14 UW AVOND AGENDA. ZATERDAG JANUARI 1928 Fantastisch Bal Masqué JACOB CATS S. P. WIELINGA KERK- EN SCHOOLNIEUWS. BUITENLAND. Zaterdag. l'Union: Uitvuering Eerste Leidsche Klucht en Revuejpzelschap 8 uur nam. Stadszaal: Poppenkast vertooning vanwege de ato Leiden Ver. v. Dierenbescherming. Halftwee en hallvier. Zomerlust: Kanarietentoonstelling Zondag. Jeruel (Croenesteeg 16): Samenkomsten 10 uur eD 6'/t uur. Leidsche Schouwburg: De Ver. Schouw spelers „De Rozenkrans.8 uur nam. Ned. Leger des Heils (Beestenmarkt 84): Bijeenkomsten 10, 3en 8 uur. Volksgebouw: Cabaretavond te 8 uur. VolkshuisKerstconcert. 8 uur nam. Vrije Evang. Gemeente (Middelstegr. 8): Bijeenkomst 10 en 8 uur. Stadsevangelisatie (Morschweg 59): Ra diodienst. 5 uur. Zomerlust: Kanarietentoonstelling. Slui ting 6 uur nam. Maandag. Leidsche Schouwburg: Ver. Rott.-Hofsiad- tooneel „Riviêra". 8 1/4 uur. Remonstranlsche Kerk (Hoogd, Kerkgr.): Adventswijding. 8'/' uur. Dagelijks. „Caaino-bioseoop", iloogcwoerd: Voor- Slellitigen te 8 uur. Woensdag- en Zaterdagmiddag van 2 tot 4 uur kindpr- en familie ruatinêe. „City-theater" tlaarteramerslr.: Bioscoop- voorstellingen te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur. „Luxortheater". Stationsweg- Bioseoop- en Vanélé voorstellingen Dageliiks te 8 uur 's Woensdags en 's Zaterdags matinée te 2 uur Trianon-Theater", Breestraat: Bioscoop- en Variélé voorstellingen Dageliiks te 8 uur. Lakenhal: Tentoonstelling „Oud-Leiden". De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Dec lot en met Zondag 18 December waargenomen door de apotheken van de H H. G. F. Reyst Steenstraat 35. Telet 136 en A. J Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. De geneeskundige Zondagsdienst te Leiden wordt van Zaterdagavond 8 uur tot Maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doctoren Bruining, Niemer, Starck en Tim mermans. Te Oegstgeest wordt deze dienst dan waargenomen door dr. Timmermans, tel. 390 RECLAME. 2087 de film met veel afwisseling. De hoofd personen in deze Faramounth-produutie weten hun taak naar behooren te vervullen, of schoon dit dikwjjls met veel moeite gepaard gaat. De geschiedenis speelt zich af in bet jaar L8o0, tgdens den burgeroorlog in Ca- lilornië, waarbjj verschillende pogingen in het werk worden gestel, per diligence een geregelden postdienst te verkrijgen. Bij deze ondernemingen werden veelal moeilijk heden ondervonden met do Indianen, die dan de wagens overvielen. Wie deze week de bioscoop aan de Hooge- woerd bezoekt zal zich zijn reis niet he rouwen. De directie van het Lnxor-theater zet haar publiek deze week een hoogst interessant programma voor, dat een aangenamen avond waarborgt Het Juurnal wordt gevolgd door een moderevue, waarna een even dwaze als vruolijke klucht niet zuinig op de lacb spieren werkt Vóór de pauze viert 'lom Mis dan zijn triomfen in „Het Geheim van den Kruittoren". Waarin dit geheim schuilt is ons niet duidelijk geworden, maar de film is er niet minder om. Het is een prachtgescliicdenis voor ben, die houden van wilde jachten en stevige vechtpartijen. Men kan er ruimschoots van genieten. Ook de hoofdiilm „Twinkletoes, de bloera van White-Chapel" begint met een vecht partij, waaraan zelfs een geheele achterbuurt oeelneomt, maar daarna komt dit verhaal Bi heel weinig met het voorgaande overeen. „Twinkletoes" is een pittig en knap Lup- cenach danseresje, dat haar roem snel riet Btjgen, maar juist als zij op het hoogte punt van baar populariteit schijnt te zijn gekomen, begint ook de tragedie. Een jaiuersche medeminnares verraadt aan de politie, dat Twinkletoes' vader een inbreker js en het danseresje is door den schok, die deze tijding bij haar teweeg brengt, zoodanig aan de wanhoop ten prooi, aai zjj haar jongé leven ontijdig beëindigt door e>n sprong in een donkere gracht Eenige spannende 1 -fd '-geschi' denis-en completeeren dit filmverhaal, waarin Colleen Moore op zeer goode wijze de hoofdrol vertolkt. De donkere dagen voor Kerstmis leenen zich steeds in bet bijzonder tol Dioscoop- btzoeK. Vooral is dit hel gevai bi) de thans heerschende vorst, die ons onwillekeurig de gezellige omgeving van een knus bioscoop theater eerder dan anders doet opzoeken. Zoodoendewas het gisteravond ook vrij druk in het City-theater en het goede pro gramma rechtvaardigde deze beiangsleLing in alle opzichten. Na de gebrmkeljjke opening met journaal en een komische fiim wordt als eerste liuufd- nuramer vertoond: „Dwars door de woesiijn", een spannend verhaal van een dapper meisje, dat na een spannende autorit van Chicago naar Los Angelos er in slaagt een tweetal schurken, die op het punt staan een ge stolen uitvinding op autogebied te verkoe- pen, te ontmaskeren. Als tweede hoofdfilm wordt vertoond: „Love me and the world is mine", een zeer goede speelfilm uit het vroolijke Woenen. Deze film brengt ons de geschiedenis van een meisje, dat verliefd wordt op een luitenant. Een toeval brengt haar in kennis met een professor, een serieus man van middelbaren leeftijd, die zich al spoe dig tot haar aangetrokken gevoeld, zó) zelfs, dat een huwelijksaanzoek niet lang daarna volgt. Roserl, zoo heet het meisje, wil don professor, die zeer veel voor haar gedaan heeft, niet teleurstellen en stemt tos. De dag van de huwelijksvoltrekking is aangebroken, maar juist op dieD dag breekt ook de wereldoorlog uit en de luitenant moet weg, naar het slagveld. Maar dan komt de liefde van Roserl weer hoven en zj| snelt hem achterna, den professor alleen achterlatende. Dank zij het schitterende filmwerk „Hotel Imperial" waarbij de beroemde filmster Pola Negri de hoofdrol vervult mocht het Trianon-thcaler zich reeds gisterenavond verheugen in een vrij talrijk bezoek Deze film speelt ten tijde van den laalslen Wereldoorlog, omstreeks 1915 en wel in een Oostenrijkse!) stadje op de grens van Oosten rijk en Rusland. Luitenant Almasy, een Hongaar, die met groote moeite de Russen, die hel stadje be zetten gepasseerd is, komt doodtiijk ver moeid ten slotte bij „Hotel Imperial", een groote herberg aan. waar hij eindelijk wat kan slapen en uitrusten van alle vermoeie nissen. Den volgenden morgen vindt Anna. het dienstmeisje (Pola Negri) hem. Ze voelt da delijk 9vmpathie voor hem en tracht hem te beschermen en te helpen Ze raadt hem aan het stadje nog niet te verlaten, daar de Russen hem. zoodra ze hem zouden ontdek ken, dadelijk zouden inrekenen en zij adviseert hem voorloopig als kellner in het hotol dienst te nemen Na korten tijd reeds bemerken beide, dal ze elkaar lief hebben. Yaschkiewitsch. een Russisch generaal ech ter. slaat zijn hoofdkwartier in „Hotel im perial" op en maakt al dadelijk op vrij hin derlijke wijze' Anna het hot. Een andere gast brengt al spoedig een bezoek aan den generaal en wel Petroff, de geheime spion voor Rusland, die belangrijke mededeelingem brengt met hét doel de Oostenrijkers ten gronde te richten Alle vaderslandsliefdo komt boven bij Almasy en.... als hij op diens bevel een bad voor Petroff in orde heeft gemaakt bedenkt hij zich niel lang, doch doodt den spion. Reeds spoedig wordt de misdaad ontdekt en Almasy wordl ver dacht Anna die van alles op de hoogte i9 en begrijpt, wat haar geliefde tot die daad ge bracht heeft, redl hem, door bij het ver hoor dat Aimnsy moet ondergaan, voor alle aanwezigen te verklaren dat Almasy on schuldig is. daar hij zich op het oogenblik van den moord in haar kamer bevond, tot groote wotde van den generaal, die nu in ziet dal hij met al zijn vleierij haar liefde niel heeft kunnen winnen Anna helpt dan Almasy te ontvluchten en eenigen tijd daar na de Russen aftrekken, vinden de geliefde elkaar weer en breekt voor hen een geluk kigen tiid aan. Ook het voorprogramma is goed. Twee kluchten getiteld „Waar zil de heer" en „Parijs np de Huwelijksreis". VooY de pauze treedt de Internationale Operelten-lenor. Oilo Beck op, die eenige nummers len ge'hoore bracht, doch gister avond genoodzaakt was zijn repertoire te bekorten daar hij door een zeer hinderlijke verkoudheid gekweld werd Het werd ons daardoor onmogelijk over zijn zang te oor- deelen. DE POST MET KERSTMIS EN NIEUWJAAR De directeur van hel postkantoor brengt ter kennis, dat op Maandag tweeden Kerst dag eene bestelling, zoowel van brieven als van pakketpust, zal worden uitgevoerd, de gelegenheid tol hel afhalen van correspon dentie aan hel kanloor gedurende de open stelling van 11 3012.30 voor niet bus- rechlhouders op dien dag zal dan vervallen. Gedurende genoemd tijdvak van open stelling zal er tevens gelegpnheid bestaan tot verzending van aangeteekende stukken Op Zondag 1 Januari zal het postkantoor zijn geopend als op ander» Zondagen, er wordl op dien dag geen bestelling uitge voerd. Voor niet busrechthnuders bestaat do gelegenheid correspondentie tijdens de openstelling van het kantoor al te halen. Bij evenlueel grooten toeloop van publiek zal eenig waehlen niet Ie vermijden zijn. Het Wijkkantoor Heerengracht is zoowel op 25 en 26 Heremher als op 1 Januari voor het publiek gesloten. De aandacht wordl er op gevestigd, dat op 31 December en 1 Januari niet worde verzuimd de drukwerken en kaarljps in de daarvoor bestemde onderste gleuf van de stads-bussen te werpen, zulks ter voorko ming van tijdroovend uitzoeken op hel kantoor. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen wis- en natuurkunde hoofdvak Dierkunde, de heer E M Kruytzei fDen Haag), voor hel doctoraal examen Indisrh recht de heer P A Clercx (Leiden) vnnr hel can<! ïls- .-xarnen klassieke letteren de heer W. A. A. van Olterlo (Zutphen): voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid mej. A H Brands (Leiden) en de heer H. de Bloeme (Den Haag). Voor het examen steno-typen van d& Ver. v. Dir. v. Pont-Scholen slaagden: de dames H. M. Mastenbroek, J. W. G. Mulder, A. v. d. Roemer, C. J. Westerhout en de heer G. W. Horree. Voor kantoorstenograaf: de heer H. J. Eversen. Voor machineechrjjven: mej. A. Monhe- mins en de heeren A. Beerepoot, H. J. Brueksema, P. W. Hardebol, R. J. v. d. Krogt, J. Th. Westermann Jr., allen alhier De Maatschappij tot Nut van het Algemeen te Rotterdam heeft het Leidsche Studenten-tooneel, dat het tooneelspel Aijoka van prof. Gonggrijp instudeerde en in Den Haag en Leiden opvoerde, ook naar Rot terdam laten komen, waar het stuk gister- avono ging voor een stampvolle en zeel aanuaclitige Nutszaal en veel succes had. Aan 't eind werd den vertolkers een ovatie gebracht en zij zijn onder luid applaus met bloemen en geschenken gehuldigd. De directeur van het wijkgebouw „Ge- loof-Hoop-Liefde" verzoekt aan de Leidsche Burgerij aan hem at te staan gedragen klee ding, zoowel voor kinderen als voor volwas senen, beddegoed, enz. Zoovple gezinnen zijn er, waar het allernoodigste ontbreekt. Alles to bezorgen: Wijkgebouw Lange- straat 6769. Op Maandag 19 Dec. zal in de Remonstr. kerk, Hoogl. Kerkgr. alhier een adventswijding3avond gehouden worden onder leiding van ds. Smit Sibinga, Nieuw koop, en met medewerking van de dames J. A. G van' der Held en C. M. de Haas. Voor nadere bijzonderheden zie advertentie in dit blad. Gisteravond omstreeks kwart voor acht wilde de schipper C. T. van het molor- 9chip „Johannaliggende in den Nieuwe Rijn, zijn 'motor aanslaan. Hij bezigde bij dit werk een dot potskaloen die in brand vloog. Even laler vallen ook de kleeren van den schipper vlam. De man 9poedde zich naar den wal waar hij duor voorbij gangers uit zijn penibelen toestand werd bevrijd. Het geval liep nog goed af geluk kig en de schipper kreeg slechts eenige niet ernstige brandwonden. Tengevolge van hel ijs in het Rijn en Schiekanaal heeft de veerman van hel pontje GroenhovenstraatRijn- en Schie- kade heden niel kunnen varen. De brandweer werd gisteravond ge alarmeerd voor een schoorsteenbrandje, dat zou zijn uitgebroken in perceel Papegracht 14. Toen de brandweer kwam, bleek er van brand geen sprake te zjjn. Een stuk papier, dat vlam gevat had, had den bewoners schrik aangejaagd. Ten nadeeie van J. K. is op de Hooi gracht een rijwiel ontvreemd. PREDIKBEURTEN. VOOR ZONDAG 18 DECEMBER. LEIDEN. Doopsgez. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. L. Bon ga. Eglise Wallonne: dimanche k dix heures et demie du matin, mr. E. Michelin, pasteur A la Haye. Evang. Luth. Gem.: Voorm. halfelf, mej. ds. A. A. van Royen, van Utrecht. Nutszaal (Rel Soc. Ver.): Nam 7 uur, dr. G. H. van Senden van Den Haag. Rem. Gerei. Gem.: Voorm. halfelf, dr. Lente. Vrije Kalh Kerk: Zalerdagnam 8 uur. Vespers en Lof; Zondagmorgen halfelf. Mis. Ver van Vrijz Hervormden (Volkshuis): Voorm. halfelf, mej. ds. F. Rappold, van Bokkum P. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned. Herv. Kerk (Julianastraat): Voorm. halftien, ds. M. G. Veldhoen; nam. half zeven, ds. Siddre van Oudewetering. Hulpgebouw Gouwsluis; Nam. halfzeven, ds. De Bruin. Ned. Herv. Kerk (Oudshoornscheweg): Voorm. 10 uur, ds v. Linschoolen. Fvangelisaliegebouw Hooflstraat: Voorm. halftien, de heer Rijnsburger van Utrecht; nam. halfzeven, de heer De Jong van Nieuwveen Gerer Kerk (Raadhuisstraat): Voorm 10 uur, ds. Bosch: nam 6 uur. de heer Kamper. Geref. Kerk (Hooftstraatl; Voorm 10 uur preeklezen: nam 6 uur. ds Wientjes. Geref Kerk (Grijpesteinstraal): Voorm. 10 uur, de heer Kamper; nam. 6 uur, ds. Bosch. BODEGRAVEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam 6 uur. ds. Poft. Geref. Kerk: Voorm halftien nam. 6 uur, ds. Dam. Geref Gem.: Voorm. halftien. preeklezen; nam. haltzeven, ds. van Reenen of preek lezen. BOSKOOP. Ned, Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. P. Glas. Salvatori: Voorm halftien. de heer W. G de Jonge; nam. 6 uur, ds. C. D. Israël van Koudekerk. Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Petersen. DE KAAG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm, halftien, ds. van Baaien. HAZERSWOUDE. Ned. Herv Kerk Voorm halftien. ds. Luuring; nam halfzeven, de heer Rijns- burger rand alhier. Geref Kerk Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds Gispen. HILLEGOM. Ned Herv Keri Voorm. 10 en nam. 5 uur (Bed. H. D.), ds. Grolle. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds Van Herksen. Chr Geref Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, leesdienst. KATWIJK AAN DEN RIJN. Ned Herv Kerk: Voorm. 10 en nam. 6 uur, ds. Bollee. Geref. Kerk- Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. Meyering. KATWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Voorm. 10 en nam 6 uur, ds. Donner, em. pred te Den Haag. KOUDEKERK. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halftien, ds Israël; nam. halfzeven, de heer De Jong van Boskoop. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. Haspers. LE'OERDORP. Ned. Herv. Kerk- Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds. H Mondt. Geref. Kerk: Voorm. halftien, ds. Hout zagers. em.-pred. te Arnhem (H. A.); nam. halfzeven, dezelfde (Nabetr.). LISSE. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur. ds. G. van Dijk Azn. Geref. Kerk' Voorm. halftien en nam. 4 uur. dr. Th. Ruys Jr. Chr. Geref. Kerk' Voorm. 10 en nam. 5 uur, dr. S v. d. Molen. Geref. Gem.: Voorm. halftien en nam. 4 uur, ds. H. A. Minderman. NOORDWJJK-BINNEN. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. H. Nicolal van Voorhout; nam. halfzes, ds P. Hofstede van Noordwijkerhout. Geref Kerk; Voorm. 10 en nam. 5 uur, ds. F. C. van Dorp, em.-pred. te Andijk. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. F. G. Hospers-, nam. 5 uur, de heer L. v d. Meer. Gerei. Kerk: Voorm. 10 en nam. 5 uur, dr. van Katwijk, te Oegslgeest. NOORDWIJKERHOUT. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. ds. P. Hofsicde. OEGSTGEEST. Ned.-HeTv. Gem. (Groene Kerkje): Voorm. 10 uur, ds. A. J. Ruys Irene: Nam. 5 uur, ds. G.Hennemann. OUDE-WETERING. Remonstr Gem.: Voorm. halftien, ds. J. Groenewegen, legerpred te Arnhem. RIJNSBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Altena. SASSENHEIM. Ned. Herv. Kerk: Voorm, 10 en nam. 5 uur, ds Krijkamp. Geref Kerk (Concordia): Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Boeijnga (H. A Geref. Kerk (Z. en Ph.): Voorm. halftien en nam. 5 uur, ds. Gunst. VALKENBURG. Ned.-Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven,, ds Hermanides. VOORHOUT. Ned.-Herv. KeTk: Voorm. 10 uur, ds. van Haaften, van Noordwijk-Binnen. VOORSCHOTEN. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur, ds. H. P. Fortgens. Geb. v. Chr. Belangen: Nam. 5 uur. ds. Kalkman van Katwijk-aan-Zee. WADDINXVEEN. Ned-Herv. Kerk: Voorm. halftien, lees dienst; nam 6 uur ds H A. de Geus. Geref. Kerk Voorm. 10 uur en nam. half- drie, ds W. Veder. Chr. Afg. Gem.: Voorm. halftien en nam. 6 uur, ds. H. J. Grisnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 en nam. 8 uur, dr. J. J. Woldendorp. WOUBRUGGE. Ned.-Prot Bond: Nam, 7 uur, dr. Boer- sema van Leiden. Ned. Herv. Kerk: Voorm. halttien, ds. Beekenkamp van Leiden; nam. haltzeven, ds. Veldhoen van Alphen. Geref. Kerk: Voorm. halftien en nam. halfzeven, ds. D. Naula. ZOETERWOUDE. Ned -Herv. Kerk: Voorm. 10 uur. de heer de Witt, van Noordwijkerhout (Dankz. H.A.) ZWAMMERDAM. Rem. Geref. Gem.: Voorm. 10 uur, ds. Cramer. Ned. Herv. Kerk: Voorm. 10 uur en nam. halfzeven, ds Kloots. Evangelisatiegebouw Tempelpolder: Nam, halfzeven, de heer Godhnlp van Alphop. Geref. Kerk: Voorm halftien (H. A.) en nam. halfzeven (Dankz.), ds. Wissink. H8 VOOR MAANDAG 19 DECEMBER. LISSE. Geref. Kerk: Nam halfachl, prof. dr. H. H. Kuyper van Amslerdam. 81 NED HERV KERK. Beroepen: Te Paramaribo (West-fndiê): M W. J Linschoten te Alphen a. d Rijn. Bedankt: Voor Dinteloord: R Steenbeek, te Wapenveld, voor Garderen' N. C Bakker te Benschop: voor Pultershoek: H. Ewoldt te Raamsdonkveer. CHRIST GEREF KERK. Beroepen: Te Haarlem (2de pred. pi.): P. de Groot te Botterdam RECLAME. H. P- H. KEEREWEER BEGRAFENISSEN r„i. aei AUTO-TRANSPORT A.tm^rkl ie. CREMATIE 476. DE ALGEMEENE TOESTAND. Verslag van Parker Gilbert. Parker Gilbert, de agent generaal voor de Duitsche betalingen volgens het Dawes- plan, heeft zijn jaarverslag uitgebracht. Het is ingedeeld in 8 hoofdstukken. Bovendien bevat het een aanhangsel met statistische gegevens, benevens de bekende briefwisse ling tusschen Parker Gilbert en de Duitsche rijksregeenng. In de inleiding wordt vastgesteld dat het plan-Dawes en de overdrachten normaal functioneeren. Gilbert erkent dat de Duit sche regeering ondertusschen voldoende slappen tot verbetenng van den toestand ondernomen heeft. De agent betoogt dat er een scherp verschil bestaat tusschen in terne en externe overdracht. Dit onder-! scheid moet echter niet overschat worden. Beide problemen zijn feitelijk nauw ver want. De overdracht zal steeds grooteren invloed op de binnenlandsche economische politiek uitoefenen. Het overdrachtebedrag in het 3e herstel jaar bedraagt 1.38 milliard rijksmark, tegen 1,17 in het 2e jaar De opmerkingen over de begrooting vat het rapport zoo samen, dat de steeds toe nemende uitgaven nu lot hel hoogste punt sedert de stabilisatie zijn gekomen en dat het feit, dat den grootsten indruk maakt, de vitaliteit der bronnen van inkomst i». De voornaamste taak is nu een betere controle van de uitgaven. Hij wijst verder op de dringende noodzaak van een rationa liseering en herziening van de openbare administratie. Ook de financieele stabiliteit van de bondsstaten en de gemeenten heeft vor deringen gemaakt. Hun loopende begroolin- gen zijn doorgaans beter in evenwicht dan vroeger In de gewone begrootingen komen bijna geen tekorten meer voor. In de buiten gewone bedragen zij 3- A 400 millioen rijks mark. In het 5e hoofdstuk over de openbare schuld, wordt de totale schuld der openbare lichamen in Duitschland op 11 milliard mark geraamd, waarvan 8,05 milliard voor rekening van het Rijk, 1,1 milliard voor rekening der bondsstaten en 1.85 milliard voor rekening der gemeenten komt. De builenlandsche schuld op langen termijn van bondsstaten en gemeenlen bedroeg in October van dit jaar 1.3 milliard, de binnen landsche 0.85 milliard. De onzekerheid omtrent het totale bedrag der Duitsche schadevergoeding, merkt ten slotte de agent voor de herstelbetalingen op, oefent een drukkenden invloed uit op het normale initiatief. De eenige uitweg is de definitieve vaststelling der schadevergoe- dingssrhuld op een absoluten grondslag zonder overdrachlswaarborgen. Geen der groote problemen kan z. voorgoed op gelost worden, vóór Duitschland voor zijn definitief vastgestelde verplichting wordt geplaatst onder eigen verantwoording, d. i. zonder buitenlandsch toezicht en zonder be scherming van de overdracht. Het verslag ademt dus een voor Duitsch land geen ongunstigen geestl I DUITSCHLAND. Besluiten van den Rijksdag Brazil tenen de rijks- regeering Hel conflict in de zware indnstrie. De Rijksdag heeft een door de regee- ringspartijen ingediend voorstel inzake de verlenging van de rijksh uur wetten tot 15 Februari 1923 aangenomen. Het communie- ti8ch-sociali8tische voorstel tot verlenging tot 1923 werd verworpen. Daarna werd het wetsontwerp betreffen de de belasting op auto's aangenomen, met dien verstande, dat deze wet op l April 1931 weer buiten werking treedt. Tegen de stemmen der sociaal democraten en der communisten werd het voorstel, waardoor de invoerrechten op auto-onderdeelen wor den verhoogd, aangenomen. Tenslotte werd tot verlenging van den geldigheidsduur van de wet op den uitvoer van kunstwerken tot 31 Dec. 1929 besloten. Verder is in derde lezing de wijziging van de rijks-uitkeoringswet aangenomen, waardoor in aansluiting op de salarisver- hoogiüg voor de ambtenaren ook de pen sioenen der oorlogsinvaliden en van andere rechthebbenden op uitkeermgen, verhoogd worden. Aangenomen werd ook een voorstel der regeeringspartijen. waarin verlangd wordt, dat het bestuur zal worden vereenvoudigd en bezuinigd en waarin den ambtenaren wordt verboden om voortaan, nu de verhoo ging der salarissen is aangenomen, neven beroepen te vervullen. Ook is een voorstel van de regeerings partijen aangenomen, dat loon-toeslagen voor de arbeiders in rijksoverheidsdienst, in de rijksbedrijven en bij de rijksspoor wegen eischt. Het voorstel van de economische partij om de schadeloosstelling voor de rijksdag- leden, die thans een vierde van een mi- nisterstractement bedraagt, niet tegeli.iker- tijd met deze te verhoogen, is naar het seniorenconvent verwezen m De Pruisische premier Braun heeft in den Handdag een rede gehouden die al zeer fel tegen de rijksregeering was go- richt. Hij zeide o.a. Nadat Tiet stantsgerechtshof de Pruisi sche aanspraak op een post in den raad van beheer der Rijksbank al? gerechtvaardigd erkend heeft en de Rijkskanselier deson danks verklaarde niet in staat te zijn den Pruisischen wensch in deze aangelegenheid in te willigen, blijft aan de Pruisische re geering slechts de weg open van een be roep op den Ri'kspresident. die de beslis singen van het Rijkfigerechtshof moet laten uitvoeren Rijksminister von Retidel) heeft niet eens zijn excuses aangehoden aan Badt, zooals dat onder behoorlijke men- schen gewoonte is, ofschoon de Rijksraad in het openbaar de tegen Badt gerichte verwijten ongerechtvaardigd heeft ver- khia-d Het iongsfe geval von Keudell werd reeds by gelegenheid van de interpellatie! 2-4

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2