'Tieleman &Dros AGENDA. KERK- EN SCHOQLNIEUWS. RADIO-PROGRAMMA INGEZONDEN. VISSCHERIJ-BERICHTEN. FAILLISSEMENTEN. BUITENLAND. Het Molen-album Molen album Woensdag. Graanbeurs: Uitvoering C. J M. V. Pad vinders. 8 uur nam. Nutszaal: Spr. de heer F. J. Voorthuls. 8 uur. Stadszaal: Derde Volksbijeenkomst. 8 uur rVije Evang. Gem.Samenkomst té 5 nur nam Rtjnsbnrg (Ned. Herv. Kerk): Zang uitvoering „Excelsior". Kwart over acht nam. Donderdag. l'Union: Filmvoorstelling vanwege den Bond van Bcdrijlsautohouders in Nederland. 8 uur. Pniël: Bijeenkomst oud-catechisanten ds. Riemens. Halfnegen. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Reisver., afd. Leiden. Lezing van den heer Gerisch. Kwart over 8. Katwgk aan Zee (Gemeentezaal)Spr. ds. Lekkerkerker, van Delft. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Dec. tot en met Zondag 18 December waargenomen door de apotheken van de H.H. G. F. Reyqt Steenstraat 85. Telef 136 en A. J Donk, Doezastraat 31. Telef. 1313. RECLAME. 98^8 orkest). De wijze van behandeling der mu zikale stof toont den tot rijpheid gekomen althans komenden componist. Van Giise is nu geworden de toondichter van eigen vi9ie, van eigen stijl, die zich in zijn jeugd werk aankondigde. Hij laat nu eigen klan ken hooren. Zijn melodieën vcrtoonen nu een zeer sprekend karakter, geboren als ze zijn uit gevoelens van opmerkelijk muzi kale diepte Zijn verbindingen zijn doorloo pend gehouden in het karakter der hoofd gedachten .accentueeren deze: dat is de eigenlijke composiliekunst. De rhythmen, die hij hanteert los en ongedwongen geven aan zijn compositie de speclsche natuur die haar onderwerp, verheerlijking van den dans, vroeg. De versobering der instrumen tatie zonder aan klem in te boelen, is een stap vooruit. De drie dansfantasieön duren ruim een half uur-, de aandacht blijft even wel voortdurend gespannen. Als alle wer ken van beteekenis kan men ook dit opus, dat ons onzen verdienslelijken landgenoot in een nieuw en schillerend Licht heeft doen plaatsen, niet in één maal voldoende in zich opnemen. Maar dit is zeer duidelijk geworden: dat onze literatuur met een uiterst belangwekkend werk iè verrijkt. Het is onlzaglijk moeilijk; voor het orkest, waarin ieder speler, gelijk gezegd, solist is en bovenal voor de piano, die ongemeen volhandig en niet altijd klaviermatig' is geschreven Voor de uilvoering niets dan lof. Prachtig heeft hel erkest gespeeld, virtuoos en muzikaal niet minder de heer Van Beinum Eigenlijk zouden we hier ook den eerslen concertmeester, den solocellist, neen alle medespelenden moeten noemen. Het geheel was eo» excempel van ge soigneerd en gepassionneerd musiceeren. De componist kan over de auditie tevreden zijn Hij was het meer dan dat. En wij wil len hier onze groote erkentelijkheid aan de II O V. aan toevoegen dat ze ons de pri meur van dit werk gegund heefl boven Am sterdam en Den Hang. waar het door Con certgebouw- en Residenlie-orkesten binnen kort zal worden uitgevoerd. Wagenaars ouverture „Cyrano de Ber gerac" en van Anrooy's Piet Hein-Rhap- sodie completeerden het programma en ge noten onder de s'erk bewogen leiding van Van Gilse een sterk pakkende uitvoering. Den componist-dirigent werd na zijn hoofdnummer een minutenlange ovatie ge bracht, waarin hij pianist en orkest deed deelen. Van Beinum bespeelde een Steinway- vïeugel van Bender. PREDIKBEURTEN. VOOR WOENSDAG 14 DECEMBER. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ned Herv. Kerk (Julianastraat): Nam., 7 uur, ds. Joh. de Bruin, Bijbellezing. NOORDWIJK AAN ZEE. Geref. Kerk: Nam. 7 nur, ds. Pos, van Djokjakarta. VOOR DONDERDAG 15 DECEMBER. LISSE. Chr. Geref. Kerk: Nam., 7 nur, ds. H. Jansen, leger- en vlootpredikant in alg. dienst. NOORDWIJK AAN ZEE. Ned. Herv. Kerk: Nam., halfacht, ds. F. G. Hospers (Dankstond visscherij en gewas). SASSENHEIM. Chr. Geref. Gem.: Nam., 7 uur, ds. Joh. Jansen, van Leiden. VALKENBURG. Ned. Herv. Kerk: Nam., 7 uur d3. Her manidee, Bijbellezing. W toniVXVEEN. Chr. Afg. Gem.: Nam., 7 nur, ds. H. J. Gnsnigt. WARMOND. Ned. Herv. Kerk: Nam., 7 uur, 'ds. J. G. Haselager, van Weesp. NED HERV KERK. Beroepen: Te Curasao (West-Indië) HolL gemeente: J. v. d. Pol, te Heeg. Aangenomen: Naar West-Terschelling: M. J. C. Visser, hulpprediker te Wemeldinge. Bedankt: Voor Kleverskerke: M. J. C. Visser, hulpprediker te Wemeldinge. GEREF. KERKEN. Beroepen: Te Bussum (2e pred.)J. L. van der Wolf, te Kralingen; Te Medan (N. O. 1.): C. Mak, te Brielle; Te 's-Graven- moer (Br.): T. de Vries, C3nd. te Oegstgeest; Te Kielwintleweer: A. Adema, cand. te Loerakker; Te Brussel: dr. W. G. Harren- stem, te Amsterdam; Te Nienw-Beyerland: M. Hofman, te Krabbendgke; Te Paeseus: B. Ramaker, te Ten Post. Aangenomen: Naar Djocjakarta (HolL Gem.); Th. Kuipers, te Bedien. VOOR DONDERDAG 15 DECEMBER. Hilversum (1060 M.). 12 u.: Politieber. 12.352 uur: Lunchmuziek door het ANRO-trio. 34 uur: Uurtje voor de wees- en ziekenhuizen door mevr. Ant. v. Dijk. 44.30: fhiishoudpraatje, door mevr. LoetfBokma: Efliciency in de huis houding. 6.307.15: Concert door het ANRO-orkest. Hr. Manders, bas; Egb. Veen a. d. vleugel. 7.45: Engelsche les voor meergevorderden. 7.45; Politieber. 8.10. Aansluiting v. h. Concertgebouw. Het Concertgebouw-orkest o. 1. v. Pierre Mon- teux. 10.30: Persber. Huizen (1840 M.) (na 6 uur 1950 M.). 12.30—1.30: N.C.R.V. Concert. A. F. Muy- sers, viool. Mej. H. Kop. piano. 67 uur: N.C.R.V. Cursus Paedagogiek (Cursus B, daarna C.) Les 6, door prof. Waterink. 7 uur—7.30: Lessen. 7.308 uur: Cur sus Paedagogiek (Cursus A), door prof. Wa terink. 8 uur N.C.R.V. Concert in de Schouwburgzaal te Deventer. Uitvoering van het oratorium ..Die Schöpfung", van Haydn, o. 1. v. A. J. Mooy, dir. liet Deventer Chr. Gem Koor. Mevr. Jo v. IJzer Vincent, so praan; Marcus Plooyer, tenor; Jac. Ph. Caro, bas. Begel. van het Deventer strijkje. Jan Bru.-e a. d. vleugel. Opening en slui ting door den voorz. v. h. koor C. Koebrugge. Daventry (1600 M.). 11.20: Daventry- kwarlet en solisten (sopraan, alt, bariton). 1.202.20: Gramofoonmuzick. 2.50: Lezing. 3.20: Vesper i. d. Westminster Abbey. 4.05: Mr. Patcrson: The growing generation. 4.20: Orkeslconcert. 4.35: Lezing. 4.50: Orkestconcert. 5.20: Concert-orgel-bespeling. 5.35: Kinder uurtje. 6.20: Concert 6.35: Land- bouwber. 6.40- Concert. 6.50: Nieuws- ber. 7.05' Berichten. 7.20: Mrs. Ha milton: New novels. 7.35: Mendelssohn's pianomuziek. 7.45: Lezing: Electrical engineering. 8.05: Plantageprogramma. 0. Kavann, alt; R. Nevell, bariton. Koor en strijkorkest. 8.35: Gedichlenvoorlezing. 3.50: Pianoconcert van Cyr. Scott. 9.20: Nieuwsber. 9.35: Causerie. 9.50: Nieuwsber. 9.55: „Dropped from heaven" schets, en „Shadows", schets. 10.50 12.20: Dansmuz. Parijs, „Radio-Paris" (1750 M.). 10.50 11 uur: Concert. 12.502.10: Orkest- concert. 5.055.55: Kinderuurtje. 8.5011.20: Concert. Populaire avond. Or kest en solisten. Langenberg (469 M.). 12.251.50: Orkestconcert. 5.206.20: Orkestcon cert. 7.45: Jack London-avond. O. Ludw. Brandt, spreker. Uit het leven en de wer ken van Jack London. Daarna tot 11.20: Dansmuziek. Königswusterhausen (1250 M 1.40 7.05' Lezingen en lessen. 7.35: Werken van Dvorak. Dresdener strijkkwartet. K. Schiffner. sopraan. L. Wcchsler, alt. 9.5011.50' Dansmuz. Hamburg (395 M). 4.20: De Florida- band. 5.20: Dansmuziek- 6.15: „Der Rosenkavalior", muz. comedie in 3 aclen van Rich. Strauss. 10.5011.50: Dans muziek. Brussel (509 M.). 5.206,20: Kindsr- uurtje. 8.35: Orkestconcert. 8.45: Voorlezing: „Uilenspiegel en Lamme Goed zak". 9.2011 uur: Solistenconccrt. (Builen verantwoordelijkheid der Redactie) Copie van al of niet geplaatste stukken wordt niet teruggegeven. WELDADIGHEIDSZEGELS. Geachte Redactie 1 't Zij ons veroorloofd, om aa/n den vooravond van den dag, waarop den ver koop der weldadigheidszegels begint, een enkel woord nog te richten tot uwe lezers. De verkoop der zegels begint 15 De cember en eindigt 15 Januari. Zooals reeds enkele jaren, zullen ook nu postzegels wor den verkocht voor hoogeren prijs dan de frankeerwaarde. 't Zijn eeD viertal Die van 2 cent komt op 4, die van 5 cent op 8, die van 7% cent op 11 en die van 15 cent op 18 cent 't Geen meer betaald wordt, wordt besteed voor 't verwaarloosde, mis deelde, ongelukkige kind over heel ons vaderland. Er is een landelijke organisatie, die zorgt voor een zoo eerlijk mogelijke verdeeling van de inkomende gelden, die verdeeld worden over alle vereenigingen. van welke kerkelijke of politieke kleur ook, die zich tot taak stellen de verzorging van verwaar loosde of misdadige kinderen, of wel. die zwakke en ziekelijke kinderen verplegen, of'die achterlijke, blinde, doove of doof stomme kinderen tot zich oemen. Hier kunnen we nu allen elkaar de hand reiken Hier kuDnei» we samengaan. Hier kan ook arm en rijk iets doen Men denke nu maar dat de porto's niet verlaagd, maar voor enkele weken verhoogd zijn- Zoo werkt men mede aan iets, wat voor vele misdeelden tot grooten zegen kan zijn en veel 'eed kan verzachten. MeD denke niet gering over 't geen hier nagestreefd en ook inderdaad bereikt kan worden. Verleden jaar bracht deze zegel- verkoop op f 108 721 llVfc Vele kleinen mar ken dus ook hier ééD groote De postzegels zijn verkrijgbaar aan de postkantoren In 't Leidsche hoofdpostkan toor staat een kiosk, aangeboden door de firma Vroom en Dreesmann waar van wege ons comité een paar dames of hee- ren de zegels teD verkoop zullen aanbie den. Tevens zijn te koop zes prachtige prentbriefkaarten voor 35 cent per serie. Met vriend el ijken dank voor de opname. JOH. W. GROOT ENZERINK. Voorzitter.. IJ MUIDEN, 14 Dec. 1927. VISCHPRIJZEN. Tarbot per K G. f 1.801.30; Griet per kist van 50 K.G. f4225; Tongen per K G. f 1.701.30; Groote Schol per kist van 50 K.G. f4030; Middelsohol per kist van 50 K.G. f4232; Zetschol per kist van 50 K G. f4840: Kleine Schol per kist van 50 K G. f368: Schar per kist van 50 K.G. f 188; Tongschar per kist van 50 K G. f 50: Roggen per 20sluks f3615; Vleelen per stuk f3.50 1.10; Pieterman en Poontjes per kist van 50 K.G. f 12: Groote Schelvisch per kist v. 50 K.G. f 3226; Middel Schelvisch per kist van 50 K.G. f 3024; Kleinmiddel Schelv. per kist van 50 K.G. f2518. Kleine Schelvisch per kist van 50 K G f 19 10; Kabeljauw per kist van 125 K.G f50 36; Gullen per kist van 50 K.G f 147 50 Lengen per stuk f3 401 Wijting per kist van 50 K G. f 8.501 90. Er zijn 21 stoomtrawlers binnengekomen. Uitgesproken: G. Littel, te Leiden, Johan de Witt-straat 27. R.-c. mr. C. M. de Kuyper. Cur. mr. C. J. Goudsmit, Leiden. DE ALGEMEENE TOESTAND. Italië en Frankrijk. In een onderhoud met den correspondent van de Dépêche tuwsienne' 'heeft Musso lini gezegd, dat de vorhiing van een groot Latijnsch blok moest worden bevorderd. Niet alleen de Iberische naties, maar ook de Latijnsche republieken, aldus Mussolini, houden den blik op Rome en Parijs ge richt. Door het verbinden van deze menig vuldige krachten en deze volken, die door eenzelfde geloof bezield worden en voor wie dezelfde beschaving een gemeenschap pelijk erfdeel is, verzekert men den we reldvrede en beveiligt men zich tegen de bedreiging van het barbarendom. Dat zeg ik, aldus de Duce tot den journalist, tegcij alle Franschen die me komen bezoeken. Het zijn er velen en zij behooren tot de ware vrienden van Italië Alles wat nage streefd zal worden in de richting eener nauwere toenadering tusschen ons en tus- schen de Latijnsche naties in het algemeen verdient aangemoedigd en geprezen te wor den. Frankrijk en Italië zijn geschapen om elkaar te verstaan. Laten we niet over Latijnsch bloed spreken; ras is iets zeer vaags; in den loop der eeuwen hebben er zooveel vermengingen plaats gehad; maar de beschaving, de cultuur, welk een prach tig gemeenschappelijk vaderlijk erfdeel Met een Franschmun zijn we dadelijk ver trouwelijk op eenzelfde plan; wij zien in hem een broeder, iemand van ons- Met een Engelschman moeten we ons reeds in spannen om hem te begrijpen en om door hem begrepen te wordenmet een Duit- scher is het vers hil nog sterker en een afgrond scheidt ons van een Rus. Daarom kan, bij oogenblikken, het huishouden van Frankrijk en Italië in een stormachtige at mosfeer baden, tijden van stormvlagen ken nen, maar nooit zullen we zoover gaan dat we met elkaar in onmin zijn. omdat wij broeders zijn die dikwijls ruzie maken, maar die ondanks alles van elkaar houden. Klinkt dat niet heel mooi In Frankrijk ziet men er dan ook in een aanwijzing, dat Italië's stemming omslaat en dat Mus solini naar betere verstandhouding wil. Meerendeels acht men in Frankrijk echter het oogenblik, om reeds direct tot bespre kingen over te gaan, nog niet gekomen. BELGIE. Motie van vertrouwen. De Senaat heeft met 8553 stemmen een motie van vertrouwen in de nieuwe regee ring Jaspar aangenomen. DUITSCHLAND. Een Kerstgave. Regeling in Mecklenbnrg. De arbeids conflicten. Minister Kohier heeft in de sociaal poli tieke commissie meegedeeld dat de regeering bereid is een bedrag van 25 miljuen mark ter beschikking te stellen voor een uitkeering met Kerstmis aan alle trekkers van ouder domsrenten en eenige categorieën van kleine renteniers. Voorstellen tot verhnoging van dit bedrag kan de rpgeering die de hegroo- tingsposten nauwkeurig onderzocht heeft, onmogelijk aanvaarden. De uitkeering van 25 millioen zal geen nieuwe verhooging van de begrooting ten ge volge hebben. In den Landdag heeft de regeering van Mecklenburg een wetsontwerp ingediend over een definitieve regeling met liet Mecklenburgsche vorstenhuis. Als schade vergoeding biedt de staat 4 millioen Rijks mark aan Wanneer dit aanvaard wordt trekt de staat zijn klacht tegen het vorstenhuis in. De Landdag heeft het voorstel aanvaard. De partijen in het conflict in de zware industrie hebben besloten, zoolang de scheidsrechterlijke onderhandelingen duren, geen enkele mededeeling meer aan de pers te verstrekken over den stand der procedure, om een ongestoord verloop der onderhande lingen mogelijk te maken. De arbeidersvertegenwoordigers in de Mid- den-Sitezische mijnindustrie hadden in Nov. een loonsverhooging van 80 pf. per werktijd gevraagd. Het thans overhandigde antwoord der werkgevers verwerpt dezen eisch indien er tegen 20 Dec. geen bevredigend antwoord ontvangen is, zullen, volgens een besluit der werknemers, tegen 22 dezer circa 28.000 mijnwerkers het werk neerleggen. FINLAND. De kabinetscrisis. President Holander heeft aan dr. Sulina (agrarische partij) opdracht gegeven om een nieuwe regeering te vormen. VEREENIGDE STATEN. Nienwo gouverneur der Phi- lippijnen Borah en sovjet- Rusland Tegen den alcohol Henry L. Stimson, oud-minister van oorlog, is tot gouverneur-generaal der Phi- lippijnen benoemd. Hij is een groot vriend van Coolidge. Senator Borah, de voorzitter van de com missie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat, heeft opnieuw een voorstel inge diend om de regeering van de sovjet-unie te erkennen. Borah heeft reeds herhaaldelijk hierop aangedrongen, en hij vindt, dat de tsaristi sche schulden van Rusland geen beletsel mogen zijn om nieuwe betrekkingen met dit land aan te knoopen. De autoriteiten hebben besloten, zich In haar strijd tegen den alcohol van vlieg tuigen te gaan bedienen. Allereerst zal hel Mississippidal, vanwaar uit talrijke geheimo brouwerijen tien Amerikaansche bondssta ten van alcohol voorzien, scherp gadegesla gen worden. De vliegtuigen worden voor zien van een machinegeweer, dat direct in werking gesteld moet worden, zoodra de waarnemer in de ontoegankelijke bergklo ven een geheime brouwerij ontdekt. CHINA. Tegenactie tegen de rooden begonnen Lalor in vrijheid De communisten te Kanton zijn er toe overgegaan in een proclamatie in naam van de „Sovjet van Hongkong" de uitmoor ding der grondeigenaars te bevelen, de vernietiging van alle eigendomsdöcumenten en de inbeslagneming van alle grondbezit. Men hoopt, dat de orde te Kanton spoe dig hersteld zal zijn. De Engelsche kanon_ neerboot „Moorham" werd gisteren vinnig door de communisten beschoten toen zij hulp bracht aan Engclschen, Amerikanen en 55 Duitscbers die heelhuids naar öe Europeesche wijk zijn overgebracht. De vroegere bevelhebber van Kanton heeft echter in allerijl troepen verzameld en is daarmede tegen de stad in opmarsch. Eenige buitenwijken moeten reeds door zijn troepen zijn bezet. De Amerikanen hebben van hun schepen kanonnen aan land gebracht om de Euro peesche wijk te kunnen verdedigen. Tsjang Kaï Sjek, de teruggekeerde op perbevelhebber van het nationalistische leger, deelt mee, dat hij in de Komintang- conferenlie van 10 Dec met den minister van buitenl. zaken van Nanking en den commissaris van verdediging van Sjanghai besloten heeft maatregelen te nemen om de sovjet-consulaten in het nationalistische China te sluiten. Hij voegde er bij dat de communistische opstand te Kanton de re geering van Nanking dwingt haar houding tegenover de sovjets duidelijk te maken. De Engelsche scheepskapitein Lalor, die door zeeroovers was weggevoerd, is thans losgelaten en aan boord van een Engelsche kanonneerboot. BUITENLANDSCH GEMENGD. TREINBOTSING. Gistermorgen waren in West-Duitsch- land geruchten in omloop omtrent een ern stig spoorwegongeluk. Naar gemeld worut is er echter niets ernstigs gebeurd. De D.-trein No. 1 van Keulen naar Berlijn is te Essen-West op een locomotief geloo- pen, maar mot ontspoord. Eén reiziger werd licht gewond. Na verwisseling der lo comotief kon de trein do reis voortzetten. Een rijtuig van den Parijschen onder- grondschen spoorweg liep tusschen de sta tions Cité en Ch&tolet uit de rails en viel om. Up hetzelfde oogenblik kwam een trein uit de tegenovergestelde richting. De wa genvoerder had gelukkig tijdig zijn rem men aangezet om den schok van de botsing te verminderen Er werd evenwel aanzien lijke mateneeJe schade aangericht en een twaalftal reizigers in het omgevallen rij tuig werd gewond van wie drie ernstig. De stroom werd door de veiligheidsin richting automatisch uitges» hakeld De rei zigers die geen letsel haddeD bekomen, konden langs de lijn huD weg vervolgen. Dit is het eerste ongeval van beteekenis dat op de „Métro", sinds den ramp van 1903 waarbij twee treinen in brand vlogen, is voorgevallen Men heeft een onderzoek naar het voor val ingesteld. RECLAME. In Tieleman 6 Dros' Molenalbum vindt ge een bijzonder Interessan te beschrijving der verschillende Molentypes. Het is geïllustreerd met 50 in aquareldruk uitgevoerde af beeldingen der mooiste Hollandsche Molens. De albums zijn verkrijgbaar voor 75 ets. bij de winkeliers die onze artikelen verkoopen of tegen inzen ding van het bedrag aan postzegels bij onze Afdeeling Reclame. De plaatjes ontvangt tl door het In zenden van bons. zooals deze voor koken op de verpakkingen dei": Blikgroenten, Vleeachconserven, Plat9 du Jour, Soepen, Pickles, Jams, Limonades, etc. 2683 GASVERGIFTIGING. In de Kleine Markusstraat te Berlijn zijD gistermiddag drie menscheD door gas vergiftiging omgekomen Zij hadden een clandestiene leiding aangelegd om gas bui ten den meter om te botrekken en deze leiding was defect geraaict. WEER VRIJSPRAAK. Het Hof van Assiezen der Seine heeft een vtouw vrijgesproken, die haar man had doodgeschoten. De man had in Mei d« echtelijke woning veriaten omdat het tus schen de echtgenooten niet ging. Eind Juni keerde hij er terug om eenige eigen dommen te halen, daar zijn vrouw hem had geschreven, dat zij ging verhuizen. Toen de man de kamer binnentrad viel er een schot, een revolverkogel trof hem in het hoofd en de man viel dood Deer. Zijn vrouw had op hem geschoten op het oogenblik, dat zijn rug naar haar was toegewend. Wil een vrouw moorden, zij ga naar FrankrijK... LAGE ROOF TE NICE. Te Nice heeft een gemaskerde dief eerst de 62-jarige dienstbode van een alleen wonende 86-jarige weduwe met een bijl ge dood en vervolgens de bewoonster, na haar te hebben meegedeeld dat haar dienstbode gedood was, gesommeerd te zeggen waar haar geld was als zij niet het zelfde lot wilde ondergaan. De ontstelde vrouw ant woordde dat al haar geld op de bank was en dat zij slechts 300 franc» in huis had, die in een handtaschje zaten. De misda diger nam dit geld mee en dwong haar daarop, met de bijl in de eene en een re volver in de andere hand, hem door het huis rond te leiden. Hij 6loeg ongeveer alle meubelen stuk, maar vond alleen wat voorwerpen van weinig waarde. Hoewel de buit hem niet bevredigde, liet hij de oude vrouw met rust, die, zoodra hij de vlucht had genomen, de politie telefoneerde. LIVERPOOL IN ANGST. Liverpool wordt bedreigd. Het olietank echip „Seminale" is op een zandbank in de Mersey middendoor gebroken en 8000 ton benzine vloeien in de richting van Li verpool De heele politie is gemobiliseerd om den menschen te beletten vuur in het water te werpen. AANVARING. Te Rangoon zijn op de rivier twee motor, lichters tin botsing gekomen Een ervan is gezoüken. Van de 17 opvarenden, alle Cbi- neozen, zijn er tien verdronken, o.w. en kele kinderen en een familielid van den eigenaar der Chineesche maalderij, waar aan de lichter toebehoorde. Zeven men schen zijn gewond. EEN MISLUKTE POGING TOT LYNCHEN. Te Raleigh (Noord-Carolina) was een neger beschuldigd een 15-jarig meisje te hebben vermoord. Hij was gearresteerd tn Zondag zou de zaak voor den rechter komen De gemoederen waren zooals vaak in dit soort gevallen, hoog opgezweept. De nabestaanden van het meisje en hun vrien den zonnen op waak. Toen de sheriff den beklaagde de rechtzaal binnenleidde, dron gen deze wraakzuchtigen van alle kanten op hem toe en wilden den neger de deur uit sleuren om hem te lynchen Hierop losi« de sheriff eenige revolverschoten in de lucht. De rest van de belangstellenden op de publieke tribune, die den neger ook niet gunstig gezind waren maar toch het recht zijn loop wilden doen hebben, kozeD nu de zijde van den scheriff en men slaagde er ten slotte in, den neger in de beklaagden bank té brengen. Demonstratief verliet de rechter de zaal en keerde terug met een geweer, dat hij voor zich op tafel legde. Nu kon het proces beginnen, terwijl in middels ook een detachement militairen ter beveiliging was aangekomen In een kwartier was het proces afgeloo- pen en de moordenaar veroordeeld tot de doodstraf, die men hem reeds uit eigen beweging had willeD toedienen. noodt otttftp ontploffing. Bij een ontploffing in een chemische fa briek te Dorpat in Estland, zijn 8 arbeiders gedood. 2I

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2