688,e Jaargang LEIDSCH DAGBLAD, Zaterdag 24 December 1927 Vierde Blad No. 20792 UIT DE RIJNSTREEK. UIT DE OMSTREKEN. ALKEMADE. Burgerlijke Stand. Geboren: Maria Glazina, D. van G. Koek en Th. M. van der Zwet. Everardus Theo- dorus, Z. van E. J. van Huiten en van W. Loos. Ondertrouwd: Benjamin Antonius Adria- nus Hoogenboom jm. 29 j. en Mathilda Adriana van der Wereld jd. 23 j. De kostelooze inenting en herinenting is voor deze gemeente bepaald op 5 Januari te Oude-Wetering ten huize van dr. A. van der Bijl, op 7 Januari te Roelofarendsveen ui de Jongensschool en te Rijpwetering in de R.-K. school en te Oud-Ade in de R.-K. school en te Kaag in de openbare lagere school. In verband met de verbouwing van de O. L. school te N.-We tering zal aldaar geen vaccinatie plaats hebben, doch kun nen belanghebbenden zich op 5 Januari vervoegen bij dr. A. van der Bijl, te Oude- Wetering. BOSKOOP. R.-K. Kiesveieeniging. Woensdag 21 December hield de R.-K. KiesverceDigmg ,,Ons Belang" haar jaar vergadering in bet R.-K. Verenigingsge bouw. De voorzitter, de heer Houdijk, sprak bij zijn inleiding er zijn teleurstelling over uit dat niet meerdere personen ter vergade ring waren, tevens bracht spr. even in her innering het geval, dat zich had voorge daan bij de verkiezing voor den Gemeen teraad in het afgeloopen jaar, n.l. dat door ontevredenheid van een groep over de sa menstelling der groslijst. reclame werd ge maakt voor iemand buiten de lijst om. Spr. betreurde dit ten zeerste en hoopte dat zulks niet meer zou voorkomen. Na voorlezing der notulen werd er door den eecretaris een keurig jaarverslag voor gelezen, en bracht de pennmgm. verslag uit over het financieele gedeelte, welke be scheiden in orde worden bevonden. Van de aftredende bestuursleden, de beeren R. Pannebakker en H. A. Aker boom, werd met alg st. herkozen de heer R. Pannebakker, die zich niet meer be schikbaar stelde. Op aandringen van ver- I schillende personen nam de heer Panne- bakker het echter nog voor één jaar aan In de plaats van den heer Akerboom werd gekozen de heer Th. Verbij. Vervolgens werden eenige noodzakelijke veranderingen in het reglement aange bracht. Als afgevaardigde voor het jaar 1928 werd gekozen de heer P. L. Binken, en tot plaatsvervanger de heer P. van der Staak. Door den heer A. Brand Pz. werd nog verslag uitgebracht van de laatstgehouden kieskring-vergadering te Leiden. Hierna sluiting. succes kunnen veilen. Lid kunnen zijn alle bloemenforceerders en zij die in koude kas sen bloembollen vervroegen Het reglement werd vastgesteld Voorlezing werd gedaan van de voorwaarden, waarop de bloemen te Aalsmeer geveild zullen worden De leden, verbonden aan die veiling, verklaarden zich bereid het contract te teekenen Door den heer v. Diemen werden eenige vragen ge steld omtrent de betalinestc-^iin. welke door den voorz. op bevredigende wijze wer den beantwoord Omtrent de wijze van ver pakking werd medegedeeld, dat voor Aals meer de eerste soort afzonderlijk moesten worden ingepakt, daar de 2e en 3e soort bloemen naar de Pottenveiling gaan. Verder drong de voorz er op aan voor zooveel mo gelijk dagelijks bloemen te verzenden. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Meer of er een regeling getroffen wa9 met de vrachtrijders, waarop de voorz. ant woordde dat de vrachtrijders op tijd rijden. Hierna sluiting. Vrijdagavond had in café van Ruiten alhier de jaarvergadering plaats van de ijs- club „Ijsvermaak is ons genoegen". Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten heb ben bedragen f 192.98 pi uitgaven f 82.30 zoodat er een batig saldo was van f 110.68. De heeren S. van der Meer en P. Verdel. die periodiek moesten aftreden, werden bij acclamatie herkozen. Een aangename dis cussie volgde nog over den te houden feest avond Besloten werd deze te houden op den 2en Dinsdag in den Vastenavond. TER AAR. Burgerlijke Stand. Geboren: Dirkje, D. v. C. Voordouw en A. Schellingerhout. Klazina, D. v. B. Rietveld en KI. Goedhart. Overleden: H. Hilders echtg. van J. Th. van den Helder 61 j. D. J. Heemskerk, echtg. van M. Kramer 67 j. Gehuwd: P. Rem jm. 23 j. en W. S. van Apeldoorn jd. 25 j. Op het terrein gelegen te Aardam Wijk C. No. 8 zal voor rekening van den heer K. Bergsma worden gebouwd een bur gerwoonhuis. alsmede aan den Kerkweg B. No. 45b een burgerwoonhuis voor den heer P. D. Heemskerk. Op Dinsdag 27 December 's avonds 7 uur, zal in de zaal van den heer A. van Acker, te Aardam, een ledenvergadering worden gehouden van de IJsclub te Ter Aar, waar o.m. zal worden behandeld het jaarverslag en de benoeming van een voor zitter en 5 commissarissen wegens perio dieke aftreding. Wegens omstandigheden is de Tuin- fcouwcursus, welke in het veilinggebouw van St. Phocas wordt gehouden, tijdelijk overgegaan in een der lokalen van de Open bare School aan den Aardam. HAZERSWOUDE. De „Hazerswoudsche IJsclub" hield haar jaarvergadering in café Natzijl. De voorziter, de heer A. Hoogendoom opende de vergadering met eenw oord van welkom, waarna de secretaris, de heer S. Vellekoop de notulen en het jaarverslag uitbracht. Uit de rekening van den penningmeester, de heer Jac v. d Spek bleek, dat er een batig saldo van f/I81 in kas is. Bij de daarop gehouden bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heeren L. C. van Geest en Jac. van Wieringen her kozen en gekozen de heeren W. J. Dekker, J. C. Windhorst en C Opdam. Bij de gehouden verloting vielen ten deel aan J. van Leeuwen en W. van Aalst elk een paar schaatsen en aan P. Noordam Lzn. P. de Groot en W. F. Louwers rtsp. een kistje van 100, 50 en 25 sigaren Aanwezig waren 70 leden die allen een gratis kop koffie werd verstrekt. De voorzitter sloot de vergadering met een woord van dank tot de aanwezigen. Donderdagavond werd onder leiding van Ds. Gispen in het locaal achter de Geref. Kerk een gemeentevergadering ge houden, welke goed was bezocht. Na het zingen van de Lofzang van Zach. vers 1 opende Ds. Gispen met gebed en las Jez. 9. Hierop werd door den heer C; de Gelder' een inleiding gegeven op: „De Kerk en het Sociale leven", waarin spreker de vraag behandelde: „Heeft de Kerk een roe ping in het sociale leven, en we'lke Daarna behandelde de heer IJ. Bol: „Het geestelijk leven in den boezem van ons Kerkelijk leven, en vondt daarin aanleiding om stil te slaan bij „Het verband tusschen geestelijk en kerkelijk leven, om vervolgens de vraag te beantwoorden: Hoe staat hei. met het geestelijk leven in den boezem van het kerkelijk leven. Op deze beide onderwerpen werd van gedachten gewisseld, en volgde een leer zame bespreking Na het zingen van Ps. 119:53 ging de heer IJ. Bol voor in dankgebed en sloot Ds. Gispen deze goed geslaagde vergadering. Tot ouderling bij de Ned.-Herv. ge meente is herkozen de heer J. Vellekoop en tot diaken de heer Joh. Plaisier. Wegens het bedanken van den heer PI. Groen Lzn. al3 diaken, zal hiervoor nog een verkiezing moeten gehouden worden, aangezien de heer M. C. van Gaaien, die gekozen was, ook be dankt heeft. ROELOFARENDSVEEN. Vereeniging Flora. Vrijdagavond had in café de Vier Heems kinderen alhier een alg. vergadering plaats van bloemen trekkers. 30 leden waren aan wezig toen de voorz.. dé heer N Koek. Ie vergadering opende. Door den secr. werd vervolgens voorgelezen het door het bestuur ontworpen concept-reglement. De vereeni ging zal den naam dragen van Flora, welke vereeniging zich ten doel stelt haar leden voor te lichten waar zij hun bloemen met WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Wilhelmus Petrus, Z. van A. S. Wolder9 en M. Borst. Christina Hendrika D. van J. Noordam en M. Oudshoorn. Overleden: Maria van den Berg jd. 30 j. Deze week werd ontvangen voor de verzameling ten raadhuize. van de klein dochter van burgemeester Kempenaar, 1813 1851, mej. M. Kempenaar wed. J. van Egmond, een interessante verzameling oude documenten en portretten, betrekking heb bende op ons dorpsleven in de vorige eeuw, o.m. het zeldzaam overgebleven portret van „meester" Yan Dorlh, de schoolmonarch hier van 18161862. ook verschillende handschriften, o.a. van ds. De Haas 1841 1854, die verzen steeds voor den vuist dichtte! Onze aandacht werd getrokken op een, welke hij had laten drukken, n.l. op het sterven van de huisvrouw van Cornell's Hoogwerf „op den dag der begraving. 2 Oc tober 1844". Zoo iets komt zeldzaam voor bij eenvoudige lieden. Bij de gisteren gehouden stemming voor notabelen bij de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren C. Verweij en Ph. Kroes. AALSMEER. Op Zondag 8 Januari zal het nieuwe kerkgebouw der Doopsgezinde Gemeente al hier worden in gebruik genomen. Dien dag zullen twee wijdingsdiensten worden ge houden, n.l. des morgens 10 uur, waarin ds. R. C. de Lange zal voorgaan en des avonds 7 uur, waarin de heer Jb. Alderden zal voorgaan. Koorzang zal beide malen den dienst luister bijzetten. Op Eersten Kerstdag, des namiddags 4 uur, zullen de kinderen der Doopsgezinde het Kerstfeest vieren in de Centrale Veiling. De gemeente heeft gezorgd voor voldoende middelen om het feest te geven: een voor dat doel gehouden collecte bracht f 427.15 op De Kerkeraad der Doopsgezinde Ge meente heeft besloten, voortaan bij het Avondmaal uitsluitend alcoholvrije wijn te doen schenken, zulks met het oog op hen, die wel aan 't Avondmaal zouden wenschen deel te nemen, doch zich als onthouders be zwaard voelden, indien de drank alcohol bevatte. HAARLEMMERMEER. Gistermiddag ontstond brand in de wo ning van den heer B. aan den Stationsweg te Hoofddorp Hoewel het vuur snel om zich heen greep, slaagden de bewoners er met emmers water in den brand in zijn verdere uitbreiding te stuiten en het blusschings- werk te voltooien, zoodat de brandweer geen dienst behoefde te doen. De oorzaak moet aan kortsluiting worden toegeschreven. Verzekering dekt de schade. HILLEGOM. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: J. M. Verhoeven en A. van der Wolf. C. Th. van Lierop en C. Houwe- ling. Getrouwd: A Bakker en J. M. van der Wereld. Bevallen: II. Akerboomvan Saase, d. C. LemmersZandvliet, z. H. E. van LieropAnnard, z. H. S. Fictoorde Vries, d. J. H. Koll—ValkhoH, z. M. M. AssendelftAprwoude, z. De raad dezer gemeente vergadert Vrijdag 30 December. De meeste punten der agenda betreffen het benoemen van leden in raadscommissies. De voornaamste zaak is de electrificatie der buurt Oosteinde. KATWIJK AAN ZEE. Op 2en Kerstdag zal, bijna der traditie getrouw, wederom een uitvoering gegeven worden door de Chr. Zangvereen. „Halle luja" in de Oude Kerk alhier. De annonce in dit blad geeft nadere in lichtingen. LISSE. Burgerlijke Stand. Geboren: Andries Jan, zoon van A. de Regt en M. M. Reyerkerk. Sophia Jacoba dochter van Th. B. Langelaar en E. A. Mei- bar. B. en W. van Lisse maken bekend dat vanaf den Smalleweg in de richting van de Gasfabriek een straat zal worden gelegd, waarlangs gronden voor de stichting van plaatsjes ingevolge de' Landarbeiderswct be schikbaar zijn. Op Vrijdag 30 December a s. beslaat er bij de geneeskundigen alhier op de ge wone spreekuren gelegenheid tot kostelooze in- en herinenting. NOORD WIJKERHOUT. Gemeenteraad. Geen adhaesie aan een adres dei K. v. K. De aiwa- tering dei wegen. Vergadering van Donderdn 1 Tegenwoordig alle leden. Voorzitter de Burgemeester De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige zitting worden voor gelezen en onevranderd goedgekeurd. Ingekomen is eene missive van Gedepu teerde Staten waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit tot het instellen eener eigen domsactie tegen G. de Winter Wzn. B. en W. liggen aan den Raad voor het door hen ontvangen afschrift van het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden aan Ged. Staten ge richt adres. Waar in dit adres ook de gemeente Noord- wijkerhout wordt genoemd, hebben B en W. gemeend aan Ged Stalen te moeten be richten, dat zij met den inhoud van dat adre sniet accoord gaan. De Voorzitter merkt op, dat overeen komstig een vroeger raadsbesluit zouden worden overgegaan tot het afsteken der dijken langs den Langevelderweg om tot een goede afwatering van den weg te komen. Van Baron van Hardenbroek en van de Directie van het St. St. Bavo-Geslicht is be richt ingekomen, dal gaarne de gevraagde medewerking wordt verleend. De Rent meester van de Erven C. A. A W Baron van Lynden bericht, dat medewerking slechts kan worden verleend, indien Ier plaatse waar de grond wordt afgegraven, deze grond wordt gekocht tegen f 1.50 per M2. B. en W. stellen daarom voor de politic- verordening aan te vullen met een bepaling, krachlens dewelke eigenaars van langs den openbaren weg gelegen perceelen verplicht zijn te gedoogen, dal dijken en hoogten worden verwijderd, voor zoover die een goede afwalering van den weg verhinderen. Jhr. Gevers is van oordeel, dat de Rent meester de zaak verkeerd begrepen heeft, anders zoude hij wel geen afwijzend stand punt hebben ingenomen. De Voorzitter zal zich nog nader met den Rentmeester in verbinding stellen. Aan neming van de door B en W. voorgedragen wijziging is intusschen wenschelijk. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Ingekomen is een brief van de kerkvoogdij der N H. Gemeente, dat bestolen is de kerk van een bliksemafleider te voorzien, zoo de Gemeente tot voorziening van den toren overgaat en dat de he'lft van de kosten van het jaarlijksch onderzoek door de Kerk voogdij zullen worden betaald. De Voorzitter constateert met voldoening de medewerking van de zijde der Kerk voogdij Tot het aanbrengen van een blik semafleider op den toren zal thans worden overgegaan. Naar aanleiding van een verzoekschrift van de N.V. Bloembol lenkweekerij en Exportmaatschappij v.h. L. van Leeuwen en Zoon te Sa9senheim wordt besloten aan deze maatschappij een gedeelte der haven kade aan den Buurtweg te verhuren voor f 150 per 1/2 jaar, mits onder beding, dat vergoeding voor de haven door de maat schappij zal worden in orde gebracht, waar voor een waarborgsom wordt gestort. Voorts wordt overgegaan in geheim comité tot be spreking der drinkwatervoorziening van de gemeente. NOORDW1JK. Burgerlijke Stand. Geboren: Jacob, Z. van J. van Beelen en C. van der Meij Leonardus, Z. van H. v. d. Pulten en M. Vink Jeena, D. van Jac. v. d Meulen en A. P. Sweers Cor nelia, Z. van L. Kouwenhoven en W. v d. Voel Johannes Theodoras, Z. van L Steenvoorden en E. M. Angevaren Ja cob, Z van J. C. Ruigrok van der Werve en A. Sloolen Esther. D. van C. Smit en L. de Haas Cornelis Hendricus Nicolaas, Z van W. J. Vink en A. A. M. Augustinus Wilhelmus Johannes. Z. van A. J. v. d. Zalm en M. E. Angevaren Adriann Mar- garelha, D. van E. Vink en J. de Haas Hendrica Theodora Wilhelmina, D. van A. P. Koemans en J. van Egmond Te Lei den: Jacobus Johannes en Hendrikus Ma- rinus, Z. van H. J. v. d. Berghe en J. C. Krol. Ondertrouwd: Gerardus Robertus Petrus Arianus van de Wiel 24 j. en Sophia Chris tina .Meijer 28 j., Ie Leiden Theodoras Hendricus Duivenvoorden 2G j. te Noord- wijkerhout en Wilhelmina Margarelha v. Bohemen 24 j. Cornelis Houwaert 23 j. en Maartje Hazenoot 21 j. Herman Cas- pers 24 j. en Elisabeth Catharina de Winter 21 j. te Warmond Johannes Adrianus van der Meer 25 j. en Margarelha Johanna Maria Angevaren 21 j. te Voorhout Getrouwd: D. Plug 22 j. en A. Schaap 22 j. te Katwijk. Overleden: Wilhelmina Brederode 4 J., D van W. A. Brederode en J. G. Smeltink Willem Smit 76 j., gehuwd met J. Bra- ma Te Leiden: Jacobus Johannes van den Berghe. één dag, Z. van H. J. v. d. Berghe en J. C. Krol. NOORDWIJK AAN ZEE. Gisternacht is het bovengedeelte van een houten schuur achter een woonhuis, in de Schoolstraal ingestort. Het ging gepaard met een hevig gekraak, doch ongelukken hadden gelukkig niet plaats. De schuur zag er al bouwvallig uit, en tegen de hevige rukwinden bleek de weer stand te klein. In de Hen'. Bewaarschool, vierde gis teravond de Herv. Zondagschool haar Kerstfeest De leiding berustte bij ds. Hospers, terwijl de Kerstgeschiedenis en een Kerstverhaal, telkens door een der leiders len gehoore werd gebracht. Er werden schitterende kerstliederen ge zongen, lerwijl de noodige tractaties niet ontbraken. Tenslotte ontving iedere leerling een mooi leesboek en die de Zondagschool verlieten een bijbeltje; de laatste werden door ds. Hospers met enkele toepasselijke woorden uitgereikt. Voor het examen Engelsch M.O., akte B slaagde mej. M. C Jelier, alhier. SASSENHEIM. IJsclub. Vrijdagavond heelt onze ijsclub de ge wone jaarlijksche vergadering gehouden, in de zaal van „Het Bruine Paard". Een flink aantal leden was aanwezig en bovendien nog de districtscommissaris, de heer Schölvinck en het bestuur van de Lissesche IJsclub. De voorzitter, de heer Bader opende de vergadering en heette de aanwezigen har telijk welkom, waar na de secretaris de no tulen der vorige jaarvergadering las. Dezelf de functionaris deed eenige mededeelingen over de jaarvergadering in Den Haag. Hierna deed de oenningmeester verslag van zijn gehouden beheer. In kas bleek te zijn een voordeelig saldo van f 347.84. De altredende bestuursleden, de heeren II. J. Th. Hulsbosch, A C. Verhoog, P. M. Bije, J. J. v. d Geest en Jac. Bakker wer den bij acclamatie herkozen. Hierna deelde de heer Schölvink mede, dat er veel kans bestaat, dat er een verze kering tot stand zal komen, waarbij de le den van de ijsclub, tegen een kleine ver hooging der contributie de leden verzekerd willen zijn tegen ijsongelukken. De voorzitter wijdde hierna een waar- deerend woord aan de gewezen bode, Van Hoeken. Voorts bracht hij nog even Ier sprake de opening van „het Bruine Paard". Het be stuur heelt bij die gelegenheid een bloemen mand gezonden, waarmee de vergadering accoord ging. De heer Teernslra dankte voor die ge brachte hulde. Van hei bestuurslid, den heer A. van Breda hoorden we. dat er een commissie is gevormd, om een hardrijderij te houden. Zoo gauw er nu maar ijs komt, krijgen we spoedig de reeds aangekondigde wedstrijd. Tot slot werd een verloting gehouden, niel alleen om, als gewoonlijk, sigaren, maar ditmaal waren er ook een aanlal bloeiende planten en een worst. a„M s van den anderen anderen Een personenauto uit Haarlem en een vrachtauto uit Limmen kwamen gisterna middag op den Rijksstraatweg, bij de War- monderdam, waar de wissel van de tram ligt, in botsing. De vrachtauto schoot tus schen de rails en van daar uil over den weg, waarna zijn omsloeg. Van de twee in zittenden kwam de chauffeur met den schrik vrij. De andere, een jongeman van ruim 20 jaar. liep een gapende wond bij het oog op. Hij is terstond naar de „Bernar- dus" vervoerd, waar hij door dr. Huber ia behandeld Omdat gevreesd werd voor her senschudding mocht de man niet worden vervoerd. De vrachtauto had een verwrongen voor as; van de personenauto waa het spat- scherm beschadigd. De vrachtauto was zoodanig iegen hel seinhuisje van de tram en tegen een tele foonpaal aangebotsl, dat het eerste van zijn plaats werd gedruki en de tweede afknapte. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woensdagavond vergaderde de vereeni ging „Onderlinge hulpkas bjj ziekte" voor Katwijk aan den Rjjn, in de zaal van de Geref. Kerk. Op de in November gehouden vergadering was een voorstel ingediend, om in verband met den gunstigen toestand der kas, de uitkeering te verhoogen. Na over leg met da Commissie van Advies, kwam het bestuur thans met het voorstel om do trekkingsduur te houden op acht weken en de uitkeering te verhoogen van f1 op 11.Ö0 per werkdag. Na eenige bespreking werd het voorstel met algemeene stemmen aan genomen. Bij de rondvraag werd door een der leden de vraag gesteld, oi er vanwege de vereeniging ook pogingen in het werk kon den worden gesteld om: ie. waar door de woningbouw vereeniging besloten is we der te Katwijk aan Zee 150 woningen te bouwen, een gedeelte hiervan te Katwijk aan den Rijn te plaatsen; en ten 2e. om ook werklooze ingezetenen van Katwjjs aan den Rjjn werk te verschaffen, wanneer er, zooals nu %>n de rioleering plaats heelt te Katwjjk aan den Rijn en hiervoor uit sluitend inwoners van Katwijk aan Zee te werk zijn gesteld. Het bestuur was echter ■van meening, dat de vereeniging hierop niet in de eerste plaats aangewezen is. Mocht er echter vanwege den R.-K. Volks bond of Chr. Nat. Werkmanshond een der gelijke actie uitgaan, dan werd het bestuur gemachtigd om, als zijnde zulks ook in het belang harer leden, hiermede instemming te betuigen. KATWIJK AAN ZEE. Op 13 Febr. a.s. zal er ook hier een Katwijksche Radio-avond gegeven wor- oen en wel in de zaal voor Prot. Belangen. De oollecte, gehouden tijdens de aam in komst voor de propaganda voor het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap, in de Oude Kerk, heeft opgebracht de som van f93. Voor een geheel gevulde zaal van het Paviljoen van het Groot Badhotel Meld de heer Henri Dekking, van Rotterdam, een literaire avond, die bij velen in den smaak viel. Voorgedragen werden: Cyrano do Bergerac, uit het Fransch door H. D. zolf vertaald. Daarna volgden van den lezer zelf: Een zomeravondgesprek, De Apotheker» en Een knap Kind. Een en ander werd met groote aandacht gevolgd en oogstte steeds een warm npplais. Het Comité voor Winterlezingen had een goede keus gedaan met den heer Dekking te laten optreden. W. C. Mijeboer, leerling van „Kennis is Macht", slaagde voor het diploma ma- chineschrijven. OEGSTGEEST. Langzaam, maar gestadig breidt zich het aantal winkels in onze gemeente uit. Zoo hier en daar ziet men een zaak verreizen, doch de hoofdwinkelstraat bleef nog steeds de, de Kempenaerstraat, hoewel ook in deze omgeving een stap in de goede richting wordt gedaan Thans kunnen wij onzen lezers de aandacht verzoeken voor een ge heel nieuw winkelpand enop een ge heel nieuwe plaats. Het is ditmaal, zooals uit een advertentie in ons blad van gisteren bleek, het winkelpand Terweeweg 62, al waar Mejuffrouw C. Vrij, een nile onbekende in onze gemeente, een Manufacturenwinkel heeft geopend. Hoewel het straatgedeelte vóér dit pand nog niet geheel in orde is gebracht, is het, binnenkomende een ander geval. De winkel ziet er keurig uit De etalage geeft nog maar een kleine' voorstelling van heigeen in den winkel te verkrijgen is; zoo groot is het aantal artikelen. Wij durven ons niet aan een opsomming wagen, vooruit wetende, dat wij veel zouden vergeten. Wij kunnen daar om met vertrouwen zeggen breng eens een bezoek aan deze nieuwe zaak. Wij wenschen de onderneemster gaarne veel succes. RUNSBURG. Ingebruikneming van de lecetri- sche lichtleiding. De burge meester brengt de eerste aan- sluiting tot stand. Feestelijke bijeenkomst ten Stadhuize. Ten gemeentehuize alhier had gisteravond ae plechtige inwijding plaats van het ge meentelijk electriciteitsbedrjjf. Behalve het dagelijksch bestuur der gemeente en alle raadsleden, was een groot aantal genoodigden in de Raadszaal bijeen gekomen, om deze plechtigheid bij te wonen. Onder de gen le digden merkten wij o. a» op den directeur en eenige administratieve ambtenaren der Stedelijke Fabrieken voor Gas- en Elec- triciteit te Leiden, den heer E. A. van Daaien, van Katwijk aan Zee, den heer J. Ouwehand, van Bloemendaal, de aannemer van den aanleg, den gemeente ontvanger en de ambtenaren en werklieden, in dienst van de gemeente en van de bedrijven. De burgemeester gaf zjjn voldoening te kennen over de groote belangstelling, die uit de ruime opkomst bleek. Bij het bijzonder feit, dat hedenavond allen te zamen bracht, wenschte spr. even stil te staan. Nadat reeds fn 1921 overwogen was tot electrificatie over te gaan, kon daaraan, om de hooge kosten, geen gevolg gegeven wor den. Het toen genomen besluit, om er voor- loopig van af te zien, heeft de gemeonta groote offer bespaard. Later werden opnieuw stappen gedaan, waardoor in het najaar van 1926 een andere aanbieding werd gedaan. Na in het kort de geschiedenis van deze en volgende aan biedingen uiteen te hebben gezet, deelde spr. mede, hoe in overleg en op advies van den deskundige, den heer Van Daaien, was be sloten een electriciteitsbedrjjf in eigen be- heer te nemen. Aanvankelijk ontstonden moeilijkheden, ook met het naburige Oegst- geest, door welks grensgebied een kabel gelegd moest worden, maar dank zij de ge meentebesturen van Oegstgeest en ook van Leiden, konden deze moeilijkheden overwon nen worden. Ooi was overwogen het gasbedrijf in eigen beheer to nemen, en waar dit bedrijf na 17-jarig gebruik beter te overzien was,

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 13