TELEGRAMMEN. LAATSTE BERICHTEN. RECHTZAKEN. MARKTBERICHTEN. WEERBERICHT. Barometerstand. Hedenmiddag 3 uur: 760. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen in den morgen van 13 Dec., medegedeeld door het Meteorologisch lnvtjluut te De Hildt Hoogste stand 776.7 te Janmayen. Laagste stand 7-16.9 te Sisby. Verwachting tot den avond van 14 Dec.: Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen. Betrokken tot zwaarbewolkt. Kans op regen of sneeuw, vooral in het Noorden. Lichte dooi in het Noorden. In het Zuiden om het vriespunt. LUCHTTEMPERATUUR. 9 uur voorm.: V* gr. C. (31 gr. F.). 12 uur 's middags: 1 gr. C (3-1 gr. F.). 3 uur nam.: IV* gr. C. (35 gr. F.). ROOGWATERTIJDEN TE KAXWIJK-a.-ZEE Voor Woensdag. Hoogste stand des voorm. te 6 u. 37 min. Laagste stand des nam. te 7 u. 04 min. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a. Dinsdag 13 Dec.: 4.14 n.m. tot 7.35 v.m. onmiddellijk hulp geboden was aan de Engelsche mijnwerkers en de oproerlingen le Weenen een rem op den wagen der revo lutie verraden had, die verwijderd moest worden. CHINA. De communisten baas in Kantong. Do poorten tusschen dc Chineesche stad te Kanton en Sjamien, de Europeescho wijk, zijn gesloten. De vluchtelingen, die te Sjanghai aankomen, vertellen, dat do troepen van Tsjang fa Koesi, die zich te Honau aan de overzijde der rivier, tegen over Kanton bevonden, een aanval onder nomen hebben en er blijkbaar in geslaagd zijn om vasten voet te krijgen op een punt van den anderen oever. De gevechten heb ben nieuwe branden veroorzaakt, o.a. van het ziekenhuis. Tsjang fa Koesi bombar deerde de Chineesche stad van Kanton en men is zeer ongerust over het lot der Euio- peesche onderdanen, die er verblijven. De scheepvaart tnsschon Hongkong en Kanton is onmogelijk, in verband met de hevige gevechten, welke hij de Whampoa- forten woeden. De gevechten te Kanton, waar een deel der gereglde troepen streed aan de zijde van de boeren, duurden zes uur. Overal in de stad zijn biljetten atw- geplakt, waarin de nationalistische leiders vijanden der arbeiders en boeren worden genoemd, terwijl de nationalistische een tegenstandstor van de revolutie wordt ge- heeten. ,,De roode boeren en soldaten", aldus de proclamatie, ,,zijn do eenigen die de massa kunnen verdedigen." De afgezette gouverneur Tsjang Fatkwai kon zich ternauwernood aan boord van een oorlogsschip in veiligheid brengen. Tot dus ver zijn nog geqn uitbarstingen van vreem delingenhaat voorgekomen. De opstand schi nt vooral een gevolg te zijn der politiek van de regeering van Kanton, die eerst gedurende 2 jaren dui zenden stakers uit Hongkong steunde en vervolgens daarmede ophield, waardoor het zich de ontevredenheid der vakvereeni ging op den hals haalde. Men gelooft, dat de stakers de onlusten organiseerden om zich meester te maken van de hulpbronnen en inkomsten van Kanton. Ook arriveerde in de afgeloopen maand een nieuwe stroom van Russen te Kanton. Tevens zeide men te Moskou het oogenblik gekomen te ach ten om de pogingen te herhalen om China tot het bolsjewisme over te halen met Kan ton als centrum der communistische be drijvigheid ITALIAANSCHE BLADEN VERBODEN. BELGRADO, 12 Dec (Reuter). De mi nister van binnenl. zaken heeft, wegens hun aanvallen tegen Y^goslavië, den in voer der ,,Giornale d'Italia", ..Lavore d'ltalia", „Secoio en Popole d? Italia" ver boden. DE AMERIKAANSCHE VLOOT. NEW-YORK. 13 Dec. (Reuter) Do New- York Times bevat een artikel uit Washington waarin gezegd wordt, dat de Staatssecre taris van Marine congresleden heeft geraad pleegd over het vloothouwprogram voor vijf jaren, dat credieten ten bedrage van ruim 1000 millioen dollar zal vorderen, voor den houw van 26 kruisers van 10.000 ton. drie vliegtuig-moederschepen, vier onderzeeërs en 18 convóoischepcn voor torpedojagers. Ook zullen eenige bestaande panlsersche-. pen door nieuwe worden vervangen. Coolidge zou voorstander van dit pro gram zijn alsmede van het daartoe votee- fen van een crediet van 20fi millioen dollar voor het aanstaande dienstjaar. DEN ZITTING OP STRAAT. OKLAHOMA, (Stad), 12 Dec (Reuter). Ben leden van het Huis van Afgevaardig den is door staatstroepen belet, in het kamergebouw zitting te houden; de spea ker heeft daarop een vergadering op straat bijeengeroepen, tei indiening van een voor stel tot in beschuldigingstelling van den gouverneur van den staat, Johnson, we gens door dezen gepleegde machtsmis bruiken. UIT CHINA. CANTON. 12 Dec. (Reuter). Ilier is een raad van volkscommissarissen ingesteld, naar het model der sovjet-regeering. Een der voornaamste dezer commissarissen is de bekende leider van den zeemanshond, die Hongkong zeer vijandig gezind is Boro din's vroegere eerste secretaris is tot volks commissaris voor oorlog benoemd. Een groot aantal vluchtelingen komt te Hong kong aan. De buitenlanders verlaten de aangrenzende districten en begeven zich eveneens naar Hongkong. De communisten voeren nog steeds den boventoon en het schieten is niet van de lucht. Ook de bran den te Canton duren voort, maar tot dus verre is van een beweging tegen de vreem delingen mets te bemerken. SHANGHAI. 13 Dec. (Reuter). Ofschoon de stad uiterlijk rustig is, zijn de commu- nister klaarblijkelijk zeer actief om tot al- gemeene staking aan te sporen. De arbeiders van de tramwegen en dok ken en die van de American Tabacco Company zijn reeds in staking, terwijl de communisten trachtten het personeel der transport-diensten in de internationale wijk en in de Fransche concessie tol staking aan te zetten. Onder het lagere personeel der posterijen zijn de agitators eveneens zeer bedrijvig. Gemeld wordt, dat in verscheidene ha vens aan de Yangtse. o.a. te Woechang en Chanetsa communistische onlusten zijn uit gebroken, doch de Chineesche autoriteiten treden zeer krachtig op. SJANGHAI, 13 Dec. (Reuter). Gisteren hebben anti-roode troepen de kantoren van den Bond tot behoud van den Vrede her overd. Weldra werden zij er weer uit ver dreven. FRAUDE BW DE ZWEEDSCHE RIJKSBANK STOCKHOLM. 13 Dec. (V. D De procu ratiehouder Langborg van de Zweedseha Rijksbank is wegens het plegen van fraude, bij herhaling gepleegd, gearresteerd. Het gaat hier om 'n bedrag van 150.000 kronen. COMMUNISTEN-VERVOLGING. BERLIJN, 13 Dec. (V.D.). Het Senioren- Convent van den Rijksdag heeft heden toe slemming gegeven voor de vervolging en bij niet verschijning voor de .irrestatie van den communistischen afgevaardigde Ned- dermeier. ATHENE, 13 Dec. (V.D.). De autoriteiten hebben besloten de vervolging der commu- nister voort te zetten. Verseheidenen zijn gearresteerd. Het O. AL heeft het nnrlement toeslemming verzocht, een vervolging in te stellen tegen tien communistische afgevaar digden. STADSNIEUWS. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd zijn voor het doctoraal examen geneeskunde de heerei D de Miranda (Leiden), A Bierhorfet (Bodegraven) en mej. A» O. van Beek (Dordrecht). Geslaagd zijn voor het candidaat&- examen rechtsgeleerdheid de heer Ph. A. J. Mees (Rotterdam) en mej. H. Jonker (Leiden); doctoraal-examen rechtsgeleerd heid de heeren F. van der Feltz (Vlaardin- gen), F L. van der Feen (Den Haag) en J. M. Croockewit (Amsterdam). Bevorderd is tot doctor in de Wis- en Natuurkunde op proefschrift getiteld „Ni- tro- en Halogeennitrobenzolsnlfonzuren" de heer J. N. Elgersma geboren te Fied (Friesland). NIEUWE GEZANTEN. Uit Parijs wordt ons gemeld: De tegenwoordige Fransche gezant to Den Haag De Marcilly zal benoemd wor den .tot ambassadeur bij hel Vaticaan. De heer Clauzel zal naar Den Haag gaan. Uit Brussel meldt men ons: De heer Charles Maskens, de nieuwe Belgische gezant in Den Haag, zal de aan staande week naar Nederland vertrekken. DE EMIGRATIE NAAR CANADA. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gezonden, waarin wordt medege deeld, dat de Regeering besloten heeft, ook in 1928. evenals in vorige jaren, een be drag beschikbaar te stellen, ten einde aan personen, die naar Canada willen emigree- ren en niet over de noodige geldmiddelen beschikken om de reiskosten te bestrijden, de helpende hand te bieden. HONDERDJARIG BESTAAN VAN DE JAVASCHE BANK. De Javasche Bank. de circulatiebank van Ncderlandsch-Indië, zal op 24 Januari a.s. te Batavia den dag herdenken, waarop zij 100 jaar geleden werd opgericht. BRANDEN. Terwijl alles in volle werking was, is gis teravond omstreeks zes uur door nog on bekende oorzaak brand uitgebroken in de fabriek der N V Nee» Vloerzeilenfabriek te Huizen (N.-H.) De brandweer greep dadelijk in, doch wegens den zeer brand baren inventaris kon zij niet verhinderen, dat het geheele nieuwe fabrieksgebouw uit brandde Eerst om tien uur was men den brand meester. Gelukkig slaagde men er bijtijds in om een groot benzine-reservoir af te sluiten. De muren van de hooge silo's staan nog overeind doch zullen moeten worden omvergehaald Dertig arbeiders zijn werkloos geworden De schade, geschat op ong.eer f 100 000. wordt door verze kering gedekt. Vannacht te een uur is op den Noorder- wal te Culemborg van den heei N A Koe dam een schuur met drie autobussen, een motorfiets en eer partij hori verbrand. De oorzaak is onbekend Niets was verzekerd Te Bloemendaal 19 overleden in den ouderdom van 64 jaar |hr dr J W van Lennep. emeritus predikant bij de Ned. Herv. Gemeente. De overledene was o.m. secretaris van het Ned Bijbelgenootschap. UIT NED. OOST-INDIE. OPIUM AANGEHAALD. BATAVIA, 13 Dec (Anela) Te Tandjong- Priok is voor f 30.000 opium aangehaald. DE VERGIFTIGING VAN KAPITEIN QUECK Het requisitoir tegen majoor Graft. Levenslang geëischt De verdediger aan 't woord. Hedenmorgen te 10 uur is de behandeling van de zaak tegen majoor Graft voortgezet. Direct geeft de voorzitter het woord aan den advocaat-fiscaal rar. Royer. Deze noemt het een buitengewoon ernstig mis drijf, dat hier berecht moet worden. Hier is iemand die zijn vriend, een dokter, die zijn patiënt vermoordt, alleen om het bezit van zijn vrouw te verzekeren. Hoewel aanvan kelijk verdacht, is uit de instructie niet ge bleken. dat ook de vrouw medeplichtig is. Dank zij het uitvoerige deskundigen onderzoek, is naar spr.'s meening deze zaak tot volkomen klaarheid gebracht. Spr. schetst vervolgens in het kort het verloop der zaak. De verboden verhouding, welke ontstaan was tusschen mevr. Q. en verdachte, heeft dezen er toe gebracht naar middelen te zinnen om een scheiding tus schen het echtpaar Q. te.verkrijgen, hoewel zij wisten, dat de kapitein daar nooit in zou toestemmen, in verband mét zijn kind. Toen is de overeenkomst naar voren geko- .men, waarin de kapitein afstand deed van het kind. Hoewel dit stuk absoluut geen waarde had, wilde verdachte aanvankelijk doen voorkomen, alsof de scopolamine is toegediend om dit stuk te laten teekenen door den kapitein. Later is hij daarop terug gekomen en heeft hij gezegd, dat het is toe gediend om den kapitein een zekere ver klaring te ontlokken. Naar spr.'s meening echter wijst de ge heele houding van verdachte er op. dal hij bij het toedienen van de scopolamine reeds het voornemen had óm den kapitein te dooden. Het deskundigen-onderzoek heeft echter niet kunnen vaststellen, dat de sco polamine de doodsoorzaak is geweest Dat zal dus niet bewezen kunnen worden. Toen is het oogenblik gekomen waarop verdachte zelf. naar hij erkent het voor nemen kreeï den kapitein van het leven te berooven Hij verzint een niet onaardige uitvlucht, gaat naar huis en haalt wei- overdacht cyaankali. Bedenkt onderweg nog. dat het spuitje, dat hij heeft, te klein is en haalt een grootere. Teruggekomen in het huis van kapitein Queck. verwijdert hij diens vrouw uil de ziekenkamer en spuit eerst vergif in den eenen arm van den patiënt en daarna in den anderen, met het gevolg, dat inderdaad de patiënt eenigen tijd later gestorven is. m Ziedaar aldus spr. de feiten. Dank zij uitstekende en uitgebreide be moeiingen van de deskundigen is komen is komen vast te staan, dat kapitein Queck aan cyaankalivergiftiging is gestorven De uitspraak van prof v. Italtie en dr Bijlsma is zoo pertinent mogelijk daaromtrent Verdachte hec-'ft, hoewel aanvankelijk volledig bekennende, later wel trozugd, dat de verschijnselen van die vergiftiging ach terwege zijn gebleven, maar dit kan. naar de meening der deskundigen, het gevolg zijn geweest van de aanvankelijke injectie met scopolamine. Spr. meent dan ook. dat vast staat, dat de kapitein aan cyaankali is gestorven. Toen het lijk in beslag is ge nomen. heeft verdachte direct tegenover mevr. Q. bekend en ook later heeft hij die bekentenis stetds herhaald. Wanneer men daarnaast heeft de verklaringen der des kundigen dan slaat het feit- moord als een paal boven water. Spr. meent, dat de deskundige a déchar ge, dr. Van LedeD Hulsebosch te ver gaat in zijn eischen omtrent het uitspreken van een objectief oordeel. Spr. gaat de telastelegging daarna na. Dood door schuld sluit hij al direct uit. Het verschil tusschen moord en doodslag is heel eenvoudig Voor moord is voorbe dachte rade noodig; dat is bij vergiftiging steeds het geval. En hier bestaat, naar uit de feiten blijkt, zeer zeker in hooge mate voorbedachte rade. Verdachte had allen mogelijken tijd om te overdenken wat hij deed. Hij heeft zich schuldig gemaakt aan het ernstigste misdrijf dat ons strafstel sel kent, moord. Van een impulsieve daad is geen 6prake. Willens en weteDS heeft verdachte zijn daad overdacht en ten uit voer gebracht. De eisch. Spr. komt hierna tot de strafmaat. Dagen lang heeft spr eenige verzachtende om standigheid trachten te vinden om als mensch een lichtere straf te kunnen vra gen Het is spr. echter niet gelukt een dergelijke omstandigh>:d te vinden De hou-' ding van verdachte is spr. niet sympathiek. Dan heeft spr. nog meer sympathie voor den man, die na een dubbelen moord te hebben gepleegd, de hand aan zich zelf sloeg en niet eerst onderzocht of de kogel wel draagkracht genoeg had. Verdachte daarentegen gaat studeeren, hoe de wer king van de vergiften was, in plaats van tot inkeer te komen Geen zweem van be rouw is aanwezig; alleen de gedachte bestaat, hoe hij aan zijn straf kan ontko men. Spr herhaalt nogmaals, dat er geen enkele verzachtende omstandigheid is. Daarom kan hier niet anders dan de zwaarste straf worden opgelegd Wordt hij tijdelijk gestraft, dan moet hem in ieder geval hel recht ontzegd worden, de medi sche wetenschappen wederom uit te oefe nen Spr acht echter de zwaarste straf op haar plaats en hij eindigt met I e - venslange gevangenisstraf tegen verdachte te eischen. De verdediging. Vervolgens is h<ri woord aan den raads man van verdachte, mr. Bourlier Deze be toogt, dat het zwaartepunt van deze zaak ligt op wetenschappelijk terrein, gezamen lijk moet hier de juiste weg eezochl worden. Zoo gemakkelijk als het O. M liet maakt, is hel geenszins Dat is wel duidelijk cefJle- ken uit de debatten van de deskundigen. Spr. komt er tegen op. dat de houding van den verdachte antipalhiek zou zijn, omdat hij in de cel zijn verdediging heeft bestudeerd De verdachte gevoelt zich in gevaar, zij het door eigen schuld, en tracht nog le redden wat te redden valt. Als het vaderland in gevaar komt, zij het ook door eigen schuld, tracht men dan niet le red den, wat er te redden valt? Het recht lot verdediging is een heilig recht, meent pi. Eerder noemt hij onsympathiek, wanneer men dezen man iedere kans voor zijn ver der leven, om nog ooit weer iets te verdie nen voor vrouw en kinderen, wil ontne men. PI. behandelt vervolgens dc wetenschap pelijke zijde van de zaak en bespreekt de rapporten der deskundigen. Hij betoogt aan de hand van verschillende schrijvers, dat door toediening van een uiterst geringe choeveelheid scopolamine reeds ernstige vergiftigingsverschijnselen met hallucina ties of delirium kunnen ontstaan. Er heeft zich zelfs een geval met doodelijken afloop voorgedaan na toediening van 1 rn.gram. Waarom is nu de litteratuur, welke pi. aan haalt, niet goed en die van prof v. Ilaüie wel? Het rapport der deskundigen is op dit punt naar pl.'s meening onjuist. De hier toegediende hoeveelheid scopolamine kon wel degelijk doodelijk zijn. PI. wijst er op, dat de geheele vervolging berust op de verklaringen van verdachte en alleen op die verklaringen, welke geheel juist zijn. Nu gaat het niet aan er zooveel van te nemen als goeddunkt. Volgens ver dachte kwam de dood na de inspuiting met cyaankali niet. De tijd verliep. Men moet zich de gevoelens van den verdachte in dien lijd voorstellen. De wereld bestond niet meer voor hem. Er was alleen angst en machteloosheid tusschen vier enge muren. Queck is niet gestorven binnen den daarvoor wetenschappelijk bekenden tijd Alleen bij de hoogste uitzondering duurde het, naar bekend is, een uur voordat de dood intrad. Wanneer het langer dan een halfuur duurt, is er kans op herstel, zelfs zonder medische hulp. Hier heeft het veel langer dan een uur geduurd, voordat de dood kwam. PI. concludeert derhalve, dat daardoor vaststaat, dat geen letale dosis is toegediend. Hij wijst er op, dat verdachte's verklaring omtrent het tijdstip van het sterven be vestigd wordt door mevr. Queck. Een half uur na de toediening liep de patiënt nog te hallucineeren. De symptomen wijzen dus geenszins op cyaankali, integendeel de wer king der scopolamine ging steeds voort Ook de houding van verdachte tegenover dr. Blom wijst er op, dat zijn mededeeling om trent het tijdstip van het sterven de waar heid is. Van het begin af heeft verdachte gezegd, dat het sterven niet plaats had on der symptomen van cyaankali-vergiftiging. Het is dus niet juist» dat verdachte op dit punt op een bekentenis zou zijn teruggeko men. Telkens wanneer men een verklaring van verdachte kan controleeren, blijkt deze juist te zijn. PI. bespreekt dan de grootte van dc dosis cyaankali, welke verdachte genomen heeft en zet uiteen, dat men hieromtrent feitelijk niets weet. Verdachte heeft geen dosis k u n- nen opgeven. De berekening van de des kundigen is, naar pl.'s meening. fictief. Hier tast men geheel in het duister Deze om standigheid en het feit, dat ieder symptoom ontbrak, zijn twee polen, die het Hof bij zijn beraadslaging niet uit het oog mag verlie zen. Tegenover de deskundigen, die de letale dosis op 150 m.gr. stellen, citeert pl. een aantal schrijvers, die de dosis hooger stellen. Het rapport houdt bovendien in het ge heel geen rekening met het gewicht van het lichaam van de betrokken persoon. Pl. acht het onaannemelijk, dat de toegediende dosis letaal kunnen zijn. Verdachte heeft op dien somberen middag willen vergiftigen met cyaankali, terwijl hij te voren scopolamine had toegediend Dat hij op dat oogenblik vergat, dat deze twee vergiffen tegengiffen zijn. teekent zijn ge moedstoestand Het kwam eerst weer in hem op. toen zich bepaalde symptomen bij den patiënt voordeden. Hoe slecht verdachte's wil ook moge zijn geweest en volkomen erkennende zijn zware schuld, behoeft hij zich toch niet het recht tc laten ontnemen, hierop te wijzen Dat is geen kwestie van chicaneeren: het is een zuiver wetenschappelijke kwestieVerdachte heeft de vraag opgeworpen of er antago nisme bestaat tusschen scopolamine en cyaankali. De genomen proeven wijzen op een bevestigend beantwoorden van die vraag. Pl. concludeert, dat kapitein Queck niet aan cyaankali is gestorven De cyaankali is niet in staat geweest om de scopolamine te overwinnen of er was, objectief beschouwd, geen letale dosis. PL meent» dat als deze man had willen dooden. hij dat als medicus wel had kun nen doen op een wijze, dat niemand iets gemerkt had ïn plaats daarvan doel hi - cep reeks stommiteiten. Dat wijst er op dat hij uit zijn gewone doen en niet mee: normaal was. De zitting wordt le half één geschorst lot kwart voor twee. DE POGING TOT DOODSLAG TE NOORDWIJKERHOUT. Heden stond terecht voor de Haagsche Rechtbank de bloemistknecht P. A de G.f tc» Noordwijkerhout. wien poging tot dood slag ten laste was gelegd. Verdachte heeft op 8 Aug 1927 te Noord wijkerhout M J de Groot met een mes be dreigd en hem daarna hij den hals getroffen zoodal M J de G lichamelijk letsel kreeg. Dr Romeijn verklaarde, dat de getroffene op 3 plaatsen was verwond welke ver wondingen waren veroorzaakt door een scherp voorwerp De wonden waren van dien aard dat De G ongeveer 14 dagen niet hepfl kunnen werken De toegebrachte steken waren niet doo delijk. ook niet naar getuige's oot.L A. wan neer zij iets dieper waren geweest. Getuige heeft den getroffene echter eerst eenige da gen na de veohtonrtij onder behandeling gekregen. De geneesheer, die de Gr eer=t behandeld heeft heeft geconstateerd, dat de steken ongeveer 3 c M diep waren Op een vraac van den verdediger ant woordt getuige, dat verdachte ui' en oppas send gezin komt. Verdachte is echter bui tengewoon- zenuwachtig en wordt gauw Daarna werd gehoord de getroffene M. J. de Groot, broer van deD verdachte. Getuige zat op den bewusten dag bii het bed vaD zijn moeder, toen een verschil vaD mecning ontstond Toen is verdachte geko men en deze heeft getuige met een mes in het hoofd gestoken Later zijn nog de an dere steken toegebracht. Getuige heeft verder een actie tot scha devergoeding ingesteld voor een bedrag van f 100.25. Op een vraag van den verdediger ver klaart getuige, dat hij geregeld bij zijn moeder thuis kwam. Vroeger was er een meeningsverschil ge weest en mocht getuige niet meer t-huis komen, maar later is dit weer afgezakt. Van een bepaald vijandige verhouding tusschen getuige en zijn broer was geen sprake, en een dergelijke behandeling had hij nooit van zijn broer verwacht. De volgende getuige. P. J. M v. d. Berg, heefl de mishandeling meegemaakt. De ge troffene heeft in het geheel geen aanleiding gegeven. Getuige heeft verdachte hooren zeggen: ,,Je bent er bij, ik snijd je den strot af." Op een vraag van den verdediger zegt getuige, dat de getroffene, voord; 1 hii naar het huis van zijn moeder ging, absoluut niets gedronken had. Daarna wordt gehoord de vrouw van den vorigen getuige. Ook deze heeft de mishan deling meegemaakt Toen de getroffene voor het eerst gestoken werd, zat hij nog op den stoel. Mej. A. M. de Groot, zuster van den ver dachte, deelt mede. dat haar broer Marti- nus was gekomen, om te spreken over een verhaal, dat rondgegaan was over een briefje van f 10 Tegen getuige heeft Martinus gezegd- Wal heb ik G. v. d. L van dat briefje gezegd? Toen heeft de moeder geroepen, dat Mar tinus bij haar moest komen en even kalm moest zijn. De moeder heelt toen gezegd: Je weet toch wel Daarop is Martinus opgestoven en schreeuwde: „Wat g...v...d..., je weet toch wel?" Verdachte heeft naar aanleiding daarvan toen met een knipmes, waarmede hij brood zat te snijden, zijn broer Martinus gestoken. Een andere broer A. F de Groot heeft nog getracht Martinus vast te houden, en even daarna werden de beide andere steken toe gebracht. Getuige A. F. de Groot, legt een zelfde verklaring af. Verdachte ontkent, dat er bij hem opzet aanwezig is geweest De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde wegens poging tot doodslag een gevangenisstraf van 6 maanden. Als verdediger van beklaagde trad op rar, Romijn. DE MOORD EN BRANDSTICHTING TE ROERMOND. Tengevolge op hetgeen reeds onder Recht zaken wordt medegedeeld, wordt nog ge meld: Te kwart voor tien werd de verdachte binnengeleid. Hij was zeer onder den in druk en snikte hevig. De president stelde verdachte zijn daad in haar vollen omvang voor oogen en deed hom tal van vragen die verdachte met hor ten en stooten, deels ontwijkend, deels be vestigend, beantwoordde Nadat de officier van Justitie eenige vragen aan verdachte had gesteld, werd overgegaan tot het getui genverhoor. Eerst werd gehoord de deskundige dr. Hulst, uit Leiden en de heer Van Wagoning, scheikundige te Maastricht Deze bleven bij hun verklaringen, neergelegd in hun rap port, n.l. dat de dood van de echtgenoote van verdachte aan geweldpleging moet wor den toegeschreven. Hierna werden nog getuigen gehoord Een tweetal Roermondsche doctoren, eenige agenten van politie, de huren van verdachte en eenige andere personen. Te kwart voor één werd gepauzeerd tot 2 uur, waarna de ambtenaar van het O. M. mr. dr. P. Rieter, met z'n requisitoir aan ving. LEIDEN, 13 Dee. Vette Varkensmarkl. Aangevoerd aanlal: 404, 361 veile varkens 10.66—10,63, 43 liehl soort f0 60—10.57 per kilo (levend gewicht). Handel vlug. BODEGRAVEN, 13 Deo. Kaasmarkt. Aangevoerd 203 wagens, in totaal 7291 sluks Prijzen met rijksmerk 1ste soort (055 f0.57: 2de soort f0.52f 0,54, zonder rijks- merk f0.5010.54. Handel matig. ROTTERDAM 13 Dec Veemarkt. Aangevoerd 163 paarden. 1 veulen 1402 magere runderen 1056 vette runderen 462 nuchtere kalveren. 157 veile kalveren 277 schapen ot lammeren. 227 biggen 8 bok ken ot geiten 220 graskalveren 7 over- loopors Vplle koeien 5052 5 4245, 30—33; ossen 46-.50. 41-44. 37.5. beste soorten tamelijk vlug, overigens traag, prij zen: besle goed prijshoudend, de overige oude prijzen; stieren 4447 35. weinig handel, jirijzen van vorige week konden nauwelijks bedongen worden; kalveren 82.587.5 7075 5560 tamelijke han del prijshoudend; melkkoeien 200—425, kalme handel, kalfkoeien 205435 prijzen bleven slalionair slisTen 130500 pinken 130160 werknaarden 200325; slacht- paarden 100175 stille handel oude prij zen konden moeilijk bedongen worden; hitten 100190. veulens 75ÏOO. fok- kalveren 2026 mei tame!i;':e vlugge han del, prijzen van vorige week; biggen 7—13 3—1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 3