68*ta JAARGANG ZATERDAG 24 DECEMBER 1927 No. 20792 BERICHT. 0FF1CIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. PE LEIDJC-HE. K^pOOM Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 80 CU. per regel voor edvertentiên uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiên 85 CU per regel Kleine AdvertentiSn uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 CU. bij een maximum aantal woorden van 30 Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 CU porto te beUlen. Bewijsnummer 5 CU. Bureau Noordeindspleln Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden 2.85. per weekƒ018 Buiten Leiden, waat agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 -f- portokosten. Dit onamsr bsstaat uit VIER Bladsn EERSTE BLAD. Maandag a.s. TWEEDEN KERST- PAG verschijnt het „LEIDSCH DAGBLAD" n I et en zijn onze Bureaux den geheelen dag gesloten. DE DIRECTIE. DIENSTPLICHT. AANOITTE TER INSCHRIJVING. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op de daarvoor in die gemeente aange wezen plaaUen is aangen'"1-' een openbare kennisgeving, betreffende inschrijving voor den dienstplicht in Jannari a.s. van de in 1909 geboren mannelijke personen. Voor vorenbedoelde inschrijving zal meer bepaald zitting worden gehouden ter Ge meente-Secretarie CAfdeeling ..Militaire Za ken"), Breestraat No. 119 hoek Wolsteeg alhier, van des voormiddags 10 uur tot des namiddags 3 uur: op Maandag 2 Januari a.1. voor hen, wier geslachUnaam aanvangt met de let ters A of B; op Woensdag 4 Jannari a.1. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter C, D, E, F of G; op Vrijdag 6 Jannari a.s. voor hen, wier geslachUnaam aanvangt met J '"iter H, I of J; op Maandag 9 Januari a.f. voor hen, wier geslachUnaam aanvangt met da letter K of L; op Woensdag 11 Jannari a.a. voor hen, wier geslachUnaam aanvangt met de letter M, N of O; op Vrijdag 13 Jannari a.a. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter P, Q of R op Maandag 18 Jannari a.s. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter S of T; op Woensdag 18 Jannari a.a. voor hen, wier geslachUnaam aanvangt met de letter U, V of W tot en met We; op Vrijdag 20 Jannari a.f. voor hen, wier geslachtsnaam aanvangt met de letter W van Wf af. X, Y of Z. Door een ieder, die tot aangifte verplicht Is, moet een uittreksel uit het geboorteregis ter betreffende den in te schrijven persoon of het huwelijksboekje van diens ouders worden overgelegd. Nadere inlichtingen hieromtrent kunnen worden verkregen aan de afdeeling „Mili taire Zaken" voornoemd, op werkdagen van des voormiddags 9 uur tot des middags 12'/> uur en van des namiddags I'/j uur lot des namiddags 8 uur; des Zaterdags van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 12'/« uur. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. Leiden, 24 December 1927. 3159 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat C- J. A. Ras te Leiden een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, an deren dan sterken drank, voor gebruik ter plaaUe van verkoop in het perceel Lange Mare No 72. 3228 A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, AFSCHEID MEJ. B. C. G. NUMAN ALS DIRECTRICE VAN DE ME1SJES-H. B. S. In de met bloemen en planten en doeken versierde gymnastiekzaal van de lleisjes- B.E.S. aan de Garenmarkt, had men gisteren een plechtigheid georganiseerd, waarin af scheid is genomen van mej. B. C. G. Numan, die de leiding van deze school, die gedu rende 21 jaar bjj haar heeft berust, neerlegt. Om drie uur, toen de leerlingen en oud leerlingen waren gezeten en ook vele auto riteiten aanwezig waren, kwam mej. Numan, zichtbaar geroerd door de groote belang stelling, het gymnastieklokaal binnen. Mr. Tope, wethuuder van onderwjjs, was de eerste die de scheidende directrice toesprak. Spr. zeide, dat hg mej. Numan nog nauwelijks persoonlijk kende, maar, aldus mr. Tepe, van haar werk als directrice had hjj zooveel goeds vernomen, dat hjj het óch tot een eer rekende mej. Numan namens het g» meentebestuur te mogen danken voor alles, wat zg voor deze school had gedaan. De heer Aug. L. Reimeringer sprak ver volgens namens de Commissie van Toezicht op het Midd. Onderwas. En ook hij sprak woorden van hulde voor den arbeid, dien mej. Numan in de 21 jaar, dat zij aan de Meisjes-H.B.S. was verbonden, heeft ver richt. Spr. wees er op, hoe zjj vooral als docente ook heeft uitgeblonken en hoe haar lessen in de Engelsche taal en letterkunde een genot voor haar leerlingen waren go weest. Hij herinnerde er aan, hoe bij de informaties, 21 jaar geleden over mej. Numan ontvangen, stond vermeld, dat zjj was, „iemand „gesneden uit het hout, waar van men directrices snijdt". Dat aldus spr. is waar gebleken. Me]. Broes van Dordt sprak daarop namens de docenten. Zij wees er op, dat mej. Nu- man's afscheid tevens beteekent het neer leggen van een levenstaak. Ook spr. prees haar voortreffelijke eigenschappen zoowel als directrice als docente. Wellicht voeldet gij nog meer voor uw lessen en als ge ooit weer op de wereld komt, zult ge zeker weer Engelsche letterkunde willen doceeren. Mej. Broes van Dordt deed mededeeling van berichten van verhindering, die waren ingekomen van den Susp. v. h. Middelb. Onderwijs, dr. Koops, en van oud-wethouder Meynen. Van prof. Heeres was een hartelijk telegram binnengekomen. Spr. eindigde met te zeggen dat men mej. Numan's wenschen eerbiedigende, haar geen stoffelijk blijk van hulde aan bood. Maar iets is er dat geen plaats in uw koffers iDDeemt, onze beste wenschen voor uw verder leven. Nog spraken vervolgens mej. Adolfs, leer linge der 6de klasse, oamens de leerlingen en mej. De Vries namens de oud leerlin gen en men boodt een album aan met foto's inschriften eD handteekeningen. Een leerlinge der 1ste klasse had reeds bij haar binnenkomen de d'rectrice bloemen aangeboden. Mej, Numan dankte geroerd, alle aanwe zigen voor de attentie haar bij haar af scheid bewezen In de eerste plaats Wet houder Tepe, de heer Reimeringen en de dames die gesproken hadden. Ook oud- wethouder Meynen dankte zij voor de me dewerking die zij steeds van hem had on dervonden evenals oud-wethouder Van Hamel (die onder de aanwezigen was) En spr. wilde ook deD referendaris van Onderwijs, den heer H. A. Vriend, van wien zij veel steun had gehad, bedanken. Na zich vervolgens te hebben gericht tot leeraren, oud-leeraren en leeraressen, leer- lingen en oud-leerlingen richtte mej. Nu man zich nog tot dr. Massink, dr Schalk, wijk en dr. Bosselaar en zelfs de concierge vergat de scheidende directrice niet te danken voor zijn verdiensten Mej. Numan besloot met haaT leerlingen alles goeds te wenschen in haar verder leven. Om vier uur kwamen vele leerlingen, oud-leerlingen en ouders mej. Numan de hand drukken. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER BELANGEN VAN SLECHTHOORENDEN. In het Leidsche Volkshuis had weder eer maandeiijksche bijeenkomst plaats van di afd. Leiden van bovenstaande Vereeniging. Evenals de vorige maal gaf ook dezen keer een geheel gevu.de zaal blijk van de groote belangstelling onder de leden. Door het naa erend Kerstfeest had deze bijeenkomst een feestelijk karakter. Eerst werd een serie zeer mooie lichtbeelden vertoond, door den heer Ohnstiaanse, die zelf elders moest zijn, welwillend ter beschikking gesteld. Daarna gaf mej. M. Driessen op gevoelvolle wijze een aantal liederen te hooren, waarbij mej. H Nagel haar op de piano begele:dde. Vóór den zang waren de lichtjes aan den kerst boom ontstoken en kwam stil en ernstig het kerstmannetje binnen, om zijn plaats bij deu boom in te nemen. Er was stemming onder de aanwezigen, die werd verhoogd door het zachte schijnsel der kaarsen in ae feestelijk versierde zaal. De groepstelefoon stelde verschillende S.H. in staat ook van den zang te genieten. Aan het eind van den avond werden nog eenige afdeelingsbelangen besproken; o. a. deelde het bestuur mede, dat een plaat- selrjkr Comm. van Arbeidsbemiddeling voor S. H. is gevormd, waarvan de heer Wjjk- mans, directeur van het Bureau v. Soc. Zaken, zich bereid heeft verklaard voor zitter te zijn, zoodat de commissie nauw verband houdt met de Gemeentelijke Arbeids beurs. Verdere leden zijn: mevr. Doncker v. d- Tang, administratrice; mej. v. d. Velde, secretaresse. Bedoelde commissie heeft ten doel den werkzoekenden S. H. in het algemeen bij te staan in hun pogen, doch in het bij zonder hen, die uit hoofde van hun gebrek, zich gedwongen zagen van werkkring te veranderen. Uit deze bijeenkomst bleek opnieuw het ernstig streven onder de leden om gemeen schappelijk de belangen der S. H. in Leiden in verschillende opzichten te behartigen. AFSCHEID VAN DEN HEER UITTENBROEK. Op den Ouderavond der Openbare Lagere Scholen A. en B. aan de Paul Krugerstraat, sprak de heer Uittenbroek aan het einde der vergadering eenige woorden van af scheid, naar aanleiding zijner overplaatsing naar de Openbare Lagere School aan den Maresingel. Bij ouders en onderwijzers rypte toeD spontaan bet plan, dit afscheid niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. Gistermiddag half twee hadden zich in een der lokalen van de bovenschool een comité uit de ouders en het voltallige personeel van de A. en B.-school verzameld. Namens de ouders sprak de heer Mark. Eeovoudig, onopgesmukt huldigde hij den heer Uitten broek en overhandigde hem, uit n3am der ouoers een fraaie barometer, alsmede een kistje sigaren. De heer De Graaf, sprekende namens het personeel, sloot zich bjj die huldiging aan, getuigde van de uitstekende verstandhouding, die er onderling heerschte en sprak den wensch uit, dat het den heer Uittenbroek in zijn verder leven goed zou gaan. Eenige boekwerken werden namens het personeel aangeboden. Bewogen dankte de heer Uittenbroek beide sprekers. Aan den heer Mark verzocht bij allen ouders zijn hartelijken dank te willen overbrengen. Hierna drukten allen hem de hand, waarmee de plechtigheid afgeloopen Een batig saldo uit de gelden, door de ouders bijeengebracht, werd bestemd voor „Schoolkindervoeding". HET MUSEUM VAN OUDHEDEN. Men deelt ons mede, dat er plannen bestaan tot het oprichten van een vereeni- gmg die zich ten doel stelt belangstelling te wekken voor het Museum van Oudheden en vooral financieelen steun te verleenen tot het doen van aankoopen, die uit de geldmiddelen van het Museum niet kunnen worden bestreden. Een voorloopig comité heeft zich met de voorbereidende werk zaamheden belast. Reeds werden van vele zijden blijken van instemming met dit plan ontvangen. DE BIOSCOPEN. Een bijzonder programma mogen we het Kerstweek-programma noemen, dat de direc tie van het L u x o r Th e a t e r den bezoe kers biedt. Zooals langzamerhand gewoonte is ge worden krijgen we na het Journal een leuke klucht, ditmaal „De lievelingsvrouw van den Radjah", waarin Humpy Dumpy op voortreffelijke wijze zijn rol vervult. Naar een origineel gegeven bewerkt, volgt dan als eerste hoofdnummer „Het mysterie van Kamer 31", een film, die de bezoekers van begin tot einde in spanning houdt door een geschiedenis, die zich slechts afspeelt in de fantasie van een charmanten jongeman, die kennis mag maken met een bekoorlijk meisje, indien hij haar vijf inte ressante brieven weet te schrijven. De wijze waarop hij zulks doet is zeer origineel en fraai uitgewerkt. Doch als men denkt aan het einde le zijn worden de rollen nog even omgedraaid en hij, die het meisje door zijn interessante brieven doodsangsten heeft doen uitstaan, wordt op zijn beurt genomen door hel bekoorlijke meisje, dat hij geïnteres seerd heeft. Na de pauze volgt als tweede hoofdnum mer „De laatste wals" naar de gelijk namige operette van Oskar Strauss, 't Geeft de geschiedenis weer van prins Alexis, een raar heerschap en goed scherpschutter. Hij moet zich verloven met prinses Helena, die zich op een slot in de nabijheid bevindt. Deze en haar vriendin Vera veroorloven zich de grap haar rollen te verwisselen en zoo komt de prins in aanraking met de ver meende prinses, die hij het hof maakt, ter wijl zijn adjudant zich moet vermaken met de werkelijke prinses, voor wie zij zich niet bijzonder interesseert. Op een sledetocht overkomt gravin Vera en prins Alexis een ongeluk en zij zoeken een onderkomen in een herberg, waar Vera uit angst voor den prins de ware toedracht vertelt. Tntusschen zijn de prinses en graaf Dimitri op het slot teruggekeerd en, ongerust over het uitblij ven van haar vriendin, verzoekt zij Dimitri haar te gaan zoeken. Hij vindt haar met den prins en zij vlucht in de armen van Dimitri, bevreesd als zij is voor den prin9. Als deze haar achterna snelt, ziet hij plot seling den gelrokken degen van Dimitri. De prins laat zijn adjudant arresleeren en deze wordt ter dood veroordeeld Op het hofbal in dien nacht verneemt Vera dit en zij wendt haar bemiddeling aan bij den prins Deze staat den veroordeelde slechts één wensch toe en Dimitri kiest een laatste wals met Vera. Zij helpt hem ontvluchten, doch hij heeft zijn eerewoord gegeven en keert terug, juist als de prinses van een en ander op de hoogte is gebracht. De prins wil duelleeren, zijn adjudant kie9t het pistool, omdat hij op degen zou winnen. Wanneer de prins gereed staat haalt Dimitri een sigarettenkoker te voor schijn. die hij van den prins gehad heeft, toen hij hem eens het leven redde. De prins komt daardoor tot inkeer en schiet opzet telijk naast. De ontknooping volgt dan spoe dig. Een film met voortreffelijk spel. een programma van bijzondere aantrekkelijk heid. De directie van het T ri an o n-t h e a- t e r heeft voor de Kerstweek een vroolijk vacan tie-program ma in elkaar gezet, waar van iedereen die deze week lichte en vroo- lijke ontspanning zoekt zeer wel zal kun nen genielen Vooreerst zijn er vooraan In de zaal aan weerszijden van het tooneel een tweetal met electrische lampen versierde Kerstboo- men geplaatst, die de bezoekers van het Trianon-theater in een kerststemming bren gen. Na een uitgebreid Journaal en gebruike lijke moderevue volgt een zeer geestige tee- kenfilm. Het verdere programma werdt door twee groote films in beslag genomen. Voor de pauze in zeven acten- „Een ko ning op stap" met Adolphe Menjou en Bessie Love in de hoofdrollen. Menjou fun geer! hier als de Koning van Molvanië, die om zijn land van den financieelen onder gang te reddeD een keuze moei doen lus- schen het sluiten van een leening in Ame rika om de petroleumbronnen in zijn land BINNENLAND. Afscheid ran me). B. 0. G. Numan als directrice der H.B.S. voor meisjes te Leiden (Stadsn., le Blad). Het Vaccinatiewetje aangenomen (Tweed# Kamer, 2e Blad). De herdenking van het tienjarig bestaan der Vereeniging voor Verlofsofficieren (Bin nenland, 2e Blad). Dr. A. A. L. Rutgers is benoemd tot gou verneur van Suriname (Binnenland, 2e BI.). Vastgesteld is een ofücleele ranglijst voor Nederlandsche tennisspelers en -speelsters (Sport, 3e Blad). Onderscheidingen voor den Nederland- schen schermer, kapitein A. E. W. de Jong (Sport, 3e Blad). BUITENLAND. Een schenking ten behoeve der delging der Britsche nationale schuld (Buitenland, le Blad). De Nationale Boerenpartij in RoemeniB kondigt scherpe oppositie aan (Buitenland, le Blad). De moordenaar van Los Angeles gevat (Buitenland, le Blad). te doen exploiteeren en een huwelijk met een prinses. Hij kiest het eerste en reist naar Amerika over Parijs, waar hij even als in New-York een heele serie avonturen meemaakt, die van de film een aardige tragi-comedie maken. Het s'ot is dat hij, omdat hij koning is, moet huwen met de prinses. Wie Adolphe Menjou kent, en waardeert, zal deze film zeker niet willen missen. Na de pauze komt het hoofdnummer „Watt en half Watt als Kruiers", een van de beste en origineelste film die wij tot heden van deze Deensche komieken zagen. Bij hen voert boven de humor, 9leeds de dwaasheid den boventoon, en wat ze hier te zien geven, de pogingen die in 't werk stellen om het door hen verkochte kabiDet, waarin zich een testament bevindt, weer in handen te krijgen, de dol-comische scènes van de i inbraak en zoo vele andere gees tige vondsten zijn kostelijk. En wat deze film zoo goed maakt, zij gaat crescendo om tenslotte ailerdolst te ein digen, als Walt en half Watt, als bruids jonkers fungeeren. Het is een zeer vroolijk programma, dit tevens een kostelijke vacantie-onlspan- ning is. Het zeer goede orchest speelt onder do pauze zeer verdienstelijk eenige Kerst liederen. Een woord van hulde aan de directie van het Casino-theater voor de wijze, waarop het programma voor deze week is samen gesteld. Het Hollandsch nieuws is zeer goed verzorgd en ook de geestige penteekening „Humpie en Dumpie in het circus" viel in den smaak. Daarna een kluchtige 1-acter „Waar de ooievaar de baby's haalt" (het verhaal van een overgelukkigen vader aan zijn zeer nieuwsgierig zoontje), waarin men het moderne luchtverkeer der ooievaars kan bewonderen en tot slot van het voorpro gramma de oerkomische 2-acter ,,'n Nacht merrie" met Henry Langdon, de militaire komiek, in de hoofdrol. „De Groote Vlootparade", naar den be roemden roman „Die Versunkene Flotte", vormt de clou van het programma. Deze film, die tol in de kleinste ondcrdeelen uit stekend verzorgd is, zouden wij „De groote Parade ter Zee" kunnen noemen liet is een geweldig filmwerk, waarin Hans Mieren- dorf, Acmes Esterhazy, Bernard Gntzk en Henry Stuard. die de voornaamste rollen vervullen en spel vertoonen, dat meester lijk is. Over den inhoud dezer film het vol gende: Het is Juni 1914 en wij bevinden ons op de ..Groothertog", een Duitsch pantser schip. tijdens een oefening voordat de vloot naar Kiel zal vertrekken. De commandant is kapitein Hans Barnow. een streng offi cier, die zoo in den dienst opgaat, dat hij zelfs zijn bekoorlijke vrouw Erika ten ach ter stelt. De bootsmaat Kord Romer en de stoker Tim Kreuger zijn beiden verliefd op Anna Sass. eigenaresse van den Kieler wijnkelder, hetgeen door verschillende oneenigheden werkelijk een aardige afwis seling in deze film brengt De torpedo offi cier Gunther Adenreid is in stilte op Erika, de vrouw van zijn commandant, verliefd. Dan komt het groote moment, waarop een

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1