68gte JAARGANG DONDERDAG 22 DECEMBER 1927 No. 20790 OFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden.i KERK- EN SCH00LN1EUWS. BUITENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentién uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentién 35 Cts per regel Kleine Advertentién uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrechl Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen- Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 8 maanden 2.35. per weekƒ0.18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post 2.35 portokosten. Dit nummer bestaat uit VIER Bladen EERSTE BLAD. MAATREGELEN TEGEN HINDERLIJKE STOFVERSPREIDING. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op het bepaalde bjj artikel 10 van de verordening op de Straatpolitie en het bepaalde bj artikel 22bis van de veror dening op de wateren in de gemeente Leiden Hebben, behoudens nadere aanvulling of afwijking in bijzondere gevallen, vastgesteld de volgende algemeene aanwjjzigingen, welke moeten worden in acht genomen bij het vervoeren, laden, lossen overladen of sor- teeren van ascli, vuilnis, puin, kalk of andere stofverspreidende voorwerpen of stoffen, op den openbaren weg of in de openbare wateren: lo. Het vervoeren mag niet anders geschieden dan met gebruikmaking van: a. wagens of bakken, die, ter beoor deeling van 'de politie, zoodanig zijn ingericht of worden gebruikt, dat het storten of wegstuiven van den inhoud wordt voorkomen b. gave en dichtgebonden zakken; 2o. Bij het lossen, laden, overladen en sorteeren moet het voertuig of het vaar tuig, waaruit gelost of/en waarin gela den overgeladen of gesorteerd wordt, op zoodanige wjjze met zeilen, zakken en dgl. zijn afgedekt, dat stofverspreiding wordt voorkomen 3o. Indien, wegens ongunstige wind richting of om andere redenen, voor de omgeving hinderlijke stofverspreiding met in achtneming van het sub lo. of sub 2o. bepaalde, niet voldoende kan worden voor komen, zal het vervoeren, laden, lossen, overladen en sorteeren niet anders mogen plaats vinden dan des avonds of des nachts op een nader door de politie vast te stellen tijdstip. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 22 December 1927. 8084 DE INDONESISCHE STUDENTEN. Medegedeeld wordt, dat vanwege het Comité van Actie tegen de terreur in In donesië bjj den Minister van Justitie ge protesteerd is tegen de ongemotiveerde verlenging der gevangenhouding van de Indonesische studenten en dat onmiddellijke invrijheidstelling der verdachten is geëischt. JEUGWEDSTFJJDEN VAN DE LEIDSCHE IJSCLUB. Gistermiddag, zoo ongeveer tusschen twee en vieren, heelt de Leidsche IJsclub de aan gekondigde wedstrijden voor jongens en meisjes gehouden. Ken ijsfeest in zakfor maat, althans van zeer bescheiden betee- kenis, maar daarom niet minder welge slaagd I Hoe jammer dat het klaarblijkelijk tevens een afscheid is geweest van deze mooie wintersport, die in zoo ruime male aan jong en oud gelegenheid biedt zich uit te leven in hoogst sportief genotLang zaam maar zeker steeg het kwik in den ther mometer en reeds gedurende den middag begon het ijs zacht te worden en zwaar te berijden, terwijl nog voor het sluiten van de baan een dichte nevel viel, die minder koud dan wel nat was en de symptomen van den snel naderenden dooi in zich hield. Inmiddels is het desondanks voor de Leidsche jeugd, die aan deze wedslrijden deelnam, een prettige middag geworden, en het verbaasde ons alleen dat niet meer ouders en kennissen waren opgekomen, om de prestaties hunner spruiten of jonge fa milieleden van nabij te aanschouwen. Zij zouden dan hebben kunnen genieten van aardige wedstrijden en van de spanning, waarmee de jongens en meisjes het verloop hebben gevolgd. Er werd over het algemeen niet onverdienstelijk gereden. Slechts één ding stelde ons teleur (de heer Harmsen wees er bij de prijsuitreiking terecht opD. namelijk het schoonrijden, dat wij van 15 en 16 jarigen toch werkelijk heel wat beter hadden verwacht. Zeker, er waren gunstige uitzonderingen, maar het zijn deze die den regel bevestigen. De prijzen, in een vlot speechje door den populairen ïjsclub-secretaris overhandigd, werden als volgt toegewezen: Blokjesrapen voor jongens: 1. Speet; 2. Warrink; 3. Coster; 4. Christiaanse; 5. Seret. Idem voor meisjes: 1. Sloos; 2. Dieben; 3. Christiaanse. Rijden met een ei op een lepel, voor jon gens: 1. Speet; 2. De Jonge; 3. Timmer mans: 4 Passier. Idem voor meisjes: 1. Dieben, 2. Sloos; 3. v. Eecke. Hardrijden voor jongens: 1. Versteeg; 2. Planjer; 3 .Dingemans; 4. Tienhoven, Idem voor meisjes: 1. Meyer; 2. Hooge- doom; 3. Hogewoning. Schoonrijden voor jongens: 1. Matze; 2. Thomas; 3. Ouwerkerk. Idem voor meisjes: 1. Hoogedoorn; 2. Meyer. OPENBARE UITVOERING MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. De groote Stadsgehoorzaal was gisteren van een uur 's middags in beslag genomen door de Muziekschool der afd Leiden van de Mij. voor Toonkunst. 's Middags lieten de jongere leerlingen van de school hooren welke vordering zij heb ben gemaakt met hun muziekstudie en er werden heel wat soli en ensembles ten ge- hoore gebracht Een groot aantal belangstel lenden natuurlijk was de zaal niet ge heel gevuld was naar de uilvoering komen luisteren. En men zal zich zijn gang naar de openbare les niet hebben berouwd. Want alles wat ten gehoore werd gebracht klonk goed soms zelfs uitstekend en zelfs de eenvoudigste muziek werd voortreffelijk voorgedragen. 's Avonds werd na een pauze van eenigei uren de uitvoering voortgezet. En ook toen werd er weer veel fraaie muziek op keurige wijzei ten gehoore gebracht Door de orkeslklasse werd nog gemusi ceerd onder leiding van den heer Striening, en wat wij hoorden heeft ons verrast. Men kon hier wel merken dat er een gestrengen meester voor het ensemble stond, een die niet met half weTk tevreden is. Er werd voorts ook met gevoel en technisch be- heerscht pianospel ten gehoore gebracht en de cellosoli klonken eveneens aangenaam. Ook het kwartetspel mag geslaagd heeten. En de zang van eenige leerlingen met voor treffelijk stemmateriaal heeft ook kunnen boeien. Ook daarbij viel goede scholing op te merken. De Maatschappij voor Toonkunst mag met voldoening terugdenken aan de geslaagde uitvoering van gisteravond die ongetwijfeld voor de leerlingen niet alleen maar ook voor de leeraren een succes is geworden. JUBILEUMFEESTEN VAN DE AFD. LEIDEN VAN DEN ALG. BOND VAN POL.-PERS. IN NED. Kinderfeest In „De Harmonie", in de nieuwe Oranje zaaltjes, heeft de afd. Leiden van den bond gisteren feestgevierd ter herdenking van het 25-jarig bestaan van den Alg. Bond, waar zij een onderdeel van vormt. 's Middags werden eerst de kinderen van de leden gefuifd en had men een aardig programma voor hen in elkaar gezet, waarbjj vooral de poppenkast den ruim 75 jeugdigen toehoorders veel genoegen schonk. Maar ook met de goocheltoeren van den heer Van Duynen, uit Den Haag, hebben de feest vierende kinderen zich zeer wel geamuseerd. En de muziek van den pianist Kloos, de versnaperingen in de pauze en het cadeaatje, bij het heengaan uitgereikt, alles hebben de kinderen prachtig gevonden. En het was niet te verwonderen, dat de kleuters allen voldaan en blij naar huis gingen. Het avondfeest. Er mag 's middags bij de kinderen een opgewekte stemming hebben geheerscht, op het avondfeest was deze zeker niet minder. De beide bovenzaaltjes waren tjokvol met feestelingen en toen „Sappho" de Motor- Marsch van Rosey inzette, was iedereen zich ten volle bewust, dat er feest gevierd moest worden. Nog speelde Sappho een wals en daarna opende de voorzitter van de feestr commissie, de heer M. B. Vos, de bij eenkomst. Hjj heette allen welkom en richtte zich daarbij in het bijzonder tot het H.B.-lid, den heer De Vreede, uit Den Haag. Met de verzekering, dat men er naar gestreefd had op dezen avond iets goeds te bieden, eindigde spr. en gaf het woord aan den heer De Vreede, die de feestrede zou uit spreken. De heer De Vreede heeft zich uitstekend van die taak gekweten. Hij sprak gemakke lijk en liet vele opgewekte klanken hooren, toen hij, de geschiedenis van den Bond in herinnering brengende, getuigde van wat deze in de eerste vijf en twintig jaren van zijn bestaan voor zijn leden in het bijzonder en voor den politieman in het algemeen had weten te bereiken. Spr. herinnerde aan toestanden, zooals die bestonden toen de Bond zijn werk begon en wees er op, hoe sindsdien niet alleen de rechtspositie, de opleiding, de maatschappelijke positie, de pensioenregeling, dienstregeling, vacanties, enz., waren herzien en verbeterd. Ook wees hij er op, dat nog lang niet alles is be reikt, wat tot de idealen van den bond behoort en wat deze op zijn programma heeft staan. Maar spr. heeft goed ver trouwen in de toekomst, mits men slechts in steeds breederen kring zal willen in zien, wat hij voor den politieman doet en kan doen. Met een luid applaus gaven de aanwezigen blük van hun instemming met de woorden van den heer De Vreede. De beurt was vervolgens aan het dubbel- mannenkwartet „Inter Nos" (dir. de heer Van Wouw) om zich te laten hooren en ook Sappho vergastte de feestvierenden nog eenige maler op muziek en de heer Erne3t Poets- koke, dichter-zanger, uit Amsterdam, heeft eerst met de guitaar, later in een humo ristisch repertoire er het zijne toe bijge dragen tot verhooging van de stemming. Me* een bal, waarbij de Jazz-band van de Post assisteerde, werd het gezellig feest laat in den nacht besloten. HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Gisteravond vergaderde in hotel Den Burcht de afdeeling Leiden en Omstreken van bovengenoemde maatschappij. De voorzitter, de heer C. Bakker, open de de vergadering en gaf daarna het woord aan den secretaris, den heer dr. D. G. Ub- bels, tot het voorlezen van de notulen der vorige vergadering, die onveranderd wer den gearresteerd. Nadat de voorzitter het presidium had overgedragen aan den heer J. de Graaf, den vice-voorzitter, en hij de vergadering verlaten had, deed de secretaris mededee- ling van den ingekomen stukken, waarbij dat van een hoorngeldheffing van de vee houders, ter bestrijding van mond- en klauwzeer. Het hoofdbestuur gaf een uiteen, zetting betreffende de voor- en nadeelen eener hoorngeldheffing, teneinde de afdee- lingen in staat te stellen zich vóór 1 Ja nuari over deze kwestie uit te spreken. Do regeering is n.L voornemens een instituut te scheppen voor de bestrijding van mond en klauwzeei. waarvoor zij de kosten wil bestrijden door van de boeren een bedrag van fO.lO per stuk hoornvee te heffen. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur afwijzend staat tegenovei deze nieu we belasting, die op den boerenstand zal drukken Het bestuur acht het ook juister, dat geen nationaal, doch een internationaal instituut zal worden gesticht. Bovendien is de bestrijding van mond- en klauwzeer niet slechts een boeren-, doch een algemeen belang. Door verschillende aanwezigen werd het voor en tegen var ie zaak besproken. Be sloten werd, dat de afdeeling wegens het geringe bezoek van veehouders op deze ver gadering over deze kwestie geen beslissing zou nemen. De afgevaardigde der algemeene vergar- dering to Ridderkerk, de heer Van Dor sten, bracht vervolgens verslag dezer ver gadering uit. Tenslotte werd de rondvraag gehouden, die niets opleverde, waarna de voorzitter de door slechts 6 personen bezochte verga dering sloot. Na afioop der officieele vergadering hield de heer B. van Asperen Vervenne, H. Ass. Pluimveeconsulent te 's-Gravenhage, een in teressante causerie over „Pluimveeteelt", die toegelicht werd met lantaarnplaatjes. Spr. gaf een overzicht van de pluimvee teelt, die den laatsten tijd zulk #en groote vlucht genomen heeft, waarvoor verschil lende oorzaken zijn: economische en tech nische. Wat de eerste betreft, door de hoogere loonen der arbeiders is er na den oorlog meer vraag naar eieren gekomen. Ook is Rusland als eierenproduceorend land uitge schakeld. Een groote import kwam van Amerika naar Engeland, doch deze eieren kwamen van overzee en waren niet versch. Langzamerhand gingen Denemarken en Holland zich toeleggen op de eierenpro- ductie. Met dezen vooruitgang hielden de tech- nisohe verbeteringen in de fokkerij gelijken tred. Voor den oorlog had men boerenkip- pen en rask ppen. Thans heeft men daarvoor in de plaat* gekregen een fokkerij voor productie. Met behulp van valnesten is het mogelijk Ge eigenschappen der kippen na te gaan en allerlei gegevens omtrent hen te krijgen. Zoo is gebleken, dat hennen, die 't eerst beginnen te leggen de beste zijn, hetgeen men vroeger niet wist. De fokinrichting, die nu gevolgd werd, is door teeltkeuze deze goede eigenschappen, die erfelijk zijn, te doen voortplanten. In de legwedstrijden zien we dan ook de stijgende lijn: van 140 tot thans 180 a 190 eieren. Ook wat de huisvesting betreft weten we thans meer dan vroeger. Vroeger dacht men, dat warmzitten het beste was, terwijl men thans weet dat de vogel in de eerste plaats behoefte heeft aan frissche lucht. De moderne hokken beschut ten de kippen tegen de uitersten van temperatuur; er moet voor iedere kip een halve M3. ruimte zijn. Een belangrijke factor is ook de verlichting: de kippen moeten zoo lang mogelijk in de gelegenheid gesteld worden, voedsel tot zich te nemen wat ze ïd het donker niet doen kunnen. Wat de voeding betreft, beval spr. de droogvoedermethode aan ochteDdvoer of hoendermeel De kippeD moeten circa 50 gram graan en evenveel droog meel eten. Met 1 uur kuDst'icht kan men voorts in den winter dezelfde productie bereiken als in het voorjaar50 a 60 e eren op 100 kip pen. Bij dat kunstlicht moet hun dan graan gevoederd worden. Vooral in de zandstreken van ons land passen de boeren de nieuwe methoden op het gebied van pluimveeteelt toe. Ook in Zuid-Holland is de eieren-produc tie grooter geworden, getuige het toene mend aantal eierenveilingen. De pluimveestapel in ons land bedraagt naar schatting een kleine 20 millioen. Om dien stapel op peil te houden, zijn noodig de groote broedmachines, waaronder voor 12.000 eieren. Voor het opfokken heeft men de kacbelkunstmoeders voor 3 a 400 kui kens gelijk. Daarna werd een en ander door de lan taarnplaatjes verduidelijkt. De voorzitter dankte den heer Van As- peren voor zijn leerzame lezing. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd is voor het Doctoraal examen in de geneeskunde de heer J. A. G. Roeiers van Lennep (Den Haag). De Minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen, te Leiden,lste kantoor, f27.24 wegens te weinig betaalde vermogensbelasting en Verdedigingsbelasting lb over 1922-1923 tot en met 1924-1925. De Zendingsfilm komt weer in Leiden. De enorme toeioop bjj de eerste vertooning van enkele weken geleden dringt er toe, ook in Leiden de film meer dan één avond te doen afdraaien. Van stad tot stad gaat thans de film; overal voor uitverkochte zaien. Omdat de Stads-Gehoorzaal niet eerder te bekomen is, moet hier gewacht worden tot Woensdag 29 Februari a.s. Als H.H. Hoofden van Scholen mede werken, rullen één of twee middag-voor stellingen georganiseerd worden. De 5e en 6e klasse van alle Chr. Scholen kunnen groepsgewijze komen. Voor inlichtingen en het plegen van over leg wende men rich tot J. H. van W elzen, Zendingsbureau, Oegstgeest Door de Leidsche Christelijke Radio- vereeniging wordt een r.g. Leidsche avond voorbereid, welke gehouden zal worden op Maandag 20 Februari 1928 in de groote Stadsgehoorzaal, terwijl al hetgeen daar zal worden ten gehoore gebracht, zal worden uitgezonden door het Radio-station te Hui zen. Waar het aan deze vereeniging is mogen gelukken reeds de medewerking te verkrijgen van verschillende vereenigingen en personen op het gebied van muziek en zang en men deswege zich beijvert de eer van Leiden hoog te houden, door, op dezen avond vol afwisseling, werkelijk iets bijzon ders te bieden, laat het zich aanzien, dat hier een voor onze stad belangrijke en zeer interessante avond staat gehouden te worden. Ook onze burgemeester, mr. A. van de Sande Bakhuyzen hoopt op dezen avond over Leiden te spreken. Nadere bijzonderheden zullen te zijner tijd ook per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Tot onzen spijt komen wij er eerst heden toe onze lezers mede te deelen, dat de firma B. S. van Kloeten aan de Bree- straat (hoek Vrouwensteeg) achter haar winkel dezer dagen drie nieuwe toonkamers heeft geopend, die bedoeld zijn ten gerieve zoowel van degenen, die een enkel artikel willen uitkiezen als van grossiers uit de omgeving. De toonkamers zijn keurig en modern en vooral overzichtelijk ingericht en beant woorden daardoor volkomen aan het doel, dat de firma Beka zich er van heeft voor gesteld. In de eerste kamer vindt men een ruime sorteering luxe schrijfpapier, schrijf- tafelbenoodigdheden, enz. In de tweede kamer ligt het „eigen fabrikaat" van deze firma; een zeer groote fraaie sorteering kantoorboeken, dictaa*-cachiers enz. en ten slotte is er een toonkamer gekomen voor teeken- en schildersbehoeften, borden, tafels, passerdoozen, in een keurige stof vrije vitrine geborgen en schetsboeken in alle maten, eveneens van eigen fabrikaat. Het zijn drie prachtige toonkamers ge worden waarin men letterlijk alles wat tot het vak van de firma Van Kloeten behoort, zelfs schrijfmachines, vinden kan. Op het terrein van de vuilverbranding heeft gisteren een vrij ernstig ongeluk plaats gebad. Toen de 41-jarige wagenvoerder G. v. V. gereed stond met een leegen vuilnis wagen de hal uit te rijden, trok het paard den wagen plotseling vooruit Van V. geraakte bekneld tusschen de deurpost en den wagen met het gevolg, dat hij ernstige knenzingen aan de borstkas bekwam. Hij brak o.a. een paar ribben. Dr. Verschoor van den E.H.D. vei leende hem de eerste hulp, en daarop werd de man naar het St.-Elisabethsgesticht vervoerd ter verdere behandeling. Gistermiddag trof de concierge van den Schouwburg H. terwijl hij bezig was het tooneel in gereedheid te brengen, het onge luk van een 2 1/2 me'tcr hoogen trap te vallen De man verwondde zich aan den schouder en moest naar het Acad. Zieken huis worden vervoerd. BINNENLAND. De Tweede Kamer heelt het wetsontwerp tot verlaging der inkomstenbelasting aan. genomen. (Tweede Kamer, 2e Blad). De Vereeniging van Gasiabrikanten be sloot tot nitzetting van alle leverancier,. (Binnenland, 3e Blad). De directenr der gasfabriek te Winschoten blijkt tn totaal meer dan i 20.000 aan retonx-commisriec ie hebben ontvangen. (Binnenland, 3e Blad). Da verdachte ln de moordzaak te Roer. mond la veroordeeld tot 20 jaar gevangenis, atral (Rechtzaken, lste Blad). BUITENLAND. Duitschland zal de belangen van sovjet. Rnaland in China waarnemen. (Buitenl,, land, le Blad). Voorlooplg geen nienwe toestand tnsschen Engeland en de sovjets ts verwachten. (Bui. tenland, le Blad). Ond ridderslot in Foisn verbrand. Bij hei reddingswerk zijn 0 personen omgekomen, (Buitenl., le Blad). Brntale roofoverval ln een postkantoor ln Rijnland. Twee ambtenaren doodge schoten. (Buitenl., le Blad), Gisteravond ontstond In perceel Tons- saintkade 19 ten huize van den heer D. H. W., ten gevolge van spelen met vuur door kinderen, brand. De brandweer verscheen, maar behoefde niet op te treden. Het iiep gelukkig goed at Omstreeks vier uur Is gistermiddag de 40-jarige werkman H. C., nit Wassenaar, op den Zoeterwoudschen Singel bij de Liee renstraat, van een met geperst stroo ge laden wagen gevallen, waardoor hjj een schedelbreuk kreeg en in bewustelouzen en zeer zorgeljken Toestand naar het Acad. Ziekenhuis moest worden vervoerd. Voor zjjn leven wordt gevreesd. Gistermiddag is de brandweer, die tegen den middag was ingerukt, opnieuw uitgerukt, daar bleek, dat het in de ruïne van de „Leidsche Courant" nog smeulde.; Van 6 tot 8 uur is opnieuw water gegeven, terwijl de bewakende politie tegen 10 uur nog eens water gaf. De omgeving van het gebouw, of liever vroeger gebouw, was door politie afgezet. Over de schade kunnen nog geen be trouwbare cijfers worden gegeven. Ten nadeele van C. B. Is aan den openbaren weg gisteren een rijwiel ont vreemd. NDD HERV KERK. Beroepen: Te Roermond: D. Tromp, te Heerlen; Te Wineum (Fr.): A G. Ooster huis, te Ernst. Te Doeveren (N.B.): P. S. Pols, 0:1: predikant, te Bilthoven. Bedankt: Voor Noordwolde: J. R. Slratingh te Hoogebeintum. Te Nieuw-Vennep: J. II. Mulder, te Zoeterwoude. GEREF. KERKEN. Bedankt: Voor Delfshaven: E D. Kraan, te Vlaardingen. CHRIST GEREF. KERK. Beroepen: Te Vlissingen: J. de Bruin, te Vlaardingen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen: Te Grand Rapids (Noord- Amerika): II. Kieviet Jzn., le Veenendaal. DE ALGEMEENE TOESTAND. Stenn aan Portugal. Zooals gewoonlijk legen Kerstmis heerscht er over 't algemeen in de groote politiek rust. De Volkenbond zal echter weldra een commissie naar Lissabon zenden en in ver band met het verzopk van de Porlugeesche regeering *om steun bij de finanlieele sanee ring van het land. een onderzoek instellen. De commissie zal uit een Engelsrhman. een Franschman en een Duitscher bestaan.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1