atjehweg 2 ,,de Huil" Jozef Hendricus Puigrok, Wilhel- minastraat 26 A. den Dubbelden, N. Zee weg 47, dienslbode Hendrika de Grave geb. van der Borgh, Egbert de Grootstraat 30 Clazina Maria Ockerse, Palace-holel, Noord-Boulevard Klaas Jansen, Dr. Mr. v. d. Berghslichting Jacobus van der Pol, Kerkstraat 65 Petrus L. L. Schipperijn, Dr. Mr. W v. d. Berghslichting Maarlen Calharinus de Wreede en gezin. Jan Kroons weg 9. NOORD W1JK-BINNEN. Gistermiddag zakte op de Voorstraat alhier een bekend zwerverslype, zekere W. A. (een woonschuilbewoner) bewusteloos in elkander. Na bij den vrachtrijder Br. Ie zijn bin nengedragen constateerde dr. Voltner dat de man door koude was bevangen. Per politiebrancard is hij naar het St, Jeroénsgeslicht alhier overgebracht NOORDWIJK AAN ZEE. Bij de er. Kerk alhier, is tot ouder ling gekozen de heer J. Hoekstra, en tot diakenen de heeren Nic. Barnhoorn en A Perfora. Tot notabelen bij de Ned.-Herv. Kerk alhier zijn herkozen de heeren L. v. d. Bent en Q. van Rooyen. OEGSTGEEST. Den lsten Januari a.s. zal het 30 jaar geleden zijn dat onze plaatsgenoot, de heer E. van Dijk, in functie trad als timmerman aan de inrichting .Endegeest". Later werd de heer v. Dijk bevorderd tol hooldtimmer- man. en daarna ls hij bevorderd tot adj- techn. ambtenaar. Het bestuur van de afd. Oegstgeest en Omstr. van de Alg. Ver. voor Bloembollen cultuur heeft thans het besluit genomen weer een tentoonstelling te organiseeren van getrokken bolgewassen. De voorberei dende werkzaamheden zijn met bekwamen spoed ter hand genomen. Dienaangaande kunnen wij reeds vermelden dat hel bestuur beslag heeft weten te leggen op de nieuw te bouwen zaal in cafe-restaurant „Zonier- zorg" te Leiden, welke gelegenheid voor dit doel uitmuntend is gelegen, hetgeen reeds bij de vorige tentoonstelling Is gebleken. De datum dezer tentoonstelling is vast gesteld op 14 tot 17 Februari 1928. Jaren achtereen werd in den kouden en dikwijls voor velen, nijpende winter, aan behoeftigen en ouden van dagen jaarlijks een blijden dag bezorgd door de vereeniging „Dorcas". Deze vereeniging is heiaas het vorig jaar opgeheven. Begrijpelijkerwijs dat velen in de gemeente, nu dien tijd weer is genaderd, in dankbare herinnering aan die dagen terugdachten. Dit jaar echter heeft de Meisjesvereeni- ging „Maria Martha", die circa 25 leden telt, met haar, zij het dan ook bescheiden middelen, getracht in dezen nood eenigs- zins te voorzien. Althans zal in deze week een uildeeling plaats hebben van eigen gemaakte kleedingstukken aan een 36 tal gezinnen. Al deze kleedingstukken, die met de hand gemaakt zijn, zagen er keurig uit. Hel be stuur dezer vereeniging met aan het hoofd mevrouw Jansen Schoonhoven, weet er wel den moed in te houden en is dan ook gaarno bereid giften voor dit liefdadige doel in ont vangst te nemen. Wij kunnen dan ook deze vereeniging, die spoedig met een inteeken- lijst door de gemeente zal gaan, van harte aanbevelen. Reeds werd ons medegedeeld dat dezer dagen een prachtige gilt is inge komen ten dienste voor de aanschafling van een naaimachine. Deze gift is nog wel niet toereikend, doch wij vertrouwen dat, nu er één schaap over de brug is, er wel meer zullen volgen, SASSENHEIM. Ten kantore van de architecten J. P. Oudshoorn Zoon, te Sassenheim, werd heden bij uitnoodiging aanbesteed den bouw van een Landhuis, Bloembollenschuur met werkplaats, NarcissenloodB, Garage enz. voor den heer G. van Parijs, te Lisse, waarbij de laagste inschrijvers waren de firma Vergunstr-Daudey en Go's alhier. H. v. W. Wendt u tot het Bestuur der inrichting. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. ALWEER EEN ZONDAGSWET. Geachte Redactie! Al eenige malen heb ik ln uw blad een ingezonden stuk gelezen over de ouderwet- sche toepassing van de Zondagswet in Lei den. Eerlijk gezegd, heeft mij dit nooit ge ïnteresseerd en heb ik er nooit aandacht aan geschonken, maar met de Kerstdagen is het mij wel opgevallen. U moet weten wij hadden eenige logé's en door het slech te weer niet wetende, hoea wij den dag zouden rondbrengen, besloten wij het was len Kerstdag des middag9 naar do bioscoop te gaan. Bij de eerste de beste bios lazen wij: „Heden geen voorstelling". Dan gaan wij vanavond maar, besloten wij en kwamen in Zomerzorg terecht om een thee onder een strijkje te gebruiken. Van den kellner die ons de thee bracht, ver namen wij, dat er geen muziek gunaakt mocht worden. Ik vroeg hem toen „maar vanavond toch wel", en het antwoord was „ook niet mijnheer, niks mag er vandaag". Maar ik kan toch vanavond naar de bios coop gaan, vroeg ik hem en het ntwoord was. „ook niet mijnheer", Leiden is van daag uitgestorven". Het gevolg was, dat wij in een Haagsrhe tram stapten; die voor Zomerzorg stond en naar den Haag tramden. Cje tram zat vrijwel vol met Leidenaars en in den Haag ontmoette ik verscheidene stadgenoote Het eerste café de be9te uet strijkje dat wij binnengingen (voor de bioscoop was het te laat geworden) ontmoette ik Leidenaars. Eerst toen begreep ik, dat de Leidsche café's en bioscoophouders met recht hun ontevredenheid even het naleven van de Zondagswet in Leiden uitten. Hun klacht, dat de Leidenaars des Zon- dagsdagsmiddags hun geld in den Haag ver teren, drong toen eerst tol mij door. Eerste Kerstdag toen er geld onder de menschen was en er verteringen werden gedaan, was Leiden „dood". Is het dan ook niet te be grijpen, dat de Leidenaars die uit wilden naar den Haag trokken? De Haag9che bioscoop- en caféhouders zullen wel in hun vuistje lachen, dat de Zondagswet in Leiden zoo „model" wordt nageleefd en het is te begrijpen dat zij hopen, dat deze toestand zoo zal blijven, maar wordt het niet hoog tijd, dat de auto riteiten die daarover te besslissen hebben op de onbillijkheid van die ouderwetsche toepassing van de Zondagswet worden ge wezen? Niemand mag gehinderd worden ln zijn godsdienstige overtuigingen, daar ben ik een eerste voorstander van, maar welke belemmeringen de godsdienstoefeningen zutlen ondervinden als er des Zondagsmid dags of des avonds een bioscoop-voorstel ling of een concert gegeven wordt (natuur lijk niet dicht bij een kerkgebouw) kan ik mij niet voorstellen. Hoogachtend, Uwdw. „EEN LEIDSCHE BURGER", GESTEL EN ZIEKTE. Gestel ls een van die woorden, welke dikwijls gebruikt worden, zonder dat men er zich rekenschap geeft, wat men er eigen lijk onder verstaat Het moge algemeen be grepen worden, wanneer van iemand gezegd wordt, dat hij een krachtig gestel heeft, maar dit wordt anders bij meer negatieve uitdrukkingen, als: „zijn gestel deugt niet", of: „wat hem mankeert, weet ik niet goed, het zit 'm zeker in zijn gestel", of: „mijn dokter zou 'ik niet graag missen, want die kent mijn gestel zoo goed". Wanneer wij trachten uit te vorschen, op welke eigenschappen van den mensch de gedachten gericht zijn bij het gebruik van het woord „gestel", dan krijgen wij een heele verzameling, een bont mengsel, zoo groot, dat alles wat den bouw en de ver richtingen van het lichaam betreft, er in begrepen is. In groote trekken komt het er op neer, dat het bepaalde gestel, dat men iemand toekent, hem onderscheidt van zijn medemenschen, en dat het woord gewoon lijk gebruikt wordt om in een woord een zekere karakteristiek van zijn persoon te leveren. Inderdaad is door alle eeuwen heen geprobeerd, zekere soorten te onder scheiden en op die wijze de menschen in een aantal duidelijk van elkaar onderschei den groepen te verdeelen. Het was alweer de practische blik van den ervaren arts, die het hierin het verst had gebracht, zoodat hij met overtuiging zijn patiënt .iets kon aan- of afraden, omdat het bij zijn gestel wel of niet paste. Het was evenwel zuivere empirie. In den laatsten tijd wordt echter be proefd, zooals onlangs Borchardt gedaan heeft, het vraagstuk meer wetenschappelijk te behandelen. Hiervoor is in de eerste plaats noodig, een goed uitgangspunt te kie zen. En daarvoor komt dan als vanzelf in aanmerking het type van den normalen mensch. Dat kan dan als uitgangspunt die nen en men heeft slechts te onderzoeken in welke opzichten iemand met een bepaald gestel daarvan afwijkt om dat gestel te kunnen definieeren. Maar hoe eenvoudig dit ook klinkt, de toepassing is niet gemakkelijk. Want wie zal zeggen, hoe de normale mensch er uit ziet en hoe hij functionneert? Wel i9 reeds dikwijls geprobeerd om uit een zeer groot aantal menschen het gemiddelde te vinden, om dan tot het besluit te komen, dat een normaal mensch zóó en zooveel centimeters lang moet zijn. zóóveel kilogrammen moet wegen, zooveel behoort te eten en te drin ken, zoolang behoort te slapen, enz. De eerste moeilijkheid is dan echter de keuze van het onderzoekingsmateriaai. Zal men mannen of vrouwen, jonge of oude perso nen, Europeanen, Neger9 of Chineezen kie zen? Om bruikbare resultaten te verkrijgen zou men voor elk ras, voor eiken leettijd, voor beide geslachten enz. een afzonderlijk onderzoek moeten instellen. Andere onder zoekers hebben personen uitgezocht, die aan alle mogelijke eischen voldeden en zoo goed als geen afwijkingen vertoonden. Op die wijze zou men hot beeld van den idealen mensch verkrijgen, zoodat bij vergelijking ieder, die later onderzocht werd, in alle richtingen een tekort zou vertoonen. Dit staat wel vast, dat de constitutie van den afzonderlijken mensch gedurende zijn loven volstrekt niet altijd dezelfde moet blijven. Dat gedeelte, wat hij als erfenis 1 van zijn ouders heeft meegekregen, zal wel niet veel wijzigingen ondergaan, maar door voeding, leefwijze en ziekte kunnen ook in zijn gestel belangrijke veranderingen op treden. We mogen het dus wel als onmo gelijk beschouwen om een vasten norm te vinden, geschikt om iedereen aan te toetsen. Maar toch zijn er tal van afwijkingen, ■welke afzonderlijk of met elkaar gecombi neerd, zoo dikwijls worden waargenomen en daarbij een eigenaardig stempel op den betrokken persoon drukken, dat wij daar aan het recht ontleenen orrt van bepaalde gestel-typen te spreken. En zonder twijfel maken zekere gestel-lyoen iemand meer vatbaar voor bepaalde zieklen evenals om gekeerd ziekte in staat is het gestel te wijzigen. Als een zeer eigenaardig voorbeeld noemt Borchardt het feit. dat in Zweden, waar het blonde type overheerscht, de bruinooglgen grooter ziekte- en sterftekans hebben, ter wijl in Italië en Frankrijk de verhoudingen juist omgekeerd zijn en daar juist de blonde mensehen eer ziek worden. Ook bij de die ren kan iets dergelijks waargenomen wor den. Het is bekend, dat raspaarden veel ge voeliger voor ziekten zijn dan werkpaar den. Of in overeenstemming hiermee, zoo als Borchardt schijnt te gelooven, adellijke en geleerde families zich als raspaarden ge dragen, zou naar mijn meening nog nader bewezen moeten worden. Het gestel is dus een samengesteld ge heel. Als we beproeven zouden, het nauw keurig te ontleden, zouden wij daarbij moe ten letten op lichaamsbouw, op vorm en ge stalte, op de levensverrichtingen, vooral ook op geestelijke factoren, hoe op allerlei in vloeden van buitenaf gereageerd wordt, op het weerstandsvermogen tegen schadelijke invloeden als besmetting en vergillen, op do snelheid van de ontwikkeling en van het verval, zoowel van het geheele organisme als van bepaalde onderdeelen. Zonder dat we een vasten norm hebben, komen toch ln al deze punten zoovele afwijkingen voor, dat bepaalde typen tegenover elkaar geplaatst mogen worden Zoo kennen wij de slappe menschen, van het zoogenaamde astheni sche type, die gemakkelijk verkouden wor den en allerlei ontstekingszieklen krijgen, wij kennen het arthritische type, waarbij bij voorkeur jicht, aderverkalking en rheu- maiiek optreedt, wtj kennen de verschillende diathesen, waardoor een zekere geschiktheid voor huiduitslagen, kiierzweilingen enz. beslaat. Terwijl de eene soort ontstaat door uit- wondige omstandigheden, als voeding, be paalde leefwijze, zijn andere als aangeboren te beschouwen. Zoo is bekend, dat in een zelfde familie vele opvolgende geslachten een groot aantal lijders van het zenuwstel sel vertoont; de neiging tot ernstige bloe ding, ook bij kleine verwondingen, wordt zelfs op zeer bepaalde wijze overgeërfd. Een fraai voorbeeld van tijdens het leven gewijzigde constitutie vinden wij bij be smettelijke ziekten. Terwijl iemand, die door een besmettelijke ziekte wordt aange tast, daarmede liet bewijs geleverd heeft, dat zijn weerstandsvermogen tegen het be smettende agens onvoldoende was, zien wij in vele gevallen, nadat de ziekte genezen is, een volmaakte onvatbaarheid ontstaan, zoodat die ziekte onmogelijk ten tweeden male hem kan treffen. Maar ook hierbij komen afwijkingen voor in dien zin, dat die onvatbaarheid een enkelen keer uitblijft, zoodat de betrokken persoon later nog eens dezelfde ziekte krijgt. Bij besmettelijke ziekten is het reeds ge lukt, de vatbaarheid opzettelijk te vermin- doren. DH geeft moed, dat door voortgezette studie en onderzoek het eveneens gelukken moge om in andere opzichten een gestel, dat in de een of andera richting den mensch minderwaardig maakt, zoodanig te veran deren, dat kwade gevolgen uitblijven, al moge het dan ook voorloopig niet zoo ver gaan, dat hij tot een ideaal-mensch wordt gemaakt H. A. S. Abonné P. d« H. U bent niet aange slagen volgen» het door u opgegeven »ala-,< ris van 1 Mei 1927, doch over het genoten ealaris gedurende het kalenderjaar 1920, hetgeen juist ia. Van <L B., ie O. De belasting huur waarde bedraagt ln hoofdsom f 48 of 10 pCt., van de huishuur na aftrek van f 70. De be- lasting meubilair wordt berekend naar de daarvoor bestaande tarieven in de wet ver meld. Uw meubilair is geschat op een waar. de van f 1400 tot f 1700. De opcenten voor uw gemeente cija on» niet bekend. D .0. v. P. te L. Uw aanzïag, bere kend volgen* een auiver inkomen van f 3556, is goed. Waarom u ambtshalve hooger bent aangeslagen, kunnen wij niet beoordeelen. Vermindering voor pensioen heeft niet plaats, indien dit pensioen na 1 Mei 19ü is ingegaan. Uw aanslag 1926/27 is even eens goed berekend Reclameeren kan niet meer. Voor 1927/28 zijn de 25 opcenten op de Rijks-Ink bel. vervallen; daaraan hebt u wellicht niet gedacht., D. W. B., te L Uw aanslag is goed, doch forensen ia buitep beschouwing geble ven. Hierover behoeft u niet te reclamee ren. Ter zijner tijd krijgt u ambtshalve af schrijving. M. de A., te L Teneinde het afgeven van een geverfde wollen mantel te voor komen, moet u hem uitspoelen in koud wa ter, waarin een paar handenvol keukenzout ia gedaan. Een nacht daarin laten staan en vervolgen! een paar maal navpoelen. J. van 8., tl L Naast de u genoemde gevallen dat z.g. doopleden in de Ned.- Herv. Kerk, die weigerden kerkelijke be lasting te betalen, daarto! niet gerechte lijk werden verplicht, zijn ona gevallen be-* kend, dat dit wel geschiedde. En als mem per aangetcekenden brief aan het kerkbe stuur bericht, dat men den band met de kerk wenscht rerbrokeD te zien en dus be dankt dan is men veilig. Men beloopt dan niet de kans vervolgd te worden met al de soesa daaraan verbonden. vnn 12—8 nur 8851 O iebollen 2, 5 en 10 Cent per stak. Eeo renzensorteering Luxe Koekjes vanaf 18 Ct. per ons. Wij zullen ook dit jaar weer onze Geinksboeiyzere van Bauket bakken met vruchten opgemaakt 10 7Uen f 1.20p. oond. Sneeuwballen, berliuer Bollen, Appelbollen, Roombollen, Amandelbroodjes, Appelflappen 8 Cent per stok. Toinpouceo en Gebakjes 7 oent p. stuk S. v. p. Vroegtijdig bestel.en voor thoiabeeorgen. DENKT AAN ONZE OLIEBOLLEN EN APPELBEIGNETS Aanbevelend, 3340 Verkrijgbaar in de bekende adressen. ttiat\|ii< AC i lltciv Gevraagd, tegen 1 Februari voor het wit-vak en Lingerie-afdeeling een boog salaris, alléén, zij die volkomen op de hoogte zyn met bovenst, branche gelieven met volledige in lichtingen omtrent te^enwoordigen en vroegeren werkkring te so liciteeren. BrieveD Bur. van dit Blad onder No. 3351 Amandelbroodjes, Appelbollen, Saucijzenbroodje», Soezenbakken en Choc Bekers met ananas 10 cent per stuk. Appelbeignets, Appelflappen, Berliner bollen, Sneeuwballen - Al onze koekjes en gebak onder contrdle van het station voor Bakkerfj te Wagenlngen 3338 lste en 2de hypotheek op billijke voortvaarden. Itivierviecbmnrht 1, 's-Uravenhage. 3317 ROODKOKENDE Stoofperen. Mooie Goudrenet ten en Bellefleuren 75 ets. p. 10 pond-, 13 mooie zoete man darijnen 25 c. Doffe kastanjes Aanbevelend; 7595 I. NEUTEBOOM. Papenstraat 1. TeleL 339 3325 TELEFOON 834 3356 tat." a 3—3

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 11