KUNST EN LETTEREN. Burgerlijke Stand. GeborenJacobus Johannes, Z. v. J. H. van der Poel en C M van der Geest. Johannes Wilhelmus. Z. van C. van Beek en H. C. van Klink. Maria Clazina, van G. Koek en Th. M. van der Zwet. BODEGRAVEN. Btfr?erl"ke Stand. Geboren: Neeltje Leentje, D. r. L. Yer- iduyn en N. Schoonhoven. OverledenHendrikt Sweertje Harbers t>.°» j., wed. J. fl, Zuurveen. Aaltje v. d. Laan 20 j. Jansje Molenaar 57 j. GevestigdM C. H. Buschmann, dienst bode W.L. 58, van Oldenburg. K. de Hoog, dienstbode W.P 18, van Langeruige- •weide. A. Kootstra, dienstbode, Z.Z. <2, van Waarder. G. de Hoog, dienstbode N.Z. Ill, van Waarder. Vertrokken: G Griffioen, reiziger naar Woerden. D. A. Verboom, dienstbode, naar Rietveld. H Wagensveld, dienst bode, naar Rietveld 1 A. van Duuren, boerenknecht, naar Rietveld. H. Hon- lcoop .dienstbode naar Rietveld. M. van der Voorst, dienstbode, naar Barwouds- waarder. P. Merkestein en gezin, arbei der, naar Loosduinen. J. A. Jacobi, koopman, naar Zwammerdam. M J. v. dor Tol, dienstbode, naar Zegveld. C. J. van der Tol, boerenknecht, naar Zegveld. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de 1ste helft der maand December 1927. Brieven Binnenland: Oom Pim, Utrecht; Bloemgracht 67, Amsterdam. HAZERSWOUDE. De Ring „Koudekerk en Omstreken" van Jongelingsvereenigingen op Geref. grondslag hield in het locaal achter de Geref. kerk eene vergadering, waarbij vele leden van aangesloten vereenigingen van Leiderdorp, Koudekerk en Hazerswoude, be nevens. enkele bezoekers w. o. afgevaardig den van den kerkeraad tegenwoordig waren. De voorzitter, de hepr A. van der Vis van den Rijndijk, opende de vergadering door te laten zingen van Ps 81: 5, ging voor in gebed, las Ps. 20 en sprak een kort openingswoord. De secretaris, de heer Van der Sijs van Le:derdorp las de notulen die werden goed gekeurd, waarna een lid van de vereeni- ging van Leiderdorp, de heer Marbiss een inleiding gaf op het onderwerp „De begren zing van onzen arbeid; en de heer Van der S'oel, eveneens van Leiderdorp, sprak over „Wereldgelijkvormigheid". Op deze beide onderwerpen werden leven dige gedachlewisselingen gevoerd, waar na. na het zmgen van Ps. 119: 3 de heer A. Maaskant,'het samenzijn met dankgebed 6loot. x De Landsformavond, die de vorige week in café Natzijl gegeven we#d is niet zonder gevolg gebleven. Hel aantal leden van de Bijz. Vrijw. Landstorm bedraagt than9 65. Voor de Chr. Jon gel ingsvereeni ging „Eere zij God" heeft ds. de Geus van Wad- dinxveen een lezing gehouden in „Salva- tori" met als onderwerp „De beloften Gods". Spreker behandelde achtereenvolgens voor een talrijk luislerend gehoor, de oor zaak, de aard, de kracht, de vastheid en het eind der beloften, welke in Christus Jezus, ja en amen zijn. Het geheel 9tond in het teeken der ad ventsdagen. Het samenzijn op de gebruikelijke wijze geopend, werd door spr. met dankgebed ge sloten. KOUDEKERK. Burgerlijke Stand. Geboren: Abraham, zoon van Arie Goud kuil en van Leentje de Jong. Overleden: Bernardus van der Kamp 73 jaar. Donderdag werd in de Geref. kerk een zendingsbijeenkomst gehouden. Zendeling Kooien vertoonde lichtbeelden, terwijl hij hierbij eenige toelichlingon gaf Hierna kr g burgemeester Colijn van Boskoop Ihet woord, die sprak over de zending in hel algemeen. De bijeenkomst, die vrij Ialrijk bezocht was. werd met dankgebed door den heer Colijn gesloten. LEIDERDORP. Ouderavond. Door het bestuur van de school met den Bijbel, was gisteravond in het schoolge bouw een ouderavond georganiseerd. De voorzitter, de heer G. Los, opende de sa menkomst, welke door vele ouders werd bijgewoond, mot gebed, waarna hij een ope ningsrede hield naar aanleiding van het Schriftwoord, vervat in den 7Bsten Psalm. Hierna werden door de kinderen van de beide hoogste klassen, onder leidmg van den heer F D. van Wijck, een viertal zang stukjes gezongen. Nadat de secretaris de notulen der vorige bijeenkomst voorgelezen en de penningmeester den financieelen toe stand had bekend gemaakt, verkreeg de heer Van der Zwet, het hoofd der school het woord, die verslag uitbracht aangaan de de ntoestand der school in het alge meen. Ten slotte weid door den heer D. J. Bastmeijer een lezing gehouden over het onderwerp: De Aardrijkskunde als leervak Tan de lagere school- In de pauze werd gelegenheid gegeven het gemaakte werk van de leerlingen te bezichtigen, alsmede de handwerkjes van de meisjes en het zeer aardige fröbelwerk vaü de kinderen van de bewaarschool. Het bestuur mag op een uitstekend geslaagden ouderavond terugzien. De samenkomst werd met dankgebed door ds. Mondt ge sloten. LEIMUIDEN. C. van Heyningen t Een dezer dageD overleed alhier na een kort ziekbed, op 63-jarigea leeftijd, de heer C. va nHeyningen. Ofschoon hij slechts de C. van Heyningen Ofschoon hij slechts de 't ver weten te brengen Behalve ontvanger der gemeente Rijn- zaterwoude en adimet-boekhouder van de Spaarbank van het Dept. Rijnzaterwoude van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen was hij secretaris penningmeester van vier polders. Met den heer van Heyningen is een werkzaam leven heengegaan. Op voorstel van het Raadslid den heer H. J. Visser, werd in de raadsverga dering van 6 October j.l. besloten, aan den heer inspecteur der directe belastingen enz. te verzoeken, de gelegenheid open te willen stellen, ora te Leimuiden het slacht vee voor de accijns te kunnen aangeven. Dit verzoek is door genoemden inspec teur ingewilligd, voortaan kunnen aangif ten van slachtvee voor de accijns geschie den ten postkantore alhier. RIJNZATERWOUDE. Raadsagenda. De raad dezer gemeente vergadert 'Maan dag a.s. des avonds te halfacht uur. De agenda luidt: 1. Notulen. 2. Ingeko men stukken. 3. Behandeling gemeentebe- gvooting dienst 1928. RIJPWETERING. „St Deus Dedii". Vrijdagavond werd alhier door de afdee- ling der Land- en Tuinarbeiders en Bouw vakarbeiders uit Roelofarendsveen een pro. paganda-vergadering gehouden om tot op richting van een afdeeling van den R.-K. Land- en Tuinbouwarbeidcrsbond „St. Deus Dedit" te geraken. De vergadering werd gehouden in café Daleman. Toen te ruim 7 uur de vergade ring door den heer Gortzak uit Roelof arendsveen op de gebruikelijke wijze werd geopend was de zaal geheel gevuld. Spre ker heettta allen van harte welkom, in het bijzonder kapelaan Weber uit Roelofarends veen. Vervolgens heet spreker ook den heer Salman, vrijgestelde van den Landarbei- dersbond welkom. Vervolgens wijdde spre ker nog even uit over het nut van de or ganisatie. Hierna kwam aan het woord de heer Salman, die in een schitterend betoog aan de aanwezigen liet booren waarom alle R.-K arbeiders bij de R.-K. organisa ties moeten worden ondergebracht, en zulks in de eerste plaats de jeugd van het platteland. Diep treurig noemde spreker het feit, dat van de ruim vierduizend R. K. ar beiders, die jaarlijks naar Amsterdam trek ken er ruim drieduizend voor ons geloof geheel verloren gaan. Dit zijn juist de on georganiseerden, zij kennen immers het werken van ODze bonden niet en zijn dan ook spoedig lid van andere, alles mooi voor gevende organisaties; en eenmaal zoover dan volgt de eene stap na de andere naar den afgrond toe Hierna aam kapelaan Weber het woord. Zijn Eerw. besprak het recht en den plicht om zich te organisee- ren op groDd van de leerstellingen van ons Geloof. Immers Christus heeft het ons toch zoo duidelijk gezegd: „Waar twee of meer vereenigd zijn in Mijn naam, daar zal ik met hen zijn." Hierna gaven zich voorioopig 23 leden op, wat door den voorzitter in zijn slot woord eon groot succes genoemd werd. Hierna werd de vergadering gesloten met den Christelijken groet. TER-AAR. Burgerlijke Stand. GeborenTheodorus, Z v. J. van Lam meren en J. Oomon. Hendrika Christina en Catharina Pctronella, D v. M. Pieterse en A. J van Kints. Klazina, D. v. B. Rietveld en KI. Goedhart. Gehuwd: Pieter Rem jm. 23 j. en Wil- helmina Stoffclina van Aüeldoorn jd. 25 J. GevestigdJ. van den Broek, van Lei den H. C. Esveldt, van Rheden. K. M. den Hollander, van Nieuwkoop. P. Fokker, van Zevenhoven. Jac. Hoogen- raad, van Den Haag. Vertrokken: Chr. Kolleman, naar Gouda J. M. BosmaD, n. Lisse - P. Snabel, n Alphen a. d. Rijn. G. Bouwmeester, n. Aalsmeer. Op Woensdag 28 December a.s. des nam. 2 uur zal id de openbare school te Aard am en ten huize van dr. Lindner te Langeraar de kosteloozo inenting plaats hebben. Ouders worden verzocht de trouw- boekjes mede te brengen. WOUBRUGGE. Burgerlijke Stand. Geboren: Nicolaas, Z. van K. de Bruin en G. Klomp. Overleden: N. van Leeuwen 74 j., wedn. van Bavonia Schulte. Levenloos aangegeven eeD kind van L. O. van der Geest en P. M. de Vette. De oud-Woubrugger, die steeds onbe kend wenscht te blijven, beeft wederom zijn jaarlijksche gift herhaald Heden ont ving de heer A. D Husson Heenk f 100 voor de damesvereeniging Dorcas", ter verdeeling aan hulpbehoevende weduwen van alle gezindten en f 50 voor de Kerst feestviering der kinderen van de leden van den Ned. Prot.Bond. Een woord van dank past hier aan den edelen gever. ZWAMMERDAM. Burnerlüke Stand. Geboren: Aaltje, dochter van Dirk Her- manus Sas de Bruijn en van Johanna Cor nelia Griffioen. De heer A. Eijkelhoff. die in de vaca ture. ontstaan door het bedanken van den heer C. van Muiswinkel Hzn. tot kerkvoogd der Ned Herv kerk alhier werd gekozen, heeft deze benoeming niet aangenomen, zoodat binnenkort een nieuwe stemming zal moeten plaats hebben. „SURSUM CORDA". Op Donderdag 29 December e k. hoopt het Gemengd Koor „Sursum Corda" in de Stads gehoorzaal uit te voeren het „Weihnachts- oratorium" van Joh Seb. Bach. Ofschoon in 't algemeen de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar minder goed gekozen is voor groote concerten moet voor de auditie van dit beroemde werk wel een uitzondering worden gemaakt. Het bestaat uit 6 Cantaten. die door Bach gecomponeerd zijn voor de drie Kerstdagen. Nieuwjaar, den Zondag na Nieuwjaar en Drie- Koningen Het omvat dus de liturgische eenheid van den geheelen Kerslkring en Bach maakte van alles ook een muzikale eenheid vol poëtische lyriek. Zoo geeft de uitvoering van 't „Weihnachls- oratorium" bizondere wijding aan deze stem mingsvolle winterdagen en stelt ons deze in het licht waaronder een der grootste en vroomste muzikale genieën het Kerstfeest zag. De uitvoering zelf belooft onder de fijn- muzikale- leiding van Hubert Cuypers iets heel bizonders te worden Men weet hoe- hij „Sursum Corda" getraind heeft in kleurigen koorzang van groote klankbekoring en over tuigende voordracht Het zoo voortreffelijk bekende Hollandsch Vocaal-kwartet, be- n'annde uit de dames Mia Peltenburg en Suze Luger en de heeren Louis van Tulder en Jan Dekker zal de solopartijen vervullen. De vleugel wordt bespeeld door den compo nist Olivier Koop. De begeleiding is toever trouwd aan het Utrechtsch Stedelijk Orkest. Voor verdere bizonderheden verwijzen we naar de advertentie, die a.s. Dinsdag in dit blad verschijnt. Tenslotte vermelden we nog dat de Veree-niging. behalve de gewone toe gangsbewijzen op voordeelige wijze abonne menten beschikbaar stelt voor de drie con certen van dit seizoen. JACOB CATS. De Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" dit seizoen met gedurfde bestemming in zeo gegaan, houdt koers en loopt met flinke vaart in de richting van het doel. Om zeewaardig te zijn is echter een nieuw roer en tuigage aangebracht. Ook in de weTeld van het tooneel is 't diep verloopen en „men" vraagt naar amuse ment, naar charleston en jazz; ter beant woording van die vraag zal Cats een fan tastisch bal-masqué organiseeren in be schaafden vorm. Een uitgebreid seizoen-programma is be reids verschenen en reeds eerder narncn we daaruit een aankondiging over van de ge beurlijkheden, die t. z. t. de aandacht zullen vragen. De voorbereidingen voor de beide eerste door Cats te organiseeren avonden zijn in een vergevorderd stadium en weldra (op 1 Januari) zal in den Schouwburg worden op gevoerd De Bruiloft van Kloris en Roosje, de bekende oud-Hollandsche klucht, vroeger wel de boeren-opera genoemd, die ook tel- kenjare in Amsterdam en den Haag wordt opgevoerd en nu ook in Leiden hel Nieuw- jaarssluk worden zal. Terecht omdat er nog eenige verwantschap bestaat tusschen deze» klucht en onze stad. waar n.l. Jacob vam Rijndorp, die in het begin van de 18e eeuw directeur was der Leidsche en Haagsche Schouwburgen wordt geacht voor het geheel of voor een groot deel aan het vaderschap van dit spel debet te zijn terwijl de opwek kende en melodieuze muziek waarvan de componist ten eenenmale onbekend is. af en loe aan Mozart denken doet. De heer P. de Rook instrumenteerde deze muziek op nieuw en studeerde de ioH's en koren in en zal ook de opvoering dirigteren De regie is aan mevr. A M. van der Lijke Sytsma toe vertrouwd en de heer S. P. Wielinga ver zorgt de balletten De Bruiloft van „Klori9 en Roosje'* zal worden voorafgegaan door een tooneelschets in vier tafereelpn .Hoe het Weeuwtje uit 't Hof van Holland gevriid werd", naar de be kende novelle van Potgieter door Charivarius (P G. Nolst Trénité) bewerkt. Hef een met het ander kan tot een mooien Nieuwjaarsavond leiden. Onze Burgemeester, de heer mr. A van de Sande Bakhuyzen. werd bereid gevonden het Eere-Voorzilterschap van ..Jacob Cats" te aanvaarden. Een eer welke door de-ze Vereeniging op hoogen prijs wordt gesteld en zeker een spoorslag zal zijn om ijverig te zijn in het trachten iels goeds te bereiken. EEN NIEUW BIJBELSCH TOONEELSPEL IN OBERAMMERGAU. In de „Leerschool der Kruises" te Oberam- mergau, is men bezig met het instudeeren van een nieuw bijbelsch tooneeispei getiteld „De Heer over leven en dood" De Christus figuur heeft in dit stuk slechis een „zwij gende" rol te vervullen en de visioenen van de echlgenoote van Pilalus verhalen Jesus leer en leven. De regie berust in handen van Georg. Lang. de rol van Judas en van Maria Mag- dalena wordt vertolkt door Aloys Lang en Mej. Freiainger die ook in de Passiespelen van 1922 hebben meegespeeld. Daar het Passiespel slechts om de 10 jaar wordt opgevoerd, is het noodzakelijk dat men steeds nieuwe spelers opleidt: daarom heeft men de „Leerschool des Kruises" op gericht. TIÏDSCHRIFTEN. DEN GULDEN WINCKEL. G. H. Pannekoek Jr is Al Pratende met.. Twee boekverkoopers. ditmaal He-nri Mayer, J. Greshoff heeft het over Boeken Koopen, en wijst daarbij op menig euvel in den boek handel Pierre de St Prix verwijt in het Eeuwfeest van Jules Verne ondank baarheid jegens dezen profeet, wiens toe komstvoorspellingen door iederen vooruit gang op allerlei wetenschappelijk gebied zoo glansrijk in vervulling gegaan zijn H^n- rik Scholte behandelt in een artikel Joodsch Extatisch Tooneel. de Habima-opvoeringe-n. Gr. bespreekt De Coster's Eeuwfeest L van Lange noemt Paul Hazard's Vie de Stendhal een slecht geschreven roman H L. Voet heeft het over Rembrandt en Van Dongen Johan Schwencke tn Het Nederlandsche Ex Libris schrijft waardeerend over Chris Lebeau Kroniek van het Proza en Korte Overwegingen sluiten deze aflevering. liet memorandum van Parker Gilbert en als uitvloeisel daarvan de houding, die Schacht heelt ingenomen ten opzichte van de Üuitsche leeningspoliliek, hebben in Duitschland aan veel critiek bloot gestaan Vooral Schacht was en is nog steeds het mikpunt van allerlei politieke grootheden van hoogeren, maar vooral ook van lageren rang. In verband hiermede heeft thans Adolf Weber, hoóglèeraar iri de economie aan de universiteit te'Mündhe'n, een bro chure hét lichl dóen zien, 'getiteld „llat Schacht recht?", waarin hij stelling neemt tegen de theorie en de politiek van Schacht De buitenlandsche credieten zijn volgens dezen geleerden schrijver ondanks alles wat daarvan is gezegd over het geheel productief aangewend, iets wat duidelijk bewezen wordt door de resultaten, welke in bet Duitsche economische leven ziin be reikt. Deze resultaten bestaan h\erin, dat dank zij de rationalisatie van het arbeidsproces ver over het millioen werkloozen van arbeid konden worden voorzien, dat de productie cijfers in de meeste gevallen die van voor den oorlog reeds nabijkomen en overtreffen en dat ondanks de stijgende conjunctuur in hot binnenland, de export aanzienlijk kon worden opgevoerd. Weber stelt zich hier tevreden met een constateeren van een meeropbrengst in het economische leven naar hoeveelheid. Het „Berl. Tageblatt" oefent daarop critiek en mc-Fkt op, dat voorbij wordt gegaan aan het feit, dat niettegenstaande de rationalisatie, de prijzen in Duitschland in tegenstelling met die op de wereldmarkt, zijn gestegen. Ook de zeer gcwichte vraag, of niet althans een deel van de meerdere opbrengst in het Duitsche economische leven het gevolg kan zijn van wat minister Curtius in zijn laatste rede in den Duitschen Rijksdag noRmdo een „stimuleering van de buitenlandsche credieten", wordt niet onderzocht Een tweede zeer bekende persoonlijkheid op economisch gebied, die zich naar aan leiding van deze kwestie heeft uitgelaten, is professor W. Prion van de Technische Iloogeschool te Berlijn en wel in een rede over „Das deulschc Kapitalproblem und did Betriebsführung". In deze rede deed Pnon zich kennen als een tegenstander van het „laissez faire" ten aanzien van het opne men van buitenlandsche credieten. Het is volgens hem beter thans de rem aan te zetten dan later, door den druk van deflatie, den export, die over eenige jaren noodza kelijk zal zijn, te forceeren. De credieten. die het buitenland verstrekt moeten niet alleen productief, doch uitsluitend voor de allernoodzakelijkste doeleinden worden ge bruikt. Het doet er daarbij niet toe of de kapitaalbehoefte van de particuliere nijver heid dan wel van de overheid uitgaat. Veelal meent men, dat rationalisatie ook kapitaalinvestering met zich mee brengt Het is echter duidelijk, dat men kan rationaliseeren door de kosten te drukken en daardoor de winst te vergrooten. In zijn verdere betoog legde Prion op dit laatste speciaal den nadruk en werkte een en ander uit. Vele rationalisatie-maatregelen, ook die, welke zoogenaamd door trustvorming teweeg worden gebracht, hebben in de practijk niet het gewenschte resultaat op geleverd. Het plan, volgens hetwelk men de ratio nalisatie wil doorvoeren, moet van te voren zeer nauwkeurig zijn vastgelegd; speciaal is dat een vereischte bij de over heidsbedrijven. Zoodoende weet men reeds van te voren, waar men met de kosten voor de rationalisatie aan toe is. Daar „rationa les Rationalisieren" kan de kapitaalbehoefte juist worden verminderd. De jongste weekstaat der Nederlandsche Bank vertoont een zeer gunstig beeld, zoo wel wat de binnenlandsche credieteischen als wat de positie der Bank tegenover het buitenland betreft. De vermindering der binnenlandsche cre dieteischen komt. behalve in den teruggang der wisselportefeuille, tevens tot uiting in een daling van het totale bedrag der belee ningen met ca. f61/' millioen tot f12111 millioen. Bovendien toonen de rekening- courant saldo's van particulieren een ver meerdering aan en wel met ca. f5 millioen tot f 4\ 88 millioen, zoodat me uit deze gegevens zou mogen afleiden, dat de geld markt niet van middelen is ontbloot. De geldkoersen daarentegen geven nog steeds van een vaste stemming op de geldmarkt blijk, zoo noteerde prolongatie <4 3/45 pCt., terwijl ook het particulier disconlo op 4'/a pCt. gehandhaafd blijft. In de afgeloopen week heeft de Bank weder actief op de wisselmarkt ingegrepen, hetgeen blijkt uit een toeneming van haar bezil aan buitenlandsche wissels met f8 millioen. doch inmiddels zijn thans ook in de achter ons liggende week belangrijke bedragen aan goud vooi de Nederlandsche Bank uit New York verscheept In de ko mende weekstaten kan dus een flinke stij ging van het goud- en muntmateriaal wor den tegemoet gezien. Het is niet onwaarschijnlijk, dat nog meerdere goudzendingen zullen volgen, en dat het actief optreden van de Nederland sche Bank in de wisselmarkt, niet gehpel den invloed van goudzendingen zal kunnen ondervangen. Mochten deze goudiuvoeren niet te kee- ren zijn, dan wordt een discontoverlaging meer eD meer noodzakelijk Gezien de on verwacht sterke uitwerking van de jongste disconto-verhooging met een vol procent, doet zich de vraag voor, of deze maatregel wel als juist aangemerkt mag worden en of een meer gematigde verhooging met een l/3 pCt. niet beter op haar plaats zou zijn geweest. 9 Dec. 16 Dec. Londen 12 0712 07^ Berlijn 59 03 59 O0V& Parijs 9.73^ 9 73% Brussel (Belga's) 34.60 34 60«,£ New. York 2 47>4 2.47V$ Nog steeds blijven de zaken ter beurze van beperkten omvang waartoe vermoede- J lijk ook veel wordt bijgedragen dooT de vrij hooge prologatienoteering ad 5 pCt-, op welk niveau geld evenwel aangeboden is. De eeüige afdeeling, die door eenige meer dere levendigheid de attentie nog trok was die, der binnenlandsche industriefondsen van welke vooral van kunstzijdeaandeelen Maekubee*6 en in den aanvang der week ook Hollandsche gevraagd waren. Deze kwamen dan ook weder op hooger niveau en waren vast sluitende. De ove rige soorten waren eer iets luier. Zoo rea geerden aan deel en Hollandsche eenige pro centen, vermoedelijk in verband met pogin- geD om tegen het bestuur een soort ob structie te voeren, zooals in de dezer dagen gehouden vergadering reeds plaats had. Naderhand kon de koers evenwel een paar procent monteeren al was het slot weder iets luier. De Michael-groep, die naar bekend, in de algemeene vergadering van de Holland sche Kunstzijde-Industrie de kapitaalsuit- breiding van 10 millioen tot 25 millioen gul den heeft verhinderd deelt aan het „Berl. Tag." mede, welke motieven haar tot deze handelwijze hebben bewogen. Het voorstel tot kapitaalsuitbrei<Jjng was geheel onver wachts gekomen en de directie weigerde bovendien aile iulichtingen over de plaat sing der nieuwe aandeelen en de bedoeling van de transactie. Eerst later had men in de bladen gelezen, dat de 15 millioen gul den nieuwe aandeelen niet ter beschikking van de aandeelhouders zouden worden ge steld, maar dat de directie onbepaald© volmacht verlangde om naar eigen goed dunken over de nieuwe aardcelen te be schikken, hetzij voor fusie doeleinden of anderszins. Hiertegen had de Dmtsche groep zich verzet, omdat de directie 90 pCt. van de aandeelhouders eenvoudig als quan- tité negligeable wilde beschouwen. De T)uitscher8 hadden zich echter bereid ver klaard, de kapitaalsuitbreiding goed te keuren, als do directie alle aandeelhouders in de gelegenheid wilde stellen, nieuwe aan. deelen te koopen of anders uitsluitsel wilde geven over haar fusieplannen. Andere over wegingen had de Michaëlgfoep niet gehad. Volstrekt onjuist was, dat zij haar steun geweigerd had omdat men haar geen zitting wilde geven in den raad van commissaris- een. Deze kwestie was reeds in een vier weken eerder gehouden algemeene verga dering principieel geregeld De groep, die over 18 pCt. van het aandeelenkapitaal be schikt (terwijl de directie slechts 8 pCt- van het aandeelenkapitaal achter zich heeft), had aangedrongen op een vertegen woordiging in den raad van commissaris sen, waartegen door de directie geen be zwaar was gemaakt. Zij had slechts de Mi- chaelgroep verzocht, de behandeling voO deze aangelegenheid op te schorten tot de algemeene vergadering, welke begin 1928 plaats vindt. Van de overige industrieelen waren Jur- gens opnieuw wat lager. Philipslarapen en van Berkels ongeveer prijshoudend. Rubberaandeclen trokken weinig de aan dacht: niettemin vie' de stemming mede, de lagere prijzen te New York van het pro duct in aanmerking nemende. Echter waa j de prijs te Londen in het midden dezer week eeD fractie hooger, nochtans met ge ringe omzetten. Oost Java zeer vast. Tabakken sloten zich bij de vaste stem ming voor rubberaandeelen aan, met name waren Oostkust enkele procenten hooger. Er kwamen echter slechts enkele noteerin gen tot stand. Suikeraandeelen haddon een kalme markt maar waren niet geanimeerd wegens een geringe daling der Cuba prijzen De han del stond zelfs in H.V.A zoo goed als stil. Deze week vond in aandeelen Handel Mij. de maandelijksche rescontre plaats De pas- sagekoers werd op 174 pCt. vastgesteld, terwijl men voor prolongatie op de volgen de 17 Januari 6J pCt besteedde. Hernieuwde geruchten omtrent den strijd op de Oostersche markten tusschen Stan dard Oil en Royal Dutch Shell wareD oor zaak, dat de vastere stemming der laatste dagen voor Koninklijken weer teniet werd gedaan. Op de Amerikaansche afdeeling vonden levendige omzetten plaats in Bethlehem Steel shares, die belangrijk hooger waren en in Wilson shares die klaarblijkelijk ge kocht werden in ruil tegen Intercontinental Rubber. De obligatiemarkt was vast, doch zonder veel zaken. Prolongatie 4% pCt. Part. disconto 4 7/16—4jl 6 pCt. Nederland 1922 b pCt NKl'-riand 11)18 4'/' pCt NKl-rland 1916 47» pCt Oost Indië 1926a/b Amsterdamse he Bank Koloniale Bank Cert Ned Handel-Mij. Holl Kunstzqde Ned Kunstzijde Mapkubee Jurgens gew aand. Philips Gloeilampen Rediang 1/pbong Singkep Tin Geconsolideerde Petroleum Kon. Petroleum Amsterdam Rubber Resaa Rubber Holland-Amerika-Ltjn N'ederl ^r-heepvanrl Unie Sfoomv Mij „Nederland Cultuur Mij Vorstenlanden Handeleer Am«tpr<*nm Arondchurg Tabak Mij. n-tï Mii Cert Union Pacific Spnembah Tabaks-Mij. DENK AAN DE VOGELS EN STROOI IN DEZEN TITD EENIG BROOD IN UW TUIN. 9 Dec. 16 Pec. 1051 10:i lol i 10 >4, 991 g y"x« 9'H 1<«1 1791 27*1 2701 17<1 175 1411 1471 379 3811 1181 1201 236 229 5011 5131 140 498 445 193 3501 35'1 8241 322 4321 4281 8UH 791 195 1941 19L'i 177« 176 80S 807 6'91 471 475 19 1 195 502.4 4981

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 7