AGENDA. LEIDSCHE SCHOUWBURG. SPORT. VISSCHERIJ-BERICHTEN. BUITENLAND. Spaart Uw tanden! Dinsdag. Nutsgebonw: Openbare verg. „Kerk en Vrede", afd. Leiden. Spr. prof. dr. G. J. Heering. 8 uur nam. StadsgehoorzaalHaarlcmsche Orkost- vereeniging. 8 uur. Woensdag. Graanbeurs: Uilvoering C. J M. V. Pad vinders. 8 uur nam. Nutszaal: Spr. de heer F. J. Voorthuis. 8 uur. Sladszaal: Derde Volksbijeenkomst. 8 uur Vrije Evang. Gem.: Samenkomst te 8 a Rjjnsburg (Ned. Herv. Kerk): Zang uitvoering „Excelsior". Kwart over acht nam. Donderdag. l'Union: Filmvoorstelling vanwege den Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland. 8 uur. Pniël: Bijeenkomst oud-catechisanten ds. Riemens. Halfnegen. Stadszaal (kleine zaal): Ned. Reisver., atd. Leiden. Lezing van den heer Gerisch. Kwart over 8. Katwijk aan Zee (Gemeentezaal)Spr. ds. Lekkerkerker, van Delft. Halfacht nam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 12 Dec. tot en met Zondag 18 December waargenomen door de apotheken van de H.H. G. F. Reyst Steenstraat 35. Telel 136 en A. J Donk, Doezastraat 31. Telel. 1313. wezigen hierover het woord verlangde, on der dankzegging aan den steller onveran derd goedgekeurd. Ook van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt, zoodat hierna de voorzitter de vergadering sloot jnet een woord van dank aan het ecnige aanwezige lid, den heer Zitman en de beide persmen- schen. WERKLÏEDEN-VEREENIGING „NUT EN GENOEGEN." In café „Zomerlust" heeft gisteravond de feestelijke viering van het 61-jarig bestaan dezei vereeniging plaats gehad. Het wakkere bestuur had zorggedragen vooi een mot smaak gekozen en prachtig programma, dat ten gehoore van een zeer talrijk publiek meest leden en hun ge zinnen werd uitgevoerd. In zijn openingswoord bracht de voorzitter dank aan allen, die zouden medewerken het welslagen van den avond en hij ver telde, dat de geslaagde viering van het 60-jarig bestaan aanleiding geweest was ook dit jaar weer een feestavond te organi- seeren. Als ook deze feestavond mag sla gen, dan is ons streven aldus de voorz. volkomen beloond. Welnu, de avond van gisteren mag even eens best geslaagd heeten. Er was muziek, jazz-muziek natuurlijk, het vaandellied heeft men gezongen, het Duo Hellman en de heer Joh. Laman hebben dc aanwezigen op voortreffelijke wijze bezig gehouden. Men heeft smakelp gelachen om „De verlogen Huwelijkscandidaat" en om da beide duetten en het optreden van den heer Carl J. Helleman in zijn vermaard repertoire werd natuurlp eveneens een daverena succes. De stemming, die er al heel gauw in zat werd met ieder nummer beter en de tom- boia en de overige verrassingen werden zeer op prijs gesteld. Geen wonder dus, dat ork het keurig geregeld bal, waarmede het fee3t werd besloten, in de meest opge wekte stemming verliep. Het werd heel laat, eer men algemeen voldaan naar huis Roerde. „Nut en Genoegen" mag ook op dezen feestavond met veel genoegen terugzien. DE FLORES-FILM. In den foyer van de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond voor een aantal genoodigden, vuornamelp de geestelijkheid en naaste om geving, de eerste van de reeks voorstel lingen plaats gehad van de bekende R.-K. Missie film Na een korte inleiding door pastoor Val Leusen, voorzitter der Indische Missie-ver- eeniging afd. Leiden, gaf hij het woord aan pater Buys, die mededeelde, dat deze film vervaardigd is op last van de Congre gatie der Paters van het Goddelp Woord, welke orde het missiewerk op Flores be- hartigt. Achtereenvolgens schonk de film ons kp- jes in de verschillende opleidingshuizen hier to lande; in eenige minuten maakten we den 13-jarigen studietijd mee, welken de a.s. missionarissen moeten doorloopen, al vorens zjj als priester worden uitgezonden. Per s.s. „Jan Pietersz. Coen" ging de reis dan naar Tandjang Priok en vervolgens per trein naar Soerabaya om tenslotte via Ball, Lombok en Soembanah in het missie- gebitd to arriveeren, feestelp ingehaald q.,oi de bevolking. Zeer interessante beelden werden vervol- gent vertoond van do zeden en gebruiken die" halve heidenen, van de rijke flora en fauna in dit schitterend mooie land, van do diverse volkstypen en last not least var. het eigenlpe zendingswerk, zoowel in do centra als in de „rimboe", waar du missionarissen vaak groote moeiipheden te overwinnen hebben. Het spreekt vanzelf, dat deze film in de eerste plaats bedoeld is als m i s s i e-iilm, als propagandafilm voor de missie, maar daarnaast heeft zij nog een andere betee- kenis. En deze is, dat zij een prachtig luidde' is voor ons, Hollanders, om onzo kenni. omtrent Indië, die over het algemeen en zeker voor dit deel van tnsulinde voor vtidieping vatbaar is, aanmerkelp te verrijken. Wij mogen dan ook niet nalaten onze lezers op te wekken dpze week een avond te reserveeren voor een bewek aan de Flores-Iilm. FEESTAVOND „DE ZUL". Gisteravond vierde de zwemvereeniging „De Zijl" haar jaarhjksche feestavond in „De Graanbeurs". Tegen achten opende de voorzitter, de heer F. v. d. Mark Jr. dezen avond. In verband met het feit, dal hel dit jaar 5 jaar geleden tvas, dat „De Zijl" werd op gericht, zetten de voorzitter id 'l kort uiteen hoe de vereeniging tot stand kwam Deze geschiedenis hier weer te geven, zou te veel ruimte vergen, maar dat de heer v d. Mark, bijgestaan door den heer W Gout hard heeft gewerkt, is zeker Dat het publiek reel waardeering had voor het werk dezer pioniers, bleek wel uit de daverende bij valsbetuigingen, toen de heer Planje, con sul van den N. Z. B. en secretaris van de L. Z. C. den voorzitter hartelijk feliciteerde en de heer van Weizen den heeren v. d. Mark en Gout, namens de feestcommissie en leden een kleine bloemenhulde bracht. Hierna werd het Clublied ten gehoore ge bracht, vervolgens een aardig stukje „Een Kostschoolscène", voorgedragen door eenige jongens en meisjes, waarbij ook de leus naar voren werd gebracht- „Oudersl laat uw kin deren zwemmen leerenl" Dan de clou van den feestavond „Jan Ongeluk", een tooneelspel in drie bedrijven. Dit stuk, ook opgevoerd door leden van „De Zijl", viel bij het publiek zeer in den smaak en de speelsters en spelers kunnen dan ook terugzien op een zeer goed geslaagden avond. Toen om over halféén de tombola was uitgeloot, werd aangevangen met dansen, hetwetk duurde tot ruim 2 uur, toen ieder uiterst voldaan huiswaarts keerde. De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Maandag 19 December a.s. Naar wij vernemen, zal de 1ste Batterij van het 6e Regiment Veldartillerie, onder commando van kapitein Drijfhout van Hooft, op 20 dezer naar Hoofddorp vertrekken voor een meerdaagsche oefening. De mansohappen zullen daar een nacht worden ingekwartierd. Gisteravond heeft de 3e Batterij V. A. een avondoefening gemaakt in de omgeving van de stad. Gisteravond ontstond brand in de bo ven den winkel gelegen bergplaats van meubelen van den heer Kanbier, meubel winkelier in de Haarlemmerstraat 165. ach teruitkomend Oude Rijn. De weldra Ier plaal9e verschenen brandweer, wist met 7 stralen op de motorspuit het vuur tot het bovengedeelte van het perceel Ie beperken. De schade is slechls gering, doch wordt niet door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand was, dat een loopjongen smeulende cokes in een houten kist had geworpen. Het achterliggend perceel, waarin het archief der Ned Herv. Diaconie is geves tigd, kreeg waterschade. Ten nadeele van J. G R. is vannacht uit een café aan den Stationsweg een hee- remrijwiel ontvreemd. In de Koningstraat is gisteravond een vechtpartijtje geweest over een leverantie waarbij C. v. II. door G. F. II. werd mis handeld. De winkelier A. K van de Breestraat heeft aangifte gedaan, dat een 13-jarige jongen hem heeft willen oplichten, door eenige ponden peren te koopen ten name van een gefungeerde mevr. O., alhier HET NIEUW ROTTERDAMSCH TOONEEL. „De meneer van 5 unr", blijspel in 3 bedrijven van Maurice Herrnequin en Pierre Veber. Toen wij gisteravond den schouwburg verlieten, drong zich als vanzelf aan ons op de gedachte: dit was een nieuwe „Spaan- sche Vlieg", maar dan zoo ongeveer ver dubbeld. Daarmede hebben we. dunkt ons, het blijspel of beter gezegd de klucht door de nieuwe-oude Rotterdammers gebracht, het best gekarakteriseerd. 't Is een klucht, geschoeid op Duit9chen leest la Kadelburg en Blumenthal met de meest onmogelijke persoonsverwis selingen etc., doch met Franschen geest uitgewerkt, dus veel losser en lichter. Denk eens aan, hoe de mailresse van een bank- direcleur, alias den meneer van 5 uur, wordt gebombardeerd tot diens natuurlijke dochter, hoe de directeur voor z'n boemel- partijen een valschen, doch bestaanden naam heeft aangenomen, hoemaar genoeg, precies na te vertellen zijn de verwikkelingen niet en bovendien, het *.s de moeite niet waard, 't Is immers een stuk voor één avond, 't Eene oor in 't an dere uit. Niet fijn. maar voor degenen, die Spaansche-Vlieg-amusement kunnen waar- deeren, alleszins genietbaar En dit te meer. waar het zeer goed wordt gespeeld Zeer vlot verloopt de intrige en met gloed worden de soms ietwat gevaar lijke situaties over 't voetlicht gebracht. Jules Verstracte was weer kostelijk op dreef, zonder overdrijving, als de boeme lenden bankdirecteur, prachtig gesecundeerd door Sophie Stein, die van de bar-exploi- tante Ginette het canailleuse vrouwtje maakte, dat zij moet zijn. Verder wil'en we nog noemen de rake typeering van Richard Flink van den pennewipperigen boekhouder en vooral de romanschrijver van Charles Braakensiek. een van die onmoge lijke figuren, die alleen maar in een klurht kunnen voorkomen, kinderlijk-naïef, op recht en wat niet al Overigens niets dan bijrollen, waarvan alleen de oude vriend van den zes-maan den-trouwen boemelaar uitgeheeld door Rob Clerx. nog naar voren treedt en voldoende bezet, behoudens kleine uitzondering. Af en toe is er braaf gelachen, vooral in beide eerste bedrijven en de niet talrijke toeschouwers hebben hartelijk geappV.udis- seerd. VOETBAL. D.H.C.—A.S.C. Voor dezen wedstrijd, welke Zondag te Delft wordt gespeeld, is het A.S.C.-elftal ongewijzigd gebleven. SCHAKEN. DE COMPETITIE. De wedstrijd Haagscb Westerkwartier I Leiderdorp had hel volgende resultaat: Westerkw ILeiderdorp. 1. A. v SteenisW. Demmendal 01 2. H J. SteenisAlb. v. Klaveren xx 3. EsscherJacs. Boot 01 4. EisingaG. de Koning 10 5. E. de LeonA. v. Klaveren 10 6. SybrandyG den Blanken 1/21/2 7. Dr. StielK. Kranenburg 10 8. Dr v. DeurenG. A. de Bruyne 01 9. ItersonM. Splinter 01 10. MulderW Goedhart 10 Uitslag 4 l/2xt l/2x De partij van het tweede bord zal op 20 Dec. a.s. te Leiden uitgespeeld worden. De wedstrijd Mercurius ILeidsch Sch.- gen. I, die hedenavond gespeeld zou worden, is op het laatste moment, op verzoek van Mercurius uitgesteld. IJMUIDEN, 13 Dec. VISCHFRIJZEN. 8 Tarbot per K G f 1 75—1.10. 19 Griet per kist van 50 K.G. f 4625. 1159 tongen per K.G. f 1.701 40. 26 Groote Schol per irfst van 50 K.G. f3631. 17 Middelschol f 4239. 39 Zet-schol f 49—40. 580 Kleine Schol f 33—10.50 23 Schar f 20—10. 34 Rog gen p. 20 stuks, f 36—15. 175 Vleeten peT stuk f 3.201 12. 9 Pieterman en Poontjes per kist van 50 K G. f 10. 38 Groote Schel- visch f35—30 62 Middel Schelv. f 30—27. 212 Kleinmiddel Schplv. f 2319 460 Kleine Schelv f 196.90. 70 Kabeljauw per kist v. 125 K.G. f 62—39 653 Gullen per kist van 50 KG. f 17.50--6 231 Lengen per stuk f 2 901.80. 10 Heilbot per K G. f 1.50— 1.30. 395 Wijting per kist van 60 K G f 7.50 —2.60. 50 Koolvisch p. stuk f 2—1.80. 1 Steur per stuk f 71. Aangekomen l7 stoomtrawlers en van de treilvisscherij de KW 178, met f 466 besom ming. DE ALGEMEENE TOESTAND. De Volfienbondsraad-zitting is gesloten. Nog eens het Poolsch-Lithansche conflict. De bijeenkomst van den Raad van den Volkenhond is gisteren gesloten, nadat de Raad in zijn laalsle zitting nog de Salamie- kweslie en de zaak betreffende de Wesler- plattg heeft besproken. Verder waren nog ingekomen een schrijven van den president der financieele commissie van den Volken bond en een rapport over de verzorging van de Grieksche en Bulgaarsche vluchtelingen. Het rapport werd goedgekeurd. In de Salamis-k^vestie heeft de Raad onder instemming van den vertegenwoor diger van Griekenland het rapport van de juridische commissie goedgekeurd Uitdruk kelijk word! vastgesteld, dal artikel 11 van de Duitsche wet inzake den uitvoer van wapenen van 27 Juni 1927 geen schending van de door Duilschland aangegane inter nationale verplichtingen bPteekent Er ts geen reden voor een onderzoek volgens art. 313 van hel verdrag van Versailles. In de kwestie van de Danziger West- plalte is een resolutie aangenomen, waarin bij de regeeringen op de Vrije Stad Danzig en Polen er op aangedrongen wordt onver wijld in onderhandeling te treden over de praclische regeling van de ingebruikneming der Weslerplatte De Raad adviseert beide regeeringen, zich wat betreft hel documen- tcnmateriaal uitsluitend te laten leiden door de overwegingen, die in het rapport van de juristen van 8 December jl. werden opgenomen. De onderhandelingen zullen plaats hebben onder voorzitterschap van don Volkenbondscommissaris (e Panzig, bijge staan door deskundigen Indien de bespre kingen voor de volgende Raadsbijeenkomst niet tot resultaten zouden leiden, zou de rapporteur Villegas tot taak hebben den Raad voorstellen voor definitieve regeling van deze kwestie aan te bieden. De Senaatspresidenl Sahm legde hierna een korte verklaring af. Hij sprak de hoop uit dat directe onderhandelingen lusschen de vrije stad Danzig en de republiek Polen, gebaseerd op de conclusie der experts, spoe dig tot een oplossing zullen leiden, die voor de veiligheid van leven en eigendom men van de bewoners van Danzig toerei kende waarborgen zal kunntn bieden Hij maakte gebruik van de gelegenheid don rapporteur voor zijne bemoeiingen te dan ken. Daarop volgde sluiting. De meeste gede legeerden zijn reeds vertrokken. Uit den aard der zaak wordt over. het conflict PolenLithauen nog heel wat na gepraat en algemeen is hel inzicht, dal fei telijk nog niets geregeld is, al is het gevaar dan vooreerst afgewend. Woldemaras verklaarde dan ook dat de beslissing van den Volkenbondsraad op het oogenhlik geen enkele feitelijke wijziging brengt in de Poolsch Lilhauwhe betrekkin gen en alleen een onlspanning ton doel had. Niets zal er veranderd worden, voordal er directe onderhandelingen tussehen War schau en Kownn hebben plaats gehad Volgens den Poolsehen minisler Zaleski zullen deze reeds in Januari beginnen De commissie! van drie die de l.ilhatisi he klaehl betreffende de behandeling van de Lithausche minc.rheden in Polen behan delen moet, zal bestaan uit Tsjen Loh, Beelaerts Van Blokland en Urrutia. Van de onderhandelingen, die tot afwen ding van hel gevaar leidden, verdient nog het volgende de aandacht: Toen Pilsoedski geheel onverwacht aan Woldemaras de vraag gesteld'had: „Welnu, mijnheer Woldemaras. wilt ge oorlog of vrede?" aarzelde de Lithausche premier, verrasl door deze plotselinge poging om hem eiken uitweg af te snijden, eenige oogenblikken. „Zeker, wil ik vrede," verklaarde Wolde maras. „Dan." zoo reide Pilsoedski, „heb ik niets meer hier te doen Ik kan vertrekken en ik kan in alle kerken van Polen een „Te Deum" laten zingen om het einde van den oorlogstoestand tussehen onze twee landen plechtig te vieren." Aan telegrammen van het „Berliner Ta- getola.lt" uit Warschau en Kowno ontleenen wij de volgende bijzonderheden, waaruit blijkt hoe men de te Genève genomen be sluiten aldaar heeft opgevat Te Warschau schijnt men niet ontvreden te zijn De regeeringspers beschouwt Pil- sudski als de overwinnaar, op welken hel veni vidi vici van toepassing is. Men is echler ontevreden omdat het op treden van Pilsudski slechls een compromis heeft opgeleverd De opheffing van den oorlogstoestand tussehen Polen en Lithauen beschouwen de bladen slechls als een for meel succes. Ze betreuren, dat de Volkenbond geen bepaalde en duidelijke regeling voor het hervatten van de betrekkingen tussehen Polen en Lithauen heeft geformuleerd Ten zeerste teleurgesteld is men over de ontwij kende behandeling van de kweslie van Wilna. Men had verwacht, dat de Volken bond nogmaals te kennen zou hebben ge geven, dat Wilna tot Polon behoort. Ondanks dit is echler de slemming niet pessimistisch. Men is tevreden omdat het oorlogsgevaar van de baan is. Te Kowno is de groote meerderheid van meening. dat Lithauen een nederlaag heeft geleden en Polen een overwinning behaald heelt. Bij de partijen der oppositie is men zeer gedeprimeerd. Deze zijn van meening, dat het een nederlaag is geweest en dat een dergelijke regeling reeds met Polen in 1923 of 1924 had kunnen worden getroffen. Wilna kan als verloren worden beschouwd en Lithauen zal, nu de betrekkingen met Polen worden hervat, wel overal den Pool sehen invloed te bemerken krijgen In breede kringen beoordeelt men den toestand ook anders. Men beschouwt de overwinning van Polen tevens als een over winning van Frankrijk en Engeland op Rusland, dat thans hermetisch van het Westen is afgescheiden De regeering rept wel is waar van een overwinning van Wol demaras. maar neregens merkt metn iets van optimisme. De nationalisten beschouwen het als een succes voor Woldemaras. dat over Wilna nog geen beslissing is getroffen. Het orgaan van Woldemaras spreekt zelfs van een groote overwinning van Lithauen te Genève. Het resultaat, dat thans werd bereikt, zou de eersle politieke overwinning van Li thauen in den Volkenbond zijn Het orgaan van de christelijke democraten wilde daar entegen het blad met een rouwrand laten verschijnen, maar de censuur heeft dit niet veroorloofd; het hoofdartikel van dit blad werd eveneens geschrapt. DUITSCHLAND. Een nieuw slagschip De staking in het Saaigehied geëindigd De dreiging in de zware industrie. Op de Duitsche marinebegrooting voor 1928 komt voor de eerste maal weer een cred'et voor voor aanbouw van een nieuw pantserschip dat 80 millioen zal kosten. Aangevraagd wordt het bedrag van 9.3 mil lioen voor de kiellegging en verdere voor bereidende werkzaamheden. De spoorwegstaking in het Saargebied is goèindigd. De arbeid is hervat. Alle stakers' zijn weer in dienst genomen. De loestand van het conflict in de ijzer- industrie is nog steeds niet opgehelderd Bij do besprekingen, welke gisteren te Berlijn plaals hadden, betoogden de werkgevers opnieuw, dal het hun nooit te doen is ge weest om de verordening op den arbeidstijd uit den weg te ruimen, doch slechts om het tempo van uilvoering der verordening in overeenstemming te brengen met de rcor- ganisatiemogolijkheden en de financieele positie deV bedrijven. Minister Broun houdt echter voet bij stuk. Op het schrijven van het verhond van ijzcr- industrieulon, waarin hem verzocht wordt, de zoogezegde drieploegenverordening, die 1 Januari in werking treden moest, voorloo- pig uil te stellen, anlwoorddo hij: Na een grondige overweging der geop perde bezwaren bon ik niet in staat gevolg ie geven aan het verzoek tol uitstel van het in werking treden der verordenin" voor al de fabriekon voor welke do verordening geldl Integendeel moot de invoering der verordening (egen 1 Januari voortgang heb ben. Voel ernstiger dan de moeilijkheden op het gebied van de arbcids- en de woning markt zijn de bezwaren van algemeenen economisehen aard. welke In de nota der grootindustrie uiteengezot worden doch >ok deze kunnen niet den doorslag geven voor een uitstel. Te Hamm is Zondag een vergadering go- houden van de bij-raad voor arbeiders van de centrum-nnrfij. waarin hel ronflict in de West-Duilsche metaalindustrie werd be sproken Fr werd een motie aangenomen, waarin de rand van de centrumgroep in den Rijksdag e'srhl dal ze zal opkomen voor de vollediirp doorvoering van de rn-d,.ring over de werkliiden op 1 Januari en alle pogingen zal aanwenden om het stilleggen van de bedrijven op 1 Januari le voorko men Ook aan d-n minister van arbeid is een telegram gesluurd. RECLAME. Tallooze personen bederven ze langzaam maar zeker door tand pasta's, die absoluut ongeschikt zijn voor de tandverzorging. Kent U de nieuwe Odol-tand- pasta? Wie ze eenmaal heeft geprobeerd wil niets anders meer gebruiken, want Odol-tandpasta spaart Uw tanden, werkt anti septisch. heeft een aangenomen frisschen smaak en wordt in tuben van zuiver tfn verkocht Oordeelt zelf! 2637 ENGELAND. Vraag over de Rnniiche voorstellen. In het Lagerhuis werd den premier de vraag gesteld of hij nu den volledigen iekst heelt ontvangen van de ontwapeningsvoor stellen, welke de Russische regeering on langs te Genève heeft gedaan en voorts, welke houding de Britsche regeering in de volgende conferentie of commissie-zitting daartegenover zal innemen. De premier antwoordde, dat de bespre kingen van de onlangs gehouden voorbe reidende commissie-zitting aan een nauw gezet onderzoek zullen worden onderworpen alvorens de houding van de regeering voor een volgende zitting van de commissie zal worden vastgesteld. OOSTENRIJK. De naklank van Weenen. Bij de verkiezing van voormannen bij de Oostenrijksche gendarmerie kregen de so cialisten 80, de andere 54 zetels. Hoewel de socialisten dus in de meerder heid bleven, betoekent deze verkiezing toch eèn nederlaag voor hen, daar zij tot dusver 124 afgevaardigden telden en dus 44 man daten achteruitgegaan zijn. Nog slechter naar verhouding was de afloop der verkiezingen in de Oostenrijksche legerfahrieken. waar de socialisten tol dus ver alle vier mandaten bezaten, terwijl zij deze in het vervolg met hun tegenstanders gelijk op deelen moeten. ROEMENIE. Nog altijd relletjes. Naar de bladen berichten, doen zich nog steeds studentenrelletjes voor in de steden van Zevenburgen. Te Klausenhurg is b.v. de Hongaarsche dichter Haynal door een Roemoensch student van achteren met een stok neergeslagen. Naar uit Gross-Wardein bericht wordt, heeft de officier van justitie bevel gegeven tot arrestatie van den nog steeds tussehen leven en dood zwevenden eigenaar van het Parkhotel Wayslowiiz, omdat deze zich met een dolkmes tegen de Roemeensche studenten verdedigd had. Een verhoor van Wayslowitz werd door den gevangenisdokter verboden Vóór de zieken kamer staan vier Roemeensche soldaten met de bajonet op het geweer. ZWEDEN. Bet spionnagegeval. De reserve-luitenant Norberg, die onder de verdenking van landverraad gearresteerd was. is uit de hechtenis ontslagen, daar de instructie niets aan het licht bracht, dat een vervolging zou kunnen rechtvaardigen. RUSLAND. Rede ven Boecharin. Boecharin, de voorzitter van de Derde Internationale (Komenlern), heeft Zaterdag een rede gehouden op het 16e congres van de Russische communistische partij, waarin hij o.m. zeide: Wij zijn in een nieuwe periode van ontwikkeling van de wereld revolutie gelreden: een gelukkiger, dan die waar we juist doorheen zijn; een periode, waarin klassetegonstellingen en klassestrijd duidelijk aan den dag treden, vooral in de koloniën De Komintern was overal bedacht op allo mogelijkheden en werkte heter dan ooit te voren De Ekki (hel uitvoerende comité van de Dorde Internationale) heelt besloten het koloniale vraagstuk dc eersle plaats te geven op de agenda van het con gres, dat in Mei bijeenkomt, omdat het de belangrijkste sector van do wereldrevolutie is Vèrreikonde plannon bestonden, niet alleen in China, maar ook vnor een omwen teling in Indié. Hoewel de Fneelsehe impe rialisten de voornaamste vijand in heide ge bieden waren, volgde de Komintern in beide gevallen een geheel verschillende lac- tiek Ondanks alles, was hel nog mogelijk gebruik 1e maken van de Chincesche natio nalistische burgerlijke elementen, nog een slap verder, voordal men zich van hen ontdeed Maar in tndis was het een heel *nder gevoel, omdat de Indische burgerij eerder geneigd was de proletarische bewe ging 1e versloren dan 1e helpen; daarom zou de Komintern alle Indische burgerlijke elementen afstoolon, zoodra revolutionaire uitbarstingen begonnen De Chineesche rovnlulie was nog levend en onverslagen en de onmiddellijke toekomst zot» daar op helan^riike schaal een nieuwen vorm van ontwikkeling meebrengen. Boecharin zeide hij een bespreking van Jen toestand der communistierhe parliien in andere landen o.m. dat het feit dal niet 8-1

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 2