SPLINTER 688t® Jaargang LEIOSCH DAGBLAD, Woensdag 21 December 1927 Derde Blad No. 20789 KERK- EN SCHOOLNIEUWS. RBS" DEKENS GEMENGD NIEUWS. UIT DE RIJNSTREEK. FAILLISSEMENTEN. NÜD HE3V KERK. Beroepen- Te Parrega c. a.. J. H. Schuur- mans Stekhoven te Spijkenisse. Te Kootwijkerbroek: P. Kuylman (e Hou ten. Te Hoek van Holland ds. Forlgens te Voorschoten. Aangenomen naar Vianen J. W. van der Does te Brielle. Bedankt: Voor Akkrum: L. M. J. S. Herf- kens te Drachten. Voor Putten: J. Ronge te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN. Tweetal- Te Hoofddorp, Joh. H. Rietberg, tc Maassluis: en W. Veder, te Waddinx- veen. Te Almkerk, C. J Haman, te Drachten; en W. Moene, te De Lier. Beroepen: Te Kampen. P. N. Kruijswijk. te Vlissingen. Te Schoonoord, M. Vreug denhit, cand te Rotterdam. Te N'ieuw-Vennep ds. J H. Kuiper te Drachten; te Grand Rapids (Noord-Amcrika) ds. H. Kievit te Veenendaal, Aangenomen: Naar Hoogvliet, H. IJoek- slra, cand. te Zwartsluis. Bedankt: Voor Surhuisterveen, J. H. Slaal, te Garrelsweer. CHRIST GEREP KERK. Tweetal: Te Werkendam: H. Koogen doorn te Bunschoten en P. de Smit te Bos koop. Bedankt: Voor Baarn: A. H. Hilbers te Enschedé. PREDIKBEURTEN. WADD1NXVEEN. Cbr. Afg. Gemeenle: Donderdagavond 7 uur, ds. H. J. Grisnigl. SASSENHEIH. Chr. Geref. Gem.: Hedenavond 7 uur, de heer D. E. Aangeenbrug. BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. In de plaats van den heer J. van Zade!- hoff te Dordrecht is tol lid van het Hoofd bestuur van dezen Bond gekozen de heer J. P. W. v. d. Sluis te Rotterdam. Op de a.s. algemeene vergadering zal de vraag of hoofden van scholen moeten wor den toegelaten wederom worden behandeld. Behalve de afdeeling Leiden stellen ook de afdeelingen Hilversum. Rotterdam, Schiedam en Zuidhorn en het hoofdbestuur zelf toelating voor. Een andere brandende kwestie is de hoof- denbenoemmg. Door de afdeelingen Amster dam, Den Haag en Rotterdam is het volgen de voor9(el ingediend: De algem. vergadering besluit, dat de Bond onmiddellijk een krachtige actie zal beginnen voor hoofdenbenoeming naar an ciënniteit, omdat zulks onder de huidige wettelijke verhoudingen beschouwd mo°t worden als een stap in de door ons ge- wenschle richting. De afdeeling Den Haag wil daaraan nog toevoegen: De Bond aanvaardt als nieuw strijdmiddel in de actie vuor anciënniteit: Verbod van sollicitatie. Het hoofdbestuur verklaart sympalhiek te staan ten opzichte van het denkbee'd van benoeming volgens anciënniteit en doet daarom het volgende voorstel: De algemeene vergadering, van oordeel, dat de benoeming der hoofden van scholen naar het beginsel van anciënniteit een stap is in de richting van democraliseering der school, draagt hef hoofdbestuur op in over leg met de afdeelingpn. waar verwezen lijking van dit principe mogelijk wordt ge acht, maatregelen te treffen die kunnen lei den tot het aanvaarden van dit beginsel door de betrokken autoriteiten en de toe passing er van. Verder zal een wijziging van statuten en reglemenfen aan de orde worden gesteld en vraagt het hoofdbestuur marhliging om de propaganda voor het Esperanto te bevorde ren en bekrachtiging van de yoorlnoDige aansluiting van den Bond bij de Federa tion Internationale des Associations dTnsli- tuleurs. RECLAME. 2611 BERUCHT INBREKER UIT EEN ZIEKENHUIS ONTSNAPT. Hij slikte een lepelstee] in om in het Ziekenhuis te komen. Een berucht inbreker is gisteravond uit het Ziekenhuis te Den Haag ontsnapt. Men herinpert zich nog wel, aldus de „N Crt." hoe een paar maanden geleden de politie een inbreker gieep, die bij Meddens binnen gedrongen Was Toen de politie hem ont dekte, verstopte hij zich in den liftkoker. Hij gaf zich over met een zware revolver in de hand. ,,'t Is dat jullie met zoovelen waren", verklaarde hij, „anders had ik geschoten De man werd veroordeeld en ingesloten Onlangs slikte hij een steel van een lepel in Opneming in bet Ziekenhuis bleek noodzakelijk. De lepel moest langs opera- tieveD weg verwijderd worden De man was nu weer aan de beterende hand en heeft de wijk genomen Alle stations zijn afgezet De grenspoli tie Ï9 gewaarschuwd. De motorpolitie is de stad in om hem te zoeken. OVERREDEN. Op den hoek vaD de Vaillantlaan en de Hoefkade te Den Haag is gistermorgen om streeks 12 15 uur een 8 jarig jongetje over reden Het kind <s naar het Gemeente zie kenhuis vervoerd. Vermoed wordt dat het een schedelbreuk bekomen heeft. Het is G. D., uit de Winburgstraat, aldaar. BIJ HET BAANTJE GLIJDEN GEVALLEN. De 10 jarige v. d II. te Delft kwam Vrij dagavond j.l. bij het baantje glijden le val len. Hij bekwam een buil aan het voor hoofd, die er onschuldig uitzag. Zaterdag moest echter een geneesheer worden ontbo den. Deze achtle onmiddellijk operatief in grijpen noodzake'ijk. daar de hersenen be- leedigd waren. Thans is de jongen aan de gevolgen van den val overleden. DE WIJKHUISHOUDSTER. Te Amsterdam wint het denkbeeld van de wijkhuishoudster veld. De dienstbodencoui- missie heeft het indertijd geopperd als een der middelen tot leniging van den dienst- bodennood. De Vereeniging voor Huisvrou wen is bezig het denkbeeld in practische uitvoering te brengen, de beide huishoud scholen hebben cursussen ingesteld tot op leiding van wijkhuishoudsters en laatstelijk nu heeft de directeur der Arbeidsbeurs be sloten, na langdurig overleg met de vak commissie van toezicht om tot de bemid deling van wijkhuishoudsters over te gaan. Op die bemiddeling zou een subcommissie uit de vakcommissie blijvend toezicht hou den en omtrent de geheele aangelegenheid zal overleg gepleegd worden met de direc trices der huishoudscholen, opdat door beide gemeente-instellingen in dezelfde rich ting wordt gearbeid, aldus de „N. Crt." Uit den aard der zaak moet in de prak tijk blijken, in hoeverre het allerwege ge propageerde denkbeeld der wijkhuishoud sters voor verwezenlijking vatbaar is; tal van problemen, zooals de te stellen eischen van praktische geschiktheid, de belooning, enz. zullen om oplossing vragen. Voorloo- pig achtte de vakcommissie al te nauwe preciseeriDg overbodig, zoowel wat de om schrijving van de functie, als wat de te stel len eischen aangaat. In het kort, men heeft behoefte aan vrouwen, die de huisvrouw vervangen of bijstaan en vanzelfsprekend kan dat het best geschieden door meisjes en vrouwen, die van alle huishoudelijke werkzaamheden cp de hoogte zijn. Vrouwelijke personen, die de vrouw des huizes in bijzondere omstandigheden, b.v. ziekte, tijdelijk kunnen vervangen, of haar, wanneer zij het bijzonder volhandig heeft, kunnen bijstaan, kunnen zich eiken morgen wenden om plaatsing bij de Ar beidsbeurs, aan de speciale afdeeling voor wijkhuishoudsters. ACYTELEEN-TOESTEL GESPRONGEN. Een iongen gedood. Gistermiddag is te Amsterdam op een schuit, Liggende hoek Brouwersgracht en Korte Prinsengracht, een acyteleen-toestel uit elkaar gesprongen met het gevolg, dat een 15-jarige jongen door de stukken werd getroffen. Hij was op slag dood. Zijn lijk is door den G. G. en G D naar een der Ziekenhuizen overgebracht. Nader wordt gemeld, dat men in de schuit bezig was gaten in de ijzeren platen te branden met een steekvlam. Het aevte- leen-gasapparaat, dat daarvoor werd ge bruikt, sprong plotseling met een hevigen knal uit elkaar. Een 15-jarige monteursleerling werd eenige meters in de hoogte geslingerd. Een gedeelte van zijn hoofd was weggeslagen. De overblijfselen- van het toestel zijn in beslag genomen Door de Arbeidsinspectie zal getracht worden de oorzaak op te spo ren, waardoor het uit elkaar sprong. INBRAKEN TE HAARLEM EN HEEMSTEDE. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in het park Rijnegom (Aerdenhout) bij drie verschillende bewoners ingebroken, in twee villa's in de Disteil <an bij de heereD B. en H en bij den heer E. op de Rijne- gomlaan. Door uitsnijding van een ruit aan de achterzijde der villa's is men binnenge komen. Voor zoover kan worden opgegeven is er niet veel ontvreemd. Alleen eenig tafel zilver en een weinig geld. Tot heden heeft men geen spoor van den dader ontdekt. Aan de Zandvoortschenlaan te Heem stede is in twee winkelhuizen ingebroken. Aan den achterkant der huizen zijn ruiten uitgesneden om binnen te komen Verschil lende kamers zijn doorzocht. Uit de woning van B. is f 5 aan geld gestolen. BRANDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag omstreeks drie uur brak door onbekende oorzaak brand uit bij den manufacturier C. G. v. Rooyen in de Bennehroekerlaan te Bennebroek Door vier stralen op de water leiding werd het vuur bedwongen. Het pand brandde echter geheel uit. Alles was ver zekerd. In denzelfden nacht is in de borstelfabriek van de firma J. Vermunt en Zonen te Roo sendaal een felle brand uitgebroken, welke ontslaan is in het ketelhuis. De brandweer had een zwaren taak. De ijzeren branddeu ren, die hel ketelhuis afsluiten, doorstonden den vuurgloed, zoodat de brand tot dit ge deelte der fabriek beperkt blpef. De aange richte schade is vrij aanzienlijk, zij wordt door verzekering gedekt. Te Wjprden (Ovzijn de machinale tim merwerkplaatsen van H. Kolkman afge brand. TREINBOTSING BIJ UTRECHT. Gistermorgen om kwart voor acht zijn op het emplacement van het Utrechtsche Cen. traal8tation door ontijdig oprijden van een rnngeerdeel eer paar leege rijtuigen op het laatste gedeelte van den uit Arnhem komenden personentrein ingeredeD. Tenge volge van deze botsing werd 't achter stuk van den Arnhemscheu trein licht be schadigd, terwij] van het rangecrdeel een wagon ontspoorde. Hoewel bij dit déraillement geen per soonlijke ongelukken voorgekomen zijn, bleken toch de vertragingen, die er het ge volg van waren, zeer aanzienlijk. Het bin nenkomende spoor uit Den Bosch was na melijk versperd, waardoor langdurige stag natie in den treinenloop ontstond. Deze is echter tevens te wijten aan vertragingen der buitenlandsche treinen. Zoo kwam b.v. de vroegtreii uit Zevenaar (D. 70) gister morgen ruim twee uur over tijd binnen, terwijl trein D. 107 uit Venlo een uur te laat was. Ook de boottrein uit Hoek van Holland had veel vertraging. Als oorzaak van al dit oponthoud werd sneeuwval en vorst genoemd. Het spreekt van zelf, dat door het wachten op aansluiting een groot aantal reizigers gedupeerd zijn. EEN GANZENJACHT. 't Gebeurde in Buchlen, en nog wel op Zondag. Eenige opgeschoten jongens hadden een dozijn wilde ganzen ontdekt. In fleur en kleur werd de zaak in het dorp aan hangig gemaakt. Peer, een stevige boer, nam de leiding op zich. „Ver gaon enne jaeger zeuke, en dan gaon ver ze an de vère!" Van Jan naar Klaas en van Klaas naar Piet.... Maar wee hoor, het toeval wilde dat er geen jager, en dus ook geen jachtge weer gevonden werd. „Dan mèr nao de Burgerwacht" meende Peer. Maar Forluna was niet met hen. De Burgerwacht had juist deze week de geweren ingeleverd. Plotseling kreeg Peer een lumineus idée. Hij sprong van vreugde om. „Kom mèr mit, toes hub ich nog gewèr en ouch petronel" En ja hoor, thans begon de jacht. Peer met z'n gevolg naderde de plaals waar de wilde ganzen nog sleeds vertoefden; 't geweer werd geladen. Peer zou schieten. Een pa troon werd op hel geweer gedaan, gemikt. en Peer zag reeds in de verbeelding eenige ganzen fladderen. Maar o wee!.... een gesis.plotseling een pang. en de verbaasde jongens zagen Peer voorwaar voor den grond liggen. Het topje van z'n neus was verdwenenen het „geweer" in stukken gevlogen. Wat was het geval ge weest? Het moderne jachtgeweer, was vol met -proppen gestopt, hetgeen tengevolge had, dat het kruit met geweld z'n uitweg had gezocht. De jongens zagen hef (roepje ganzen waggelend verdwijnen, terwijl Peer zich onder dokiers behandeling moesl stel len. liet geval bracht nogal consternatie te weeg. (Limb. Dagbl.). BRANDSTICHTING? Reeds aanstonds na den feilen brand, welke vorige week onder de gemeente Ys- selmuiden heeft gewoed, liepen booze ge nieten. Een onderzoek door de politie heeft tengevolge gehad dat de Officier van Justitie te Zwolle den eigenaar der ver brande hooiperserij aan een langdurig ver hoor onderwierp en het noodig oordeelde dezen in voorloopig arrest te stellen. HET IJS EN DE GEVOLGEN. Een ijsbreker van de firma Goedkoop te Schellingwoude, die Maandag naar de Zui derzee vertrok, heeft -twee Rijn-aken uit het ijs verlost en Dinsdagmiddag behouden te Amsterdam binnengebracht. Doordat de Wadden één ijsveld zijn. kon de postboot gisteren niet varen, zoodat Amelang geïsoleerd is. Alle Amelandsche beurtschepen zijn te Harlingen ingevroren, met veel winlerpro- viand aan boord. De Urker Postboot slaagde er gisteren in uit Kampen, Urk tot op een afstand van een paar honderd meter te bereiken. De passagiers, die zich aan boord bevon den, konden over het ijs loopende, den wal bereiken. De post en de goederen werden een ijsvlet afgehaald. Onder de Zuiderzeevisschers dreigt groote armoede te ontstaan, doordat zij al gedu rende ongeveer zes weken geen besommin gen hebben gemaakt. De meesten zijn ver langend naar het tot stand komen van een steunregeling of werkverschaffing. De raad van een gemeente ten platte- lande verwierp onlangs het voorstel om zich een stoombrandspnit aan te schaffen, met de overweging, dat, „nu sedert menschen- heugenis de branden hier altijd gebluscnt zijn met koud water, het niet noodig mag heeten het voortaan te gaan doen met warm." ALPHEN AAN DEN RIJN. De „St. Ct" No. 246 bevat de gewij zigde statuten der N.V. Vruchtensap- en Jam fabriek, voorheen Wed. C. Rok en Zoon, alhier. BODEGRAVEN. De pachter van het nieuwe beursge bouw, de heer G. J Kuyn te Hoorn, heelt zich reeds in het gebouw gevestigd. Er is een vergadering van aandeelhouders uitge schreven tegen 31 December Waarschijn lijk zal aan deze vergadering verbonden worden de openingsplechtigheid. HAZERSWOUDE. Bnrrerliike Stand. Bevallen: J. P Ooms, geb. Oppelaar. Z. Overleden: W. de Goede 5 mnd., Z. van J de Goede en J. Hommels. LF^ERDORP. Burgerlijke Stand. Geboren: Teunis, Z. van A. Rijnsburger Tz. en M. Rijnsburger. Ondertrouwd: Alhertus Snijder jm 25 j. en Neellje Ingetje van Teylingen jd 25 j. De zevenjarige D. Z„ welke gisteren met een vriendje aan het stucien was, kwam in aanraking met het spatbord van een passeerende auto. De bestuurder, or. L.. van Zevenhoven, remde uit alle macht om een ongeluk te voorkomen, doch door de gladheid slipte de auto. Het knaapje, dat bewusteloos was, is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebraent. Bij onderzoek bleek, dat behalve een paar bui len en schrammen aan het hoofd, hel onge luk waarschijnlijk geen ernstig.: gevolgen zal hebben. LEIMUIDEN. Mei. Verhorst, alhier^ slaagde in Len Haar vcor het examen costumièrv. RIJNZATERWOUDE. Gemeenteraad. Froces van Lnling Vaststelling gemeentehegiooting Overlijden gemeente-ontvanger Benoeming tijdelijk ontvanger Laakbare handelingen van een wethouder. Aanwezig alle leden. Voorzitter de heer J. A. Bakhuizen, ourgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen der vorige vergadering worden door den secretaris gelezen, goed gekeurd en geteekend. De voorzitter doet o.m. mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: Schrijven van Ged. Staten waarbij de op. heffing van het openbaar vervolgonderwijs goedgekeurd wordt. Een schrijven van den Ned. Politiehondver. wordt op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. Een schrijven van mr. Briët, te Leiden, waarin medegedeeld wordt, dat de arr. rechtbank te 's-Gravenhage bij voDnis van 14 Dec. 1927, de vordering aan den heer Van Luling tegen de gemeente Rijnzater- woude heeft ontzegd. Een schrijven van de wed. C. van Heijningen waarin medege deeld wordt, dat haar echtgenoot, in leven ontvanger van Rijnzaterwoude overleden is. B. en W. hebben aan de weduwe een briet van rouwbeklag gezonden. De voorzitter wil echter ook van deze plaats, den ontvan- *ger die zoo lang in' dienst der gemeente werkzaam geweest is, herdenken. Proces-verbaal van de ingevolge art. 118 der gemeentewet, in verband met het over lijden van den gemeente-ontvanger, gehou den kasopname op 15 Dec 1927. Daarop stelt de voorzitter aan de orde do behandeling van de gemeente-begrov- ting dienst 1928. De commissie belast met het onderzoek heeft haar werk verricht, en de voorzitter verzoekt de commissie rapport te willen uitbrengen. Dit geschiedt, bij monde van den heer W. Compeer Deze zegt dat de commissie de begrooting onderzocht, en in orde bevonden heeft. Bij de behandeling zal de commissie nog met een tweetal voor. stellen komen. Alleen wil hij nog zeggen dat het eind cijfer der begrooting verblijdend is. De voorzitter gaat daarna over tot arti- kelsgewijze behandeling der begrootiug. Bij de post kosten voor vergaderingen stelt de commissie voor deze van f 40 op f 70 te brengen. Nu het presentiegeld voor de leden van den raad afgeschaft is, is de commissie van oordeel dat in de vergade ring wel een sigaartje mag gerookt wor den. De heer Van Tol kon met dit voor stel meegaan, mits bet bedrag van f 30 aan sigaren niet zal worden overschreden. Hier toe wordt besloten. Bij do post onderhoud van wegen en voetpaden blijkt, dat deze post van f 500 op f 800 gebracht is. Bij de behandeling van het hoofdstuk be lastingen blijkt, dat de post, belasting naai het inkomen thans geraamd is op f 9900. Het vorig jaar was de opbrengst van ue belasting nog geraamd op f 11002.38. De commissie stelt voor, om belastingverla ging te overwegen. Op voorstel van den voorzitter nemen de heeren Compeer, Disseldorp en v. d. Knijff zitting in een commissie, die het vraag stuk van een eventueele belastingverlaging in studie zal nemen. Ten slotte blijkt dat in totaal «en be drag van f 13623.61 aan belasting moet wor den opgebracht. Ten slotte wordt de begrooting, gewone dienst in ontvangst en u tgaaf vastgesteld op f 24106 80. De kapitaaldienst sluit in ontvangsten met f 691.15, in uitgaaf met f 80, batig slot alzoo f614.15. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. ingevolge de instructie vau den gemeente ontvanger, den heer -T. W de Ren, ambte naar ter secretarie gemeente-ontvanger van Leiden, met de waarneming van het onc- vangersambt belast hebben. B. en W. zouden thans gaarne deze be noeming door den raad bekrachtigd zien. De heer Van Tol vraagt of thans niet bezuinigd kan worden. De voorzitter ant woord, dat bij eventueele benoeming van den heer De Ren een bezuiniging van 50 pCt. zal verkregen worden Dit vindt oorzaak in de cumulatie der betrekkingen. Verdere bezuiniging is ingevolge de wet niet door te voeren De heer Van Tol is met een dergelijke bezuiniging zeer tevreden. De raad besluit ('cd heer J. W. de Ren, te benoemen tot tijdelijk gemeente-ontvan. ger. De voorzitter deelt nog mede dat B. en W. in een volgende vergadering met een aanbeveling voor de benoeming van een nieuwen ontvanger zullen komen. De verordening op de heffing eener be lasting naar het inkomen, die slechts voor een jaar is goedgekeurd, wordt opnieuw vast-esteld, zonder dat eenige wijziging aangebracht wordt. Daar de agenda afgehandeld is wenscht de voorzitter namens den Raad den heer M v. d Zwan geluk met zijn 40-jarig hu welijksfeest Hij spreekt den wensch uit, dat God hem en zijn echtgenoot-e nog lang moge spareu. Bij de rondvraag zegt de heer Compeer, dat hij bij de begrafenis van wijlen den heer C. v. Hevningen tegenwoordig ge weest is. Tot _zijn spijt heeft hij echter ge zien dat het gemeentebestuur niet verte genwoordigd was. De voorzitter deelt mede, dat in de ver gadering van B. en W besloten* was een brief van rouwbeklag te zenden in afwach ting eener uitnoodiging tot bijwoning der begrafenis. Aangezien geen uitnoodiging ontvangen is, heelt het dagelijksch bestuur zich ook niet doen vertegenwoordigen. De heer Van Toi zegt dat het in den vervolge noodzakelijk is, dat ook een z g. najaarsschouw op de slooten gedreven wordt. De voorzitter zegt toe dat eeD eD ander in de vergadering van B. en W. overwogen zal worden. De voorzitter zegt ten slotte, dat hij ook nog iets heeft voor behandeling in de openbare raadszitting. Hij heeft een ernstige klacht, aangaande het optreden van een der wethouders Wethouder Vis ser is n.l. bezig 't. gezag van den burge meester te ondermijnen. De voorzitter zegt dat door hem last ge geven was aan den gemeenteveldwachter l'Ami, om te doen rondklinken, dat brand- bijten gehakt zouden worden. L'Ami heeft deze opdracht gegeven na mens den burgemeester aan den gemeen tewerkman Roodenburg. In den scheerwinkel van den heer Buur man heeft nu wethouder Visser, aan Roo denburg order gegeven dit niet te doen, aangezien bij het niet noodig vond. De voorzitter zegt dat de heer Visser hier niet het recht had om als loco-burge meester op te treden Aangezien dit her haaldelijk gebeurd, is spr. er eindelijk toe gekomen zijn afkeuring over een en ander eens in de openbare zitting uit te spreken. Na verweer van den heer Visser sluit de voorzitter de opeDbare vergadering. TER-AAR. Bij het in Den Haag gehouden examen der H. C. V. slaagde voor leerares inej. A. Turkenburg. WOUBRUGGE. In het gebouw „Immanuel" alhier werd de 31ste algemeene vergadering ge houding van den Ring Ter-Aar van de Her vormde Jongelingsverecnigingen uit deze omgeving. De leiding was opgedragen aan het pro vinciaal bestuurslid, den heer G. Verschoor, van Sassenheim. Deze opende met gebed en las Jesaja 53. welk hoofdstuk voor do bespreking van dezen avond was gekozen. Daarna behandelde de heer Verschoor voor de afgevaardigden het rooster der werkzaamheden voor de gewone ledenver gadering, waarin menige nuttige wenk werd gegeven. Laatstgenoemd onderwerp nam verder den geheelen avond in beslag, zoodat het rooster niet afgewerkt kon worden. Na de gewone rondvraag sloot de leider de vergadering met dankgebed. De opkomst had beter kunnen zijn. Donderdag 1 December j.l vergaderde het begluur van den polder „Vierambacht .n dn Oude Rechtkamer. als naar gewoonte. W jnig vermoedde men dat de secretaris, de heer G. van Heijningen het laatst in hun midden zou zijn Elke eerste Donderdag in de maand was hij hier present, nu reeds ruim 40 jaren achtereen. Eerst met don vorigen secretaris, wijlen notaris Jan Ileenk, waarvoor hij de notulen schreef. Uit die vergadering thuis komende, ge-s voelde hij zich onwel, met het droevic ge volg, dat hij nu reeds ten grave is gedaa'd., Van een viertal voorzitters van den pol der, n.l. de heeren C. Swart, W. den Her tog, C. Kempenaar en den tegenwoordige, den heer P. F. Noordam, was hij een ge waardeerd helper, daar hij het verleden kende, mede door de uiltreksels, welke ge maakt waren voor de historie van ons dorp. ZWAMMERDAM. Bij het te Dordrecht gehouden examen voor Stenografie slaagde o a, voor kan toor-stenograaf (130 lettergrepen per mi nuut) de heer D L. Versloot alhier, daar toe opgeleid door het Instituut van den heer G. Klok te Alphen. Bij Kon besluit van 10 dezer is inge trokken het Kon. besluit van 17 Maart 1920 No. 43, strekkende tot toelating als vereeniging uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuisvesting werkzaam van de bouwvereenigmg „Zwammerdamsch Woningbelang" gevestigd te Zwammerdam. De intrekking is gegrond op de overweging dat van de werkzaamheid in het belang der volkshuisvesting nimmer is gebleken, of dat werkzaamheid niet meer verwacht kon- worden, weshalve zij geacht moet worden dat belang niet meer of niet voldoende te behartigen. Wel eigenaardig is het dat bedoelde ver eeniging wordt opgeheven juist op een tijdstip dat verwicht mag worden dat de woningbouw in deze gemeente met succes ter hand kan worden genomen, nu door de gemeente daarvoor pas zulke geschikte ter reinen zijn aangekocht en een stratenplan is ontworpen om tot de noodige uitbrei ding van de dorpskom te geraken. I itgesproken: J. H. Ludlage, koopman te Alphen a. d. Rijn, Rechter-comm. mr. dr. W. Fick, Cu rator mr. A. Korver, te Alphen. M. H. Simmermans, koffiehuishouder te Wassenaar, Hotel Café Restaurant Bel'.cvue, Leidschestraatweg, hoek Papelaan, te Was senaar. Rechter-Comm. mr. A. B. Bommezjjn. Cnrator mr. W. P. Mulié. Den Haag. M Driemei, kantoorbediende, te Leiden, Hooge Rijndijk 1(16. Rechter-Comm. jhr mr. H 0 Feith. Curator mr. M. B. V03, te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 9