I KERSTFEEST-HERINNERINGEN j JOHAN GEIJTENBEEK - Fotohandel EEN MOOI KERSTGESCHENK g Kodak-Brownie in speciale Kerstverpakking a f 10.12 BINNENLAND. TWEEDE KAMER. ^lllllllllllllllllllllllllllllllillliHIIIIIEIIHiillllllllillllliilillilillllilllllllllillll!^ kunnen zoonoodig zonder Blitzlicht gemaakt worden 3 met onze hooggevoelige Anti-Hallo-Platen. H Voor Blitz-foto's zijn de ^^cr-Kapselblitz hat meest aan te bevelen, ff Breestraat 79 Telefoon 1851 &lllll!lll!3llllllllllllllllllllllllllllllllilllilllSI!lllil!lllllllillillEIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ GEMENGD NIEUWS. zen. in het bloed en ook het andere, waar van Joost gesproken heeft. Maar gij zult weten, dat dit huis voor u open staat, wanneer gij dit wensc-ht God behoede u!" En hij tuurde hen na en bepeinsde, hoe geheimzinnig en vol diepe bedoeling de wereld was ingericht en dat misschien eeni- gen moesten zwerven, opdat anderen staan en vastgroeien konden, zonder vaneenge- scheurd te worden door de tegenstrijdige krachtenook al zag hij alles nu niet meer zoo duidelijk in als den vorigen avond... maar toen was het ook niet voor niets Kerstavond geweest... RECLAME. H. P. H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN Tel. 861 AUTO-TRANSPORT Aalmarkt 16 CREMATIE 4762 DE RIJWIELBELASTING. Hoeveel moeten wij nn betalen? De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging der Rijwielbelasting aange nomen, de Eerste nog niet. „Hoeveel moe ten wij nu betalen V' vToegen een paar lezers. Wij vernemen, aldus het „HblcL", dat het wetje in de eerste zitting na Kerstmis in de Eerste Kamer zal worden behandeld. Keurt die Kamer het goed wat nauwe lijks aan twijfel onderhevig is dan zal het nog vóór l Januari in het Staatsblad verschijnen. Daarna zullen de plaatjes aan de postkantoren te koopen zijn voor f 2.50. Zij zullen geldig zijn tot en met 31 Augus tus 1929. Daar, in verband met de wetswijziging, de plaatjes eerst laat, misschien zelfs pas begin Januari te krijgen zullen zijn, zal üe controle niet voor omstreeks half Januari beginnen. HET ONTWERP TOT HERZIENING REGELING PACHTOVEREENKOMST. Op de volgende vragen van den heer Hiemstra, lid van de Tweede Kamer: 1. Ligt het in het voornemen van den Minister, om met de indiening van een wetsontwerp in zake herziening van de Pacht overeenkomst, te wachten totdat de bij Koninklijk besluit van 15 December j.l. ingestelde staatscommissie, welke o.a. de opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de verhouding tusschen bodemprijzen en productiekosten, met haar arbeid ge reed is? 2. Indien dit voornemen bestaat, vreest de Minister dan niet, dat daardoor deze indiening niet onbelangrijk zal worden ver- traagd? heeft de Minister van Binnenlandsche Za ken en Landbouw geantwoord: 1 en 2. De ondergeteekende wensoht geen verhand te leggen tusschen den arbeid der bij Koninklijk besluit van 15 December j.l. no. 34 ingestelde staatscommissie en de verdere voorbereiding van het wetsontwerp tot herziening van de regelen in zake pachtovereenkomst. NEDERL. VEREENIGING VOOR VERLOFSOFFICIEREN. Viering van het 10-jarig bestaan, Aan den maaltijd te Den Haag gehouden ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan der Nederlandsche Vereeniging voor Ver lofsofficieren, die onder leiding stond van den waarnemend voorzitter, den reserve majoor van Loghem, nam een 50-tal hoofd en subalterne verlofsofficieren deel. Als gasten der Vereeniging waren aan wezig de Minister van Oorlog, de heer Lambooy en de oud-opperbevelhebber ge neraal Snijders. Telegrammen van gelukwensch kwamen in van den Inspecteur der Artillerie, gene raal Insinger, de Vereeniging van Officie ren der Regimenten Grenadiers en Jagers, van het Eerelid, den reserve-kolonel, den heer B. F. Krantz, die o.a. wees op de te kortdoening aan de verlofsofficieren in de burgermaatschappij, van de Vereeniging van Beroepsofficieren, afdeeling Twenthe, van de heeren Walrave en Bentinck, leden der afd. Rotterdam. De maaltijd werd geopend met een heil dronk op H. M. de Koningin en het zenden van een telegram, waarin trouw en hulde werd betuigd. In den loop van den avond kwam een antwoord van dank namen9 H. M. de Ko ningin in. In zijn openingsrede begroette de waar nemend-voorzitter den Minister van Oorlog van wien de vereeniging veel steun mocht ondervinden en generaal Snijders, dien spr. „een der onzen noemde". In zijn antwoord bracht minister Lam booy hulde aan de vereeniging. en sprak het vertrouwen uit, dal het haar mocht ge lukken het peil der verlofsofficieren hoog te houden. De Minister betoogde, dat het mede van de Vereeniging afhing of de Regeering op de verlofsofficieren zal mogen rekenen, wat hun karaktereigenschappen en kennis betreft Veel verlofsofficieren getroosten zich, volgens spr., veel opofferingen, ter wijl uit een rapport van den commandant van het Veldleger van de laatse groole oefe ningen bleek, dat de verlofsofficieren als aanvoerders hadden voldaan. Generaal Snijden bracht een dronk uit op den afwezigen voorzitter, prof. mr. Kiel- stra. dien hij een hoog begaafd man noemde met een hooge levensopvatting, van wien leiding in geestelijken en zedelijken zin uit gaat. en van wien ook leiding uitgaat als verlofsofficier. De res. Ie luitenant Neujenn stelde een dronk in op de drie Vorstenhuizen, die achtereenvolgens ons land hebben grootge bracht. thans groot brengen en in de toe komst groot brengen. De res.-kapitein Kruis installeerde gene raal Snijders als eerelid der afd. '9-Graven- hage door het uitreiken van een diploma en het ter had stellen van de statuten. Verschillende sprekers brachten in hu moristische en zelfs l'—'sche toespraken het hunne hij tot verhooging van het gezellig samenzijn. Tot laat in den avond bleven de deelne mers aan het feest bijeen. BEZOLDIGING RIJKSAMBTENAREN. De Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in ambtenaarszakèn ver- eenigde zich met het voorstel der Regee ring om de redactie van de slotalinea van het eerste lid van art. 34 Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925 dus danig te wijzigen, dat met ingang van 1 Januari 1928 de garantietoelage van hem, die op 1 Januari 1925 aan een openbare school een betrekking van hoofd of van onderwijzer tijdelijk waarnam, of aan een bijzondere school voor een bepaalden tijd tot hoofd of tot onderwijzer was benoemd, wordt herzien en opnieuw vastgesteld op het bedrag, hetwelk deze toelage op dezen datum zou hebben bedragen, zoo hij op 1 Januari 1925 niet in genoemde omstandig heden had verkeerd. Aangedrongen werd op een spoedige op lossing inzake het arbeidscontract en ge vraagd werd, tegen wanneer de behande ling dezer aangelegenhe d in de Centrale Commissie zou zijn te verwachten. Dr. A. A. L. RUTGERS. GOUVERNEUR VAN SURINAME. Bij Kon Besl. is op verzoek met 1 April aan mr. A. J. A A. Baron van Heemstra eeTvol ontslag verleend al9 gouverneur van Suriname, onder dankbetuiging voor de in dat ambt bewezen gewichtige diensten en is hij benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Tot gouverneur van Suriname Is benoemd dr. A. A. L Rutgers, directeur van Land bouw, Nijverheid en Handel in Ned. Oost- Indië. Dr. Rutgers zal in verband met deze be noeming in de eerste dagen van Februari naar Nederland vertrekken. EEN CENTRALE VAN MELKVEE-HOUDERS? Te Haarlem is een vergadering gehouden van melkvee-houders uit de omgeving der stad, waarin een plan werd besproken om te komen tot een centrale, ter distributie van de over-melk. Aanleiding tot dit plan is het feit, dat de melkvee-houders steeds, na aflevering van de melk aan hun afne mers, blijven zitteD met een voorraad over. melk; zelfs in den zomer. Die over-voor- raad drukt den prijs van de verkoopbare melk. De vergadering is nog niet tot een resul taat gekomen, doch heeft het voorloopig bestuur opgedragen een plan te ontwer pen, dat in een binnenkort te houden tweede vergadering zal worden besproken. DE CORRUPTIE IN DE GASINDUSTRIE. In de vergadering van den gemeenteraad van Schoterland hebben B. en W. in beslo ten zittiüg rapport uitgebracht over hun onderzoek naar het beheer van de gasla- bri^k te Heerenveen. Bij heropening van de vergadering bleek, dat ook de directeur vaD deze fabriek gel- deD in ontvangst heeft genomen van per sonen, die aan de fabriek leveranties ge daan hadden. To Schagen is in den gemeenteraad be handeld het rapport van B. en W. in zake de handelingen van den directeur der ge meente-gasfabriek. Uit de uitvoerige besprekingen bleek, dat de directeur retourcommissies had aange nomen van de firma's Gautzsch, Wilson en Berghuys' Kolenhandel. Het voorstel van B. en W. om den di recteur niet te ontslaan, het bedrag van f2266.85, dat hij in totaal had ontvangen, op hem in tien jaren te verhalen of bij mogelijk eerder ontslag ten laste van de borgstelling te brengen, den directeur een zeer ernstige schriftelijke berisping te over handigen, met de mededeeling, dat, na de minste onregelmatigheid onherroepelijk ont slag zal volgen, werd daarna aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. DE GLINDHORST VERANDERT VAN NAAM. Naar de „Rott." meldt, is op de verga dering dor vereeniging, die het opvoedings werk van de Glindhorst zal voortzetten, be sloten, dat voortaan de naam zal zijn Ru- dolphstichting, ter nagedachtenis van den oprichter, wijlen ds. R. J. W. Rudolph. Gisteren is te Rotterdam overleden, 89 jaren oud. dr. A. Plate, een der oprichters van de Holland-Amcnka-lijn en tevens van 1893 tot 1919 lid der Tweede Kamer. Opnieuw het vaccinatiewetje Voor- en tegenstanders aan het woord Het ontwerp aangenomen Rust tot hall Febrnariv (Vervolg van gisteren). Na de pauze is aan de orde de stemming over de post betreffende de kosten van vliegtuigen (ontwerp 12a), behoorende tol de Indische begroofing. Het ontwerp wordt aangenomen met 57 legen 21 stemmen. Voortgegaan wordt met de behandeling van het vaccinatiewetje, De heer BIJl.EVELD (A. R.) zegt, per soonlijk van meening te zijn, dat, tenzij de overheid haar taak vervuil waarvoor zi) geroepen is, nl hel zwaard te dragen, niet mag beschikken over het lichaam van een individu. Ter bekorting van het debat zal spr. bij het vraagstuk, dat zich nu voor doet, echter niet uitgaan van zijn princi pieel standpunt. Spr. ontkent het recht om ons voor te houden, dat de vaccinatie onschadelijk is. Geen mensch ter wereld weet, wat er in een gezond organisme geschiedt als er smelstof wordt ingebracht. Niemand kan b.v. aan- toonen, dat er geen verband bestaat tus schen vaccinatie en tuberculose, de vacci natie en de in ons land abnormaal veel voorkomende hersenziekten Te beweren, dat vaccinatie onschadelijk is, is een on houdbare en ontoelaatbare stelling. Los daarvan staan we nu voor het geval, dat er niet meer wordt getwijfeld aan den sa menhang van vaccinatie en de poslvacci- nale encephalitis, Men moet hel ook niet voorstellen, alsof vóór 1912 zich nooit ziektegevallen voordeden, die klaarblijkelijk verband hielden mei de vaccinatie. Bij ver schillende epidemieën werden gevaccineer- den telkens weer aangetast. Sinds 1872 heeft de Bond tegen vaccine herhaaldelijk op zulke gevallen gewezen. De sterftecijfers fen aanzien van de pok ken zijn voor ons land buiiengewoon gun stig. maar men mag niet te lichtvaardig verband leggen tusschen dezen gunstigen toestand. Immers is drie kwart van onze bevolking niet of onvoldoende geïmmuni seerd. De gevallen in Engeland, die mevr. de Vgies-Bruins noemde, zijn van zóó lichten aard, dat de medische wereld de mogelijk heid open laat, dat het hier betreft een ziekte, die alleen maar zeer veel van pok ziekte weg heefl. Waarom heeft de minister een termijn van drie jaar gesleld in zijn ontwerp? Op welken grond vermoedt hij, dat in dat tijd vak een oplossing zal zijn gevallen? Het onderzoek is al ruim 2'/» jaar aan den gang. Neemt de minister voor zijn verant woording, dat na drie jaren de vaccinatie- dwang kan herleven? Opheffing van den dwang acht spr. den eenigen uitweg uit de moeilijkheid. De heer AALBERSE (R. K.) begrijpt en waardeert de indiening van dil onlwerp. Na de medische adviezen, die de minister had gekregen, kon hij niet anders doen Men moei bij de beoordeeling van dit ontwerp twee gevaren in het oog houden, het ge vaar van vaccinatie en het veel grootere gevaar van niet-vaocinalie. Ons land werd voor 1872, toen de vaccinaliedwang werd ingevoerd, herhaaldelijk bezocht door pok kenepidemieën. Wij mogen dus wel beseffen, aan welk een gevaar men ons volk bloolslelt, door ge durende eenige jaren den dwang op ie hef fen. De termijn van drie jaren, dien de mi nister stelt, acht spr. te lang. De minister wenschl voor de commissie van onderzoek een rustige sfeer tp schepppn, doch ais die lermijn op drie jaren gesleld wordt, zal bet eerste jaar van den arbeid der commissie waarschijnlijk niet veel komen. Stopzetting van aflevering van vaccine zou practisch neerkomen op een vaccinatie verbod. Daarmee zou spr. in geen geval zicb kunnen vereenigen Spr zal mei het onlwerp meegaan, maar hoopt dal de Mi nister den termijn zoo kort mogelijk zal stellen. De heer BOON (V. B.) bestrijdt den heer Bijieveid. De pokken zijn een zlekle, die wat de besmettelijkheid betreft, niet te ver gelijken is met eenige andere ziekte. In- tusschen slaan wij nu voor de gevallen van encephalitis en in deze omstandigheden zou spreker den dwang lijdelijk niet willen handhaven. Er zijn twee wegen die kunnen worden ingeslagen, nl. stopzetting der aflevering, wat mevr. De Vries Bruins wil, en meegaan met het ontwerp. De stopzetting mag niet plaats hebben. Voor ieder moet het vrij staan, zich ie doen vaccineeren. Dit is vooral noodig bij reizen naar het buitenland. Spr. wil dus met het ontwerp meegaan, maar dan dient de lermijn niet op 3. maar op I "jaar te worden gesleld De heer VAN AALTEN (V. D.) sluit zich aan bü de heeren Boon en Aalberse. De heer VISSCHER (A.-R.) wijst op de medische zijde van het vraagstuk. Spr. ia niet in staat, al de argumenten, van die zijde aangevoerd, geheel te doorgronden. Hrj be paalt zich dan ook tot de politieke en sociale zijde van het vraagstuk. Ten aanzien van het standpunt der Ka tholieken, wijst spr. op Thomas Aquinas, volgens wien de wet alleen veranderd mag worden op grond van de rede d. i. hier de wetenschap en de omstandig heden. De wetenschap heeft nn den moed gehad, haar tekortkoming in dezen te er kennen. Thomas verwierp den doopsdwang en hij zon ongetwijfeld nn den vaccinatie- dwang verworpen hebben. Groot is de ver antwoordelijkheid voor hem, die hot vadsr- reebt aantast. Spr. zal voor het ontwerp stemmen. De heer LINGBEEK (H.G.S.P.) is den minister dankbaar voor den voorgestelden maatregel, waarvan de wetenschap overtuigd nas, dat hij genomen moest worden. Dr. DE VISSER (C.-H.) komt op tegen de kwalificaties van den heer Kersten ten opzichte van de vaccinatie. Vast staat, dat de uitvinding van Jenner zegenrijke gevol gen heeft gehad voor alle landen. Spr. begrijpt niet, dat de heer Kersten den moed had daarover te spreken, zooals hij deed. Wie eens een pokken-epidemie heeft mee gemaakt, moet tot de conclusie komen, dat de bevolking in dezen niet geheel vrij kan worden gelaten. Toen zich verleden jaar eonige pokken-gevallen voordeden, zijn in Maastricht 125.000 personen gevaccineerd. Daarbij deed zich geen enkel geval vaD en cephalitis voor. Spr. vergelijkt den vaecinatie- dwsng met den dienstplicht. Wie bezwaren heeft van medischen aard of gemoedsbe zwaren heeft, behoort vrijstelling te kunnen krijgen. De MINISTER VAN ARBEID, HANDEL EN NIJVERHEID zegt, dat men niet tot de conclusie moet komen, dat spr. het ontwerp heeft ingediend, omdat hij meent, dat de wetenschap bankroet is. Spr. is zeer onder deo indruk gekomen van de cijfers in Engeland, al bestaal natuurlijk de moge lijkheid, dat men te doen heeft met een para-verschijnsel. In Amerika kwamen per RECLAME. 3221 la een 2en KERSTDAG DEN GEHEELEN DAG GEOPEND. 10.000 inwonen voor: in staten met vac- cinatiedwang: 2.28 ziektegevallen, in staten zonder vaccinatiedwang 60.S5 gevallen. Spr. kan echter niet voor zijn verant woording nemen den indireclen dwang te handhaven na de adviezen der medische kringen. Eerst was spr. gekomen tot da kwestie der oeuro-vacciuatie, omdat het mogelijk was, dat het steriele vaccine ziektegevallen ton voorkomen. Toen dit niet het geval bleek, zat er met andera om, dan weer terng te keeren tot het dermo-vaccine. De verstrekking stopzetten gaat niet Men zon daarmee een geweldigen klap geven aan het vertrouwen van ons volk in de vaccinatie. De gevallen van encephalitis-postvaccina- lis, die ter kennis van de Volksgezondheid komen, zullen worden gepubliceerd. We moe ten nu het onderzoek rustig zijn gang aten gaan De termijn van 3 jaar is willekeurig maar er moest eenmaal een termijn gestald worden. De reden, die aangegeven wordt om dien termijn te bekorten, kan spr. niet aanvaarden. Verkorting van dien termijn brengt ieder jaar opnieuw onrust. Aan de orde zijn de artikelen. Het amendement-Kersten, strekkende tot algeheele intrekking van de bepalingen be treffende de verplichte vaccinatie, wordt ver worpen met 66 tegen 14 etemmen. Vóór' A.-R. en 8.-G. Het amendement-Bjjleveld (afschaffing vac cinatiedwang, doch voorzieningen bij pok- kengevaar), wordt verworpen met 63 tegen 17 stemmen. Vóór: A.R., S. G. en de Katholieken Van Wijnbergen, v. Voorst tot Voorst, v. Vuuren. Het amendement van de Commissie van Rapporteurs (stellen termijn op 1 jaar) wordt aangenomen met 55 tegen 25 stemmen. Tegen: S. G„ A.-R., C.-H., de katholiek v. Voorst tot Voorst en de heer LINGBEEK (H.G.S.P.). Het wetsontwerp wordt aangenomen met 77 stemmen tegen 1. Tegen de heer Bulten (R.-K.V, üe VOORZITTER zegt, dat, dank zij de medewerking van alle leden, het ook nn weder gelukt is, de Staatsbegrootmg vóór Kerstmis af te doen, terwijl hun werkkracht tevens toeliet, nog een aantal ontwerpen te behandelen, waaronder niet onbelangrijke. Vermoedelijk op 14 Februari zal de Kamer weer bijeen komen ter behandeling o. m. van de wetsontwerpen betrelfende de kera mische industrie, de bogrooting van Suri name, Curasao en de Staatsmanen, capitu- tulantenwet, de ontwerpen betreffende fles- schentrekkerjj, belasting van Nederlanders in het buitenland, wijziging Ongevallenwet (fabrieksarts) en land- en tuinbouwongeval- len-verzekering. De Voorzitter wenseht den leden een aan gename vacanlie en sluit de vergadering. EEN WONDERLIJKE REIS VAN ZEVEN GANZEN IN HET IJS. Zeven velte ganzen sleten, onbewust van hel droevige lot, dat huD te wachten slond, de laatste dagen van hun leven op een erl bij Papendrechl of daaromtrent. Reeds wa ren hun uren geteld, want Kerstmis is nabij, toen het groote avontuur over hen kwam. v Met zijn zevenen zijn zij naar het water gewaggeld om le zwemmen. Scholsen kwa men aangedreven en zij omringden weldra de veile lijven. De stroom nam de schotsen mee, de schotsen hielden de ganzen vast en verder en verder dreven de dieren van honk. Geen was er, die op hun angslig roepen acht sloeg. Langzaam ging het de Merwe af, den Noord op, Hendrik Ido-Ambacht werd ge passeerd en Kinderdijk en Elshout, Slikker veer en tJselmonde. de Oude Plantage met den watertoren kwamen in hel zicht en verdwenen, weer zoeljes aan achter hen Langs het Maasstation Ie Rollerdam ging hel en langs de Oosferkade, onder de spoor brug door, onder de Willemsbrug door, de Boompjes langs. Toen dreven de schotsen verder uiteen en zij lieten hun buit los. Zeven verdoolde vette ganzen zwommen langs de stad. Sleepbootkapiteins zagen het 9chooltje zwemmen en sommigen liklen zich al de baard Een ongeorganiseerde klopjacht onl- slond en de ganzen kwamen aan boord van verschillende hooien Maar de rivierpolitie kon zich hier niel mee vereenigen en Irok er op uit om de ganzen weer ter beschikking iran den eigenaar le krijgeif! Vijf ganzen zijn opgespoord Van de twee andere wordt aangenomen, dat zij wel in een kerstpot zul len belanden. Men weet alleen niet waar... DE GESTRANDE K.W. 140. De op de Maasvlakte bij Hoek van Hol land gestrande logger KW 140 is onge veer 20 meter hooger op het strand ge slagen. HOE DE TELEFOONDIENST WERD GESTOORD. Te Heemstede is in het postkantoor ds waterleiding gesprongen, waardoor de ma chines ter bediening van de telefooninst&l- laties onklaar zijn geraakt. Alle telefoon aansluitingen te Heemstede zijn dienten gevolge gestoord, welke storing waarschijn lijk eenige dagen zal duren. De omvang der schade is nog niet bekend. TEGEN DE TRAM GELOOPEN. Gisteravond is de 62-jarige A. Balk ts Amsterdam, die in een nerveuzen toestand verkeerde, tegen een jn beweging zijnde motorwagen van lijn 1 geloopen. De man werd tegen de straat geworpen en" moest per autobrancard van den Geneeskundigen Dienst naar het Binnengasthuis worden vervoerd, waar hij bij aankomst nog buiten bewustzijn was. ECHTELIJK DRAMA TE UTRECHT. Te Utrecht beeft zich een eohteljjk drama afgespeeld in een perceel aan de Boorstraai In een vlaag van waanzin is een man zijn vrouw met eeu dolk te lij! gegaan, waarmee hij haar aan de linkerzijde verwondde. Ver volgens sneed hij zichzelf de linkerpolsslag- ader door en stak zich hierna nog in den hals. Beide slachtoffers werden door de politie en den Geneeskundigen Dienst ver bonden en naar de Rijksklinieken overge bracht. De man is later in verzekerde bewaring gesteld. De oorzaak schijnt een zeer langdurige echtelijke twist te zijn geweest. De man had voorgegeven, dat hij uitging om een Kerstboom te koopen, maar in plaats van met dit symbool des vredes kwam hij thuis met een dolk. Toen hg zijn vrouw in de voorkamer had geroepen om haar eenig geifl te geven, heeft hij haar plotseling met bet wapen aangevallen met het reeds ge melde gevolg. MALVERSATIES BIJ DEN ARMENRAAD TE APELDOORN. Naar het beheer van des seoretaris van dezen raad zal een onderzoek worden ingesteld, In de vergadering van den gemeenteraad van Apeldoorn heeft de beer W. Volgere (V.-D.) ter sprake gebracht een in „Het Volk" gelanoeerd bericht van den Armen raad. De quintessence van dit bericht citeereo w(j hieronder: „Te Apeldoorn is een onderzoek ingesteld naar het beheer van den secretaris van den Armenraad, ds. Westerman Holstein, wat eigenaardige dingen aan het licht heeft ge- gebracht. De afrekening, die met eenige moeite los kwam, was vervat in acht enve loppen. In de eerste zat een kwitantie van f300 voor onderhoud, licht en vuur van het bureau, dat in de pastorie is onder gebracht, waarvoor dominé geen huur be taalt. Een andere enveloppe bevatte nog een kwitantie van f 15 onderhoudskosten. Voor vele uitgaven waren geen kwitanties aanwezig, en van verschillende kwitanties bleek niet, waarvoor de betaling was ge daan. Voorts wordt in het bericht gecon- cunstateerd, dat de secretaris wordt bijge staan door zjjn dochter, die daarvoor f25 per week ontvangt. Voor plaatsvervanging de dochter was nogal eens ziek werd 1200 uitbetaald en de commissie van onder zoek kreeg den indruk, dat dit naar eeh belooning van fl per dag was berekend. Het bericht besluit aldus: „Men lette op het verschil in arbeidsprestatie tusschen die van de domineesdochter en van baar ram- plaqant. De informator, die f32.50 per week verdient, bezwijkt ook bij herhaling. Hij moest vervangen worden in Januari, Febru ari, Juni, Juli/Augustus, September/October en October. Hiervoor werd ook f200 betaald. In totaal kost de administratie van de Apeldoornsche armen, salari.-sen inbegrepen, f 6.380.85. De commissie is overtuigd, dat een zeer groot deel van dit bedrag nuttiger voor de armen besteed kon worden." 2—2

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 6