68*<» JAARGANG DINSDAG 13 DECEMBER 1927 No. 20782 QFFICIEELE KENNISGEVING STADSNIEUWS. Het voornaamste nieuws van heden. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN: 30 Cts. per regel voor advertentiën uit Leiden en plaatsen waar agentschappen van ons Blad gevestigd zijn Voor alle andere advertentiën 35 Cts per regel Kleine Advertentiën uitsluitend bij vooruitbetaling Woensdags en Zaterdags 50 Cts. bij een maximum aantal woorden van 30. Incasso volgens postrecht Voor eventueele opzending van brieven 10 Cts. porto te betalen. Bewijsnummer 5 Cts. Bureau Noordeindsplein Telefoonnummers voor Directie en Administratie 2500 Redactie 1507. Postchèque- en Girodienst No. 57055 Postbus No. 54 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 2.35. per week 0 18 Buiten Leiden, waar agenten gevestigd zijn, per week „0.18 Franco per post f 2.35 -f" portokosten. Dit nummer bestaat uit DRIE Bladen EERSTE BLAD. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat P. M. van der Salm, Wed. van J. van Leeuwen, te Leiden, een verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan ster ken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel Heerenstraat 3. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, B666 Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, den 13den December 1927. PROF. DR. H. OORT. f Hedennacht om drie uur is na een korte ongesteldheid alhier overleden prof. dr. H. Oort, in leven oud-hoogleeraar in de facul teit der letteren en wijsbegeerte, aan de Rijks-Universiteit alhier, waar hij He- breeuwsch en de Israëlitische Oudheid kunde doceerde. Henricus Oort werd geboren 23 December 1836 te Eemnes, waar zijn vader destijds Hervormd predikant was. Hij studeerde aan de Leidsche Universi teit in de godgeleerdheid en promoveerde ir. I860. Na zijn promotie spoedig beroepen bij de Ned Herv. gemeente te Santpoort, aanvaardde hij nog datzelfde jaar aldaar bet predikambt. Begaafd kanselredenaar als hij was ging er van den jongen predikant weldra een roep uit, mede, doordat hij met enkele anderen, zooals Hooykaas en Kos ters, een der baanbrekers werd van de toen opkomende moderne richting Na de ge meente te Santpoort zeven jaar te hebben gediend, verwisselde hij deze gemeente met die van Harlingen. In de eerste jaren van zijn predikambt gaf hij blijken van ernstige studie, met name op het gebied van de ge schiedenis van Israël en het Oude Testa ment, waarbij zijne rijke kennis van het Ilebreeuwsch hem zeer te stade kwam. Be halve dat hij tal van tijdschriftartikelen schreef, verschenen achtereenvolgens van zijn hand: „De dienst der Baalim in Is raël", naar aanleiding van het geschrift van R. Dozy: „De Israëlieten in Mekka" (1864); „Jeremia in den lijst van zijn tijd" (1866); ,,De twaalf wonderspreuken van Jezus" (1868). Verder: „Evangelie en Tal mud", „De tegenwoordige toestand der Israëlitische Oudheidkunde" en „De bijbel voor Jongelieden" (mr. dr. Hooykaas), waar van door prof Oort alleen bij een tweeden druk nog een deel weid toegevoegd, getiteld: „De twee laatste eeuwen van Israels volks bestaan", „De bijbel voor Jongelieden" heeft menigen godsdienstleeraar bij het ge ven van de bijbelsche geschiedenis tot leid draad gestrekt en wordt als zoodanig nog veel gebruikt, evenals de door hem uitgege ven: „Atlas voor Bijbelsche en kerkelijke geschiedenis" Zijn hoofd- en levenswerk is echter in sa menwerking met zijn tijd- en studieggenoo- ten Hooykaas. Kosters en Kuenen geweest de nieuwe vertaling van het Oude Testa ment (de Leidsche vertaling) en de vertaling van het Nieuwe Testament, waarbij dr. Hes- seling hem ter zijde stond. In 1873 werd dr. Oort benoemd tot hoog- leeraaT aan het toenmalig Athenium Illustre te Amsterdam. Slechts twee jaar gaf hij daar colleges toen hem de benoeming ge werd van hoogleeraar te Leiden in het „Hebreeuwsch en de Israëlietische Oudheid kunde". Van 1875 tot aan zijn 70sle jaar, in 1907, heeft prof Oort hier colleges gegeven en met de studeerende jongelieden meegeleefd In deze jaren viel ook het moeizame werk der Leidsche bijbelvertaling. Bij het ernstige opgevatte ambtswerk en zijn vruchtbaren wetenschappelijken arbeid, vond prof Oort tot op zeer gevorderden leeftijd nog gelegenheid om als kanselrede naar op te treden, waarbij hij door zijn levendigen toon en frischheid van geest, steeds eeh groot en dankbaar gehoor had. Voorts gaf hij een reeks cursussen in gods dienstonderwijs aan jongelieden, vooral jongedames, die zich wilden wijden aan Zondagschool en Cathechelisch onderwijs. Eindelijk toonde hij ook hart te hebben voor de maatschappelijke nooden van ons volk. Krachligen financieelen en moreelen steun gaf hij aan den Wijkarbeid in een der armste fabriekswijken, uitgaande van het wijkgebouw van den Ned. Prot. Bond: „Ge loof, Hoop, Liefde" aan de Oranjegracht en steunde tevens den veelzijdigen maalschap- pelijken arbeid van het Leidsche Volkshuis. Van zijn democratische gezindheid gaf hij ook blijk door zijn aansluiting aan de af- deeling Leiden van den Vrijz. Dem. Bond, al nam hij geen werkzaam aandeel in den politieken strijd, financieel stond hij haax op onbekrompen wijze voor de propa ganda hij. Ten slotte kan van dezen man getuigd wor den, dat hij een edel mensch en een oprecht Christen was; vriendelijk en voorkomend jegens iedereen, zonder onderscheid, wars van alle schijn vertoon en pralerij en nederig van hart. De Regeering heeft zijn verdiensten er kend door hem tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw te benoemen. Zoo is in hem heengegaan niet alleen een lang maai ook een gezegend en zegenend menschenleven. De verassehing van het stoffelijk over schot zal plaats hebben te Westerveld, a.s. Vrijdag na aankomst van den trein, welke om 1 u. 15 min. aan het station aldaar arriveert. DE SERENADE AAN DEN BURGEMEESTER Ondanks de felle doordringende koude hebben gisteravond honderden Leidenaars zich opgemaakt om hun burgemeester wel kom toe te roepen nu hij eindelijk zijn eigen woning in zijn eigen stad heeft betrokken. Reeds lang voor negen uur het uur waarop de stoet van afgevaardigden van corporaties van de nieuwe Kaasmarkt zou vertrekken was het druk in de stad. Niet alleen op en om de Kaasmarkt maar ook en vooral langs beide zijden van het Rapen burg, in de omgeving van de woning van den Burgemeester wachtten honderden be langstellenden op wat te gebeuren stond. Om tien minuten voor halftien drongen de eerste tonen van muziek door tot de ooren van degenen die zich hadden opgesteld na bij 's burgemeesters woning en even later naderde voorafgegaan door hef. Leidsch Ste delijk Muziekcorps (dir Joh. C. Geijp) een indrukwekkende stoet waarin niet minder dan vijf muziekgezelschappen en tal van fakkeldragers en dragers van lampen der 3 Octobervereeniging meeliepen. De burgemeester en mevrouw Van de Sande BakhuijzenGericke verschenen aan den ingang van hun woning en zoo trok even later de stoet aan hun oogen voorbij. Zij bestond uit de afgevaardigden v3n de volgende vereenigingen of corporaties. Muziekcorpsen: Sted. Muziekcorps; har monie-orkest ver. „T. D."; harmonie gezelschap „D. Post", harmoniekapel W W. („Werkmans Wilskracht"), muziek- en too- neelver. „P C L.", terwijl het Leidsch Politie-muziekgezelschap zich wel deed ver tegenwoordigen, doeh geen muziek leverde, daar de dienst op een groot gedeelte van het corps beslag had gelegd. Vereenigingen en corporaties: Leidsch Studentencorps, R.K. Studenten-Ver. „Sint HOE LEIDEN ZIJN EERSTEN MAGISTRAAT HULDIGDE. Foto W. Bleuzé Jr. Onze foto brengt in beeld het oogenblik voor het vertrek van den stoet na de serenade, met op den voorgrond ter rechter zijde de Burgemeester en z;:n echtgenoote. Augustinus", Ver. v. Vrouwelijke Studenten, narmonie-gczelschap „Orpheus", Hcnge- laarsbond voor L. en Omstreken, afd. Lei den der Ned. Padvinders-Ver., Chr. Zang- vereeniging „Zang zij onze Leus", Leidsche Schietvereen. „Willem Teil", Chr. Zangver- „Ex Animo". R.K. Politiebond „St. Mi chael", afd. Leiden, Leidsche Zwemclub, Afd. Leiden van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland, Tooneelver. „Jacob Cats", damcs-gymnasliekver. „Brunhilde", Leidsche Vrijwillige Brandweer, Christel. Middenstands-Ver., Patrimonium, Padvin ders-Ver. Leeuwkentroep, Tooneelver. „Nut en Vermaak", zwemvereeniging „De Zijl", R.-K. gymnastiekver. „Jeanne d'Arc", roei en zeilver. „Die Leythe", „Leidsche Chr. Oranje-Ver., Neutrale Middenstands-Ver., Chr. Middenstands-Ver., Chr. Gymnastiek ver. Jahn; dames-gymnast.ver. Nieuw Brun hilde; Gvmn - en Athletiek-Ver Donar; R.-K. Volksbond; Leidsche Vrijw. Burger wacht; Ver. De Joodsche Jeugdgroep; Leid sche Politie Sportver.; Leidsche Politie- Schietver. Burgemeester De Gijselaar en de Ned. Politiebond. Keurig defileerden al deze vereenigingen en de burgemeester hield niet op met buigen voor de vaandels. Eerst toen de stoet die voorafgegaan werd en ook werd gesloten door bereden politie, geheel voorbij was gin gen de burgemeester en zijn echtgenoote met de afgevaardigden der defileerende vereenigingen naar binnen, waar in den huiselijken kring reeds vele autoriteiten, zooals de wethouders, aanwezig waren. En terwijl de stoet behalve het Leidsch Stedelijk Muziekcorps, dat voor 's burgemeesters woning bleef staan een kleine ommegang maakte over het Rapenburg, huldigde men binnenska mers mr. van de Sande Bakhuijzen en zijn echtgenoote. De heer W. van der Laan, voorzitter der 3 Oct.-Ver. maakte zich tot tolk der defi leerende vereenigingen en sprak hier harte lijke woorden van welkom tot den Burge meester en zijn echtgenoote die hij geluk- wenschte met hun nieuwe woning. Spr. overhandigde daarbij een boek waarin, ge- caligrafeerd voorkomen de nrfmen der ver eenigingen en corporaties die aan de Sere nade deelnamen. Het woord was daarop aan den heer Van Hamel, voorz. van het Leidsch Stedelijk Muziekcorps, die namens dit corps den Bur gemeester in het bijzonder welkom heette cn die van de gelegenheid gebruik maakte om het corps in zijn hoede aan te bevelen. De heer Van Hamel vroeg den Burgemeester te willen waken voor aanvallen op de sub sidie aan het Corps omdat het deze zeker niet kan ontberen Spr, eindigde met de aan bieding van het beschermheerschap. Zichtbaar aangedaan sprak daaTOp mr. Van de Sande Bakhuyzen eenige woorden van dank voor de hem gebrachte serenade en hij zeide, dat het hem uiterst moeilijk viel op de hartelijke woorden van den heer Van der Laan te antwoorden, omdat spr. te zeer geroerd was. De Serenade noemde de burgemeester er een zooals men die brengt aan een schoone jonge vrouw of aan een zeer verdienstelijk staatsman. Ik wil haar aldus spr. daar ik aan geen van beide eischen vol doe gaarne beschouwen als een aanspo ring om te zijn en te worden een goed bur gemeester. Het doet mij aldus ging spr. verder zeer ved genoegen thans weer in Leiden, dat ik liefheb, te wonen en ik geef u de verzekering dat ook mijn echtgenoote zich daarover verheugt. Er is slechts één ding waarover ik mij zou kunnen beklagen. En dat is dan omdat Lei den en de Leidenaars stormenderhand het hart van mijn echtgenoote hebben veroverd. Dat is voor mij aldus de burgemeester een misrekening, want ik had gedacht dat in haar hart alleen voor mij plaats was. Met de bede „Bewaar Heer Holland en zaligt Leiden" eindigde de burgemeester zijn warme, van liefde en toewijding voor zijn stad en stadgenooten getuigende rede. De eerewijn werd rondgediend en intus- 9chen was de stoet op den terugweg reeds weer bij het huis van den Burgemeester genaderd Daar hield men even stil. En ter wijl er vuurwerk werd afgestoken en het L. S. M. C. zich nog eens liet hooren. en terwijl er gefotografeerd werd kwamen de afgevaardigden weer uit 's Burgemeesters woning en sloten zich aan bij den stoet En met hun verschenen ook nog eenmaal de Burgemeester en mevrouw Van de Sande Bakhuijzen aan den ingang van hun woning om den aftocht van den fraaien optocht gade te slaan. Zoo werd het kwart over tien eer de drukte op het Rapenburg begon te luwen. Ei^in de stad bleef nog lang een opgewekte stemming heerschen. De vreugde en voldoening over de wijze waarop men den burgemeester had geïn stalleerd in zijn nieuwe woning was merk baar! WETHOUDER SPLINTER. De wethouder van Fabricage, de heer Splinter, die wegens ziekte geruimen tijd gedwongen was zijn werkzaamheden ten Sladhuize te verlaten, heeft hedenmorgen weer zijn taak hervat. BINNENLAND. Overleden is prof. dr. H. Oort, oud- hoogleeraar aan de Leidsche HoogeschooL (Stadsn., Ie Blad). De serenade aan Leiden's burgemeester. (Stadsn., Ie Blad). De Post- en Telegraafdienst op 1 Januari (Binnenland, 2e Blad). Behandeling voor het Hoog Militair Gerechtshof van de Haagsche vergiftigings zaak; tegen beklaagde levenslang geëischt (Rechtzaken, 2e blad, en Laatste Berichten, lste Blad). Ernstig ongeval bij het hoogovenbedrijf te Velsen? drie dooden. (Gemengd, 2e Blad), BUITENLAND. De zitting van den Volkenbondsraad is gesloten. (Buitenl., Ie Blad). Naklanken na het afwenden van gevaar in het conflict tnsschen Polen en Lithauen. (Buitenl. en Tel., Ie Blad). Het conflict in de Dnitsche zware industrie (Buitenl., Ie Blad). Rede van Boecharin op het Rnssische communistencongres. (Buitenl., Ie Blad). De communistische actie in China. (Bui tenl. en Tel., Ie Blad). LEIDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID. Onder presidium van haren voorzitter, den heer mr. P H. Pijnacker Hordijk, hiuld gistermiddag de Leidsche Maatschappij van Weldadigheid ter voorkoming van verval iot armoede haar jaarlijksche algemeene ver gadering. Na opening en goedkeuring der notulen, bracht de commissie belast met het nazien der financieele bescheiden rapport uit over het gevoerde beheer. Het lid dier commissie, de heer J. Zitman bracht een woord Van hulde aan de pen- ningmeesteresse. mej. Dora Coebergh voor de voortreffelijke wijze, waarop zij zich van haar taak kwijt. De beide periodiek-aftre dende leden van het hoofdbestuur, mevr de Vriesde Vries en de heer A. Couvée wer den bij acclamatie herkozen; in de vaca ture ontstaan door het bedanken van prof. Knappert werd eveneens bij acclamatie be noemd tot lid van het hoofdbestuur de heer mr. II. R. Goudsmit. die de functie van secretaris zal bekleeden, zooals hij reeds geruimen tijd deed. De voorzitter wenschle den heer Goud smit in hartelijke bewoordingen geluk met zijn benoeming en sprak de hoop uit, dat hij vele jaren werkzaam zou mogen zijn in het belang der Maatschappij. Aan het jaarverslag, uitgebracht door den heer Goudsmit. ontleenen wij het volgende: Over het algemeen kan de Maatschappij met voldoening op het werk in het afgeloo- pen jaar verricht terugzien. In de samenstelling van het H.B. kwam eenige wijziging door het bedanken van prof. Knappert als bestuurslid en den heer Kouwmans als secretaris, aan welken laat ste een woord van warme hulde gewijd werd voor het vele door hem voor de Maatschappij verricht. Van de Beschermvrouwe. II. M. de Konin gin-Moeder werd dit jaar een belangrijke gift ontvangen, welke speciaal bestemd was voor de zgn „pauvres-honteux". Verder werd aan contributiën en giften ontvangen f 1395. (vorige laar f1421 50); interest f6339 28- vergoeding van de Hulp bank voor gebruik van het kapitaal f905 68, De uitgaven daarentegen bedroegen- pau vres-honteux f1015 (v. i. '800): onderwijs f378.74 (v. j. f630 40V Geneeskundige hulp f 150 (v. j. f205): onkosten '770.96- ge wone ondersleuningen f5133.751/» (v. jaar f5717.86). Evenals het vorige jaar werd aan 100 ge zinnen geldelijke ondersteuning verleend. Aan de Hulpbank kon een crediet worden verleend van f 38 000 terwül de heer P H. Steenhauer bereid werd gevonden als com missaris dier bank or te trede» Het verslag eindigde met een beroep op alle leden en medewerkers^ sfers^ om onk in het komende vereeniginesifa? de inkomsten zoo ruim mogelijk Ie doen vWien teneinde het bestuur in staaf tp sfpllpn hulp te bic-» den. waar deze dringend noodig is Het jaarverslag werd, daar geen der aan*

Leidsch Dagblad | 1927 | | pagina 1